Vier Palestijnse bezetters geven zich over Doden bij weekeinde vol gevechten en aanslagen in Iran Muzorewa optimistisch over erkenning bewind Indiase premier treedt af Gevangenisopstand in Midden-Portugal MAANDAG 16 JULI 1979 BUITENLAND TEHERAN (Reuter/DPA) - Ge vechten en aanslagen hebben in de Iraanse "crisisprovincies" Koerdistan en Khoezistan met hun sterk streven naar autono mie naar verluidt meer dan 30 mensenlevens en 100 gewonden geèist. Het toneel van zeer felle gewapende botsingen was de Koerdenstad Marivan bij de grens met Irak waar zeker 24 mensen omkwamen. Bovendien meldde de in Teheran verschijnende krant "Ettelaat" gisteren ook uit de kleine stad Mesjkinsjahr in de provincie West-Azerbeidsjan bloedige uitbarstingen met "veel doden en gewonden". Daarbij zouden het raadhuis, het politiebureau en "honderden" andere gebou wen in vlammen zijn opgegaan. De op zaterdag begonnen ge vechten, waaraan plaatselijke bewoners, dorpsbewoners uit de omgeving en volksmilities deelnamen, duurden gisteren voort. In Khorramsjar in de olierijke provincie Khoezistan, waar zich in de afgelopen tijd steeds meer aanslagen voordeden, kwamen gisteren in een moskee zeker vijf mensen om toen onbekenden een handgranaat gooiden, zeve nenveertig mensen werden ge wond. De daar verzamelde personen hadden volgens het Iraanse persbureau Pana tevoren een gedenkmars gehouden voor een kort geleden gedood lid van de volksmilitie. Bovendien werden volgens in Te heran ontvangen berichten vier mensen gedood bij het huis van de religieuze leider van de Ara bische minderheid in de provin cie, sjeik Khaghani. Deze had gewaarschuwd dat "contrare volutionaire elementen met hulp van imperialistische machten" Iran tot een tweede Libanon zou maken. Hij leverde kritiek op de overgangsregering van Bazargan en zei te menen dat zij, ondanks zijn herhaalde waarschuwingen, behalve "hol le redevoeringen" geen ant woord had gegeven. De olie bronnen en -installaties "die ei gendom van het gezamenlijke Iraanse volk zijn", zijn in ge vaar, zo zei hij. Voor verschillende aanslagen aan installaties heeft zich intussen een ondergrondse organisatie "zwarte woensdag van het Ara bische volk" verantwoordelijk gesteld. De gouverneur van de provincie, admiraal Achmad Madani, riep de volksmilities op, mensen die zich op verdach te wijze bij de olie-installaties ophielden, aan te houden. Intussen zijn in Iran weer execu ties verricht. Wegens "contrare volutionaire activiteit" lieten revolutionaire rechtbanken in Ahwaz en in Kermansjah in to taal vier mensen terechtstellen. In de Oostiraanse stad Torbat- e-Heydariyeh werden vier oud politiemannen geëxecuteerd wegens het doden van demon stranten vorig jaar. Radio-Teheran heeft meegedeeld dat de leider van een van de 14 "Chomeini-comité's van Tehe ran, Seyyed Razi Sjirazi, bij een aanslag ernstig gewond. Hij is in Iran bekend als een theoreticus van de revolutionaire beweging. Hij is met schotwonden in een ziekenhuis opgenomen. Uit Khorramsjar is vernomen dat gouverneur Ali Alavi ontslag heeft genomen. Hij kritiseerde de regering die "niet in staat was een vastbesloten beleid te bieden. Daarom is mijn verdere dienst aan de revolutie niet mo gelijk". Uit een nood-begroting die giste ren is bekendgemaakt blijkt dat het nieuwe bewind de defensie uitgaven met 60 procent ver minderde als onderdeel van een plan om een bedrag van omge rekend 24 miljard gulden op de uitgaven te besnoeien. Goedkeuring van de begroting 1979-80 door de revolutionaire raad wordt binnen twee weken verwacht. De begroting die een eindbedrag van ongeveer 70 miljard gulden heeft, is in evenwicht. De ont vangsten uit olie- en andere ex port worden geschat op ca 42.5 miljard gulden, vergeleken met ongeveer 42.7 miljard in het voorafgaande jaar. De defensie uitgaven zijn nu begroot op acht miljard gulden. Dode bij bomaanslag in Madrid (Van onze correspondent) MADRID - Bij een bomaanslag in een van de uitgaanscentra van Madrid is zaterdagavond een jonge vrouw om het leven gekomen en zijn twaalf per sonen gewond geraakt, van wie enkelen ernstig. Volgens ooggetuigen was de bom door een motorrijder in een op straat staande vuilnisbak ge gooid. De kracht van de ont ploffing was zo hevig dat bin nen een straal van 50 meter alle ruiten sneuvelden. De verantwoordelijkheid voor de bomaanslag was gister avond nog door geen enkele terreurorganisatie opgeëist. Aangezien er in de buurt van de bomaanslag geen kantoor van een politieke partij is, neemt de politie aan dat de daders de bedoeling hadden slachtoffers onder het publiek te laten vallen. De 28-jarige Salomè Alonso Va- rela werd op slag gedood. Haar echtgenoot, Jesus Ca- nado Vega werd te zamen met vier andere personen ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Door het vallen de glas van de gebroken rui ten liepen zeven mensen ver wondingen op. Door de bom explosie ontstond een krater in het wegdek, waardoor en kele gasleidingen sprongen. Direct na de explosie werden de gewonden met ambulan ces naar ziekenhuizen ver voerd en dichtte de politie de lek geslagen gasleidin gen. Enrique Tierna Galvan, burge meester van Madrid, die op het verderop gelegen plein Plaza Mayar tijdens het bij wonen van een toneelvoor stelling de ontploffing hoor de, rende naar de plaats des onheils om zich op de hoogte te stellen van het gebeurde. Deze bomaanslag, waarvan de motieven duister zijn, heeft de Madrileense bevol king ernstig geschokt. Som mige Madrilenen leggen ver band tussen deze bomont ploffing en de aanslag in het Madrileense café Califomia- 47 op 26 mei, waarbij tien per sonen werden gedood en meer dan dertig gewonden vielen. Tot nu toe heeft geen enkele organisatie de verant woordelijkheid voor de bom aanslag in café California-47 opgeëist. ANKARA-CAIRO-BEIROET (GPD) - De vier Palestijnen, die de Egyptische ambassade in Ankara sinds vrijdag bezet hielden, hebben zich gisterochtend - nadat ze het ambassadepersoneel 45 uur hadden gegijzeld - aan de Turkse autoriteiten overgegeven. De zes overgebleven gegijzelden werden ongedeerd vrijgelaten. In totaal heeft de gewelddadige actie drie mensenlevens gekost. Een Palestijnse terrorist omhelst de Egyptische ambassadeur, terwijl zijn collega s maken. Vervolgens gaven zij zich over i gegijzelde het V-teken De overgave werd bewerkstelligd door twee functionarissen van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO, die door de Turkse rege ring waren gevraagd een bemid delingspoging te ondernemen. De vier terroristen maakten zelf overigens deel uit van een orga nisatie, die zich 'de Adelaars van de Revolutie' noemt. Deze groep zou ook verantwoordelijk zijn geweest voor een bomaanslag, afgelopen maart, op een joodse jeugdherberg in Parijs. De PLO heeft zich altijd van de 'Adelaars' gedistantieerd. Gisterochtend om 7 uur versche nen de overvallers op een balkon van het ambassadegebouw. 2 hun wapens wegwier pen, de gegijzelden omhelsden en „lang leve Palestina, lang leve Turkije" riepen. Het viertal werd daarna door de Turkse politie af gevoerd. Aanvankelijk werd gedacht dat er twintig gegijzelden waren, maar achteraf blijken het er 14 te zijn geweest. De bezetters hadden eerder al vier vrouwen vrijgela ten en vier anderen wisten zater dagochtend te ontsnappen door uit een raam te springen. Een van hen werd daarbij door schoten van de bezetters dodelijk gewond en een ander brak beide benen. Vrijdag, toen de Palestijnen de ambassade bestormden, werden twee Turkse politiemannen doodgeschoten. Tactiek Premier Bulent Ecevit van Turkije prees op een persconferentie de tactiek van zijn regering, die geen enkele eis van de Palestijnen heeft ingewilligd. Naast een vrije aftocht per vliegtuig eisten de overvallers verbreking van de banden tussen Turkije en Egyp te, erkenning van de rechtmatig heid van een Palestijnse staat en openlijke veroordeling van het vredesverdrag tussen Israël en Egypte. Ze verlangden voorts dat twee Palestijnen, die in Egypte gevangen werden gehouden, zouden worden vrijgelaten. Pre mier Chalil van Egypte liet zater dagavond echter weten dat zijn regering deze laatste eis niet zou inwilligen. Volgens een Egyp tisch dagblad verkozen de twee Hün cel boven een dergelijke vrijlating, omdat dan hun leven gevaar zou lopen. Pnze correspondent in Beiroet voegt hieraan toe dat met de actie in Ankara de openlijke vijand schap tussen Egypte en de PLO in een nieuw stadium is geko men. Bij de PLO zelf toont men zich aan de ene kant opgelucht dat het drama van de bezetting achter de rug is, aan de andere kant is men erg bezorgd omdat deze actie de Palestijnen op nieuw de reputatie geeft „een stelletje terroristen en moorde naars te zijn". Men laat dan ook niet na met nadruk te vermelden dat het de PLO zelf is geweest, d ie de bezetters wist te overreden hun uitzichtloze onderneming op te geven. (Van correspondent LONDEN - De officiële erkenning van Rhodesië is een kwestie van ongeveer drie maanden. Dat zei Rhodesië's eerste minister, bis schop Muzorewa, na gesprekken met premier Margaret Thatcher en haar minister van buitenland se zaken Lord Carrington, bij zijn vertrek zaterdag uit Londen. De Britse regering heeft op dit vraaggesprek, vlak voor Muzo- rewa's terugreis naar Salisbury niet gereageerd. Muzorewa zei letterlijk: „Wij zijn zeer dicht genaderd tot een er kenning. Men moet niet verbaasd zijn wanneer Zimbabwe (Rhode sië) volledig wordt erkend en alle economische sancties binnen drie maanden worden opgehe ven". Hij sprak ongeveer een uur met zowel Margaret Thatcher als met Lord Carrington. Muzorewa was op de terugreis van Washing ton, waar hij gesprekken had met president Carter en minister van buitenlandse zaken Vance De Londense regering heeft echten althans in het openbaar, in ruil voor de begeerde erkenning het aftreden van ex-premier Ian Smith geëist en een verminde- De parade ter gelegenheid van de Veertiende Juli werd zaterdag in Parijs door opvallend veel voet- en paardevolk' opgeluisterd. Dit op uitdrukkelijk verzoek van president Valéry Giscard d'Estaingdie in deze tijd van dreigende energiecrisis het goede voorbeeld wilde geven. ring van het aantal door blanken beklede sleutelposities in het nieuwe Rhodesische kabinet Het is niet bekend in hoeverre Margaret Thatcher in haar ge sprek met de bisschop opnieuw deze eis heeft herhaald. Muzorewa zei alleen: „Smith heeft zijn functie zolang hij die heeft. Smith is niet langer premier van Rhodesië en in Salisbury heeft hij zijn instructies. Er zijn mensen die zich door zijn aanwezigheid gesterkt voelen en die niet het gevoel willen hebben dat zij in de steek gelaten worden" Politici en diplomaten in Londen beschouwen de komenden maanden als kritiek, omdat het er inderdaad op aankomt of Muzo rewa in staat zal zijn om zijn blanke voorganger Smith uit de Rhodesische politiek te doen ver trekken en de positie vari andere blanken in zijn parlement onbe langrijker te maken, zodat zij niet langer een veto hebben. Uit Muzorewa's uitspraken op Heathrow bleek verder dat hij geen heil meer zag in een confe rentie met het Patriottisch Front van Joshua Nkomo. „Ik ben be reid tot een dialoog", zei hij, „en als zij met mij willen praten, dan zal ik dat doen". Met andere woorden: het initiatief werd overgelaten aan de vrijheidsstrij ders. De bisschop zei verder dat hij in de VS op veel onbegrip was gestuit omtrent de situatie in Rhodesië, wat volgens hem het resultaat was van „rondgestrooi de leugens" De Britse regering heeft inmiddels laten weten dat zij Muzorewa tij dens zijn bezoek geen specifieke voorstellen heeft voorgelegd, maar het lijdt geen twijfel dat er tussen Washington en Londen Socialisten in Baden- Wiirttemberg tegen kernenergie STUTTGART (DPA) - Op hun con gres in Stuttgart hebben zater dagavond 320 gedelegeerden van de Westduitse socialistische par tij SPD gestemd tegen de bouw en ingebruikneming van nieuwe kernenergiecentrales in de deel staat Baden-Württemberg. De reeds in gebruik zijnde centrales zouden alleen dan mogen blijven werken wanneer zij op hun vei ligheid zijn getoetst. De Baden-Wurttembergse SPD die in de deelstaat de oppositie vormt - wil bovendien een ener giebeleid ontwikkelen dat uit sluiting van kernenergie moge lijk maakt. De socialisten in Baden-Württem berg nemen hiermee een stand punt in dat indruist tegen dat van de socialistische vakbeweging er van plaatsvervangend SPD- voorzitter, bondskanselier Hel mut Schmidt. De voorzitter van de afdeling Ba den-Württemberg van de SPD Erhard Eppler, daarentegen, is a lange tijd tegen onbeperkt ge bruik van kernenergie en heeft daarvan getuigd in een aantik boeken. TOEKIJKEN - De Sowjet-Unie heeft vijftien landen uitgenodigd waarnemers te zenden naar mili taire oefeningen, die zij van 23 tot 27 juli in Litouwen houdt. Welkom zijn Nederland, Belgie, Denemarken, Engeland, West- Duitsland, Noorwegen, Canada, de Verenigde Staten, alsmede Frankrijk, Ierland, Finland en Zweden. Sinds de Europese veiligheidscon- ferentie van 1975 is het gebruik dat de NAVO en het Warschau Pact waarnemers bij eikaars mili taire oefeningen toelaten. Morarji Desai NIEUW DELHI (Reuter/UPI) - De Indiase premier Moraiji Desai is gisteren afgetreden. De 83-jarige Desai, die 27 maanden m functie is geweest, kondigde zijn ontslag aan na een onder houd van 25 minuten met de In diase president Sapjiva Reddy. Kort tevoren had, op verzoek van Desai, een spoedbijeenkomst plaatsgehad van de leiders van de Janata-partij. Moraiji Desai leidde in 1977 de campagne die resulteerde in het vertrek van de voormalige pre mier, mevrouw Indira Gandhi. Desai zei dat de president hem heeft gevraagd in functie te blij ven totdat een nieuwe regering is gevormd. Zijn Janata-partij - een bondgenootschap van veel kleine politieke groeperingen dat was gevormd om mevrouw Gandhi ten val te brengen - verloor de afgelopen week haar meerder heid in het parlement. De climax van de afbrokkeling had vandaag of morgen moeten plaatsvinden met de stemming over een motie van wantrouwen tegen de rege ring Desai. Dertien van de 48 mi nisters waren de afgelopen dagen teruggetreden, omdat ze meen den dat ze nog slechts door een minderheid werden gesteund. Desai, een ascetisch levende en diepgelovige hindoe, begon zijn politieke carrière al in de eerste dagen van India's strijd om onaf hankelijkheid van Groot-Brit- tannië. Nadat hij in de eerste ja ren van het zelfbestuur een aantal hoge functies had bekleed, bracht hij 8 jaar in de politieke wildernis door. waarvan 2 jaar in eenzame opsluiting terwijl me vrouw Gandhi het land in de greep van de noodtoestand hield Begin 1977 werd Desai '.Tijgelaten, slechts enkele uren voordat me vrouw Gandhi algemene verkie zingen uitschreef. Vrijwel direct kwam hij naar voren als de leider van de anti-Gandhi-groepen die hun vele meningsverschillen op zij zetten om de Janata-partij te vormen. In Nieuw Delhi wordt verwacht dat de Janata-partij nu een nieuwe leider zal kiezen. Als de meest waarschijnlijke opvolger van Desai ziet men Jagjivan Ram, vi ce-premier, minister van defensie en onbetwist leider van de 100 miljoen "onaanraakbaren" die India telt. De moeilijkheden die tot het vertrek van Desai hebben geleid waren politieke en econo mische meningsverschillen bin nen de regering zelf, beschuldi gingen van corruptie aan het adres van Kanti Desai, de zoon van de premier, en de controver siële banden die een van de groe peringen in het kabinet onder hield met extremistische hin- doe's. Deze extremisten waren ervan beschuldigd haat binnen de eigen gemeenschap te zaaien en verantwoordelijk te zijn voor de gewelddadigheden tussen hindoe s en moslims, waarbij dit jaar minstens 150 mensen om het leven kwamen. Voordat het aftreden van Desai be kend werd was voor gistern een toespraak via radio en televisie door de Indiase premier aange kondigd. Op een vraag van jour nalisten of er nu nieuwe verkie zingen zullen komen, antwoord de Desai na zijn ontslagname: "Ik laat me over niets uit". De eerste reactie van de oppositie in India kwam van mevrouw Gandhi. In de zuidelijke stad Bangalore zei de voormalige premier "De rege ring had niet op deze schandelij ke wijze moeten vallen". Mu: uitvoerig overleg is gepleegd in de afgelopen dagen. De guerrillaleider Nkomo heeft vanuit Nairobi aangekondigd dat hij iedere poging van de Britse regering om Rhodesië te erken nen zal „ondermijnen" (met guerrilla-acties). Volgens ramin gen beschikt Nkomo nu in Zam bia over een legertje van 13.000 min of meer goed bewapende soldaten. COIMBRA (AFP) - In de centrale gevangenis van Coimbra, Mid den-Portugal, zijn gedetineerden gistermiddag tijdens het be zoekuur aan het muiten geslagen. Zij namen hun toevlucht in de bibliotheek waar zij de gordijnen in brand staken. De bewakers openden daarop het vuur waardoor twee van de muiters werden gedood. Een tweede moest met rookvergiftiging in een zieken huis worden opgenomen. Politie en militairen hebben het gebouw omsingeld. De muiters probeerden het blussingswerk te beletten door de brandweers- iangen door te snijden. Er waren veel bezoekende familieleden in de gevangenis aanwezig toen de muiterij uitbrak. Functionaris sen van de brandweer zeiden later dat de gevangenen muitten uit protest tegen de dood van een veroordeelde die zich had opge hangen. Gevangenisautoriteiten zeiden dat de muiterij is onderdrukt maar dat het blussen van de brand tot laat in de avond voortduurde. Een vleugel van het gebouw werd verwoest.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7