Gemeente onderzoekt veiligheid LPG-tank CPN wil de slechte pensions opknappen Bewoners flat Lammensehansplein ongerust Examens Weinig vakantie- drukte in Leiden Restauratie Ars Aemula in zicht MASSAAL SLOT LEIDS CONGRES VAN JEHOVAH'S MAANDAG 16 JULI 1979 LEIDEN Van der Werfpark In de afgelopen dagen is mij geble ken dat veel inwoners van Leiden met verbazing hebben gezien hoe "hun" Van der Werfpark drie da gen lang werd misbruikt door de studentenvereniging Minerva. Over dat gebeuren wilde ik een paar dingen kwijt. Ik zal het niet hebben over de bergen afval die achterbleven, want dat kun je van die lui nu eenmaal verwachten. Nee, er is een veel belangrijker as pect. Klaarblijkelijk krijgt Mi nerva van de gemeente Leiden toestemming om een voor ieder toegankelijk park drie dagen lang als een soort privé-pretpark in te richten. En zij kan zich dan ook nog veroorloven om dat park met grote hekken af te sluiten, ten einde normale stervelingen bui ten de poort te houden Dit is een kwalijke zaak, want de inwoners van Leiden hebben geen boodschap aan dit soort feestjes. Als Minerva-leden feest willen vieren, best. Wat zouden ze anders moeten doen, nietwaar? Maar daar is hun sociëteit de aan gewezen plaats voor. Dan hoeft tenminste niemand zich te erge ren aan hun misplaatste poeha. Bovendien lijkt de gemeente Lei den in deze een weinig conse quent beleid te voeren. Want toen twee jaar geleden iemand een straatfeest wilde organiseren in de Kaiserstraat, werd er van alles gedaan om dat te verhinderen en •werd het feest om tien uur 's avonds met behulp van de politie beëindigd. Ik denk, dat als buurtcomité X een feest in het Van der Werfpark zou willen houden, het dan geen toe stemming zou krijgen, met als ar gument "het openbare karakter van het park" Wat is dan het verschil tussen Mi nerva en buurtcomité X? Wel dat verschil zit hem in: - een hoop poeha; - een paar invloedrijke papa'a, - een smak geld. Met deze hulpmiddelen is het ken nelijk niet zo moeilijk om de ge meente Leiden zover te krijgen, dat het democratische principes als hinderlijke ballast overboord gooit. En dat is niet zo'n leuke ge dachte. R. KOSTER BREESTRAAT 163 LEIDEN LEIDEN - Burgemeester en wethouders van Leiden heb ben de directeur gemeentewerken vorige maand op dracht gegeven maatregelen te onderzoeken om de vei ligheid rondom een LPG-tank aan het Lammensehans plein te verhogen. Mogelijke maatregelen zouden kunnen bestaan uit het aanbrengen van een vangrail of een betonconstructie voor de tank. Op deze wijze wordt voorkomen dat verkeer op het Lammensehansplein bij het uit de bocht vliegen de LPG-tank raakt. Volgens de gemeente zal de LPG-instal- latie na deze maatregelen "optimaal beveiligd" zijn. Ver der wil men nog nagaan of het mogelijk is de aanvoer van LPG naar het station te beveiligen. Burgemeester en wet houders achten de kans op een calamiteit op dit punt echter "uiterst gering" Het onderzoek om de LPG-tank aan het Lammensehansplein te beveiligen volgt op een actie die bewoners van de aangrenzende flat bij de gemeente hebben ge voerd. De bewoners drongen LEIDEN - Aan de Leidse teit slaagden voor het doctoraal Engels: C. J. Pelt (cum laude), doctoraal geschiedenis: D. J. Cannegieter, P. L. de Groot. J. G. Eisveld, doctoraal Duits: J J. Wuerffel, doctoraal geologie: F M. Blom, M. Chr. ten Raa, docto raal Nederlands: E. A. M. van Mil, G. J. Scheltens, E. V. Damen, doctoraal psychologie: D. D. L. Daanen, E. J. Hedeman, R. C. v.d. Kamp, J. E. de Loos, L. N. J. Meys, P. L. Panders, B. J. Roo- senschoon, M. Noordam, M. L. C van Geloven, J. F. P. v. d. Staaij. L. W. de Does, doctoraal Arabisch en nieuw Perzisch: H. Heezink, doctoraal theologie (oude stijl): R. F. J. Beltman, doctoraal cultu rele antropologie: D. H. van Gro ningen, A. Stuling, J. E. Hooger- duijn, F. H. W. Kettenis, M. Prins, doctoraal Slavisch: E. Guetlich. Aan de Groningse universiteit slaagde voor het doctoraal exa men econometrie M. H. Baljon uit Leiden. Aan de Koninklijke Militaire Aca demie in Breda slaagden voor het officiersdiploma: F. Groen (Al phen b a.d. Rijn), J. P. Jasperse (Leiden) en F J. M. van Dorp (Lisse). eind vorig jaar al op maatregelen Zij wezen de gemeente op gevaren vanwege de korte afstand van de LPG-installatie tot hun flat en op de bevoorrading van de installa tie langs hun flat. De flat staat op 25 meter afstand van de flat. Vol gens de bewoners schrijven de nieuwe voorschriften een mini male afstand van 150 meter voor - Volledig De bewoners kregen inmiddels in mei van de gemeente te horen dat de LPG-installatie "volledig aan alle wettelijke bepalingen vol doet". Volgens de nog steeds gel dende voorschriften moet de af stand tussen een LPG-tank en bebouwing minimaal 15 meter zijn. Overigens geeft de gemeente zelf aan dat daarbij alleen rekening is gehouden met het brandrisico en niet met het explosie-gevaar van LPG-installaties. Juist de risico's rondom explosie zorgen de laat ste tijd overal voor ongerustheid. Van de gemeente kregen de bewo ners verder te horen dat de 150- metergrens alleen nog maar geldt voor nieuwe LPG-stations. Bur gemeester en wethouders gaven te verstaan dat zij geen bevoegd heid hebben om voor bestaande LPG-stations deze afstand op te leggen. Overigens zal de gemeente voor de LPG-installatie aan het Lam mensehansplein wel nieuwe voorwaarden opleggen. Deze lig gen in de sfeer van veiligheids voorzieningen rondom de bedie ning van de installatie. LEIDEN - De rondvaartboten van rederij Slingerland aan de Beestenmarkt zitten in deze dagen van de bouwvakvakan tie nog niet overvol. "We wor den inderdaad niet overlo pen. maar we hebben nog niet te klagen. We gaan eigenlijk pas de derde week van de bouwvakvakan tie goed draaien" zegt een woordvoerster van de rederij die sinds jaar en dag de rond vaarten door de Leidse wate ren verzorgt. "Het loopt aar dig en uit ervaring weten we dat de mensen de laatste week van hun vakantie vaak dagtripjes gaan maken" Deze week zijn de bouwvak vakanties begonnen. Het weer zit niet mee. maar als je de Leidse VVV-directeur R.A. Dekker mag geloven trekt men in "groten getale" naar Leiden. Het aantal dag jesmensen dat een bezoek brengt aan Leiden is toege nomen. Met name brengen veel mensen een bezoek aan de Taffeh-tempel in het mu seum van Oudheden aan het Rapenburg. De hotelbezetting in de Leidse regio is nog niet om over naar huis te schrijven. "Het weer speelt daarbij natuurlijk een grote rol" zegt VW-direc- teur Dekker. Fransen. Duit sers en Engelsen zijn er dit jaar met zoveel. Het is mis schien nog wel te vroeg. Er zijn wel veel aankondigingen van Amerikanen die een be zoek aan Leiden willen bren gen. Ze gaan dan een wande ling door de stad maken en bezoeken het zogenaamde Pelgrimfathers huis bij de Pieterskerk" Maar over het algemeen," zegt Dekker "is het niet om over naar huis te schrijven. We hebben wat de tentoonstel lingen in Leiden betreft flink de trom geroerd. Dit weer is voor Leiden gunstig, maar dan moeten eerst de bad plaatsen zoals Katwijk en Noordwijk volzitten zodat de toeristen naar Leiden trek ken, als men niet kan zonne baden" Weinig mensen brengen mo menteel hun vakantie door in de Leidse zwembaden. De mensen die er hun baantjes trekken zijn de vaste gasten. Bij zwembad Poelmeer in Oegstgeest is het niet druk. 'Als de zon gaat schijnen zit ten er gelijk twee tot driemaal zoveel mensen. Het zonnetje, dat is het" wordt daar gezegd. Bij De Zijl hetzelfde geluid "We zitten hier met de kachel aan achter de kassa. Het is stil letjes in de buurt en ook op straat. Normaal zie je kinde ren spelen, maar ik denk dat ze met hun ouders in tenten en met caravans zijn vertrok ken. Maar als we echt zon hebben", zegt de vrouw ach ter de kassa, "dan zit het hier gelijk vol" Ook in zwembad De Vliet is het stil. "Er liggen wel wat mensen in het water, maar dat zyn de vaste klan ten" LEIDEN - De CPN-fractie in de Leidse gemeente raad vindt dat er voldoen de argumenten zijn om aan de wens van de Ma rokkanen, die niet naar het Vakantie Voorde Leidse jeugd run vijf tot twaalf jaar organiseert het Stedelijk Comité Vakantiebe zigheden deze zomermaanden weereen aantal uitstapjes. In de periode van 6 tot en met 17 augustus worden bezoeken gebraéht aan Dvinrell <9 au gustus). het zwembad (7 en 14 augustus).de Houtkamp 18 en 15 augustus), bioscoop (9 en 16 augustus). Avifauna tlO au gustus). de Linnaeushof <13 augustus) en speeltuin Drievliet <17 augustus). Zinderen die één oftwe willen meedoen kunnen zich opgeven door het draaien van de telefoonnummers 767726. 141018.144551 of 896456. Ver schillende punten in de stad (Kaasmarkt, kerk Herensin gel. Damlaan. kerk Vijf Mei- laan. kerk Lammenschans- weg zullen te zijner tijd als verzamelpunt gaan fungeren Het vertrek is telkens om ne- De kosten van de uitgaansda gen zijn zeventien gulden vijf tig (één week) en dertig gul den (twee weken). Duivensport 1 De Postduiv Blauwkras einde vanuit Vilvoorde met 185 duiven. De uitslag: 1 W de Wetering. 2, 5 en 9. R. Ver hoogt. 3. N. v.d. Blom. 4. IJ. Vinkeslein,6. P.de Mouy. 7F. v.d. Watering. 8. en 10. B. Diersman. De Blauwkras vloog daarnaast met 48 duiven vanuit Cha- teauroux. De uitslag: 1.2,7 en 8. W. v.d. Wetering. 3 en 6. R. Arnoldus,4 en 5BDiersman. 9 F. v.d. Wetering10. N. v.d Blom. liging De Duivensport 2 De Postduivenvereniging Het Oosten vloeg met 100 duiven vanuit Chateauroux. De uit slag: 1. 6 en 9. J. de Wulf. 2 wn 10. P. Juffermans. 3. W. Gas man, 4. T.v. As,5. H. Gijsman 7. W. van As. 8. G. Hendrikse. Het Oosten vloeg daarnaast met 283 jonge duiven vanuit Strombeek. De uitslag: l.T.v As. 2 en 7. G. Hendrikse. 3. J. Stouten, 4.5. 6 en 8. P. Juffer mans. 9. C. Gijsman 10 W Gijsman. Duivensport 3 Postduivenvereniging De Snelvlieger nam met 91 dui ven deel aan de wedvlucht vanuit Chateauroux. De uit slag: 1. M. de Lang een Zn. 2. W. v. Berk. 3. W. Verver. 4 J Groenendijk, 5. JDegenen en zn. 6. HMunlanje. 7. JGroe nendijk, 8. J. Schouten, 9 en 10. F. Compier. De Snelvlieger nam daarnaast met 345 jonge duiven deel aan een wedvlucht vanuit Strom beek. De uitslag: 1B. Delsas- so. 2. Gebr. Bink, 3. ACom pier. 4. W. r. Berk. 5.1. Klink hamer, 6'. C. v.d. Berg, 7.JDe gen en Zn.. 8. F.Heemskerk.9. F. Compier en 10 I Khnkha- Duivensport 4 De Postduivenvereniging Lei derdorp nam met 140 jonge duiven deel aan een wedvlucht vanuit Vilvoorde De uitslag: 1 M. Reijerse, H van Laar, 3 H. Flippo. 4. J van Laar. 5. JKnijnenburg. 6. A. Hoogervorst, 7. P. Sloos. 8. F Hoogervorst9 B van Vliet, 10. P Sloos 'Leiderdorp" vloog daarnaast vanuit Chateauroux De uit slag: 1 J Knijnenburg, 2. P Sloos. 3. R. Slikkerveer. 4. M. Reijerse. 5.6 en 7. R. Slikker veer. 8. M. Reijerse. 9. P, Sloos. 10. M Reijerse Duivensport 5 De vereniging LPC boekte de volgende uitslag met de vlucht vanuit Chateauroux: 1.2 en 9. N. de Groot .3 en 4 W.Oustenk. 5 en 7 A.Singeling. 6. P. Groe nendijk, 8 en 10. J. Staffelen LPC nam met jonge duiven ut Vilvoorde: 1.2,3,5 en 8.N. Ie Groot. 4 en 6. Fr. Gijsman, L Engels,9P.Groenendijk, wooncentrum Beuken schans (in Leiderdorp) willen verhuizen tegemoet te komen Ze vormen, zo schrijft de fractie eet- burgemeester en wethouders, een "specifieke en kwetsbare groep (alleenstaand, laag inko men, taalbarrière) Daarom moet de overheid volgens de CPN-fractie maatregelen ne men om te voorkomen dat de gastarbeiders bij sluiting van een aantal slechte pensions in de bin nenstad in moeilijkheden ko- De fractie schrijft dit naar aanlei ding van de brief die het Wel- zijnsoverleg (Welzijnsraad. Stich ting Rijn en Lek. Burgerraadslie den en Rechtswinkel) het college schreef, alsmede de door deze in stellingen georganiseerde verga dering vorige week maandag. De gastarbeiders lieten toen weten nog steeds weinig voor verhui zing naar de eengezinswoningen te voelen. Als argumenten voer den zij aan dat vervoer van en naar hun werk problematisch zou worden. Bovendien hebben zij bezwaar tegen het "ghetto"-ka- rakter van het nieuwbouwcom- plex en tegen de hoge huren. De CPN vindt dat de integratiege dachte toch ook het college moet aanspreken. Ze verzoekt B en W voorlopig de sluitingstermijn van 1 augustus te verlengen, zodat in de commissie volkshuisvesting of eventueel in de gemeenteraad de problematiek nogmaals ter sprake kan komen. Wel noemt de fractie een alternatief voor Beukenschans. Ze schrijft voorstander te zijn voor de motie- Beijen om eigenaren van pen sions te verplichten hun pand volgens de bouwverordening te verbeteren. De gemeente zou dan één of meer geschikte panden moeten aanbieden die als vreem delingenpension kunnen dienen Verder zal bij gezinshereniging een gastarbeider in dezelfe (woonruimte)regeling moeten vallen als een Nederlander Agenda club- en buurthuizen Voor morgen staat er bij de Leidse club- en buurthuizen het volgende op het program ma de Klinker, Berlagestraat 2 Dagje duv strand 10-15 (t at int 12 jrj 1930-2130 uur Jeugddorp - Voorschoterweg - Circus maken 9 30-15.30 uur Morschwijck Topaaslaan 19 Fiets versieren 10-1130 en 14-1530 uur. Op Eigen Wieken Valkenpad 2-In stuif 10-12 en 14-16 uur LEIDEN - Begin september wordt in Leiden een begin gemaakt m< restauratie van de monumentale panden Pieterskerkgracht 9 (Ar: mula) en 11Afgelopen vrijdag heeft de gemeente de restauratie gei ibedrijf Woudenberg uit Ameide. De aanbesteding van de twee monumentale panden is voor de gemeente Leiden /.eer gunstig verlopen. Aannemer Woudenberg bleef als laagste inschrijver met een prijs van ongeveer 4.3 mihoen zo n twee ton onder de begroting van de gemeente. De gemeente Leiden wil probc te laten beginnen. Men heeft te verrichten. Op dit momer Leiden komt. Wolkers verbleef in de oorlog liet hij later een belangrijke Eerder dit jaar werden voor d het huis gemaakt. 'ieterskerkgracht 9 wordt gerestaureerd c mula Naturae een volwaardig onderkom* inineen zeerfclBchteitMrt PietM kerkgn zodanig ingedeeld dat er vier volwaardig* diende de laatste tijd als huisvesting voc i de restauratie op een opvallende wijze 1 Wolkers gev raagd de eerste handeling s nog niet bekend of de schrijver naar het pand Pi al spelen in verfilming v ïterskerkgracht 9. Dit pand ijn boek Kort Amerikaans, in dit boek ook opnamen in cht 11 woningen ontslaa: verenigingen. LEIDEN - Zo'n 8000 mensen vulden gisteren de gehele dag de Groenoordhallen in Leiden voor de afsluiting van het districtscongres van Jehovah's getuigen. De aanhangers en leden van deze religieuze groepering kregen de afgelo pen vier dagen een batterij geestelijke liederen, bijbelteksten en reli gieuze toespraken te verwerken. Deelnemers aan het congres hebben in die tijd ook weer tochten langs de Leidse huisdeuren gemaakt om hun geloof aan anderen uit te dragen. In totaal houden de Jehova's getuigen die in ons land meer dan 27.000 "verkondigers" hebben, per jaar vier districtscongressen in verschillen de plaatsen in Nederland. De duizenden gezinnen die de afgelopen dagen in Leiden zijn geweest hebben bij gastgezinnen geslapen of in tenten die bij de Groenoordhal len waren opgezet. Deze religieuze stroming die zich in de tweede helft van de 18e eeuw ontwikkeld heeft, telt nu naar eigen zeggen zo n 2.182.341 verkondigers over de hele wereld, die in totaal meer dan 307 miljoen uren gepredikt hebben. In Leiden zijn daar de afgelopen dagen weer wat uurtjes bijgevoegd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3