LEIDSCH DAGBLAD Carter wil olie-import VS tot de helft terugbrengen 03 Reacties tamelijk positief vandaag Somoza ontslaat de legerleiding „Toreador" verliest van koe... Politie slaags Ze zeggen dat er tegenwoordig geen échtemeer bestaan. Tour is beslist 5 DAGEN ALLES GIGANTISCH LAGER GEPRIJSD MAANDAG 16 JULI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35909 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In de Verenigde Staten waren de eerste reacties op Carters rede gemengd. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Tho mas 'Tip' O'Neill, verklaarde dat het „de beste toespraak was die hij ooit gehouden heeft. Ik ben er vast van overtuigd dat de Ameri kaanse bevolking met de nodige opofferingen zal reageren en dat het Congres in deze crisistijd saamhorig zal zijn." Consumentenadvocaat Ralph Na der uitte scherpe kritiek. Oude wijn in nieuwe zakken, zei hij en Carter verzuimt ons te vertellen hoe hij zijn doel wil bereiken. Bo vendien gaat hij volledig voorbij aan de te grote macht van de oliemaatschappijen" Topfiguren uit de olie-industrie bleken onder de indruk van Car ters speech, maar vroegen zich af of de aanzienlijke beperking van de olie-invoer haalbaar is. Bo vendien, zo reageerde men, kun nen de economische problemen van de Verenigde Staten niet al leen worden opgelost door minder olie in te voeren en op het energie verbruik te bezuinigen. Er moet ook wat worden gedaan aan de inflatie en de geringe productivi teit van het bedrijfsleven Of Carters plannen op korte ter mijn effect hebben, is nog maar de vraag. Een aantal van zijn voor stellen, zoals de benzinerantsoe nering in noodgevallen,subsidies voor de ontwikkeling van synthe tische brandstoffen en de oprich ting van een Energie-veilig heidsmaatschappij (die moet voorkomen dat de uitvoering van de energiepolitiek in de bureau cratie komt te verzanden), zijn al bij het Congres in behande ling. Zo nam het Huis van Afgevaardig den vorige maand een wet aan voor de ontwikkeling van onder meer alcohol als brandstof voor voertuigenDeze wacht nu op be handeling door de Seiiaat. Henry Jackson, de voorzitter van de Se naatscommissie voor energieza ken, zei vandaag in Washington te verwachten dat de reeds inge diende wetten nog voor het reces kunnen worden aanvaard. Voor de andere door Carter voorge stelde maatregelen, moeten nieuwe wetten worden inge diend De Europese commissaris voor energiezaken, Guido BYunner heeft gezegd dat hij de door de Amerikaanse president Jimmy Carter aangekondigde maatre gelen "zonder voorbehoud ver welkomt" In een verklaring zei Brunner dat de maatregelen "de besluiten (van de topconferentie in Tokio) versterken en zelfs voorbijstre- Hij voegde eraan toe dat uit Carters televisierede blijkt dat "de vast beslotenheid van de Amerikanen om hun energieproblemen te overwinnen niet langer kan wor den betwijfeld WASHINGTON (GPD) - In een met spanning tegemoet geziene toespraak over energiepolitiek heeft de Ameri kaanse president Jimmy Carter gisteravond opgeroe pen de olie-import van de Verenigde Staten tot de helft terug te brengen. Dat betekent dat de VS over tien jaar 4,5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag minder zullen invoeren. Carter zal het Congres volmacht vragen de invoer te bevriezen op het peil van 1977, toen ongeveer 8,5 miljoen vaten per dag werden ingevoerd. Hoog in Carters vaandel staat de oprichting van een nieuwe Nationale Energiemaatschappij, die vijf miljard dollar (11 miljard gulden) aan obligaties zal uitgeven. Met de op brengst hiervan zouden alternatieve energiebronnen moeten worden ontwikkeld. Daarbij denkt de Ameri kaanse president vooral aan kolen, synthetische brand stoffen als alcohol en leisteen-olie en zonne-energie. Opvallend is dat hij met geen woord repte over kernenergie, hoewel die op het ogenblik onge veer 13 procent van de elektrici teit in de VS levert. In een eerste reactie op Carters zwijgen over (Van één onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE - Crossen met de bromfiets in een wei land met koeien zal de zes tienjarige Kees Verstraaten uit Hazerswoude zich nog lang heugen. Het ging alle maal goed tot één van de koeien 'dwars' ging liggen. Anders gezegd: de koe liet zich niet langer opjagen door de brommer, maar besloot de rollen om te draaien en zelf töt de aanval over te gaan. Kees Verstraaten werd het slachtoffer. Zijn vrienden, die ook met veel geknetter door het weiland stoven, za gen tot hun grote schrik dat Kees finaal onder de voet werd gelopen en geen kans kreeg te ontsnappen. De jeugdige inwoner van Ha- zerswoude-Rijndijk kwam met zo'n smak op de grond dat hij z'n knie brak. In het Academisch Ziekenhuis in Leiden werd het been in het gips gezet. Kees kijkt nu vanachter de ramen het land in waar de koeien rustig gra zen deze energiebron, zei gouverneur Edmund Brown van California „Ik heb het idee dat achter al deze woorden een poging schuilt om het gebruik van kernenergie uit te breiden." De president verscheen op de Ame rikaanse televisieschermen na een 1 O-daagse retraite in zijn bui tenverblijf Camp David. Daar trok hij zich terug nadat hij had laten weten zijn energie-toe spraak voorlopig uit te stellen. Carter heeft zich in Camp David laten adviseren door ruim 150 economen, topfiguren uit het be drijfsleven en zelfs dominees, pastoors en rabbi's. Hij sloot zijn consultaties af met een reeks on verwachte, tot het laatst geheim gehouden bezoeken aan Ameri kaanse burgers. In zijn toespraak sloeg Carter de toon aan van een veldheer voor het front van zijn troepen. De strijd tegen de afhankelijkheid van buitenlandse olie' vertaalde hij in termen van een oorlog: „Ik ben van plan die te winnen," zei hij, „maar dat kan niet zonder uw hulp. Deze ontoelaatbare afhan kelijkheid van buitenlandse olie bedreigt onze economische on afhankelijkheid en zelfs de vei ligheid van ons land. Amerika is sterk en dat zal zo blijven, als de Amerikanen hun eenheid weten te herstellen," aldus Carter Twee van de vier bezetters van de Egyptische ambassa de in de Turkse hoofdstad Ankara worden hier door de politie weggeleid. Gister morgen gaven de vier Pale stijnse terroristen zich over na bemiddeling door een vertegenwoordiger van de PLO. De gijzeling heeft drie personen het leven gekost. Volgens geruchten, die nog niet zijn bevestigd, zouden drie van de vier Palestijnse extremisten kort na hun aanhouding zijn geëxecu- CDA-voorzitter Steenkamp: "Voorkeur voor PvdA is een slag in de lucht" 16 PAGINA'S Als er vandaag geen "won deren" zijn gebeurd in de Tour de France, dan draagt Bernard Hinault de gele trui "rustig" naar Parijs. Joop Zoetemelk besefte giste ren in AIpe 'd Huez al dat de ze Tour niet meer door hem kan worden gewonnen. "Of er zou iets geweldig onver wachts met Hinault moeten In de zware bergetappe van gisteren bleef de echte strijd tussen de Grote Twee uit. Desondanks was er weer een aantal grote verliezers in de door veteraan Agostinho gewonnen etappe. Hennie Kuiper bijvoorbeeld. Maar ook Pollentier (die naar huis ging) en bergkoning Bat- taglin, die werd gestraft voor het feit dat hij in de der tiende etappe verboden middelen had gebruikt. Op de rustdag kende de Tour een drama. Oud-winnaar Luis Ocana stortte bij een behendigheidswedstrijd met een auto in het ravijn en werd zwaar gewond. Hij is buiten levensgevaar. Vrij spel ditmaal ook voor de Nederlandse zwemkam- pioenschappen die zaterdag begonnen zijn. De titelstrijd PAGINA wordt gekenmerkt door des interesse. Strijd wordt wel geleverd door de zeilers in de Kaagweek. Holland boekte zaterdag de eerste overwinning op de Friezen. Volgens de Nederlandsche Bank zet de opleving in de economie door PAGINA 5 Winst was er ook voor Njord- roeier Harald Punt, die za terdag met Roel Michels in de dubbeltwee won tijdens de Rotseeregatta en voor au tocoureur Regazzoni die in de Grote Prijs van Engeland zegevierde. PAGINA'S 9-14. Negen mille uit „pak" gepakt Ratsoenenng? Weinig verandering Veel bewolking en mogelijk wat regen. Minimumtemperaturen omstreeks 12 graden. Middagtemperaturen onge veer 19 graden. Matige westen wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 5.40 uur; onder: 21.52 uu Maan op: 1.23 uur; onder: 15.22 u Hoogwater te Katwijk om 10.11 e; Laagwater om 5.46 en 18.14 uur Carter zweeg mogelijke verhoging van de ben zineprijs. Wel zal hij het Congres bevoegdheden vragen over te gaan tot rantsoenering, mocht de schaarste groter worden. De pre sident liet het bij een oproep tot vrijwillige beperking: „Ik vraag u, voor uw eigen bestwil en voor de veiligheid van uw land, geen onnodige autoritten te maken, zoveel u kunt gebruik te maken van auto-pools of het openbaar vervoer (waarvoor tien miljard dollar extra wordt uitgetrokken), uw auto één dag extra per week te laten staan, de snelheidsbeper kingen na te leven en uw ther mostaten lager in te stellen om brandstof uit te sparen," aldus Carter. Wat zijn plannen betreft om energie te besparen, trad Carter overi gens niet al te zeer in bijzonder heden. Hij deelde mee nadere de tails te zullen verschaffen tijdens een toespraak, later vandaag in Kansas City. Carter tijdens zijn met spanning tegemoet gez MANAGUA (AP) - President Anastasio Somoza van Nicaragua heeft zijn legerleiding ontslagen en zal het land wellicht morgen verlaten, zo heeft een betrouwbare regeringszegsman vandaag meegedeeld. De zegsman, die verzocht niet bij naam genoemd te worden, kon geen reden opgeven voor de ontslagen. De sandinistische guerrillastrijders die tegen het bewind van Somoza in opstand zijn gekomen hebben gewaarschuwd na hun eventuele overwinning officieren die zij als mis dadigers beschouwen te zullen doden en de stap van Somoza wordt gezien als mogelijke poging om executies te voorkomen. De stap kan ook deel uitmaken van een tegemoetkoming aan buitenlandse bemiddelaars tussen Somoza en de Sandinisten. Een andere regeringszegsman, die eveneens anoniem wilde blijven, zei dat Somoza soms tot aftreden lijkt te hebben besloten, en dan weer vastbe sloten is om de strijd tegen de guerrilla's voort te zetten. Laat ze maar praten. Overmorgen weet u wel beter LEIDEN - Een 37-jarige direc teur van een bedrijf aan de Lammenschansweg in Lei den is bestolen voor een be drag van maar liefst 9000 gul den De man had zaterdagochtend zijn colbertjasje in zijn kan toor opgehangen. Bij terug keer in de loop van de middag bleek uit de binnenzak van het jasje zijn portefeuille, met daarin ongeveer 9000 gulden aan papiergeld, te zijn ver dwenen. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor AMSTERDAM (ANP) - Een zoge naamd punkfeest, dat werd ge houden in "Aknathon" aan de Nieuwe Zijds Kolk in Amster dam, is vanochtend vroeg geëin digd in een vechtpartij tussen politiemensen van de bureaus Lijnbaansgracht en Warmoes straat en de feestgangers. De politie kwam in actie na ver scheidene klachten van omwo nenden over geluidsoverlast. In Aknathon bekogelden de feest gangers de politie met barkruk ken, stoelpoten en andere delen van het interieur, waarop aan de kant van de politie gebruik werd gemaakt van de wapenstok en een diensthond werd ingezet Twee jongemannen werden aan gehouden wegens geweldpleging en een jonge vrouw wegens ver nieling. Diverse auto's in de om geving van Aknathon werden be schadigd en van enkele panden werden de ruiten ingegooid. Eni ge agenten liepen lichte dingen op. Bloembollen- keuringsdienst kan gaan bouwen HILLEGOM - De Bloembollen keuringsdienst in Hillegom heeft van de Europese Commissie een bedrag van 1,7 miljoen gulden gekregen voor de bouw van een kantoor met laboratorium in Lis- se. Het geld komt uit het Euro pees garantiefonds voor de land bouw De bloembollenkeuringsdienst is thans ondergebracht in het bloembollencentrum aan de Parklaan in Hillegom, maar kampt daar met ruimtegebrek Op welke plaats in Lisse het nieuwe onderkomen van de dienst wordt gebouwd is nog niet bekend Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. SHOE/LEATHER FASHION CARELVAN DER MEER De Kempenaerstraat 4. Oegstgeest. Kerkplein 1a, Voorschoten. Opruiming begint 18 juli Noem eens een ander woord voor OPRUIMING Wij weten het niet, vinden het ook niet zo belangrijk. Maar wij doen er wel aan mee.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1