Regazzoni: geen champagne na Grand Prix-zege Wolsink achtervolgd door pech Björn Borg bezorgt Zweden finaleplaats Petra Wessels pakt in Lisse drie tennistitels Sponsorende oliesjeiks tegen alcohol MAANDAG 16 JULI 1979 I '*M*+n V SILVERSTONE (ANP) - De Zwitser Clay Regazzoni heeft zaterdag op het cir cuit van Silverstone met een Williams de 33ste gro te prijs van Groot-Brit- tannië, die meetelt voor het wereldkampioen schap voor formule I wa gens, gewonnen. Hij werd eerste vóór Rene Arnoux met een Renault-Turbo en Jean-Pierre Jarier met een Tyrrell, die met één ronde achterstand op Regazzoni finishte. Jan Lammers eindigde als elfde, op twee DEN HAAG - Groot Brittannië en Italië hebben zich afgelo pen weekeinde geplaatst voor de finale van de Europese zo ne, groep A, van het tennis toernooi om de Davisbeker. Zweden en Tsjechoslowakije bereikten de eindstrijd van groep B. Groot Brittannië haalde zater dag de finale al door tegen Spanje in Eastbourne op 3-0 te komen (einduitslag: 4-1). Italië won in Rome met 3-2 van Hongarije. Wimbledonkampioen Björn Borg zorgde er gisteren in Boedapest voor dat Zweden tegen Roemenië een voor sprong van 3-1 bereikte. Borg gunde Nastase slechts drie games: 6-3, 6-0,6-0. Het werd nog 3-2. In het duel tegen Frankrijk was Tsjechoslowa kije zaterdag al zeker van een plek in de finale. De Tsjechen hadden toen al een voor sprong van 3-0 en wonnen tenslotte met 4-1. De Hilversumse Nora blom is in de finale van het internatio nale toernooi in Neurenberg verslagen door de Westduitse Helga Masthoff. Deze won in twee sets: 6-2, 6-3. Louk Sanders leed een verras sende nederlaag in de finale van het internationale toer nooi van Linz. De als nummer vier geplaatste Pool Jacek Niedzwiedski won in drie sets: 2-6, 6-4 en 6-2. De Nederlandse meisjesploeg heeft gisteren ook de tweede wedstrijd om de Annie Sois- bault-beker te Spa gewon nen. Zweden werd met 2-1 verslagen. Door dit resultaat heeft Nederland zich ge plaatst voor de halve finales in Letouquet. Marcella Mas ker zorgde voor een 1-0 voor sprong door met 6-3, 4-6 en 6-3 Lena Jakobson te ver slaan. Vervolgens verloor Marjan van der Torre haar partij tegen Louise Svensson, waarna Marcella Mesker en Nanette Schutte in het dub belspel de eindstand op 2-1 bepaalden. De Westduitser Uli Pinner heeft de finale herenenkelspel van de open Zwitserse kampioen schappen gewonnen. Hij ver sloeg de Australiër Peter McNamera in drie sets: 6-2, 6-4, 7-5. De Zwitser Max Hülimann heeft ook het derde toernooi in het satellietcircuit op de Metsbanen in Scheveningen gewonnen. In de finale ver sloeg de nummer twee van Zwitserland de Amerikaan Keith West met 6-4 en 6-2. In de eindstrijd bij de dames had nationaal kampioene Elly Vessies niets in te brengen te gen de oudkampioene Marij ke Schaar (3-6, 2-6). Eddie Dibbs is winnaar gewor den van het invitatietoernooi van Forest Hills. In de finale versloeg hij ijn landgenoot Harold Solomon met 7-6 en ronden achterstand. Veer tien coureurs voltooiden de wedstrijd. Regazzoni, die driejaar geleden in Long Beach zijn laatste overwin ning in de grote prijs behaalde, dronk na de race geen champag ne om de zege te vieren. Toen het contract met de sponsors, een aantal oliesjeiks, werd getekend was daarin vastgelegd, dat de rij ders nooit alcohol zouden drin ken op het erepodium nadat ze hadden gewonnen. Dat druist in tegen de Mohammedaanse be ginselen. Pech De 39-jarige Regazzoni, de oudste van de deelnemers aan dit we reldkampioenschap voor For mule I wagens, won, nadat zijn stalgenoot Alan Jones in de 38ste ronde was uitgevallen door mo- torpech. Regazzoni, die op dat moment tweede lag, nam de kop over en bleef tot de finish onbe- De Fransen Rene Arnoux en Jean Pierre Jarier laten de champagne na de Grote Prijs van Groot Brittannië vrolijk spuiten. Winnaar Clay Regazzoni mag die flessen niet aanraken, maar zit daar nauwelijks over in Jan Lammers elfde op Silverstone dreigd, met gemiddeld zeventien seconden voorsprong op de Fransman Rene Arnoux, voorop rijden. Regazzoni was bij de start al snel weg. Hij startte op de tweede rij en schoot meteen naar voren. Jo nes pakte hem echter in de eerste ronde alweer terug, om in de daaropvolgende 37 ronden zo hard door te gaan, dat slechts ze ven coureurs hem in dezelfde ronde konden volgen: Regazzoni, Jabouille, Arnoux, Lafitte. Scheckter en Villeneuve. Ja bouille hield dat tot de 20ste ron de uit, al reed Jones voor hem zo hard dat het niet mogelijk was hem serieus te bedreigen. Toen de Fransman in de 20ste ronde de pits in moest vanwege een op geblazen motor, leek het voor Jo nes nog gemakkelijker de grote prijs winnend af te sluiten. Door de hitte ontstonden er nogal wat problemen met de banden van de wagens. Verscheidene coureurs wisselden alle vier de banden. Lafitte en de Britse favo riet, de Noordier John Watson (op de zevende plaats) liepen hier door een nog grotere achterstand op. Lafitte moest, na het uitvallen van Jones, kort daarop ook voor goed naar de pits. De ex-wereld kampioen Niki Lauda had eerder al met problemen aan de remmen de strijd moeten staken. Regaz zoni ging onbedreigd als eerste over de finish. Jody Scheckter, de leider in de stand om het we reldkampioenschap werd vijfde en kreeg daardoor één punt. Zijn dichtstbijzijnde concurrent in de strijd om het wereldkampioen schap de Canadees Gilles de Vil leneuve finishte ondanks de bandenproblemen wel, maar als laatste en bleef verder achter in de stand om de wereldtitel. Jan Lammers eindigde als elfde van de veertien rijders die de eindstreep haalden. Hij bleef met die plaats zijn stalgenoot, de Ita liaan Elio de Angelis voor Deze finishte als twaalfde, voor Patrick Gaillaird en Gilles de Villeneuve. Opvallend was het rijden van de weer in de formule I optredende 34-jarige Belg Jacky Ickx, die met de zesde plaats nog een punt behaalde voor het wereldkam pioenschap. Uitslag: 1 Clay Regazzoni (Zwi/Williams) 320,892 kilometer (68 ronden van 4,719 km) in 1 uur 26 minuten en 11,7 seconden. Gemiddelde snel heid 223,37 km per uur), 2. Rene Arnoux (Fra/Renault-Turbo) op 9.34 sec., 3. Jean-Pierre Jarier (Fra/Tyrrell), 4. John Watson (Ier McLaren), 5. Jody Scheckter (Zaf/Ferrari), 6. Jacky Ickx (Bel Ligier) allen op één ronde, 7. Pa trick Tambay (Fra/McLaren), 8. Carlos Reutemann (Arg/Lotus). 9. Hector Rebaque (Mex/Lotus). 10. Didier Pironi (Fra/Tyrell) al len op twee ronden, 11. Jan Lammers (Ned/Shadow), 12. Elio de Angelis (Ita/Shadow), 13. Pa trick Gaillaird (Fra/Ensign), 14. Gilles de Villeneuve (Cam/Ferra- ri). De snelste ronde was van Re gazzoni met 1.14.40 (gem. 228,32 per uur). De stand in het wereldkampioen schap voor formule I rijders is: 1. Scheckter 32 punten, 2. Gilles de Villeneuve 26, 3. Lafitte 24. 4 Reutemann en Depailler 20, 6. Regazzoni 16. De Coster beheerst internationale motorcross in Lichtenvoorde LICHTENVOORDE (ANP) - De internationale motor cross in het Gelderse Lich tenvoorde waar alle grote vedetten van de titelstrijd om het wereldkampioen schap 500 cc deelnamen, is voor Gerrit Wolsink ge- worden wat hij ervan had verwacht. Met de Neder landse Grand-Prix in Markelo (29 juli) voor de boeg, wilde Gerrit Wolsink voor eigen publiek bewij zen dat hij Graham Noyce toch kon verslaan. In een spectaculaire race, die door de vijfvoudige kampioen de Belg Rogier de Coster werd beheerst, moest Gerrit Wolsink weliswaar door pech het hoofd buigen voor de Britse leider in het klassement om de wereldtitel, maar in de eer ste manche had Gerrit Wolsink tot twee ronden voor het einde de leiding. Toen moest hij met een kapot luchtfilter en een onwillige ontsteking zijn zestien seconden voorsprong prijsgeven. Wolsink reed de manche wel uit maar moest in de laatste twee ronden Rogier de Coster, Kars- makers en Frans Sigmans voor laten gaan. Met een vierde plaats kreeg de "vliegende tandarts" niet de beloning die hij voor zijn sterke rijden had verdiend. In de tweede manche sloeg het noodlot helemaal toe. In de derde ronde lag Wolsink zij aan zij met de Belg Rogier de Coster. Hij stond juist op het punt om de lei ding over te nemen toen de uit laat van zijn fabrieks-Suzuki af brak. Teleurgesteld zocht Gerrit Wolsink het rennerskwartier op. De Belg Rogier de Coster was heer en meester. Met twee man che-overwinningen werd de Bel gische oud-wereldkampioen de onbetwiste winnaar in de inter nationale motorcross in Lichten voorde, die door ruim 12.000 toe schouwers werd bijgewoond Toon Karsmakers werd tweede voor de Engelsman Neil Hudson. Uitslagen: le manche. 1. Roger de Coster (Bel.) Suzuki, 2. Toon Karsmakers (Ned.) Maico, 3. Frans Sigmans (Ned.) Maico, 4. Gerrit Wolsink (Ned.) Suzuki, 5 Neil Hudson (GBr.) Maico. 2e manche: 1. De Coster, 2. Graham Noyce (GBr.) Honda, 3. Karsmakers, 4 Tappini Pikkairanen (Fin.) Su zuki, 5. Hudson. Eindklassement 1. De Coster, 2. Karsmakers, 3. Hudson, 4. Pikkairanen, 5. Sig mans. Zijspannen. 1- Han Veld/André Godschalk (Westedorp) Bulsink Eml. 2. Hugo de Vries/Sies Hurkmans (Katwijk) Yamaha Wasp. GP Zwitserland De Grote Prijs van Zwitserland op het circuit Paul Ricard in Le Cas- tellet in Frankrijk in de 750 cc- klasse is gewonnen door de Ve nezolaan Johnny Cecotto op Ya maha. De race bestond uit twee manches. De Zwitser Michel Frutschi won op Yamaha de eer ste manche, Cecotto de tweede. De tweede plaats van de Vene zolaan in de eerste manche lever de hem de eerste plaats op in het eindklassement. Het duo Rolf Biland/Kurt Waltis- perg won de race in de zij- spanklasse. De wedstrijd telde mee voor het wereldkampioen schap. De stand voor het wereldkam pioenschap 750 cc klasse is. 1. Johnny Cecotto 79 punten, 2. Pa trick Pons 49, 3. Michel Frutsphi 43. De stand in het wereldkampioen schap zijspanklasse is: 1. Biland/Waltisperg 30 punten, 2. Holzer/Meirehnas 24,3. Kumano Arifuku 16. Speedway Het Nederlandse speedway-kwar tet bestaande uit Rudi Muts. Henk Steman, Frits Koppe en Frits Koning heeft zich gisteren in Praag tijdens de kwartfinales voor het wereldkampioenschap niet kunnen kwalificeren voor de halve finales. De ploeg moest de Russische en Hongaarse teams voor laten gaan. De Sowjet-Unie behaalde 45 punten en Hongarije 21. Nederland kwam tot 16 pun ten en hield daarmee wel Oosten rijk (14) achter zich. op Zandvoort ZANDVOORT (ANP) - Voor het eerst in elf jaar heeft Zandvoort weer eens mogen genieten van een race in de formule Il-klasse, de leerschool voor de formule I. Ruim 6500 toeschouwers zagen 23 coureurs strijden om de ere prijzen en de punten. De Ameri kaan Eddie Cheever toonde zich de behendigste en de snelste. Hij 2 won de negende race die meetelt 1 voor het Europese kampioen- c schap en nestelde zich daardoor aan de top van het klassement met 29 punten. De Nederlanders f konden geen hoofdrol spelen. j Huub Rothengatter deed het het beste en eindigde als twaalfde, Luyendijk werd dertiende. j FORMULE II (Negende race voor het Europees kampioenschap): 1. Eddie Cheever (VS) Osella FA 2-79 50 ronden in 1 uur 9 min. en 37,86 sec. (Gem. snelh. 182.074 km u); 2. Teo Fabi (Ita) March 792 1 1.09.37,16; 3. Marc Surer (Zwi) - March I 792 1.09.39,87; 4. Alberto Colombo (ITA< i 8 March 782 1.09.50,11; 5. Brian Henton (GB) - Toleman Ralt 1.09.56,07,; 6. Eje Elgh (Zwe) - March 792 1.10.01,90; 7. i Siegfried Stohr (Ita) - March 792 1.10.48,87; 8. Miguel-Angel Cuerra (Arg)- March 792 1.10.56,56; 9. Cocho Lopez (Arg) March 792 Hart 1.10.59,20; 10. Giancarlo Brancatelli (Ita) - March 792 1.11.02,34. Stand om het Europees kampioenschap: 1. Cheever (VS) 29 pnt; 2. Surer (Zwi) 28; 3. Henton (GB) 24; 4. Dougall (Zaf) en Daly (Ier) 18; 6. Stohr (Ita) 15. Van der Laan pakt punten in Engeland r READING (ANP) - De grote prijs van Engeland moto-cross voor zijspannen is gisteren in Been- ham Park (bij Reading) beheerst C door de Zwitserse rijders. Grogg ri en Hüsser, die het seizoen zwak zijn begonnen, wonnen beide rit- i ten en staan in het kampioen- schapsklassement nu op de d tweede plaats achter hun landge- ti noten Bollhalder/Bollhalder. n Het stoffige parcours van 2080 me ter, waarin een aantal extra-boch- ten was gemaakt om de snelheid d te verlagen, was duidelijk in het h voordeel van de zijspannen met v de bak links. De Nederlanders, i die het gewicht rechts hebben hangen, waren zonder meer in K het nadeel. Niettemin hebben jv Den Biggelaar/Van der Bijl via g een vijfde en een derde plaats en i. Van der Laan/Van Vliet door een zesde en achtste plaats nog wat r punten kunnen veroveren. De Belgen Van Bellinghem/d'Hol- p lander, die het klassement tot dit c weekeinde aanvoerden, waren a niet zo gelukkig. In de eerste i manche vielen zij uit wegens een r gebroken gashandle en ook in de 1 tweede manche konden zij hun 1 hoge klassering niet waarmaken. De uitslagen van Beenham Park p zijn: Eerste manche: 1. Grogg 1 (Zwi); 2. Good (Gbr); 3. Bollhal- i der (Zwi); 5. Den Biggelaar; 6. Van der Laan; 9. Bens/De Wild. j Tweede manche: 1. Grogg; 2. Bollhalder; 3. Den Biggelaar; 8. Van der Laan. i Klassement in de strijd om het Eu- 1 ropese kampioenschap: 1. Boll- halder/Bollhalder (Zwi) 71 pnt; 2. Grogg/Hiisser (Zwi) 70 pnt; 3. Van der Laan/Van Vliet (Ned) 61 pnt; 4. Van Bellingen/d'Hollan- der (Bel) 59 pnt; 5. Den Biggelaar/ Van der Bijl (Ned) 58 pnt; 6. Van Heugten/Kiggen (Ned) 46 pnt. Ronald Groen wint herenenkelspel LISSE - Even leek de regen gisteren op de finaledag van het tennistoernooi in Lisse spelbreker te zullen worden, maar later kon er toch weer worden geten nist. Voor de vele kijkers in Lisse werd het zelfs een goede dag, want de finalis ten lieten zich zonder uit zondering, van hun beste kant zien. De finale in het herenenkelspel B, tussen de Indiër Vijayk en Ro nald Groen bijvoorbeeld, was een partij die technisch op top B-ni veau stond. Wel bleef de no. 1 ge plaatste Groen met 6-3,6-3 mees ter van het terrein, maar de score geeft een vertekend beeld van het krachtsverschil. Vijayk was ze ker de gelijke van Groen, maar laatstgenoemde toonde zich in vele spelsituaties waarin Vijayk een beslissende slag leek te heb ben geslagen net bereid om dat tikkeltje meer loopwerk te ver richten dat de Indiër niet meer verwachtte. Dat stelde hem in staat uit ogenschijnlijk verloren posities toch een winnende slag te produceren, hetzij met een passing, hetzij met een lob. Bij de dames ontspon zich een enerverender strijd, ook wat de score betreft, tussen Maureen Meijer en Petra Wessels. De dropshot speelde in het spelpa- troon van beide dames een hoofdrol Maureen Meijer was er van meetaf op uit om lange rallies te maken en dat was goed gezien De no. 2 van Unicum (de nummer één moest zich met een blessure terugtrekken tegen Annemieke Cats) staat niet bekend om haar tempospel en als zij zou hebben geprobeerd om tempo te spelen zou zij tegen Petra Wessels zeker in twee sets van de baan zijn ge gaan. Nu werden het er drie, Wes sels won met 6-1,* 5-7 en 6-4. Dropshot, passing en lob waren in de finale de hoofdingrediën ten. Het herendubbelspel B leverde weer eens een zege op voor het zo beproefde Noordwijkse koppel Pasma/Blommendaal. In de fi nale ontmoetten zij niet het duo Brooshooft/Visbeen, die de halve finale hadden gewonnen van Pe ters/Meijer (6-4 in de derde set) maar laatstgenoemden. Visbeen kon, vanwege zijn werk niet op zondag aantreden en zodoende werd in overleg met Blommen- daal/Pasma besloten om Peters/ Meijer de finale te laten spelen. Zij deden dat op een voortreffe lijke wijze en de Noordwijkers kregen de eerste plaats bepaald niet cadeau. Integendeel, zij dienden drie sets op het gravel te blijven om tenslotte met 6-4, 5-7, 6-2 te winnen. Opmerkelijke punten in deze herendubbel: de daverende service van Peters, de vaste smash van Blommendaal, de volleys van Pasma en de ver rassende uitschieters aan het net van Meijer. Blommendaal zegevierde ook in het gemend dubbel. Met Hanne- ke Rother kwam hij na verlies van de eerste set tegen Ellen Reeuwijk en Bijleveld sterk te rug, 2-6, 6-4, 7-5. Petra Wessels pakte haar tweede winst in B in het damesdubbel. Met Rosema- rie Verdegaal won zij van Ellen Reeuwijk en Köhne van Jaski, 6-4, 6-1. In C trad behalve Petra Wessels, die ook dit enkelspel won. 6-3, 6-2 tegen Joke Adema (haar derde toernooizege in Lisse dus) Eytel Homan op de voor grond. De Voorhouter streefde ditmaal zijn broer Jan Homan voorbij door in drie finales acte de présence te geven. In het HEC verrastte hij iedereen en niet in het minst zichzelf door de enige overgebleven geplaatste, Peter Leyten, met 6-3, 6-2 kansloos te laten. Met Elenore Vlekke als be trouwbare partner won hij met 6-4, 6-3 van het verrassend goed voor de dag komende koppel A en T Grimbergen. Het DDC le verde een zege op voor mevr. Faase/mevr. Knott, die mevr. Bosma/mevr. Schoone met 7-6, 7-5, na 3-5, de baas bleven. Het HED was voor Roy Mooyman, 6-36-3 tegen Karei Vlekke en het DDD gaf Alette Stoutenbeek een zwaar bevochten overwinning tegen Len Demmink, 4-6, 6-0. 6-4. Ter Aar In Ter Aar pakte de geroutineerde Van der Berg een twee sets zege op Wolterink, 6-3, 7-5. Pas in de tweede set dorst de 15-jarige Ha- zerswoudenaar tegen Van der Berg voluit te gaan. Het bracht hem op een 4-0 voorsprong, maar De finalisten van "Lisse". Links winnaar Ronald Groen, rechts de Indiër Vijayk. toen sloop de angst weer in de benen en voor Van der Berg, die koeltjes bleef tennissen was dat voldoende om terug te komen. Jolanda Koek van TE AN won het DEC van Jacqueline van der Bas uit Mijdrecht, 3-6, 6-4, 6-3. Rom- berg/Heetveld wonnen het HDC van J en H van Veen, 6-3,6-4. Het DDC was voor T. Ponsioen/M. de Lijster, die Mieke Heeringa/P. Bakker geen kans gaven, 6-3,6-0. In het GDC de combinatie J. Dor- repad/Philiip zich met 6-2, 7-6 sterker van het duo Jolanda Koek/M. v. d. Hammen, 6-2, 7-6. Tony van der Bosch (huizenhoge ballen, maar erg vast) won van Willemse in het HED, 6-3,4-6.6-4 en Jaqueline van der Bas leed haar tweede finale nederlaag in het DED, 7-5, 1-6, 7-5 voor Ellen Kortekaas. Zoeterwoude Hans Tönjann won het HEC in Zoe terwoude, 6-2, 6-7, 6-1 van Van Tongeren. Laatstgenoemde moest ook in het HDC de meer derheid van Tönjann erkennen. Met Jan Pieter Hop toonde deze zich sterker dan J. en H. van Ton geren, 6-1, 6-3. Barbara Heeze moest erg hard werken om het DEC op haar naam te schrijven, 6-4, 7-6 tegen Elly Winkel. Het DDC was voor An Cysouw en Ja- nie Goudsmit, 6-3, 7-5 tegen Van Velzen/Nieuwenhuyzen. Stik- kelorum en Van Ruiten wonnen het GDC van Everts/Everts, 1-6, 7-5, 8-6. Waldo Jansen won over tuigend het HED, 6—4, 6-1 van Je roen van Dijk en de Engelse Dianne Weare wees Elly Winkel terug in het DED, 7-5, 6-3. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12