Desinteresse bij zwemstrijd Hollandse zeilers goed van start in Kaagweek DUBBELVIER BEWIJST KLASSE EERSTE ZEGE OP FRIESLAND NEDERLANDSE KAMPIOENSCHAPPEN EEN VERPLICHT NUMMER Jeugd van AZC komt goed voor de dag Goud voor Michels en Punt op Rotseeregatta Bakker tiende op WK soling MAANDAG 16 JULI 1979 SPORT SPORT SPORT WARMOND - Zelfs een staaltje acrobatiek was op de eerste dag van de Kaagweek te zien. Toen op een gegeven moment de piekeval (de hoogste top van de mast) op de Regen boog van Jan van Staveren los zat, klom één van de bemanningsleden naar die top om daar reparatie werkzaamheden te ver richten. De boot voer tijdens die actie ge woon door, terwijl de teamgenoot van Jan van Staveren van de ene naar de andere kant zwiepte. Hij voerde zijn 'circusnummer' in elk geval niet voor niets op, want de equipe van Van Staveren kwam uiteindelijk in de individuele klasse als vijfde over de streep. Maar niet alleen dit optreden was aantrekkelijk om te zien. Evenals voorgaande jaren ging ook afge lopen zaterdag weer de meeste aandacht uit naar de strijd om de Holland-Friesland-beker. Voor namelijk, omdat dit teamwed strijden (in de Regenboogklasse) zijn en het derhalve is toegestaan om elkaar te helpen. Daardoor doen zich bij het ronden van de boeien vaak spectaculaire situa ties voor. De Fries Jappie Hattin- ga ondervond dat. Bij een van de boeien werd hem de pas zo afge sneden dat hij onmogelijk kon passeren. Uiteindelijk stapte Hattinga met zijn twee bootgeno ten maar uit de wedstrijd en moest hij genoegen nemen met een tiende en laatste plaats in het eerste duel voor de Holland- Friesland beker. Het evenement dat vorig jaar zowel in de Kaag- en Sneekweek door de Friezen werd gewonnen, le verde zaterdag een zege op voor de Hollanders. De 26 3/4-28 overwinning kon overigens voornamelijk op het conto van teamleider Hein de Goederen en Peter Frech worden geschreven. Zij finishten met hun Regenbo gen respectievelijk als eerste en tweede en kregen een minimum aan punten (2 3/4). De drie andere Hollandse boten eindigde als ze vende, achtste en negende. In de individuele klasse voor Re genbogen namen de Friezen al revanche voor hun eerder op de dag geleden nederlaag. Teamlei der Harry Amsterdam 'maakte de 16 kilometer lange rit het snelst af, terwijl zijn ploeggenoot in de wedstrijden voor Holland- Friesland-beker, Puck de Vries, met zijn boot Flamingo op de tweede plaats beslag legde. Gisteren stond de Kaagweek in het teken van gezelligheidswedstrij- den, terwijl er voorts het club kampioenschap van de Konink lijke Watersport Vereninging De Kaag werd gehouden. Van Goe- verdem die zich in de voorwed strijden in de Pampusklasse voor de finale had geplaatst werd in de 12 voetsjollen clubkampioea Een andere noemenswaardige wedstrijd was tenslotte het duel in de Regenbogen. Deze boten, die meestal door drie zeilers wor den bemand, moesten gisteren door één persoon worden be stuurd. Het kwam nu dan ook voornamelijk op behendigheid en ervaring aan. Peter Frech, die ook deel uitmaakt van het Hol landse zeilteam, toonde zich de sterkste. HERMAN POOS De voornaamste uitslagen van de races van zaterdag zijn: T Terwijl ploeggenoot Peter French van het Hollandteam nog spinakert, rondt Hein de Goederen (nr. 17) met zijn boot als eerste de boei. Hij zou uiteindelijk op de eerste dag van de Kaagweek ook zegevieren in de teamwedstrij den voor Regenbogen Holland-Friesland teamwedstrij den Regenbogen: 1. De Goederen (Hol), 2. Frech (Hol), 3. Van Drooge (Fri), 4. Amsterdam (Frit 5. De Vries (Fri), 6. Donker(Fri),7 Theunissen (Hol), 8. De Groot (Hol), 9. Bulk (Hol), 10. Hettinga (Hol). Jeugdboot: 1. Helbing, 2 Ham, 3. V.d. Spek. Cadet: 1. In- singer. 2. M. Gaillard. 420: 1 Groenendijk, 2. Wallage, 3. V.d. Berg. Flying junior 1. Hartman. Solo: 1. Vogelenzang, 2. Dirkza ger. 3. Van Eijk. Stern: l.Dagelet 2. Trompen, 3. P. van Riet. Vau- rien: 1. Teeling. 2. Brand. 3. Kes- sel. Yngling: 1. Hoek. Spanker 1 Tijssen, 2. Brandt, 3. Smeele Randmeer l.Koot, 2. Blank Vrijheid: 1 Vermeulen. Pampus- 1. Schuld, 2. H. Neeleman. Re genbogen: 1. Amsterdam, 2. De Vries, 3. Heineke. Laser 1. Van der Steenc. 2. Wolters, 3. Schuur. Olympiajollen: 1. Schlieker (WDL), 2. Por. 3. Loogman. 16m2: 1Breur, 2. V.d. Zee,3. Willemsen. Voetsjollen: 1. Van Deventer, 2. Van Asselt. Optimisten: 1. Hof kamp, 2. Engelbert, 3. Cosijn. AMERSFOORT (GPD) - De kampioenschappen van de desintresse. Zo ongeveer kan de Nederlandse titelstrijd zwemmen, die het afgelopen weekeinde in Amersfoort is begon nen, worden gekenschetst. De animo om te presteren lijkt gering en de enige interesse van de nationale top is op dit moment gericht op het verzamelen van zoveel mogelijk blikjes, die toch altijd nog een bepaalde aantrekkingskracht uitoefenen. 2 zijn race. Naast AMERSFOORT - Tijdens de nationale zwemkampioen- schappen zijn enkele jeugdi ge zwemmers van AZC uit Alphen aan den Rijn goed voor de dag gekomen. Erik Rieken werd bij de jongens (geboren in '66) tweede op de 400 meter vrij en vierde op de 400 meter rug. Op de 100 me ter schoolslag (jongens gebo ren in '68) werd Sunder Ver heul derde in zijn clubgenoot Jimmy Lassoy tweede. Leidenaar Edward Maasdijk van De Zijl/LGB werd op de 100 meter vrije slag in de tijd van 59,20 derde. Bij de 4x200 meter vrije slag (meisjes tot zestien jaar) zorg de het AZPC-viertal Jacque line Faber, Gertruud Ossen drijver, Mary Anema en Mo nique Drost voor een opmer kelijke prestatie. Met een tijd van 8 min. 44,37 sec. verbe terde deze estafetteploeg zo wel het aspiranten alsook het nationale record De uiterst kleine elitegroep, die er ïn de Nederlandse zwemwereld nog is, mikt wat de vorm betreft op de Europacup, die half augus tus in Utrecht wordt verzwom- men. Daar valt een plaats te vero veren in het Europese team, cat begin oktober in Tokio strijd mag leveren met zeven andere naties om de zwemhegemonie in de we reld. De Nederlandse kampioen schappen worden gezien als een soort tussenstation, een verplicht nummer. Vandaar de uiterst ma tige prestaties op de persoonlijke Hoe sterk de interesse van de brede zwemtop is gedaald blijkt uit het aantal afzeggingen voor een aan tal toch aantrekkelijke evene menten. Kees Vervoorn, Albert Boonstra en Hans Elzermqn heb ben het al laten afweten voor de Universiade in Mexico. De KNZB beraadt zich nog of zij een ploeg zal zenden naar de vijflan- denwedstrijd in Italië, die gelijk met de Europacup wordt ver- animo onder de zwemmers en zwemsters zo gering is dat er nauwelijks een representatieve selectie op de been is te bren gen. Die desinteresse, die nauwelijks iets met topsport te maken heeft, moet de KNZB toch verontrus ten, temeer daar de dalende ani mo vooral bij de zogenaamde aankomende jeugd merkbaar is. Een jeugd, die het op de eerste dagen van de nationale titelstrijd in grote lijnen opnieuw heeft la ten afweten. Neem bijvoorbeeld de vlinderslag, waarop Enith Brigitha op imponerende wijze met 1.02.97 slechts 0.2 seconde onder haar Nederlandse record bleef. Een chrono die slechts zo'n 0,7 onder de richttijd voor de Olympische Spelen ligt. De laatste ,Maar", zo verklaarde Enith na haar uitstekende race nogmaals nadrukkelijk, „dit zijn voor mij absoluut de laatste Nederlandse kampioenschappen en daarom vind ik het jammer dat ik het re cord niet heb gepakt. Ik heb er nu achtenveertig en ik zou zo graag het aantal van vijftig willen halen. Maar misschien kan dat nog in Utrecht tijdens de Europacup, want op die vlinderslag moet ik nog wat sneller kunnen", aldus de resolute Amsterdamse die voor deze titelstrijd haar aftrain- programma even heeft opge voerd om nog eenmaal alles uit haar toch fors gebouwde body te halen. Maar de kans dat Enith alsnog naar Moskou gaat wordt geringer nu zij een aantrekkelijke aanbieding van een sportfirma heeft ontvan gen, om met ingang van één no vember de promotie van het merk in Nederland ter hand te nemen. Als zij op die aanbieding ingaat, is de kans groot dat zijn haar amateurstatus verliest. Bo vendien is het dan ondenkbaar dat de IJ-zwemsters nog zal zwemmen in een Speedo-bad- pak, de firma die tot en met de Spelen de sponsering van de KNZB-evenementen op zich heeft genomen. In die commer ciële strijd lijkt Enith Brigitha een speeibal te worden, die defi nitief een einde maakt aan haar sportieve carnere. Tweede topper Een tweede topper bij de dames is Annelies Maas. die in elk geval wel voor de Olympische Spelen behouden blijft. De Wageningse, die het komende seizoen bij AZ en PC gaat zwemmen, won dit weekeinde twee nummers, de vierhonderd vrij in een matige 4.19?03 en, dit tot verbazing van alle insiders, ook de tweehonderd meter rugslag. Vooral voor Jo- landa de Rover en Daphne De- muth, die het laatse jaar op dit onderdeel de toon aangaven, moet dit een geweldige tik zijn geweest en het tekend het schrij nend tekort aan talent op deze af- Gelukkig voor bondscoördinator Bert Sitters vertonen de presta ties van Monique Bosga weer een opgaande lijn. Haar tweede plaats met een tijd van 2.21,38 (Maas noteerde 2.20,46) toonde aan, dat zij naar haar ongeluk eind vorig jaar op de weg terug is en dat bewees zij gisteren nog- eens nadrukkelijk op de honderd meter vlinderslag, waarop zij met 1.05,90 haar persoonlijk beste tijd neerzette. Trainster Marianne Heemskerk, verwacht echter dat de Utrechtse zwemster pas eind van dit jaar op haar oude niveau zal zijn teruggekeerd. „Monique heeft pas na mei weer volop kun nen trainen, omdat zij die periode haar medicijnenkuur moest af bouwen. Extra belasting mocht niet, zodat zij ook weinig aan spnnttraining heeft kunnen doen. Nu is zij echter door de me dici vrij gegeven, hoewel zij na tuurlijk nog niet honderd procent is. Maar de komende maanden kunnen we zien waartoe zij in staat is", aldus de trainster van Zwemlust Den Hommel, die een gouden plak winnaar had in de raadselachtige figuur van Fred Eefting. Toptijd De rugslagspeciahst was pas na de kringkampioenschappen, half juni, serieus gaan trainen, maar zijn geringe voorbereidingstijd was toch voldoende voor een top tijd van 2.05,80, slechts een fractie van een seconde boven het Ne derlands record (2.05,01). Niet alleen de grillige leefwijze van haar pupil baart haar zorgen, maar ook de beperkte capaciteit van de Utrechtse zwembaden, waardoor dé trainingsmogelijk heden zeker niet optimaal zijn. ..Wil Fred de limieten voor Mos kou halen dan kan het wel eens zijn dat hij gedwongen word om naar het buitenland te gaan", zo sprak de kleine medailleverza- melaarster dreigend. Bij de heren leverde Henk Elzer- man na een jaar stilstand, een op vallende prestatie op de vierhon derd meter vrije slag, waarop hij met 4.01,11 dicht bij de magische vier minuten grens kwam. Op dit onderdeel vestigde Frank Drost met 4.07,89 een aspirantenrecord, een prestatie die de Amersfoorter zondag herhaalde door als start zwemmer op de tweehonderd meter vrije slag estafette weel een toptijd voor junioren neer te zetten. Hij tikte aan binnen de twee minuten: 1.59,22. Stiefkind Dat de schoolslag nog altijd een stiefkind is werd bewezen door Berjan Cornelisse bij de heren en Maritzka van der Linden bij de dames. Hun tijden op de twee honderd meter waren respectie velijk 2.29,25 en 2.42,18, waarmee zij ver verwijderd bleven van de richtlijden voor Moskou. Wel erg dicht daarbij kwam Kees Ver voorn, de Haagse vlinderslag specialist, die half augustus naar Amerika vertrekt. Hij kwam op de honderd meter vlinderslag tot 56.96 slechts een volle seconde boven de tijd die de zwem bond aan de vlinderslag specialisten dringend heeft voorgeschreven. Voor hem moet het echter een koud kunstje zijn om er in dat Amerikaanse jaar een seconde af te knabbelen en zich te voegen in de rij van de wereldtoppers op dit onderdeel. LUZERN (ANP) - Nautilus/ De Hoop dubbel vier toonde het duidelijk aarr. de resultaten van de Rot terdamse/Amsterdamse combinatie bij de Ko ninklijke/Hollandbeker roeiwedstrijden eind vori ge maand op de Bosbaan zijn allerminst een uit schieter geweest. Het af gelopen weekeinde bewe zen de gebroeders Ver voort met Scheffers en Göbel in de sterkbezette Rotseeregatta opnieuw hun klasse. Zij vormden in Luzern de enige he ren-equipe die zich waarmaakte en direct kan rekenen op uitzen ding naar de wereldkampioen schappen eind augustus/begin september op het idyllische bergmeertje van het Joegoslavi sche Bied. Twee derde plaatsen achter de Oostduitse boot waarin onder meer Dreifke en Bussert zaten uit de gouden dubbelvier van de wereldkampioenschap pen van 1978, en achter respec tievelijk zaterdag de sterke Rus sen en gisteren de Joegoslaviers staan daar wel borg voor. Zo hard drong de Nautilus De Hoop-coa- litie gisteren aan dat de Oostduit sers, die er alles aan gelegen was om hun voorsprong te behouden, zorgden voor de enige verbete ring van het baanrecord tijdens deze generale repetitie van de in ternationale roeitop voor de we reldkampioenschappen. Het was voor Nederland het enige oositieve punt bij het heren roeien. De tweede Nederlandse troef, de Aegir/Phocasvier zon der stuurman, was zaterdag doordat Atsma ziek was, kans loos en werd op dertien seconden geroeid. Gisteren eindigde de bóót weliswaar slechts als vierde, maar was toen wel betrokken bij de strijd om de tweede plaats. Een "herkansing" heeft de ge handicapte formatie stellig ver diend. Duidelijk werd dat het zinloos is meer herenploegen naar Bied af te vaardigen. Het experiment met de acht mag als mislukt worden beschouwd nu de ploeg twee maal kansloos laatste werd. De gestuurde vier van Neureus im poneerde alleen gisteren. De Am sterdammers werden tweede achter de Oostduitsers. Orca viel af. Dat skiffeur Stegeman in dit internationale milieu niet zou meekomen stond eigenlijk voor de start al vast. Meer kans Zoals gebruikelijk de laatste jaren hebben de Nederlandse dames de beste kans op eremetaal tij dens de wereldkampioenschap pen. Men kan zich afvragen wel ke prestatie beter is geweest. De derde en tweede plaats van de Nereus twee zonder stuurvrouw Joke Dierdorp/Liesbeth Vos- maer of de tweede plaats waar voor de combinatiedubbelvier zorgde. Zeker is dat beide ploe gen sterk geroeid hebben. De Ne- reus-twee moest beide dagen de Oostduitse wereldkampioenen Cornelia Bugel en Ute Steindorf laten voorgaan, verloor zaterdag toonde zich daags daarop te sterk voor dat tweetal. Bij de goede prestatie van de Ne derlandse dubbel vier moet men evenwel bedenken dat de tweede plaats van gisteren mede te dan ken is aan het niet-starten op de tweede wedstrijddag van de Rus sinnen die zaterdag triomfeer den. Hette Borrias, verrassend terugge komen tijdens de "koninklijke" werd op beide dagen vijfde. Za terdag lag de Orca-skiffeuse ver achter. In de tweede finale wist zij het verschil tot twee lengten te beperken De combinatie-acht leverde een alleszins aanvaardbare prestatie. Op de eerste dag werd de ploeg vierde met twee lengten achter stand op de winnaars, gisteren toen de derde plaats werd, was het verschil aanmerkelijk min der. Duidelijk werd wel dat de Skad/ dubbel-twee toch weinig capaci- VISBY (ANP) - Ir. Geert Bakker is als tiende geëindigd in het we reldkampioenschap soling. dat de afgelopen week voor Visby (Zweden) is gezeild. Bakker kwam zaterdag in de zevende en laatste wedstrijd als twintigste door de finish De slotwedstrijd werd gewonnen door de Austra liër John Bertrand, voor de Ame rikaan Robby Haines, die meteen grote voorsprong op de Deen Hoj Jensen wereldkampioen werd. De Israëliër Shimon Broekman teiten heeft om internationaal mee te kunnen komen. Beide malen werd de eindstrijd niet be reikt. De Oostduitse heren waren ook in Zwitserland oppermachtig. Ze wonnen dertien van de zestien fi nales. Toch kreeg ook de D.D.R een grote teleurstelling te ver werken. Chemi-Halle, wereld kampioen in de twee met stuur man, werd op beide dagen ver slagen. Daartegenover stond dat skiffeur Rudiger Reiche, veertien dagen geleden winnaar van de Hollandbeker, in de strijd met wereldkampioen Peter Michael Kolbe uit West-Duitsland twee maal een duidelijke winnaar werd. Minder succesvol waren de Oost duitse dames, die vijf van de twaalf eindstrijden opeisten. Ze venmaal maar liefst moesten ze de eer aan de Russinnen laten. Nederland behoorde, zoals gebru is afgelopen weekeinde bij de Spaanse plaats Denia Europees zeilkampioen in de 470-klasse geworden. Hij werd in de zesde en laatste race achtste, maar kon niet meer worden achterhaald. Tweede werd de Westduitser Hunger. Dc tweede wedstrijd uit de serie om het wereldkampioenschap zeilen in de half-tonklasse is af gelopen weekeinde voor Sche- vcningen gewonnen door de Fransman Bernard Moureau met "Jina" Beste Nederlander was kelijk, tot de sterkste landen bij het lichte roeien. Evenals Spanje en West-Duitsland was Neder land goed voor tweemaal goud. Roel Michels en Harald Punt (De Hoop Njord) die zaterdag op ma gistrale wijze de dubbel twee wonnen, moesten gisteren de eer aan de Zwitsers Schalier en Stei- ner laten, die op de eerste dag niet waren gestart. De Orca/Nereus vier zonder stuur man, tweede tijdens de Fisa- kampioenschappen voor lichte roeiers van vorig jaar. liet zich in de eerste finale verrassen door West-Duitsland. Daags daarop maakte de ploeg geen fout en werd in de slotfase een aanval van de Zwitsers knap afgeslagen. De combinatie acht, die in zijn eer ste finale kansloos zesde werd, herstelde zich knap. Uitermate fel was de coalitie in zijn tweede eindstrijd, waardoor een tweede plaats bereikt werd. Christiaan Zundorf met "Double Dutch", die als derde eindigde. De stand na twee wedstrijden is: 1 Wave Rider 75.2a put 2 Jina 73.25 pnt 3 Swu IcbuhbU (Nwz) 69,00 pnt.,4. Roller Coaster (Gbr) 66.00 pnt., 5. Resolution (Ned) 65.00 pnt. Op de Beulakkerweide bij Giet hoorn heeft Robert Heisterborg bij het Nederlands kampioen schap in de schakelklasse uitste kende prestaties geleverd. Hij voert momenteel het algemeen klassement aan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11