Pollentier naar huis GEREEDSCHAPSSLIJPER m Voorlopig geen Tour met landenploegen Aad van den Hoek: sterk winnaar Alpe d'Huez weer fataal voor Belg Ponsteen wellicht niet op WK SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT MAANDAG 16 JULI 1979 DE ALPEN UIT- 19eET.-162 km-17juli LES MENU1RES (GPD) - De Tour de France-directie denkt er niet aan om op korte ter mijn weer een Ronde van Frankrijk voor landenploe gen te laten verrijden. De laatste keer dat de merken- teams vervangen werden door nationale ploegen was in 1968, toen Jan Janssen in Pa rijs als winnaar aankwam ,Jk denk zei Tour-baas Felix Lévitan tijdens een perscon ferentie op de rustdag, „dat een ronde voor landenploegen commercieel nogal wat problemen zal op leve- Hij kreeg ter plaatse een beves tigend antwoord van een ver tegenwoordiger van Bernard Hinaults co-sponsor, die op stond en zei: „Wij zouden daaraan niet meedoen, een landen-tour is voor een firma niet interessant"Felix Lévi tan betoogde voorts dat hij ook twijfelt aan het sportieve rendement en de waarde van de Tour wanneer de bonden sterke renners uit verschillen de ploegen moeten samen brengen. ,Jn Frankrijk"zo sprak hij vol chauvinisme„voorzie ik geen problemen. Ik ben ervan over tuigd dat coureurs als Seznec, Martinez en Laurent zeker goed zouden samenwerken met Bernard Hinault. Maar wat te denken van bijvoor beeld Nederland....? Ik zie het niet gebeuren dat eerst Kui per en Zoetemelk tot een volle dig akkoord komen en dat daarnaast ook de s king met de Ook een zogenaamde „open Tour" (deelname van ama teurs) houdt Levitan voorlo pig niet voor mogelijk. „Op zich zou het bijzonder interes sant zijn om met name de amateurs uit de Oostbloklan den eens in de Tour aan het werk te zien, maar reglemen- ta ir kan dat gewoon niet", al dus Lévitan. Amateurs mo gen niet meer dan 1800 kilo meter rijden in een etappe koers, ze mogen geen bergen boven een bepaald stijgings percentage beklimmen en de maximale afstandslimiet van hun tijdritten ligt lager dan die voor profs. Zouden we daar rekening mee gaan hou den, dan betekent dat een in greep die we ons niet kunnen veroorloven". Bernard Hinaults ploegleider Cyrille Guimard lanceerde met betrekking tot dit onder werp het voorstel om per mer kenploeg één of twee ama teurs in te zetten voor de Tour. „Dat zou", aldus Guimard, „een goede tussenoplossing zijn voor degenen die menen dat de Tour er met amateurs een aardig aspect bij heeft. En voor een ploegleider en de amateurs is het een prima kans om een coureur te testen en te vormen". Dat vond de Tour-directie ook, „maar", wees Levitan andermaal op de internationale spelregels, „dan zal toch eerst het regle ment veranderd moeten wor den" (Van onze verslaggever Wiel Ver- heesen) LES MENUIRES - Tijdens een bijeenkomst met de ploegleiders heeft de Tourdirectie benadrukt, dat de structuur van de wedstrijd volgend jaar nauwelijks zal ver schillen met de Ronde die thans aan de laatste week is begonnen. Dat betekent voor 1980 het hand haven van twee ploegentijdritten die meetellen voor het individu eel klassement. Het impliceert tevens dat het aantal individuele tijdraces niet vermindert en dat noch de aankomsten op de top van een col, noch de rit over de kasseien (door de Hel van het Noorden) naar Roubaix verdwij- „Tevens is aangetoond dat de bo nificatiesprinten tijdens sommi ge etappes een succes zijn. Ze zullen derhalve volgend jaar op nieuw plaatsvinden", aldus God- deten Levitan. „Daarnaast zullen we ons nog beraden over de tijdslimiet. Het kan zijn dat hierin enige veranderingen aange bracht worden" Het handhaven van twee ploe gentijdritten betekent overigens geen complete herhaling van de Tour 1979. Op de eerste plaats zal de totaalafstand van deze twee tijdritten met eenderde van de huidige afstand worden ingekort. Dit jaar was de tijd van de vierde renner uit iedere ploeg bepalend voor de individuele rangschik king. Renners die na de vierde man arriveerden, kregen hun werkelijk gerealiseerde tijd toe gemeten. Volgend jaar telt aller- waarschijnlij kst de tijd van de vijfde man voor de hele ploeg (en tevens dus voor het individueel klassement), waarbij de overigen niet gelijktijdig met de vijfde man binnen hoeven te ko- Om de kopmannen van zwakkere ploegen niet te zeer te benadelen, heeft de Tourdirectie voorts naar een middel gezocht. Vanaf de zesde ploeg wordt niet meer de werkelijk gemaakte tijd in het in dividueel klassement verwerkt, maar de tijd van de vijfde ploeg, vermeerderd met een aantal ex tra seconden. Gedacht wordt hierbij om de zesde formatie 20 seconden meer tijd toe te kennen dan de vijfde ploeg. Voor de ze vende equipe zou dit 40 seconden zijn. Voor de achtste ploeg 1 mi nuut, enzovoorts. Dit voorstel oogstte weinig kritiek van de ploegleiders, die trouwens ook de andere plannen van de Tourdi rectie wel konden waaide- ALPE D'HUEZ (ANP) - De ronde van Frankrijk is voor Michel Pollentier opnieuw afgelopen in l'Alpe d'Huez. Zijn arts heeft hem gisteravond verboden vandaag te star ten voor de achttiende etappe Gisteren kwam Pollentier. letter lijk en figuurlijk, met pijn en moeite aan in Alpe d'Huez Woensdag was hij betrokken bij een valpartij in La Chaux de Fonds, in de etappe Belfort- Evian. De gevolgen van die val partij waren ook na de rustdag van zaterdag nog duidelijk voel baar en tijdens de rit van Mou- tiers naar l'Alpe d'Huez heeft hij enkele keren verzorging door de medische dienst van de Tour no dig gehad. Vorig jaar was l'Alpe d'Huez ook fataal voor Pollentier. Als win naar en als leider in het algemeen klassement fraudeerde hij bij de controle op het gebruik van ver boden stimulerende middelen Hij werd daarop gestraft en met onmiddellijke ingang geschorst, hetgeen hem een startverbod voor het vervolg van de Ronde van Frankrijk opleverde Ook Verbrugge Tour-debutant Jaak Verbrugge uit het Westbrabantse Putte heeft het einde van de I7e etappe niet per fiets, maar in de ambulance gehaald. Na 30 kilometer wed strijd was hij doodziek van maagpijn en diarree op de bran card gelegd. Kilometers lang had Verbrugge toen al, in de beklim ming van de Col de la Madeleine voor de bezemwagen uit gereden Tot vier keer toe was hij van zijn fiets gestapt om zijn behoefte te doen en uiteindelijk werd het hem te veel toen drie kilometer voorbij de top zijn achterband klapte. Verbrugge: „Ik kreeg die buikloop in de etappe van vrijdag. Mijn hele maag raakte ontregeld. Ik koerste de hele dag zonder een hap eten. Hoe dat kon, snap ik nu nog niet. Ik hoopte dat ik op de rustdag met speciaal voedsel en medicamenten van de ploegdok- ter zou herstellen, maar ik merkte kort na de start al dat ik er niet vanaf was. Ik verzwakte steeds meer Het was onbegonnen werk" Uitgeput Jaak Verbrugge raakte zo uitgeput en bleef zo ziek, dat hij niet met een kon afreizen naar Nederland ,Ik zie wel wanneer ik weg mag" sprak hij teleurgesteld. „Eigen lijk interesseert me dat niet zo veel. Ik ben meer bezig met het idee dat het peloton morgen zon der mij vertrekt. Dat komt hard aan. Als je zo goed rijdt, zoals ik het in deze Tour deed, dan is zo'n uitschakeling een flinke klap. Ik zal er wel een weekje voor nodig hebben om die te verwerken Michel Pollent Ploegmaat Oosterbosch nog verrast in zesdaagse door Midden Holland r l'Alpe L'ALPE D'HUEZ - De uit de zeventiende etappe var de van Frankrijk, een rit v kilometer van Moutiers na d'Huez, luidt: 1. Joaquim Agostinho (Por- Huysmans) 6 uur 12 min en 55 sec., 2. Robert Alban (Fra-Geminiani) 6.14.52, 3. Paul Wellens (Bei-Post) 6.15.40, 4. Michel Laurent (Fra-De Muer) 6.15.43, 5. Jean-René Ber- naudeau (Fra-Guimard) 6.16.12, 6. Sven-Ake Nilsson (Zwe-Danguil- laume) 6.16.14, 7. Giovanni Bat- taglin (Ita-Boifava), 8. Bernard Hi nault (Fra-Guimard), 9. Joop Zoe temelk (Ned-Danguillaume) z.t. als NUsson), 10. Raymond Martin (Fra-Danguillaume) 6.16.29, 11. Lucien Didier (Lux-Guimard) 6.17.02, 12. Henk Lubberdmg (Ned-Post) 6.17.26, 13. René Bit- tinger (Fra-Huysmans) 6.18.22, 14. Jos de Schoenmaeker (Bel-Huys- mans) 6.18.31,15. Lucien van Impe (Bel-Lelangue)6.18.51,16. Bernard Vallet (Fra-Everaert) 6.19.01, 17. Mariano Martinez (Fra-Everaert) 6.19.36, 18. Didi Thurau (Wdl-Jos- sart) 6.19.37, 19. Johan van de'Vel- de (Ned-Post) 6.19.39, 20. Alain de Carvalho (Fra-Geminiani) 6.20.07 21. Guido van Calster (Bel-De Bruyne), 22. Ferdinand Julien (Fra-Geminiani) 6.20.28, 23. Gerrie Knetemann (Ned-Post) 6.20.30, 24. Galdos (Spa-Lelangue) DeMuer)6.21.13,30. Maas(Ned-De Bruyne) 6.22.06,33. Fedor den Her tog (Ned-Jossart) 6.22.51, 52. Bert Pronk (Ned-Post) 6.25.58, 84. Ste- phan Mutter (Zwi-Post) 6.33.30,94. Ulli Sutter (Zwi-Post) 6.37.28, 96. en laatste Patrick Pevenage (Bel- DeBruyne) 6.40.34. Vier renners staakten de strijd: Jacques Ver brugge (Ned-De Bruyne), Pas- quale Pugliese (Ita-Boifava), Aldo Donadello (Ita-Ferretti) en Alain de Saever (Bel-Lauwers). ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Bernard Hinault (Fra-Guimard 69 uur 38 min. 15 sec., 2. Joop Zoete melk (Ned-Danguillaume) op 2.45, 3. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) op 19,22,4. Jean-Rene Bernaudeau (Fra-Guimard) op 20.58, 5. Joa quim Agostinho (Por-Huysmans) op 21.40, 6. Gery Verlinden (Bel- Jossart) op 25.42, 7. Maas op 27.19. 8. Giovanni Battaglin (Ita-Boifava) op 29,45,9. Paul Wellens (Bei-Post) OD 30.52. 10. Claude Crin.iielion (Bel-Lelangue) op 31,08, 11. Didi Thurau (Wdl-Jossart) op 32.01, 12. Michel Pollentier (Bel-Lauwers) op 33.42, 13. Sven-Ake Nilsson (Zwe-Danguillaume) op 36.41, 14. Ulli Sutter (Zwi-Post) op 38.32, 15. Lucien van Impe (Bel-Lelangue) op 41.38, 16. Yves Hezard (Fra-De Muer) op 44.26, 17. Eddy Schepers (Bel-De Bruyne) op 44.40, 18. Van de Velde (Ned-Post) op 44.59, 19. Pierre-Raymond Villemiane (Fra- Guimard) op 46.13, 20 Mariano Martinez (Fra-Everaert) op 46.19, 21. Henk Lubberdmg (Ned-Post) op 51.22, 22. Bernard Vallet (Fra- Everaert) op 51.58, 23. Jos de Schoenmaeker (Bel-Huysmans) op 52.06, 24. Rene Bittinger (Fra- Huysmans) op 52.06, 25. Robert Alban (Fra-Geminiani) op 53.17, 36. Gerrie Knetemann (Ned-Post) op 1 uur 22 min. en 15 sec., 15. Bert Pronk (Ned-Post) op 1.38,36. 53. Fedor den Hertog (Ned-Jossart) op 1.50.14, 86. Stephan Mutter (Zwi- Post) op 2.32.42. PLOEGENKLASSEMENT VAN DE ZEVENTIENDE ETAPPE: 1. Huysmans (Agostinho, Bittinger, De Schoenmaeker en Martens) 25 uur 11 min. en 1 sec., 2. Guimard (Bernaudeau, Hinault, Didier en Chaumaz) 25.11.59, 3. Danguil- laume (Nilsson, Zoetemelk, Mar- Velde en Knetemann) 25.13.15, 5. Geminiani 25.18.54, 6. Everaert 25.26.27, 7. De Muer (Laurent, Kuiper, Duclos-Lasalle en Bour- reau) 25.27.14, 9. Jossart (Thurau, Verlinden, Den Hertog en Peeters) 25.21.31, 11. De Bruyne (Van Cal ster, Schepers, Maas en Schtonba- cher) 25.35.49. ALGEMEEN PLOEGENKLAS SEMENT: 1. Guimard 280 uur 14 min. en 48 sec., 2. Huysmans 280.22.03, 3. Post 280.23.18, 4. Jos sart 280.30.01, 5. Danguillaume 280.36.50, 6. Lelangue 281.50.09, 7. De Muer 282.14.27, 9. De Bruyne 283.03.11. PUNTENKLASSEMENT: 1. Hi nault 148 pnt., 2. Zoetemelk 84 pnt, 3. Thureau 70 pnt, 4. Battaglin 68,5. Kelly 59,6. Kuiper 48,7. Maas 42,8. Agostinho 41. BERGKLASSEMENT: 1. Bat taglin 200 pnt., 2. Hinault 150, 3. Martinez 110, 4. Van Impe 88, 5. Petra de Bruin tweede in ronde van Harderwijk HARDERWIJK - Petra de Bruin uit Nieuwkoop is tweede gewor den in de driedaagse wielerronde van Harderwijk. Marjan Bik uit Lekkerkerk legde beslag op de eerste plaats. Ben van der Heuvel uit Woerden heeft de ronde van Boskoop ge wonnen. Hij legde de 80 kilome ter in 1 uur, 54 minuten en 13 se conden af. Derde werd Jos de Bruin uit Alphen aan den Rijn. ALPHEN AAN DEN RIJN- Het feit dat hij samen met twee van zijn ploegmak- kers het erepodium mocht beklimmen was voor Bert Costerbosch maar een schamele troost. Hij had namelijk op het hoogste schavot moeten staan. Nu was het Aad van den Hoek die de sterke Eindhove- naar in de laatste etappe van de zesdaagse voor be roepswielrenners door Midden Holland voorbij was gestreefd. Piet van Katwijk, zaterdag winnaar m Boskoop, completeerde de trilogie van de Post-re serves waarmee alleen nog maar eens werd aange toond dat hun ploeg wer kelijk de allersterkste waa Bert Oosterbosch stak zijn teleur stelling na afloop niet onder stoelen of banken. "Ze hebben zich niet aan de afspraak gehou den", beschuldigde de sterke Eindhovenaar zijn ploeggenoten. "We zouden niet achter elkaar rijden. Nou, ik moest in de slag met het hele peloton terwijl onze rijders voor mij uitgingen". De tegenstand die Oosterbosch in de Alphense koers ondervond van met name Hans Langerijs en zijn ADVERTENTIE REED TOOL COMPANY OF NEDERLAND B.V. Rooseveltstraat 6, Leiden Vraagt: een of iemand die daarvoor wil worden opgeleid. Voor informatie: bel 071-765900. Concurrenten Aad van den Hoek erkende dat der gelijke afspraken binnen de Postploeg waren gemaakt maar voelde zich totaal niet schuldig. De eindoverwinnaar "We heb ben geen afspraak gemaakt om trent wie de ronde moest winnen Ik rij net zo goed om te winnen. Ik vind dit een erg belangrijke overwinning. Ik heb een slecht voorjaar gehad en kan een beetje publiciteit best gebruiken. Ik rij momenteel gewoon erg goed. Met Oosterbosch was dat precies andersom. Oké, je bent ploegge noten maar op zulke momenten toch concurrenten", meent Van den Hoek, deze week in Bode graven triomfator. In Aad van den Hoek heeft de Rijn en Gouwe-zes een minstens zo sterke winnaar als Oosterbosch zou zijn geweest. De coureur uit Roosendaal dankt zijn huidige vorm aan zijn voorbereidingen voor de Tour de France, ook al werd hij dan door Peter Post in Nederland achtergelaten. Van den Hoek dubbelde in Alphen samen met de broers Jan en Adrie van Houwelingen en Theo Smit het peloton met daarin alle achtergebleven concurrenten. Toen zich achter het kwartet later een groepje vormde met Piet van Katwijk, Cees Priem en Johan van der Meer was voor Van den Hoek de eindoverwinning bin nen. Oosterbosch kon in het pelo ton niet meer voldoende punten halen om Van den Hoek van de titel af te houden. Vonnis Net achter de Post-renners eindig de de verrassing van de zesdaag se, Gerrie van Gerwen die drie dagen in de oranje leiderstrui heeft gereden. Tijdens de vijfde etappe in Boskoop werd het von nis over deze individuele rijder door de ploeg Post voltrokken. Van Gerwen kon niet in zijn ritme komen en verkeerde kwa ge zondheid niet in de juiste condi tie. De drie kruikjes vocht tij dens, en de hoeveelheid transpi ratie na de ronde in Boskoop ge tuigden daarvan. Oosterbosch nam in Boskoop verdiend de lei ding over maar stuitte gisteren in Alphen, waar Theo Smit de etap pe-zege voor zich opeiste, nog op Van den Hoek. Stellig tegen zijn eigen verwachting in Stand Uitslag Boskoop: 1. Piet van Kat wijk, 2 Aad van den Hoek, 3. Jan Aling, 4. Hans Langerijs, 5. Rolf Groen. Uitslag Alphen: 1. Theo Smit, 2. Adrie van Houwelingen, 3. Jan van Houwelingen, 4. Aad van den Hoek, 5. Piet van Kat wijk. Eindstand algemeen klassement: 1. Aad van den Hoek 72 pnt., 2. Bert Oosterbosch 68, 3. Piet van Katwijk 61,4. Gerrie van Gerwen 58, 5. Jan Hordijk 49, 6. Adrie van Houwelingen 48, 7/8. Theo Smit en Fons van Katwijk 47, 9/10. Hans Langerijs en Cees Priem 34 punten. Het puntenklassement, dat wordt uitgerekend aan de hand van prof-wedstrijden in Nederland in 1979, is: 1. Gerrie van Gerwen 90 punten, 2. Cees Priem 82, 3. Aad van den Hoek 81,4. Henk Lubberding 80. ZAALHANDBAL - Het Neder landse meisjesteam heeft ook de laatste wedstrijd in het interna tionale jeugdlandentoernooi verloren. Polen I was te sterk en versloeg de Oranjemeisjes met 15-12, na een ruststand van 6-6. Eerste werd Denemarken. Ne derland werd zesde. NIJVERDAL - De beroepsrenner Herman Ponsteen heeft zaterdag zijn rechterarm gebroken. Pon steen werd vorig jaar in München bij de wereldkampioenschappen vierde in de achtervolging van de professionals achter Braun, Schuiten en Vandenbroucke. Ponsteen maakte op de Olympi sche wielerbaan geschiedenis door in de kwalificatieritten de 5000 meter (tegen Ferdi Bracke) te voltooien in 5 minuten 46,72 kilometer, de snelste tijd ooit op de achtervolging gemaakt. Tijdens een trainingsrit kreeg hij een klapband en reed als gevolg daarvan tegen een muurtje. Ponsteen zal nu hoogstwaarschijn lijk eind augustus niet aan de strijd om de wereldkampioen schappen in Amsterdam kunnen deelnemen. „Er moet een wonder gebeuren, wil ik op tijd klaar zijn", aldus de Nijverdalse ren- De Belgische wielrenner Roger de Vlaeminck heeft zaterdag tijdens een wedstrijd in de buurt van Bergamo bij een valpartij een vinger aan zijn linkerhand ge broken. De Vlaeminck, die in de eindsprint werd verslagen door de Italiaan Giuseppe Saronni, botste na de eindstreep tegen een cameraman.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10