Autorijden niet meer dan 'toezicht houden' ENKELE TIPS VOOR ALS JE OP VAKANTIE GAAT In het huis ZATERDAG 14 JULI 1979 EXTRA PAGINA 23 Is autorijden erg inspannend? De deskundigen zijn het er niet over eens. Het merendeel van de bedrijfsartsen zegt dat de plaats achter het stuur een ar beidsplaats is. Zij baseren hun conclusies op grond van hart- bloedsomloop-metingen. En hun conclusie luidt dan dat au torijden zwaar werk is en vaak gepaard gaat met buitengewo ne stress. Wat wetenschappelijker uitge drukt zeggen zij dat het grote aanbod van informatie dat de automobilist in het verkeer krijgt te verwerken in het waakcentrum van de hersenen moet worden opgenomen en daar tot reacties moet worden omgebouwd. En dat vergt heel wat inspanningen. Tegenover deze uitspraken van artsen en verkeersdeskundigen staan echter de beweringen van de automobilisten zelf. Veel van hen zeggen dat ze na hun werk het best uitrusten tijdens hel rijden naar huis. En niet der vaak hoort men automobi listen zeggen dat ze als passa gier zeer snel moe worden ter wijl ze geen vermoeidheid voe len als ze zelf aan het stuur zit ten. Ook op lange afstanden... Wat is nu eigenlijk waar? Is auto rijden echt inspannend? Of is het integendeel rustgevend? Of is er sprake van zelfbedrog? Het Volkswagenconcern heeft de verkeerspsycholoog dr. Ger hard Munsch gevraagd naar het juiste antivoord op deze vragen te zoeken. En eigenlijk komt hij tot de slotsom dat het autorijden helemaal niet zo vermoeiend is en op somnmige momenten zelfs verfrissend kan werken. Men moet bij het bekijken van de ze vragen natuurlijk uitgaan van normale omstandigheden. Het ligt voor de hand dat auto rijden onder barre weers- of wegomstandigheden bijzonder vermoeiend kan zijn. Maar als de omstandigheden gewoon zijn dan zien de verkeerspsy- chologen het autorijden licha melijk noch geestelijk als bij zonder inspannend. In zuiver lichamelijk opzicht zijn de eisen van het autorijden namelijk minimaal. Lichame lijke energie wordt nauwelijks gebruikt. Maar ook geestelijk wordt van de bestuurder niet het uiterste gevergd. Gecompli ceerde gedachtengangen ko men bij het autorijden er niet aan te pas. Het zijn voornamelijk bepaalde psychische eisen die het krach- tenpotentieel van de automo bilist belasten en zelfs kunnen overbelasten. De prestaties die de automobilist moet volbrengen zijn volgens dr. Munsch overwegend geba seerd op reactie. En niet op ac tie. Zij zijn dus slechts een ant ivoord op gegevens vanuit de omgeving. De essentiële op dracht is dus ervoor te zorgen dat er niets gebeurt. Daarmee is het autorijden in feite niet veel meer dan toezicht houden. En opletten is slechts daxi inspan nend als dit het karakter heeft van bewust zoeken. Bij de erva ren automobilist heeft de oplet tendheid minder te maken met het bewustzijn dan met het ge voel, tezamen met de zintuigen. Ogen, oren of het waarne- m ingsvermogen slaan alarm en veroorzaken reacties, die de afweerkrachten van de mens en als het nodig mocht zijn ook van het bewustzijn mobiliseren. Hierbij valt op te merken dat het gevoelscentrum minder snel vermoeid raakt dan het be wustzijn. Bij de nog beginnende rijders die nog niet over een getraind ge voelscentrum beschikken dat alleen de voor het ogenblik be langrijkste gebeurtenissen uit een situatie haalt maar alles in de gaten houdt, raakt het be wustzijn veel sneller vermoeid. Daarentegen kan men bij geoe fende rijders met goed ontwik kelde verkeerszintuigen in feite aannemen dat zij autorijden met weinig energieverbruik. Zij zijn wel voorbereid op ge bruik van krachten waaruit een bepaalde inspanning voortvloeit, die echter niet ver moeiend maar eerder wakker- houdend en daardoor in zekere zin zelfs verfrissend werkt. Bobendien wordt de geestelijk-li chamelijke inspanning ver minderd omdat de automobi list veel automatisch doet en veel handelingen verricht zon der er zich bewust van te zijn. Vooruitkijken bespaart hem extra energie. Plotseling optre dende reacties en krachten ver slindende actiwteiten vermijdt hij veelal door tijdige aanpas sing. In het algemeen kan worden ge zegd dat bij automobilisten met ruime ervaring onder normale omstandigheden geen echte stress optreedt. Dat echter een verkeersopstopping, bij buitengeivone weersgesteld heid of na zeer lange reizen zonder tijdige pauzes toch moe heid of zelfs uitputting kunnen voorkomen ligt voor de hand. Bij beginners die lichamelijke krampachtig zitten en constant met hun hoofd - dus bewust gevaren zoeken treedt die uit putting natuurlijk sneller op. Overigens kunnen alle automo bilisten die aan het einde x hun krachten zijn dit merken aan hun ademhaling die lager wordt. Zij gaan transpirercxi en krijgen een droge mond. Ze gaan steeds meer op de stoel heen en weer schuii>en. Ze wor den prikkelbaar en ze schake len niet meer zo goed. Dan is het de allerhoogste tijd om een flinke pauze in te lassen.. Men mot al een heel erg door gewinterde autofiel zijn om bij de verschillende merken al de verschillende typen uit elkaar te kunnen houden. Om ons bijvoorbeeld tot Re nault te bepalen; men kan meestal wel in één oogopslag zien dat men met de grootste Renault te maken heeft. Maar het wordt al moeilijker om te weten of dat een Renault 20 of een Renault 30 is. En dan kan het nog een 20 TL of 20 TS zijn of een 30 TS of 30 TX. Op papier is het niet meer ver schil dan een lettertje of een cijfertje. In de praktijk is het echter heel wat meer. En met de wagens in handen is het heel wat gemakkelijker de verschillen te constateren en te beleven. Dat hebben we zelf weer eens ervaren toen we het jongste en tevens fraaiste produkt van de Re- nault-fabrieken een tijdje konden rijden. En dat is dan de al genoemde Renault 30 TX. Met deze prestige-auto is de lijn voorlopig naar boven afge rond. En aan de top van de lijst kan men natuurlijk een vorstelijke brok automobiel verwachten. Goed, men moet er ook vorstelijk voor betalen. "Kaal" kost zo'n kar een dik ke drieëndertigduizend gul den. Met automaat komt er dan nog zo'n tweeënhalf mille bij. En dan kan men nog lek kere luxetjes als rundleer (bijna drie mille), schuifdak (kleine anderhalf mille) of air conditioning (dikke tweeën half mille) bijbestellen. Maar dat weet men als men de garage binnenstapt om zich tegoed te doen aan zo'n mar kant stuk rijplezier. Want dat is het zonder enige twijfel. Natuurlijk, de Renault 30 TS (waarvan deze nieuweling is afgeleid) zit ook volgepropt met comfortabele luxe, maar het zijn juist die aangename extra's die van de 30 TX een bijzondere belevenis maken. Zoals de injectiemotor. Niets nieuws, al in heel wat duurde re auto's terug te vinden, maar het blijft telkens weer een genoegen te rijden met zo'n computer- gestuurde motor die onder alle omstan digheden het juiste brand stofmengsel krijgt. Het maakt de motoren uiterst soepel in hun bewegingen, zo ook de 2664 cc zes cilinder kracht bron van deze Renault 30 TX. En het zorgt ervoor dat uit de ze krachtbron die men ook in de TS kan vinden 14 pk meer kan worden gepeuterd. Waardoor de naald van de snel heidsmeter heel dicht in de buurt van de 190 kilometer kan worden gebracht. Maar het is niet zozeer het feit op zichzelf als wel de wijze waar op deze hoge snelheid kan worden bereikt. Dat impo neert. Zo moeiteloos, zo gladjes, zo onhoorbaar. Wie niet op de snelheidsmeter kijkt heeft niet in de gaten dat hij ver boven de in ons land toegestane maximum-snel heid kruist... De motor wordt gedirigeerd door een versnellingsbak, waarin wy persoonlijk graag wat meer ruimte voor de ver schillende versnellingen hadden gehad. We vonden ze erg dicht op elkaar zitten. Maar dat is dan wellicht de enige aanmerking die we hebben. En dat is mede het gevolg van de vyfde versnel ling die toch ook ergens een plaatsje moest vinden. Hij doet duidelijk dienst als overdrive. Dus nog geruisar- mer en"goedkoper" in benzi- Het behoeft geen betoog dat juist vandaag de dag met de verschrikkelijk snel stijgende brandstofprijzen en de roep om energiebesparing zo'n vijfde versnelling van veel nut kan zijn. Al blijft het maar modderen in de marge. Want een verbruik van één op acht tot negen mag dan voor een auto als deze imposante en fraaie Renault 30 TX niet al te overdreven zijn (volgens het boekje kan het nog zuiniger, maar dan moeten we heel netjes met de machtige hoe veelheid kracht onder de mo torkap omspringen), heel wat automobilisten zullen echter de neus optrekken als men zegt dat dat zuinig is. Ze ko men met hun karretjes tot heel wat mildere cijfers aan de pomp. Maar dan hebben ze echt niet die overvloed aan comfort en luxe die deze Renault ken merkt. Een fraaie aangeklede automobiel, die ondanks zijn ruime afmetingen en royale ruimte heel gemakkelijk is te hanteren. Immers, met een ideale stuurbekrachtiging en een voortreffelijke rembe- krachtiging. Een wagen die haast niet van de weg te branden is dankzij het voortreffelijke onderstel. Een wagen, waarin men dankzij die vijfde deur bijna "alles" kan vervoeren. En waar men zeer rap en snel mee uit de voeten kan. Kortom, een auto uitermate ge schikt is om zich probleem loos over lange en langere af standen te verplaatsen. Die dankzij Renaults intensieve veiligheidsonderzoekingen is volgepakt met alle mogelijke veiligheidsvoorzieningen zo als gescheiden en bekrach tigde remsystemen, kreukel- zones, gelaagde voorruit, cen trale deurvergrendeling en zovoorts. Niet alleen zij die luxe en com fort waarderen zullen deze auto hoog klassificeren maar ook zy die veiligheid hoog in het vaandel hebben staan kunnen goed terecht by Re nault. Zeker voor deze mach tige 30 TX. Als je op vakantie gaat ga je meestal met de auto. Veel mensen hebben dan last van misselijkheid. Om dat te voorkomen de volgende tips: 1. Eet goed voor je vertrekt. Een lege maag is niet goed, daar word je misselijk van. Tips voor de vakantie van klas Vergeet niet te ademen Vergeet niet je paspoort mee te Dit waren de tips, goede reis. Jolanda Smits, klas vijf, Lorentzschool, Leiden. Vergeet niet je vissen water te geven Vergeet niet het gas uit te doen Vergeet niet te spelen Vergeet niet te controleren of je niks vergeten bent Vergeet niet links te rijden in Engeland Vergeet niet je beer mee te ne- Vergeet niet je kleren uft te trekken als je gaat zwemmen Zo.... niets vergeten? Dan een fijne vakantie Pieter v.d. Poel (5 jaar) Hoge Rijndijk 300 Hazerswoude Tekeningen van drie vriendjes uit Valkenburg. Boven: Robert Piers (5 jaar), Hoofdstraat 69 Midden: Mirjam je Vries (5 jaar), Hoofdstraat 85 Onder Peter de Haas (6 jaar), Hoofdstraat 79 Wim Oudshoorn Pr. Marijkelaan 4 Katwijk a/d Rijn Gerty Tiggelman (10 jaar) Kloosterwei 6 Warmond "Jan waar ben je?" "Ik kom er al aan, wat is er?" vraagt hij. "Ik heb wat voor je, kom maar mee. Hier een boek." "Dag mam, ik ga weer." "Waar naar toe?" "Dat hoef je niet te weten." Inge Swanenburg, (7 jaar) Damastroos 6, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23