Zoetemelk: ben hard aan rust toe De TV heeft ons onze Tour afgepakt HONGER VELDE LUBBERDING Van Impe wint, maar Hinault loopt uit TOUR IN CUFERS ZATERDAG 14 JULI 1979 "Is dat nog leven.. Voordat de televisie werd uitgevonden, bestond de Tour de France nog niet. Wel voor de renners, de volgers en de gelukkigen die woonachtig waren aan de marsroute van de karavaan, maar niet voor alle andere mensen; en dat was toch nog steeds de meer- derheid. Voor hen bestond de Tour de France niet, voor hen be stond alleen het VERSLAG van de Tour de France. Om te beginnen natuurlijk het verslag in de kranten. Tenslotte was de Tour de France in 1903 opgericht om de kranten in de zomer stof tot schrijven, en de wielerliefhébbers reden tot het kopen van die kranten te geven, en dan met name van „L'Auto", het blad van oprichter Henri Desgrange. Via de krantenverslagen, in Neder land van Joris van den Bergh, in Vlaanderenland van Karei van Wijnendaele, kregen we een Tour de France voorgeschoteld die alleen maar op krantepapier bestond. Van dik hout zaagt men met alleen planken, maar ook sportpagina's duizenden hectares bos zijn sinds 1903 al ten offer gevallen aan de papierfabricage die nodig was om alle opgewonden Tour de France-verhalen te kunnen doorgeven), en Karei van Wijnendaele, de Vlaamse wie- Ierexpert, wist daar heel goed weg. mee. Zie bijvoorbeeld hoe hij in zijn blad Sportwereld" op 20 juni 1925 uitpakte over Henri Desgrange, de oprichter van de Tour: ,JDe kreet van Garrigou werd de wereld door gehoord: „Ge zijt een moordenaar!" - Die woorden waren voor Henri Desgrange, stich ter, 'k zal maar zeggen uitvinder van den koers, want voordien wist men niet, dat het menschelijk organisme zoveel uithoudings vermogen in zich verborg. Hij dus legde de grondvest van het Gebouw dat weldra zou opge trokken worden, tot eene reusachtige hoogte. Desgrange hield eerst hetfransche binnenland als manoeuverplein, maar vanaf 1906trok hij met zijn leger het Juragebergte over, om naderhand de Alpen te gaan bestormen, en eindelijk de Pyre neeën te gaan veroveren Desgrange is een der voorloopers in het groote werk der Volkseman cipatie door de Sport! Hij is een zoeker op gebied van sport, gelijk Pasteur een was in de geneeskunde, Edison in zake elektriek en Docteur Scott op het terrein der ontdekkingen. ,fliijn eenigen wensch is, éénmaal te Parijs aan te komen, met één enkelen rijder!" - Aldus beantwoordde hij de kritiek, die 't hem aanwreef, dat zijn koers geen sport meer was, maar een beestelijk werk! Zou hij het werkelijk begeeren, of begeerd hebben? - Mogelijk wel! Men zal mij antwoorden; zulke begeerten liggen in 't kader van 't Idealisme! - Inderdaaden ik vraag me soms af, of Desgrange niet een idealist is, vermits de gansche strooming van zijn reglement ten allen tijde stuwde, in de richting van 't nieuwe, van 't onge kende, en altijd eene op-zich-zelf staande wet vormde!" Is dat nog eens leven? Tot zover de nestor van de Vlaamse sportjournalistiek, Karei van Wijnendaele, van wie zijn hedendaagse collega Jan Pulinx van Het Laatste Nieuws twee jaar geleen tegen me zei:Karei was één grote beeldspraak". Ik ontmoette Jan Pulinx en diens collega Joris Jacobs van Het Nieuwsblad in verband met het boek ,JIet Krankzinnige Kwartiertje", dat een soort terugblik op vijftig jaar sportjournalistiek moest worden. En trouwens ook geworden is. Joris Jacobs vertelde me toen over Karei van Wijnendaele: „Toen niemand zich nog een voorstelling van de Tour de France kon maken, heeft hij voor de mensen die onbekende wereld geopend en fabelachtige dingen voor hen ontsloten. Hij was een mythologi sche figuur die voor het arme Vlaanderen een Olympus heeft bevolkt. Nu ziet men alles van dichterbij op de televisiemaar vroeger kwam men zelden buiten zijn eigen dorp, en het was Karei die hun voor het eerst over ,Jiemélhoge bergen" vertelde en over „de kleine mensen onder hoge hemelen tussen de grote ber gen". Hij was in staat om dat hele beeld van de Tour de France voor zijn lezers op te roepen: de kou, de laag neerhangende wolken en de beslijkte renners: ,JAen zag hun mond en hun ogen niet meer en zij schruwelden het uit: Js dat nog leven?". Gevoelerigheid Ik zei het al in het begin: in die voorloorlogse jaren bestond voor ons de Tour de France nog niet, alleen het VERSLAG van de Tour de France bestond. Van Wijnendaele maakte daar iets heel 7 overweldigens vanen hij had daarbij een voorbeeld i ge, de stichter van de Tour, over wie hij het volgende schreef: ,fiij (Desgrange dus) is vooral idealist in zijn schrijven. Hij is niet de vulgaire sportkronikerdie in 'n rijder niets anders ziet dan armen en beenen, dan banden en pedalen; hij zoekt er den mensch in, dien hij in de ziele kijkt, met haar geluk van roem en eere, en haar afgrond van vertwijfeling en ontgoocheling! Die pen is de zijne: van niemand na te doen. Hij vergist zich in den rijder, in den kunstenaar, in den athleet, nooit in den mensch, die hij uit diept en ontleedt, met eene gervoelerigheid die hem eigen is, en hij de massa pakt!". Afgepakt Zijn wij nu bevoorrechtomdat we niet langer afhankelijk zijn van het opgeklopte verhaal over de etappe, maar dank zij de televisie met onze eigen ogen wieltjesklevers zijn geworden van de voorste klimmers? Ik vraag het me af. Wij zien wel dat het een vermoeien de klus is waarmee die jongens bezig zijn, maar wij missen als eenvoudige kijkgeldbetalers natuurlijk die gave van een Des grange, een Van Wijnendaele, een Joris van den Bergh om de mens op het zadel in zijn ziel te kijken. Wij vergissen ons, dank zij de rugnummers en de informatie van de Franse televisie, na tuurlijk nooit in de rijder, de kunstenaar en de atleet, maar bij voortduring wél in de mens, die wij niet met een zelfde gevoelerig heid als de vakbekwame sportjournalisten kunnen uitdiepen en ontleden. De televisie heeft ons onze Tour de France afgepakt!,daar komt het op neer. Niet DE Tour de France, maar de Tour de France in romanvormzoals wij hem in zijn dagelijkse afleveringen hebben leren liefhebben. Straks ga ik weer even kijken hoe ze fietsten. Maar waarom ze fietsten, wat er door hen heen ging, hoe hun ziel fietste... dat vertellen die beelden mij niet! Nico Scheepmaker LES MENUIRES - Gebrek aan eten heeft de kansen van Henk Lubberding om een belangrijke rol te spelen in de etappe naar Les Menuires onderuit gehaald. Door slapte sneuvelde hij in de beklim ming van de naar de eind streep leidende berg. Daar mee kwam er een einde aan een ongeveer 80 kilometer lange vlucht, waarvan 75 ki lometer solo. Henk Lubberding: „Bij de ravi taillering kregen we een sta pel koeken, wat broodjes, een bidon drinken. Dat heb ik al lemaal achter elkaar opgege ten. Toen ik later weer honger kreeg, had ik zodoende niets meer en ook in de ploeglei- derswagen lag niks. Ik voelde me steeds slapper worden. Bovendien kwam ik in de af daling van de Roselend bijna ten val. Ik slipte de berm in, nog juist l^ngs het randje van het ravijn. Ik kreeg zon schrik dat me dat ook een hoop tijd ging kosten door voorzichtiger dalen". Onder die omstandigheden kon de Belg Eddy Schepers, die de achtervolging had ingezet, langzaam maar zeker Lub berding inlopen. Dat gebeur de na 181 kilometer wedstrijd, tijdens welke periode Lub berding een maximale voor sprong van 2.45 bereikte. „Ik ben eraan begonnen", zei hij over zijn actie, „omdat Kne- aanraadde te de- Eerst haalde Lubberding de ontsnapte Laurent, Bonnet en Kelly in, daarna waagde hij zijn solo. Het feit dat Eddy Schepers hem achterhaalde, kon zijn positie in de kop van het veld niet redden. „Ik was te slap om me nog goed te kunnen inspannen". Onder de tempo slag die Bernard Hinault op Les Menuires leverde, was het snel gedaan met Lubber ding en Schepers. LES MENUIRES - In regen en kou, dwars door dampende mistflarden, over hoge bergen en door diepe dalen, heeft Bernard Hinault gedurende 199 keiharde koerskilome- ters het peloton bij de les gezet. Wie nog de illusie mocht hebben dat hij tegen de kordate Breton toch niet geheel kansloos hoeft te zijn, zag die theorie buigen en ten slotte barsten op de flanken van de kletsnatte Menuires. Welis waar won Bernard Hinault daar de etappe niet (dat deed verrassenderwijs de al afgeschreven Lucien van Impe), maar dat was van geen belang. De manier waarop hij zijn renten zich op hem stuk liet rij den, had veel meer betekenis. Hij deed dat met zijn beroemde en langzamerhand beruchte wapen: temporijden. Degenen die achter hem de zo hoog gewaardeerde eerste vijf plaatsen in het alge meen klassement bezetten, gin gen er meedogenloos aan. Als eerste Hennie Kuiper (op 10 ki lometer van de top; hij finishte met een achterstand van 2.42). Daarna Gerry Verlinden en Uli Sutter (op 9 kilometer van het einde; zij verloren in dat laatste stuk respectievelijk 5 minuten en 4.24 op Hinault. En uiteindelijk sneuvelde ook Joop Zoetemelk (2 kilometer voor het einde,; zijn achterstand op de eindstreep be droeg 1.03). Berustend De concurrenten wisten, voor zover ze dat nog niet beseften, waar ze met Bernard Hinault aan toe wa ren. Joop Zoetemelk verwerkte die ervaring gelaten. Zo strijdlus tig als hij daags tevoren nog was, zo berustend gedroeg hij zich aan het eind van de 16de rit. „Ik kon gewoon niet meer, ik was hele maal op", zei hij over dat voor hem zo vernederende moment van achterblijven toen Hinault zijn snelheid opdreef. „Ik zit er helemaal door; ik ben hard aan rust toe want ik heb m'n reserves al flink moeten aanspreken". Van Joop Zoetemelk hoeft derhal ve voorlopig niet verwacht te worden dat hij zijn belofte om stevig aan te vallen, waar maakt. HOGE BERGEN... (14JULI RUSTDAG) 17e ETAPPE 166 k 15 JULI Aiguebkmche „Aanvallen...", herhaalde hij in Les Menuires zwakjes, „aanval len....het zal moeilijk gaan. Tegen die man is niet te vechten". Dat ondervond Hennie Kuiper aan den lijve. Hij reed zich letterlijk stuk op de kracht van Bernard Hinault door naar schatting twin tig keer te demarreren. Steeds greep Hinault zelf in. „Waren er maar meer zoals Kuipertje", prees Lucien van Impe dat op treden. „Ik heb hem vandaag be wonderd. Die jongen durft ten minste. En van wie kun je dat in deze Tour nog zeggen?Ant woord van Kuiper, venijnig uit gesproken: „Van niemand. Ik snap dat niet. Als we hem met een stel flink zouden aanpakken, kreeg hij tenminste wat te doen. In je eentje haal je hem niet om, dat is duidelijk". Keer op keer was Hennie Kuiper gesneuveld in zijn pogingen om Hinault pijn te doen. Hij kwam daarmee in elk geval zijn toezeg ging na dat hij zich niet gewillig zou overgeven. Kuiper: „In de koers heb ik tegen Knetemann gezegd: Hij moet vandaag de lucht in. „Dan wens ik je veel sterkte, want dat zul je nodig hebben", zei Kneet". Nadere toe lichting van Knetemann: „Wat Kuiper wil is natuurlijk mooi en prachtig, maar met moraal alleen knal je Hinault niet opzij. Dat moeten je benen doen. En als die het niet kunnen...". In de beklimming van de Menuires kreeg Hennie Kuiper de rekening gepresenteerd van zijn brutaal bombardement op de krachten van Hinault. Hij ging uit de wie len. „Dat heb ik altijd gezegd", hield Kuiper voor, „liever rijdend ten onder dan me stilletjes laten r Parijs". Fietsendans Op de Menuires, waar de kopgroep uit 18 renners bestond (met als Nederlandse vertegenwoordi gers Van de Velde, Zoetemelk, Maas en Kuipen liet Hinault eerst zijn ploegmaat Lucier Didier ki lometers lang het tempo maken, daarna leidde hij zelf de fietsen dans. Dat gebeurde zo indruk wekkend, dat het geen raadsel is waarom Hennie Kuiper zo weinig bijval ondervindt bij de uitwer king van zijn theorie. „Als je die Hinault van zo dichtbij mee maakt", sprak ooggetuige Johan van de Velde, „dan word je ge woon stil van wat hij presteert. Die man heeft een stamp in zijn poten... Ongelooflijk". „Wanneer je dat ziet, dan is je zin om hem aan te vallen gauw over. Ik ben ervan overtuigd, dat ie dereen dat zelfmoord voor zijn plaats in het algemeen klasse-/ ment vindt. Je kunt je nog zo sterk voelen, maar het opnemen tegen Hinault betekent bij voor baat verliezen. En dus pakt nie mand hem direct aan". En Jo Maas na een dagje kennismaking van nabij: „Hinault is een motor. Een machine. Hij blijft maar ma len en malen... Het kan niet op". Schrik Slechts één man kon Bernard Hinault op Les Menuires niet aan: de kleine Lu cien van Impe die eerlijk beken de uit dezelfde schrik die ieder een heeft, lang gewacht te heb ben. „Ik durfde niet", zei hij, „maar ik moest wel toen Hinault achter mijn ploegmaat Criquie- lion aanging. Dat vond ik niet aardig van hem. Zo'n groot ren ner die een goede beginneling als Criquielion het succes misgunt... Ik ben naast hem gaan rijden en ik heb gevraagd: waarom? Hij keek me verschrikkelijk vuil aan en riep: non. Als de zaken er zo voorstaan, dacht ik, kruip ik aan je wiel en dan zullen we wel zien. Dicht by de finish riepen wat Belgische toeschouwers naar me, dat de laatste 500 meter plat wa ren. Ik zag dat Hinault daarvoor niet op de goede versnelling reed met de 14-15 die hij gebruikte, zodat ik snel op de 13 schakelde en krak het was gebeurd". Na die tegenvaller gaf Bernard Hi nault geen krimp. Hij verwees naar de minuten verschil die hij teweegbracht en zei: „Vooral in psychologisch opzicht is dat be langrijke winst". Hoewel de afgeschreven Lucien van Impe verrassenderwijs won. boekte gele trui-drager Hinault in psychologisch opzicht belangrijke i RONDJE BERGEN \18eETr119km.-16JULI SCHAKEN - Viktor Kortsjnoi heeft gedreigd met een honger staking, als de Russische autori teiten zijn vrouw en zoon geen toestemming geven om de Sow- jet-Unie te verlaten. Dit zei Kortsjnoi gisteren in Buenos Ai res, waar hij aan een schaaktoer nooi deelneemt, nadat hij had vernomen dat de Russische auto riteiten voor de derde keer had den geweigerd een uitreisvisum aan zijn vrouw en zoon te verle- De uitslag van de zestiende etappe van Morzine naar Les Menuires over 199 kilometer is: 1. Lucien van Impe (Bel-Lelangue) 6.05,16 (gem. snelheid 33.066 km. p.u), 2. Bernard Hinault (Fra-Guimard) op 6 sec., 3. Claude Criquelion (Bel- Lelangue) op 16 sec 4. Johan van 44 sec., 8. Robert Alban (Fra-Ge- miniani) op 49 sec 9. Joop Zoete melk (Ned-Danguillaume) op 1 03, 10. Rene Bittinger (Fra-Huys- mans) op 141, 11. Martin (Fra- Danguiilaume) op 2 00, 12. Didier (Lux-Guimard) op 2.38, 13. Kuiper (Ned-De Muer) z.t., 14. Bernau- deau (Fra-Guimard) op 2.46. 15. Agostinho (Por-Huysmans) op 3.31, 16. Knetemann (Ned-Post) op 3 33, 1? Wellens(Bel-Post)op3 34, 18. De Schoenmaeker (Bel-Huvs- mans) op 4.21. 19. Sutter (Zwi- Post) op 4.24, 20 Verlinden (Bel- Jossart) op 5.00, 21. Thurau (Wdl- Jossart) op 5.05, 22. Martens (Bel- Huysmans) op 5.35, 23. Schepers (Bel-De Bruyne) op 5.40, 24 He- zard (Fra-De Muer) op 8.38, 25. Do- nadello (Ita-Ferretti) op t., 43. Mutter (Zwi-Post) op 14 23. 44 Lubberding (Ned-Post) op 14.25, 50. Pronk (Ned-Post) op 19 40. 78. Den Hertog (Ned-Jossartop 22.37, 93 Verbruggc(Ned-DeBruyne)op 28.15, 100 en laatste Schoenbacher (Oos-De Bruyne) op 38.16 Het ALGEMEEN KLASSE MENT: 1 Bernard Hinault (Fra- Guimard) 63 uur 22 minuten en 1 sec., 2. Joop Zoetemelk (Ned-Dan guillaume) op 2 45, 3. Hennie Kui per (Ned-De Muer) op 14 10. 4 Ulli Sutter (Zwi-Post) op 17.18, 5. Gery Verlinden (Bel-Jossart) op 19 22,6 Giovanni Battaglin (Ita-Boifava) op 19.45,7. Jean-Rene Bernaudeau 'chel Pollentier (Bei-Lauw 23.27,10. Joaquim Agostinho (Por- Huysmans) op 42.59, 11. Crique lion (Bel-Lelangue) op 26.32, 12. Thurau (Wdl-Jossart) op 28.38, 13. Wellens (Bei-Post) op 31.26. 14 Ht/.ard (Fra-Danguillaume) op 32.29, 15. Nilsson (Zwe-Danguil- laume) op 36.41, 16 Villemiane (Fra-Guimard) op 38.50, 17. Van Impe (Bel-Lelangue) op 39.01, 18 R. Pevenage (Bel-Jossart) op 39.43, 19. Schepers (Bel-De Bruyne) op 39 44. 20. Van de Velde (Ned-Post) op 41.34, 21. Martinez (Fra-Eve- raerti op 42 5722 BOOMI (ftt- Danginllaume) op 47 16. 23. Vallet (Fra-Everaert) op 49.11, 24. De Schoenmaeker (Bel-Huysmans) op 49.49, 25. Bittinger (Fra-Huys- mans) op 49.58, 26 Lubberding (Ned-Post) op 50.00, 37. Kneteman (Ned-Post) op 1.17 59, 51 Pronk (Ned-Post i op 1.32.52. 58 Den Her log (Ned-Jossart) op 1 43.37, 80. Verbrugge (Ned-De Bruyne) op 2 04.17, 87 Mutter (Zwi-Post) op 2.15.26, 100, (en laatste) Tesniere (Kra-Gemiriian.) <.p 3 17.19 Het ALGEMEEN PLOE- GENKLASSEMENT: 1 Jo ,rt (Thurau-Verlinden-Peeters- Peve- )254t r 58 ti i 30 s conden, 2 Guimard 255.02.45. 3 Post 255 10 03. 4 Huysrnans 255.11.07, 5. Dniuffltlin* 255.23.43, 7. De Muer 256 47 09. 9 De Bruvne 257.27.22 HetPINTENKl. ASSEMENT: 1 Hinault (Fra) 140 punten, 2 Zoe temelk (Ned) 77. 3. Thurau (Wdl) 66. 4 Demeyer (Bel)59, 5. Bataglin <!ta) 59, 6 Kelly (Ier) 59. Het bergklassement is: 1 Bat- taslin (Ita) 191 punten, 2 Hinault (Fra) 113, 3. Thurau (Wdl) 66, 4 Martinez (Fra) 96, 5. Kuiper (Ned) 63, 6. Zoetemelk (Ned) 50.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11