Resten Skylab komen neer op Australië Staking bankpersoneel in Griekenland loopt af Schlesinger zou willen aftreden Londen werkt aan compromis voor Rhodesië Program voor weder opbouw Nicaragua VS trekken sancties niet in DONDERDAG 12 JULI 1979 PAGINA 9 Skylab kwam terug op aarde door- hSb^fnTafd^Taren^entig Na dwangmaatregelen regering heeft beknibbeld op de begroting van kosten die met dit project was gemoeid. Door bepaalde on derdelen te schrappen, was er geen voorziening om te bewerk stelligen dat Skylab aan het eind van zijn activiteiten naar de zon zou worden geschoten. Een woordvoerder van de NASA, Chester Lee, heeft onlangs in Pa rijs verzekerd dat in toekomstige gevallen hierin wel zal worden (Van onze correspondent) Het ruimtelaboratorium is vanaf ATHENE - De staking van Cape Kennedy in Florida gelan ceerd op 14 mei 1973. Drie keer is een ploeg astronauten aan boord geweest om ruimteonderzoek te verrichten. Het langste en laatste verblijf eindigde op 8 februari 1974 en had toen 84 dagen ge duurd. Vanaf zijn lancering heeft Skylab in 2249 dagen 34.981 omwentelin gen om de aarde gemaakt, sinds februari 1974 als steeds dichter bij de dampkring komend ruim- teafval. Aanvankelijk schatte de NASA dat Skylab in 1983 op aar de zou terugkeren. Zonnevlek ken, waardor Skylab verstoken raakte van voldoende energie hebben zijn verblijf in de ruimte met vier jaar bekort. het Griekse bankperso neel, die een week geleden was uitgeroepen als pro test tegen een door de re gering aangekondigd nieuw werkrooster, loopt ten einde. Op aanbeveling van de directeuren van de zes staatsbanken zijn gis teravond circa 5000 stakers, de meest onmisbare van de 30.000. in militair verband opgeroepen om vanmorgen vroeg weer op het werk te verschijnen. Zouden ze weigeren, dan zouden ze dus voor een krijgsraad moeten komen. De organiserende bond heeft daarop besloten de staking op te heffen, onder zwaar protest ui- SAN JOSE (AFP) - De junta van Het nationale leger zal bestaan uit Sandinistische strijders en solda ten en officieren van de Nationale Garde "die blijk hebben gegeven van een eerzaam gedrag tegen over de corruptie en de onder drukking door de dictatuur". De buitenlandse politiek zal geba seerd zijn op de onafhankelijk heid en de niet-gebondenheid. nationale wederopbouw van Ni caragua, die gesteund wordt door de Sandinisten, heeft gisteren in de hoofdstad van Costa Rica haar regeringsprogramma bekend gemaakt. Dat programma moet het begin zijn "van een revolutio nairen nationalistisch proces van diepgaande hervormingen" en moet de basis leggen van de in- stelling van een democratische Op economisch gebied wil men de staat in Nicaragua. Het program voorziet in maatrege len op drie terreinen: politieke, economische en sociale. Op politiek gebied zal de uitvoe rende macht worden toever trouwd aan de junta van natio nale wederopbouw terwijl een staatsraad van 33 leden de wetge vende macht zal hebben. Het program waarborgt de volledi ge uitoefening van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, de opheffing van de onderdrukkende instellingen en de ontbinding van hef machtsap- paraat van Somoza. economie verbeteren, hervor mingen op belangrijke terreinen tot stand brengen en komen tot een stelsel van gemengde eco nomie. Aan de uitvoering van het program zal een noodplan voor afgaan. De bezittingen van de familie Somoza zullen in beslag worden genomen ten profijte van een fonds voor de wederopbouw De staat zal de natuurlijke hulp bronnen controleren evenals de buitenlandse handel en de prij zen van de grondstoffen. Er zal een landbouwhervorming wor den afgekondigd. ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst 'tvakt Ontmoet onze kollekties SPUI 149-151 DEN HAAG-CENTRUM TELEFOON 070-6048 95 teraard. Mobilisatie is een door Griekse regeringen zeer zeld zaam gebruikt middel tot sta kingsbreking; voortduring van deze staking, die ook de toeristen zwaar parten speelde, werd ech ter gevaarlijk voor de nationale economie geacht. Het bankpersoneel zou volgens het nieuwe rooster vanaf 1 augustus, mede ter ontlasting van het ver keer, een uur later op het werk moeten komen maar twee uur langer blijven, met een lunchuur waarover echter, zo zei de rege ring later, onderhandeling mo gelijk is. Daardoor zou een meer „Europese" situatie ontstaan. Het personeel dat sinds jaren over de sterkste vakbondsorga nisatie van Griekenland be schikt, stelt o.a. dat de klimatolo gische omstandigheden van dit land het werken tot kwart voor vijf niet toelaten; de regering herinnert eraan dat op de banken van het ook zeer zonnige Zuid- Frankrijk en Italië wel degelijk tot in de namiddag wordt door gewerkt. Alleen Spanje kent het Griekse dagrooster, maar daar geldt een zesdaagse werk week. Tussen regering en de vakbond van bankpersoneel, woedt nu een strijd om de gunst van de publie ke opinie en de socialisten. De re gering probeert het personeel voor te stellen als onnationaal en onevenredig bevoorrecht - geen enkele andere groep in Grieken land kent nog de vijfdaagse werkweek - terwijl de lin kervleugel zich bewonderend uitspreekt over wat een sterke syndicale organisatie vermag. De vakbond heeft zeer grote finan ciële reserves die ze zal aanspre ken, naar ze verklaarde, „zonder te letten op de gevolgen voor de landelijke economie". Inmiddels is maandagavond even eens uit protest tegen de vorige week afgekondigde maatregelen om energie te besparen ook een andere staking begonnen: die van de nachtelijke centra, waar het meest populaire muziekin strument, de bouzouki, wordt ge speeld, met veel zang, dans en breken van vaatwerk erbij. De regering heeft, vrijwel van de ene nacht op de andere, het sluitings uur van alle vermaakcentra en consumptiegelegenheden op twee uur gesteld, een uur waarop, zeker in de zomer in Athene, alles nog in volle gang is. De pro gramma's in de vermaakcentra komen gewoonlijk pas om half drie goed op dreef. Nog een paar dagen heeft men ge probeerd de Griekse feestvreug de kunstmatig een paar uur te vervroegen maar het werkte niet, het bezoek liep tot 15 procent te rug. De eigenaren van de „bou- zoukia" - en dat zijn er honder den in het land - gaan nu hun za ken sluiten waardoor duizenden musici, kelners en portiers werkloos worden. Op een pers conferentie klaagde een aantal van hen dat nog nooit eerder een maatregel een beroepstak zo rechtstreeks heeft getroffen. Verder zou zij indruisen tegen het principe dat „de Griek over zijn eigen nacht mag beschik ken" Veertien jaar voor Haag STUTTGART (DPA) - De voorma lige advocaat Siegfried Haag uit Heidelberg is gisteren in Stutt gart voor zijn hulp aan een terro ristische organisatie tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij zou ook het plan hebben opge steld voor de overval op de West- duitse ambassade in Stockholm en gezorgd hebben voor mensen en wapens. De overval werd in april 1975 gepleegd. Haag werd in november 1976 by een controle op de autosnelweg bij Butzbach in de Westduitse deelstaat Hessen gearresteerd. De 24-jarige Roland Mayer kreeg voor hetzelfde vergrijp 12 jaar ge vangenisstraf. De 23-jarige Sabi ne Schmitz werd tot twee jaar en acht maanden veroordeeld we gens het lidmaatschap van een terroristische groepering. Deze groepering, door de openbare aanklager bestempeld als "de bende van Haag en Mayer", geldt als opvolgster van de RAF (Rote Armee Fraktion). Met de strafmaat voor Haag ging de rechter verder dan de openbare aanklager die 13 jaar gevangenis straf plus langdurige opsluiting in een inrichting had geëist BOTSING - Zeven officieren van de Syrische geheime dienst zijn in Noord-Syrië gedood bij de jongste van een reeks botsingen met mohammedaanse dissiden ten, zo heeft een mohammedaan se leider in Amman meegedeeld. De officieren zijn in Aleppo doodgeschoten toen zij twee mannen probeerden aan te hou den in verband met de moord op kadetten, vorige maand in die stad. Bisschop Muzorewa had tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten een ontmoeting met ex-minister van buitenlanse zaken Henry Kissinger (Van onze correspondent) LONDEN - Twee weken voor de Gemenebest-conferentie in Lusaka en aan de voor avond van het bezoek van de Rhodesische zwarte meer derheids-premier bisschop Abel Muzorewa vandaag aan Londen, heeft de Britse rege ring een paar proefballonnen t opgelaten om het internatio- nale politieke klimaat te pei len ten aanzien van een oplos sing voor het vraagstuk van deze afvallige voormalige Britse kolonie die de Britse politici nu al vijftien jaar par ten speelt Hoewel Lord Carrington, de minister van buitenlandse zaken, bijzonder karig is met details ziet het ernaar uit dat Londen niet langer denkt aan een oplossing waarbij het Pa triottisch Front, de guerrilla- groeperingen van Joshua Nkomo en Robert Mugabe ac tief ingeschakeld kunnen worden. Een internationale conferentie, tijdens het be wind van ex-premier James Callaghan nog steeds een van de mogelijkheden, is van de baan Op die conferentie zouden alle betrokken partijen binnen en buiten Zimbabwe-Rhodesie, min of meer onder pressie van Londen en Washington, heb ben moeten proberen tot een vergelijk te komen. Wat de nieuwe Conservatieve rege ring nu voor ogen staat is om het bestaande, onlangs in april gekozen bewind in Zim- babwe-Rhodesië een respec tabel aanzien te geven, waar na internationale officiële di plomatieke erkenning zoa moeten volgen Met andere woorden: de Con servatieven van premier Mar- gareth Thatcher zoeken naar een juridisch bevredigende oplossing voor de buitenwe reld. Op eenzelfde manier heeft Westminster zich des tijds ontdaan van de kroon kolonie Aden. Het is een me thode die aan het Britse eer gevoel tegemoet komt, maar die niet noodzakelijkerwijs de politieke realiteiten in het desbetreffende gebied be vredigen. Om voor een voor Zimbabwe- Rhodesië respectabele inter nationale status te verkrijgen, zou Londen een paar wijzi gingen willen aanbrengen in het bestaande bewind in Sa lisbury. In de eerste plaats eist het rechtsgevoel van de Britse politici dat de als een rebel beschouwde ex-pre mier, de blanke Ian Smith, zich volledig uit de Rhodesi sche politiek terugtrekt en zijn post in de regering op geeft. Via een semi-rationele kronkel redenering is Londen van mening dat met de huidige zwarte premier Muzorewa wel te praten valt, omdat hij het tenslotte niet was die vijf tien jaar geleden de onafhan kelijkheid uitriep. Een twee de eis schijnt te zijn dat de blanken in het Rhodesische parlement een aantal van hun sleutelfuncties moeten opge ven, waardoor zij, gezamen lijk, tot nog toe steeds de dienst in Rhodesie uitma ken. Een derde eis is dat de blanken t28) in het Rhodesische par lement niet langer een veto recht kunnen uitoefenen. Dit zou een verandering van de Rhodesische grondwet bete kenen - een grondwet waar over overigens bij de gehou den verkiezingen niet door de zwarte meerderheidskiezers werd gestemd. WASHINGTON (Reuter) - Pre sident Carter van de Ver enigde Staten heeft gisteren een verzoek van premier Muzorewa verworpen om het handelsembargo tegen Zimbabwe-Rhodesie op te heffen. In plaats daarvan drong Carter aan op consti tutionele wijzigingen om de zwarte bevolking van Rho desië meer zeggenschap te geven. Terwijl Muzorewa op weg was naar Camp David voor een ontmoeting met de Ameri kaanse president, maakte het ministerie van buiten landse zaken bekend dat de sancties van kracht zullen blijven. "De president zal weldra zeggen dat de kwes tie van opheffing van sanc ties ongewijzigd is", aldus een woordvoerder. "Wij blijven hopen dat admi nistratieve, constitutionele en andere wijzigingen in de komende periode mogelijk zullen zijn die de situatie zul len veranderen en die het voor alle mensen mogelijk zullen maken volledig deel te hebben in Zimbabwe- Rhodesie", voegde hij eraan toe. Als het aan Margareth Thatcher had gelegen, zou premier Mu zorewa al officieel erkend zijn of dat binnenkort worden, maar minister Lord Carring ton en een aantal andere col lega's hebben haar daarvan weerhouden. Ook de West duitse kanselier Helmut Schmidt heeft daarbij ge wicht in de schaal gelegd. Het Britse probleem is dat het zich niet zonder meer kan veroorloven om Rhodesië een officiële onafhankelijke sta tus te geven zonder veel eco nomische belangen op het spel te zetten. Het Verenigd Koninkrijk exporteerde vorig jaar nog voor ongeveer 8 mil joen gulden naar zwart Afri ka, waarvan alleen al de helft naar Nigeria, dat bovendien over grote oliereserves be schikt. Lord Carrington is van mening dat Londen nu de beste kan sen heeft om het Rhodesische vraagstuk tot een oplossing te brengen. Maar in de discus sies in zowel het Lagerhuis (waar de Lord volgens de tra ditie niet mag verschijnen, zodat hy daar middels een vertegenwoordiger tekst en uitleg verschaft), als in het Hogerhuis (waar de Lord wel mag komen en dus mag op treden) is tot nog toe weinig aandacht besteed aan de vraag wat er met de zwarte Rhodesiers buiten Rhodesie moet gebeuren, want het is onwaarschijnlijk dat de rege ring in Salisbury, zelfs wan neer die officieel internatio naal is erkend, ook plotseling door de guerrillagroepen zal worden geaccepteerd. WASHINGTON (DPA/UPI) - De Amerikaanse minis ter van energiezaken Ja mes Schlesinger wil, vol gens een medewerker van het Witte Huis die niet met name wil worden ge noemd, aftreden. Schlesinger zou geen politieke be lasting voor president Carter willen worden. Schlesinger heeft de afgelopen tijd veel verwijten gekregen over het benzinetekort in de Verenigde Staten. Volgens de zegsman zou president Carter voorts van plan zijn een aantal wijzigingen in zijn staf aan te brengen. Zo zou Hamilton Jor dan chef van de staf van het Witte Huis worden. Schlesingers eerste plaatsvervan ger John O'Leary maakte maan dag al zijn ontslag bekend. In Washington verwacht men voorts dat de president zijn ener gieprogramma nog deze week zal rond krijgen en dat hij dan zater dag of zondag zijn uitgestelde re de daarover tot het volk zal hou den. Woordvoerder Powell van het Witte Huis zei later dat Schlesinger tweemaal zijn ontslag had aange boden maar dat hij op verzoek van Carter was aangebleven. Hij zei dat bronnen die over zijn ontslag spraken niet wisten waarover zij spraken. (Van onze correspondent) DEN HAAG-WASHINGTON - Skylab is gisteravond om twee minuten over half zeven Nederlandse tijd terugge keerd in de dampkring. De NASA heeft weten te vermij den dat het 77 ton wegende ruimtelaboratorium op Ca nadees, of eigen Amerikaans gebied terecht kwam en heeft kunnen bewerkstelligen dat de zwaarste delen in de Indische Oceaan zijn beland, honderden kilomters ten zuidwesten van Australië. Een NASA-functionaris heeft daarop direct verklaard dat geen mensen waren getroffen, maar enkele uren later bleek dat Au stralische vliegers hadden door gegeven zo'n 50 lichtere stukken te hebben zien doorvliegen in de richting van Australië's Great Victoria-woestijn, waar inboor lingen wonen. Volgens latere be richten zouden het er verschei dene honderden zijn geweest. Daardoor kan het nog wel enkele dagen duren voordat definitief blijkt of geen mens door de Sky- lab-brokken is getroffen. Brandende stukken Van de luchthavens van vier plaat sen in het uiterste zuidwesten van Australië, Perth, Kalgoorlie, Esperance en Albany (de beide laatste aan de zuidkust) kwam te gen acht uur (Ned. tijd) bericht dat vliegers stukken van Skylab hadden zien voorbijvliegen. Het is daar ongeveer acht uur later dan in Nederland. De vliegers, die de stukken hadden waarge nomen in het holst van de nacht, beschreven de delen als „fel rood, overgaand in helblauw naarmate zij lager kwamen" ,Het leken wel schijnwerpers", al dus een vlieger, en een ander meldde dat hij een een groot stuk gaandeweg in vijven had zien vallen. Het grote stuk werd weer gevolgd door een heel stel kleine fragmenten, „als de staart van een meteoriet". Met deze be schrijving logenstrafte de vlieger de Westduitse voorspelling, als zou Skylab nagenoeg in zijn ge heel op aarde terugkeren, evenals die van enkele religieuze groepe ringen die meenden het gevaarte in de richting van de zon te kun nen bidden. Met een snelheid van 26.000 km per uur was het 77 ton wegende Sky lab de dampkring binnenge drongen. Op dat moment waren als gevolg van de wrijving de zonnepanelen al eraf gerukt, ter wijl door de allengs groter wor dende wrijvingswarmte grote delen van Skylab verbrandden. Hierdoor viel het laboratorium in stukken uiteen. De verbranding zette zich voort, waardoor, naar schatting van de NASA, rond 50 ton verbrandde in de atmo sfeer. Correctie Het precieze punt waar Skylab de atmosfeer is binnengedrongen, volgens NASA, ligt op 42 graden, 87 minuten ten zuiden van de evenaar en 105 graden, 97 minu ten ten oosten van Greenwich (Londen). Om dit te bereiken had het vluchtgeleidingscentrum van de NASA (in Houston, Texas) Skylab om elf minuten voor acht gistermorgen in een wentelende, en daardoor snelheidsverminde- rende beweging gebracht. Was deze correctie niet uitgevoerd, dan had er grote kans bestaan dat Skylab hetzij in het dichtbevolk te noordoosten van de VS, hetzij evenals de Sowjetrussische Sal- joet begin vorig jaar in Canada te recht gekomen was. Een Madri- leens observatorium kon een half uur later bevestigen dat de snel heid overeenkomstig de bedoe lingen was vertraagd, waardoor Skylab een halve omwenteling eerder de dampkring binnen drong en neerkwam ten zuidwes ten van Australië. Richard Smith, hoofd van het Amerikaanse lucht- en ruimtevaartcentrum, geeft op een kaart de plaats aan waar Skylab is neergekomen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9