NS bereiden zich voor op grotere reizigersstroom nanaa „Het strand moet populairder worden Financiële hulp aan Vietnam moet uitgebreid Dit jaar 14.000 Surinamers verwacht Vergeefs gewacht op Koningin Fiets gaat vaker mee DONDERDAG 12 JULI 1979 Pas als de zon uitbundig schijnt komen ze 99 (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/KATWIJK - „Laatst kwamen er vijftig ambtenaren voor een lunch. Ik had zo de pest in, omdat ik even tevoren een belasting man op bezoek had gehad, dat ik tegen een van mijn kellners zei: ga jij maar bij de uitgang staan en geef ze het betaalde geld gelijk maar weer terug. Je hebt af en toe het gevoel dat je voor niets werkt". An- dries de Jong vertelt het ver haal niet om zielig te doen, maar om aan te geven dat naar zijn idee de fiscus ten onrech te achter de strandtenthou ders aanjaagt. „Men denkt dat in dit vak vreselijk veel zwart geld zit. Maar vergeten wordt datje dat geld eerst moet ver dienen" Andries de Jong zit elf jaar met zijn paviljoen Zeezicht aan het Scheveningse strand. De eerste vier jaar heb ik alleen gewerkt om uit de investe ringskosten te komen en toen vaagde in 1973 een orkaan mijn hele tent weg. Er was geen houtje meer over. Tot 1976 heb ik me weer de blub ber moeten werken om die slag te boven te komen. Het is gelukt. Maar je weet nooit wat je in dit vak te wachten staat. Weinigen kunnen het hoofd boven water houden. Vorig jaar kwamen in 20 van de 45 Scheveningse strandtenten nieuwe eigenaars" .,Je werkt zeven dagen per week van 's morgens acht tot s avond tien en dan val je te gen twaalven bewusteloos in je bed. En het is echt niet zo dat ik de hele winter op mijn kont zit. Ik moet alleen al 1600 vierkante meter hout op nieuw schilderen. Begrijp me goed, ik ben bereid om kei hard te werken, maar je krijgt steeds minder zin om initia tieven te nemen. Je wordt door de belasting als een soort boef behandeld. Drie dagen zijn ze bij me wezen zoeken. Ze vonden het gek dat ik zo weinig geld privé uitgaf. Men heeft er echter geen idee van dat wij bijvoorbeeld in het weekeinde niet met de cara van naar de Veluwe gaan en 's avonds onmogelijk even naar de schouwburg kunnen" Het is volgens De Jong maar slecht verdeeld inde wereld. Wanneer ik het arbeidsbu reau om kellners vraag, krijg ik als antwoord: meneer De Jong, die hebben we niet, ze liggen waarschijnlijk bij u in de strandstoelen. Dan kan ik dubbel zo hard lopen om de kelners te bedienen. En ik maar belasting betalen voor de gemeenschap". We praten met De jong op een dag in juli. Zijn paar honderd zonnebedden (de gewone lig stoel verliest langzaam maar zeker terrein) zijn leeg. En toch is de temperatuur rede lijk aangenaam. De zon moet echter uitbundig schijnen wil het legioen zonaanbidders de weg naar het strand vinden. Scheveningen moet het net als vele andere badplaatsen in ons land van de dagjesmen sen hebben en niet van de toe risten die in de badplaats een vakantie doorbrengen „Zo'n dag als vandaag kost me duizend gulden alleen al aan exploitatielasten" De strandpaviljoen-exploitanten zijn niet bijzonder tevreden over het seizoen tot nog toe „Zo links en rechts wordt ge klaagd. Maar ik wil de balans pas eind september opma ken" Andries de Jong zou veel ver anderd willen zien om het strand populairder te maken, vooral bij de Nederlander. Een vakantie in eigen land kost bijna net zo veel als een trip naar Spanje, inclusief het vliegen. Er is volgens De Jong veel te weinig goedkope ac commodatie langs de kust en daardoor blijven mensen weg. Met een grote toeloop zouden alle prijzen in de bad plaats kunnen zakken, meent De Jong. Hij voegt er aan toe dat, voor wat Scheveningen betreft, de VW te veel bezig is met het aantrekken van Duitsers, terwijl de Haagse markt bijna wordt vergeten. Over de strandprijzen zegt An dries de Jong: „Je betaalt twee gulden voor een kop koffie, omdat de meeste men sen in de stoel van de zon ko men genieten en het bij die ene kop koffie laten. Die prijs is daarop gebaseerd. Iemand die meerdere consumpties neemt, betaalt eigenlijk bij iedere kop koffie of fles bier een bepaalde meerprijs. De goede klanten worden dus gestraft voor het feit dat de meesten de hele dag op één drankje zitten". De prijzen van het eten op het strand vallen volgens de Scheveningse strandtent houder reuze mee. „Het strand wordt nog veel te wei nig gezien als een plaats waar je op een zomeravond rustig kunt dineren. De tijd dat een strandpaviljoen alleen inge richt was op het maken van een broodje kroket of een uit smijter, is voorbij. „Als een redelijke prijs voor een menu wordt gevraagd, kunnen de strandtenten veel meer dan tot nog toe in de avonduren worden benut" Ook in Katwijk heeft de zomer de strandexploitanten nog weinig goeds gebracht. "We hebben nog maar een stuk of vier, vijf dagen gehad met mooi strandweer", zegt een van hen, de Katwijker Fok de Best. Gisteren bood het strand een groot gedeelte van de dag opnieuw een verlaten aanblik. Slechts een enkele verwoede wandelaar liet zich niet door de wind en regen van het strand verdrijven. Het leven van een strandexploitant: hartje z vol lege stoelen De Best "Het weer is onze grootste concurrent. Als het nog een paar weken zulk slecht weer blijft, is het sei zoen verloren". De laatste da gen bleven vele stoeltjes en strandcabines leeg, een situa tie, die zich vanaf mei al vele malen heeft voorgedaan. De strandexploitanten hopen dat er vanaf 14 juli drukkere tij den aanbreken. Op die datum gaan de bouwvakkers met vakantie. De heer K. Verplancke, direc teur van de Katwijkse VW* "Deze zomer laat zich nog niet van zijn beste zijde zien. Door het weer raken er .gaten' in de bezetting van kamers bij par ticulieren. De hotels en pen sions raken wel aardig vol. Dan moet het zonnetje zich wel laten zien". De indruk be staat, dat er veel minder wordt gereserveerd dan en kele jaren geleden. Door de slechte zomers van 1977 en 1978 is men voorzich tiger geworden. Men blijft thuis of kiest een andere vakantiebestemming. Wegens mogelijke beperking autoverkeer ROOSENDAAL (GPD) - Of het komt doordat we er inder daad van doordrongen raken dat we toch zuiniger aan moe ten gaan doen met de benzine, of dat we de mooie natuur meer gaan waarderen, feit is dat de fiets een populairder vervoermiddel wordt tijdens de vakantie. Met name bij de Spoorwegen constateert men dat steeds meer mensen de fiets meenemen op vakan tie. Naast de speciale goederentrei nen die 's nachts worden in gezet om het aanbod fietsen te verwerken, is er de (beperktè) mogelijkheid voor de passa giers om de fiets met dezelfde trein mee te nemen. Bij de af deling voorlichtiging van de NS in Utrecht zei men nog geen duidelijk inzicht over te hebben of dit jaar meer men sen de fiets meenemen op vakantie dan voorheen. Om dat er niet gereserveerd hoeft te worden is een schatting moeilijk te maken. Op het NS-station in Roosen daal, waar veel treinen rich ting buitenland passeren, heeft men wel de indruk dat het wat het fietsaanbod be;- treft aanmerkelijk drukker is dan andere jaren. En dat geldt dan voor zowel de binnen landse als de buitenlandse lijnen. Vorig jaar werd bij de NS voor het eerst de mogelijkheid ge schapen de fiets met dezelfde trein als waarin men reist mee te nemen. Afgaande op het aantal -inlichtingen dat over deze manier van reizen wordt gevraagd, verwacht men bij NS-Roosendaal met name tijdens de komende vakan- tiepiek een toenemende stroom „fietspassagiers". Er zijn enkele beperkingen voor deze reizigers, die om te be ginnen de fiets zeifin en uit de trein moeten laden. Daar naast kan deze vorm van rei zen niet worden toegepast tij dens de spitspren en zijn er enkele lijnen waarop het he lemaal niet kan. En uiteraard kan de fiets niet meteen wor den meegenomen geen laadruimte i treffende trein peld. Bij de NS-stations i, dien de mogelijkheid in com binatie met een treinkaartje een fiets te huren. Dat gebeurt dan tegen een goedkoper ta rief. En ook hiervoor valt een stijgende belangstelling te constateren. de be- gekop- boven- UTRECHT (ANP) - Op verzoek van minister Tuynman van verkeer en waterstaat bereiden de spoorwegen zich momenteel voor op een maximale inzet van het mate rieel om extra reizigers op te vangen wanneer de rege ring in het kader van de energieproblemen besluit tot een beperking van het autoverkeer. Volgens een mededeling van NS heeft de NS-directfe begin juni al besloten met voorrang maatregelen te laten uit werken die het mogelijk maken extra vervoer op te van gen als de energiesituatie daartoe aanleiding zal geven. Eind mei is door NS aan de direc teur-generaal van het verkeer al een globale opgave gedaan van de restcapaciteit die NS heeft, ge splitst naar de verschillende pe riodes van de dag en de week en rekening houdend met mogelijke maatregelen die de regering zou kunnen nemen zoals een autoloze zondag, benzinedistributie en dergelijke Lange treinen Naar aanleiding daarvan heeft mi nister Tuijnm an NS verzocht zich op korte tèrmijn voor te bereiden op een mogelijke gewijzigde in zet van het materieel, waardoor in de winterdienst - die in septem ber ingaat - tijdens de spitsuren op de drukste trajecten de treinen zo lang mogelijk kunnen worden gemaakt. De minister vroeg eveneens na te gaan in hoeverre het mogelijk is de periode waarin de "spitsuurtreinen" rijden te verlengen. Dit in verband met een mogelijke verlenging van de spits. NS verwacht dat de grootste capa citeitsproblemen zich zullen voordoen tijdens de spits wan neer gewoonlijk altijd al bijna al het materieel wordt ingezet. In de "daluren" tussen de spits en op autoloze zondagen zijn er minder capaciteitsproblemen. Op autoloze zondagen kan door verlenging van de treinen de ver voerscapaciteit worden verdub beld. Als de bestaande zondagse dienstregeling zou moeten wor den uitgebreid door frequentie verhoging dan is dat echter min der eenvoudig te regelen, omdat het diep zou ingrijpen in de per- soneelsroosters. Op de rustige uren doordeweek biedt de trein nog voldoende plaats. Zonder speciale maatregelen kan de trein dan ongeveer driemaal zoveel als ge- Kabinet gereed met begroting DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is het gisteren eens geworden over de begroting voor 1980. Het heeft de beraadslagingen hierover af gesloten, zo heeft de regerings woordvoerder meegedeeld. Dinsdag hadden de ministers al een akkoord bereikt over de hoofd lijnen van het beleid voor vol gend jaar, waaronder de omvang van het financieringstekort. Toen waren de bewindslieden het ook over het dekkingsplan eens ge worden. De ministerraadvergadering van morgen is nu naar vandaag ver plaatst. beurt. Bovendien is dan ook 1 lenging van de treinen met mate rieel dat in de spits heeft gereden mogelijk. Kwaliteit Als de. regering maatregelen zou moeten nemen die invloed heb ben op het woon/werkverkeer en het zakelijke verkeer dan zijn er - althans op korte termijn - minder mogelijkheden om een deel van het autoverkeer per trein af te wikkelen. Zonder speciale maatregelen en met inachtneming van de huidige kwaliteitsnormen - geen overbe zette, propvolle treinen, met na me op de langere afstanden - kan NS er in de spits nog tussen de 20.000 tot 25.000 extra klanten bij hebben bovenop de huidige kwart miljoen reizigers die mo menteel in de spits de trein pak ken. NS kan als het moet nog wel meer spitsvervoer aan maar dat zou alleen voor korte tijd kunnen omdat het comfort wel erg in het gedrang zou komen. Als er wel speciale maatregelen zouden worden genomen - "uit smeren" van de spits via een ef fectieve spreiding van de werk tijden alsmede scholierenver- voer, militair vervoer, 65-plussers buiten de spits houden - dan kan NS er in totaal 40.000 tot 50.000 reizigers extra vervoeren. NS heeft Verkeer en Waterstaat ge vraagd zo spoedig mogelijk op de hoogte te worden gesteld van eventuele maatregelen. Voor zichtigheidshalve heeft NS alvast enkele tientallen oude rijtuigen uit 1946 - die binnenkort zouden worden afgevoerd - even opzij ge zet om materieel achter de hand te kunnen hebben als dat nodig is. Als die oudjes nog in dienst moeten blijven dan hebben ze wel een extra onderhoudsbeurt nodig om technisch in het gareel te kunnen blijven. Om deze trei nen te bemannen zouden boven dien meer conducteurs nodig zijn, aldus NS. SOESTDIJK (ANP) - De 52- jarige actievoerder Herman Salassa uit Roermond toonde zich gisteravond voor het hek van paleis Soestdijk teleurge steld. Als leider van een groep van naar schatting honderd voormalige KNIL-militairen had hij 's morgens de Konin gin een brief laten toekomen, waarin hij haar om begrip vroegen voor achterstallige uitkeringen waar de voor malige KNIL-militairen in Japanse krijgsgevangen schap recht op menen te heb ben. Na tien uur geduldig wachten voor het paleishek kreeg Sa lassa een brief van minister Wiegel, waarin deze ver klaarde niets te kunnen doen in de zaak van de voormalige KNIL-militairen. Dat betekende voor Salassa een teleurstelling. Hij zei zich nog te zullen beraden over even tuele stappen. Hij wilde niet zeggen of er harde acties wor den overwogen. Wel was hij van plan vandaag naar Den Haag te gaan om een gesprek aan te vragen met minister Wiegel. Op de foto Salassa op een stoeltje voor paleis Soestdijk, in afwach ting van het antwoord op zijn brief. Medisch Comité: Staatsexamen waardevoller DEN HAAG (ANP) - Het staatsex amen wint aan waarde, vooral in het zogenaamde „tweede- kans'-onderwijs, aldus staatsse cretaris De Jong van onderwijs en wetenschappen gisteren in Den Haag tijdens de uitreiking van de eerste deelcertificaten voor MAVO, HAVO en VWO. Bij de deelcertificaten kunnen leerlingen per vak studeren en examen doen. Bij een voldoende aantal kunnen zij de certificaten „inwisselen" voor een diploma. Het blijkt vooral in het tweede kans onderwijs aan te slaan. (Tweede kans houdt in dat men sen vaak na veel jaren weer op nieuw naar school gaan). ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - De stroom vluchtelingen uit Vietnam kan op den duur alleen worden inge damd als de economische situatie in dat land wordt verbeterd door uitbreiding van de financiële hulp. Als de hulp aan Vietnam nu wordt stopgezet, zal de vluchte lingenstroom toenemen. De Vietnamese regering zal voor on oplosbare problemen worden geplaatst en het zal zeer ernstig lijden voor de bevolking tot ge volg hebben. Dit standpunt van het Medisch Comité Nederland-Vietnam is gisteren per telegram aan de mi nisters De Koning en Van der Klaauw meegedeeld. Het Me disch Comité dat tien jaar gele den door een groep artsen is op gericht als reactie op het oor logsleed in Vietnam, heeft tot nu toe voor 40 miljoen gulden aan medische hulp verleend. Deze humanitair gerichte hulp die is voortgezet toen de oorlog in 1975 eindigde, betreft de bouw en het onderhoud'van hospitalen en de bestrijding van de volksziekten malaria en tuberculose. „De rampzalige situatie waarin de mensen nu terecht komen treft ons buitengewoon", aldus prof. Ben Polak, voorzitter van het Medisch Comité Nederland- Vietnam tijdens een persconfe rentie in Amsterdam. „Wij menen dat de vluchtelingen behoren te worden opgenomen en geholpen, maar de aandacht die de vluchte lingen in de media wordt gegeven is onderdeel van een actie tegen de regering van Vietnam. Naar onze mening is dit ten onrech te". Volgens prof. Polak heeft Vietnam dertig jaar oorlog moeten voeren tegen Japan, Frankrijk en de Verenigde Staten die werden ge steund door hun bondgenoten. Volgens prof. Polak is het dringend noodzakelijk dat er financiële en structurele hulp wordt gegeven aan Vietnam. Wat de vluchtelin gen betreft meent hij dat wester se landen hun grenzen moeten open zetten voor deze mensen. De medische hulp van het comité moet onverminderd worden voortgezet. Er zijn aanvragen voor hospitalen in het noorden van Vietnam waar door de jong ste oorlogshandelingen vdél is vernield. Het Medisch Comité Minister De Koning van ontwik kelingssamenwerking wil nog maals "een aanzienlijk bedrag" uittrekken voor de bootvluchte lingen. Hoe hoog dat bedrag wordt, zal de bewindsman be kend maken op een speciale VN- conferentie over de Vietnamese vluchtelingen, die op 20 en 21 ju li in Genève wordt gehouden. Dat heeft de minister geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Waalkens en Hermans (beiden WD). Ook wil De Koning de conferentie afwachten alvorens een besluit te nemen over eventuele stop zetting van de hulp aan Viet nam. Veel voelt hij daar niet voor. Stopzetting kan een on gunstige invloed hebben op de bereidheid van Vietnam de noodzakelijke medewerking te verlenen aan de oplossing van het vluchtelingenprobleem, vreest de minister. heeft 2 miljoen malaria-patiënten in behandeling en 26.000 tuber culosepatiënten, dat is ongeveer 40 procent van het totale aantal Vietnamezen met deze ziek ten. Een delegatie van het Medisch Co mité Nederland-Vietnam zal in november een oriëntatiereis van drie weken naar Vietnam ma ken. DEN HAAG (GPD) - Het aantal Su rinamers dat zich in ons land ves tigt, zal snel toenemen. Dit jaar zullen dat er 14.000 zijn, twee keer zoveel als het vorig jaar. Dat ver wacht de Federatie van Welzijns- stichtingen voor Surinamers. Het ministerie van CRM denkt, dat de cijfers van de Federatie best kunnen kloppen. „Als je schat tingen gaat maken op grond van de berichten die wij binnenkrij gen, is het heel goed mogelijk. De precieze cijfers krijgen wij echter pas in september" Nagaan hoeveel Surinamers de weg volgen die ongeveer 155.000 landgenoten in de loop der jaren IJN GEGAAN, wordt bemoei lijkt omdat er ook sprake is van remigratie. De CRM-woordvoer der. „Sommigen aarden noch in Suriname, noch in ons land, en reizen dan ongeregeld heen en In 1976 kwamen 5500 Surinamers ons land binnen, en gingen er 5000 naar hun vaderland. In 1977 vestigden zich hier 4500 Surina mers, en keerden er 3500 terug. Voor vorig jaar lagen die cijfers op resp. 7000 en 2500. Dit jaar zal het aantal dat in ons land wil werken en wonen, nog eens extra stijgen. Zo'n stijging kan ook het volgend jaar nog tege moet worden gezien. Volgens de federatie moet de uittocht wor den toegeschreven aan het nade ren van de datum 25 november 1980. Het zal dan Vijf jaar geleden zijn dat Suriname onafhankelijk werd. Bij die onafhankelijkheid werd af gesproken dat het gedurende een periode van vijf jaar voor de in woners van Suriname niet al te moeilijk zou zijn, zich hier te ves tigen. In de praktijk komt het erop neer dat Surinamers die bij de grens zeggen voor een periode van drie maanden naar ons land te komen, automatische een verblijfsver gunning krijgen als ze erin slagen in die drie maanden werk en huisvesting te vinden. Verder kan aan Surinamers die in het kader van de gezinshereni ging zich in ons land willen vesti gen, de toegang niet worden ont zegd. Volgens de federatie zyn veel mensen bang, dat dit na 25 november 1980 allemaal niet meer mogelijk zal zijn. Velen vluchten bovendien voor de slechter wordende economische situatie in het moederland. De massale run naar ons land lijkt op de gebeurtenissen van 1975 Toen maakten 36.000 Surinamers een enkele reis naar ons land om dat ze de onafhankelijkheid niet wilden afwachten. De Federatie van Welzijnsstichtin- gen voor Surinamers ziet als mo gelijke oplossing voor het steeds meer zichtbaar wordende probleem van een tweede golf Surinamers, het verlengen van de overeenkomst zoals die nu tussen ons land en Suriname be staat. Dat zou betekenen dat de facilitei ten die de inwoners van Surina me aan de grens genieten, tot na der order geldig zouden moeten blijven. De federatie denkt, dat de Surinamers dan meer de kans krijgen de voor- en nadelen van vertrek uit eigen land nog eens rustig af te wachten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7