KB3QS Jeugdcircus luistert „1000 jaar Brussel'* op Voor iedereen een plaatsje in Hazerswouds Capriole Horloge diefstal verijdeld «SS* Vrijheidsstrijders in straatnamenregister weer wate;r in oranje gracht PAGINA 4 DONDERDAG 12 JULI 1979 door Sjak Jansen Brussel bestaat dit jaar op de kop af 1000 jaar en dat wil de Belgische hoofdstad best weten. Het bereiken van deze mijl paal wordt op uitbundige wijze gevierd. Reeds sedert 1 januari staat de wereldstad bol van de feestelijkheden. En ook voor de rest van dit jaar zal er in Brussel elke dag iets te beleven zijn. Het mag duidelijk zijn dat burgemeester en schepenen van Brus sel veel werk maken van de viering van het 1000-jarig bestaan. Niet alleen wat de duur van het feest (365 dagen!) aangaat, ook waar het de keuze van de artiesten betreft. Naar verluidt zijn de Brusselse bestuurders in dat laatste zeer kieskeurig. Het is daarom te begrijpen dat er binnen de gelederen van het Hazerswoudse jeugdcircus Capriole alom vreugde heerste, toen er onlangs een fraai versierde envelop van het Brusselse college door de bus gleed, waarin een uitnodiging dit najaar het 1000-jarig bestaan luister bij te komen zetten. Om precies te zijn: een vriendelijke brief waarin aan Capriole het verzoek of men er iets voor voelt een optreden van twee uur voor zijn rekening te nemen. En dat nog wel in de imposante Beursschouwburg. Een theater waarin de ruim 125 leden van Capriole maar al te graag een staaltje van hun kunnen ten beste willen geven. Het wachten is nu nog op de brief vanuit het Brusselse stadhuis, waarin uitsluitsel wordt gegeven over de datum waarop de Hazerswoudse circuslieden in de feestvierende hoofdstad worden verwacht. „De uitnodiging voor Brussel is vanzelfsprekend een hele eer", vindt José Martinot, de vrouw die binnen het circus als spreekbuis optreedt. De publi citeit behartigt zij overigens al sinds zijn bestaan. Op het pleintje voor haar huis aan de A. Verweystraat in Hazers- woude-Rijndijk is Capriole immers geboren. Het was het zelf vervaardigde, éénwieli- ge fietsje van de familie Martinot dat negen jaar geleden plotsklaps de aan dacht van gans Hazerswoude trok. Al ras stonden 23 Hazerswoudenaartjes bij de familie Martinot op de stoep met de mededeling dat zij ook wel op zo'n éénwielertje door het dorp wilden rij den. Waarmee meteen de fundering van Capriole was gelegd. Van lieverlee groeide het circus. In an derhalf jaar tijds timmerden enkele vaders in hun vrije uurtjes een club huis in elkaar. Er kwamen nieuwe nummers bij, zoals de rollende kogel, de goochelshow en de parterre acroba tiek. Animo Een majorettekorps werd van de grond getild. Een minirettekorps volgde. En onlangs met de oprichting van ook nog' een muizenettekorps (de allerklein sten) werd bewezen dat de belangstel ling voor Capriole momenteel niet op kan. De mini- en majorettes niet meegere kend (officieel staan zij los van het circus) maken ruim 125, voor het leeuwedeel Hazerswoudse, kinderen deel uit van het jeugdcircus. De aanzienlijke animo voor Capriole valt voor een belangrijk deel te verklaren uit het feit dat een kind niet zozeer naar zijn atletische capaciteiten wordt beoordeeld. Binnen het circus is altijd wel een plaatsje te vinden, waar het kind zich thuisvoelt. Ook al is dat de rol van bijvoorbeeld assistent. Elastiek 'Ieder kind is van elastiek', luidt Caprio le's parool. „Wanneer een kind geen angst heeft om te vallen, gebeurt dat ook niet. Buitendien lpr^r» lrmrieren opmerkelijk snel weet José Martinot. ..Neem het eenwielig fietsje", zegt ze, „het is weliswaar één van de moeilijk ste attributen, toch kun je, wanneer je de juiste handgreep toepast, er niet af vallen. En die handgreep is in één of twee dagen onder de knie krijgen." Het jeugdcircus, dat overigens niet met dieren werkt (ooit had het een dres suur met een hond, heiaas is die enke lejaren geleden gestorven), heeft voor zijn optredens veel ruimte nodig. Daarop verkijken impressario's zich wel eens en dat is de reden waarom Capriole aan vele uitnodigingen geen gevolg kan geven. Veel beweegruimte is voor bepaalde nummers onontbeerlijk. José Marti not „Als wij die nummers zouden la ten vallen, is die beweegruimte niet meer belangrijk en zouden we ruwweg elke invitatie kunnen accepteren. Maar daar willen we bewust niet aan. We streven er naar dat iedereen even vaak aan de bak komt." Vertederend Wat voor een jeugdcircus als vanzelf sprekend geldt, is dat er veel fouten worden gemaakt en bepaalde num mers niet sporadisch gedoemd zijn te mislukken. Volgens José Martinot kan dat alleen maar vertederend werken. De belangstelling is er niet minder om. Behalve het optreden in Brussel ziet het er alleszins naar uit dat er ook in het Westduitse Waldkappel (de partner- gemeente van Hazerswoude) een voor stelling zal worden gegeven. Pendeldienst Zowel de leden als hun ouders voelen zich dicht bij Capriole betrokken. Zo onderhouden de ouders een pendel dienst tussen het clubhuis in Hazers- woude-Rijndijk en het dorp. De 'artiestjes' oefenen daar minstens één keer per week. Omdat zij in leef tijd varièren van vier tot veertien jaar en derhalve nog nauwelijks met huiswerk van doen hebben, geeft dat met school zelden problemen. .Opmerkelijk is", zegt José Martinot, „dat de kinderen vrij lang lid van het circus blijven. Daardoor gaan ze mee denken. Zeker waar het de aankleding van het nummer betreft." Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Vijf meisjes druk in training voor Brussel. Links op het éénwielige fietsje en rechts op de rollende kogel. LEIDEN LEIDEN - De Leidse politie is er vannacht in geslaagd een diefstal van een grote hoeveelheid horlo ges vanuit de Vroom en Drees- mann-vestiging aan de Bree- straat te verijdelen. Om drie uur vannacht kwam er op het bureau aan de Zonneveld straat een alarm-melding binnen. Met een acht man sterke ploeg is men vervolgens poolshoogte gaan nemen. De toegangsdeur aan de Aalmarkt-zijde bleek met een straattegel te zijn ingegooid. Bij nader onderzoek trof men op de afdeling horlogerie een aantal leeggehaalde vitrines aan. De in brekers hebben de inhoud van deze vitrines, ongeveer 300 hor loges, verdeeld over twee plastic- zakken achtergelaten. Door de komst van het politielegertje werden zij bij hun activiteiten ge stoord en namen halsoverkop de benen. SgsPK LEIDEN - De namen van hedendaagse vrijheidsstrijders of daarmee ver wante namen zullen binnenkort hun intrede doen in het Leidse straat namenregister. De commissie die de benoeming van nieuwe straten regelt en daarover voorstellen doet aan het college heeft daarvoor de in aanbouw zijnde wijk "Koppelstein" (gelegen tussen het Morskwartier, de Plesmanlaan en de Haagsche Schouwweg) aangewezen. Inmiddels heeft ook het college van B en W zich achter die keuze geplaatst. In de nieuwe wijk zullen de volgende straatnamen komen: Cabralstraat, Steve Bikostraat, Mondlanestraat, Onafhankelijkheidsweg, Pal Male- terstraat, Jan Palachstraat, Martin Luther Kingpad en-plein, Salvador Allendeplein, Ghandistraat, Sjahrirstraat, Camilo Torresplein en Pana- goulispad. Als criteria voor de vernoeming werden door de commissie de volgende uitgangspunten gehanteerd: gezocht moest worden naar mensen die in de tijdsperiode na de tweede wereldoorlog hun leven in dienst hebben gesteld en/of hun leven hebben gelaten in de strijd tegen onderdruk king, hun dood moet ook in Nederland (grote) indruk hebben gemaakt, de naamkeuze moet zich over het totale wereldgebeuren uitstrekken, ongeacht politiek systeem. In beginsel zou slechts één naam per land of situatie gekozen worden. Al eerder waren in Leiden verzoeken gedaan om bij de vaststelling van straatnamen rekening te houden met de vrijheidsstrijd. Zo is destijds bepleit om de naam Paul Krugerstraat in Leiden om te dopen in Soweto- straat. De gemeentelijke straatnaamcommissie heeft dat verzoek toen afgewezen. Foto links: Koppelstein in aanbouw. OPKNAPBEURT HEKJESHUISJES LEIDEN - De karakteristieke hekjeswoningen in de Leidse Haver en Gortbuurt onder gaan op dit moment een grondige opknapbeurt. Na jarenlange onzekerheid over de vraag of er nu wel of niet zou worden gerenoveerd werd vorig jaar oktober een begin gemaakt met de renovatie. Hoewel aanvankelijk enige vertraging ontstond door de strenge winter schiet het werk flink op. De verpauperde om geving van deze oude binnen- stadswijk steekt al behoorlijk af bij de evenoude woninkjes die er na het schoonspuiten van de gevels weer bijna als nieuw uitzien. In totaal stonden tussen de Der de Haverstraat en de Gorte straat 42 hekjeswoningen rug-aan-rug gebouwd. Na renovatie komen 27 wonink jes beschikbaar. 18 Hekjes woningen zijn dan samenge voegd tot 9 grotere. De overige zijn vooral geschikt voor één' en twee persoonshuishoudens. Als alles volgens plan verloopt zal voor de bouwvakvakantie begint het eerste blokje wo ningen worden opgeleverd. LEIDEN - Sinds vorige week stroomt weer water door de Oranjegracht in Leiden. Ruim twee jaar lag de gracht in het stadsvernieuwingsgebied HerengrachtIZijlsingel dicht. Voor de bouwwerkzaamheden moest het water noodgedwongen gedempt worden. De oude wijk verloor tijdelijk zijn mooiste plekkie. Inmiddels zijn de woningen langs het water allemaal gereed en is de gracht voorzien van nieuwe walmuren. Het wachten is enkel nog op een nieuwe bestratingVoor de bewoners neemt de gracht al weer een belangrijke plaats in Plezierbootjes in het water en een enkele visser langs de kant illustreren dat duidelijk directeur gsd LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden houden er aan vast dat zij geen fouten heb ben gemaakt bij de benoemings procedure rond de aanstelling van een nieuwe directeur sociale dienst. Het college antwoordt dit op de kritiek van personeelsle den van de sociale dienst die bij de benoeming waren betrokken. Onder personeel van de gsd be stond ontstemming dat B en W de door hen gewenste kandidaat niet voordroegen als nieuwe di recteur. Volgens het college trok deze kandidaat zich terug omdat de selectiecommissie een andere kandidaat als eerste voordroeg. B en W erkennen in de procedure verzuimd te hebben een geza menlijke vergadering van twee raadscommissies te hebben be legd. Overigens benadrukt het college dat men alleen voor ogen had tot de benoeming te komen van een kandidaat die "naar beste inzicht" een geschikte directeur zou zijn. Geen fouten bij benoeming

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4