Patiëntenraad moet nog vorm Levenskansen hemofilie-patiënten vergroot Deel laboratoria niet aan te passen Van Gezondheidscentrum Merenwijk Fietser (65) aangereden Ton Steenbergen: kleine duizendpoot achtergrond op de DONDERDAG 12 JULI 1979 LEIDEN LEIDEN - De levenskansen van mensen die aan de zogenaamde bloederziekte (hemofilie) lijden worden steeds gunstiger. Dit is een conclusie van het onlangs verschenen onderzoekverslag van de in 1978 gehouden lande lijke enquete onder hemofiliepa- tiënten en patiënten met de ziek te van Von Willebrand. Hemofilie en de daarmee verwante ziekte van Von Willebrand zijn erfelijke ziekten. Doordat de ac tiviteit van bepaalde stollingsfac toren in het bloedplasma tekort schiet, komen bloedingen maar langzaam en in ernstige gevallen helemaal niet tot stilstand. De meeste problemen ontstaan door inwendige bloedingen, vooral in de gewrichten. Deze bloedingen zijn vaak het gevolg van stoten of vallen. De behan deling bestaat voornamelijk uit het toedienen van de ontbreken de stollingsfactoren per infuus. Vooral sinds 1974 is de thuisbe- handeling in opkomst. Het onderzoek is verricht door de Leidse Werkgroep Hemofilie Onderzoek, die in 1972 een gelijk soortige enquete heeft gehouden- Doordat een groot aantal patiën ten uit 1972 ook werd betrokken bij de enquete in 1978 werd het mogelijk de medische en maat schappelijke situatie van deze groep ook in historisch perspec tief te zien. Van de naar schatting 1100 tot 1200 hemofiliepatiënten in Nederland heeft tenminste de helft meege daan aan de enquete, terwijl van de patiënten met (matig) ernstige hemofilie voor het grootste deel zal hebben meegedaan. De laatste resultaten van de enque te maken duidelijk dat de hemo filiepatiënten er in een aantal op zichten beter voor staan dan in 1972. Zowel het schoolverzuim als het ziekteverzuim zijn door de betere medische behandeling aanzienlijk gedaald. Daarnaast is mede dankzij de thuisbehande- ling de zelfstandigheid van veel patiënten verbeterd. Ten aanzien van de levenskansen mag worden geconcludeerd uit de onderzoekresulaten van '72 en '78 dat deze steeds dichter in de buurt komen van het landelijk gemiddelde voor wat betreft de totale mannelijke bevolking. De werkgroep tekent hierbij aan dat het tijd wordt dat de levensver zekeringsmaatschappijen hun beleid drastisch gaan herzien. Nu komt het voor dat levensverzeke raars aan hemofiliepatiënten ver zekeringen weigeren of anders tweemaal, driemaal of zelfs vier maal de normale premie bereke nen. Het onderzoek is uitgevoerd door de Werkgroep Hemofilie Onder zoek, in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Hemofiliepatiënten (NVHP) en met financiële steun van het Pre ventiefonds. LEIDEN - Het is en blijft voorlopig nog aftasten hoe de patiëntenraad van het Merenwijkse gezondheidscentrum aan de Rosmolen vorm gaat krijgen. Doel van de raad is alle bewoners van de Merenwijk die er gebruik van ma ken, bij het reilen en zeilen van het gezondheidscentrum te betrekken Bewoners van Leiden Noord kunnen de redactie van Nieuwsspiegel dagelijks bel len tussen 9 en 11 uur 's och tends met tips, ideeën en sug gesties voor deze rubriek. Telefoonnummer 125260 en vragen naar Marga Wuis en Jaap Visser. Alle ingrediënten zijn aanwezig. Er zijn inmiddels diverse werkgroe pen gevormd die elk een stukje van het werk op zich nemen, de patiëntenraad is in het bestuur vertegenwoordigd. Toch is het goed laten functioneren van de patiëntenraad geen een voudige zaak. Ten eerste kan men zich niet spiegelen aan een situa tie elders in het land. Er is op dit gebied nog weinig ervaring en de situaties per gezondheidscen trum lopen sterk uiteen. Ten tweede moet men, wil er daad werkelijk worden gewerkt, res pons uit de wijk krijgen. On danks dat de werkgroep voor lichting van de patiëntenraad op verschillende manieren haar be staan heeft aangekondigd is die respons er (nog) niet. Het is duidelijk dat de raad wat te bieden zal moeten hebben. Ge dacht wordt in de richting van voorlichting over bijvoorbeeld medicijnengebruik, lezingen. Ook zal ze bepaalde klachten over de situatie in net gezond heidscentrum in behandeling nemen. Kortom: de patiënten raad zal proberen tussen het stichtingsbestuur en de bevol- LEIDEN - Een 65-jarige van Leiden is gisterochtend om kwart voor negen ernstig gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Hoge Rijndijk. Het slachtoffer werd op de fiets, ko mende vanaf de Hogewoerd en rij dende in de richting van de Burg- gravenlaan, bij het oversteken van de rijbaan gegrepen door een perso nenauto die werd bestuurd door een 23-jarige Leidenaar. De fietser liep hierbij een hersen schudding op, verwondingen aan het hoofd, kneuzingen aan de rug, een gecompliceerde armbreuk en een enkelbreuk. Het slachtoffer is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Aanzet Alle werkers van het gezondheids centrum - zoals de artsen, fysio therapeut, wijkverpleging, ver loskundige, het consultatiebu reau, de tandarts en maatschap pelijk werker - vallen in principe onder dezelfde patiëntenraad Het zijn dezelfde werkers die de aanzet tot de patiëntenraad heb ben gegeven. Bij de opening van het centrum, oktober vorig jaar werden intekenformulieren uit gedeeld onder de aanwezigen. Ruim vijftig mensen reageerden toen op de oproep zich met de pa tiëntenraad in oprichting te gaan bemoeien. Daarvan bleven twin tig actieve leden over, die zich opsplitsten in werkgroepen. ~.o is de werkgroep voorlichting gevormd, die een bibliotheekje in het centrum wil opzetten en di verse lezingen wil gaan organise ren. De overkoepelende stuur groep krijgt een coördinerende taak. De werkgroep signalering wil peilen waaraan in de wijk be hoefte is. Zelf denkt men aan het geven van informatie over ver slaving, tips over een gezondere manier van leven. Verder is er de werkgroep "zelf- helpgroepen". Merenwijkers met een gezamenlijk probleem wor den met elkaar in contact ge bracht, de patiëntenraad zelf blijft er verder buiten. Open en bloot Het gezondheidscentrum komt de raad tegemoet door het jaarver slag 'open en bloot' in de wacht kamer ter inzage te leggen. De werkers staan open voor kritiek van de patiënten en cliënten over het verslag. Kritiek die er (nog) niet is. Wel zijn vanuit de patiëintenraad - die overigens nog steeds in oprich ting is - zelf suggesties gekomen. Zo lijkt het de raad wenselijk een spreekuur van de diëtiste één of meer uren per week naar de Me renwijk te halen. Vooral voor de oudere wijkbewoners geeft het problemen om daarvoor naar de Middelweg te moeten gaan. Ton Steenbergen: "Ze kunnen er donder op zeggen dat er actie zal komen vanuit de buurt..." Eén van de eerste 'daden' van de werkgroep signalering was deze week het ophangen van een ideeënbus i Gezondheidscentrum LEIDEN - Een deel van de laboratoria van de Leidse universiteit kan voldoen de worden aangepast aan de eisen die gesteld wor den voor het werken met radioactieve stoffen. Dat antwoordt staatssecretaris drs. De Jong (onderwijs en weten schappen) op een aantal schrifte lijke vragen die het PPR-kamer- lid mevrouw Beckers-De Bruijn naar aanleiding van publikaties in deze krant. In het bewuste artikel stond dat de staatssecretaris was geschrokken van de wijze waarop met radioac- Klein Matilo Evenals vorig jaar organiseert clubhuis Klein Matilo (Zaan- straat 126) in de zomervakan tie weer een aantal activitei ten. Vier weken lang, van 24 juli tot 25 augustus, kan de jeugd aan haar trekken ko men. Het spits wordt afgebe ten door het bouwdorpvan 24 tot en met 27 julielke dag van tien uur tot half vier, kan ie dereen naar hartelust timme ren en zagen aan het bouw dorp dat op het grasveld van Klein Matilo wordt opgezet. Dinsdag 31 juli en woensdag 15 augustus, beide keren om twee uur, is er een film in het club huis voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Ook organi seert het clubhuis een paar uitjes, en wel naar De Hortus (1 augustus, vanaf half twee); Duinrell (8 augustus, vertrek om tien uur); Jeugddorp (9 augustus, half tien); Avifau na (14 augustus, vertrek om negen uur); De Linnaueshof (16 augustus tien uur) enArtis (17 augustus tien uur). De uit stapjes zijn bedoeld voor kin deren van zes tot twaalf jaar Een "verrassingstocht" is ge pland op donderdag 2 augus tus. Die dag vertrekt de bus om twee uur met onbekende bestemming. Dinsdag 7 au gustus blijft de jeugd dichter bij huis. In en om het clubhuis worden vanaf tien uur .vlie gers gemaakt en opgelaten. Een zeskamp wordt op 10 au gustus georganiseerd (vanaf tien uur) terwijl er die mid dag poffertjes kunnen worden gebakken. Zaterdag 18 augustus is het vroeg opstaan geblazenwant om acht uur 's morgens begint de viswedstrijd bij het Utrechtse Jaagpad ter hoogte van de Leiderdorpse brug). De wedstrijd is bedoeld voor groepen kinderen van zes tot en met veertien en van vijftien jaar en ouder, 's Avonds is er "zomerdisco" (vanaf acht uur) voor de jeugd vanaf vijf tien jaar. Vijf bowlingbanen zijn er beschikbaar op vrij dag 24 augustus, van acht tot tien uur 's avonds voor buurt bewoners vanaf zestien jaar. Inschrijven vóór tien augus tus. Tenslotte is er een buurt barbecue op zaterdag 1 sep tember op het terein naast zwembad De Vliet. Ook hier geldt vanaf zestien jaar. De barbecue begint om zeven uur 's avonds. Breehuys Het Breehuys, centrum voor middelbare scholieren aan de Brëestraat, heeft deze zomer maanden geen speciale acti viteiten georganiseerd. V/el is er van 13 tot 19 augustus een kamp naar Terschelling voor jongeren van 15 tot 19 jaar Het centrum zelf is vanaf deze week gesloten. Eind augustus gaan de deuren weer open. Agenda Voor morgen hebben de Leidse club- en buurthuizen de vol gende vakantieactiviteiten op het programma: De Klinker, Berlagestraat 2 - Dagje uit naar Duinrell 10-15 uur; soos (v.a, 16 jr 20 30-23.30 Vijfhovenhuis. Hoflaan 169 - V rij dag-de-13-e spel 14-1530 Tamboerijn, Valeriusstraat 73 - Open huis voor bejaarden 13.30-17 uur. Jeugddorp. Voorschoterweg - Zelf maaltijden maken, to neel, spelen, creatieve clubs 9.30-1530 uur Morschwijk, Topaaslaan 19 - Barbecuefeest 14-15.30 uur Op Eigen Wieken, Valkenpad 2 - Instuif 10-12 uur tieve stoffen wordt gewerkt in de laboratoria van zoölogie en bota nie in de Leidse binnenstad. Op de vraag van het kamerlid of het rijk een actief beleid voert om de laboratoria te verplaatsen zegt de bewindsman: "Al eerder heb ik aan het college van bestuur van de Leidse universiteit gevraagd voorstellen uit te werken voor een gefaseerde nieuwbouw van de subfaculteit der biologie. Daarbij zou prioriteit gegeven kunnen worden aan het gedeelte waarin de isotopenlaboratoria gehuisvest worden" In de overgangsperiode zullen vol gens de bewindsman maatrege len worden genomen om de vei ligheid te waarborgen. Daarvoor worden op het ogenblik voor stellen u itgewerkt door de Leidse universiteit in overleg met de in specteur van de volksgezondheid belast met het toezicht op de hy giëne van het milieu en het dis trictshoofd van de Arbeidsin spectie in Den Haag. Op de vraag van PPR-kamerlid mevrouw De Bruijn of het rijk geld beschikbaar stelt voor nieuwbouw van de Leidse labo ratoria blijft de staatssecretaris in zijn antwoord vaag. Hij zegt dat bekeken zal worden of door ver schuivingen van prioriteiten of uitvoeringssnelheid van lopende werken geld vrijgemaakt kan worden om de noodzakelijke veiligheidsvoorzieningen te be kostigen. Tenslotte zegt de bewindsman dat bij het werken met andere ge vaarlijke chemische stoffen in de laboratoria in Leiden geen ver hoogd risico bestaat. Als tenmin ste de normale veiligheidseisen worden nageleefd Eerste op de lijst van bekende figuren in Leiden Noord is ongetwijfeld 'Ome' Joop Ver- voorn. Vrij snel daaronder volgt Ton Steenbergen. Drie jaar geleden werd hij op 29- jarige leeftijd afgekeurderl is sinds die tijd nog actiever in de wijk dan hij daarvoor al was. In het kinderwerk van clubhuis de Zevensprong, in het wijkcomité, in het wijk- collectief, in de redactie van het wijkblad "De Noorder zon", en vooral in de bewo nerscommissie van zijn eigen straat, de Molenstraat Aanleiding om met hem te pra ten was "De Noorderzon", maar al snel komt het gesprek ook op al die andere zaken. "Jullie schreven datje het niet over het wijkcomité enzo wil de hebben, maar het heeft al lemaal met elkaar te makei\ van het één komt het ander" zegt hij zelf al Dat dat in elk geval voor hem opgaat blijkt tijdens het ge sprek overduidelijk. Hij rolde in oktober 1973 in de redactie van "De Noorderzon" via de acties tegen sluipverkeer in de Molenstraat, waarbij de straat diverse malen door be woners werd opgebroken. Daarna kwam hij bij het wijkcomité dat naar de ge meente is gestapt om geza menlijk een opknapplan voor de Molenstraat en omgeving op te stellen. Dat plannieuwe riolering en herinrichting van de straat, is twee jaar ge leden uitgevoerd. Ondertus sen schreef Ton Steenbergen er constant over in de wijk krant. Bij het blad was men afhankelijk van vrijwilligers, dus allang blij dat iemand als hij, met veel vrije tijd, zich er voor wilde inzetten. Samen met Evert Bronstring, ook van het wijkcomité, voert hij nu de redactie van het Zomer-flora in Menkenhal LEIDEN - In de Ton Menkenhal in Leiden zal van 28 juli tot en met 5 augustus een bloemententoon stelling worden gehouden. Tij dens deze tentoonstelling van alle soorten van tuin en zo merbloemen, zullen de "Dancing Waters" een soort waterconcert houden. Deze internationale attractie is spe ciaal voor deze gelegenheid naar Leiden gehaald. Het bestaat uit een combinatie van prachtige kleureffecten, muziek, en geva rieerd spuitende fonteinen, die een hoogte kunnen bereiken van 10 meter. Deze attractie is uniek voor Leiden. De zomer-flora 1979 wordt dit jaar georganiseerd door Flora Rijns- burg. Op zaterdag 4 augustus zal het Rijnsburgse Corso voor de 25ste keer langs Rijnsburg, Lei den en Noord wijk trekken. blad, wat bovendien inhoudt dat ze de 3500 exemplaren die eens in de twee maanden van de persen rollen moeten sa menrapen en nieten. En Ton Steenbergen brengt ze dan ook nog eens op het fietsje naar de drie lopers. "We wil len de mensen op de hoogte houden van wat er gebeurt in de wijk en ze activeren om zelf iets te schrijven of te doen", zegt hij. En als we vragen of dat lukt: "Zo gauw het over hun eigen buurtje gaat zullen ze het eerder lezen en dan trekken ze me constant aan mijn jas hoe het ermee staat, maar voor de bewonerskrant laten ze het rustig afweten, dat is erg jammer. Terwijl er zoveel is om over te schrijven" Het heetste hangijzer op dit moment is de renovatie in de buurt. En voor de Molenstraat en omgeving, wat Ton Steen bergen het meest beroert, de nieuwbouw. Er moeten 109 woningen worden gesloopt, er zullen er 72 voor terugkomen. Volgens het planningsschema zou desloop in 1980 beginnen, maar Steenbergen heeft pas geleden van een gemeente ambtenaar opgevangen dat het wel '81 zal worden. Hij zegt: "Ze kunnen er donder op zeggen dat er dan actie zal komen vanuit de buurt. De mensen interesseert niets an ders meer dan die woning bouw ik kan geen vijf minu ten buiten lopen of ik word aan mijn jasje getrokken over die datum. Ik mocht van het wijkcomité mijn mond er niet over open doen, maar ik heb aangekondigd dat ik mijn mond niet meer houd" 'Ik ben niet lastigmaar ze moe ten ophouden een loopje met de mensen te nemenDan moet je weer met een enquete langs de deur omdat de gemeente wil weten of er genoeg gega digden zijn voor de woningen die op het terrein van de LAF- fabriek gebouwd gaan wor den, terwijl de Welzijnsraad die gegevens al had. De men sen worden er niet goed van en aan de woningen gebeurt niets meer. De huur is al ver laagd van 119 gulden naar 84 gulden, dat is toch een teken dat de woningen slecht zijn. Maar nu weten de mensen dat het niet aan het wijkcomité ligt en niet aan de woning bouwvereniging, maar aan de gemeente" Ton Steenbergen is van plan om er weer hard tegenaan te gaan. Hij noemt zichzelf een "kleine duizendpoot op de achtergrond"Hij zegt: "Ik ben de hele dag bezigmaar ik doe het met plezier. Ik kan wel thuis gaan zitten, maar daar word ik geen stuiver wijzer van. Als hier nieuwe wonin gen staan wil ik me wel zo zachtjesaan terug gaan trek ken. Maar ik ben hier al vanaf '68 mee bezig en ik wil dit tot een goed einde brengen, mijn energie is gelukkig nog niet

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3