Wassenaar: „Is Rijksstraatweg verbreding nodig? I _eidse agenda „ZOMERAVONDZANG" IN KATWIJK: MAGNETISCHE AANTREKKINGSKRACHT GEMEENTERAAD MAANDAG IN DISCUSSIE OVER VERKEER IN DORP Plan voor bouw van 23 woningen nabij pastorie aan Schoolstraat Feest rond Kaagweek in volle hevigheid aan gang PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 12 JULI 1979 WASSENAAR - "Moet de Rijksstraatweg in Wassenaar in de nabije toekomst worden verbreed?" Dat is één van de belangrijkste vragen die burgemeester en wethouders van Wassenaar maandagavond aan de raad voorleggen om te komen tot een opzet voor een verkeersplan voor de gemeente. De vraag of er eigenlijk wel een verkeersplan moet komen blijft daarbij echter nog open. Hoe een eventueel plan er moet gaan uit zien is evenmin duidelijk. Daarom willen B en W ook van de raadsleden weten welk soort on derzoek wenselijk is. Vandaar dus een rijtje vragen dat is opge steld. Het college heeft zelf in elk geval gekozen voor een globaal verkeersplan. Zij geven ver schillende mogelijkheden voor een onderzoek, aan en zetten ook de kosten op een rijtje De laatste jaren is van verschil lende zijden in Wassenaar aan gedrongen op een verkeersplan voor het regelen en het zo moge lijk beperken van het autover keer door de gemeente. Profes sor ingenieur Volmuller heeft toentertijd een beknopt rapport opgesteld over de verkeerssi tuatie in Wassenaar. Een van de conclusies die Volmul ler in april van vorig jaar pre senteerde was dat het opstellen van een dergelijk plan niet noodzakelijk was, omdat in de komende jaren nauwelijks een groei van de hoeveelheid ver keer te verwachten is. De problemen wat het verkeer be treft beperken zich praktisch tot de wijken Wassenaar-dorp en Wassenaar-noord. De klachten bleven echter aan houden en dat bracht B en W er toe een opdracht te formuleren voor een extern adviesbureau. De Vrienden van Wassenaar - het verkeers- en milieucontact uit deze vereniging - deed het aanbod zelf een verkeersplan voor te bereiden. Daarna zou alsnog bezien kunnen worden of inschakeling van een extern bu reau nodig zou zijn. De raadsle den in het verkeer en welzijns- overleg stelden zich op het standpunt dat dit aanbod in dank moest worden aanvaard. B en W stellen dat het duidelijk is dat een deel van de inwoners van Wassenaar een verkeers plan wil. Daarom vindt het col lege het op zijn plaats dat de ge meenteraad zich uitspreekt over de verschillende grondgedach ten die de basis moeten vormen voor een dergelijk plan. Of het onderzoek aan een extern adviesbureau moet worden ver strekt of wel dat het verkeers- en milieucontact verzocht moe ten worden een dergelijk plan te ontwerpen, of wel beide tege lijk, moet ook nog door de raad beantwoord worden. Geen randwegen Burgemeester en wethouders concluderen dat er voorlopig geen randwegen zullen komen rond Wassenaar. Uitgaande hier van zal de Rijksstraatweg, nog meer dan nu het geval is, overbe last raken. Vandaar de vraag van B en W of de gemeenteraad vindt dat een uitbreiding van de weg i nodig is. In een eerdere vergadering van het verkeer- en welzij nsoverleg heeft een van de gemeenteraadsleden gevraagd er bij de minister op aan te dringen, van de Rijksstraatweg te verbreden. B en W waarschu wen nu dat het doorsnijden van de gemeente door deze weg dan wel extra zwaar gaat wegen. Maar zij voegen eraan toe dat het an derzijds waar is dat files van wachtende auto's niet alleen hin derlijk zijn voor de verkeersdeel nemers zelf, maar ook verkwis ting van energie en een bron van milieuvervuiling opleveren. van dit verkeer dat hinderlijk genoemd wordt, bestaat uit Was- senaarse ingezetenen" aldus B en W. Toch zouden er bepaalde be lemmeringen in het noord-zuid- verkeer kunnen worden aange bracht. Maar dan zou de gemeen teraad moeten zeggen dat het belang van een goed leefklimaat de langere rijtijden voor de inge zetenen waard is, zo meent het college van B en W Een andere vraag die zich voordoet is of het verkeer zoveel mogelijk op bepaalde wegen geconcen treerd moet worden, of dat het juist meer gespreid moet worden over het hele wegenstelsel. B en W zelf zeggen hierover dat con centratie van verkeersstromen wel blijvende, maar geen sterk toenemende overlast met zich meebrengt. Spreiding betekent overlast Voor het merendeel van de inwoners, zo wordt gesteld Bovendien is spreiding van het verkeer moeilijk te verwezenlij ken, omdat men het verkeer niet naar bepaalde wijken "dwingen" kan. Ruim baan De verhouding fietser-gemotori seerd verkeer komt ook nog aan de orde voor de opzet die ontwik keld moet worden. De vraag of de fietsers in bepaalde wijken meer rechten moeten krijgen dan het gemotoriseerde verkeer dient De Rijksstraatweg in Wassenaar, zoals die er thans bij ligt. Als er geen andere omleidingswegen komen,zal het hier nog drukker worden, vrezen burgemeester en wethouders. Vandaar hun vraag, die maandag aan de orde komt: moet de weg niet worden verbreed? zich dan ook aan. "Het is moge lijk wegen aan te wijzen die alleen voor fietsers opengesteld blijven of wegen zo in te richten dat er ruim baan gegeven wordt aan de fietsers en er slechts smalle ba nen voor het autoverkeer over blijven", zo zeggen B en W. Ook wordt gevraagd of het vracht verkeer uit Wassenaar geweerd kan worden. Bij deze vraag zal ook het parkeerprobleem aan de orde komen. Moeten er verza- melparkeerplaatsen komen, zo dat in woonstraten het parkeren zoveel mogelijk wordt beperkt 7 zo luidt de vraag. Verzamelpar- keerplaatsen aanbrengen is vol- WASSENAAR - De firma Mulckhuyse Bouw BV uit Nieuw Vennep heeft plannen om op een stuk grond tussen de Achterweg en de oude pastorie aan de Schoolstraat in Wassenaar zo'n 23 woningen te bou wen. De gemeente heeft met de maatschappij al eni ge malen overleg gepleegd over de vraag in hoeverre de woningen ten goede zouden kunnen komen aan de Wassenaarse gegadigden. De firma heeft zich bereid verklaard eraan mee te wer ken, dat Wassenaarse gegadigden een eerste kans geboden zal worden in nauw overleg met het bureau Huisvesting. De 23 huizen worden overigens van een duurder type. Volgens het bouwbedrijf zijn pogin gen om op dit stuk aan de Schoolstraat premiekoop huizen te bouwen, op niets uitgelopen. De firma Mulckhuyse betaalt aan de gemeente voor de grond een bijdrage van 67.098,56 gulden. De gemeen te zal op haar beurt een stuk grond voor niks aan de firma overdragen. Aan de raad wordt voorgesteld 47.700 gulden uit te trekken het bouwrijp maken van het terrein. Dit bouwplan betekent opnieuw een op vulling van een gat in de kom van het oude dorp Geschrapt B en W vragen verder of bij het ontwerpen van een verkeersplan moet worden uitgegaan van een stelsel van wegen rond de ge meente. De kans dat er een Duinweg en een Leidse Baan worden aangelegd is volgens B en W zeer klein. De noordooste lijke randweg is uit het provin ciale wegenplan geschrapt. Die weg zou dan wel met eigen geld alsnog kunnen worden aange legd. Het verkeers- en welzijns- overleg en de ambtelijke ver- keerscommissie hebben hierover echter al een negatief advies uit gebracht. Ook de plannen voor de verlenging van de Landschei- dingsweg (de toekomstige N 14) staan als het ware stil. B en W vragen ook aan de raad of het doorgaande verkeer geweerd moet worden. Van vele kanten wordt geklaagd over het zoge naamde sluipverkeer, dat ge bruik maakt van de Wassenaarse binnenwegen. Het gaat hier vooral om het noord-zuidverkeer in de ochtenduren en om zuid- noordverkeer in de avondspits Goed leefklimaat "Men dient wel te bedenken dat 75 de kerkgangers t KATWIJK - De Oude Kerk aan de boulevard in Katwijk aan Zee is deze zomer voor het elf de jaar het decor van de "zo meravondzang". Deze kerk dienst, waarin zang de boven toon voert, is inmiddels een begrip geworden voor de toe risten. Maar ook honderden Katwijkers weten deze zang bijeenkomst te waarderen. Het witte kerkje bij de zee blijkt als een magneet te werken op kerkelijken en niet-kerkelij- ken, die maar één doel voor ogen lijken te hebben: samen zingen en even onder elkaar zijn. Ook gisteravond barstte de kerk bijna uit haar voegen. Al om kwart over zeven, drie kwar tier voor het begin stonden mensen bij de ingang. Men wilde verzekerd zijn van een goede plaats. In totaal kwa men er 1200 man. De zomeravondzang had gis teravond als thema "Christen en de wereld". De vele psal men werden toegelicht en aan elkaar gepraat door de heer D. J. Brouwer Pzn, hoofd van de gereformeerde Calvijn- school in Katwijk. Zijn oproep om psalm 10311 zo hard te zingen, dat men het gezang in Noordwijk zou ho ren, was niet tot dovemans oren gericht. Organist Arie Klok had er even moeite mee om er bovenuit te komen. Pniëlkoor B ijzondere vermelding verd ient het Pniëlkoor onder leiding van de heer H. van Rhijn. De in stemmig lila geklede dames boeiden vooral in "Heilige Je zus, trouwe vriend". De bezoekers zongen het ene na het andere psalm. De massale zang spruit voort uit een stuk je saamhorigheidsgevoel. Daarin schuilt tevens de bete kenis van deze zomeravond zang. Men mag die gerust een toeristische attractie van de bovenste plank noemen, hoe wel die benadering gezien de religieuze inhoud misschien vreemd is. in elk geval is de zomeravondzang een gebeu ren dat niet meer uit Katwijk weg te denken is. Opnamen Van de zang werden opnamen gemaakt voor bewoners van het Rijnlands Zeehospitium. "Het Zeehos" krijgt ook vele verzoeken van andere men sende opnamen deopnamen in hun bezit willen hebben. Daarom worden er stereo-cas settebandjes gemonteerd. De ze zijn voor f 7£0 per stuk te koop. Men kan ze bestellen via telefoonnummer 16941 in Katwijk, toestel 113. ARIE DROOG Donderdag gens B en W niet overal zo een voudig. Er is wel een verordening tegen parkeerexcessen in voor bereiding. Daarmee wordt het mogelijk het parkeren van vrachtwagens, autowrakken en auto's die tot de voorraad van een handelaar behoren, aan banden te leggen. Troef, Noordeinde 2 a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, van 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20 A, werkgroep homofilie open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19 vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur tel. 130983. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 B, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 9.30-12.30 uur; open socië teit, 19-21 uur. Plein voor meerpunt, Warmond, klieder- feest voor kinderen, 10 uur. Park Groot Leerust, jeugdcircus Atleta, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 6 tot 13 juli door: Apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 071-155482. Indien het mogelyk is met het naar de apotheek te en uitsluitend voor n een taxi, tel. 122444 WARMOND - De festivitei ten rond de zeilwedstrij den op de Kagerplassen zijn in Warmond in volle hevigheid losgebarsten. Nadat dinsdag met een rondgang van muziek korpsen door Warmond de Kaagweek 1979 geopend werd, is er nu bijna overal in het dorp voor oud en jong iets te doen. Gistermiddag was er in de feesttent in Park Groot Leerust een varié témiddag voor kinderen. Goo chelaar /sneltekenaar Geroldini trad op in een propvolle feesttent, die in verband met het optreden van het jeugdcircus Atleta (van avond) een veel grotere vloerop pervlakte heeft dan in vorige ja ren. Verbazing en bewondering van een heel dankbaar jeugdig publiek viel hem ten deel. Al even enthousiast waren de kin deren later nog over de poppen kastvoorstelling van Leidenaar Devilee, die "Jan Klaassen en de detective" opvoerde. Voor de oudere Warmonders was het belangrijkste feestonderdeel van gisteren de touwtrekwed strijd. In totaal traden 17 heren teams en 8 damesteams aan om met het beste beentje voor, han gend en kreunend aan de touwen uit te maken wie de sterkste was. Uiteindelijk won bij de heren een garagebedrijf uit Aalsmeer en bij de dames de groep "Spijkerboor' uit Wormer. Zij kregen een wis selbeker voor hun geleverde prestaties. Vanochtend ging het feest door met een kliederfeest en filmvoorstel lingen voor kinderen. Vanavond treedt in de feesttent het jeugd circus Atleta uit Warmond op (vanaf 19.30 uur) en in het Tref punt begint om 20.00 uur een op treden van de popformatie "Jen Rog". Ouderen kunnen vanaf 20.30 uur klaveijassen en sjoelen in de zaal van Kommunikatie Warmond in het Meerpunt. komen, kan r spoedgevallen v gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Leiderdorp, tel 071-410131, spreekuur ma t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Van 9 juli tot 11 aug. bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 uur, van vrijdagavond tot maandagmorgen doorlopend bereikbaar. Vertrouwelijk Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, wer ken, uitkeringen en belastingen. De maanden juli en augustus geopend di. en do. van 18.30-20.30 uur. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin stadwij k: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpver lening aan gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Warmond en Zoeterwoude Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur) Help even Help even, Leiderdorp, Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 142497. Dag en nacht bereikbaar Dienstencentrum Rutgershuis Moeders voor Moeders 071-153652. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lange- gracht 246a, telefoon 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dagelijks ge opend van 9-17 uur. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di. 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do 18.30-20.30 uur. LEIDSCM DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement Per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers .f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2