Zoetemelk raakt dure seconden kwijt tijdens premiesprints Van Gerwen onttroont Oosterbosch Post: Mijn renners kunnen geen vuist maken Hinault sluipt dichterbij TOURCIJFERS Nog twee truien DONDERDAG 12 JULI 1979 GOUDA - Gerne van Ger- wen, dit seizoen nog zon der overwinningen, vond dat hij zijn gezicht toch maar eens een keer moest laten zien. Een aantal ver kenningsronden op het Goudse parcours stelden hem in de zekerheid dat hij daar, gisteravond tijdens de tweede etappe in de prof-wielerzesdaagse door Midden Holland, zijn slag zou moeten slaan.... De Brabander voegde de daad bij het woord. Na een geslaagde vlucht in het begin van de koers, die hem - met Rolf Groen in zijn wiel - als eerste renner een volle ronde voorsprong op het peloton opleverde, kon Van Gerwen de balans opmaken. Met twee pun ten voorsprong op Oosterbosch, winnaar van de eerste ronde in Alphen aan den Rijn, zal Gerrie van Gerwen vanavond voor het vertrek in Bodegraven in de oranje leiderstrui worden gehe sen. Na de vroege demarrage van Van Gerwen en Groen bleek er in het peloton weinig animo aanwezig om die vlucht al voortijdig de kop in te drukken. Er was geen over leg. Oosterbosch had meer oog voor de als favoriet gestartte Langerijs ("na die eerste avond hoef ik mij geen favoriet meer te voelen") terwijl zich verder nie mand opofferde om het zware kopwerk te doen. Het peloton viel stil waarna de voorsprong, die constant een halve minuut bedroeg, fors opliep; uiteindelijk resulterend in de ronde voor sprong die de vluchters boekten Tot dezelfde voorsprong kwamen later in de koers ook Ger Mak, Jan van Houwelingen en Martin Havik. Door een valpartij, waar van Cor Berkhouwer van Excel sior (de Goudse tourvereniging die voor de technische organisa tie zorgdroeg) het slachtoffer werd, wisten laatstgenoemde én Gerrie van Gerwen, deel uit ma kend van een groep met onder meer Oosterbosch, Langerijs Van der Hoek, Smit en Van Kat wijk, opnieuw weg te spurten Ontsnappingen alom leverden een verwarrend beeld op waarop de jury het gros van de renners voortijdig liet sprinten voor een positie vanaf de achtste plaats Langerijs won dat voor Ooster bosch waarna in de strijd om de ere-plaatsen Van Gerwen Martin Havik de baas bleef. Jan van Houwelingen derde werd voor Rolf Groen. De bonificaties, in de knelpuntspurts opgeeist door voornamelijk winnaar Van Ger wen, leverden hem uiteindelijk (Na de tiende plaats in Alphen behaald) de eerste positie in de algemene rangschikking op Stand Stand algemeen klassement na twee etappes: 1) Gerrie van Ger wen 27 pnt., 2) Bert Oosterbosch 25, 3) Fons van Katwijk 20, 4) Theo Smit 19, 5) Adrie van Hou welingen 18, 6) Rolf Groen 17, 7) Ger Mak 16, 8-10) Martin Havik, Jan Aling en Johan van der Meer 14 pnt. Leiden Op maandag 6 augustus-zal ander maal de profronde van Leiden worden verreden. Op het par cours aan de Herenstraat zullen de beroeps wielrenners strijden om de 'Grote Prijs van het Leidsch Dagblad'. De baten van dit evenement komen ten goede aan de stichting 'Het Geestelijk Gehandicapte Kind'. Tijdens zijn bezoek aan de tijdrit in Brussel, afgelopen zondag, heeft organisator Joop Riethoven de bereidheid tot deelname gepolst van Hennie Kuiper en Joop Zoe temelk. 'In principe willen ze graag mee doen", aldus Riethoven, die ove rigens drukdoende is om de start van de Tour 1982 naar een dorp in de omgeving van Leiden te halen, "maar de mogelijkheid bestaat dat Zoetemelk op die datum in Frankrijk moet rijden, terwijl Kuiper nog in onderhandeling is met de organisatie van de Ronde van Duitsland". EVIAN (GPD) - In de groep van ploegleiders zijn er die er heel wat voor over zou den hebben wanneer ze in twee en een halve week Tour de France hadden bereikt wat Peter Post verzamelde: vijf overwin ningen en een renner (Ulli Sutter) op de vierde plaats in het algemeen klasse ment. Maurice de Muer bijvoorbeeld, de ploegleider van het peperdure Peugeot-team waar Hennie Kui per kopman is, boekte zijn laatste grote succes eind mei. Dat ge beurde met een ritoverwinning in de Ronde van Italië (17de etappe en daar was voor deze Franse ploeg beschamend genoeg een coureur (Alain van Heerden) uit het onderontwikkelde wielerland Zuid-Afrika voor nodig. Hoewel Peter Post qua eerste plaat sen de meest succesvolle ploeglei der tot op dit moment is Cyrille Guimard volgt hem op de voet met vier overwinningen)loopt hij ze ker niet als de gelukkigste rond ,fiet gaat gewoon slecht met ons", zegt Post. „De renners doen hun best, maar we kunen geen vuist meer maken". De oorzaak van die mineurstemming laat zich niet moeilijk raden. Peter Post im mers werd teleurgesteld in de prestaties van Henk Lubberding en Paul Wellens met wie hij in het zware ronde-werk het verlies van Hennie Kuiper meende te kunnen compenseren In de tijdrit naar Superbagnères tekende zich het slechte rijden van Lubberding en Wellens verras send snel af. Post: „Toen had ik het al gezien. Ze verloren meer dan een klassementsrijder mag verliezenDaags erop misten beiden de slag, die in Pau werd afgestraft met een achterstand van 12.08. Post „Daar heb ik een groot kru isteken over onze kansen gemaakt". Vervolgens verloor de ploeg drie grote steunpilaren, sjouwer Wilfried Wesemael, sprinter Leo van Vliet en prijsrij- der Jan Raas. Peter Post: „Met hun ging de ziel eruit Instorting Van de overblijvenden wrong Ulli Sutter zich op degelijke wijze naar een vierde plaats in het al gemeen klassement, maar tegen over dat positieve punt stond de instorting van zijn landgenoot Stefan Mutter Diens knechten- werk ging ernstig lijden onder een hardnekkige darmstoornis „Van de Velde", maakt Post het rijtje af, „moeten we met rust la ten Die rijdt zijn eerste Tour en is hier om te leren. Dat doet hij goed Knetemann rijdt niet slecht, maar het zit hem tegen, en Pronk is door de mand gevallen toen hij hard moest gaan werken omdat die drie naar huis waren'' Samenvattend oordeelt Peter Post dan: „We draaien stroef. Het loopt niet. Maar we moeten rustig blijven en uit deze situatie onze conclusies trekken voor volgend jaar. Het is duidelijk dat ik voor Lubberding en Wellens een ander uitgangspunt moet gaan nemen Met de opdracht die ze nu hadden zijn ze ronduit tegengeval len Troef In dit stadium wil Peter Post niet zo ver gaan dat hij de talentrijke Johan van de Velde als zijn toe komstige troef in etappekoersen ziet. ,flatuurlijk, ik hoop het. Van de Velde ontwikkelt zich goed, maar na wat ik in deze Tour met Lubberding en Wellens mee maakte, durf ik voorlopig geen uitspraak te doen over Van de Velde Intussen betreuren Henk Lubber ding en Paul Wellens in hoge mate de teleurstelling die ze opwekten Wellens: „Tegenover Post, de hele ploeg en mezelf, had ik een grote verantwoordingen die maakte ik niet waar. Dat is voor mij iets verschrikkelijks"En Henk Lub berding: Jk heb er geestelijk een flinke klap door gekregen. Als er zoveel van je verwacht wordt en er gebeurt dan zoiets... Maar bin nen de ploeg is het gelukkig goed opgevangen. Natuurlijk zijn we stevig aangepakt over wat er mis ging, maar daar was ik al wel achter. In die etappe naar Pau lag de fout bij mezelf. Ik had voor in moeten rijden. Doordat ik me vanwege maagklachten wat gammel voelde, bleef ik te ver ach ter. Later rekende ik erop dat de kopgroep met Hinault en Zoete melk makkelijk teruggepakt zou worden. Fout, gewoon fout" Peter Post over die fatale Pyre- neeën-rit: ,£en enorme dreun, we hebben er drie jaar aan gewerkt om hem in deze Tour te lanceren. Nu had Lubberding er moeten zijn als leider van de ploegAls de man die voor ons het klassement kan dragen. En Wellens natuur lijk ook. Eigenlijk vind ik de te genvaller van zijn rijden nog gro ter. Lubberding werkte voor de Tour een flink programma af en deed daarbij goed werk. Maar Wellens hoefde zich alleen op deze ronde te richten. Hij is er hele maal voor vrij gemaakt. En dan beleef je dit...Als het nou allemaal kwam door ziekte of zware tegen slag, maar het was een kwestie van slapen. Gewoon slapen. Suf fen. Gemakzucht. En daar ben ik zo teleurgesteld over" Klap Henk Lubberding: Jk moet toege ven dat ik dagen heb, dat ik mak kelijk ben en dan van achteren rijd in plaats van attent voorin te koersen. En nu is het helemaal moeilijk voor me. De klap die ik kreeg, heeft mijn moraal flink ge raakt. Misschien komt het omdat ik voor de Tour veel reed wat er nu de zin wat uithaalt. Ik heb het gevoel dat ik eerder de moed laat zakken" EVIAN (GPD) - Niet Marc Demeyer, die de massale eind sprint zegevierend afsloot, was de grote winnaar van de 14e Touretappe. Wel Bernard Hinault. Dankzij de bonifi caties in een handvol tussensprinten liep hij welgeteld 40 seconden van zijn achterstand op gele-truidrager Joop Zoetemelk in. De totale extra tijdwinst van Hi nault bedroeg een volle minuut Zoetemelk was in de langste etap pe van La Grande Bouclé blijven steken op 20 seconden winst. Ie dereen die de kracht van Hinault kent, zou na zo'n minder gunstige dag van angst voor de toekomst blijk geven. Zoetemelk niet. „Ik heb nog altijd 49 seconden voor sprong op mijn felste concurrent" zei de gele-truidraeer rustig. „Zo'n marge moet genoeg zijn om Hi nault voorlopig op afstand te hou den. Een excuus voor het verlies in de tussensprinten heb ik niet. Hi nault is ten enenmale sneller dan ik en ik heb geen ploegmakkers die DE ALPEN IN. 16e ETAPPH99km-13JUL ADVERTENTIE Intussen kwam Kuiper er e aan te pas. Zijn achterstand op Hi nault en Zoetemelk groeide der halve met respectievelijk één mi nuut en met 20 seconden. Ook bij hem echter nog geen paniek. Kui per en Zoetemelk waren hoe dan ook grotere verliezers dan Gerrie Knetemann. De wereldkampioen deed weliswaar een vergeefse greep naar de etappewinst, maar „daarover treur ik niet lang", zei hij onmiddellijk. „Het was gewoon een kwestie van alles of niets, toen ik vlak voor de finish wegsprong Een andere keuze had ik niet. Als ik was blijven zitten, had niemand over mij gesproken. Nu heeft ie dereen kunnen zien dat ik het in ieder geval geprobeerd heb" Wonder Dat Knetemann in de straten van het zonovergoten Evian nog had kunnen wegkomen uit de ruim honderd man sterke meute, was sowieso reeds een wonder. Want het tempo lag hoog, ontzettend hoog. „Ik had het gevoel dat wij 100 kilometer per uur reden", grapte de wereldkampioen. „Toch flitste ik nog aardig van die mannen weg Een paar honderd meter voor de eindstreep moest ik naar adem happen. Ik dacht dat ik stikte, ge brek aan zuurstof. Zo'n moment is fataal als een sprintend peloton op je af komt. Het is alsof je ineens stilstaat. Maar komaan, de Tour duurt nog anderhalve week. Het lukt ook nog wel een keer" Knetemann had eerder i zijn gezicht laten zien. Dat was na 217 kilometer. Hij kwam toen niet ver. De nobele onbekende Berto, een ploeggenoot van de aanvoer der in het bergklassement, Gio vanni Battaglin, loste Knetemann onmiddellijk af. De Italiaan bracht het tot bijna een halve minuut voorsprong, maar omdat er nog een tussensprint (en dus bonifica tie te verdienen was) vocht hij een vergeefse strijd. Hinault c.s. had den het immers op de extra tijd winst voorzien. Vanaf dat moment stond als het Pal voor de deur van een drogisterij deed zich gisteren een massale valpartij voor De hond werd uitgelaten ware vast dat de dagprijzen via een massasprint verdeeld zouden worden. „Ik ben bezig aan mijn zesde Tour de France", zei de win naar van die massasprint: Mare Demeyer. „Toch is het pas mijn tweede etappe-overwinning. In het verleden moest ik steeds de sprint aantrekken voor Freddy Maertens Deze periode behoort tot het ver leden. Ik heb onlangs mijn con tract bij mijn sponsor (Flandria) verlengd tot eind 1980. In de nieu we verbintenis staat dat ik de meeste zeggenschap heb bij het samenstellen van de ploeg, die in de toekomst trouwens beduidend minder groot zal zijn dan tot dus ver. Hooguit vijtien, zestien man" Sneltrein Dat er tussen Belfort en Evian in sneltreinvaart werd gereden, 'on der meer 160 kilometer op Zwit sers grondgebied, verwonderde nauwelijks nog iemand. De Tour 1979 staat immers reeds vanaf de start in Fleurance (27 juni) te boek als een waanzinnige tempo- en slij tageslag. Zoetemelks voorspelling „dat driekwart van het peloton op instorten staat" werd door nie mand in twijfel getrokken. De visie van Zoetemelk over Hi- naults kwaliteiten in de tussen sprinten luidde als volgt: „Je kunt zo vaak als je wilt in zijn wiel krui pen, maar als hij het moment ge komen acht om je los te rijden, doet hij dat. Toch is mijn vertrouwen op de eindzege niet minder geworden De Alpenetappes moeten nog ko men en daarin gaat het anders dan in zo'n vlakke etappe als dit keer naar Evian". Zoetemelk vond, ondanks het ver lies van 40 seconden, dat hij beter had gereden dan een dag tevoren. „Toen waren er enkele slechte momenten", zei hij. Tevreden was ook Jo Maas. De Limburgse belof te had beduidend minder last van zijn geblesseerde pols dan op weg naar de Ballon d'Alsace. Behalve het gevecht om de tijds- vergoedingen, was er nog wel het een en ander te doen waarover de karavaan zich opwond. Dat waren valpartijen die zo vaak plaatsvon den dat naderhand nauwelijks nog geschrokken werd als weer een aantal renners tegen het wegdek smakten. De ergste tuimelpartij vond plaats na 90 km bij de door tocht in het Zwitserse La Chaux de Fonds. Een hond rende het peloton tegemoet. Jankend van pijn vluchtte hij luttele seconden na de crash weg. Pollentier en wel twee dozijn anderen vloekten het dier stijf en moesten heel even extra hard jagen om de opgelopen ach terstand weg te werken. Boven dien hield Pollentier een lichte schouderblessure aan de tuime ling over. Johan van de Velde viel (in de laat ste honderden meters) niet. „Het scheelde overigens niet veel", al dus de Westbrabander, die met zijn zesde plaats de best geklasseerde Nederlander werd. „Ik zeg niet dat ik gewonnen zou hebben, maar tweede of derde was ik gegaran deerd geweest als men mij 250 me ter voor de finish niet aan de zij kant had geduwd. Daar had men wegmarkeringen geplaatst Ik moest in de remmen om niet tegen die paaltjes op te knallen. Toen was ik gezien". De uitslag van de veertiende etap pe: 1. Mare Demeyer (Bel-Huys- mans) 248,2 kilometer in 6 uur 45 minuten en 10 seconden (gemiddel de snelheid 36.755 km p.u.), 2. Sean Kelly (ler-Lauwers) z.t., 3. Jacques Esclassan (Fra-De Muer) z.L, 4. Didi Thurau (Wdl-Jossart) z.t-, 5. Gio vanni Mantovani (Ita-Boifava) zX, 6. Ulli Sutter (Zwi-Post)zX, 7. Jean- Louis Gauthier (Fra-Danguillau- me) z.t„ 8. Nazzareno Berto (Ita- Boifava) z.t., 9. Paul Sherwen (GB- Geminiani) z.t., 10. Philippe Tes- niere (Fra-Geminiani) zX, 11. Ber- naudeau (Fra-Guimard) 6.45.10, 12. Teirlinck (Bel-Lelangue), 13. Pe- scheux (Fra-Everaert). 14. Van- overschelde (Fra-Everaert), 15. Martinez (Fra-De (Fra-Everaert), 16. Jourdan (Fra-Everaert), 17. Ver- brugge (Ned-De Bruyne), 18. San ders (Fra-San Emeterio), 19. Ver linden (Bel-Jossart), 20. De Saever (Bel-Lauwers), 21. Rudy Pevenage (Bel-Jossart), 22. Lelay (Fra-Gemi niani), 23. Jacobs (Bel-Jossart), 24. Tackaert (Bel-De Bruyne), 25. Mi- chaud (Fra-Huysmans), 35. Kuiper (Ned-De Muer), 42. Zoetemelk (Ned- Danguillaume), 50. Knetemann (Ned-Post), 65. Lubberding (Ned- Post), 88. Maas (Ned-De Bruyne), 94. Den Hertog (Ned-Jossart), 103. Pronk (Ned-Post) allen z.t.: 6.45.10. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Joop Zoetemelk (Ned-Danguillau- me) 55.42.15, 2. Bernard Hinault (Fra-Guimard) op 49 sec., 3. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) op 7.48,4. Ul li Sutter (Zwi-Post) op 8.07,5. Sven- Ake Nilsson (Zwe-Danguillaume) op 8.38, 6. Pierre-Raymond Ville- miane (Fra-Guimard) op 9.39,7. Ge- ry Verlinden (Bel-Jossart) op 11.11., 8. Andre Dierickx (Bel-Jossart) op 11.15, 9. Jean-Rene Bernaudeau (Fra-Guimard) op 13.19, 10. Chris tian Seznec (Fra-Danguillaume) op 14.50, 11. Battaglin (Ita-Boifava) op 15.22, 12. Jo Maas (Ned-De Bruyne) op 15.37, 13 Pollentier (Bel-Lau wers) op 17.04, 14. Thurau (Wdl-Jos sart) op 18.54, 15. Agostinho (Por- Huysmans) op 19.08, 16. Hezerd (Fra-De Muer) op 19.30, 17. Criquie- lion (Bel-Jossart) op 21.15, 18. Rudi Pevenage (Bel-Jossart) op 21.52, 19. Wellens (Bei-Post) op 22.58, 20 Mar tinez (Fra-Everaert) op 24.51, 21. Lubberding (Ned-Post) op 28.54, 22. Schepers (Bel-De Bruyne) op 28.58, 23. Vallet (Fra-Everaert) op 31.59, 24. Van de Velde (Ned-Post) op 33.10, 25. Van Impe (Bel-Lelangue) op 35.45,43. Pronk (Ned-Post) op 57.21, 58. Den Hertog (Ned.-Jassart) op 68.57, 59. Knetemann (Ned-Post) op 69.09, 79. Verbrugge (Ned-De Bruy ne) op 80.55. PLOEGENKLASSEMENT: 1. Eve- raert (Pescheux, Vanoverschelde, Martinez, Jourdan) 27.00.40, 2. Jos- sart, 3. Geminiani, 4. De Muer. 5. Guimard, 6. Huysmans, 10. Post al len zX ALGEMEEN PLOEGENKLASSE MENT: 1. Jossart 223.25.22, 2. Dan- guillaume 223.31.46, 3. Guimard 223.36.42, 4. Huysmans 223.53.45, 5. Post 223.57.07, 6. De Muer 224.44.08. BERGKLASSEMENT: 1. Battaglin 93 pnt, 2. Martinez 86 pnt., 3. Hi nault 64 pnt, 4. Kuiper 44 pnt, 5. Bit- tinger 41 pnt., 6. Zoetemelk 38 pnt, 7. Pollentier 38 pnt, 8. Nilsson 37 pnt, 9. Agostinho 28 pnt, 10. Ville- miane 26 pnt. PUNTENKLASSEMENT: 1. Hi nault 110 pnt, 2. Thurau 61 pnt, 3. Zoetemelk 60 pnt, 4. Demeyer 59 pnt, 5. Kelly 59 pnt, 6. Esclassan 51 pnt, 7. Jacobs 48 pnt, 8. Teirlinck 45 pnt, 9. Battaglin 43 pnt, 10. Seznec 41. EVIAN (GPD) - Joop Zoete melk is in deze Tour de Fran ce op weg om het Nederlands record gele-trui-dragen te verbeteren. Wanneer hij morgenavond in Les Menui- res als leider van het alge meen klassement aan de eni ge rustdag in de Tour begint, heeft hij het record van Wout Wagtmans gecvenaard: 13 gele truien. OyS8£Z£ TrXSTEAJ HAP &OSÉMAPK f <5£#a£/AWAS j {EEA/ A//EÜMPEeoGZ? I/OIG&JS S7A7/SWPP üöw r*vpvcswp j BZEMSEM OP STAPC OPS-O HXX? P£7 PPO /A£7W-APP/EPAfP/E

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11