Hennie Kuiper: „Tegen pech valt niet te vechten Gerrie Knetemann: Court kan de maan op TOUR IN CIJFERS Kuiper: Witte vlag zit diep in koffer Hinault wint drie seconden 5? TOURTOTO Contract Jan Mak bij Volendam ontbonden WOENSDAG 11 JULI 1979 BELFORT (GPD) - Bij het naderen van de Alpencols stijgt het hu meur van Hennie Kuiper. Daar kan geen lekke band wat aan ver anderen. Op kamer 12 van hotel Campanile in Belfort neuriede hij gisteravond vanuit de badkuip het hoogste lied en voerde hij in ruststand op de massagetafel het woord in opgewekte tonen. Zijn supporters kunnen gerust zijn. „Kuipertje" verschijnt blakend van werklust en borrelend van zelf vertrouwen aan de voet van een serie bergen die hij afschildert als potentiële moordenaars voor het algemeen klassement. „Wat we in de Pyreneeën te verwerken heb ben gekregen", zegt Hennie Kui per, „is een lachertje vergeleken met wat ons in de Alpen te wach ten staat. Ik heb die parcoursen goed genoeg verkend om te kun nen zeggen dat er daar veel bij de aankomst het zuurstofmasker op zullen krijgen, krijgen." En onder die omstandigheden geeft Hennie Kuiper zichzelf een goede kans om de huidige grote twee van het algemeen klasse ment met succes te bekampen. „Want", legt hij uit, „ik ben ge zond en daar zal het dezer dagen op aankomen. Ze zullen het gaan meemaken... Ik ben nog lang niet zo ver dat ik me overgeef. De wit te vlag zit diep onderin m'n kof fer." Lekke band In de aanlooop naar de Ballon d'Al- sace, werd Kuiper opnieuw door pech getroffen: een lekke band, kort voor de beklimming. Uitleg van Hennie Kuipen „Ik voelde m'n voorband leeglopen en kon met moeilijk manoeuvreren nog net een val voorkomen en daar stond ik dan... Op dat moment reed de groep met 50 kilometer per uur naar die col toe en dat is voor mij de grote handicap ge weest. Ze konden het tempo hoog houden omdat de Ballon soepel naar boven loopt." „Wanneer ik deze pech optel bij alle andere tegenslagen, dan kom ik tot de conclusie dat ik mezelf niets te verwijten heb over die achterstand van dik zeven minu ten. Vandaag kostte die lekke band mij een minuut en 20 se conden. In de ploegentijdrit ver speelde ik door materiaalpech en een valpartij een minuut of drie en tijdens de etappe naar Rou- baix reed ik plat op een moment dat ik Hinault al gelost had. Zou dat niet gebeurd zijn, dan was ik gegarandeerd twee minuten van hem weggereden want hij zat op dat moment flink stuk." Afmattingsrace De theorie van Hennie Kuiper is gebaseerd op een afmattingsrace tegen Bernard Hinault. „Daar ligt mijn kracht",zegt hij, „en daarom deed het me plezier dat ik Hinault maandag een paar keer goed zag bijten als ik demarreerde. Ik ben niet zo'n bluffer dat ik zeg dat ik Hinault wel eens even in de ver nieling zal rijden, maar wanneer er niets tegen finale." „Hinault heeft al veel inspanningen geleverd en er komen nog zware dagen. Wanneer je hem op de knieën wilt krijgen, moet je hem tot inspanningen dwingen. Daar ben ik in deze Tour wel achter gekomen. Daarom snap ik die afwachtende houding van Zoe temelk niet. Wanneer ik Joop was geweest, zou ik vandaag op de Ballon d'Alsace een paar keer ge sprongen zijn om te zien hoe Hi nault zich hield. Wanneer je sterk rijdt, zoals Joop dat momenteel doet, kun je Hinault goed pijni gen. Nu laat hij hem rustig z'n gang gaan door in zijn wiel te blij ven, zodat-ie zonder extra en overbodige inspanningen boven komt. Dat vind ik onverstan dig". BELFORT (GPD) - Gerrie Knetemann en zijn ploeg leider Peter Post zijn niet van plan de organisatie- pot van de Tour de France te verrijken met de 5000 Zwitserse francs (rond de zesduizend Nederlandse guldens) boete die werd uitgedeeld wegens het on reglementair voeren van reclame. Knetemann: „Ze kunnen de maan op..." En Peter Post: „Dit is een affaire die bij de internationale bond thuis hoort en niet bij de jury van de Tour. De FICP (prof sectie van de wielerfederatie red.) moet deze zaak behande len". Waar het om draait, is het feit dat Knetemann op zijn wereldkam pioenstrui de merknamen van zijn sponsors niet binnen de vastgestelde maten voert. Offi cieel behoort de reclamestrook maximaal 5 centimeter hoog en 26 centimeter breed te zijn, welke limiet vooral in de hoogte door Knetemann royaal wordt over schreden. W aarschuwingen Peter Post daarover. „Ik heb er dit seizoen in verschillende wed strijden al heel wat aanmerkin gen op gehad en er waarschu wingen voor gekregen. Maar ik kon tot op heden niet anders. Be gin dit jaar werden we allemaal verrast door een verandering in het reglement, die de truien die we besteld hadden waardeloos maakte. Daarna heb ik meteen de Italiaanse firma gebeld die ge specialiseerd is in dit werk en bij wie zowat iedereen zijn bestellin gen doet. Toen ik mijn zending kreeg, bleken dn te gewoonte nog steeds de oude maat aangehouden te hebben, zodat ik tot op de dag van van daag voor Knetemann niet de goede truien heb. Maar dat kan de jury-voorzitter van een wedstrijd toch zeker niet het recht geven om zesduizend gulden boete uit te delen. Hij kan hooguit deze zaak bij de internationale bond rapporteren. En die moet mij dan maar horen..." Oorlog Het is in de Tour-karavaan geen ge heim dat jury-voorzitter Jean Court op voet van oorlog leeft met Peter Post, die voor hem nogal eens ongrijpbaar is. Na het incident over de reclame ver hoogde Post het spanningsveld door Jean Court, die hem op weg naar de start passeerde, toe te bij ten: „Je bent nog erger dan Hit- Ier". Post „Ik ben benieuwd hoeveel boete me dat nou weer oplevert". Ook Knetemann blaast zwaar stoom af als het gaat om de actie van Jean Court. „Dat is nou ty pisch zo n man die thuis niks heeft te vertellen en hier komt potverteren", foeterde de we reldkampioen. „Ga eens even na wat je allemaal niet moet uitvre ten in de maatschappij om zes duizend gulden boete te krijgen. Daar zijn weken gevangenisstraf mee gemoeid. En in de wieler sport moet je bij de dopingcon troles vijf keer positief zijn ge weest voor je dat bedrag haalt...." Om verdere problemen te voorko men, besloot Peter Post met af- plaklint de reglementaire maten aan te houden wat tot gevolg had dat de naam van de co-sponsor uit het zicht verdween. Gerrie Knetema BELFORT - Vergeleken met Hennie Kuiper, die mede ten gevolge van een lekke tube een veel grotere achterstand op Hinault moest incasseren, was het verlies van Joop Zoetemelk gering. Welgeteld 3 seconden. „Ik heb gedaan wat ik kon. Vlak voor de finish slaagde Hinault er niette min in om van mij en de rest weg te rijden", zei de gele truidrager toen hij op de Ballon d'Alsace de voetriempjes losmaakte. „Ontevreden ben ik niet". Tussen Zoetemelk en diens felste con current in de strijd om de Tour overwinning bleef derhalve een marge van circa anderhalve mi nuut. Om precies te zijn: een mi nuut en 29 seconden. Kuiper was er slechter aan toe. Hij kwam één minuut en 22 secon den na Hinault over de eind streep. De derde plaats in het al gemeen klassement bleef in het bezit van onze landgenoot, maar zijn achterstand op Zoetemelk was weer bijna even groot als voor zijn krachtsexplosie tussen Rochefort en Metz. „De mensen zullen wel denken dat ik sprook jes vertel", sprak Kuiper ontgoo cheld. „Tegen pech valt echter niet te vechten. Toen ik 9 kilome ter voor de top van de Ballon d'Alsace lek reed, vertrok na tuurlijk iedereen, dat is de waar heid en dus de realiteit. Ik moest ondanks fel verweer kostbare tijd prijsgeven". Schamel Voor de ploeg van Peter Post was er INDIVIDUELE T'JDRIT 15eETAPPE-55km-12 JULI GEWICHTHEFFEN - De Bulgaar se gewichtheffer Blagoy Blago- jev heeft gisteren in Sofia tijdens de 5de Spartakiade het wereldre cord in het zwaarmiddengewicht scherper gesteld. Hij bracht het record trekken, dat met 172 kg al in zijn bezit was eerst op 173 kg en later op 175 kg. reden om tevreden te zijn. Hun bestgeklasseerde man in de etappe kwam op de zestien de plaats terecht. Johan van de Velde was met deze klassering de eerste Nederlander. Een scha mele eer, te meer omdat de ach terstand van Johan van de Velde op ritwinnaar Villemiarie en het merendeel van de kopgroep ruim vier minuten bedroeg. Henk Lubberding, de woordvoer der van zijn ploeg zei: „Niemand van ons had goeie benen, althans niet toen de beslissende ont snapping tot stand kwam. An ders zou er gegarandeerd een goed georganiseerde tegenaanval zijn ondernomen nadat een groep van een man of twaalf was ont snapt. Later, ja, toen wij voor de etappezege kansloos waren, ging het opeens wel. Johan van de Velde reed op de Ballon d'Alsace als een trein". „Ulli Sutter begrijp ik niet. Op weg naar de top fietste ik naar de voorste gelederen van het uit eengeslagen peloton. Hij had toen mijn wiel moeten pakken of me desnoods aan mijn shirt moe ten vastklampen. Sutter zou dan wellicht kostbare seconden heb ben gewonnen. Hij deed het niet. Ik viel toen eveneens weer te rug". Overigens won Sutter toch een plaats in het algemeen klas sement, maar dat kwam alleen vanwege de pech die Nilsson trof. Voordat de beslissende ontsnap ping van Villemiane c.s. tot stand kwam, had Lubberding overi gens verschillende keren gepro beerd een afscheiding teweeg te brengen. „In de beginfase voelde ik mij namelijk nog goed", aldus de Nederlandse kampioen. „Tel kens werden ik en de andere jon gens die waren meegesprongen teruggehaald. De laatste keer dat het gebeurde kwam ik midden in het peloton terecht, ik zat als het ware opgesloten toen ineens, vanuit de achterhoede, René Martens wegsprong. Hij sleurde een flinke groep mee". Voor Zoetemelk betekende het ontstaan van een numeriek ster ke kopgroep, waarin Villemiane met een achterstand van bijna een kwartier op de gele truidra ger de bestgeklasseerde renner prettige bijkomstigheid. Lange tijd zag het er naar uit dat Giovanni Battaglin (rechts) voor de eerste Italiaanse etappe-zege in de Tour zou gaan zorgen. Vlak voor de finish op de Ballon d'Alsace stak Pierre Raymond Villemiane, als knecht van Hinault, daar een stokje voor. Hij kon zodoende zijn aandacht geheel en al op Hinault richten. Zoetemelk deed dat trouwens consequent. Kuiper merkte na derhand op: „Ik voelde me on danks de inspanningen van daags te voren in goede conditie. Het is natuurlijk achteraf ge praat, maar wellicht zou het beter geweest zijn als ik opnieuw aan het bombarderen was ge gaan". Dat de kopstukken in een gesloten formatie naar de slotfase en dus naar de Ballon d'Alsace wilden, was met name voor Jo Maas de meest gunstige situatie. De Lim burgse revelatie kampte immers met de naweeën van de valpartij daags tevoren, als gevolg waar van hij met een gekneusde pols de Tour moet voortzetten. Aan de voet van de Ballon d Alsace, de col waarvan de top 1178 meter boven de zeespiegel uitsteekt, bedroeg het verschil tussen de twaalf koplopers (de Italiaan Mantovani was door de meute achterhaald) en de groep met Zoetemelk, Hinault, Kuiper, Nilsson, Sutter, Dierickx c.s. nog 6 minuten en 20 seconden. Dat was slechts anderhalve minuut minder dan de die men na 142 km (60 km v finish) geregistreerd had. Hoog Overigens mocht men niemand in de karavaan een gebrek aan acti viteit verwijten, want het tempo was opnieuw zo hoog dat de fi nish zeker een half uur eerder dan gepland werd bereikt. „Hadden ze in mijn eerste seizoen als be roepsrenner maar zo hard gere den als nu", grinnikte Fedor den Hertog. „Zo'n hoog, strak tempo lag mij destijds beter dan de vrij tamme aanloop en een spervuur van demarrages op het laatst van de wedstrijd". Den Hertog had in de eerste koers- uren tussen Metz en de Ballon d'Alsace overigens een paar re primandes gekregen. Eerst riep zijn kopman Gerry Verlinden hem tot de orde met de woorden: „Niet zelf demarreren, verdom me. Wel meespringen als anderen weggaan". Later, toen Fedor den Hertog inderdaad met een groepje het peloton voorafging, kreeg hij van assistent-ploeglei der Vic van Schil een teken om geen kopwerk te verrichten. Dat gebeurde overigens allemaal zonder dat de kopgroep, waaruit in de laatste kilometers Villemia ne, Battaglin, Pevenage, Vallet en Galdos ontsnapten, ook maar enigszins in gevaar kwam. Toen de groten elkaar op weg naar de finish begonnen te bestoken, was er van Fedor den Hertog in geen velden of wegen iets te be kennen. "In zo'n keiharde finale, bergop, is het zonder pech reeds ontzettend zwaar. Als je dan een lekke tube krijgt (Kuiper) of van fiets moet verwisselen (Nilsson) hoefje er niet meer op te rekenen dat je nog bij de ontketende Hi nault of de gele trui van Zoete melk komt. De Tour kent geen medelijden." De uitslag van de dertiende etappe: 1. Pierre-Raymond Villemiane (Fra-Guimard). 204 km van Metx naar de Ballon d'Alsace in 4 uur 56 minuten en 23 seconden (gemiddeld 40,893 km-uuri. 2. Giovanni Bat taglin (Ita-Boifava) x.L. 3. Rudi Pe venage (Bel-Jossart) 4.56.26,4. Ber nard Vallet (Fra-Lveraert) 4.56.30, 5. Francisco Galdos (Spa-Lelan- guel 4.56.32, 6 Rene Bittinger- Huysmans) 4.56.36,7. Rene Martens (Bel-Huysmansi 4.57.11, 8. Hendrik de Vos (Bel-Iluysmans) 4.57.12, 9. Guido van Calster (BeI-De Bruy- ne), 4.57.24,10. Jean-Louis Gauthicr (Fra-Danguillaume) 4.57.27, 11. William Tackart (Bei-De Bruyne) 4.58.24, 12. Patrick Friou (Fra-Dan guillaume) 4.58.52, 13. Eddy Sche pers (Bel-De Bruyne) 5.00.58, 14. Bernard Hinault (Fra-Guimard) 5.01.01, 15. Lucien van Impe (Bel- Lelangue) 5.01.02, 16. Johan van de Velde (Ned-Post) 5.01.04, 17. Joop Zoetemelk (Ned-Danguillautne) x.L, 18. Joachim Agosticho (Por- Huysm&ns) 5.01.06, 19. Michel Pol- lentier (Bel-Lauwers) x.L, 20. Ma riano Martinez (Fra-Everaert) Z.L, 21. Jean Rene Beraaudeau (Fra- Guimard) 5.01.07, 22. Didi Thurau (Wdl-Jossart) 5.01.09, 23. Jo Maas (Ned-De Bruyne) 5.01.10, 24. Henk Lubberding (Ned-Post) x-L, 25. Jos Jossart) 5.01.17, 28. Ulli Sutter (Zwi-Post) z.t., 29. Paul Wellens (Bei-Post) 5.01.26, 39. Hennie Kui per (De Muer) 5.02.23,42. Bert Pronk (Post) 5.02.45, 50. Stefan Mutter (Zwi-Post) 5.03.23, 54. Jacques Ver- brugge (De Bruyne) 5.03.35. 58. Ger rie Knettemann (Post)x.t., 70. Fedor den Hertog (Jossart) 5.04.25. ALGEMEEN KLASSEMENT: l.Joop Zoetemelk (Ned-Danguil- laume) 48 uur 57 minuten en 25 se conden, 2. Bernard Hinault (Fra- Guimard) op 1.29, 3. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) op 7.28.4. Ulli Sutter (Zwi-Post) op 7.50, 5. Sven Ake Nilsson (Zwe-Danguillaume) op 8.18, 6. Villemiane (Bel-Guimard) op 9.41,7. Dierickx (Bel-Jossart) op 10.55, 8. Verlinden (Bel-Jossart) op 10.57, 9. Beraaudeau (Fra-Gui mard) op 12.59, 10. Seznec (Fra- Danguillaume) op 14.30, 11. Bat taglin (Ita-Boifava) op 15.02, 12. Maas (Ned-De Bruyne) op 15.07. 13. Pollentier (Bel. Lauwers) op 16.44, 14. Thurau (Wdl-Jossart) op 18.40, 15. Agostinho (Por-Huysmans) op 18.48, 16. Hezard (Fra-De Muer» op 19.10, 17. Criquielion (Bel-Lelan- guci op 20.55, 18. Rudi Pevenage (Bel-Jossart) op 21.32, 19. Wellens (Bei-Post) op 22.48, 20. Martinez (Fra-Evcracrti op 24.31, 21. Lub berding (Ned-Post) op 28.34, 22. Schepers (Bel-De Bruyne) op 28.38, 23. Vallet (Fra-Everaert) op 31.39, 24. Van de Velde (Ned-Post) op 32.50, 25. Van Iinpe (Bel-Lelangue) op 35.25, 44. Pronk (Ned-Post) op 57.01, 58. Knetemann (Ned-Post) op 1.08.39, 74. Den Hertog (Ned-Jos- sart) op 1.16.37,79. Verbrugge (Ned- De Bruyne) op 1.20.36. PLOEGENKLASSEMF.NT: 1. Huysmans (Bittinger, Martens, De Vos, Agostinho) 19.52.05. 2. De Bruyne 19.57.56, 3. Danguillaume 19.59.29, 4. guimard 20.00.33, 5. Lc- langue 20.01.35, 6. Jossart 20.02.08, 8. Post 20.04.57. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: 1. Jossart 196.24.42, 2. Dan- guillaumc 196.31.06, 3. Guimard 196.36.02, 4. Huvsmans (196.53.05, 5. Post 196.56.27,6. De Muer 197.43.28. DEN HAAG (ANP) - De winnende getallen van Tourtoto 27 van dinsdag 10juli zijn: 1-8-9-11-28 - 32. Het toegevoegde getal is 22. Bezitters van formulieren, die eindigen met het getal 28423, Verdere gegevens: Aantal deelne mers: 30236. Inleg f94.249,-. Pnj- zenbedrag f 44.768,-. Eerste prijs f14.547,-. Tweede prijs f2238,-. Derde prijs 7833.-, Vierde prijs f 11.190,-. Vijfde prijs f8952,-. i FC Volendam ii MOLENDAM - De verbintenis tussen trainer Jan Mak met ingang van heden beëindigd. De oppositie die binnen een gedeelte van het bestuur en binnen de spe lersgroep bestond tegen de persoon van Mak als hoofdtrainer van 'Vo lendam, heeft de uitvoering van de principe-overeenkomst die Mak twee jaar aan de IJsselmeerclub zou verbinden geblokkeerd. Ten aanzien v een opvolger van Mak konden van Volendam-zijde gisteravond geen nadere mededelingen worden gedaan, loop van Daele zal ook het komende seizoen weer voor Fortuna Sittard mogen uitkomen. Op zijn verzoek heeft de sportclub Feyenoord zijn contractuele aanstelling tot jeugdtrainer bij de Rotterdamse club ont bonden. Feyenoord hoopt binnen twee dagen een andere jeugdtrainer te kunnen aantrekken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9