Politie brengt zwartwerkers zware slag toe Begroting 1980 vrijwel gereed Meer steun voor grote vervuilers itie moet dronkenschap TOOST OP TWEEDE ZOON PvdA: uitvoer van nucleaire kennis beletten Van Agt terug, maar nog niet hersteld Steuntrekkers werkzaam in Duitsland Sticker op auto: dag niet rijden WOENSDAG 11 JULI 1979 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is gisteren vrijwel gereed gekomen met het opstellen van de begroting voor 1980. Over bijna alle punten van het financieel-economisch beleid voor het komende jaar hebben de ministers overeenstemming bereikt. Verwacht wordt dat uiterlijk morgenoch tend de laatste hand aan de begroting kan worden gelegd. Ook over het dekkingsplan voor 1980 is het kabinet het in hoofdpunten eens gewor den, zo deelde de Rijksvoorlichtings dienst na afloop van het kabinetsberaad mee. Overigens dient dit plan voor de fi nanciering van de uitgaven pas uiterlijk eind augustus opgesteld te zyn. Over de laatste punten waarover nog over eenstemming moest worden verkregen, spraken gisteravond de ministers An- driessen (financiën), Albeda (sociale za ken) en Van Aardenne (economische za ken) nogmaals afzonderlijk. Van de tien hoofdpunten moesten zij het nog eens worden over twee onderdelen van het be leid voor het komende jaar. Politieke kringen in Den Haag toonden zich verrast over de snelle overeenstemming binnen het kabinet. Men was ervan uitge gaan dat vooral de grootte van het finan cieringstekort tot grote problemen zou leiden. Zoals bekend moest minister An- driessen naar de noodrem grijpen om dit tekort voor 1979 tot zes procent te beper ken. Voor 1980 wordt gestreefd naar een tekort dat maximaal 5,25 procent be draagt. Na afloop van het kabinetsberaad werd voorts bekend, dat de ministers het ook eens zijn geworden over de gaten die in de afgelopen maanden in Bestek '81 gescho ten zijn. Daarnaast hebben zij overeen stemming bereikt over het geld dat be schikbaar is voor nieuwe plannen in het komende begrotingsjaar. Het ziet er overigens niet naar uit dat de ministers veel van hun wensen voor aan vullend beleid in vervulling zullen zien gaan. Vrijwel alle ministers zijn gekomen met nieuwe plannen, waarvoor miljarden nodig zijn. Gezien recente uitspraken van minister Andriessen zal hiervoor maar weinig geld ter beschikking kunnen wor den gesteld. Voor het eerst sinds zijn ziekte zat premier Van Agt de ministerraad weer voor, hoe wel hij nog niet geheel was hersteld. In de afgelopen dagen waren de problemen on der leiding van vice-minister-president Wiegel „goed systematisch" aangepakt Het bereiken van dit snelle resultaat werd mogelijk doordat de ministers vanwege de forse problemen zich wat inbinden wat betreft hun „kleine moeilijkheden". Het kabinet heeft zich niet direct bezig ge houden met de energieproblemen. Wel speelde de energieschaarste steeds op de achtergrond mee, vooral vanwege de ne gatieve economische gevolgen van de re cente verhoging van de olieprijs. De mi nisters hebben verder bekeken welke ge volgen deze ontwikkeling heeft voor de inkomsten en de werkgelegenheid. Eén van de punten waar het kabinet wel over gesproken heeft, zonder echter tot een standpunt te komen, zijn de zgn. Hof- stra-voorstellen voor inflatieneutrale be lastingheffing. Gezien de hoge kosten die invoering van deze plannen met zich meebrengt, moet hierover nu een besluit worden genomen indien deze in 1980 in gevoerd willen worden. De voorstellen beogen te komen tot een vermindering van bepaalde mogelijkheden tot rente-af trek, zoals hypotheekrente. DEN HAAG (GPD) - Minister-president mr. Andries van Agt heeft gistermiddag zijn werk in Den Haag hervat. De premier nam de leiding van de ministerraad op zich die om drie uur begon. Van Agt moest op de laatste dag dat het parlement vergaderde - anderhalve week geleden na het afscheid van kamervoorzitter Anne Vondeling - van zijn dokter het bed in omdat hij pleuritis bleek te hebben. Dat Van Agt gisteren weer de ministerraad ging leiden nadat Hans Wiegel dat een tijdje had overgenomen, betekent niet dat de premier weer beter is. De minister-president ziet er volgens waarnemers in het Catshuis nog „even allerbelazerdst" uit als op de donderdag dat hij ziek werd. Van Agt zou toestemming heb ben van zijn dokter weer aan het werk te gaan. In het Catshuis wordt zijn terugkeer op het werk toch als een gevaarlijk experiment omschreven. Pleuritis kan nog maanden lang gevolgen hebben op iemands constitutie. Volgens ooggetui gen echter had Van Agt geen problemen met zijn voorzitterschap van de ministerraad. DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van economische zaken bestudeert de invoering van een sticker op de voorruit die aangeeft op welke dag met de auto niet mag worden gere den. De kleur van de sticker, door de politie in een oogop slag te herkennen, geeft de dag aan waarop de auto van het verkeer wordt 'uitgeslo ten. Wanneer hij geen onthef fing krijgt, mag de autobezit ter zelf de dag vaststellen waarop hij zijn auto zal laten staan. Een woordvoerder van econo mische zaken heeft bevestigd dat het kabinet binnenkort zal uitspreken of dit plan aan vaardbaar en uitvoerbaar is, zodat het kan worden toege voegd aan het pakket maatre gelen dat ontworpen is om in geval van een acute brand- stofschaarste een volledige verstoring van het verkeer te voorkomen. Het stickerplan zou voorlopig alleen voor personenauto's moeten gelden; bedrijfsauto's worden uitgezonderd. Hier onder zouden ook de taxi's moeten worden gerekend, terwijl invaliden een onthef fing kunnen krijgen. Onthef fingen liggen tevens in het verschiet voor autorijders die kunnen aantonen dat zij zon der auto hun werk niet of in te geringe mate kunnen verrich ten. Een en ander is thans nog on derwerp van bespreking met verkeer en waterstaat, de ANWB en de Centrale Politie Verkeers Commissie (CPVC). Het plan om alle auto's door middel van stickers een dag het rijden te ontzeggen, is we gens de gemakkelijke her kenbaarheid door de CPVC naar voren gebracht. Economische zaken wijst er evenwel op dat op dit mo ment nog geen plannen be staan op korte termijn een gedeeltelijk rijverbod op te leggen. „Het stickerplan zal worden toegevoegd aan de plannen die op dit moment in voltooide of bijna voltooide vorm voor uitvoering gereed liggen, wanneer de omstan digheden daartoe no pen". De andere plannen zijn benzi nedistributie zoals in 1973, een rijverbod op zondagen, slui ting van de pompen in het weekeinde en ten slotte een beperking van benzineleve ring - een zeker aantal liters per auto, dan wel beperking van de openingstijden - op last van de overheid. NIJMEGEN (GPD) - Een speciaal rechercheteam ter be strijding van zwartwerkers en koppelbazen heeft 65 personen uit Nijmegen, Arnhem, Doetinchem, Gendrin- gen, Wisch en Bergh aangehouden, omdat ze gedurende lange tijd in Duitsland werkten terwijl ze in Nederland een uitkering genoten. Ze hebben in totaal voor een miljoen gulden ten onrechte aan sociale uitkeringen ontvangen. r om daar voornamelijk sloopwerk te Het opsporingsteam, bestaande uit sociale rechercheurs van het GAK in Nijmegen en Arnhem en van de plaatselijke rijkspolitie korpsen, is in actie gekomen kort na de aanhouding vorig jaar van meer dan honderd zwartwerkers in Groesbeek. Eind 1978 heeft men gedurende acht weken in tensief een twintigtal grensover gangen van Winterswijk tot Ber gen in Limburg in de gaten ge houden. Het was voor de speur ders geen gemakkelijke zaak de zwartwerkers te pakken te krij gen, daar ze veelal via verschil lende grensovergangen naar Duitsland gingen en via andere doorlaatposten weer in Neder land terugkeerden. Oplichting De rijkspolitie heeft alleen de zwaarste gevallen van zwartwer ken (in dit geval goed voor 36 manjaren) eruit gepikt. Personen die naast hun uitkering in Duits land er enkele uren zwart iets bij verdienden (dat zijn er voor zover bekend zo'n 25) worden als lichte gevallen aangemerkt en zijn on gemoeid gelaten. De 65 zwart werkers, van wie 16 uit Nijmegen, hebben bekend en een proces verbaal gekregen wegens oplich ting en het plegen van valsheid in geschrifte. De steunfraudeurs waren in Duitsland hoofdzakelijk in de bouw werkzaam of verrichtten grondwerk als het leggen van ka bels en het graven van sleuven. Hun werkterrein lag niet naast de deun de ritten gingen dagelijks naar Keulen en Düsseldorf. En kele zwartwerkers waren werk zaam bij de Deutsche Bundes- bahn. De koppelbazen die de fraudeurs over de grens lieten werken, een vijftal uit Nijmegen, Bemmel en de Achterhoek, worden binnen kort aangepakt. Nagegaan wordt of ze sociale lasten en ziekte- en ongevallenverzekeringen voor de werknemers hebben betaald. Dat de vijf nog niet zijn aangehouden, heeft als reden het feit dat de rijkspolitie kampt met een tekort aan mensen vanwege vakanties. De aanhouding van de koppelba zen zal geen bres slaan in de acti viteiten van deze werkbemidde- laars in Nijmegen, het mekka van het koppelwerk. „We trekken ze een melktand uit", is de reactie van de rijkspolitie. De zwartwerkers die tegen de lamp zijn gelopen, zullen flink wat geld moeten terugbetalen aan het GAK, gemeente of bedrijfsver enigingen. De bedragen kunnen variëren van enkele duizenden tot tienduizenden guldens. De Groesbeekse zwartwerkers, die ook in hun uitkeringsperiode een volledig zwart salaris inden, zijn grotendeels weer - ook bij kop pelbazen - wit gaan werken ten einde hun ten onrechte genoten uitkering te kunnen terugbeta len. Opsporing Het opsporen van zwartwerkers is niet zo moeilijk. Er komen bij de politie en de sociale rechercheurs van het GAK genoeg tips binnen over werklozen, die momenteel als zwartwerker actief zijn bij be drijven in Nederland. Men kan met de informatie echter niet aan de slag gaan, aldus de recherche- groep van de rijkspolitie district Nijmegen, omdat er niet vol doende mankracht is, noch bij de politie, noch bij de Gemeen schappelijke Administratie Kan toren. Daarom is er ook nauwe lijks controle op de werklozen en blijven de tips ongebruikt in de bureauladen liggen. Van de 70 gemeenten die vallen on der het arrondissement van de rechtbank Arnhem zijn er slechts acht die een sociale rechercheur hebben aangesteld. Zowel het GAK in Nijmegen als in Arnhem beschikken ieder over één re chercheur. De meeste gemeente besturen willen aan deze man geen of anders beperkende op sporingsbevoegdheid geven. Ar gumentatie hiervoor is dat de so ciale dienst een hulpverlenende en geen controlerende instantie Maar, stelt de rijkspolitie Nijme gen: bonafide werknemers wor- den wel gecontroleerd of ze op \[pk^-lpir.| Qfirlnrc tijd op hun werk komen en of ze -1- lcillHC/1 o voldoende arbeidsprestaties le veren. Iedere belasting betalende DEN HAAG (ANP) - Het Neder landse bevoorradingsschip Smitlloyd 32 heeft zaterdag in Philippijnse wateren een bootje met 27 vluchtelingen uit Vietnam opgepikt. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. UTRECHT (ANPIGPD) - George Guillermo en burge meester Vonhoff van Utrecht heffen het glas, nadat Guillermo gistermorgen zijn tweede zoon Nicolas Daniël Mauricio op het Utrechtse stadhuis had aange geven. Verslaggever Harry van Dam van het Utrechts Nieuwsblad werd door het hoofd persza ken van de Rijksvoorlich tingsdienst, W. van den Ber ge, bij de bijeenkomst rond de aangifte van de jongste zoon van prinses Christina en Jor ge Guillermo, verwijderd. Van Dam moest vertrekken omdat zijn kleding naar de mening van Van den Berge niet in overeenstemming was met het karakter van de bij eenkomst. De verslaggever, die gekleed was in een beige pantalon, een geruit overhemd zonder stropdas en een blauw spij kerjasje, heeft de plechtig heid in een radiowagen van de NOS gevolgd. Van den Berge argumenteerde zijn be slissing door op te merken: "Het is hier geen strandpar- ty\ Vluchtelingen opgepikt door burger in Nederland heeft er toch recht op te weten wat er met de uitkeringsgelden gebeurt. VELP (ANP) - De politie Velp heeft gistermorgen een 21- Het ministerie heeft de ambassade jarige man uit Dieren aangehou den, die daar even tevoren in ra zende woede voor ettelijke tien duizenden guldens schade had aangericht aan het interieur van de Sociale Dienst. Hij sloeg meubilair kort en klein, rukte lampen van het plafond en gooide schrijfmachines door de ramen. Waarom de man boos was werd de politie niet duidelijk. in Manilla gemachtigd een garan tieverklaring voor de vluchtelin gen af te geven als dit nodig mocht zijn. Een garantieverkla ring kan nodig zijn voordat vluchtelingen die door een schip zijn opgepikt, toestemming krij gen aan land te gaan. Door het geven van de verklaring stelt Ne derland zich garant voor het op- de 27 Vietnamezen. DEN HAAG (GPD)-De export van nucleaire kennis vanuit Neder land moet onmogelijk worden gemaakt. Voorts moeten objec tieve criteria worden opgesteld waaraan moet zijn voldaan voor dat een vergunning voor de uit voer van nucleair materiaal kan worden verleend. Dat vindt de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Eerder dit jaar dienden de PvdA-kamerleden Ter Beek, Van der Hek, Patijn en Van Dam een voorstel voor wijzi ging van de In- en Uitvoerwet in, die bedoeld was om de Tweede Kamer voortaan de beslissende stem te geven bij de uitvoer van nucleair materiaal. De affaire rond de Pakistaanse ge leerde Khan, die Nederlandse atoomgeheimen aan zijn land zou hebben doorgespeeld toen hij bij Urenco in Almelo werkte, heeft de socialisten ertoe.gebracht ook de uitvoer van nucleaire kennis in hun voorstel op te nemen. Op een ander punt zullen Ter Beek c.s. hun initiatief-voorstel wijzi gen. Vanuit de andere fracties in de Tweede Kamer was nogal be zwaar gemaakt tegen het feit dat het oordeel over al dan niet uit voeren van kernmateriaal bij de Kamer zelf komt te liggen. Daar mee zou een beslissing daarover afhankelijk worden van een toe vallige meerderheid in de Twee de Kamer, waardoor willekeur zou kunnen ontstaan. Het bedrijfsleven zou daardoor niet van tevoren duidelijk weten of al dan niet tot uitvoer kan worden overgegaan. De PvdA-kamerle den zeggen nu in een brief aan de voorzitter van <je Tweede Kamer dat zij gevoelig zijn voor deze ar gumenten. Daarom zal in hun voorstel een aantal objectieve cri teria worden opgesteld, waaraan voldaan moet zijn, wil kernmate riaal voor uitvoer in aanmerking komen. De Tweede Kamer hoeft deze criteria dan alleen nog maar te toetsen. De PvdA'ers denken daarbij onder meer aan de bepaling dat het ont vangende land het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens moet hebben ondertekend. Ook mag het betrokken land het ont vangen atoommateriaal niet doorverkopen aan een ander land dat dit verdrag niet heeft gete kend. Voorts moet de ontvanger bereid zijn het bij het gebruik van het kernmateriaal ontstane nucleaire afval op te slaan onder internationaal toezicht. De PvdA'ers zeggen dat hun nieu we voorstellen geheel aansluiten bij het verscherpte beleid van de Amerikaanse regering in deze zaak. Omdat zij deze nieuwe as pecten in hun initiatiefvoorstel willen opnemen en bovendien vanuit de Kamer erg veel vragen over dit onderwerp zijn gesteldis het de indieners niet mogelijk geweest eerder hun visie op de reacties uit de Kamer te geven. Zij zullen dit nu zo spoedig mo gelijk na het zomerreces van de Kamer doen. DEN HAAG (GPD) - De politie dient niet langer zelf te beoorde len of iemand onder de invloed van alcoholhoudende drank ver keert. Volgens nieuwe richtlijnen van de ministers Wiegel (bin nenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) dient in dergelijke ge vallen een arts te worden gewaar schuwd om een diagnose te stel len. Dronkenschap behoort voorts niet automatisch te leiden tot een nacht in een politiecel. Dergelijke gevallen moeten thuis of in een ziekenhuis worden ver zorgd. De bewindslieden schrijven dit aan de Tweede Kamer naar aanlei ding van een geval in Amsterdam in 1976. Hierbij overleed een 17- jarige jongen in een politiecel terwijl hij, zoals later bleek, ver keerde onder de invloed van al coholhoudende drank. De WD- kamerleden Geurtsen en Riet kerk stelden indertijd hierover schriftelijke vragen, waarop het vorige kabinet toezegde met nieuwe richtlijnen voor de politie te zullen komen. Het kabinet-Van Agt heeft deze nu definitief vast gesteld. De richtlijnen werden voorgesteld door een ambtelijke werkgroep. Volgens minister Wiegel beschikt de politie niet over voldoende materieel en personeel om in voorkomende gevallen goede hulp te garanderen. Vandaar dat een arts moet worden ingescha keld. Voorts dient de observatie bij het aantreffen van een geval van dronkenschap „zeer zorg vuldig te geschieden", omdat al tijd de kans bestaat dat er sprake is van een misdrijf. Bij een op pervlakkige waarneming kunnen dergelijke verschijnselen snel tot verkeerde conclusies aanleiding geven, schrijft hij. In die gevallen waarin de medische behandeling botst met andere overwegingen, zoals de opspo ring van een misdrijf, krijgt me dische behandeling voorrang, al dus de bewindslieden. Deze kan echter eventueel plaatsvinden onder toezicht van een politie ambtenaar. Wanneer iemand on der invloed verkeert, maar toch dient te worden ingesloten, moet aan de betrokkene een voortdu rende zorg worden besteed, schrijven de bewindslieden. Minister De Ruiter heeft inmiddels het korps rijkspolitie opdracht gegeven de nieuwe richtlijnen in te voeren. Minister Wiegel heeft de commissarissen van de Ko ningin om overeenkomstige stappen verzocht. Financiële hulp bij bestrijding milieuverontreiniging DEN HAAG - De grote vervuilende industrieën zullen in het vervolg vaker een beroep kunnen doen op financiële steun van de over heid bij het bestrijden van mi lieuvervuiling. Dit staat in de no ta „Milieuheffingen", die minis ter Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) gisteren aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Uit dit discussiestuk blijkt dat de bewindsman wil vasthouden aan het uitgangspunt dat de vervuiler betaalt. Minister Ginjaar wil komen tot een versoepeling van het tot nu toe gevoerde beleid, zodat meer kos ten kunnen worden betaald uit de algemene belastingmiddelen. Dit heeft vooral betrekking op maat regelen van algemene aard, maar ook wanneer zware heffingen het voortbestaan van het betrokken bedrijf in gevaar kunnen bren gen. Het kabinet wil vooral rekening gaan houden met de vaak hoge uitvoeringskosten tijdens een overgangsperiode. Tot nu toe werd ook op dit punt strak de hand gehouden aan het beginsel dat de vervuiler betaalt. Nu ech ter vindt minister Ginjaar dat in deze gevallen ook de schatkist moet bijdragen. Hij wijst er ove rigens op dat (als uitgangspunt) „de vervuiler betaalt" beant woordt aan de vereisten van doelmatigheid en rechtvaardig heid. In de nota waarschuwt minister Ginjaar tegen de theorie dat hoge milieuheffingen de overgang tot minder vervuilende technieken bevorderen. Deze stelling is vol gens hem niet bewezen. Hij wil dit doel echter alsnog bereiken door de heffingen doorzichtiger te maken en beter aan te laten sluiten bij de aard van de veront reiniging. Het kabinet heeft voorts besloten het instellen en wijzigen van hef fingen plaats te doen vinden bij algemene maatregel van bestuur. Dit moet ertoe leiden dat bezwa ren gemakkelijker naar voren kunnen worden gebracht omdat de maatregel gepubliceerd zal worden in de Staatscourant. Daarnaast wil de regering de be staande heffingen beter laten aansluiten bij het belastingsys teem. Hiervoor worden al wijzi gingen van de Afvalstoffenwet en de Wet geluidhinder voorbe reid. Later dit jaar zijn voorstellen te verwachten met betrekking tot het gelijktrekken van regionale verschillen tussen de verschil lende heffingen. Dan komt de re gering ook met een standpunt met betrekking tot de koppeling van de heffing waterverontreini ging aan de woning bezetting of het drinkwaterverbruik.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7