Stichting licht stotteraars voor Beeld moet uit Benthuizen verdwijnen VERVELING IN LIBANON LANGSTE LELIJKE EEWERELD „Bollenjongens" op de fiets naar veiling Bovenkarspel SsmÊMÊmmmm Gevolg van affaire rond oud-burgemeester Keizer? Expositie ikonen in Noord wijk Zuidmoluks parlement verwerpt plan voor nieuw adviesorgaan door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Gingen gisteren voor het eerst de deuren van de Lisser bloemen veiling weer open, vandaag gaan. de portieren van de bloemen veiling in het Westfriese Bovenkarspel weer van het slot. Voor veel mensen in de bloemenhandel is de eerste dag dat de veiling weer draait, altijd een 'plechtigheid' om bij te wonen. Zo ook voor de tien bollenjongens (zoals zij zich noemen) die van ochtend in alle vroegte naar Bovenkarspel zijn afgereisd. Hun namen: W. van der Zoon, A. Zoet, Th. van Wieringen, H. Elfrink, P. Zoutenbier, N. Sanders, D. van der Zwet, P. van Leeuwen, M. van der Lucht en J. Zonneveld. Jaarlijks plegen zij deze ruim 95 kilometer lange rit per auto af te leggen. Vandaag hebben zij evenwel verandering in die traditie willen brengen. In het kader van een weddenschap maar vooral gezien de energiebesparing die zulks oplevert, zijn zij vandaag per fiets afgereisd. Wanneer alles volgens plan is verlopen, zijn zij om half vijf vanoch tend vertrokken en om half tien op de Bovenkarspelse veiling gearriveerd. Of men daar met veel feestelijk vertoon is onthaald, lijkt waarschijnlijk. Maar of de 'bollenjongens' zich daar hebben laten verleiden om 'naar het vogeltje te kijken', valt te betwijfe len. Alle aandrang ten spijt, hebben, althans wij, hen er niet toe kunnen bewegen voor onze fotograaf te poseren. x! .-r ii Sommigen beweren dat de krant een spiegel van de sa menleving is. Een ietwat filo sofische benaderingvind ik. Misschien dat diezelfde men sen bij het zien van deze foto ineens op heel andere gedach ten komen. Dat de krant bij voorbeeld een lachspiegel van de samenleving is. Even zonder gekheid. Deze 'langste lelijke eend' ter we reld is niet een verdienste van de Citroen-fabriek maar van het modernste reproduktie- materiaal, waarover wij vandaag de dag beschikken. Daarmee zijn we bijvoorbeeld in staat beelden uit te rek ken', waardoor dit soort rare situaties kan ontstaan. Eens temeer een bewijs dat de tech niek werkelijk voor niets staat. Het roestvrij stalen kunstwerk van de Boskoopse kunste naar Ton Hendriksen dat een jaar geleden nog in al zijn glorie aan de Omleidingsweg in Benthuizen prijkte, lijkt alsnog de dupe te gaan worden van de reeds lang gedoof de, niettemin geruchtmakende affaire rond de voormali ge burgemeester van dit kleine dorp, de heer I. J. P. Keij- Het beeld dat een jaar geleden ter restauratie is overgedragen aan restaurateur Verweij te Bos koop, lijkt gedoemd op de schroothoop terecht te komen. Volgens de huidige burgemeester A. Verbree zou het beeld in geha vende toestand hebben verkeerd. De klimmende jeugd zou het vol komen uit diens verband hebben gerukt. Het zou een glasparel- straalbehandeling moeten on dergaan en aanzienlijk verste vigd moeten worden. Inclusief BTW zou met de restauratie ruim 4850 gulden gemoeid zijn. Nu, een jaar later, wil de gemeente Benthuizen het beeld niet meer terugzien. Gemeenteambtenaar Van den Bogert: „Ach, het is niet omdat het beeld niet goed zou zijn. Integendeel. Het is van uit stekend materiaal vervaardigd. Nee, het is die gevoelige kwestie rond burgemeester Keijzer. Het zit 'm in het feit dat Keijzer des tijds Hendriksen opdracht heeft gegeven het beeld te maken. Het is dus Keijzers smaak." wij kunstwerken van het Rijk in ons dorp willen hebben. Daar kunnen wij gebruik van maken, zoveel wij willen. Bovendien hadden wij de definitieve op dracht tot de restauratie nog niet gegeven. Dus Restaurateur en machinist van het poldergemaal Verweij voelt zich echter bekocht. Zelfs dus danig dat hij er „gezien mijn hart" onder geen beding over wenst te praten. Ook wil de Boskoper ons geen toe stemming geven het beeld, dat nog steeds bij hem staat maar dus niet zijn eigendom is, te fotogra feren. Evenmin wenst hij zich uit te laten over de vraag wat er nu met het beeld gaat gebeuren. Houdt hij het zelf, schenkt hij het iemand of geeft hij het met het oud ijzer mee? Afgaande op de reactie van Verweij zit er, voor degenen die het ant woord op die vraag willen weten, voorlopig niets anders op dan 'de blik in het koffiedik op oneindig te zetten'. Burgemeester Verbree: "Wij hadden de definitieve opdracht tot restauratie nog niet gegeven. Dus In hotel Zinger te Noordwijk wordt van 21 tot en met 30 juli een tentoonstelling ge houden van ikonen. Deze ex positie zal in het teken staan van de prijs van een ikoon. Aan de hand van een speciaal daartoe geslecteerde serie ikonen zal worden uiteenge zet hoe ouderdom, voorstel ling en kwaliteit bijdragen tot het totstandkomen van de prijs. De expositie is dagelijks ge opend van elf tot acht uur. GRONINGEN - ,Je bent een stotteraar en zult dat voorlo pig ook wel blijven. Maar dat wil nog niet zeggen dat je er zelf niets aan kunt doen of het niet wat gemakkelijker kunt maken voor jezelf. Let eens op de luisteraar in plaats van op jezelf als je stottert. Je zult zien dat die het er ook moeilijk mee heeft. Je hoeft het je niet aan te trekken. Het is zijn probleem. Maar je zult het vaak zowel voor jezelf als voor de luisteraar gemakkelijk maken als je openlijk voor je stotteren uitkomt. Praat er eens over. Het werkt vaak erg bevrijdend"Dit is een citaat uit een van de folders van de pas opgerichte Stichting tot Voorlichting over Stotteren (SVS). De stichting gaat gecoördineer de voorlichting geven over onder meer de problemen waarmee de stotteraar, het zijn er 200.000 in ons land, dagelijks wordt geconfron teerd. Het ligt in de bedoeling van de stichting dat een zo breed mogelijke laag van de maatschappij op de hoogte wordt gebracht wat stotteren eigenlijk is en hoe aan dit Eddie Dijk probleem kan worden ge werkt. Maar naast voorlich ting wil de stichting ook pre ventief te werk gaan. In de Verenigde Staten is volgens de SVS namelijk aangetoond dat met name bij jonge kinde ren het stotteren voorkomen kan worden wanneer ouders en omgeving het probleem tij dig onderkennen. Al is dan de laatste tien jaar volgens de Groninger Eddie Dijk en Joop Döllékamp, bei den stotteraars en deel uit makend van de stichting, het stotteren een beetje uit de ta boesfeer getrokken, veel men sen weten zich nog geen raad, als er een stotteraar tegenover ze zit. Joop Döllékamp: ,JIet gaat ons om de openheid die er rondom het stotteren behoort te zijn. Nu merk je nog dat mensen denken dat je een stotteraar maar niet te veel werk moet geven waarbij hij moet spre ken, want daar heeft hij moei te mee. Helemaal fout na tuurlijk". De voorlichting werd in het verleden op zeer beperkte schaal gedaan door twee ver enigingen van stotteraars „Charles van Riper" en De mosthenes". Door de vorming van de SVS zijn de voorlich tingsactiviteiten nu gebun deld. Een stotteraar heeft het volgens Joop Döllékamp en Eddie Dijk niet gemakkelijk in de maatschappij. Joop Döllé kamp: „Voordat ik stotterthe- rapie ging volgen hield ik mij altijd erg afzijdig. Je schaamde je voor het stotte ren". Eddie Dijk: ,JBepaalde dingen ging ik vroeger uit de weg als ik erbij moest praten. Ging je winkelen dan kocht je kant en klaar spul zodat je aan nie mand iets hoefde te vragen. Op school bleek dat een groot aantal leraren in verlegen heid werd gebracht door mijn stotteren. Slechts enkelen rea geerden goed". Beiden volgen een stotterthera- pie volgens de zogenaamde ,JDoetinchemse methode". Op dit gebied is er de laatste ja ren ook het nodige veranderd. De therapie vindt nu plaats in groepen. Daarbij wordt steeds meer de nadruk gelegd op de acceptatie van het stot teren. Men leert er om ont spannen te stotteren door het aanleren van bepaalde tech nieken. Daardoor blijven vaak de verkrampte bewe gingen achterwege. Eddie Dijk: ,f)oor het ontspannen Joop Döllékamp stotteren kun je voorkomen, dat de luisteraar ook gespan nen wordt. Want dat is vaak de reactie. Ik merk het in mijn eigen omgeving". Beiden zijn betrokken bij voor lichtingsbijeenkomsten op scholen. Het aantal wil men nu na de komst van de SVS gaan uitbreiden. Verder wil men contactgroepen oprich ten waar stotteraars, die geen therapie gevolgd hebben en hun familieleden of vrienden en bekenden terecht kunnen met eventuele problemen. Stotteraars die wel therapie hebben gevolgd zullen daar voorlichting geven en vertel len over hun eigen ervarin gen. Joop Döllékamp en Eddie Dijk willen buitenstaanders ver tellen hoe zij zich moeten ge dragen ten opzichte van stot teraars. Volgens beiden is de acceptatie van het stotteren erg belangrijk. „Als niet-stot- teraar gewoon rustig blijven en luisteren. Niet steeds de helpende hand bieden door woorden aan te vullen maar de stotteraar gewoon laten uitpraten". Beiden ervaren het als frustrerend, als ze bij voorbeeld in een supermarkt staan en de caissière alvast even wax anders gaat doen als een van hen hakkelend zijn verhaal probeert te doen. „Want vooral ik stotter be hoorlijk hoor"-, zegt Joop Döl lékamp lachend. ,faat de mensen ons gewoon de tijd gunnen om ons verhaal te doen". De SVS heeft inmiddels enkele folders vervaardigd. Stotte ren op school en adviezen aan onderwijzers", Adviezen aan stotteraars, ouders en luisteraars" en Stotte ren". Libanon, 30 juni De verveling viert hier weer hoog tij. Alle dagen lyken op elkaar en soms vragen wjj ons af of het nu maandag, dinsdag of woensdag is. De vrije tijd die we hier hebben wordt doorgebracht met lezen, kaarten of schrijven. De dingen die nogal vermoeiend zijn, zoals tafeltennis, zandzakken vullen of een stukje Jopen worden ook zo veel mogclyk vermeden, want het gaat nu toch echt warm wor den. Zelfs een duik in zee koelt niet meer af omdat die ook al te warm is. Mijn frequentie van het schrijven naar Nederland zaL wel niet meer zo hoog liggen als in het begin, want ik weet soms helemaal niet meer wat ik zou kunnen vertel len. Gelukkig kunnen we af en toe eens het dorp in en als je daar dan loopt word je steevast uitgeno digd om een kopje thee te komen drinken of een hapje mee te eten. Als je niet uit zou kijken zou je aan al die visites dagwerk heb ben, want als je eenmaal ergens zit is het ontzettend moeilijk weer weg te komen. En als je dan een maal weg bent wil de buurman ook gelijk dat je even bij hem langskomt. Soms moet je je dan ook echt losscheuren om weer eens naar de post terug te kun nen. Het is ook wel eens moeilijk te kie zen bij wie je moet gaan thee drinken, maar dan kijken we welke gastheer de mooiste doch ters heeft rondlopen en daar gaan we dan maar op visite. Naar die dochters mag je natuurlijk alleen maar kijken en doe dat ook maar niet te veel, want men is al snel op de teentjes getrapt. Overigens krijg je niet veel kans ze te zien, want het theedrinken is een pure mannenaangelegenheid en de vrouwen zie je hooguit als ze de kopjes weer vol komen gooien. 's Avonds gaan de mensen hier al lemaal vroeg naar bed, om onge veer tien uur. Maar ook hier heeft men het grote vermaak van de televisie en daar zit de hele fami lie voor het naar bed gaan naar te kijken. Zo heb ik hier ook al eens naar de "Man van zes miljoen" kunnen kijken. Met Arabische ondertiteling vond ik er net zo weinig aan als met Nederlandse. Van de week ook nog goed nieuws gekregen: onze uitkering gaat omhoog met vier dollar. We ko men dan op veertien dollar per dag. Dat werd wel tijd, want ie dereen zit aardig in de schulden en nu met die vier dollar erbij komen we er aardig uit. De ver hoging is trouwens ook nog met terugwerkende kracht, dus mis schien houd ik nog wel geld over om nog een keertje naar Neder land te gaan, maar dan moet het niet zo warm zijn. Jammer Eergisteren heb ik in een paar kran ten wat gelezen overeen stukjein de Haagse Post, waarin een Ne derlandse militair nogal discri minerende opmerkingen had gemaakt. Ik vind het jammer dat zoiets is gebeurd en ik geloof dat het ook nogal wordt opgeblazen in Nederland. Het is echt een op merking van een of andere kloot zak geweest, die daar verder niet bij heeft nagedacht. Of het is mis schien wel aardig verdraaid door die journaliste, want die zijn daar meestal wel goed in. Men moet dus niet geloven dat iedere Ne derlandse militair hier in Liba non er zo over denkt. De meesten hier vonden het ook maar een stomme opmerking en er waren er zelfs bij die nogal kwaad wer den. De voorkeur voor een bepaalde partij die er misschien in het be gin wel was bij sommige mensen zal waarschijnlijk wel verdwenen zijn. Het is natuurlijk nooit goed te praten dat Israël nogal vaak vluchtelingenkampen bombar deert, maar ook de Palestijnen zijn geen lieverdjes. Ik geloof dat iedereen hier gaat inzien dat bei de partijen wel een beetje gelijk hebben in hun idealen, alleen de manier waaróp men het naar vo ren brengt is nogal hard, namelijk met bommen en granaten. Want praten zullen ze waarschijnlijk voorlopig toch niet. En wij als Unifil-militairen zitten daar dan midden tussen en moe ten te allen tyde neutraal blijven. Dat moeten we dan maar blijven proberen. Ik hoop dus dat men die ene opmerking niet het hele Nederlandse bataljon hier aanre kent. Van de week hebben wjj ook de de finitieve datum gehoord dat wy Door Cor Schoneveld vanuit Libanon weer naar huis gaan. Dat is voor de eerste groep 19 september en voor de tweede een week later. Dat is voor ons dus nog een aar dig rukkie en dan zijn wij nog wel de laatste van de Nederlanders die hier zijn begonnen. Ik hoop maar voor onze opvolgers dat ze hier in het begin niet zo veel hoe ven te klagen als wij. Dat zal waarschijnlijk wel meevallen, want alles is al aardig opgeknapt en er wordt nog steeds hard ge werkt, Als het tenminste niet te warm is. DEN HAAG (GPD) - De Badan Persatuan, het Zuidmoluks parlement, verwerpt de plannen die de regering heeft voor een nieuw Moluks ad viesorgaan. Het is de tweede belangrijke Molukse organisatie die zware kritiek uit op deze plannen. Eerder sprak het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers zich uit tegen belangrijke onderdelen van de regeringsvoor nemens. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft de Molukse organisaties Zuidmolukse maanden geleden een brief geschreven, waarin hy hun vraagt om commentaar op een voorontwerp van wet. Dit voorontwerp pleit voor een breed adviesorgaan, dat niet meer onder CRM, maar onder binnenlandse zaken zou moeten vallen. De Bad an Persatuan verwerpt de plannen, onder meer omdat het door de regering voorgestelde adviesorgaan in voldoende mate een "eigen in stantie op centraal niveau is, dat inlichtingen en adviezen verstrekt" en namens de Zuidmolukse bevolkingsgroepen als "vertrouwensrelatie met betrekking tot adviezen van de regering" optreedt. Het Zuidmolukse parlement vindt dat politieke medezeggenschap voor de Molukkers het best tot zijn recht komt in een raad, die is samenge steld op basis van verkiezingen. In gesprekken met medewerkers van CRM is de Badan Persatuan geble ken, dat de overheid grote moeite heeft met dergelijke verkiezingen. Er zou zo "worden getreden in de bevoegheden van de Nederlandse volks vertegenwoordiging".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4