Bouw van Digros koopcentrum is stilgelegd weer Renovatie van 500 woningen in Leiden Ons Buiten groene hart Leiden Noord Tegenstap Mijnders: kort geding Einde stads vernieuwing niet in zicht WOENSDAG 11 JULI 1979 LEIDEN - De gemeente Leiden heeft de gisteren hervatte bouwwerk zaamheden voor de vesti ging van een Digros- koopcentrum aan de Lan- gegracht nog in de loop van de dag stilgelegd. De vestiging van een noodwinkel (supermarkt) in het winkelcomplex van meubelzaak Mijnders gaat echter gewoon door. Directeur Mijnders kondigde giste ren direct aan als tegenstap een kort geding tegen de gemeente aan te spannen. Volgens hem heeft de gemeente geen grond om een bouwstop op te leggen. Zoals gisteren gemeld staan hij en Di- gros-directeur Van den Broek op het standpunt dat de bouwstop niet meer geldt. Gat Mijnders en Van den Broek beroe pen zich op een "gat" in de juridi sche procedure. De zakenlieden menen dat de schorsing van de bouwvergunning door de Kroon een dag te laat is verlengd. De gemeente houdt echter vast aan de door de Kroon opgelegde schorsing. Het hervatten van de bouwwerk zaamheden moet in feite worden gezien als een middel om de juri dische procedure voort te zetten. Door de bouw te hervatten heeft Mijnders een reactie uitgelokt, waartegen hij vervolgens in be roep kan gaan. Deze procedure is nodig om duidelijkheid te krijgen of de schorsing van de bouwver gunning wel of niet geldt. Ambtenaar De stopzetting van de bouw ge beurde gisteren door een ambte naar van bouw- en woningtoe zicht. Hij gelastte Mijnders de ac tiviteiten stil te leggen. Hieraan werd onmiddellijk gevolg gege ven. Bij de gemeente verwacht men niet dat Mijnders de bouw nu toch nog voortzet. Wethouder Waal (stadsontwikke ling): "Wij gaan er van uit dat men zich er nu aan houdt. Wij zullen Bij voortzetting van de bouw kan de zaak van dag tot dag blijven de gemeente de politie de activi- volgen". teiten stil laten leggen. De heer Chadron (75), lid van verdienste van volkstuinver eniging "Ons Buiten": "Dit is een hele fijne tuin, er heerst een enorme saamhorigheid". LEIDEN - De gemeente heeft plannen in voorbe reiding om op korte ter mijn ruim 500 woningen van Leidse woningbouw verenigingen te renove ren, 475 andere woningen in Leiden zullen binnen afzienbare tijd worden af gebroken om plaats te maken voor nieuwbouw. Een en ander blijkt uit de plannen van de gemeente voor de komen de jaren. Het is duidelijk dat nog steeds flink vaart zit in de stads vernieuwing in Leiden. Bijna 900 woningwetwoningen hebben inmiddels een opknapbeurt ach ter de rug. De renovatie van 690 woningen is op dit moment in uitvoering. Het totaal aantal ge renoveerde woningen zal binnen enkele jaren de 2000 overschrij den. Het eind van de Leidse stadsver nieuwing is dus voorlopig niet in zicht. Ondanks sombere berich ten over de pot voor de stadsver nieuwing die bijna leeg zou zijn ziet de gemeente steeds weer kans om de goedkeuring van het rijk los te krijgen voor nieuwe re novatieprojecten. Er zijn op dit moment plannen in voorberei ding voor de renovatie van 130 woningen van woningbouwver eniging De Eendracht in De Kooi (omgeving Sumatrastraat). Als de minister van volkshuisvesting met die plannen akkoord gaat is Morschwijck Ook in clubhuis Morschwijck Agendo op zijn er geen aktiviteiten, omdat de spullen voor het kamp (van 28 juli tot en met 4 augustus) klaargemaakt moeten worden. Dan staan er nog een toneelstuk (vrijdagmiddag 10 augus tus); een poppenkast (9 au gustus); handenarbeid en een fietstocht (14 augustus) en een strandwandeling (16 augus tus, 1830 uur) op het pro gramma voordat aan het slot feest kan worden begonnen. Dat valt op vrijdag 17 augus tus, is bestemd voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar en begint om twee uur. (Topaaslaan 19) zijn deze week de vakantieakviteiten van start gegaan. De meeste evenementen 's morgens (tien uur tot half twaalf) zijn be stemd voor kinderen van vier tot en met zeven jaar. Dezelfde aktiviteiten, maar dan van twee uur tot half vier zijn voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar bestemd. Morgen zullen die tijden discoklanken uit het clubhuis klinken. Vrij dagmiddag is er een barbe- cuefeest voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Vakantie Films worden gedraaid op de maandagen 16 en 23 juli, 6 en 13 augustus. Dinsdag 17 juli kunnen er fietsen worden ver sierd (step of poppenwagen mag natuurlijk ook). Uitstap jes zijn er op 18 juli (Maduro- dam, vertrek half elf), 25 juli (Duinrell), 8 augustus (Avi fauna), en 15 augustus (be stemming nog onbekend). De dagtochten zijn bedoeld voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Spelletjes worden er gedaan op donderdag 19 juli, 7 en 16 au gustus. Op 24 juli wordt er een speurtocht gehouden. Don derdagmiddag 26 juli is er een modeshow. De dag daar- Morgen hebben de Leidse club- en buurthuizen de volgende vakantieaktiviteiten te bie den: De Klinker, Berlagestraat 2 -Levend gazenbord 10-15 uur Vijfhovenhuis, Hoflaan 169 -Speurtocht door de wijk; bij slecht weer film 14-1530 uur Tamboerijn, Valeriusstraat 73 -Film "The Sound of Music" (voor bejaarden en volwasse nen) 1330 uur Jeugddorp, Voorschoterweg -Spelen, bouwdorp, 930-1530 uur Morschwijck, Topaaslaan 19 -Disco 10.-1130 en 14.1530 uur Duivensport PV "De Reisduif' hield met 125 oude duiven een wedvlucht vanaf Noyon, de uitslag was: 1C. Siecker, 2. W.v.d. Hoogt, 3,6, 8,10. K.v.d. Berg, 4,5. P. Mooten, 7. W. Kop, 9. S. v.d. Hoven.Verder werd. met jonge duiven gevlogen vanaf Duf fel. De uitslag: 1,3,6. N. v.d. Dop en Zn.,2. S.v.d. Hoven, 4. W. v.d. Hoogt, 5. J. Straathof, 7. W. Harteveli,8. W. Tolboom, 9,10. C. Strik. Woningen aan de Kooilaan-Hambroeklaan worden gesloopt en vervangen door nieuwbouw. het mogelijk om nog voor het einde van dit jaar een begin te maken met de werkzaamheden. Dit renovatieplan maakt feitelijk deel uit van twee complexen van in totaal 272 woningen van De Eendracht. Voorbereidingen worden ook getroffen voor de re novatie van de resterende 142 woningen. Tuinstad wijk Met de renovatie van 100 woningen in Tuinstadwijk (omgeving Dah liastraat) zal spoedig een begin worden gemaakt. 27 Woningen van woningbouwvereniging Eengezindheid in de Oosterstraa- ten 112 woningen van woning bouwvereniging Ons Doel in de omgeving Resedastraat zullen eveneens op korte termijn wor den aangepakt. De renovatie van 164 woningen in de Transvaal- buurt is door het rijk in principe goedgekeurd en zal nog dit jaar beginnen. Een beperkte renovatie (afhanke lijk van de wensen van de bewo ners) wordt overwogen voor 71 woningen in de omgeving Ter' Haarkade, voor 14 woningen aan de Javastraat en voor 101 wonin gen in de Greven- en Drucker- straat. Ook voor de flats in de ho ven langs de Willem de Zwijger laan (Ons Belang) wordt gedacht aan een beperkte renovatie. Vooruitlopend daarop wordt dit najaar al een aantal voorzienin gen getroffen. Afbreken Naast renovatieprojecten heeft de gemeente op dit moment plan nen in voorbereiding om 109 en 72 oude woningwetwoningen van Ons Belang (omgeving Bronckhorststraat en Mamix- straat) af te breken. Ook in De Kooi zullen 146 woningen (om geving Ringkade) en wellicht nog 40 woningen (Bilitonstraat/Ban- kastraat) van woningbouwver eniging Werkmans Woningen worden afgebroken. 16 Wonin gen in het Kooipark zullen even eens worden vervangen door nieuwbouw. Tenslotte staan in Leiden-de Waard 92 woningen (omgeving Van Speijckstraat) en 20 woningen (Trompstraat) van woningbouwvereniging Eensge zindheid op de nominatie om te worden gesloopt. Voor de uitvoer van sloopplannen is het noodza kelijk dat overeenstemming wordt bereikt met de huidige bewoners, ondermeer over de huren van de vervangende nieuwbouw. 192 Woningen van de LWS (omge ving Lusthoflaan/Sophiastraat- noord) zijn al afgebroken. De vervangende nieuwbouw van 93 woningen is in uitvoering. Als vervangende woonruimten die nen verder de 70 flats aan de Lan- gegracht en 14 woningen aan de Julianastraat. In augustus wordt een begin gemaakt met vervan gende nieuwbouw aan de Kooi- laan/Hambroeklaan. Op deze plaats zullen 10 woningen in de premiekoopsector worden ge bouwd ter vervanging van de twintig woningen die in deze straten werden afgebroken. Beslag Wethouder Verboom (volkshuis vesting) erkent dat de voortgang van de stadsvernieuwing een enorm beslag legt op de woning voorraad. De komende tijd zullen zo'n 1000 wissel woningen aan de woningvoorraad zijn onttrokken omdat evenzoveel woningen on der handen zijn. "Zolang we be zig zijn met stadsvernieuwing kunnen die duizend woningen niet worden gegeven aan wo ningzoekenden. Toch moeten we doorgaan met de woningverbete ring", zegt wethouder Verboom beslist. "Als we ophouden met renoveren gaan niet alleen de woningen maar gaat ook het leefklimaat in de stadsvernieu wingsgebieden enorm achteruit. Er zijn ontzettend veel proble men, de stadsvernieuwing vraagt zijn tol, maar we moeten vooruit. Je kunt geen nee meer zeggen te gen de mensen". Zoals gisteren op deze pagina al stond aangekondigd zal de "Nieuwsspiegel" de komende weken in het teken staan van de verschillende Leidse wij ken. Onze bedoeling is om zo veel mogelijk de individuele burger aan het woord te laten. U kunt ons daarbij best een handje helpen door telefo nisch (tot elf uur 's ochtends) tips en suggesties door te ge ven (telefoon 125260). De eerste wijk die aan bod komt is Leiden Noord (Noorder kwartier). De wijk die globaal wordt begrensd door de Mare- singel, het Zwarte Pad, de Kooilaan en de Merenwijk. Deze wijk, die door midden wordt gespleten door de drukke verkeersader Willbm de Zwijgerlaan, kent een kleine 6.000 inwoners. Het le ven in "Noord" wordt op dit moment in belangrijke mate bepaald door renovatie van een niet onaanzienlijk gedeel te van het huizenbestand. Op de renovatie en de daarbij be horende sociale problemen zullen we op korte termijn wellicht terugkomen. Vandaag willen we ons beper ken tot het "groene hart" van de wijk, het volkstuincomplex "Ons Buiten". Zoals vrijwel alle Leidse volkstuincom plexen in de Tweede Wereld oorlog ontstaan door een ge brek aan voedsel bij de stad- bevolking. Aanvankelijk ADVERTENTIE Vanavond lekker uit eten TOURIST l voor maar 13.25 een heel menu. Waar is dat? Overal waar u dit Uauwebord ziet! O Meer dan 700 restaurants m Nederland serveren hel De meeste VVV's hebben de komplcie adreslijst MENU Vervangende nieuwbouw woningen die op het ogenblik worden gebouwd op het voormalige spoorwegcomplex aan de Herensingel. werd het complex door ver scheidene verenigingen be volkt die later zijn samenge smolten tot één vereniging: "Ons Buiten". Het complex van deze verenigingdoor de aanleg van de Ijss el meer laan opgesplitst in een oost- en west-gedeelteomvat nu ruim 400 tuinen. Volkstuincomplexen dienen na tuurlijk al lang niet meer als extra voedselbronnen. Onder het motto "zes hoog met alleen een paar bloempotten voor de ramen is ook niet alles" zijn in de loop der jaren op de meeste tuinen de fraaiste buiten verblijven, die soms een waarde van enige tiendui zenden gulden vertegenwoor digen, verschenen. Deze op- stallingen kunnen vaak zon dermeer als tweede woning worden beschouwd. Zo ook het tuinhuisje van de fa milie Van Weeren op "Ons Buiten". Deze Leidse familie zit nu zo'n acht jaar op de tuin, waar zij een lapje grond van ongeveer 300 vierkante meter tot haar beschikking heeft. Met vereende krachten is er op dit stukje grond een fraai bouwwerk verschenen. Van alle gemakken voorzien. Meneer Van Weeren schat dat zijn buitenverblijf zeker 20.000 gulden waard is. "Het is groot genoeg om er met het hele gezin in te overnachten" zegt hij niet zonder trots: "Dat doen wij dan ook zo'n beetje de hele zomer". Toch blijkt het aspect van de voedselvoorziening bij som mige volkstuinbezitters, in elk geval bij de familie Van Wee ren, nog een rol te spelen. Vandaar dat zij op hun tuin volop sla, andijvie, komkom mer, aardbeien, sperde-, en snijbonen, ja zelfs druiven verbouwen. "Want", zo zegt mevrouw Van Weeren, "Wat betaal je tegenwoordig voor een pondje herenbonen, toch gauw een drieënhalve gulden. Nou dan kun-je ze toch beter zelf plukken? Tot de oudste bewoners van "Ons Biiiten" behoort het echtpaar Chadron. Het zit al ruim twintig jaar op dit tuin complex in Leiden Noord.Ook op hun tuin staat een aardig optrekje waarin het echtpaar (75 en 72 jaar oud) nagenoeg de gehele zomer doorbrengt. Het is even over elven en me neer Chadron, onlangs tot lid van verdienste van "Ons Bui ten" benoemd, zit met ontbloot bovenlijf te genieten van het ochtendzonnetje. Glunderend laat hij weten dat hij en zijn vrouw het prima naar hun zin hebben op "Ons Buiten". "Mijn vrouw en ik zijn ons hele leven al buitenartiesten geweest", zegt de heer Cha dron, "Dus u kunt wel begrij pen dat we best gelukkig zijn met ons tuintje". Hij vervolgt: "Dit is een hele fij ne tuin. Er heerst een enorme saamhorigheid. Bovendien hebben we hier een geweldige leuke kantine en er worden het hele jaar door tal van ac tiviteiten georganiseerd. Toch erger ik me wel eens aan de mentaliteit van bepaalde mensen. Terwijl het eigenlijk verboden is worden er voort durend auto's voor de ingang geparkeerd. Stel dat er ie mand op de tuin niet goed wordtdan kan er nooit van z'n leven een ziekenwagen doorkomenSoms denk ik wel eens dat die mensen met een plaat voor hun kop lopen", zegt Chadron hoofdschud dend. "Maar kom, ik zal jullie eens ons tweede woninkje van binnen laten zien".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3