DE BURGEMEESTER DROOMT NU ALVANDE19e! PvdA-kamerleden willen nationale kankerpreventie NOODKREET ACTIE DIER ONDERDAK „Te weinig steun, dan ontslag Greep in juweliers etalage Zijlpoort krijgt glans terug LEZERS SCHRIJVEN Broekkleding (2) WOENSDAG 11 JULI 1979 LEIDEN PAGINA 15 Opgeknapt wevershuisje LEIDEN - "Een noodkreet". Zo noemt de heer J. Vermeulen van de actie "Dier Onder dak" zijn oproep om de ko mende weken nog enkele honden aan tijdelijk tehuis te helpen. De bedoeling van zijn actie was dat zich gastgezinnen zouden aanbieden die bereid waren om een paar weken de hond van een op vakantie zijnd gezin te verzorgen. Vermeulen: "In de meeste gevallen hebben we dat kunnen doen via een onder linge ruil tussen gezinnen. Op die manier hebben we zo'n tachtig negentig hon den kunnen onderbrengen. We zitten nu echter nog met een zeven, acht grotere hon den waarvoor we nog geen adres hebben kunnen vin den. Het gaat om twee of drie weken verzorging. Ergens anders onderbrengen is on mogelijk want de dierenpen- sions zitten allemaal vol". Dierenliefhebbers uit de Leid- se regio die belangstelling hebben kunnen contact op nemen met J. Vermeulen, Lombokstraat 23, Leiden, te lefoon 071-121760. ADVERTENTIE Want donderdag 19 juli, 's ochtends meubelen drastisch af teprijzen, dus dat om half 10, begint bij Sanders Meubel- belooft wat! stad een grandioze opruiming. De burgemeester is al dagenlang in de weer om zijn complete collectie Echt eiken, echt leer, klassiek en modern, alles gaat de komende weken extra voordelig de deur uit. BERKEL/RODENRIJS. Industrieweg 31 (achter het veiling-gebouw), tel. 01891-3137. Geopend van ma. t/m do. van9.30-17.30uur, vrij. van 9.00-21.00 uur, za.van9.00-17.00uur. Vrijdagavond koopavond. Sanders Meubelstad vindt u in: Uden/Volkel, Hattem, Berkel/Rodenrijs, Kerkrade- West, Oosterhout-Zuid (N.Br.), Groningen en Heerhugowaard. LEIDEN - De heer ir. W. Snieder heeft ontslag genomen als waar nemend voorzitter van de ge meentelijke commissie kunstop drachten. Eind mei had hij bij het Leids college van B en W een ver zoek ingediend om meer ambte lijke steun. Zou die steun niet vóór 1 juli zijn toegezegd, dan zou ir. Snieder zijn functie neerleg gen. Een woordvoerder van de gemeen te Leiden verklaarde desge vraagd dat het er voorlopig niet inzit dat er meer mensen be schikbaar komen voor de com missie kunstopdrachten. "Wij moeten voor ieder nieuw perso neelslid een aanvraag indienen bij het ministerie van binnen landse zaken en aangezien er moet worden bezuinigd is men zeer karig met het toewijzen van nieuw personeel". In de brief aan het college consta teert ir. Snieder dat de enige amb telijke kracht die voor de com missie werkzaam was al enkele maanden ziek is. Daardoor is de advisering over een flink aantal kunstprojecten blijven liggen. Dat geldt onder meer voor de kunstwerken bij het zwembad aan de Boshuizerlaan, het ge bouw van K&O, de omstreden boog van Frans de Wit in de Me- renwijk en diverse werken in de Merenwijk en het Morskwartier. Overigens heeft de heer Snieder zich bereid verklaard om terug te keren wanneer de commissie haar taak weer kan uitvoeren. LEIDEN - De stichting "Het kleine Leidse woonhuis" heeft haar eer ste pandje gerestaureerd. De op knapbeurt van een kleine we verswoning, bestemd voor twee personen, is op een oor na gevild. Daarmee wordt opnieuw een wo ninkje, dat in oude glorie is her steld, toegevoegd aan het histori sche stadsgezicht. De stichting werd opgericht in 1976 en heeft zich ten doel gesteld van pakhuizen of garages in de bin nenstad weer woningen te maken die ter beschikking kunnen wor den gesteld aan de mensen die oorspronkelijk in die stadsdelen woonden. Een aantal kleine ver vallen panden die karakteristiek zijn voor Leiden krijgt zo weer hun historische waarde terug. De stichting heeft vooral belang stelling voor kleine pandjes die (nog) niet op de monumentenlijst staan maar die wel beeldbepa lend zijn voor het Leidse stads beeld. Bij het herstel wordt er op gelet om de woninkjes zoveel mo gelijk in de oorspronkelijke toe stand terug te brengen. Uiteraard voorzien van hedendaagse ge makken zoals: een douche, toilet, centrale verwarming en een bete re keuken. Het eerste pandje dat door de stich ting is gerestaureerd staat aan de Uiterstegracht. Het is een kleine weverswoning bestemd voor twee personen. Het herstel heeft zich beperkt tot het hoogstnoodzake lijke .Om onnodige kosten tegen te gaan is gekozen voor zogenaam de Casco-bouw. Dit betekent dat voor- achter-en zij gevels, evenals de balklaag en het dak zijn geres taureerd. De toekomstige bewo ner heeft echter zelf de indeling van het huis in de hand en daar mee ook het geld dat hij er verder aan wil besteden. De stichting zal het pandje na voltooiing van de restauratie verkopen. Het pandje is gerestaureerd onder architec tuur van de Leidse architect Veldman. DEN HAAG/LEIDEN - De Tweede-Kamerleden Drenth en Epema-Brug- man (PvdA) vinden dat er een nationaal kankerpre- ventiebeleid moet komen, waarbij onderzocht moet worden welke vormen van industriële bedrijvigheid het ontstaan van kanker bevordert. Dit blijkt uit schriftelijke vragen die zij aan staatssecretaris Veder- Smit (volksgezondheid) hebben gesteld naar aanleiding van uitla tingen van de Leidse sociaal-ge neeskundige dr. G. J. Bos in het blad Medisch Contact. Eerder hebben de kamerleden Voogd, Stoffelen en Van den Bergh (eveneens allen PvdA) er al bij de staatssecretaris op aangedrongen om een nader onderzoek in te stellen naar de relatief hoge kan- kersterfte in Haarlemmermeer. Volgens dr. Bos zou dit wel eens te wijten kunnen zijn aan stoffen die vrijkomen bij het starten en landen van vliegtuigen op Schip hol. In aanvulling op de vragen van hun fractiegenoten willen Drenth en Epema-Burgman nu van de staatssecretaris weten of zij het eens is met de mening van Bos dat er in Nederland een versprei ding plaats heeft van kankerver wekkende stoffen vanuit sommi ge kankerhaard-gemeenten. Dat zou gebeuren hetzij via een com plex van schoorstenen, hetzij via het werk-woonverkeer, hetzij via ioniserende straling. De kamerleden herhalen een oud verzoek van de PvdA-fractie om in de Nederlandse statistieken over ziekte en sterfte aan te geven in welke sociale klassen of be roepen die veel voorkomen. LEIDEN - Onbekenden deden gis termiddag vanuit de winkel een greep in de etalage van een juwe lier in de Maarsmansteeg. De buit bestond uit een plaatarm band en een aantal gouden ringen met een totale waarde van onge veer 1750 gulden. ADVERTENTIE Nieuwbouw besmeurd LEIDEN - In een in aanbouw zijn de woning aan het De Savomin Lohmanplein op het Waardei- land is in de nacht van maandag op dinsdag schade aangericht. De pas bespoten muren werden met bruine verf besmeurd en zullen opnieuw bespoten moeten worden. De trapleuning werd met lijm ingesmeerd. LEIDEN - De Zijlpoort in Lei den krijgt langzaam, maar gestaag zijn monumentale glans terug. Na een jaar is het monument voor een belang rijk deel van zijn steigers ont daan. In herwonnen schoon heid torent de oude stadspoort in de omgeving omhoog. De restauratie moet dit jaar ko men. Met het vorderen van de restau ratie komt ook de noodzaak van een bestemming voor de stadspoort naderbij. Parti culier eigenaar J. M. G. MeU kert heeft inmiddels plannen om het monument te benutten als ontmoetingsruimte voor de universiteiten van Leiden en Leuven. Deze plannen ver keren echter nog in een voor lopig stadium. Eigenaar Melkert nam de stadspoort enkele jaren gele den in erfpacht van de ge meente Leiden over. De in België wonende Nederlandse zakenman verplichtte zich daarbij de stadspoort te res taureren. Met deze restaura tie is zo'n IJ miljoen gulden gemoeid. De particuliere initiatiefnemer begon het herstel vorig jaar op eigen risico zonder toezegging voor rijkssubsidie. Ondanks het gevorderde stadium mist Melkert nog altijd een toezeg ging van Monumentenzorg. De zakenman heeft inmiddels zo'n acht ton in de restauratie gestoken. Bij de gemeente Leiden zegt men goede hoop te hebben dat de toezegging van Monumenten zorg binnenkort afkomt. Bij de rijksdienst is men nog niet zo definitief. De subsidieaan vraag is nog altijd in behan deling. "Wat daar van komt, weten we nog niet", zegt men. ADVERTENTIE UNIEK VOOR LEIDEN Exclusieve trouwkaarten verlovingskaarten geboortekaarten Speciale cAanbieding: Wie 4 weken van tevoren bij ons z'n geboortekaartjes bestelt en de juiste geboortedatum raadt, krijgt ze (jRATIS Een katoenen draagtas of schoudertas bij iedere opdracht boven f 50,- KADO. Nieuwe Rijn 34 'ifQ.v u tel. 071 - 146291 VrfUKV UUfV MULTICOPY voor al uw handels- en familiedrukwerk Naar aanleiding van uw artikel over ds. De Jong in Katwijk aan Zee en zijn gedachten over de eerbaar heid in het huis des Heren moe ten mij enkele dingen van het hart. Allereerst schrik ik niet zo erg van de kop boven dit stuk: "Niet in broekkleding en met bedekt hoofd". Dat komt omdat wij eni ge kennis hebben aan het heerlij ke vakantiedorp Ouddorp, waar ds. De Jong eens predikant was. Als men Ouddorp binnenkomt, staan er borden langs de weg. "Welkom in Ouddorp, ook na mens de kerken". Mocht mis schien een groot deel van de christelijke inwoners van dit dorp dat "welkom" van harte menen, zo niet ds. De Jong en zijn kerkeraad van toen. Wij probeerden de eerste vakantie zondag-het was in juni 1975-in de hervormde kerk aldaar een fijne dienst bij te wonen en hoop ten daar geestelijke steun in ons leven te ontvangen, die wij zo hard nodig hebben. Maar het werd een koude douche. Men keek ons de kerk uit. Mijn vrouw had alleen een prachtige creme zomeijapon, met bloemen gegar neerd, aan, maar miste de door "gelovig" Ouddorp voorgeschre ven hoed. Dat was rampzalig. Het ontbrak er nog maar aan, dat we eruit werden gezet. Over de alles wat "Liefde van Christus" heet vernielende preek van ds. De Jong zal ik nog maar niet spreken. Het was vreselijk. Na nog een schuchtere poging te hebben gedaan om in Goederee de bij ds. Van Kooten wat meer van de liefde van Christus te ho ren en te vinden hebben wij drie jaar de gereformeerde diensten in Ouddorp bezocht. Daaraan be waren wij heel fijne herinnerin gen. Deze dominee De Jong meent ken nelijk dat de bijbel niet tijd- en situatie-gebonden kan zijn. Ik vraag: eet ds. De Jong nog met bedekt hoofd? Ligt ds. De Jong nog aan tafel? Worden de voeten van ds. De Jong gewassen voor het eten? Zou ds. De Jong kinde ren verwekken bij zijn dienstbo de als bleek dat zijn vrouw geen kinderen meer kreeg (vader Ja cob). Moet ds. De Jong de familierelatie "lossen" als een bloedverwant als kinderloze weduwe achter blijft? En ga zo nog maar even door. Zelf leeft hij ook niet volgens de niet aan tijd en situatie gebonden bij bel. Want dan gaf hij zijn goede, volgens de normen van 1979 vastgestelde salaris terug, ging hy dagelijks netten boeten of vis schoonmaken voor zijn dagelijks brood en predikte hij 's avonds, het gehele jaar door, en op de zondagen, maar dan wel gratis (Paulus). Dat God Zijn zegen, Zijn genade zou kunnen onthouden aan een kerkdienst vanwege het feit dat mensen hun hoed niet hebben meegebracht, ik kan hier alleen maar dit over zeggen (en neem de volle verantwoordelijkheid voor deze woorden): laat ds. De Jong van nu af aan bidden dat God hém genadig zal zijn in het uur des oordeels, omdat hij, ds De Jong, als hij op deze weg der fari zeeërs doorgaat, de schuld ervan is dat wie weet hoeveel mede mensen nu definitief de deur van de kerk voorbijgaan, mensen die in deze tijd van vervlakking toch nog tot de kerkbezoekers willen behoren. Ds. De Jong en zijn kerkeraad hoe ven niet bang te zijn dat er bad gasten in vukantickleding bin nenkomen. Ze komen helemaal niet. Hing de Here Jezus aan het kruis voor zondaren of voor een groep zelfingenomen "christenen" in bepaalde kleding? Proeft u de droevige waanzin? Henk van der Nage, Ned. herv. diaken Dr. Kruytstraat 15 Rijswijk

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15