Costa Rica zet eenheid Amerikanen het land uit V SIMONE VEIL KANDIDAAT VOORZITTER Gesprek Sadat- Begin geeft sprankje hoop Ploim voor Westdoit.se veiligheidsdienst Doden bij treinongeluk Italië (Door drs. Chriet Titulaar) DEN HAAG - Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart NASA werkte de afgelopen dagen onder hoogspanning. In alle elf Amerikaanse NASA-cen tra zijn dag en nacht persvoor lichters beschikbaar om de laat ste informatie door te geven. De baanberekeningen over het snel dalende ruimtelaboratorium worden opgesteld door de verde digingsorganisatie Norad. De po sitiebepalingen worden verza meld door het Goddard Space Flight Centre in Maryland, vlak bij Washington. In het Goddard- c ent rum werken op elk moment dertig man aan het verzamelen en verwerken van de binnenko mende baangegevens. De vluchtleiding van Skylab is, net als toen het laboratorium nog echt werd gebruikt, in handen van de vluchtleiders in Goddard. De informatie over de baan wordt vanuit het vluchtleidingscen- trum doorgegeven aan het NASA Marshall Space Flight Centre in Huntsville (Alabama). De vroege re projectleiding van Skylab is weer opgetrommeld en confe reert nu over de te nemen beslis singen in deze laatste uren van het leven van Skylab. De veertig Skylab-managers geven hun conclusies via een directe lijn door aan het hoofdkwartier van NASA in Washington. In Washington zit de top van NASA zelf bijeen om de uiteindelijke beslissingen te nemen. Gister- Skylab valt vandaag terug op aarde avond was de situatie als volgt de terugval van Skylab zou plaats vinden vandaag, woensdag 11 juli 1979 tussen 13.02 en 23.02 Ne derlandse tijd. Het meest waar schijnlijke moment van terug keer is ergens midden tussen de ze tijden. Een blik op de kaart met banen die Skylab beschrijft leert dat het ruimtelaboratorium om 18.49 uur de evenaar passeert op een punt ten noordoosten van Nieuw-Zeeland. Elke negentig minuten beschrijft Skylab een baan om de aarde. In die periode is de aarde zo'n twin tig graden om haar as gedraaid. Het volgende snijpunt, een hele baan verder, ligt dus 20 graden verder op de evenaar. De ver moedelijke laatste baan van Skylab voert over relatief dunbe volkt gebied er. ze voert over veel water. Gisteravond was er daarom nog geen beslissing genomen om de positie van Skylab nog een keer te wijzigen zodat de terugval en kele uren werd uitgesteld. Op dat moment deelde een NASA- woordvoerder uit Huntville ons desgevraagd mee ook niet meer te verwachten dat er alsnog be sloten zou worden de val van Skylab te vertragen. In de loop van vandaag zal Skylab terug vallen. Hoewel er in een aantal landen hulptroepen paraat wor den gehouden om bij eventuele ongelukken te kunnen assiste ren, is het waarschijnlijk dat de wereld opvallend weinig merkt van de val van Skylab. Drukte bij de vluchtleiding in Houston, die nauwgezet de baan van Skylab volgt. MANAGUA/SAN JOSE (UPI/AFP) - De luchtmacht van het Sandinistische Bevrijdingsfront heeft gisteren voor het eerst van zich doen spreken toen een aanval werd uitgevoerd op een fort van de Nationale Garde buiten de stad Masaya, die in handen is van de guerrillastrijders. Een eenheid van de Amerikaanse luchtmacht, die als eva cuatieteam achter de hand werd gehouden, is door Costa Rica uit het land gezet. In San Jose, de hoofdstad van Cos ta Rica, stemde het Congres gis teren voor een voorstel dat 30 Amerikaanse luchtmacht-mili tairen binnen 24 uur het land moeten verlaten. De militairen bevonden zich in de stad Liberia, 75 km van de grens met Nicara gua. De Amerikaanse militairen waren zondagavond met twee HH-53-helikopters en een C- 130-transporttoestel in Liberia gearriveerd voor een mogelijke evacuatie van Amerikaans am bassadepersoneel uit Managua. Nog twee andere toestellen werden achter de hand gehouden in Pa- Voorstel om radiologische wapens te verbieden GENÈVE (AFP/Reuter) - De Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie hebben gisteren aan de ontwape ningscommissie van de Verenig de Naties in Genève een ont- werp-verdrag aangeboden, waarin radiologische wapens worden verboden. Na twee jaar onderhandelen kon den de wereldmachten het eens worden over de tekst. Als de 39 deelnemers aan de ontwape ningsconferentie het voorstel overnemen, verplichten zij zich „niet over te gaan tot het ontwik kelen, opslaan, anderszins ver krijgen of bezitten of gebruiken van radiologische wapens". Radiologische wapens - voorzover bekend zijn zij nog niet in ont wikkeling genomen - zijn alle wapens behalve een kernbom die ontworpen worden met het doel radioactief materiaal te gebrui ken om vernietiging of dood te bewerkstelligen. De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie stellen voor dat het verdrag voor onbepaalde tijd zal gelden en dat een land, dat een ander land ervan verdenkt zich niet aan het verdrag te houden, bij de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties een klacht kan indienen. Weer scheuren in DC-10's ontdekt WASHINGTON (Reuter) - Ameri- kaanse luchtvaartautoriteiten hebben gisteren meegedeeld dat opnieuw bij twee DC-10's scheu ren zijn ontdekt. Het is nog niet bekend of dat gevol gen heeft voor het opheffen van het vliegverbod voor dit type vliegtuig, dat deze week werd verwacht. De nieuwe gevallen van scheurtjes werden gevonden in twee van de drie toestellen van Trans Interna tional Airlines, een Californische chartermaatschappij. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington, Hodding Carter, kondigde gisteravond al het ver trek uit Costa Rica van de twee Helikopters en het Hercules-toe stel aan. Hij beklemtoonde dat de Verenig de Staten Somoza niet steunen, en dat ze evenmin pogen een van de strijdende partijen in Nicara gua te neutraliseren. Over het niet-erkennen door de Verenigde Staten van de voorlo pige regering van Nicaragua, zei de woordvoerder dat dit verband houdt met het feit dat de voorlo pige regering in Costa Rica is ge vestigd en niet in Nicaragua, en dat ze nog pas is erkend door "twee of drie landen". De woordvoerder noemde het "belachelijke speculaties" dat Washington zou proberen het tijdperk na Somoza te beïnvloe den door druk uit te oefenen om jonge officieren van de Nationale Garde in het toekomstige proces van het land te doen opnemen. Penibel De positie van generaal Somoza wordt, al met al, steeds penibeler. Volgens ingelichte kringen in Managua hebben de meeste ge neraals van Somoza gevraagd om Amerikaanse visa voor hen en hun gezinnen en hebben ze die ook gekregen. Ismail Reyes, de directeur van het Nicaraguaanse Rode Kruis, vertelde verslagge vers gisteren dat de Amerikaanse ambassadeur Lawrence Pezzul- lo, hem had gevraagd de leiding op zich te nemen van een inte- rim-regering-na-Somoza. Reyes zei dat hij de functie slechts met toestemming van de Sandinisten in overweging zou nemen. Het Sandinistische nationale be vrijdingsfront had maandag al de Verenigde Staten beschuldigd van een samenzwering tegen het leven van generaal Somoza en diens zoon, Anastasio Somoza Portocarrero. In een perscommuniqué, dat ze in Mexico-stad uitgaven, lieten de Sandisten weten dat hun inlich tingendienst lucht had gekregen van deze samenzwering van de CIA, die de codenaam "Green Light King II" had gekregen. De samenzwering bestond uit een plan in drie fasen, waarbij in eer ste instantie Somoza's halfbroer Jose Rodriquez Somoza, samen met leden van de Nationale Gar de, de aanslag op het leven van Somoza moest uitvoeren. De samenzwering werd geannu leerd omdat Guatemala Hondu ras en El Salvador zouden heb ben geweigerd eraan mee te wer ken. De derde fase van het plan was de instelling van een junta in Managua, bestaande uit officie ren van de Nationale Garde en conservatieve congresleden van Nicaragua. De organisatie van Amerikaanse staten (OAS) komt morgen in spoedzitting bijeen om te spre ken over de beschuldiging van buitenlandse militaire interven tie in de Nicaraguaanse burger oorlog. De bijeenkomst van de ministers van buitenlandse za ken van de OAS, vindt in Was hington plaats op verzoek van Nicaragua. NAPELS(UPI)- Bij een botsing tussen twee forensentreinen op een lijn rond de berg Vesu vius in Italië zijn gisteren 13 mensen om het leven gekomen en 63 gewond. Een aantal wagons van de trei nen is gekanteld en reddings ploegen gebruikten snijbran ders om passagiers te bevrij den. De treinen zijn bij CerCola fron taal met elkaar in botsing ge komen. Brand Iraans olieveld door sabotage veroorzaakt TEHERAN (Reuter) - Een tot nu toe onbekende guerillagroepe- ring „zwarte woensdag" heeft gisteren verklaard verantwoor delijk te zijn voor het opblazen van oliepijpleidingen in de Iraan- se provincie Khoezestan waar door een grote brand ontstaan is. De groep liet in een pamflet we ten dat zij deze aanslag en andere sabotagedaden heeft gepleegd. De commandant van de militaire politie, Saif Amir Rahimi, heeft gisteren duizend man in paraat heid gebracht om, zodra de rege ring hiertoe opdracht geeft, naar Khoezestan te sturen. Volgens Rahimi, die aanvankelijk door de regering van zijn functie was ontheven, maar van Chomeini opdracht kreeg om aan te blijven, had de directeur van de nationale Iraanse oliemaatschappij hem gevraagd of hij troepen beschik baar had om naar deze provincie in het zuiden van het land te stu- De intrekking van het ontslag van Rahimi betekent een persoonlijk succes voor de 55-jarige generaal die maandag had meegedeeld dat er een militaire samenzwering tegen hem was om hem te ver wijderen en de revolutie uit te hollen. Volgens waarnemers is eens te meer gebleken dat de voorlopige regering van premier Bazargan onderworpen blijft aan de wil van de geheime revolutionaire raad in de heilige stad Qom. BOMBARDEMENT - Bij aan vallen van de Iraakse luchtmacht op drie dorpen in het grensgebied tussen Iran en Irak zijn circa tien mensen omgekomen of gewond geraakt. Dit is gisteren meegedeeld in krin gen rond de Iraanse regering. Bij de aanvallen zouden de Irakezen raketten hebben gebruikt. (Van correspondent) ALEXANDRIË - De Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Begin hebben vannacht hun eerste ronde gesprekken af gesloten. De beide staatslieden hielden vandaag tijdens de lunch een tweede gedachtenuitwisse- ling. Deze zal in de loop van de avond eventueel worden beslo ten door een derde. President Sadat zal binnen de komende weken op uitnodiging van de Is raëlische premier zijn derde be zoek aan Israël brengen, zo ver wachten enkele insiders. Waarover Sadat en Begin hebben gepraat, is niet bekend gemaakt. Als alles goed gaat, worden de ge sprekken vanavond afgesloten met een officieel communiqué en een persconferentie, hoewel we gens het ontbreken van een agenda ook dat niet helemaal vast staat. De aanwezigheid van de Egyptische premier Mustafa Chalil en de Egyptische minister van defensie Hassan Ali wijst er in ieder geval op dat de Palestijn se autonomie en de ontruiming van de Sinaï hoog op de prioritei tenlijst staan. Egypte krijgt 25 juli opnieuw een deel van de Sinai terug. Men ver wacht dat Begin een versnelde ontruiming van de rest van dat schiereiland zal voorstellen in ruil voor Egyptische toezeggin gen eerder dan afgesproken normale betrekkingen met Israël aan te gaan. Volgens het vredes akkoord moeten eind dit jaar in Cairo en Tel Aviv Israëlische en Egyptische ambassades worden geopend. De Egyptenaren heb ben echter laten weten deze uit wisseling van ambassadeurs te zullen traineren indien niet meer vooruitgang wordt geboekt bij de gesprekken over de Palestijnse autonomie. Tot nu toe is elke bespreking tussen Begin en Sadat echter afgesloten met een „doorbraak" en de beide staatslieden lijken vast van plan dat tot een aardige traditie te ver heffen. Verrassingen zijn dus niet uitgesloten. Anderzijds lijkt het onwaarschijnlijk dat de Egypte naren van plan of in staat zijn te gemoet te komen aan de Israëli sche verlangens over de Pale stijnse autonomie. In Egyptische regeringskringen is een toenemende kribbigheid te bespeuren over de Israëlische nederzettingenpolitiek in de be zette gebieden. Deze, zo vindt men in Cairo, belast de Egypti sche politiek bovenmatig. Egyp- te's geloofwaardigheid in Arabi sche en internationale kring hangt erg af van wat Egypte voor de Palestijnen kan bereiken. Men neemt het de Israëli's dan ook kwalijk daar geen oog voor te hebben. Vandaar dat van Egyptische kant steeds meer instemming valt te proeven met de ideeen van Saoe- di-Arabië en Jordanië om de Ge- neefse vredesconferentie weer van stal te halen. Naast Israël en zijn Arabische buren zijn bij die Geneefse conferentie de Pale stijnen, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie betrokken. Een dergelijke conferentie zou veel meer druk op Israël kunnen uit oefenen dan Egypte, ondanks de hulp van de Verenigde Staten, zelf kan. Europees Parlement: LUXEMBURG - Simone Veil, de Franse oud-minister van gezondheid, is officieel kandidaat gesteld voor het voor zitterschap van het Europees Parlement. Ze is de kandidate van de 35 leden tellende liberale fractie. Tot nu toe is mevrouw Veil de enige kandidaat voor het voorzitter schap waarover volgende week tijdens de eerste voltallige bij eenkomst van het begin juni ge kozen parlement wordt be slist. Behalve de steun van de zestien Franse liberalen (van de UDF- partij van president Giscard) kreeg mevrouw Veil de steun van vier Duitse FDP'ers. In ruil voor deze Duitse steun werd de Dyit- ser Martin Bannermann gekozen tot voorzitter van de liberale EP- fractie. Zoals verwacht kozen de christen-democraten de Duitse CDU'er Egon Klepsch tot voor zitter. De socialisten kozen maandag al de Belg Glinne tot hun politieke leider in het Euro pese parlement. Socialisten en christen-democra ten voelen weinig voor mevrouw Veil als presidente van de as semblee. Het wordt mogelijk geacht dat de socialisten volgen de week in Straatsburg alsnog de Luxemburgse oud-premier Gas ton Thorn, ook een liberaal trou wens, zullen steunen als deze be schikbaar is voor het EP-voorzit- terschap. Thorn is in eigen land nog steeds in de markt om op nieuw leider van een coalitiere gering te worden. In de loop van deze week zal blijken of Thorn de voorkeur geeft aan een minister schap of aan het voorzitterschap van het parlement. Nu de belangrijkste fracties in het nieuwe Europees Parlement hun politieke leiders hebben aange wezen, kan een eerste balans worden opgemaakt. Die is niet bepaald positief. Bij de verkie zingen van begin juni werden vele „zware kanonnen", zoals ex- Bondskanselier Willy Brandt, de socialistische Franse partijleider Mitterrand, de oud-premiers Thorn en Tindemans in een EP- zetel gekozen. Maar onder de fractieleiders - in feite de n die de politiek „maken" - treft men geen enkele grote naam De christen-democraten hielden het bij Klepsch, die ook al in het vorige Europees Parlement hun voorzitter van de CD-fractie was. Klepsch is een rondbuikige, glimmende CDU'er die in eigen land duidelijk op het tweede plan opereert. De socialisten, die de grootste fractie vormen, kwamen tot de compromis-oplossing met hun keuze van de Waal Ernest Glinne tot hun leider. Glinne, een man die in z(jn eigen Waalse so cialistische partij tamelijk geïso leerd is komen te staan, viel in het oude parlement ook al niet op door daadkracht en initiatief. De liberale fractieleider Banner mann geldt als een bekwaam parlementariër, met een langdu rige Europese ervaring. In de Duitse FDP waartoe hij behoort, speelt hij ook een grotere rol dan bijvoorbeeld Klepsch in de CDU of Glinne in de Waalse PS. Ook Bannermann is echter niet de politieke krachtfiguur die de Eu ropese gemeenschap nieuw le ven zal kunnen inblazen. Het zelfde geldt voor Scott Hopkins, de fractieleider van de Britse Conservatieven, die met 64 af gevaardigden op twee na de grootste fractie in het Europese parlement vormen. (Van c correspondent) BONN - De Westduitse democrati sche rechtsstaat loopt geen wer kelijk gevaar te worden aangetast door extremistische activiteiten. Er bestaat weliswaar een voort durende bedreiging door terro risten alsmede een toenemend aantal rechtsextremistische uit spattingen en aanslagen, maar de veiligheid van de Bondsre publiek wordt vooral gewaar borgd door een geëngageerde en succesvolle inzet van de veilig heidsdienst. Dit zei minister van binnenlandse zaken Gerhart Baum (FDP) gisteren bij de pre sentatie van het jaarverslag van de binnenlandse veiligheids dienst over 1978. Vorig jaar zijn 52 terroristische aan slagen geregistreerd, tegen 48 in 1977. Deze gewelddaden hadden echter niet het ernstige karakter van de misdaden in 1977 In dat jaar werden procureur-generaal Buback, bankpresident Ponto en werkgeversvoorzitter Hanns- Martin Schleyer door terroristen vermoord. Intensieve opspo ringsactiviteiten leidden vorig jaar tot de arrestatie van 26 ver moedelijke terroristen. Ook kleine neo-nazistische groepe ringen zijn overgegaan tot ge- weidmisdaden. Hoewel deze niet te vergelijken zijn met de aansla gen van de Rote Armee Fraktion (RAF) en de Revolutionaire Cel len. blijft deze ontwikkeling, al dus Baum, zorgwekkend. Dit in het bijzonder omdat er in 1978 bij rechtse extremisten voor de eer ste keer sprake was van vorming van een terroristische vereniging. Hiervoor moeten zich op dit mo ment zes personen verantwoor den. Zij staan in Bückeburg te recht voor het gerechtshof van Celle wegens onder andere een gewapende overval op een Ne derlands militair bivak bij Ber- gen-Hohne. Minister Baum zei dat het aantal rechtse extremisten in de Bonds republiek wederom is teruggelo pen. Volgens het jaarverslag van de binnenlandse veiligheids dienst waren er in 1978 17.600 neo-nazi's, verdeeld over 76 groeperingen Hel jaar daarvoor 17.800, verdeeld over 83 organisa ties. Baum prèes met name het werk van de contraspionage dienst. Alleen al in de eerste vijf maanden van dit jaar werden meer agenten ontdekt dan in het hele jaar 1978 (30. respectievelijk 17). De meesten daarvan kwamen Uit de DDR. Het aantal extremisten in over heidsdienst was in 1978 ongeveer net zo groot als in 1977. Volgens het rapport zouden 427 rechtse en ruim 2300 linkse radicalen posi- tn-s in fttttsdienst belde U i De minister wees er nadrukkelijk op dat het jaarverslag van de bin nenlandse veiligheidsdienst uit sluitend een bijdrage tot de poli tieke meningsvorming is. Sollici tanten naar overheidsfuncties bunnen davon uit het rapport niet afleiden welke van ac ge noemde groeperingen „in strijd ztjn met de grondwet".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13