tV il Kuiper maakt van twaalfde etappe weer een dolle rit -v a - ZOETEMELK: HIJ HAD GELIJK iMé Peter Post: „Kuiper is een ezel" SüB Toor-directeur krijgt klappen „Ik heb toch geen keuze TOUR IN CIJFERS Zware boete voor Gerrie Knetemann k'C j n M DINSDAG 10 JULI 1979 PAGINA 9 C*CLPc Kuiper: een ezel" METZ - In de rij van degenen die aan het eind van de twaalfde Tour-etappe waar derend oordeelden over het initiatief van Hennie Kui per, ontbrak Peter Post. Zijn vroegere ploegleider oor deelde in Metz over Kuiper als „de absolute ezel". Post: „Hij moet toch weten dat hij zich tegen zo'n peloton fi naal te pletter rijdt... Maar zo is het altijd met Kuiper. Die jongen doet dingen waar hij beter niet aan had kunnen beginnen. Natuurlijk is het leuk voor de Tour en leuk voor het publiek om zoiets te ondernemen, want dit soort gekken heb je nodig om spektakel te krijgen. Maar het brengt Kuiper niks op. Nou ja, niks... een paar stijve poten". Levitan METZ - Tour-directeur Felix Levitan mag dan in deze we ken als een grote autoriteit door wielerland lopen, niet iedereen herkent en erkent hem als zodanig. De trotse Levitan ervoer dat op pijn lijke wijze voor de start van de etappe naar Metz toen hij met stevige klappen en har de hand door de chauffeur van de rennersbus, die de DAF-ploeg ter beschikking heeft, werd verwijderd. Het incident ontstond toen de Oostenrijkse renner Ger hard Chonbacher tot zijn schrik ontdekte, dat de ka ravaan op punt van vertrek ken stond terwijl hij nog maar half in koerskleding was gestoken. Amper in de bus gerend, stormde Levitan binnen om hem in de kraag te grijpen. Chauffeur Bor Go- ris: „Ik heb hem met z'n kop tegen het venster geslagen en buiten gezet". Nadere toelichting bij dat hardhandig optreden: „Ik voelde me bedreigd door de manier waarop hij zich ge droeg". En dan met schou derophalen: „Ik wist niet eens dat het Levitan was. Ik zag die man vanmorgen voor de eerste keer..." METZ (GPD) - Wanneer het ^loton zich zelf verzeke rd voel tof lui is,oj zich zomaar eens royaal wil ge dragen tegen gedemarreerde collega's, kan in een etappe het verschil tussen kop en staart aar dig oplopen. José Luis Viejc bracht het onder dergelijke om standigheden in 1976 tot een Tourrecord door naar een voor sprong van rond de22 minuten te trappen. In dat soort gevallen be driegt de schijn meestal de arge loze waarnemer. Voor Viejo bij voorbeeld bleef er indertijd am per drie minuten over. „En toch", zegt Joop Zoetemelk, ,git er na tuurlijk een portie risico in wan neer je een ander die vrijheid laat" Gokje Tussen Rocheforten Metz had hij als gele-truidrager dat gokje geno men met een coureur wiens kwali teiten verder reiken dan die van de gemiddelde renner aan wie men de lol van een royale ont snapping toestaat: Hennie Kui per. Voor hem echter is Zoetemelk niet bang geweest en Bernard Hmault evenmin. Hoe gering schattend de achterblijvers rea geerden op Kuipers initiatief, bleek uit de houding van Hi- naults ploegleider Cyrille Gui- mard die het stuur aan een ander gaf en op de achterbank ging lig gen slapen.. Joop Zoetemelk: .Je weet nou een maal dat renners die zo lang voorop fietsen verschrikkelijk veel te lijden hebben. Wanneer je daar in de finale met het hele pe loton stevig tegenaan gaat, blijft er meestal amper wat over van zo'n grote voorsprong. Maar dan moet je elkaar natuurlijk wel vinden in samenwerking. Dat is het risico dat je neemt" Steun Op weg naar Metz bleek die tactiek voor Zoetemelk geen misreke ning. Toen het erop aan kwam. kreeg hij de steun ran wie hij die mocht verwachten. Zoetemelk. ..Het is het spel om te kijken wie het initiatief gaat nemen. Hi- nault en ik zijn de hele dag niet uit eikaars buurt geweest en we hebben allebei zitten wachten op het moment dat een van ons twee ën zou beginnen. Hinault hield zich net zo rustig als ik en ook mijn ploegmaten lieten zich niet op hol brengen. Waar het om ging Het werd Joop Zoetemelk. Op 45 ki lometer van het einde gaf hij zijn knechten de opdracht het tempo op te voeren. Zoetemelk: ,j\ls het aan mij had gelegen zou ik iets eerder begonnen zijn, maar Dan- guillaume kwam met de ploeglei derswagen langs om te zeggen dat we nog even rustig moesten blijven zitten. Hij vond het beter ^y^-^DOOR ZWITSERLAND.. ^KeET.-252km-1UULI dat we de ploeg van Hinault het initiatief zouden opdringen, maar toen de motorordonnans ons het bordje liet zien waarop als voorsprong 835 stond durfde ik niet langer te wachten. Wij be gonnen tempo te maken en de ploeg van Hinault werkte meteen mee. Aan de renners van IJsboer- ke kregen we een goede steun om dat die voor het ploegenklasse- ment begonnen te koersen" Theorie Ofschoon hij zich weinig zorgen maakte over de goede ajloop van deze etappe, bleek Joop Zoetemelk toch wel degelijk bezig geweest te zijn met de theorie, dat Hennie Kuiper hem even hard kon ver rassen als hij het zelf vrijdag Bernard Hinault deed. Zoete melk: „Ik heb op een gegeven mo ment gedacht: stel nou eens dat Kuiper slaagt en dat ik de gele trui kwijt raak of dat hij in het algemeen klassement tot op een minuutje komt: Ik zou dat geen ramp hebben gevonden. Of ik nu eén concurrent heb of twee dat maakt me niks. Het zou zelfs mis schien wel eens goed geweest kunnen zijn voor mij wanneer Kuiper verder was gekomen dan nu. Met hem erbij zou zijn ploeg de komende dagen de koers mee geblokkeerd hebben en dan had den we i n de Alpen wel weer ver der gezien". Over Kuipers actie op zich oordeel de Joop Zoetemelk positief. „Hij had gelijk. Voor hem is de Tour zo tegenvallend verlopen.dat hij een gelegenheid moest pakken om op te vallen. Ik was op een dergelijke aanval ook voorbereid, want ik ken het karakter van Kuiper en ik weet hoe zijn ploegleider in der gelijke situaties reageert. Dit zat er duidelijk in. Kuiper moest de boel een keer flink op stelten zet ten en ik vind dat hij dat goed heeft gedaan" BELFORT ideure- I g Y Frankrijk 5loCmaux <j» fonds Zwilserland METZ (GPD) - Hennie Kuiper was niet verbitterd toen hij de balans opmaakte van een urenlange krachtsinspanning. „Ik blijf aanvallen, al moet ik na de Tour twee weken naar het sanatorium", zei hij. „De winst die ik tussen Rochefort en Metz heb veroverd, neemt in ieder geval nie mand me meer af" Kuiper hield aan zijn aanval, die ook van de twaalfde etappe een dolle rit maakte, bij na twee minu ten over. Niet veel in vergelijking met de marge van ruim acht mi nuten op 50 kilometer van de eindstreep. De gele trui bleef derhalve in het bezit van Zoete melk, maar de strijdvaardigheid van Kuiper betekende wel dat laatstgenoemde oprukte naar de derde plaats in het algemeen klassement. „Trouwens, ik heb geen andere keuze dan mijn con currenten af te matten", voegde hij aan zijn relaas toe „Hennie, je moet iets onderne men". had Kuiper zichzelf reeds in het hoofd gezet toen hij zon dagavond de individueletijdrit in Brussel nog eens de revue liet passeren. „Als je wacht tot de Al pen lacht Hinault in zijn vuistje Hij voelt zich dan - ondanks het feit dat Zoetemelk hem ont troond heeft - nog als Napo leon" Wegwezen Pats, wegwezen en rijden maar Hennie Kuiper voegde de daad bij het woord. De meute was DAMMEN - Na twee ronden van het toernooi om het open Neder lands damkampioenschap in Amsterdam hebben vijf spelers met elk vier punten de leiding. Het zijn: Harm Wiersma, de Tsjech Tsjegolev, Rob Clerc, Jos Stokkel en Piet Lauwen. TENNIS - Tom Okker heeft zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde van het internationale ten nistoernooi van Gstaad (Zwit serland). Okker versloeg de Ame rikaan Rick Fagel met 7-6 6-0. WIELRENNEN - Een Zwitsers team, bestaande uit Robert Dill Bundi, Hans Koenel, Urs Freuler en Walter Baumgartner heeft gis teravond in Zurich het wereldre cord ploegachtervolging voor amateurs scherper gesteld. Het kwartet kwam tot een tijd van 4 min 23,07 sec over de vier kilome ter. Het record was sedert 1976 in Italiaans bezit met 4.24,91. nauwelijks uit startplaats Roche fort vertrokken, of de ex-wereld kampioen sloeg aan het demarre ren. De regen, de wind en de tel kens terugkerende hellingen deerden hem niet. Kuiper sleurde na 12 km reeds voor de tweede keer aan een groepje dat zich als het ware in zijn wiel had vastge zogen. Voor de Brit Sherwen en de Belg Pevenage was de tempo slag meteen teveel. Zij vielen te rug in het peloton, dat onder het geweld van Kuiper reeds in meerdere formaties uiteen was gescheurd. Van de Velde, Theve- nard, Didier, Mutter, Friou, ze deden niets anders dan de ontke tende kopman van Peugeot vol gen. De voorste waaier van de hoofdmacht herstelde de or de. Aan de andere kant van de weg flit ste Kuiper weer, hergroepering, maar weer ging Kuiper. Eerst klampten twee man zich aan hem vast (Pronken Donadello). Daar na maakten Seznec. Didier en Borguet een overstapje. Met uit zondering van Donadello hielp niemand mee om Kuiper verder uit het gezichtsveld van Zoete melk en Hinault c.s. te bren gen. Seznec deed geen trap te veel om dat hij de belangen van Zoete melk in het oog moest houden. Pronk weigerde omdat hij zijn ploegmakker (en huidige kop man Ulli Sutter) niet in de wielen mocht rijden. Didier was present als knecht van Hinault en de Belg Borguet vond het blijkbaar om een andere reden goed dat hij zich niet extra hoefde in te span nen. „Zoiets moetje incasseren", oordeelde Kuiper, „dat is de wet van de wielersport. Donadello was in ieder geval wel een gewel dige steun. Als het aan mij ligt, is Donadello in de herfst mijn kop- pelgenoot in de Trofeo Barac- chi". Lange weg De ontsnapping van Kuiper scha kelde Hinault en al de anderen meteen uit voor de tijdwinst die paar tusse onderweg sprints te ■rdier ..Ik vond dat niet erg", zei Joop Zoe temelk over deze situatie. „Om dat er een kopgroep was, kon Hi nault mij in ieder geval geen se conden meer ontfutselen. Dat de kloof met Kuiper steeds groter werd. verontrustte me niet. Er lag nog een lange weg voor ons" Toen Hennie Kuiper behalve twee keer drie seconden bonificatie ook nog een marge van 8 minuten en 45 seconden tussen zichzelf en de andere favorieten had gesla gen, vonden Zoetemelk, Hinault en de equipe van Thurau (met het oog op het ploegenklassement) het natuurlijk wel hoog tijd wor den om de jacht te begijnen. ,,lk heb overigens geen moment de illusie gehad dat ik de gele trui, die ik op een gegeven moment dank zij mijn voorsprong ver overde, ook werkelijk om de schouders zou krijgen", zei Kui- „Op het laatst werd de kloof zélfs zo akelig smal dat ik vreesde alles voor niets gedaan te hebben. Ze gaan ons nog terugpakken, spookte het door mijn hoofd" Dat hij in de slotfase het contact met de latere ritwinnaar Seznec en de overige koplopers verloor, noemde Kuiper een logisch ge volg van de inspanningen. „Ik heb trouwens niet eens lang te- gengesparteld", aldus de strijd- lustigste renner van de dag. „Ik had genoeg krachten verspeeld en als ik mij weer bij Seznec en de rest had gevoegd, zou ik voor hen toch weereen speelbal geworden zijn. Voor de anderen was de etappezege immers belangrijk. Bij mij ging het alleen om tijd winst. Ik ben daarom in mijn ei gen tempo blijven doorrij den" Zesde Kuiper finishte ten slotte in zesde stelling, twee plaatsen achter de bestgeklasseerde landgenoot in de zoveelste explosieve etappe: Bert Pronk. AJle kopstukken konden de achterstand op Kuiper overigens tot 1 minuut en 45 se conden (plus de zes seconden bonificatie) beperken. De tome .oz'e vaart in de achtervolging had namelijk harde slagen toege bracht. Voor zover de losgeslagen meute toch nog in het spoor van Zoetemelk en Hinault had kun nen blijven, maakte een van de vele valpartijen een einde aan de ze situatie. Jo Maas raakte door de laatste tui meling zelfs zo ver'achter dat hij van de zevende naar de elfde plaats terugviel. Wellens duikel- „De hele Tour is sten van ons een oordeelde Kuiper. „Een keer tegenslag of een keer niet goed opletten, zoals mij gebeurde in de etappe naar Roubaix, en je hebt kostbare minuten achter stand. Mijn standpunt blijft ver der ongewijzigd. De renner die geen slechte dag meerheeft, wint de Tour. Inspanningen zoals ik gedaan heb, moet je durven doen. Als ze mij vragen of ik deze ex plosie straks niet duur moet be talen, vraag ik op mijn beurt geldt dat ook niet voor de rest? Iedereen moet kunnen recupere- de De uitslag van de twaalfde etappe 1. Seznec (Fra-Danguillaume) 193 km in 4 uur 42 min. 40 sec. (gemid delde snelheid 40.967 km per uur), 2 Borguet (Bel-Lelanguci op 1 sec., 3. Donadello (Ita-Ferrettil op 23 sec., 4. Pronk (Ned-Post) z.4., 5. Didier (Lux-Guimard) z.t., 6. Kuiper (Ned- De Muer) op 30 sec., 7. Jacobs (Bel- Jossart) op 2.15, 8. De Meyer (Bel- Huysmans) Z.L, 9. Kelly (Ier-Lau- wers» z.t., lO.Sherwen (GB-Gemi- niani) Z.L. 11. Bittinger (Fra- Huysmans» z.t., 12. Thurau (Wdl- Jossart) z.t., 13. Van Caltser (Bel-De Bruynei z.t., 14. Mutter (Zwl-Post) z.t. 15. Hezard (Fra-De Muer) z.L, 16. Bossis (Fra-De Mucrl 17. Bat- taglin (Ita-Boifava) z.t., 18 Lubber- ding (Ned-Post) z.t.. 19 Bernaudeau (Fra-Guimard) z.t., 20. Hinault (Fra-Guimard) z.t„ 21. Gauthier (Fra-Danguillaume) Z.L, 22. Jour- dan (Fra-Everaert) z.t., 23. Mesiet (Fra-Geminiani) z.t., 24. Legeay (Fra-De Muer) z.t., 25. Colman (Bel- .lossarti z.t., 31. Zoetemelk (Ned- Danguillaume) z.t 44. Sutter (Zwi- Post) z.t., 56. Knetemann (Ned-Post) op 6.29. 59. -Den Hertog (Ned-Jos- sartt op 6.48,60. Van de Velde (Ned- Post) z.t.. 67. Maas (Ned-De Bruyne) z.t., 86. Wellens (Bei-Post) z.t., 100. Verbrugge (Ned-Bruyne) op 9.20, 115 en laatste De Haes (Bel-De Bruyne od 29.24. 56 min 21 sec, 2. Hinault (Fra- Guimard) op 1.32, 3. Kuiper (Ned- De Muer) op 6.09, 4. Nilsson (Zwe- Danguillaume) op 7.16, 5. Sutter (Zwi-Post) op 7.37,6. Dierickx (Bcl- Jossart) op 8.43, 7. Verlinden (Bel- Jossart) op 10.44, 8. Bernaudeau (Fra-Guimard) op 12.56, 9. Seznec (Fra-Danguillaume) op 13.13, 10. Villemiane (Fra-Guimard) op 14.22, 11. Maas (Ned-De Bruyne) op 15.11, 12. Pollentier (Bel-Lauwers) op 16.42, 13. Thurau (Wdl-Jossart) op 18.35, 14. Hezard (Fra-De Muer) op 18.45, 15. Agostinho (Por-Huys- mans) op 18.46, 16. Battaglin (Ita- Boifava) op 19.43, 17. Criquielion (Bel-Lelangue) op 20.04,18. Wellens (Bei-Post) op 22.16, 19. Martinez (Fra-Everaert) op 24.29, 20. R. Pe venage (Bel-Jossart) op 26.10, 21. Lubberding (Ned-Post) op 28.28,22. Schepers (Bel-De Bruyne) op 28.44, 23. Van de Velde (Ned-Post) op 33.00, 24. Van Impe (Bel-Lelangue) op 35.27, 25. Vallet (Fra-Everaert) op 36.13, 46. Pronk (Ned-Post) op 55.20, 61. Knetemann (Ned-Post) op 1.06.08. 75. Den Hertog (Ned-Jos- sart) op 1.13.16,79. Verbrugge (Ned- De Bruyne) op 1.18,05, 106. Mutter (Zwi-Post) od 1.46.39. sen). 3. Post tl. (80). 4. De Muer 18.57,55, 5. Jossart 18.59,40 84), 6. Huysmans *.L (101). ALGEMEEN PLOEGENKLASSE MENT: 1. Jossart 176 uur 22 min 34 sec., 2. Danguillaume 176.31,37. 3. Guimard 176.35.29,4. Post 176.51,30. 5. Huysmans 177.01,00, 6. De Muer 177.31,36. Vreedzame demonstratie METZ (ANP) - Kort na de terug keer in Frankrijk werd de kara vaan geconfronteerd met een nieuwe demonstratie van ontsla gen arbeiders. Ditmaal was het een vreedzame. De vakbonden stelden een com muniqué op. dat door Felix Levi tan via Radio Tour werd voorge lezen. Uit dank stelden de werk loze arbeiders 6000 franken pre mie ter beschikking. Seznec won er 3000, Kuiper 2000 en Dona dello METZ - Gerrie Knetemann is beboet met 5000 Zwitserse francs, ongeveer zesduizend gulden. De reden van deze hoge boete is het overtreden van de reglementaire UCI-bepaling inzake het dragen van reclame ©p de regenboogtrui. De grootte van de firmanaam mag maximaal 5x13 cen- fimeter zijn. Knetemann droeg gisteren tussen Rochefort en Metz een shirt waarop de reclametekst bijna het dubbele van de toegestane hoog te was. Het Tour de France-peloton (inmiddels geslonken tot 112 renners) bestaat vanaf vandaag uitsluitend nog uit Europeanen. De enige renner uit een ander werelddeel, de Nieuwzeelander Christian Jezzon, kwam in Metz buiten de toegestane tijdslimiet binnen. Michel Pollentier is derhalve weer een knecht kwijt. Behalve Jezzon kwamen ook de Belg Emiel de Haes en de Fransman Patritti te laat aan de finish. /fl <7<e fteé- £TM4S cctezot5- - /y/57 -2«V A//£r Öf /ajy Q ff». 7/0££7 T Z7AT /7£7 777/ de - S/07///££f?D£ //£)- 7?£7J?

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9