IEMAND RAAKT BUITEN WESTEN! ELKE SECONDE TELT. 'N LEVEN HEB JE ZO GERED. „Ik heb zo'n gevoel dat ik de laatste der Mohikanen ben" JOHANNES BORSBOOM, MARKTKOOPMAN IN BOEKEN EN SNOEP, STOPT ER MEE CHAUFFEUR/ONDERHOUDSMEDEWERKER MEDEWERKER ZfJJM DINSDAG 10 JULI 19 Dl Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Johaiuies Borsboom, Lei denaar in hart en nieren en marktkoopman in bij, die om gezondsheidsredenen vroegtijdig van het Leidse marktto- boeken en snoep, heeft de beslissing uiteindelijk toch genomen. Dit neel moest verdwijnen. najaar scheidt hij er mee uit en staat hij zijn - zo druk bewandelde - plekje onder de Leidse Korenbeurs ^f. Ruim 35 jaar heeft de 63-jarige Leidenaar daar dan met zijn boeken kraam gestaan. Later kwam daar de snoepkraam van zijn vrouw Toos Borsboom haakt straks dus ook af. Voor het eerst gaan zijn vrouw en hij dan veertien dagen achtereen op vakantie. Zijn vrouw: „Tot nog toe was het altijd na drie of vier dagen dat hij zei: 'Kom vrouw, laten we weer naar huis toe gaan. Morgen is het markt. Kan ik weer een paar stuivers verdienen'. En dan stond-ie er de volgende dag." Zijn vrouw heeft de laatste stem in het kapittel gehad. Zij, die het klappen van de zweep maar al te goed kent, heeft hem tot het be sluit kunnen overreden. Zelf twij felt de 63-jarige boekenwurm nog. Hij heeft tot op heden immers geen Rommelmarkt flauwe notie welke consequenties het voor hem zal hebben. „Enkele jaren terug deed men damesroman netjes en tijdschriften meteen weg, maar nu spaart men ze op om ze later nog eens in te zien. Voor mij valt er nauwelijks meer iets in te kopen", klaagt hij. Een beetje verontschuldigend zegt hij dan ook: „Eens zul je moeten capituleren. Waarom nu dan niet? Ik heb vele mensen zien komen, velen zien gaan. Waarom zou ik het nog met één of twee jaar uitstellen? Wat schiet ik ermee op?" Inderdaad. Nu kan Borsboom nog zeggen dat hij na 35 jaar van 'marchanderen' in de open lucht niets heeft overgehouden. Borsboom weet anders wat blauwbekken is. Hij is de eerste, die toegeeft dat de werkom standigheden van een marktkoopman je niet in de kouwe kleren gaan zitten. „Je moet een goede body hebben, anders houd je het met dit klimaat niet vol." Duizenden kilo's Ook het vele gesjouw in zijn beroep is hem de keel uit gaan hangen. „Dag in, dag uit die dozen met boeken tillen. Houd op. Je krijgt er een breuk van. En al dat oud papier. Dui zenden kilo's heb ik weggebracht. Toen kreeg je er weliswaar nog drie cent voor Maar wat heb ik er niet voor moeten sjou wen?" Vroeger ging Borsboom de boeken nog op de fiets halen. Maakte hij er hoge balen van en deed ze op de bagagedrager. Nu zou hij dat per auto doen, maar het loont nauwe lijks meer de moeite. Er is een kentering in zijn vak opgetreden. „Er is een grote ver zamelwoede ontstaan." Zijn handel heeft naar zijn zeggen een even gevoelige knauw gekregen van het 'mode verschijnsel' rommelmarkt, dat steeds va ker op touw wordt gezet en waarvoor boe ken veel te dikwijls, naar zijn zin, worden ingezameld. Dat alles neemt volgens hem niet weg dat men hem nog steeds weet te vinden. „Ze komen zowel voor de keukenmeidenroman als voor het intellectuele boek bij mij", zegt hij. .,Ja, alle soorten mensen. Soms staan ze in de rij. Vooral 's woensdags wanneer ik ook nog die snoepkraam er bij heb. Op woensdag verkoop ik zowel geestelijk als lichamelijk voedsel", grapt hij, Er zijn ook mensen, die telkens zijn handel onder de loep nemen maar aan wie hij noch 'dat geestelijk, noch dat lichamelijk voed sel' kan slijten. De mensen die op de markt een boek uitlezen en weer vertrekken. „Van mij mogen ze. Bij mij zijn ze vrij in hun doen en laten. De handel is toch niets anders dan geven en nemen Slumpwerk Geven en nemen deed Borsboom ook bij het inkopen van een partij 'wolkenroman netjes'. „Die boekjes, volledig gevuld met louter tekeningetjes, sloegen in als een bom. Kinderen waren er gek op. Maar niet veel later werden ze er gek van. Kon ook niet anders. Met die plaatjes voed je ze toch niet op? Maar ik zat met dat slumpwerk." „Geef mij maar boeken van de goede schrij vers. Ter Braak, Couperus of Coolen. Ik lees van alles. Ook Duits. Die taal heb ik mezelf geleerd. Ik zeg altijd maar: 'Goed opletten wat een ander zegt, misschien dat je er wat van kunt leren'. Niet dan?" Zijn vrouw vertelt dat haar man niets liever doet dan lezen. Zelfs in bed pikt hij nog een paar bladzijden mee. En behalve een pak huis heeft hij thuis aan de Dr. Lelylaan nog een kamer ingericht met zijn favoriete boe ken, waaronder ook enkele zeer antieke, die hij voor het merendeel bij 'de elite' in Was senaar op de kop heeft weten te tikken. Catalogus Borsboom zegt dat hij de vroegere kardinaal Alfrink tien jaar geleden nóg tot zijn klan tenkring mocht rekenen. „Hij kocht altijd Frans. Dat stuurde ik dan op. Toen ik met die catalogus ben gestopt, is dat overge gaan." Samen met zijn vrouw maakte hij jarenlang elke maand een eigen catalogus en verzond die naar potentiële klanten, die hem door Max Sweris waren doorgegeven. „Nachtwerk betekende dat", zegt hij. „Niets anders dan vouwen en nog eens vouwen. Toen er steeds meer van die verzamelaars kwamen en ik minder kon inkopen hield ik het, wat die catalogus betreft, voor gezien." Vrij man „Ja, ik ben altijd koning in eigen rijk geweest. Toch moest ik elke dag op de markt aanwe zig zijn. Meestal al voor dag en dauw. Of het nu vroor of niet, altijd heb ik de mensen om me heen weten te verzamelen." ,Ja, de animo voor het vak is minder gewor den. Ik hoop het niet maar ik heb zo'n ge voel dat ik de laatste der Mohikanen ben!" Leidsch Dagblad b.v., uitgeefster van Leidsch Dagblad, Alphens Dagblad, Alleman Wijk- nieuws Ridderveld en Rekreatiekrant voor Duin- en Bollenstreek vraagt voor haar afdeling expeditie en huishoudelijke dienst een De werktijden voor deze functie liggen thans tussen 4.30 en 17.30 uur volgens een 6-wekelijks roulatieschema, waarvan een keer per 2 weken op zaterdag. In een iets later stadium zullen de werktijden naar de normale daguren verschoven worden Binnen deze afdeling zal hij deel uitmaken van een team van medewerkers dat belast is met: de expeditie van de krant naar onze bijkantoren in Alphen en Katwijk en onze agenten in de regio Leiden. Tevens zal hij met zijn collega's zorgdragen voor het schoonhouden van de be drijfsruimten en de terreinen. Vereisten: - rijbewijs BE, CE en DE - leeftijd tot 35 jaar heftruck ervaring strekt tot aanbeveling Schriftelijke sollicitaties aan de personeelscoördinator de heer R. Metman van Leidsch Dagblad b.v. Witte Singel 1, 2311 BG Leiden. Schouw Waterschap De Oude Veenen DIJKGRAAF EN HEEMRADEN VAN HET WATER SCHAP DE OUDE VEENEN brengen hierbij onder uw aandacht dat: a. de zomerschouw zal worden gevoerd op 6 augustus 1979; b. de hoofdwatergangen, weg- of bermsloten voorzover niet in onderhoud bij het waterschap, voor bovenge noemde datum dienen te zijn schoongemaakt: c. alle kunstwerken in en over de hoofdwatergangen, weg- of bermsloten vóór 6 augustus a.s. in goede staat van onderhoud dienen te verkeren: d. de hoofdwatergangen, die in onderhoud bij het water schap zijn, zullen in de maand juli door loonwerkers worden schoongemaakt De loonwerkers zullen de aangelanden van de hoofdwatergangen voortijdig be richten wanneer de werken worden uitgevoerd. Roêlofarendsveen, 9 juli 1979 Dijkgraaf en heemraden voornoemd, G C. J. van der Geest, dijkgraaf. D. de Blaeij, secretaris. GEVRAAGD VOOR BLOEMBOLLENEX PORTBEDRIJF voor werkzaamheden in het magazijn, die ook genegen is om als chauffeur regelmatig ritten naar het buitenland te maken. Leeftijd minimaal 24 jaar oud. Eventueel vanaf 21 jaar met diploma vakbe kwaamheid voor chauffeur. Aanmelden: Fa. Lommerse Schrama Weeresteinstraat 209 Hillegom, tel 02520-15205 (tussen 9 en 5 uur). Als je bij een ongeluk onmiddellijk iveet wat je moet doen. kan dat het versc hil betekenen tussen leven en dood. De dingen die je weten moet. zijn met een leel klein beetje aandacht ontzettend simpel te onthouden. We hebben ze voorn in een klein boekje overzichtelijk bij elkaar gezet. Dat boekje krijgt u door even een kaartje te sturen aan ..Met Oranje Kruis" Statenlaan 81.2582 GE Den I laag. Bij ieder ongeluk geldt: Houd het hoofd koel. juist bij de eerste verwarring. Zorg dat en omstanders niet óók een ongeluk kunnen krijgen. Sla alarm (of laat dat doen) bij arts. zieken- mis. politic of GGD. Wie door een klap bewusteloos raakt, moet kunnen blijven ademen. Dus: mond leeg maken (bloed, braaksel, kauwgom e.d verwijderen). Slachtoffer op zijn zij draaien. Hoofd goed achterover. Mond en neus naar de grond gericht. <0» Aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SIRE "Ze komen zowel voor de keukenmeidenroman als voor het intellectuele boek bij mij. Soms staan ze in de rijVooral 's ivoensdags wanneer ik ook nog die snoepkraam er bij heb. Op woensdag verkoop ik zowel geestelijk als lichamelijk voedsel"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4