Omdat ik zelf in kamp zat Protest in Voorschoten tegen komst woonwagens -eidse agenda Kaagweek begonnen met tentoonstelling HM'HiliMil Bootvluchtelingen krijgen hulp van Leiderdoqjer J.F. Beekman uit Leiderdorpdie de bootiüuchtelingen gaat helpen. LEIDERDORP - "Ik moet proberen de mensen zodanig bezig te hou den, dat ze er in hun latere land waar ze worden opgevangen iets aan hebben. Door hun bezig te houden kun je een groeiende agressie en de zwarte handel in de vluchtelingenkampen tegen gaan. Door zelfwerkzaamheid kun je het zelfbewustzijn van de mensen verhogen" Aan het woord is de 59-jarige Leider- dorpse oud-luitenant-kolonel J F. Beekman, die komende maan dag naar Maleisië vertrekt om daar sociale problemen aan te pakken die zich voordoen in de kampen waar de zogenaamde bootvluchtelingen zijn opgeno men. Het Nederlandse Rode Kruis zal hem gaan uitzenden op verzoek van de Rode Halve Maan (het Ro de Kruis in islamitische landen) Samen met vier anderen die door het Internationale Rode Kruis zijn uitgezonden zal hij zich be zighouden met de sociale zorg binnen de kampen waar in totaal ongeveer 70.000 vluchtelingen zit ten. 'Ik ken verschillende mensen bin nen het Rode Kruis. Sinds mijn ontslag uit het leger in '75 heb ik weinig te doen gehad. Ik heb me beschikbaar gehouden voor de hulp in de vluchtelingenkampen omdat dit een manier is waarop je op de meest directe manier de mensen kunt helpen". Na zijn functioneel leeftijdsontslag tot 1978 in dienst van het ministerie van CRM. Dit departement zond hem uit naar de Nederlandse am bassade in Jakarta waar hij ge werkt heeft in het kader van de Wet Uitkering Vervolgings slachtoffers. Het is echter niet in eerste instantie de kennis van de betreffende ge bieden geweest, maar meer de be trokkenheid die hij voelt met mensen die in kampen zitten, waardoor hij heeft toegestemd om voorlopig voor drie maanden hulp te gaan bieden aan de bootvluchtelingen. 'De belangrijkste reden om hulp te bieden ligt voor mij in het feit dat ik zelf in gijzelaarskampen geze ten heb in de oorlog. Ik kan de situatie van de bootmensen wel vergelijken met mijn eigen erva ring. In zo'n kamp zit je iedere dag te wachten op de beslissing of je vrijgelaten wordt of tegen de muur gezet wordt. Er is dan veel tijd waarin je niks te doen hebt, een zenuwslopende tijd" De verveling en de onzekerheid monden uit in agressie. Het teveel aan vrije tijd en te weinig eigen dom vormen een broedplaats voor de zwarte handel. Volgens rap porten van de Rode Halve Maan is de discipline in de kampen de laatste tijd1 wel sterk achteruit gegaan. En juist de discipline is volgens Beekman van belang voor zelfbehoud. "Er moet daar een goed georgani seerd sociaal leven worden opge bouwd. Gedacht wordt hierbij ook aan recreatieve activiteiten, cursussen Engels en Frans en mis schien zelfs beroepsopleidingen" In materieel opzicht verwacht Beekman geen moeilijkheden. "Zover ik gehoord heb kan er bij voorbeeld voor lesmateriaal ge zorgd worden. Er zouden zelfs schooltjes kunnen worden opge zet". De Leiderdorper die maandag ver trekt weet verder nog vrij weinig over wat hem nu precies te wach ten staat. Hij is er zich van bewust dat het een sprong in het duister is. "Ik ken de details van de hulp verlening niet. Het belangrijkste was dat ik direct beschikbaar was. Er zullen zeker veel mensen zijn die beter gekwalificeerd zijn voor dergelijk werk, maar die waren misschien niet zo snel te krijgen. Het duurt alleen al een hele tijd voor alle inentingen ge regeld zijn. Ik heb ze nog van de tijd dat ik in Indonesië zat". "We moeten de vluchtelingen laten merken dat we komen om hun belangen te behartigen. Dan worden we wel geaccepteerd" zegt Beekman die verwacht dat de tijd van drie maanden, die hij uitgezonden wordtwel te kort zal zijn. "Je hebt natuurlijk een in- werktijd nodig. Voordat je je aangepast hebt aan de plaatse lijke omstandigheden en weet waar de gevoeligheden en de moeilijkheden liggen, is er toch al een hele tijd verstreken. En daar na kun je pas concreet gaan wer ken" Beekman zelf wil er wel nog een paar maanden aan vastplakken als het Rode Kruis hem vraagt. "Maar ik moet ook rekening hou den met mijn vrouw. Van haar mag ik zes maanden weg"zegt hij lachend. De oud-luitenant-kolonel verwacht dat voorzichtig gemanouevreerd moet worden tussen de belangen van de vluchtelingen en de Malei- siërs zelf, die ook onder armoedi ge omstandigheden leven. "Ik kan me indenken dat de Maleisiërs zelf al ietwat geïrriteerd raken door de vele vluchtelingen. Als er dan nog voor die laatste groep van alle kanten voedsel en andere hulp binnenkomt, dan worden de Maleisiërs waarschijnlijk wel jaloers" Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, woe. van 10-12 uur, tel. 130983. Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21 uur; NVSH-trefcentrum, middelenver koop, bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. KWJ, Beweging Werkende Jongeren, Noordeinde 2 A, geopend ma. t/m vr. van 10-17 uur, di. van 17-20 uur. Dorpsstraat, Warmond, officiële ope ning Kaagweek, 20 uur. Woensdag Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21 uur. De Pomp, Warmond, kunstmarkt, ge hele dag. Park Groot Leerust, nationale touw trekwedstrijd, 19 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2 a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, van 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20 A, werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel.' 130983. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 B, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 9.30-12.30 uur; open socië teit, 19-21 uur. Plein voor meerpunt, Warmond, klieder- feest voor kinderen, 10 uur. Park Groot Leerust, jeugdcircus Atleta, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-nacht-en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 6 tot 13 julidoor. Apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, Leiden, tel. 071-120502; Apotheek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. 071-155482. Indien het na 11 uur 's avonds, niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - InterkruisL Middelweg 38, tel. ten noorden van de Kijn 134604; tel. ten zuiden van de Ryn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Leiderdorp, tel. 071-410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154 500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Van 9 juli tot 11 aug. bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 uur, van vrijdagavond tot maandagmorgen doorlopend bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- én ambulancedienst Lei den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpver lening aan gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15,20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur Tel. 126802. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. moet worden Picknick met vlees-met-bot Dienst heeft zich ook akkoord verklaard met de vestiging langs de Veurseweg ter hoogte van de splitsing Rosenburgherlaan (thans Bollenland), langs de Hofweg nabij restaurant "Alle- mansgeest" (thans groenstrook) en langs de Leidseweg Noord bij de Noord Hoflandbrug (thans groenstrook). Met de verwerving van de grond hoeft men verder ook geen problemen te verwachten, omdat die deels in handen is van de ge meente en de provincie. Niet ak- VOORSCHOTEN - Het lijkt er allerminst op dat de omwo nenden van de drie plaatsen in de gemeente Voorschoten waar drie woonwagens (per plek) worden neergezet, dit zonder meer accepteren. De gemeente heeft thans de las ten van de vestiging van woonwagens wel verdeeld, maar het stuit nog op veel tegenstand bij de bevolking Zo hebben de bewoners van de Hooghkamer vrijwel unaniem de vestigingen bij Allemansgeest en de Noord Hoflandbrug afgewe zen. Van de 64 op een actieavond aanwezige bewoners hebben 61 door middel van handtekeningen afwijzend gereageerd. Slechts 1 bewoner weigerde te tekenen. Jok langs de Veurseweg is een handtekeningenactie aan de gang en vrijwel iedereen is tegen. Bij de Jachthaven Klaassen aan de Hofweg, de derde plek die door de gemeente is aangewezen, is men eveneens verontrust. Het kampje moet daar direct aan het water, waar de jachten hun win terstalling hebben, komen te lig gen. Tijdrovend De opdracht van de provincie aan het gemeentebestuur van Voor schoten om te zorgen voor negen plaatsen voor woonwagens blijkt niet alleen een tijdrovende, maar tevens een zeer ondankbare be stuurlijke taak. In het kader van de decentralisatie van de woon wagenkampen (het verdelen van de woonwagens, die nu nog veel al geconcentreerd zijn in een ge meente, over verschillende plaat sen), behoort Voorschoten tot die gemeenten welke opnieuw een woonwagenkamp moeten stich ten binnen de gemeentegrens met de bepaling dat de stand plaatsen maximaal vijfhonderd meter buiten de bebouwde kom mogen liggen. Fel Nadat reeds enige malen gezocht was naar een kamp voor negen wagens en er even zovele keren scherpe protesten kwamen van omwonenden, hebben burge meester en wethouders thans ge kozen voor de stichting van drie kleine kampjes met elk drie wa gens. De gemeenteraad heeft in middels de keuze goedgekeurd, maar hu staan de omwonenden van de toekomstige kampjes, een enkeling uitgezonderd, fel afwy- zend tegenover de voorgestelde plaatsen. De Provinciale Planologische Jachthaven Klaassen aan de Hofweg. Ook hier wil de gemeente Voorschoten een kampje maken voor drie woonwagens. Maar ook hier rijzen de protesten. koord gaan in elk geval de om wonenden die door middel van brieven hun bezwaren kenbaar hebben gemaakt. Grote rommel Zelfs de grootste optimist in het gemeentehuis verwacht niet dat bewoners en gemeentebestuur elkaar zullen vinden. De bezwa ren van de omwonenden komen neer opp vrees voor overlast, gro te rommel en een vermindering van de waarde van de woningen. Uit de brieven van de verontruste bewoners blijkt dat nog steeds het beeld voor ogen staat van de vroegere woonwagenkampjes en dat men onbekend is met het huidige verzorgingspeil van de regionale kampen. Voorschoten had, evenals vele an dere agrarische gemeenten, tot voor vijftien jaar een woonwa genkamp. Zigeuners Dat kamp was een verharde vlakte aan de Molenlaan met één water kraan en verder helemaal geen verzorging. Het werd gebruikt door de echte trekkers, veelal zi geuners, die in de zomermaanden hun diensten kwijt konden aan de boeren en tuinders bij het hel pen van de oogst. Vooral vóór de laatste wereldoorlog had Voorschoten in de zomer maanden veel woonwagens bin nen de grenzen. De volwassen mannen gingen veelal met hun paard naar de boer voor de hooi bouw en de vrouwen stroopten het dorp af op zoek naar iets ex tra's voor het uitgebreide kinder tal. Door het gebrek aan sociale voor zieningen en arbeidsovereen komsten was er niet elke dag werk voor de trekkende arbeids kracht en daar de kinderen te eten moesten hebben ontstonden er rondom het kamp diverse schroothandeltjes. Daarnaast hadden de bewoners soms een tamelijk vrije uitleg van diverse wetten en zo kwam het nog wel eens tot botsingen tussen de ge vestigde bewoners en de bewo ners van woningen op wielen. Camping Tijdens de laatste wereldoorlog werden grote groepen zigeuners door de Duitsers vermoord en na de oorlog waren er in Voorscho ten vrijwel alleen nog Nederlan ders, die de voorkeur gaven aan een wagen om in te wonen. De laatste jaren is er veel veranderd in de woonwagenwereld. Door dat iedere woonwagenbewoner thans dezelfde rechten en uitke ringen heeft als iedere andere Nederlander, is de noodzaak tot bedelen of wroeten in afvalmate- riaal verdwenen. V/ie een regio naal kamp bezoekt ontdekt dan ook geen "handel" meer voor of naast de deur. Ook het trekken van de ene plaats naar de andere plaats .is niet meer mogelijk we gens een gebrek aan standplaat sen. Er is vrijwel geen verschil meer tussen een camping en een woonwagenkamp. Een stand plaats heeft een stenen gebouw met daarin gas, licht, water, kookgelegenheid, douche en toilet. Voor dat "Sténen gebouw wordt de wagen geplaatst. Wensen De Voorschotense gemeenteraad is nu nog eensgezind en wil de op dracht van het provinciaal be stuur uitvoeren. Na de vakantie krijgt de burgerij de gelegenheid door middel van hoorzittingen haar wensen kenbaar te maken. Wat er ook gepraat gaat worden, vast staat dat de woonwagens er komen. Maar waar? Dat zal de tijd en het overleg waarschijnlijk le ren. JOOP PEETERS verboden WASSENAAR- De gemeente moet verbieden dat de American Ba seball Foundation bij de jaar lijkse picknick van deze club in park "De Paauw in Wassenaar volgend jaar wéér vleessoorten met bot gebruikt. Dit is de strekking van een brief die mevrouw N. Dobber-De Vreugd aan de Wassenaarse ge meenteraad gestuurd heeft.Me- vrouw Dobber laat altijd haar honden en die van kennissen uit in park De Paauw bij het raad huis, een van de weinige plek ken in de gemeente waar het huisdier nog vrij mag rondlo pen. Vorig jaar moest zij twee honden een braakmiddel geven omdat ze botjes gegeten hadden welke door de picknickers wa ren achtergelaten. Dit jaar lagen begin juni, na de jaarlijkse picknick, de botjes uitgezaaid over het gras bij het raadhuis. In haar brief stelt mevrouw Dob ber dat hondenbezitters, „die toch een behoorlijke belasting betalen voor hun huisdieren", steeds minder rechten hebben. Overal worden er beperkingen opgelegd en bijna nergens kan men meer de hond loslaten, zo schrijft zij. Na de picknicktijd heeft zij de hondenbezitters al via een ad vertentie in het plaatselijk nieuwsblad opgeroepen attent te zijn wanneer deze hun hond los laten lopen in park "De Paauw". "Voor ons zijn het van veraf net stokjes. Maar de hond vindt het bot en eet het gegaran deerd op. "Dit jaar is het echt te gek ge weest. Botten kunnen zelfs do delijk zijn voor de dieren. Er zijn genoeg vleessoorten zonder bot die men bij het picknicken ge bruiken kan. De gemeenteraad moet het gebruik van vlees met bot maar gaan verbieden" vindt mevrouw Dobber. toonstelling waar zowel foto's, et sen, schilderijen als pentekenin gen te zien zijn. Kunstmarkt Morgen wordt het waarschijnlijk druk op het pleintje bij de Pomp. Dan begint de, bijna traditionele, kunstmarkt. Op die markt is van alles te zien er te doen. De organi satoren gaan ervan uit "dat de mensen van hun creativiteit be wust gemaakt worden en dat zelf gemaakte dingen veel meer waarde hebben dan zomaar ge kochte dingen". In dat kader is er onder meer een kraampje met het motto "haak maar raak". Behalve talloze haakvoorbeelden, de ge bruikelijke gehaakte bedde- spreien en lampekappen is er ook uitleg en materiaal om zelf mee te beginnen beschikbaar. Rode Kruis Verder biedt de markt plaats aan een draaischijf "waarop de klei- lusten botgevierd kunnen wor den", een sieradenkraampje, volksschilderkunst en, merk waardigerwijs, het Rode Kruis en Veilig Verkeer. En natuurlijk ontbreken de stoelenvlechter, imker en poffertjeskraam niet. De markt loopt tot en met aan staande zaterdag. WARMOND - Op het plein tje bij De Pomp in War mond bruist het tot eind juli van de activiteiten. Dat is dan vooral het gevolg van de jaarlijks terugkerende Kaag week. Gisteravond werd de spits afgebe ten van deze feestweek. In de Oude Gymzaal vond de opening plaats van de expositie "War- monders voor Warmonders". De ze expositie, waar plaatsgenoten hun artistieke capaciteiten tonen, is al eerder gehouden, en met veel meer succes. De expositie blijft geopend tot en met 22 juli (10.00 uur tot 12.00 uur, 14.00 uur tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur), op deze tentoon stelling valt onder meer hout snijwerk, schilderijen wandkle den, keramiek en klei werk te be wonderen. Gezichten Vlak bij de Oude Gymzaal, in Gale rie De Pomp, is sinds 1 juli een expositie te zien die eveneens de moeite van een bezoek waard is. "Warmondse gezichten" is de naam van deze expositie. War monders als Hendrik-Jan Bra- De Warmonders tonen hun artistieke kunnen. Gisteravond is de tentoonstelling "Warmonders voor Warmon- sim^Hnn^ ders" geopend, met o.m. staaltjes houtsnijwerk, schilderijen, zelfgemaakte poppen enz. gen gvoor een gevarjeer(je ten-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2