Tienjarenplan voor monumenten diMCK Kantonrechter GOEDKOOPtpGEZELLIG Leerplichtwet: „aanfluiting...' anvraag van oawvergnnning aanleiding tot raadsbesluit Gemeente Leiden presenteert: Leidse werkloosheid bleef vrijwel gelijk LEZERS SCHRIJVEN daar blijft 'n mens gezond bij MORITtbetrouwbaremtóde^i HNSDAG 10 JULI 1979 LEIDEN PAGINA 13 ADVERTENTIE LEIDEN - Leiden wil de komende tien jaar op gerichte wijze de grote monumenten in de stad aanpakken. De gemeente denkt hiervoor ieder jaar een miljoen gulden te reserveren en heeft de rijksdienst voor de monumenten zorg gevraagd het benodigde geld voor Leiden vrij te houden. LEIDEN - De aanvraag van een bouwvergunning voor een show room aan de Van Oldenbarne- veltstraat is voor de gemeente Leiden aanleiding geweest een zogenaamd 'voorbereidingsbe- sluit' te nemen die (ver)bouw(ing) voorlopig een jaar uitsluit. Bo vendien heeft de gemeente vaj de informatie van de aanvrager- ir_ het automobielbedrijf L.A.Q. je gebruik gemaakt met het ver a_ vaardigen van het voorberei- n dingsbesluit. Dat kwam gisteren naar voren tij- at dens de vergadering van de commissie voor de beroepschrif- 2 i ten. Met het automobielbedrijf ,jj j hadden nog 80 andere buurtbe woners een bezwaarschrift inge diend tegen het raadsbesluit van 7 mei, waarin wordt verklaard dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het betreffende gedeelte van de buurt. Uitbrei- ding vindt de gemeente om "pla nologische en stedebouwkundi- ge" aspecten ongewenst. Maar feit is, zo werd gisteren duidelijk, dat de vergunning zonder meer was verleend als het voorberei- i dingsbesluit de aanvraag niet had doorkruist. Hamvraag was dus: is de bouwver gunning vóór het raadsbesluit binnengekomen of is het net an dersom? Dat werd gisteren niet duidelijk. Het besluit werd 7 mei j genomen, de aanvraag werd in- gediend nadat het bedrijf daar van een aankondiging in de krant had gezien. Namens de L.A.G. zei directielid Van Dalen dat de hele procedure 'rammelde". Hij was van mening dat een voorbereidingsbesluit niet persoonsgericht mag zijn. Hij pleitte voor de verbouwing die volgens hem alleen overkap ping van een bestaande situatie inhield. De commissie zal de gemeenteraad binnenkort advies uitbrengen over het al dan niet honoreren van de bezwaarschriften. Eén van de tachtig andere buurt bewoners die een bezwaarschrift indienden tegen het voorberei dingsbesluit was de heer Spoon die een postagentschap heeft aan de Johan de Wittstraat. In zijn toelichting verklaarde hij geva ren voor zijn zaak te zien als het besluit inderdaad wordt uitge voerd. "Want met die garage zijn we er nog niet", zo verklaarde hij 'ze willen nu ook de auto's gaan weren. En dan kan ik m'n deuren wel sluiten" Volgens hem was de ellende be gonnen met de komst van het buurtcomité. "Het is altijd een homogene buurt geweest, maar nu is het een splijtzwam. Er zijn nu tyvee partijen, en de buurt ver pauperd met de dag" Hoogleraren uit Leiden in KAW LEIDEN - Vier hoogleraren van de Leidse universiteit zijn benoemd tot gewoon lid van de Koninklij ke Akademie van Wetenschap pen. Zij maken deel uit van veer tien benoemde gewone leden, vier buitenlandse leden en drie correspondenten van de afdeling letterkunde van de academie. Het zijn professor dr. H. Daudt, hoogleraar politicologie, profes sor dr. R. B. C. Huygens, hoogle raar Latijnse taal- en letterkunde, professor dr. C. J. Lammers, hoogleraar sociologie van de or ganisatie en professor dr. H. W. Pleket, hoogleraar Griekse en La tijnse epi grafiek. Vijfde plaats Nederlandse waterpoloërs MADRID - Het Nederlandse jeugdwaterpoloteam is als vijfde geëindigd in het acht-landen- toernooi in Madrid. Gisteren verloor Nederland van Spanje en de Verenigde Staten, respectie velijk tweede en eerste in de eindrangschikking. Spanje versloeg met 5-9 Neder land. De tussenstanden waren: 0-2 2-2 1-2 en 2-3. In de avond triomfeerde de Verenigde Staten met 10-5 over Oranje (3-0 2-2 2-1 3-2). In de wedstrijd tegen Spanje scoorden Heiden (2x), Van Noort, Rob Nonnekes en Verboom voor Nederland. In de ontmoeting met de Amerikanen Heiden (2x), Rob Nonnekes, Vreeburg en Van Noort. In een gisteren gepubliceerd meeij aren-restauratieprogram ma geven burgemeester en wet houders als beleidslijn aan om in de komende tien jaar bijna 33 miljoen gulden uit te trekken voor herstel van de grote (ge meentelijke) monumenten. Hier van zou het rijk dan zo'n 23 mil joen moeten bijdragen. In het meeijarenprogramma is daarnaast ook herstel van de par ticuliere monumenten - met na me kerken - aangegeven. Met dit herstel is zo'n 15 miljoen gulden gemoeid. Voor deze monumen ten is restauratie afhankelijk van het beleid van de particuliere ei genaars. Het is de eerste keer dat de gemeen te met een meerjarenprogramma voor de grote monumenten komt. Dit programma vloeit voort uit subsidie-afspraken die Leiden sinds een tweetal jaren met de rijksdienst heeft gemaakt. Het meerjarenprogramma moet de 'gemeente de (financiële) zeker heid geven wanneer men welke restauraties kan aanpakken. In een toelichting verklaarde wet houder Waal (stadsontwikkeling) gisteren dat dit meerjarenpro gramma een grote verbetering voor het voeren van een monu mentenbeleid is. Het programma zal verder deel uitmaken van het nieuwe actieplan voor de binnen stad dat eind dit jaar verschijnt. Het restauratieprogramma omvat 34 gemeentelijke en particuliere monumenten. In willekeurige volgorde zijn dat het Heerenlo gement, bovenbouw Koornbrug, Lakenhal, molen Slaaghsloot Pieterskerkgracht 9 (Ars Aemu- la) en 11, fontein Vismarkt, Kas teel Endegeest, gebouw sociale dienst (Steenschuur), 't Gulden Vlies (Breestraat 125), Morspoort Witte Poortkazerne, Stadstim- merwerf, Waltoren Oistenrijck (Jan van Houtkade), voormalige Bank van Leening (Nieuwsteeg), Hooglandse kerk, Marekerk, landhuis Rhijnhof, Pieterskerk, Waalse Kerk, Hartebrugkerk, La tijnse School, Zijlpoort, Bethle- hemkerk (Lammermarkt). Doopsgezinde Kerk (Pieters kerkstraat), Ger. Kerk. Vrijge maakt (Herengracht/Veste- straat), Rapenburg 48, boerderij Leidse Hout, Breestraat 24, voormalig Pesthuis, Caecilis- gasthuis, molen Stevenshof en boerderij Morsweg 140. Van deze rij is de bovenbouw van de Koornburg net klaar, het Hee renlogement (nieuwe huisves^ ting bibliotheek) en de Zijlpoort ver gevorderd, en de Stadspol- dermolen (Merenwijk) afgelopen week begonnen. Uver enkele maanden - begin sep tember - volgt de restauratie van de panden Pieterskerkgracht 9 en 11. Gemeentelijke monumen ten die men hoopt op vrij korte termijn aan te pakken zijn de Morspoortkazerne, Breestraat 125 ('t Gulden Vlies), Stadstim- merwerf (2e fase), gebouw sociale dienst (Steenschuur 21), de wal toren Oistenrijck en de fontein aan de Vismarkt Van de grote particuliere monu menten hoopt de gemeente dat het rijk snel met subsidie af zal komen voor restauratie van de Waalse Kerk. Volgens een be schrijving van de gemeente is langer uitstel van deze restauratie "gezien de desolate staat van het gebouw volstrekt onverant woord" Verder is de eigenaar van de Beth- lehemkerk - evangelist Johan Maasbach - zover met de plannen voor restauratie van dit monu ment aan de Lammermarkt, dat een architect opdracht heeft ge kregen een plan uit te werken. ADVERTENTIE Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. De Waalse Kerk in de Breestraat is dringend aan restauratie toe. LEIDEN - In de regio Leiden aan het Gewestelijk Arbeidsbureau bleef de werkloosheid onder mannen de afgelopen maand vrijwel gelijk. Eind mei stonden er 1953 werkloze mannen bij het GAB ingeschreven en eind juni bedroeg dat aantal 1951, twee minder dus. Bij de vrouwen was de situatie veel minder rooskleurig: de werkloosheid steeg van 803 naar 891, een toename van 88 ofwel tien procent. De situatie op de arbeidsbureau blijkt duidelijk te worden beïnvloed door de schoolverlaters, die zich in groten getale hebben gemeld na de afslui ting van de schoolperiode. Uit de cijfers in de Leidse regio blijkt dat de doorstroming bij de mannen beter verliep dan bij de vrouwen. Zo blij ken er bij de mannen slechts 16 schoolverlaters meer te zijn ingeschre ven dan vorige maand. Bij de vrouwelijke schoolverlaters bedroeg dat aantal 72. De bemiddeling van ingeschreven werkzoekenden, die van het algemeen vormend onderwijs komen en (bij de vrouwen), die van het lager huis houdelijk- en nijverheidsonderwijs komen, levert moeilijkheden op, omdat de betrokkenen over het algemeen voor functies in aanmerking komen, waarnaar weinig vraag bestaat. De lts'ers uit de sectoren bouw en metaal melden zich in veel mindere mate bij het gewestelijk arbeidsbureau. Kennelijk zijn er velen, zo ver onderstelt het GAB Leiden, al in geslaagd om een werkkring te vinden, of menen ze na de vakantie zonder veel moeite aan de slag te kunnen. Wat betreft het aantal openstaande aanvragen van bedrijven voor perso neel blijkt dat de vraag naar mannen de afgelopen maand is gestegen. Het aantal openstaande vacatures nam toe van 1262 naar 1320. Daaren tegen was er daling in het aantal vacatures waar vrouwen geplaatst kunnen worden. Dat aantal liep terug van 277 naar 257 Over de diverse gemeenten van het gewest Leiden was de werkloosheid als volgt verdeeld: mannen vrouwen mei juni mei juni Alkemade 28 29 20 29 Katwijk 192 205 60 64 Leiden 1385 1364 555 609 Leiderdorp 106 110 56 60 Oegstgeest 76 79 28 30 Rijnsburg 38 41 5 10 Valkenburg 6 7 7 6 Voorschoten 76 67 39 47 Warmond 22 22 7 10 Zoeterwoude 16 20 16 19 Overigen 8 7 10 7 1953 1951 803 891 CPN-leraar (8) De brief van de heer Bunschoten in de krant van dinsdag 3 juli als reactie op mijn eerdere brief is mij niet duidelijk. Geen bezwaar tegen ontslag is vol gens mij weinig anders dan be zwaar tegen aanblijven, zodat de tendens van de eerste en de tweede alinea van zijn brief gelijk is en wij het dus op dat punt vrij wel eens zijn. Toch is enige verduidelijking van mijn brief klaarblijkelijk nodig omdat de heer Bunschoten meent uit deze eenstemmingheid ook nog conclusies ten aanzien van mijn persoon te kunnen trekken. Ik heb geen opleiding genoten op een bijzondere school maar ben er wel van overtuigd dat juist bij die scholen ouders eisen kunnen stellen ten aanzien van de opvoe ding die door de school wordt ge boden. Mijn middelbare school tijd lag vlak vóór en tijdens de Naast de gebruikelijke ver keersovertredingen prijkte er op de rol van de kantonrech ter gisteren ook een groot aan tal overtredingen van de leer plichtwet. Het betrof hoofdza kelijk ouders die hun kindteren) enkele dagen van school hadden gehouden om langer dan de schoolvakan ties lang zijn met winter sportvakantie te kunnen gaan. Eén vader, wiens negenjarige zoon de twee dagen aanslui tend op de voorjaarsvakantie niet op school was verschenen, zei echter dat het kind ziek was geworden. In Oostenrijk weliswaar, maar wel ziek en dus kon er volgens de vader geen sprake zijn van on rechtmatig schoolverzuim. Dat hij eerder aan het school hoofd had gevraagd of zijn zoontje die zelfde twee dagen vrij mocht hebben en dat dit hem geweigerd was, had daar volgens hem niets mee te ma ken. Rechter Oomen: "Och mijnheer, u zou toch immers niet eerder naar huis zijn gegaan als uw zoontje niet ziek was gewor den, uw bedoeling was toch duidelijk?" "Dat kunt u niet volhoudenreageerde de man fel, en hij zei drie getui gen te hebben die het kind hadden horen hoesten. "En de tweede dag heeft hij meege daan aan een skiwedstrijd" wist rechter Oomen. "Ja, toen was hij al weer wat beter", al dus de vader De officier van justitie, mr. De Waardt zei van het hele verr haal niets te geloven en eiste 150 gulden boete waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar 'We konden andere jaren altijd wel vrij krijgen van het schoolhoofd en we hadden de ze vakantie al besproken voordat we wisten dat dit al lemaal veel strenger aange pakt zou worden", gooide de vader het nog over een andere boeg. Maar hij kreeg, net als alle andere vaders en moeders die terecht stonden, de geëiste boete opgelegd. ''Die hele leerplichtwet wordt op deze manier een aanfluiting" zei een andere vader: Hij is er tegenwoordig meer ter be scherming van de leerkrach ten dan ter bescherming van de kinderen. En hij wordt heel willekeurig gehanteerd. Ik ken voorbeelden van mensen die vanuit Zwitserland op belden dat hun kind ziek ge worden was of dat ze met au topech zaten en dat was dan geen enkel probleem. Wij heb ben het bewust niet zo willen spelen" De officier van justitie kende ook hier geen pardon. Hij zei dat de motieven van deze va der net zo ondeugdelijk waren als die van de vorige.dat deze er alleen eerlijk voor uit kwam, en eiste dezelfde boete Ook rechter Oomen zei zich nu eenmaal te moeten houden aan de wet, en legde de boete op. De directeur van een bedrijf in plastics stond terecht omdat hij van oktober vorig jaar tot maart dit jaar een Egypte naar zonder arbeidsvergun ning in dienst heeft gehad. "Ik kan niet anders", vertelde hij: "Via het arbeidsbureau krijg ik geen mensen en anders heb ik werknemers te kort. Als ie mand zelf om werk komt vra gen en je hebt veel werk, moet je sterk in je schoenen staan wil je hem weer wegsturenWe hebben nu pas iemand in dienst genomen die meer dan een jaar bij het arbeidsbu reau ingeschreven heeft ge staan, terwijl wij er steeds om werknemers vragen. Hij is nu zelfbij ons gekomen en meteen aangenomen Rechter Oomen noemde het een onbegrijpelijke situatie, die echter niet goedkeurt dat bui tenlanders zonder arbeids vergunning worden aange nomen. Hij legde een boete van 2000 gulden op en een week voorwaardelijke hech tenis. Dat is dan gelijk voor een tweede geval dat de offi cier van just it ie dan welwilde intrekken Een bollenbedrijf in Noordwij- kerhout kampte met hetzelfde probleem en nam een Turk zonder vergunning aan. "We staan met onze rug tegen de muur, hebben continu perso neelsgebrek en hebben de handel nu al noodgedwongen met de heljl ingekrompen", aldus de directeur. In dit ge val legde de rechter 1000 gul den boete op MARGA WUIS Geen trimsalon in een garage LEIDEN - De heer J. Stadhouder mag in zijn garage op de hoek - Carneoolstraat/Kristalstraat geen trimsalon vestigen. De commissie voor de beroeps- schriften verklaarde het beroep dat hij bij de raad had ingediend ongegrond. De commissie was van mening dat grond met als be stemming garage niet voor een trimsalon gebruikt mag worden. Eveneens ongegrond verklaard werd het beroep van de heer W. Verberg. Hij had bezwaar aange tekend tegen de aanschrijving voor woningverbetering die hij in de bus had gekregen. Het beroep werd niet ontvankelijk verklaard wegens termijnoverschrijding. Reclamant A. Abed zal het pand Hansenstraat 39 voor 1 november moeten opknappen. Ook zijn po ging om tegen die beslissing in beroep te gaan liep op niets uit. ADVERTENTIE maagstoornissen ook in de vakantie! oorlog zodat ik bewust heb kun nen zien wat voor verderfelijke invloed jeugdbegeleiders kun nen hebben. Aanhangers van Glimmerveen thans waren vroe ger de NSB'ers, die behoorden tot een legale partij waarbij ook mensen waren aangesloten waarvan je helemaal niet zou verwachten, ook docenten. Als ouder zou ik bezwaar aanteke nen als het vak maatschappijleer aan mijn kinderen gegeven zou worden door een overtuigd voor stander (en dat is een lid) van een links autoritair regime maar evenzeer van een rechts autori tair regime. Voor mensen die er onder gebukt is er weinig ver schil. E.J.H. Bleeker Kagertuinen 33 Sassenheim. Medisch Comité Bij alle ellende, die we dagelijks te lezen en te zien krijgen over de vluchtelingen in Zuid-Oost-Azie, moest ik ineens denken aan me neer Go en zijn Medisch Comité Vietnam. Hoeveel ziekenhuizen wil hij nog gaan bouwen voor die arme Noordvietnameesjes, die de an dere Vietnamezen hun land uit jagen? Of wil hij nu een zieken huis op gaan richten voor de Khmer-soldaten, die de Cam- bodjanen hun land uitjagen, die ze nog niet vermoord hebben. Waarom horen wij tegenwoordig nog zo weinig van hem? Vroeger liepen de collectanten voor Noord-Vietnam onze deur plat. Wil meneer Go nu nog eens uit leggen, wat de Amerikanen daar ook alweer zo verkeerd deden? Nu mag de hele wereld de schuld op zich nemen, omdat toen Ame rika in de steek is gelaten. Vooral door zulke mensen als meneer Go en medestanders. Mevr. P.M. Schaap Milanenhorst 102 Leiden Broekkleding Waren er nog maar meer van zulke "kurken" als ds. De Jong in Kat wijk aan Zee. Het is een volk waar de wereld haar neus voor optrekt. Maar het zijn des Heeren oogap pels en de zuchters aan de Troon der Genade. Als een mens met genade bedeeld wordt, dan kan men geen broekpak meer aan en gaat men ook niet meer met on gedekt hoofd naar de kerk. Dan wordt alles zonde. Dan zijn onze gangen niet meer naar de wereld. Maar wordt het Heere, wat wilt Gij dat ik doen zal? Het is alle maal geen "Israël" wat zich "Is raël" noemt. Het moest niet nodig zijn, dergelijke bonfjes in de kerk te plaatsen. O land, hoor des Hee ren woord. N. Faas-Hermeij, Berkhoutlaan 40, Lisse.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13