Arnold v.d. Capellen al in eerste ronde geveld v.a| teg bon Bontjassen en ribbroeken vliegen deur uit bij Leger des Heils Stephan: ..Dit jaar er niet meer bij VI Rotterdam in finale Europa Cup-schaak APPIE HAPPIE STRAATTEKENWEDSTRIJD LEIDSCH DAGBLAD Leidse zomer-koffiebar nu in Augustinus" (Rapenburg) LEIDEN - Nu het bestuur van de christelijke kleu terschool "De eerste stap", Mors weg 114, zijn school gaat overhevelen naar een nabijgelegen ge bouw en het pand zal worden verkocht, raakt ook Youth for Christ Lei den de zolderruimte voor haar open activiteiten kwijt. De jeugdbeweging moet "De Zolder" per 1 augustus hebben verla ten. Voorlopig wordt de laatste koffiebar-avond a.s. vrijdag gehouden. Youth for Christ heeft het gemeen- tebestuur om medewerking ge- KLAAS BOSSCHER (regioleider Youth for Christ) -.."onze ervaring delen met ande ren" koffiebar die vorig jaar plaats had in een tent op het Schuttersveld, wordt nu, van 4 tot en met 10 au gustus, gehouden in het jonge rencentrum „Augustinus" aan het Rapenburg. Voor de medewerkers van Youth for Christ is het moeten verlaten van "De Zolder" een behoorlijke klap. Bert van den Berg, de voorzitter: "Vorig jaar heeft de hervormde wijkgemeente Morskwartier ons die ruimte beschikbaar gesteld. We zaten eerst aan de Middelste gracht. Wel fijn, maar we voelden ons als een tiener in kleuterkle ren. Gezien de groei van het be zoekersaantal was het niet meer mogelijk daar een redelijk pro gramma te bieden. Het afgelopen jaar hebben we veel aandacht be steed aan het naam-maken in on ze nieuwe ruimte. Men moet de weg naar je activiteiten vinden, verandering Van ruimte brengt altijd een sterke schommeling in het bezoek teweeg" Koffiebars Het belangrijkste deel van het Youth for Christ-werk - dat ver takkingen heeft in 54 landen over de hele wereld - bestaat, althans in ons land, uit het programma rond de koffiebar. Met muziek, films, toneel en gesprek willen de jongeren met anderen bezig zijn over fundamentele zaken in het leven. Youth for Christ maakt er geen ge heim van, dat bij haar het geloof in.Christus en het leven in over eenstemming met zijn wil voorop staan. Het blijkt steeds weer dat de koffiebars "drempelverla gend" werken voor jongeren die het in de kerken en op decatechi- saties niet meer zo vinden. Youth for Christ wil echter geen "kerk" op zichzelf zijn, maar zo mogelijk een brugfunctie vervullen naar de kerken toe. De liele Leidse groep van mede werkers is nu op zoek naar een geschikte plek in de binnenstad. Bert van den Berg: "Wij zitten niet bij de pakken neer. We vinden dat we een zinvol aandeel hebben, pok al is het maar klein, in het jongeren-vormingswerk in Lei den en dat de gemeente ons daar best bij mag helpen. Vandaar ons vereoek aan het gemeentebe stuur" Helpen in Noordwijk In het volgende seizoen gaat de Leidse groep de één jaar be staande afdeling in Noordwijk helpen bij de maandelijkse kof fiebar. De zomer-koffiebar van 4 tot 10 augustus in "Augustinus" aan het Rapenburg is georgani seerd in nauwe samenwerking met omliggende plaatsen en de regionale jeugdwerk-begeleider Klaas Bosscher. Voor die week heeft Youth for Christ, behalve een aantal binnen- en buiten landse muziekgroepen, een der tigtal medewerkers kunnen in schakelen. Klaas Bosscher. "Wij hopen met deze actie jongeren duidelijk te maken dat Jezus Christus ie mand anders is dan zij vaak den ken. Veel jongeren kennen hem alleen als krachtterm of als de God van hun ouders en van de s kerk. Onze ervaring dat hij méér is willen we graag delen met an deren". Iedereen van, pakweg, 15 tot 25 jaar is in de koffiebar hartelijk kom. 's Middags gaan de n werkers de straat op om met tuur en muziek mensen uit te digen. "We weten nog niet cies welke muziekgroepen i Leiden komen. Met verschil de Engelse groepen zijn we nc gesprek. De mogelijkheid zit dat we ook nog een paar midc concerten geven, hetzij in gustinus" zelf of in de openlu of een andere zaal". Voor een aantal medewerkers buiten Leiden en leden van muziekgroepen zoekt Youth Christ nog gastgezinnen. Wie z hiervoor beschikbaar wil steil kan contact opnemen met KI Bosscher in Den Haag, Van O. destraat 570, telefoon 070-8818 of met Bert van den Berg in I den. Houtlaan 13, telefi 071-151984. (Va MADI cialt tico aanj bon te p der late mei de op len Wie bij het noemen van denaam Leger des Heils" aan iemand vraagt waaraan hij dan moet denken,krijgt tien tegen één ook ten antwoord: "oude kleding" Dat begrip dateert nog uit de tijd dat deze taak van de "thuislozen-zorg" van het Leger was ingedeeld bij het "liefde werk oud papier". Het a,fdan- ken van kleding kwam toen nog maar weinig voor. Kleren loer den gewoon afgedragen. Men gaf ze in de regel niet weg Gesorteerd Maar dat is grondig veranderd Dat liefdewerk is uitgegroeid tot een flink bedrijf met twintig vestigingen, verspreid over het hele land. Elke dag, zo meldt De Strijdkreet, zijn er zo'n tachtig auto's op de weg om kleding en goederen op te halen. Opgetast in de depots van het Leger krijgt alles stuk voor stuk een herbe stemming. De inhoud van elke zak wordt zorgvuldig gesor teerd. Wie een kledingwinkel van het Leger bezoekt krijgt beslist niét de indruk dat hel hierom oude kleding gaat. Geregeld zit er nieuw goed tussen. .Wegens overlijden of omdat de mode veranderde. Kleding wordt niet echt meer afgedragen. Dat be wijzen de jassen,broeken, man tels, schoenen, jurken en kos tuums wel die het Leger krijgt uit te zoeken. Met een sortering die aan een modern kleding- warenhuis doet denken ontvan gen de winkels dagelijks hon derden bezoekers Prijs is prijs Kostuums waarvan het jasje of de broek ontbreekt zijn moeilijk verkoopbaar. Overhemden en ondergoed gaan ook niet zo ge makkelijk weg. Maar bontjas sen en ribbroeken vliegen de deur uit. Een groot deel van de voorraad wordt verkocht aan buitenlan ders en minder draagkrachti- gen in onze maatschappij. Maarniet alleen zij kopen in de ze winkels. Ook jongeren die van "struinen" in oude. nostal gische kleding houden. Studen ten, kamerbewoners enzovoort De prijzen van de kleding zijn minimaal. Voor een kostuum betaalt men f. 17,50. voor een trui ƒ.5. voor schoenen f.6 en voor babykleding gemiddeld 1 gulden. Als de kwaliteit heel goed is, kan dat wel eens enkele guldens hoger liggen. Afgedongen wordt er niet. Prijs is prijs. Wie koopt, moet in elk geval betalen. Dat vindt het Le ger des Heils van belang uit res pect voor de eigenwaarde van de koper. Trouwens, ook oude kleding kost geld. Transport, lonen, huur gebouwen, verlich tingopslag Alleen als iemand, bijvoorbeeld door brand, alles is kwijtge raakt. geeft men kosteloos iets weg. Via kleding en inboedel kun je in zulke omstandigheden bij het Leger weer aardig op gang komen Buitenland Er gaat ook kleding de grens over. Toen enkele jaren geleden de eerste Portugese vluchtelin gen uit Mozambique en Angola op Madeira aankwamen, werd vanuit de Nederlandse voorra den van het Leger des Heils kle ding naar hen verzonden. Dat was ruim 15.000 kilo. keurig ge sorteerd naar leeftijd. Bejaar den in Kongo Brazzaville kre gen vorig jaar 325 kilo toege zonden. Elk depot houdt een se lectie kleding in voorraad voor calamiteiten, waar ook ter we reld. Een roep om kuip" kan Een kledingwinkel van het Leger des Heils. Tachtig auto's zorgen dagelijks voor het assortiment. Vaak zitten er nieuwe kleren tussen: kleding wordt niet echt meer afgedragen, zo is de ervaring daardoor snel en efficiënt wor den beantwoord. Kleding die voor verkoop of uit deling niet meer geschikt is wordt verwerkt tot poetslappen In enkele maatschappelijke cen tra van het Leger gebeurt dat als onderdeel van de werkthe- rapie. Wat dan nog overblijft wordt in balen geperst en gaat naar de papierindustrie. De opbrengst van de verkoop komt ten goede aan verschillen de projecten van het Leger des Heils in ons land. Plaatselijke korpsen die naast hun geeste lijk-pastorale functie ook veel sociaal en cultureel werk verzet ten kunnen financiële steun uit deze gelden krijgenOok nieuwe gebouwen voor het Leger wor dendeels daaruit gefinancierd Boycot vruchten. Als eerste synode van een evangelische landsl heeft die van de Westberlijnse Evangelische Kerk met grote meert heid van stemmen besloten, de oproep van de "Evangelische Frauei beit" tot boycot van vruchten uit Zuid-Afrika te ondersteunen. De node kenschetste de actie van de vrouwen als een wettig middel omj niet-agressieve wijze de "zonde van de apartheid" duidelijk te mal Het synodebestuur kreeg de opdracht, in de landelijke overkoepelei raad van de Evangelische Kerk in Duitsland te bevorderen dat ook college de actie gaat steunen. Tot nu toe heeft deze raad zich noj kritisch over het initiatief uitgelaten. Zwarte vrouwenorganisaties in Zuid-Afrika hadden een beroep op "Evangelische Frauenarbeit" gedaan om een boycot van Zuidafrikaai produkten op gang te bfengen. De stichting "Vrouw, kerk, tweederde Wereld" in ons land wil niet zond meer deze actie overnemen. Wel overweegt ze, concreet inhoud te gev aan haar solidariteit met de vrouwen in de Derde Wereld. Eind august wordt in Utrecht een informatiemiddag daarover gehouden, die geh< aan Zuid-Afrika zal zijn gewijd. Daar zal ook een vertegenwoordiger v« de "Evangelische Frauenarbeit" spreken over de Duitse actie. Defensie en ontwapening. De algemene synode van de Anglicaan1. Kerk van Engeland verwierp een rapport over defensie en ontwapenir waarin een conventionele kijk op het militaire leven wordt gegeven, commissie voor sociale zaken uit de synode kreeg de opdracht, h vraagstuk dieper te onderzoeken. Het rapport was opgesteld door een werkgroep onder voorzitterschap vs een admiraal. Ook hadden twee brigadiers en twee kolonels zitting in werkgroep. "Het opstellen van een rapport over veldsporten zal ik oc niet overlaten aan eigenaars van windhonden", zei een synodelid. Veel kritiek was er op het weinig christelijke karakter van het stuk. H zou veel te inschikkelijk zijn \yat betreft het principe van het afschri kingsevenwicht tussen de machten en de wapenverkoop vanuit Eng land. Vredeskrant. De Vredeskrant van het Interkerkelijk Vredesberaad zj dit jaar veel aandacht schenken aan de "eigen weg" van de kerk bij behandeling van politieke problemen. De Vredesweek is van 23 tot september. Dan zal opnieuw de in 1977 begonnen campagne tegen kernwapens aan de orde komen. BeroeDinaswerk. Hervormde Kerk: aangenomen de benoeming tC bijstand-in het pastoraat te Peperga (Fr.) J. de Bruin Ruinen, de benot ming tot bijstand in het pastoraat te Wapserveen (Dr.) mevr. H. Poelstra Gunster Oudkerk-Roodkerk (Fr.) bedankt voor Woudenberg en voo Bruchem-Kerkwijk E.F. Vergunst Middelharnis, voor Goudswaard Olie Linschoten, voor Rijssen C. van den Bergh, Rotterdam-Zuid. ROTTERDAM (ANP) - Ruim een jaar geleden profeteerde Peter Stephan, toen net in dienst als di recteur: "Wy presenteren u een nieuw Feyenoord. Verwacht van deze jonge knapen geen kam pioenschap. maar gun ons wel de tijd. "Stephan en zijn Feyenoord kregen de tijd. Schoorvoetend stroomden de duizenden suppor ters de Kuip weer binnen. Het jonge Feyenoord sloeg aan en het verlies dat in de jaren ervoor tot bijna twee miljoen was opgelo pen kon in een jaar tijd bijna worden weggewerkt. Nu een jaar later, bij deopeningvan het nieuwe seizoen, kon Stephan die woorden nogmaals oprake len. Maar Stephan ging ook ver der. "Wij bij Feyenoord begrijpen dat het succes van het afgelopen jaar gecontinueerd zal moeten worden. Dat zijn we verplicht aan de supporters. Gokten we vorig seizoen nog op een plek die ons Europees voetbal garandeerde, dit jaar is gokken er niet meer bij. Met deze jonge groep moeten we De Leidse tweeling Paulen Marcel van der Blom in hun nieuwe omgeving en met een nieuw shirt aan. Vandaag start de training. tot eenzelfde prestatie in staat zijn. We zijn niet roekeloos tekeer gegaan op de transfermarkt. Spelers als Valke en Koeman die naar PSV zijn vertrokken waren voor ons gewoon te duur. Daar om hebben we het in talentvolle amateurs gezocht". Namen als die van Marcel van der Blom en Paul van der Blom, bei den van UVS, en Carel van Ros- sum van DHL zullen in het sei zoen 1979-1980 zeker nog niet in de basis van Feyenoord voorko men. Wel die van Tonnie van En gelen, jarenlang reserve-doelman van PSV en nu door Feyenoord aangetrokken om de leemte die Treytel achterliet op te vullen. Voor Stephan was het niet nodig geweest dat Treytel Feyenoord de rug toekeerde. "Maar", aldus de directeur, "Treytel was voor niet te houden. Na als die jaren trouwe dienst hadden we hém een brutojaarsalaris van 200.000 gulden aangeboden. Mijns in ziens een salaris dat ver boven het minimumloon uitkomt. Eddy weigerde echter. Hij vroeg voor twee jaar drie kwart miljoen gul den. Toen hebben we elkaar de hand geschud en vertrok hij naar AZ. Wat de Molenaars blijkbaar wel kunnen, doen wij niet. Ik heb geen zin in scheve salarisverhou dingen in onze spelersgroep". Feyenoord begint vandaag zijn voorbereiding op de competitie met een trainingskamp in Lim burg. Daarop wordt een week lang op IJsland gebivakkeerd. De trainingskampen worden afge sloten met een week in De Kuip, waarna op 10 en 12 augustus het Feyenoord-toernooi de voorbe reiding op de komende competi tie afsluit. ROTTERDAM - Volmac Rotter dam heeft zich, als eerste Neder landse club, geplaatst voor de fi nale van het toernooi om de Eu ropese beker voor landskam pioenen schaken. De Rotter dammers zegevierden in de halve finales met 6Va - 4'/2 over Sparta- cus uit Boedapest. De partij tussen Euwe en Lukacs werd gisteravond opnieuw afge broken en wordt vandaag uitge speeld. digde in remise. In de eindstrijd is Boerevestnik uit De uitslagen van de afgebroken Moskou tegenstander van de Ne- partijen van gisteravond zijn: derlanders. Kortsnoi - Csom Va - V2, Böhm - Pin- De afgebroken partij van zondag ter V2-V2, Timman-Farago V2-V2, tussen Van Dop en Szilagyi ein- Van Baarle - Szilagyi Va - Va. LISSE - In het tennistoernooi van de TC Lisse is al vroeg een van de serieuze kanshebbers op de titel uitgeschakeld, namelijk de no 2 geplaatste Arnold van der Ca pellen. Deze stuitte op een onbe kende tegenstander, die verras send goed met het racket wist om te gaan, de Indiër Vivay. Nadat van der Capellen de eerste set in vlotte stijl met 6-1 op zijn naam had gebracht, werden de rollen omgedraaid. Viyay bleek op toeren te zijn gekomen en pak te de tweede set met 6-0. In de derde set ontstond een boeiend gevecht dat Viyay tenslotte met 6-4 in zijn voordeel wist te be slechten. De no 1 geplaatste Ro nald Groen is gewaarschuwd. Als no 3 en 4 zijn geplaatst Marinus Brooshooft en Jan Willem de Bruin. Of de slotronden in Lisse inderdaad conform de verwach ting van de plaatsingsdeskundi gen zullen verlopen is overigens de vraag want de concurrentie is sterk. Niet geplaatst maar stellig capabel om voor verrassingen te zorgen zijn Herman van der Ca pellen en de finalist in het HEB van vorig jaar, de Voorhouter Anne Jan van der Meer. Bij de dames in B zijn Ineke Kal lenberg en Maureen Meijer als no 1 en 2 geplaatst. Daarnaast geven in Lisse acte de presence: Annet van Eederen, Ine Collee, Elly Reeuwijk en Anneke Rother. Jammer is het dat de sterke speelster uit het Noordhollandse Limmen, mevrouw Bak, zich we gens een sterfgeval moest terug trekken. In het HEC voeren Mark Nije, Frank van Rooyen. Robert Jan Kroese en Peter Leyten de lijst van deelnemers aan. Niet ge plaatst werden Freek van der Ca pellen, Leon Damen en Lex van Dop. Vooral voor wat betreft Freek van der Capellen lijkt dat niet in overeenstemming met het beeld van vandaag. Petra Wessels en Ans Vink voeren de lijst aan in het DEC. Annet van Eederen werd in C verrassend geklopt door Hannie van Dijk, 0-6, 6-7. In Ter Aar is de plaatsing in het HEC beperkt tot M. Wolterink en C. Oosterhof, respectievelijk als no 1 en 2. Mieke Heeringa en T. Bakker voeren de lijst van deel neemsters bij de dames in C aan. In het HDC worden de koppels van Veen/van Veen "uit Alkemade en Heetveld/Romberg als de kanshebbers op een finaleplaats aangemerkt. Bii het GDC zullen naar de verwachting van de plaatsingsdeskundigen F. Pon- sioen/M. de Lijster en M. Heerin- ga/T. Bakker als finalisten aan treden. In het GDC zijn dat de koppels N. van der Harmse/J Koek en Jan Philip/Joke Dorre- paal. FRANK BONTE, ADVERTENTIE Vrijdag 20 juli -14.00 uur voor de jeugd van 6 t/m 15 jaar JEUGDDORP LEIDEN - Voorschoterweg (naast zwembad De Vliet) Inschrijvingen: Kantoor Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden ^Organisatie: Leidsch Dagblad in samenwerking met de Leidse Jeugdactie. 'n aktieve krant!

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10