BUIGT VOOR AUSTIN adidas STÖVE Borg: „Ik blijf kalm, anders inspireer ik mijn tegenspeler Tsjechen blind voor succes Navratilova Vrij spel pe (M Zwarte Wolf r Billie Jean King I vestigt Wimbledon-record NDAG 9 JULI 1979 SPORT erg die ontdooide. Na zijn moeizame zege op Roscoe Tan- j Björn Borg van pure vreugde neer op het heilige gras van don. LONDEN - Wie Björn „King" Borg, zoals hij nu door de En gelsen wordt genoemd, weer op de knieën wil zien zal moe ten wachten tot hij zijn vijfde Wimbledon-titel zal hebben bijgeschreven op zijn toch al onwaarschijnlijk lijkende staat van dienst. Want pas dan pleegt de zich als een blok ijs over de baan voortbewegen de Zweed te worden over spoeld door de emotie van een geleverde superprestatie, van de wetenschap dat hij zich andermaal heeft bewe zen als de sterkste tennisser ter wereld. Pas dan laat hij zijn slagwapen vallen en zijgt hij neer op de gewijde gras mat van het cemtrecourt waar zovele illusies werden wegge slagen (Chris Lloyd-Evert, Betty Stöve, Gottfried en Ramirez en natuurlijk Roscoe Tanner) en zovele dromen werkelijkheid werden (Borg, Navratilova, Billy Jean King, Fleming en McEnroe en vete raan Bob Hewitt (49 jaar) met Greer Stevens. Pas dan lijkt hij menselijk. En juist daarom wordt hij door het publiek op handen gedragen, wordt hij door dat publiek fanatiek ge steund als hij in moeilijkhe den is. Borg over zijn gedrag op de baan: „Ik ben niet altijd zo geweest ais nu. Mijn coach en trainer Bergelin weet daarvan mee te praten. Zelfs in een trainingspartijtje met hem smeet ik mijn racket over de baan of ramde ermee op de baan als ik een beslis send punt had gemist. Maar ik heb snel geleerd dat mijn spel eronder leed en dat ik daar mee de tegenstander als het ware een morele injectie gaf' Borg was tegen de formidabel en diep geconcentreerd spe lende Tanner meermalen in moeilijkheden. In een BBC- interview, direct na de wed strijd, zei Borg dat deze finale voor hem veel zwaarder was dan die in 1977 tegen Con nors. „Toen werd het ook wel 6-4 in de vijfde set, maar toen hoefde ik niet zoals nu voort durend tegen een achterstand aan te kijken. Dat heeft me geweldig onder druk gezet". Waarop Tanner „Ik heb drie dagen met vlinders in mijn maag gelopen: Maar bij de warming-up was ik de zenu wen helemaal kwijt. Ik voelde dat ik klaar was voor Borg en ik was er zeker van dat ik hem een hele warme middag zou bezorgen. Na de winst van de eerste set heb ik heel serieus over de titel gedacht. Ik ben er nog van overtuigd dat als ik niet, op belangrijke momen ten, enkele ongelukkige be slissingen tegen had gekre gen, het kampioenschap voor mij zou zijn geweest. Dat neemt niet weg dat Borg van die ongelukkige beslissingen gebruik heeft gemaakt op een manier die hem recht geeft op zijn vierde titel. Om alle mis verstand te vermijden, ik gun hem die titel van harte. Ik ben er, dacht ik, heel dicht bij ge weest. Dat ik het niet heb ge maakt is natuurlijk jammer, maar ik ben niet helemaal on tevreden. Ik geloof dat ik voor de tennissport een ace heb geslagen door te laten zien dat Borg, hoe een geweldige speler hij ook is, niet onover winnelijk is. Dat bewees eer der Amritraj trouwens ook al." Tevreden over zijn prestaties op Wimbledon was ook presi dent Carter, die hem direct na de finale telefonisch compli menteerde voor de wijze waarop hij het Amerikaanse tennis had gerepresenteerd. Eén man was niet tevreden, namelijk de voormalige Wimbledon-kampioen Den nis Ralston, die Roscoe Tan ner traint en coacht. Aan hem dankt Tanner zijn, ook voor Borg, verrassende vooruit gang op de backhand, die van een meer defensieve in een puur offensieve slag is omge turnd. Vaak ver voor zich uit genomen won hij daarmee in tempo en zat hij Borg zo op de huid dat deze vrijwel geen tijd kreeg voor zijn zo gevreesde combinatie van drives en running-lobs. „Waarom" al dus Ralston „zetten ze op Wimbledon altijd arbiters en lijnrechters op de stoel die gewoon te oud zijn voor een goed waarneming? Het gros is gewoon niet in staat om een snelle service, drive of volley te volgen. Ik hoop dat ze daar nu eens verandering in bren gen". FRANK BONTE PRAAG (ANP) - De Tsjechi sche televisie heeft vrijdag tegen middernacht korte beelden gegeven van de hoogtepunten in de Wimble- donwedstrijd bij d» dames tussen Martina Navratilova en Chris Evert De Tsjechi sche ochtendbladen gingen vrijwel geheel voorbij aan de tweede Wimbledontitel van de gewezen Tsjechische tennisspeelster. Het blad "Prace" van de vakbeweging had tot kop "McEnroe en Fleming grijpen hun kans". "Mlada Fronta", het blad van de jeugdbeweging, stelde simpel vast in een kop: "Wimbledon kent zijn eerste kampioenen". VOETBAL - Frankrijk heeft afge lopen weekeinde de eindstrijd gewonnen van het voetbaltoer nooi om het wereldkampioen schap scholieren. In de finale versloeg Frankrijk met 3-2 Italië. De Fransen leidden bij de rust met 1-0. Nederland eindigde door een overwinning van 2-0 op Israël op de zevende plaats in dit 16-landentoernooi. LONDEN (GPD) - Björn Borg heeft met bibberende hand geschiedenis geschreven op Wimbledon. De anders zo onderkoelde tennisser was zaterdag weer de man zonder aureool, omdat hij de extra klasse miste die hem tevoren boven zijn tegenstanders had doen uitstijgen. Deson danks haalde hij opnieuw een record binnen. Via de set standen 6-7, 6-1, 3-6, 6-3, 6-4 werd hij de eerste die het Wimbledontoernooi in zijn huidige opzet viermaal in suc cessie heeft weten te winnen. Roscoe Tanner, de man, die het k coach Bergelin. met wie hij al elf jaar samenwerkt, is dan ook biet alleen de man van de adviezen, maar ook degene die hem zoveel mogelijk in bescherming neemt. Geen zin Bergelin gaat er ook vanuit dat het totaal geen zin heeft Borg tijdens een partij aanwijzingen te geven: „Niet alleen dat het niet mag, maar het zou alleen ook maar zijn concentratie verstoren". Zater dagmiddag leek Borg zijn „grote broer", zoals hij Bergelin pleegt aan te duiden, echter meer dan ooit nodig te hebben. In zijn „moeilijkste Wimbledonfinale" tot nu toe had Borg meerdere malen een time-out nodig tegen Tanner. Deze wist ervoor te zor gen dat Borg zich nu eens bij vla gen aan zijn spel moest aanpas sen. „Het grootste probleem te- i Björn Borg geregeld uitschakelde. gen Tanner was het doorbreken van zijn service. Ik had steeds het gevoel dat ik een stap op hem achter lag. Ik realiseerde me ook dat ik mijn opslag moest behou den omdat ik anders zou verlie- In twee sets bleek dat voor Borg niet haalbaar. In de eerste en de derde ging hij ten onder in het geweld dat de linkshandige Ame rikaan produceerde. In de tweede en de vierde reeks viel hij echter terug. Vooral in de tweede serie games, waarin hu maar één van zijn elf aces scoorde, slechts acht eerste services in sloeg en niet meer dan acht punten behaalde. Tanner, die veel veelzijdiger bleek dan was voorspeld, bleek in die periode ook te veel moeite to hebben met de half volleys. Later zou hij aan het net nog wat na drukkelijk in de fout gaan. regen een Borg in topvorm zouden dergelijke schoonheidsfouten tot een afgang hebben geleid. Zater dag kwam Borg aan het verzor gen van een show niet toe en hield hij tot het einde de span ning er in. Dit omdat hu zelf maar vier aces sloeg (tegen Connors waren dat er nog elf), vaak op het oog simpele ballen miste en zun lobs door de wind keer op slukken. Leonard Roscoe Tanner had welis waar het middel tot zijn beschik king om het minderwaardig heidscomplex waaraan zijn col lega's onder het bewind-Borg lij- den uit de wereld te helpen, maar vergat op de kritieke momenten de aanwijzingen op te volgen, die stonden vermeld op het recept dat hij had meegekregen. Met zijn trainer Dennis Ralston had Tanner een taktiek opgesteld om Borg vanuit de zevende hemel te rug te halen naar de nauwelijks nog met gras bedekte aarde van Wimbledon. Zoals de Zuidafri- kaanse Tanya Harford bij de da mes gebruik had gemaakt van een handleiding in haar ope ningspartij tegen Martina Navra tilova, zo tankte Tanner regelma tig bij door zijn papieren tips te raadplegen. Tanner, in theorie kansloos, ontpopte zich mede daardoor als de ware finalist, ook al was volgens velen de echte eindstrijd al een ronde eerder af gewerkt tussen Borg en Connors. Waar Connors evenwel niet ver der was gekomen dan een fugu- rantenrol werkte de offensief in gestelde Tanner constant aan een stunt. Hij zorgde ervoor dat het gewoon lijk zo perfect werkende koelsys teem van Borg uitviel en dat de Zweed bij vlagen een hyperner veuze indruk maakte. Borg was dan ook twee uur en vijftig minu ten lang bij wijze van uitzonde ring een gemiddelde top-tennis- ser, die bepaald niet onverslaan baar was maar het wel bleef om dat Tanner in de slotfase de ver eiste precisie en het geduld in zijn spel miste. Op die manier pas seerde Borg de Engelsman Fred Perry, die Wimbledon in 1934, 1935 en 1936 had gewonnen en zijn opvolger al met complimen ten had overladen voor die zijn kwartet had gecompleteerd: „Borg heeft iets dat alle grote kampioenen hebben en anderen Betty Stöve, die een dag eerder op Wimbledon een hele tijd in touw was geweest om twee finales (damesdubbel en gemengd dub bel) te verliezen, won tegen het 16-jarige Amerikaanse talent Tracy Austin maar liefst negen games achtereen. Dat gebeurde nadat Betty Stöve de eerste set met 3-6 uit handen had moeten geven. Daarna won zij de tweede set in 17 minuten met 6-0 en kwam in de derde set met 3-0 voor. Dat vond Tracy Austin kennelijk toch iets te gortig. Geholpen door de ineens veel mis- graag zouden willen heb ben". Bekwaamheid Borg moest vooral een proeve van bekwaamheid afleggen in de be slissende vijfde set, toen Tanner met een achterstand van 1-3 en 3-5 uit het zicht leek verdwenen. De 27-jarige Amerikaan, die ze ven pogingen nodig heeft gehad om voor het eerst door te dringen tot de finale op Wimbledon, trok er zich echter niets van aan. Zoals hij ook niet onder de indruk kon raken van drie matchpunten die hij met speels gemak in de op ruiming deed. Pas op het vierde wedstrijdpunt kwam Tanner zijn opponent tegemoet door de bal royaal uit te slaan. „Ik had nooitverwachtdathij in die laatste game na 40-0 in mijn voor deel nog zou terugkomen. Had hij die game gewonnen, dan had ik het kunnen vergeten", aldus Borg, die aan zijn winst bijna 95.000 gulden overhield. Een aar dig inkomen, maar een schijntje voor miljonair Borg, die dan ook tevoren in navolging van bij voorbeeld zijn sparring-partner Vitas Gerulaitis had verkondigd dat „Wimbledon er niet voor het geld is, maar om te winnen". Borg is dan ook de Aga Khan onder de tennissers. Alleen al via toer nooien sleepte h(j vorig jaar zo'n slordige 1,8 miljoen gulden bin nen. Daarnaast wordt hij in leven gehouden door inkomsten via exhibities en reclame voor bij voorbeeld een automerk, scheermesjes en door het feit dat hij in Europa en de Verenigde Staten met verschillende schoe nen en rackets speelt. Alleen al voor het in Europa dragen van een speciaal type schoenen vangt hij jaarlijks ongeveer 225.000 gulden. Borg-als-sandwichman is een veel gevraagd persoon, die alle moge lijke moeite moet doen om de ei gen identiteit te bewaren. Zijn sende Betty Stöve greep de Ame rikaanse toch nog de winst met 7-5. Gras Het was duidelijk aan Manuel Orantes te merken dat hij de laat ste tijd meer op gras speelt dan op zijn favoriete ondergrond gravel Orantes moet binnenkort met het Spaanse Daviscupteam op gras tegen Groot Bnttannie spelen en schreef maar weer eens in voor Wimbledon, een toernooi waar hij normaal gesproken weinig heeft te zoeken. In de tweede ronde werd Orantes dan ook uit geschakeld door de Fransman Gilles Moretton. Ook op Leimo- nias leed Orantes een nederlaag. Tegen de Amerikaan Gene Mayer, de vervanger van de geblesseerde Australiër Tony Roche, werd het 6-7 5-7. Mayer, die op Wimbledon nog de kracht van Tom okker moest ondervin den, won de tie-break met 7-5. In die eerste set leek Orantes nog op een snelle overwinning af te gaan. Hij nam een voorsprong van 4-0 en 5-2, maar ging daarna steeds slordiger spelen. De met een dubbelhandige backhand en fo rehand spelende Mayer was wel genegen daarvan te profiteren. De uitslagen: Enkelspel dames: Tracy Austin (VS.) - Betty Stove (Ned.) 6-3 0-6 Enkelspel heren: Gene Mayer (VS.) - Manuel Orantes (Spa.) 7-6 7-5. Gemengd dubbel: Stove/Orantes - Austin Mayer 6-1 6-4 heeft alles nog op voorraad zoals: broekjes - shirts - schoenen - trainingspakken voor Zwarte Wolf-prijzen (Luchtbedden, boten, stoelen enz. tegen zeer lage prijzen) LANGE MARE 104 - LEIDEN U TEL 071-123827 LONDEN (GPD) - Betty Stöve en Wendy Turnbull hebben Billie Jean King niet kunnen afhouden van haar 20ste titel op Wimbledon. King, die za terdagmiddag in de finale van het damesdubbelspel werd geassisteerd door Martina Navratilova, liet daardoor Elisabeth Ryan achter zich, en gaat de geschiedenis in als speelster die de meeste kam pioenschappen op Wimble don heeft veroverd. Ryan, met wie King het record tot zaterdag moest delen, maakte haar „onttroning" juist niet meer mee. Ryan, die 88 jaar geleden in Californië werd geboren en de laatste zeven jaar in Chelsea heeft ge woond, overleed vrijdagmid dag aan een hartaanval tij dens de finale van het heren dubbelspel op Wimble don. Tussen 1914 en 1932 veroverde zij 19 maal een titel, alle in het dubbelspel. Aan een twintig ste titel is zij nooit toegeko men. Ook niet aan een enkel- speltitel omdat zij steeds haar meerdere moest erkennen in Suzanne Lenglen en Helen Moody. Billie Jean King heeft daarentegen zesmaal beslag gelegd op een enkelspeltitel, viermaal op een kampioen schap in het gemengd dub belspel en tienmaal in het dames dubbelspel. Na in 1961 aan haar zegereeks te zijn begonnen, zette zij zater dag de kroon op haar werk. door haar 203e partij met 5-7, 6-3, 6-2 met Navratilova te winnen van Stöve en Turn bull. Het Nederlands-Austra lische duo wist in eerste in stantie nog drie wedstrijd- punten weg te werken, maar ging op het vierde onder uit. Voor Betty Stöve was de slot dag van Wimbledon trouwens toch weinig succesvol. Met de Zuidafrikaan Frew McMillan verloor zij ook de eindstrijd in het gemengd dubbelspel. Stöve en McMillan, vorig jaar nog winnaar, verloren met 5-7, 6-7 van Bob Hewitt en Greer Stevens. DEN HAAG (ANP) Haag (anp) - Het tweede Wimbledongala van Leimonias in Den Haag kon gis teren minder bekoren dan de première van vorig jaar. Ditmaal ontbrak een temperamentvolle smaakmaakster als de Ameri kaanse Billie Jean King. Het vier tal Tracy Austin, Betty Stöve, Manuel Orantes en Gene Mayer liet de 2200 toeschouwers (de tri bunes waren niet stampvol zoals in 1978) in ruime mate genieten van aardige tennisstaaltjes, maar echt sprankelend werd de gebo den show nimmer. De 35-jarige Billie Gean King wilde best even lachen, nadat zij haar twintigste Wimbledon-titel in de wacht had gesleept. Samen met haar partner Martina Navratilova (links) versloeg zij het dub bel Betty StövetWendy Turnbull.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9