Sandinisten verwerpen! Wl\ l Jli voorstel van Amerika Muzorewa en Londen vraagt om in VS erkenning Oliebrand in Iran treft grootste raffinaderij Bomaanslagen in Frankrijk Eanes laat socialisten regeringscrisis oplossen Vakbondsleiders in Argentinië vrijgelaten Geen gematigde leden in junta Rellen in Pakistan en India Protest tegen walvis- jacht MAANDAG 9 JULI 1979 D Mercui ipl. che X- Sur >ER TEHERAN (AFP/Reuter) - Door een buisleidingontplof- fïng is de stroom olie naar 's werelds grootste raffinaderij in het zuiden van Iran giste ren onderbroken. Het plaat selijke revolutionair comité schreef de ontploffing toe aan sabotage Woordvoerder Reza Azimi van de Iraanse olie-industrie zei dat de export van geraffi neerde olieprodukten zou worden getroffen, maar hij waagde zich nog niet aan een voorspelling over de juiste weerslag. De eerste ontploffing had za terdag plaats in de oliehaven aan de Perzische Golf, Mahs- hahr. Er volgde brand aan een buisleiding die zulk een hitte afgaf dat een stalen brug smolt. Gisteren werden nog eens zeven oliebuisleidingen aangestoken alvorens men de brand de baas werd. Een woordvoerder van het re volutionair comité van Aba- dan zei dat hij uit onbevestig de berichten had ontvangen dat aan de betrokken buislei dingen bommen waren vast gemaakt. "Wij weten er het fijne nog niet van, maar we zijn er zeker van dat het sabo tage is geweest", zei hij. Azimi zei echter tegen verslag gevers: "Wij weten nog niet of het sabotage was of niet". Hij zei dat de ontploffing en brand zowel de toevoer van ruwe olie als de afvoer van het geraffineerde produkt had den getroffen. De gouverneur van Ahwaz, provinciehoofdstad van Koe- zestan waarin Abadan ligt, zei dat de ontploffing het gevolg was van slecht onderhoud tij dens de oliestaking van dit jaar die het bewind van de sjah hielp omverwerpen. In Koezestan doen zich ongere geldheden voor tussen de overheid en haar aanhangers en Arabieren die naar zelfbe stuur streven. Eerstgenoemden hebben Irak ervan beschuldigd dat het de Arabieren van wapens voor ziet en aanzet tot sabotageda den. Voorts heerst er onrust onder oliewerkers naar aanleiding van de niet toegelichte arres tatie van drie van hun leiders door revolutionaire autoritei ten. De bond van de arbeiders eiste zaterdag hun vrijlating of openbare berechting. President Somoza MANAGUA (UPI) De Sandinistische voorlopige rege- ring van Nicaragua heeft gisteren het Amerikaanse voorstel verworpen dat de vijf leden tellende guerrilla junta met gematigder leden wordt uitgebreid. In een communiqué dat werd voorgelezen voor radio Cos ta Rica stond dat de opstandelingen de opneming van drie gematigde figuren in de junta van nationaal herstel niet accepteren. De Verenigde Staten wilden dat de gematigden zouden worden voorgesteld door Venezuela en door de voorzitter van de Nicara guaanse Senaat, Pablo Rener, de Nicaraguaanse ambassadeur in Japan generaal Julio Gutierrez en Adolfo Calero, politicus van de Conservatieve Partij. Samen met Venezuela had Ameri ka voorgesteld dat een uitgebrei de junta zou optreden als tussen- Bekentenis tijdse regering nadat president Somoza zou zijn afgetreden. schuldigd guerilla's van de San dinistische beweging te zijn, al dus een woordvoerder van het Rode Kruis. De zeven mannen die werden gear resteerd waren in de leeftijd van 18 tot 24 jaar. Zij waren allen fa milie van Rode Kruis vrij willigers en verbleven in het vluchtelin- gencentrum. Waarborg Somoza liet zaterdag doorscheme ren dat hij zou opstappen als de Verenigde Staten zouden kun nen waarborgen dat zijn Liberale Partij en Nationale Garde zouden blijven voortbestaan en een vreedzame overgang naar demo cratie zou plaatshebben bij zijn vertrek uit Nicaragua. „De bal ligt nu op de Amerikaanse helft", zei Somoza's privé-secre- taris Max Kelly. „Amerika kan er maar beter erg zeker van zijn dat een democratisch bewind in Ni caragua langer bestaat dan dat in Iran". De Nationale Garde heeft intussen gisteren weer alles op alles gezet om zoveel mogelijk verloren ge bied te heroveren, om zo een sterker positie in onderhandelin gen met de opstandelingen te hebben. Zo bombardeerden vliegtuigen Rivas op 31 kilometer ten noorden van de grens met Costa Rica, waar 600 Sandinisten proberen hun stellingen rondom het plaatselijke garnizoen te ver breden. De rebellen namen zaterdag de stad Santa Caterina in, waardoor zij een betere greep kregen op een driehoek ten zuiden van Mana gua waarin Jinotepe, Masatepe, Diriamba en San Marcos gelegen zijn, sneden de Pan-Amerikaan- se autoweg af en bedreigden Ma nagua. Rode Kruis Leden van de Nationale Garde zijn zaterdag schietend een Rode Kruis-centrum in Managua bin nengevallen. Daarbij werden drie mensen gewond. De I^jptionale Een zeventienjarige soldaat van de Nationale Garde in Nicaragua heeft bekend dat hij de Ameri kaanse tv-journalist Bill Stewart heeft gedood. Dit heeft het hoofd van de onderzoekscommissie van de Nationale Garde zaterdag meegedeeld. Volgens de voorzitter van de com missie, Manuel Sandino Mendo- za, heeft de soldaat, Santiago Car- rasco, Stewart (37) per ongeluk gedood, toen zijn geweer afging, omdat de veiligheidspal er niet op zat. De dag nadat Stewart, die voor ABC werkte, was neergeschoten, verklaarde de Nationale Garde tegenover buitenlandse verslag gevers dat de soldaat die voor het gebeurde verantwoordelijk was, enkele uren na de dood van Ste wart tijdens gevechten om het le ven was gekomen. Poging om stevig tegen zich ai Somoza-aanhangei n fotograaf te bewijzen hoe geliefd hij wel is, drukt deze Nationale Gardist twee kinderen Dat de kindertjes daarop in huilen uitbarsten was zeker niet de bedoeling van deze SALISBURY (UPI/DPA) - Premier Abel Muzorewa van Zimbabwe-Rhodesië is gisteren uit Salisbury vertrokken naar de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Hij zei daarbij dat degenen die de handelsboycot tegen zijn land in stand houden "niet goed bij het hoofd zijn". be- "Dit is de belangrijkste missie die een premier van dit land ooit heeft vervuld", aldus bisschop Muzorewa tot verslaggevers. "Mijn enige doel is positieve voor uitgang te bereiken naar interna- uit was op confrontatie maar op overreding. Hij wil in Amerika en Engeland de "halve waarheden" corrigeren die over de gebeurte nissen in Zimbabwe-Rhodesië de ronde doen, zèi hij. tionale erkenning en de ophef- Vanuit Salisbury vloog Muzorewa, PARIJS (AFP) - In het centrum van Parijs is gisteren een bom ontploft in het kantoor van de Turkse luchtvaartmaatschappij „Turkish Airlines". Er zijn geen slachtoffers. De hoofdcommissaris van politie heeft beves tigd dat het een aanslag betreft. Later zijn nog twee bommen ontploft en is er een onschadelijk gemaakt voordat die ontplofte. Wel tot ontploffing kwamen een springlading in het Turks bureau voor toerisme op de Champs Elysées en een bom die geplaatst was in een afdeling van de Turkse ambassade. In het verblijf van Turkije bij de organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling (de OESO, die haar secretariaat in Parijs heeft) werd een bom gevonden, die nog niet afgegaan was. In het bureau voor toerisme raakte een bewaker gewond. Een anoniem persoon heeft tegenover het Franse persbureau door de telefoon gezegd dat de verantwoordelijkheid voor de bomaanslagen berust bij „een commando dat de uitmoording van Armeniërs wil wre ken". „Deze aanslagen hebben tot doel", aldus het telefoontje, „te wijzen op het bestaan van het Armeense volk, dat in zijn meest wezenlijke rechten wordt beknot. Wij eisen van de Turkse staat, in zijn dubbele hoedanigheid van erfgenaam van het Ottomaanse rijk en van bezetter van het land van onze voorouders, dat hij zich van zijn verantwoorde lijkheid bewust is en gaat werken aan het teruggeven van het Armeense volk. Onze strijd zal lang duren, daarvan zijn we ons bewust en wij gelasten het gehele Armeense volk de rijen van zijn strijders te komen versterken". Nadat de politie van het Zuidfranse Marseille een telefonische tip had ontvangen, heeft zij gisteren tijdig een bom van vijf kilogram onschade lijk kunnen maken die gedeponeerd was bij de ingang van een filiaal van de Spaanse bank, Banco Espanol en Paris'. Enkele dagen geleden na men Franse Basken de sneltrein van Parijs naar Madrid bij de Frans- Spaanse grens onder vuur. fing van de sancties", aldus de premier. Tegen de vierduizend volgelingen die hem naar het vliegveld had den begeleid, zei Muzorewa: "Alleen mensen die niet goed bij begeleid door een eskader straaljagers van de luchtmacht van Zimbabwe-Rhodesië, naar Zuid-Afrika, om daar op een vlucht naar Londen-New York te stappen. het hoofd zijn houden sancties Over de toezegging van Joshua tegen een door het volk gekozen regering als de onze in stand". Richtte hij zich hier tot president Carter? "Nee. Ik richtte mij tot eenieder die de sancties niet wil opheffen", antwoordde hij. Premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië heeft voorspeld dat het Lagerhuis de sancties in November zal opheffen. Bisschop Muzorewa zal twee dagen in de Verenigde Staten vertoe ven. Hij zal er spreken met onder andere minister van buitenland se zaken Cyrus Vance. Daarna begeeft hij zich naar Londen voor overleg met mevrouw Thatcher Nkomo van het Patriottisch Front, dat diens guerrillastrijders gedurende twee weken begin nende op 25 juli niet in Zimbab we-Rhodesië zullen infiltreren, samenhangende met de gemene- Bisschop Muzorewa wordt vóór vertrek uitgezwaaid doorzijn aanhan gers. bestconferentie in de Zambiaan- se hoofdstad Lusaka, zei Muzo rewa: "Daar laten wij ons niet door in de luren leggen. Het is camouflage voor invalsplannen vóór die datum. Ik verzeker hem dat hij ons niet onvoorbereid aan treft". KARATSJI (Reuter) - In het Pakis taanse Karatsji zijn gisteren veer tig mensen gewond bij gevechten tussen de politie en stakende ar beiders die protesteerden tegen de economische politiek van de regering. De Pakistaanse nationale alliantie, een groep die rechtse en religieu ze politieke partijen omvat, had een staking van één dag uitge roepen tegen de nieuwe belastin gen op weelde, dienstenverle ning en primaire goederen die het militairebewind in juni invoerde. De politie bestookte de stakers met traangas in de buurtschap Lia- kwat Tabad van Karatsji, een bolwerk van de PNA. Er ont stonden gevechten waarbij 88 personen werden aangehouden. Bussen werden met stenen beko geld en taxi's en riksja's kwamen tot stilstand. De handel in Ka ratsji, het commerciële hart van Pakistan, kwam stil te liggen. De overheid heeft de taxichauf feurs gedreigd met in beslag ne men van hun wagens als zij van daag niet op straat verschijnen. Ook is de burgerij eraan herin nerd dat betogingen en politieke bijeenkomsten krachtens het militaire bestuur zijn verboden. De staking en haar gevolgen - die overigens nagenoeg tot Karatsji beperkt bleven - waren de eerste botsing tussen het militaire be wind van president Zia Ul-Hak en zijn voormalige bondgenoot. De alliantie werd indertijd ge vormd als tegenwicht tegen de Pakistaanse volkspartij van oud premier Zoelfikar Ali Bhoetto, die in april is opgehangen. De PNA zou zich hebben willen dis tantiëren van de impopulaire economische maatregelen van Zia Ul-Hak. De regering in Isla mabad noemde de staking on wettig maar deed weinig om haar te voorkomen. Zia Ul-Hak heeft voor vandaag vooraanstaande zakenlieden, in dustriëlen en economen bij zich ontboden om de nieuwe belas tingen te bestuderen. Zij werden ingesteld om grote en groeiende binnen- en buitenlandse tekorten te dekken. Zij werden groter door besnoeiingen in buitenlandse hulp toen Pakistan vasthield aan zijn omstreden nucleaire-re- searchprogramma. In Poernea in het noordoosten van India zijn dertig mensen gedood en honderd gewond in gevechten tussen hindoes en moslims. Dr. Jagannath Misra, leider van cle congrespartij in de volksverte genwoordiging van de staat Bi- har, zei dat door ongeregeldhe den van vorige week woensdag in vijf dorpen duizend woningen waren afgebrand. Volgens Misra in een vraaggesprek met het Indiase persbureau heerst er in de dorp nog steeds grote spanning. In juni kwamen bij religieuze rellen tussen hindoes en moslims in de staat West-Bengalen 31 mensen om het leven. Niet relevant De premier zei dat de sancties wa ren opgelegd om het vorige be- (Van c wind van premier Ian Smith ten val te brengen. Maar nu zijn ze LISSABON niet relevant meer "waar op vrije, eerlijke en vrijwillige wijze meerderheidsbewind is bereikt". Zowel Amerika als Engeland er kennen dat er in Zimbabwe- Rhodesië iets ten goede veran derd is sinds Muzorewa in april de eerste zwarte premier van een zwart-blanke regering werd. Maar beide landen stuit het tegen de borst dat er een grondwet is die aanzienlijke macht laat in handen van de blanke minder heid en die door andere Afri kaanse staten wordt afgewezen. Bisschop Muzorewa zei dat hij niet correspondent) BUENOS AIRES (AFP) - De zes Argentijnse vakbondsleiders die eind'april waren aangehouden omdat zij hadden opgeroepen tot een algemene staking, zijn zater dag in vrijheid gesteld, zo is giste ren in Buenos Aires vernomen De justitie vond het bewijsmate riaal dat tegen de zes was inge bracht niet voldoende om de pre ventieve hechtenis hangende eventuele berechting, te laten voortduren. je zes vakbondsleiders maken de vijfentwintig", een vakorgani satie van peronistische inslag. Zij waren ervan beschuldigd dat zij door op te roepen lot een staking de staatsveiligheidswet hadden overtreden die stakingen ver biedt. President Eanes heeft dit weekeinde de oplossing van.de regeringscrisis in handen van de socialisten en onafhanke lijke sociaal-democraten gelegd. De 37 sociaal-democraten die zich begin april van de PSD los maakten, kunnen samen met de socialisten een meerderheid vormen in het Portugese parle ment. Zaterdag en gisteren werd druk overleg gevoerd tussen de beide groepen om te zien of men het over de laatste struikelblok ken - delandhervormings politiek en de nationale gezondheids dienst - eens kon worden. Ook ei sen de onafhankelijke sociaal democraten een grotere betrok kenheid van president Eanes bij de formatie. Dit om niet als aan hangsel van de socialistische par tij een stille politieke dood te sterven. Mislukt deze formatiepoging, zo stelt het presidenteel communi qué, dan zal Eanes het parlement ontbinden. Een zakenkabinet zal dan tussentijdse verkiezingen in oktober moeten voorbereiden. Dat is een kolfje naar de hand van het antimarxistische verkie zingsfront van de PSD (de niet- afgescheiden sociaal-democra ten), het CDS (christen-democra ten) en de PPM - monarchisten zonder parlementaire zetels. Het onlangs opgerichte front noemt zich antimarxistisch omdat het een alternatief wil zijn voor de huidige linkse meerderheid van socialisten en communisten in het Portugese parlement. De communisten komen overigens wat Eanes betreft niet aan de bak, onder meer omdat zij tegen toe treding tot de EG zijn. Het com muniqué van de president heeft dit, plus nog een serie andere principes, ais voorwaarde gesteld voor een stabiele regeringsfor matie. die het tot de gewone par lementaire verkiezingen in 1980 moet volhouden. Gouverneurs achter Carter LOUISVILLE, KENTUCKY (UPI) - Twintig democratische gouver neurs van Amerikaanse staten hebben zich gisteren uitgespro ken vóór herverkiezing van pre sident Jimmy Carter in 1980, maar vier collega's hielden zich op de vlakte, ondanks een krach tig pleidooi van vice-president Walter Mondale voor Carters re geringsprogramma's. Een van de gouverneurs die zich van stemming over de betreffen de resolutie onthield, Joseph Brennan van Maine, zei: "Ik vind dat Jimmy Carter lef heeft, inte ger en een man van karakter is. Ik heb zijn beleid gesteund. Maar de conventie laat nog een jaar op zich wachten en het is nog te vroeg voor steun". De andere dne gouverneurs die zich van stemming onthielden lichtten hun standpunt nog niet in het openbaar toe. Carter zou de gouverneursbijeen komst hebben toegesproken, maar hij zond tenslotte Mondale om zich in Camp David op 's lands problemen te kunnen bl»j- ven bezinnen, zo w< hem meegedeeld. LONDEN (UPI) - Duizenden Brit ten hebben gisteren op Trafalgar Square in Londen betoogd tegen de walvisvangst Zij eisten alge hele afschaffing. De betoging was georganiseerd door een twaalftal milieugroepen onder leiding van Sir Peter Scott van het Wereldnatuurfonds, aan de vooravond van de jaarlijkse vergadering in Londen van de in ternationale walviscommissie van 21 landen. Voor het eerst in haar 31-jarige ge schiedenis hebben dne landen die lid zijn van de commissie voorstellen voor een tijdelijk vangstverbod op de agenda laten zetten. Australië zal pleiten voor een algemeen vangstverbod, Amen ka wil beperkte vangst door ekimo's als uitzondenng en de Sychellen-edanden willen dat de Indische Oceaan een be schermd gebied voor walvissen, dolfijnen en bruinvissen wordt en elders de jacht op walviaoH drie jaar wordt opgeschort. Van Japan en de Sowjet-Unie wordt, zoals in het verleden, te genkanting verwacht. Op Trafalgar Square werd een mi nuut stilte in acht genomen en werd het opgenomen geluid van een stervende walvis uitgezon den. Popgroepen zongen songs op het thema walvis en er werd een 'verklaring van Trafelgar Square voorgelezen waarin staat dat men tegen de walvisvangst zal blijven ageren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7