Massaliteit ftieeft mij beangstigd fSLeids hoogleraar ^Haar Hoge Raad: Nieuws- spiegel gaat de wijk in Meisje (18) ernstig gewond bij ongeval Binnenkort valt de benoeming te verwachten van de Leidse hoog- c; leraar in het burgerlijk recht pro- v fessor mr. A. R. Bloembergen tot lid van de Hoge Raad der Neder landen, het hoogste rechtscollege van het land. In oktober 1965 aanvaardde profes- L sor Bloembergen zijn ambt als hoogleraar aan de Leidse univer- siteit. En nu, na vijftien jaar, ziet het er naar uit dat de prof weinig moeite heeft met zijn vertrek. "Het zou voor iedereen goed en fijn zijn als hij rond zijn vijftigste jaar van werkkring kan verande ren. Dat is de meeste mensen niet gegeven. Het is dan ook een boeiende ervaring. Ik realiseer mij ook dat 99 procent van de Nederlanders deze kans niet krijgt. Daarbij komt nog dat het werk bij de Hoge Raad mij enorm interessant lijkt. Het is ook de moeite waard om na vijf tien jaar toeschouwer te zijn ge weest, medespeler in het juridi sche gebeuren te worden. Zeg het maar zo: als je twintig jaar op een voetbaltribune hebt gezeten en altijd vanaf de zijlijn hebt moeten roepen hoe het wel of niet moet, dan is het fascinerend om mee te spelen. Daar komt nog bij dat door de schaalvergroting en het toene mende studentenaantal het leven aan de universiteit heel wat min der aantrekkelijk is geworden. Die schaalvergroting zorgt er wel voor dat mijn vertrek minder zwaar is." Manager Het werk dat een hoogleraar moet doen is de laatste twintig jaar enorm toegenomen. "Je reali seert het je bijna niet. De hoogle raar houdt zich bezig met onder wijs, bestuurswerkzaamheden en het begeleiden van medewer- Drie illegale zenders gepakt LEIDEN - Nadat vrijdagavond al een tweetal illegale zenders wa ren opgespoord heeft de Leidse politie zaterdagavond een derde zender in beslag genomen. Deze zender was eigendom van een 37-jarige Leidenaar die vanuit zijn woning aan het zenden was. Bij de politie waren verschillende klachten binnengekomen van omwonenden. De illegale zend- activiteiten van de Leidenaar zouden hun televisieontvangst in ernstige mate hebben gestoord. Volksdansen uit Leiden op televisie LEIDEN - Op zaterdag 14 juli aan staande zal de NCRV-televisie van 19.00 tot 19.25 uur op Neder land 1 een gedeelte uitzenden van de opnamen die vorig jaar zijn gemaakt van het Internationaal Volksdansfestival Leiden in de Groenoordh allen. Gezien de lengte van de program matijd heeft de NCRV zich be perkt tot het uitzenden van het optreden van het Joegoslavisch folkloristisch danstheater Frula. kers. Dit is allemaal erg tijdro vend. Daarnaast is er nog het we tenschappelijk werk. Ik heb 22 jaar onderwijs gegeven, ik geloof niet dat ik dat in de toe komst zal missen, wel het contact, met de medewerkers en het we tenschappelijk werk", zegt pro fessor Bloembergen. "Het hoogleraarschap is eigenlijk te zwaar om er tot je 65ste jaar mee door te gaan. Het is een heel andere baan geworden dan twin tig jaar geleden. De hoogleraar is meer een manager geworden. De student is in de afgelopen twee decennia niet zo vreselijk veel veranderd. Wel vind ik dat er meer praktisch werk wordt ge daan. Dat was vroeger niet het geval. Dat is wel een vooruitgang. Overigens zijn er geen aanwijzi- gingen dat het niveau van de stu dent is achteruitgegaan, hoewel het aantal studenten geweldig is toegenomen. Opschroeven Ik vind dat er aan de student niet zulke verschrikkelijk hoge eisen worden gesteld. Je zou dat best nog kunnen opschroeven. Het is merkwaardig dat voor een ten tamen als regel meer dan de helft zakt; ook in de doctorale fase. Je zou toch denken dat voor die tijd het kaf wel van het koren ge scheiden zou zijn. Niemand weet hoe dat komt. Of het nu aan de studenten ligt of aan de moeilijk op te lossen vragen. Nee, er is niet veel veranderd. Hoe wel er niet meer alleen studenten uit Wassenaar en Kralingen stu deren, heeft de juridische facul teit toch een vrij select publiek. Ik vind ze vrij conservatief. Zelfs naar mijn eigen maatstaven ge meten. Het zijn geen echte ver nieuwers, geen wereldhervor mers. Voor mensen van die leef tijd (rond de twintig jaar) zijn ze wel wat behoudend. Ik vind het jammer, want deze mensen zouden zich gezien hun leeftijd best maatschappijkri tisch mogen opstellen, het be hoeven geen mensen te zijn die alles willen omverwerpen, maar een iets vooruitstrevende hou ding is zo gek nog niet". Progressief En wat zou hij zelf voor progressie- LEIDEN - "De massaliteit heeft mij beangstigd. Het aantal studenten dat een rechtenstudie begint is geweldig toe genomen. Toen ik twintig jaar geleden begon als hoogle raar waren er misschien tweehonderd eerstejaars en nu wel duizend. Dit moet wel tot achteruitgang leiden". Bloembergen: „Studenten? Ik vind ze vrij conservatief" ve dingen doen als hij vandaag twintig jaar zou zijn? "Als ik twintig jaar was? Kritisch opstellen? Moeilijke vraag, tja als je". Na een langdurige stilte zegt prof. Bloembergen: "Ik zou mijn on derzoek naar schaderegelingen bij verkeersongevallen als voor beeld willen geven. Je moet af van dat aanspakelijk stellen. Daar heb ik door de jaren heen voor gepleit. Ik nam op dit terrein een progressief standpunt in. Je merkt hierbij hoe de studenten vastzitten. Het is helemaal niet zo dat de studenten zich kunnen losmaken van de geijkte schuld vraag, zoals deze momenteel geldt. Kort gezegd komt het hier op neer, dat de civiele aansprakelijkheid bij alle persoonlijke ongevallen zou moeten verdwijnen, terwijl de schade van de slachtoffers op gevangen zou moeten worden door sociale en volksverzekerin gen en door eigen voorzieningen van de slachtoffers". Matheid "De Grote Matheid" slaat, als je professor Bloembergen mag ge loven, ook toe op de juridische faculteit van de Leidse universi teit. "Bij de faculteit leeft toch niets. De studenten laten zich met vele honderden in een veehal drijven om examen te doen. Dat is toch een vreselijke toestand. Het is zo onpersoonlijk en er stu deren ieder jaar studenten af waar ik zo goed als geen contact mee heb gehad. Dat is toch ver schrikkelijk. Dat zal nog wel toe nemen. Ik kan onmogelijk met alle studenten contact hebben. Die massaliteit, men laat dat maar over zich heen komen". Professor Bloemuergen was in Leiden een van de eersten die be gon met de zogenaamde meer- keuze vragen bij tentamens. "Dat was toen erg vooruitstrevend, maar er is toch een tendens dat men erop terugkomt. Het heeft zijn voor- en nadelen; het for muleren is niet te toetsen. Ook heb ik de indruk dat de student een soort zesde zintuig heeft ontwikkeld voor het goede ant woord". Veranderd Er is veel veranderd sinds de twee de wereldoorlog. De wetgeving stamt veelal van rond de eeuw wisseling en soms zelfs uit het Romeins recht. Is dit in deze tijd allemaal nog doeltreffend? "Er zijn hierop twee antwoorden te geven", zegt professor Bloem bergen. "Ten eerste is het Bur gerlijk Wetboek al op allerlei plaatsen aangepast en ten tweede wordt er ontzettend veel ruimte gelaten binnen de wetgeving om mee te gaan met de maatschap pelijke ontwikkelingen". Emancipatie „De vrouw komt er in het burger lijk wetboek tegenwoordig goed vanaf', zegt professor Bloember gen. "Ook met het kind wordt in de wetgeving voldoende reke ning gehouden. Er is duidelijk een emancipatie aan de gang. Men houdt zich daar echt wel mee bezig. Het leeft bij de juris ten, maar er moet nog wel het no dige gebeuren. De leeftijd van het meerderjarig worden zal binnen kort worden veranderd en zo is er dus wel meer te doen", aldus pro fessor Bloembergen. Met zijn vertrek naar de Hoge Raad schieten veel plannen er van de professor bij in. "Ze zijn te tech nisch om ze op deze plaats uit te leggen, maar ze liggen met name op het terrein van de wetenschap. Eén van mijn hobby's is onder zoek verrichten in het gebied waarin privaat- en bestuursrecht in elkaar grijpen. Bijvoorbeeld in de sfeer van het onroerende goed en de bemoeienissen van de overheid. Ik noem hierbij het zo genaamde anti-speculatiebe- ding. Ik was bezig om over der gelijke zaken een boek te schrij ven. Dat komt er nu niet meer van. Misschien na mijn pensione ring". THIJS JANSEN Prof. mr. A. Bloembergen Professor mr. A. R. Bloember gen aanvaardde op 1 oktober 1965 het ambt van hoogle raar in het burgerlijk recht aan de Leidse universiteit en hield op 17 december van dat jaar zijn inaugurele rede, ge titeld „Naar een nieuw on- gevalllenrecht". Auke Reitze Bloembergen; die 28 augus tus 1927 isgeboreninDeBilt, legde in 1949 op 21-jarige leeftijd het doctoraalexa men Nederlands recht in Utrecht af. Na zijn militaire diensttijd was hij onder meer werk zaam in de advocatuur, tot dat hij in 1957 werd benoemd tot wetenschappelijk amb tenaar in het burgerlijk recht aan de Utrechtse uni versiteit. Hij promoveerde in mei 1965 tot doctor in de rechtsge leerdheid op een proefschrift getiteld „Schadevergoeding bij onrechtmatige daad". Voorts heeft hij verscheide ne studies voornamelijk op het gebied van het privaat recht gepubliceerd. Ge noemd wordt hier het in 1964 verschenen deel „Schade vergoeding en andere rechtsgevolgen" van het losbladige werk over de on rechtmatige daad. In zijn Leidse periode heeft professor Bloembergen ge publiceerd over de afwikke ling van verkeersschade. Samen met anderen heeft hij een boek uitgegeven onder de titel „Verkeersslachtof fers en hun schade". LEIDEN - Zoals vele Leidenaars er de komende weken op uit trekken, zo zijn ook de samenstellers van de rubriek "Nieuws- spiegel" van plan om op pad te gaan. Overigens blijven zij dicht bij huis want hun "reisdoelen" zijn de verschillende Leidse wij ken. Er is gekozen voor een opzet waarbij wijkbewoners hun wensen, verlangens, kritieken en ideeën kunnen spuien. Vindt u dat er iets moet veranderen, weet u iemand in de wijk die wel eens in het zonnetje gezet mag worden, laat dat ons weten. Het is de bedoeling om buiten de sfeer van de buurtverenigingen en wijkcomités te blijven, zodat de individuele burger aan bod komt. Wie tips of suggesties heeft kan tot elf uur 's ochtends de redactie bellen 071-125260 en vragen naar Marga Wuis of Jaap Visser. Daarna gaan zij de "wijk in" op zoek naar interessante of vermeldenswaardige zaken. De wijk die het spits mag afbijten is Leiden-Noord. Drietal stak auto in brand LEIDEN - Een drietal onbekend gebleven mannen heeft in de nacht van zaterdag op zondag een personenauto, die geparkeerd stond op de Hooigracht, een eind versleept en vervolgens in brand gestoken. De eigenaar van de auto had deze tegenover het voormalige Elisa- bethziekenhuis geparkeerd. Toen hij enkele uren later weer in zijn auto wilde stappen trof hij deze totaal uitgebrand tegenover het pand Hooigracht 47 aan. De gevel van dit pand is door de brand licht beschadigd. Enige omwonenden zouden het baldadige drietal aan het werk hebben gezien maar volgens de Leidse politie niet op de gedachte zijn gekomen om haar in te .lich ten. De speurtocht naar de daders is tot op heden zonder succes geble- LEIDEN - Loco-burgemeester Waal (uiterst rechts op de foto) heeft zater dagmiddag in het stedelijk museum De Lakenhal een vijftigtal studen ten, afkomstig uit geheel Europa,ontvangen met eenvriendelijkpraatje. De groep studenten neemt deel aan de zogenaamde zomercursus Ameri kaans recht die sedert het begin van de jaren zestig jaarlijks wordt georganiseerd door de juridische faculteiten van de Rijksuniversiteit Leiden en die van Amsterdam in samenwerking met de Columbia State University. Deze laatste universiteit laat elke zomer een team van zeven hoogleraren naar Nederland overkomen om hier de vier weken durende cursus Ame rikaans recht te geven aan Europese studenten. Aan het eind van de cursus, die volgens insiders vrij pittig genoemd kan worden en zondermeer "op niveauis, wordt er een "Moot Court" (na maak rechtprocedure) georganiseerd, wat op Amerikaanse rechtsfacul teiten veelvuldig wordt gedaan. De studenten vervullen dan zelf de rol vanzowel de klager als de aangeklaagdeen de rechtsprekende instantie. In totaal worden er tijdens de cursus acht aspecten van het Amerikaanse recht in vogelvlucht behandeld. De traditie bepaalt dat de cursus om en om in Leiden en Amsterdam wordt gegeven. Ditmaal is het de beurt aan Amsterdam om de naar schatting vijftig studenten en zeven Amerikaanse hoogleraren onderdak te ver schaffen. De ontvangst van de studenten is echter elk jaar in Leiden, en wel in de Lakenhal. Na te zijn toegesproken door loco-burgemeester Waal is het internationale gezelschap zaterdag naar Amsterdam afgereisd. De Tamboerijn De deuren van clubhuis De Tamboerijn (Valeriusstraat 73)zijnde helezomervakantie geopend. Speciale vakantie bezigheden zijn er van 7 tot 21 juli voor volwassenen en be jaarden; van 23 juli tot 3 au gustus voor kinderen en van 6 tot 17 augustus voor jongeren vanaf vijftien jaar. Het programma voor volwasse nen en bejaarden speelt zich voornamelijk in de avondu ren af. Zo is er op dinsdag 10 juli van acht tot elf uur prijs- klaverjassen, de dag daarop op hetzelfde tijdstip wordt er bingo gespeeld, donderdag vanaf half twee 's middags wordt de film "The Sound of Music" vertoond en vrijdag middag van half twee tot vijf uur is er open huis voor be jaarden. Het programma voor de tweede week, is nog niet helemaal rond. Kinderen Zoals gebruikelijk worden de evenementen voor kinderen in het Jeugddorp aan de Voor- schoterweg gehouden, omdat in en om De Tamboerijn te weinig ruimte is. In de week van 23 tot en met 27 juli zal er elke ochtend in en om de huis jes van het Jeugddorp van alles te doen zijn: kleien, tim meren, verven, spelletjes ma ken. Elke middag worden er spelen gehouden. Zo zijn er op maandagmiddag spelletjes van vroeger, op dinsdag sport en spel, 's woensdags een speurtocht, een dierengelui- denspel op donderdag en vrijdags tenslotte een skate board hindernisbaan. De tiveede vakantieweek voor de jeugd staat het thema mu ziek centraal in Jeugddorp. Elke morgen kunnen kinderen zelf instrumenten maken, waarna er 's middags uitvoe ringen en optredens zijn. Woensdagmiddag wordt er een muziekfilm gedraaid, donderdagmiddag is er song festival en vrijdag een geza menlijk evenement met het Vijfhovenhuis en De Klinker. Wat dit precies wordt is nog niet bekend. Jeugddorp is da gelijks geopend van half tien tot drie uur. Jongeren De jongeren van de Tamboerijn komen van 6 tot en met 17 au gustus aan de beurt. Er zijn disco-avonden op 6 en 17 au gustus (vanaf acht uur); een barbecue op 7 augustus (acht uur 's avonds) een puzzelrit per bromfiets op 9 augustus (half negen 's avonds) op vrij dag 13 augustus is er een soosavond met klaverjassen, tafeltennis en biljarten Dins dag 14 augustus vanaf acht uur 's avonds wordt er een film gedraaid. Bij voldoende deelname is er donderdags een dropping voor de jeugd vanaf 15 jaar. De start vindt om half elf 's avonds plaats. Dinsdag 10 juli De Klinker, Berlagestraat 2 -schmink-dag 10-15 uur; soos voor 12-jarigen en ouder 1930-21.30 uur V ijfhovenhuis, Hoflaan 169 -Sport en spel 14-15.30 uur Tamboerijn, Valeriusstraat 73 -Prijsklaverjasser (volwas senen en bejaa r den) 20-23 uur Jeugddorp, Voorschoterweg -Creatieve clubs, spelen, bouwdorp, 930-1530 uur. Duivensport (1) LPV "De Snélvlieger" vloog met 138 duiven vanaf Chantilly. De uitslag was: 1F. Compier, 2,4,6,7,10. A.Witleveen,3,8. M. de Lange,5,9. J.Groenendijk Verder werd met 366 duiven gevlogen vanaf Wuustwezel. De uitslag: 1 B. Delsasso,2. L. v.d. Tuin, 3.H. Montanje, 4,5. Gebr. Bink, 6. F. Compier, 7,8$. F. Heemskerk, 10. A. Compier. Duivensport (2) PV "Leiderdorp" vloog met 140 duiven vanaf Duffel. De uit slag was: 13-J. Knijnenburg 2. M. Reijerse, 3,4. P. Sloos, 6. ThHahraken,7.B.v.Vliet,8. J.v.d. Blom, 9,10. H. Flippo. Verder werd met 75 duiven gevlogen vanaf Noyon. De uitslag: 13. J. Knijnenburg, 2. M. Reijerse.4.H. Flippo,5. Th. Habraken, 6. F. Hoogervorst 73. J. v.d. Blom. 8. w'. de Roo- de, 10. A. Koolmoes. Duivensport (3) PV "De Blauwkras" vloog met 68 duiven vanaf Noyon. De uitslag was: 12-5. W. de Wete ring, 3. B. Diersman, 4,6,7F. v.d. Wetering, 8. N. v.d. Blom, 9. R. Arnoldus, 10. G. v.d. Blom. Va naf Duffel werd gevlogen met 200 duiven. De uitslag taas: 12,4,7,8. R. Verhoogt, 3.6. F. v.d. Wetering, 5. IJ. Vinke- stein, 9,10. R. Amoldus. Duivensport (4) LPC vloog met 325 duiven van af Duffel. De uitslag was: 123,6,7,8. N. de Groot, 4. L. Angel, 53. Fr. Gijsman, 10. J. Laterveer, Verder werd gevlogen vanaf Noyon. De uitslag was: 12,5,6. P. Landesbergen, 3. WD. On- stenk. 4.8. J. Rozier, 73. A. Singeling ,10. P .Groenendijk. Hengelsport (1) HSV "Zuid-West" viste de derde wedstrijd in de Rijn. Met 10 man werden 394 vissen ge vangen met een totaal ge wicht van 34.135 gram. De stand is als volgt: 1. A. Ruis 4225 gram (54 stuks), 2. D. Schouwn 3970 (49). 3.W. Moe iten 3815 (43), 4. H. Moenen 3510 (44), 5. G. v.d. Laan 3450 (42), 6. C Schouten 3360 (28), 7. H. v.d. Laan 3270 (38), 8. li. de Bezemer 3110 (40), 9. H. Schouwn 2735 29). 10. I. Ma- zurel 2690 (27). LEIDEN - Bij een verkeersongeval op het kruispunt Zijlsingel-De Ruyterstraat in Leiden is zater dagavond rond acht uur een 18- jarige wielrijdster ernstig ge wond geraakt. Het slachtoffer, woonachtig in Lei den, zou geen voorrang hebben verleend aan een personenauto die werd bestuurd door een 20- jarige vrouw. De wielnjdster werd door deze auto geschept en vervolgens aangereden door een andere personenauto die uit de tegenovergestelde richting kwam. Met een zware hersen schudding. inwendige bloedin gen, een beschadigde rechter- long en een gebroken rechter- sleutelbeen is zij ijlings overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis waar bovendien haar milt operatief moest worden verwyderd. Aanvankelijk verkeerde het slachtoffer in levensgevaar. Za terdagavond rond elf uur werd haar toestand evenwel minder zorgwekkend genoemd. Gebroken benen LEIDEN - Een zevenjarig jongetje heeft gisteren zijn been gebroken toen hij op zijn fietsje werd aan gereden door een auto. Het jon getje reed op het Gardeniadal in de Merenwijk aan de linkerkant van de weg. De auto, bestuurd door een 38-jange vrouw, kwam uit het Petuniadal. De auto reed heel langzaam, maar door de be groeiing zagen de automobiliste en het fietsertje elkaar niet Een negentienjarige bromfietser is gisteren door onbekende oorzaak geslipt in een bocht van het rij wielpad naast de Oegstgeester- weg. Hij kwam tegen een lan taarnpaal terecht en brak een been. De bromfiets is totaal ver meld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3