Het was voor ons vechten tegen onrecht in Wassenaar" 0=jeidsleid M Sh b „In Ierland jennen ze elkaar dagelijk agendLaa „Knijn" wint Tour de Lisse Burgerlijke stand STAD EN RAND MAANDAG 9 JULI SASSENHEIM - Een groep van veertig Noordierse kinderen zal van 16 augus tus tot zes september in Sassenheim verblijven. Twintig katholieke en twintig protestantse jon geren krijgen een vakantie aangeboden met als voor naamste doel meer begrip te krijgen voor elkaar. Deze jongeren nemen in het dage lijks leven dikwijls een vijandi ge houding aan tegenover el kaar. Door het organiseren van dit soort uitstapjes probeert de stichting "Hulp Noord-Ierland" hier een eind aan te maken. "Ka tholieken moeten leren om te gaan met protestanten en omge keerd", luidt het devies van deze stichting. Noordierse kinderen naar Sassenheim project verder moest gaan bege leiden. Tot op de dag van vandaag bestaat dit comité uit Frits Beu- tick, de heren Cornelissen, Von Bose en Krom plus mevrouw Ma- Reizen Vijandig Frits Beutick is grote initiatief-ne mer om een groep Noordierse kinderen ook naar Sassenheim te halen. Na een aantal reizen naar Belfast en ervaringen met een dergelijk project dat vorig jaar in Nieuw-Vennep werd gehouden, nam Beutick de taak op zich ook in Sassenheim een soortgelijke actie op poten te zetten. Tal van verenigingen en instanties schreef hij aan en reeds in augus tus van het vorig jaar werden de eerste plannen gemaakt. Er werd een voorlichtingsavond georga niseerd om vrijwilligers en gast gezinnen te krijgen voor de pe riode dat de kinderen in Sassen heim zouden vertoeven. Uitein delijk werd een werkcomité in het leven geroepen dat het hele De kinderen die binnenkort naar Sassenheim zullen komen zijn afkomstig uit twee wijken in Bel fast die bijzonder vijandig tegen over elkaar staan. Beutick; "Wij hebben daar met opzet voor ge kozen. Het is erg gemakkelijk om protestante en katholieke jonge ren uit Belfast te laten overko men, die het al aardig met elkaar kunnen vinden. Maar dat is niet de bedoeling. Er komen naar Sassenheim kinderen die elkaar elke dag lopen te jennen. Het is een uitdaging, dat wel", geeft Beutick toe. Om de kinderen geen moment het idee te geven dat ze verloren rondlopen is een uitvoerig pro gramma gemaakt, waar diverse instanties en personen hun me dewerking aan verlenen. Zo zal de stichting Jeugdrecreatie Sas senheim een deel van het pro gramma verzorgen, de dorpsraad van De Kaag houdt een dag, en ook scouting Sassenheim laat zich niet onbetuigd bij de organi satie. De maaltijden worden ver zorgd door broeder Hendricus van de KTS uit Voorhout en de meisjes van de Nijverheidsschool uit Lisse. Programma Bij de samenstelling van het pro gramma is terdege rekening ge houden met de achtergronden van de kinderen. Zo zullen de busreizen (naar Amsterdam b.v.) worden uitgesteld tot de laatste week. Frits Beutick; "Als je di rect al begint met een busrit dan kruipen alle katholieken voorin en de protestanten achterin en dat willen wij nu net voorko- De programma-commissie heeft daarom veel "doe-activiteiten" gepland de eerste dagen, waar onder een speurtocht en sport wedstrijden tussen teams be staande uit zowel katholieken als protestanten. "Wij denken ook aan een wedstrijd tussen de Ierse jongeren en Nederlanders waar door de kinderen zich één gaan voelen ook al hebben ze dan een ander geloof', aldus de heer F. Cornelissen van het werkcomité. Napraten Deel van het programma vormt ook het bijhouden van een plakboek door de kinderen. Het mooiste boek zal worden beloond met een prijs. Voor het vertrek naar Ier land zullen de plakboeken echter weer worden ingenomen. Op de ze manier willen de organisato ren bereiken dat de jongeren in Ierland ook het "weekend" be zoeken waar wordt nagepraat over het uitstapje naar Holland. Daar worden de plakboeken te ruggegeven. "De kinderen raken nogal gehecht aan dit plakboek, zo is uit ervaring gebleken. Voor dat weekeinde is dit dus een soort lokkertje", erkent Beutick. Gastgezinnen Eén van de belangrijkste pynten van voorbereiding betrof het vinden van gastgezinnen. Fami lies in Sassenheim die gedurende de drie weken zowel een protes tants als een katholiek kind in huis krijgen. Het vinden van de gastgezinnen stelden het comité aanvankelijk nogal voor proble- Nadat alle gezinnen die twee kinde ren onderdak wilden verlenen waren bezocht bleken er nog al wat kandidaten af te vallen. Aan diverse voorwaarden moest wor den voldaan. Zoals het spreken van de Engelse taal en het be schikken over één kamer waar de twee Noord-Ierse kinderen zou den kunnen slapen. Herhaalde oproepen in diverse bladen le verden nieuwe gastgezinnen op, zodat het comité nu over een "re serve" beschikt van zes gezinnen. De begeleiding gedurende de we ken is in handen van Nederlan ders en Noorieren. De enige zorg van het comité is nog de financiële afwikkeling van het project. De kosten worden bere kend op bijna 35.000 gulden. On danks giften en toezeggingen heeft het comité een tekort van 12.000 gulden. Gedacht wordt nu aan het organiseren van een voetbalwedstrijd tussen oud-in ternationals en een team be staande uit Sassenheimse voet ballers, om de kosten te dekken. Vraag blijft tot slot: hebben deze vakanties nut? Frits Deutick: "Uit gegevens kunnen we opma ken dat ruim 45 procent van alle katholieke en protestantse kin deren die gezamenlijk op vakan tie zijn geweest elkaar blijver^ ontmoeten. Eigenlijk moet je re gelmatig voor de zelfde jongeren dit soort reizen organiseren, maar iedereen moet een kans op zo'n reis hebben. Kinderen spelen een belangrijke rol in het huisgezin en daarom mogen wij met deze cijfers niet ontevreden zijn." ADRIAAN BRANDENBURG Mevrouw Boender-Veenman 60 jaar actieve „rooie vrouw WASSENAAR - "Het was een hopeloze gemeente toen we hier kwamen. Hier regeerden de graven en de baronnen en de knechten kropen maar. Dit was Wassenaar. Het was vechten geblazen om het on recht tegen te gaan en verbetering in deze situatie aan te brengen". Mevrouw Boender-Veenman, 85 jaar, praat rustig, laat zich niet gauw onderbreken, maar in haar verhalen zit nog steeds een felle strijd lust. Zij is nu al zestig jaar lang een bijzonder actief lid van de Sociaal Democrati sche Arbeiderspartij, die vanaf 1946 overging in de Partij van de Arbeid. Tramlijn Ze woont aan de Weijermans- straat in Wassenaar, in een van de witte huisjes die een zaam in de weilanden waren neergezet voor het personeel van de trammaatschappij. "Mijn man was onder houdsmonteur aan de tram lijn. We werden uit Scheve- ningen overgeplaatst hier naar toe. Er kwamen hier zo'n twintig mensen wonen, helemaal aan het eind van de wereld, erg afgelegen". Zittend voor het raam kijkt zij tijdens het gesprek regelma tig naar buiten, naar de overkant van de straat waar de betonnen contouren van de nieuwe wijk Ter Weer zich tegen de helderblauwe hemel aftekenen. Een vrij uitzicht is er nu niet meer. Afhankelijk "Ik was in 1919 al lid van de SDAP in Scheveningen. Het was in die tijd erg moeilijk om socialist te zijn en al he lemaal voor een vrouw. Maar toen we in Wassenaar terecht kwamen werd het helemaal erg". Toch wist zij samen met haar man en nog enkele anderen de SDAP ook in "deze rijke gemeente" van de grond te krijgen. "We werden wel overal tegen gewerkt. Er was nergens een kans om een zaal te huren voor ons. De mensen waren allemaal bang voor de rooi en. Ze hadden geen wil en niemand durfde toentertijd voor zijn eigen mening uit te komen. De arbeiders, de kleine man hier waren direct afhankelijk van de grote Beslissende stem Op het tafeltje voor haar lig gen foto's en vergeelde kran tenknipsels, die herinneren aan de tijd dat haar man raadslid was in Wassenaar en aan de tijd dat haar partij langzaamaan begon te bloeien in deze gemeente. Foto's met Drees, meer dan eens op bezoek en de vrou wenbond in ontwikkeling. "Het eerste socialistische raadslid werd kort voor het begin van de raadsperiode voor zijn werk overgeplaatst en kon daardoor niet in de raad gaan zitten. Mijn man kwam toen in de gemeente raad terecht. Ze duldden het toen niet dat hij hier als ar beider in de raad zat. Het was een achterlijk dorp. Maar we gaven het niet op. Je vecht door voor erkenning". Haar man, Willem Boender, die uiteindelijk 33 jaar in de Wassenaarse raad gezeten heeft kreeg echter nog veel gedaan, omdat hij een wip- positie in de raad innam, tussen liberalen en katho lieken die eenzelfde aantal zetels hadden. Hij had dan ook meer dan eens de beslis sende stem. "We hebben gelukkig altijd veel steun gehad van de so cialisten in Leiden. En ik zat ook maar overal tussen. Een vrouwengroep bestond niet. Ze waren in het begin al lang blij dat ik in het bestuur zat. Zo was er tenminste een vrouwelijke vertegenwoor diger". Vrouwen Mevrouw Boender heeft haar hele leven ingezet in het ge vecht tegen het onrecht wat zij overal om haar heen zag. Opkomen voor AOW, voor werk, voor een zwembad in Wassenaar, voor de vrouwen door het oprichten van een organisatie. Als 18-jarige kwam zij al in op stand tegen de bestaande maatschappelijke orde met de grote kloof tussen arm en rijk. In een tijd dat de vrouw nog helemaal geen rechten had koos zij duidelijk voor het socialisme. "Het was ze ker niet overgenomen uit de familie. Mijn ouders waren bijna het tegenovergestelde. Maar ik ben altijd al opstan dig geweest binnen een gezin met elf kinderen". en ze zal het ook nooit wor den". Het is voor haar vaak vechten tegen de overbe kende bierkaai geweest. Toch had ze niet anders wil len doen. "Ik heb er geen mi nuut spijt van, dat ik erin ben gegaan. Ik heb een vol leven gehad en ik word nog gewaardeerd". Vol trots loopt ze door haar woonkamertje en wijst de overvloed aan bloemen aan die zij voor haar 60-jarig ju bileum als een van de trouw ste partijleden ontvangen heeft. "Hier, die zijn van het partijbestuur. Met een brief van partijsecretaris Wim van Velzen, persoonlijk ge schreven. Dat vind ik nou erg leuk". Oude geest Mevrouw Boender: "We hebben veel tegSiwerking gehad, maar we zijn blijven vechten voor erkenning". hou ook nog alles op politiek gebied goed bij" vertelt ze er dan even tussendoor. 's Morgens om zeven uur al luister ik naar de nieuwsbe richten op de radio". Gelijk Lijfblad In de eerste wereldoorlog trouwde zij met Willem Boender. Ze verhuisden van kamer naar kamer. Met de antipathie tegen de socialis tische partij werden zij toen ook met name in hun per soonlijke leven geconfron teerd. "Als ik geweten had dat ik rooien in huis zou krij gen dan waren jullie er niet ingekomen", zo reageerde een huisbaas toen 's avonds het Vrije Volk voor het eerst bij hem in de bus viel. Maar we konden toen nog blijven en hij vond dat ik best wel goed kookte", glimlacht me vrouw Boender nu. Het Vrije Volk als (oud)socialistisch lijfblad ligt nog steeds op de krantenstandaard. "Ja, ik "Hier in Wassenaar werden we ook helemaal niet plezierig ontvangen toen we huis aan huis gingen om meer be kendheid te geven aan de SDAP. Met de plaatselijke pers kregen we op den duur door ons volhouden ook be tere contacten, omdat ze gingen inzien dat we gelijk hadden". Mevrouw Boender is niet alleen binnen de PvdA actief geweest, maarzij heeft zich ook tot op hoge leeftijd ingezet voor het plaatselijke gemeenschapsleven, onder meer in de Unie voor Vrou welijke Vrijwilligers (die zij mee hielp oprichten), in het vroegere comité Autotocht Ouden van Dagen en in de gemeentelijke vrouwenad viescommissie. Jongeren "Ik heb tot mijn 75ste ook alle congressen van de PvdA bij gewoond, daarna ben ik het wat kalmer aan gaan doen". Behoefte om in de Wasse naarse raad te gaan zitten, nadat haar man in 1961 over leed heeft zij nooit gehad. "Je moet het overgeven aan jon geren" zo meent zij. De jongeren moeten een plaats krijgen binnen de socialisti sche politiek in Wassenaar waar volgens haar nu nog steeds moeilijk te werken is. "Deze gemeente is nooit ge makkelijk geweest voor ons Aan de muur hangen twee gro te borduurwerken, één ligt op de bank, de Nachtwacht. "Daar ben ik nu mee bezig. Ik kan niet rustig blijven. Ik moet altijd wat blijven doen". Ze praat over de twee oorlogen die ze meegemaakt heeft, de onderduiker bij haar in huis en de tegensla gen in haar leven. "Maar de tijd gaat verder. Je moet maar gewoon met elke gene ratie meegroeien. Ik heb nog wel de oude geest in me zit ten, maar ik leef toch met de moderne tijd mee". Vedette Ze loopt mee naar de huisdeur, vertelt over demonstraties waaraan zij meegedaan heeft in Den Haag en zegt tot afscheid: "Iedere dag leer ik nog in het leven. Ik blijf dan ook vechten tegen het on recht, u toch ook Ze kijkt naar het zonlicht dat in overvloed door de open deur de gang binnenvalt. "Het is misschien nog wel warm genoeg om even in het zonnetje te gaan zitten" zegt ze. De deur valt dicht. Een aardig, maar bovenal bij zonder mens. Een oma van acht kleinkinderen en acht achterkleinkinderen. CHARLES LENNARTZ LISSE - Eddy Knijnenburg uit Noord wijk heeft zaterdagavond met een voorsprong van één se conde de 23ste Tour de Lisse ge wonnen. "De Knijn" behield op de laatste avond de gele trui, doordat hij in een individuele tijdrit van 5 km. iedereen te vlug af was. Knijnenburg zegevierde in een tijd van 8.19.6. Ralph Mens, die Eddy al een hele week op zijn hielen had gereden, liet een tijd van 8.20.6 noteren. Even heeft het er naar uitgezien dat Eddy geklopt zou worden, maar in de tweede helft van de rit werk te hij de achterstand van enkele seconden weg. Het vele publiek juichte de winnaar uitbundig toe. Ralph eindigde als tweede. Op de derde plaats legde Johan van Leeuwen beslag. Hij liet een tijd van 8.28.9 afdrukken. Ralph werd ook winnaar van het ploe- genklassement. Voor Kok Koolloos was er even eens reden tot tevredenheid. Zijn ploeg werd eerste in het ploe- genklassement van de B-rijders (10 en 11 jaar). WARMOND - Een radio-cassette- recorder is in de nacht van zater dag op zondag gestolen uit een auto in Warmond. De wagen stond geparkeerd bij een dan cing. De apparatuur vertegen woordigde een waarde van onge veer .500 gulden. De Katholieke Bond van Oude ren, zal a.s. woensdag haar 25-ja- rig jubileum vieren. Om 14.30 uur zal er een eucharistieviering in de St. Willibrordkerk gehouden worden. Van 16 tot 17.30 uur is er een receptie in het Jeroenhuis. WARMOND - Ondertrouwd: R.F. Dee, en A.G. Fennema; P.C. J. van Laere, en T.T.M. Kerkvliet. Gehuwd: R.J.Borgart.en J.E. Wien- tjes; C.J. Zwetsloot en M.B. van der Hulst. Geboren: Martinus Gerardus, z.v. T.A.M. Verhaar en G.J.A. de Vreede; Jacobus Ferdinant, z.v. W.H. Groen en F.M. van Bentem; Jennifer, d.v. F. J.P. Hoek en W.C. de Koning; Karin, d.v. W.A. Visch en E.G.M. Burg. i Overleden: Beumer, Klaas (72), Smid, Johannes M.W. (99), Geu- bels, Hendrikus M.P. (75), Smit, Jozef P. (59), Boer, Mensje (93), Looij, Manfred z.v. w.p. looij en E. van der Horst; Ham, Leonardus (72), Van Dam, Matthias C. (66). Oversteek bij Rijnlands Lyceum wordt stuk veiliger WASSENAAR - Als alles meezit hebben de leerlingen van het Rijnlands Lyceum aan het begin van het nieuwe schooljaar de kans om veiliger over te steken. Komende maandag zal de ge meenteraad van Wassenaar na melijk een voorstel bespreken van burgemeester en wethouders om een verkeerslichteninstallatie te bouwen aan de Backershagen- laan. Deze weg sluit aan op het toegangsbruggetje naar het Rijnlands Lyceum en de weg wordt dan ook veelvuldig ge bruikt door de leerlingen van de ze school. Mede hierom werd ge wezen op de gevaarlijke situatie, die was ontstaan voor de leerlin gen. Een eerder voorstel aan de raad werd niet met veel geestdrift ont vangen, omdat daarbij bomen gesnoeid moesten worden. De commissie technische diensten heeft nu een zodanige wijze van opstellen van de installatie weten te bereiken, dat snoeien niet of nauwelijks nodig is. Als de ge meenteraad het voorstel over neemt, dan zal men er naar stre ven om de verkeerslichten zo snel mogelijk te plaatsen. Men wees er echter op, dat er een levertijd be staat voor deze installaties. Men kon dan ook niet met zekerheid zeggen of ze er begin september zullen staan. "AANDAG 9 Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshi laan, bejaardensoos Zuid-West, Kantine NEM, ingang Vijf Meilaan] en veilingavond van "De Posl vrienden", 20 uur. Bruggehoofd, Steenschuur 11, fotografie, 20 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, 10 Gemeentehuis Leiderdorp, central tenne cie., 20 uur. Sporthal, Wasse jeugdshow, 14 uur. Oude gymzaal. Warmond, expc "Warmonders voor Warmonders", h APOTHEKEN De avond-nacht- en zondagsdienst apotheken in de regio Leiden, waargenomen van 6 tot 13 juli door theek Herdingh en Blanken, Hogewo 171, Leiden, tel. 071-120502; Apotl Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, 071-155482. Indien het na 11 uui avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheel komen, kan men uitsluitend v, spoedgevallen van een taxi, tel. 122', gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, ten noorden van de Rijn 134 604; tel. t| zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - zondheidscentrum Leiderdorp, 071-410131, spreekuur ma t/m do. 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg" 7, t 154500. Voorschoten - Gezondheidscentra v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Miedema Kagerplt 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. LEID stud SOS-dienst Telefonische hulpdienst, teleft 071-125202. Voor allen die in moeil; heden verkeren. Van 9 juli tot 11 bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 u van vrijdagavond tot maandagmon doorlopend bereikbaar. Vertrouwelii Burgerraadsman ven Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (k: lera tooruren). Spreekuren ma., di. en v fess 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. laru Dierenhulpdienst Inv0k Dierenhulp- en ambulancedienst L sor den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpv ho< lening aan gewond geraakte of ande zins in nood verkerende dieren in gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oeg geest, Warmond en Zoeterwoude. jjir gen< raar wel Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leide Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voi hulp voor bejaardenen langdurig ziekt U en gezinsverzorging. Telefoon 1494< (maandag t/m vrijdag O-10 eh 1-2 uur] Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hul geven, tel 410903/895587/410357/892591 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van ii nood verkerende moeders, eventuee met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 142497. Dag en nacht bereikbaar. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. T7.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur", Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, wer ken, uitkeringen en belastingen. De maanden juli en augustus geopend di. en do. van 18.30-20.30 uur. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lange- gracht 246a, telefoon 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dagelijks ge opend van 9—17 uur. Dienstencentrum Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15,20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. De situatie thans op de B acker shag enlaan. De gemeente Wassenaar is r voor een beter beveiligde oversteekplaats naar het Rijnlands Lyceum. plan hier stoplichten te plaatsen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05* Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2