LEIDSCH DAGBLAD „ZIEKENFONDS PREMIE HOGER' Israël reageert fel op bezoek Arafat *Zomerw vandaag Borg wint Wimbledon voor de vierde maal fVN-soldaat naar huis gestuurd Autoloze dag in Israël Man 48 uur achter het stuur Stop ver oordeling gedrag van homo- sexuelen HARTJE ZOMER 1979 IAANDAG 9 JULI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35903 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ^Vanwege antisemitische uitlatingen in weekblad I )EN HAAG (GPD) - De soldaat van het Nederlandse VN-deta- chement in Libanon, die enkele weken geleden in een artikel in het weekblad Haagse Post anti- Semitische uitlatingen deed, is door dt legerleiding van zijn taak in Libanon ontheven en naar huis gestuurd. In het belang van de II dienst kan de man niet in het Li- banon-balatjon worden gehand haafd, aldus een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag. In het artikel in de Haagse Post, een reportage over de situatie van het VN-bataljon, zei de - overigens anoniem gebleven - soldaat: „Ze hebben maar een ding verkeerd gedaan in 1945, ze hadden de gas kamers open moeten houden, die vier miljoen joden hadden er ook nog bijgekund". Op de publicatie van deze - en enkele andere tegen Israël gerichte - uitlatingen, is een stroom van kritiek geko men. De bewuste soldaat is vorige week voor verlof naar Nederland ver trokken. De bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant- generaal C. de Jager, heeft daarop bepaald dat het in het belang van de dienst en van de man zelf beter is dat hij na zijn verlof niet naar Libanon terugkeert. Volgens de legerleiding kan de sol daat niet langer in Libanon gesta tioneerd blijven omdat voor de uitoefening van de taak van de VN-soldaten, waarbij neutraliteit voorop staat, „een strikte zelfdis cipline vereist is". Het ministerie van defensie gelast te na de publicatie onmiddellijk een onderzoek naar de wijze waarop de uitlatingen tot stand zijn gekomen. Minister Scholten (defensie) en minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) verklaarden vervolgens geschokt te zijn door de uitlatingen en ver ontschuldigden zich tegenover de Israëlische autoriteiten. Volgens Ziekenfondsraad onvermijdelijk TEL AVIV (AFP/Reuter) - Het Israëlische kabinet heeft be sloten een autoloze dag per week in te stellen, de belas ting te verhogen op auto's met groot benzineverbruik en te eisen dat in alle nieuw te bouwen flatgebouwen appa ratuur voor het opvangen van zonnewarmte wordt geïn stalleerd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer zal het nog twee maanden duren voordat de autoloze dag kan worden ingevoerd. In de Golf van Cadiz in het zuiden van Spanje is een aardgaslaag van naar schat ting twee miljard kubieke meter ontdekt. De aardgaslaag van een dikte van 50 meter, ligt 1.500 meter diep op een dertigtal kilome ter van de kust. De oliereserve die het Phil lips-consortium vorige week in het Britse deel van de Noordzee aantrof in blok 16-17 blijkt bij produktie proeven tussen 2300 en 8300 vaten per dag op te leveren, zo heeft een woordvoerder van Phillips bekendgemaakt. BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche rijkswacht is te hulp ge sneld bij een ongeval dat veroorzaakt was door een man die 48 uur vrijwel onon derbroken aan het stuur van zijn auto had gezeten. Het ongeluk gebeurde op het klaverblad van Zwijnaarde, nabij Gent. De rijkswacht zag er een auto met een Ne derlandse nummerplaat te gen de vangrail van de mid denberm rijden. Uit de wagen stapte een 32-ja- rige Marokkaan, die onge deerd was en alleen maar wist te vragen hoe ver of het nog naar Rotterdam was. „Kan ik niet doorrijden" vroeg de man "de motor draait nog goed". Toen de man nader aan de tand werd gevoeld bleek dat hij 48 uur vrijwel ononderbroken aan het stuur had gezeten. Hij was met zijn echtgenote op de thuisreis en had al on geveer 2450 kilometer afge legd. Op het verkeersplein Zwijn aarde meende hij verkeerd gereden te zijn en daarom reed hij enkele tientallen meters op de snelweg ach teruit waarbij zijn auto de vangrail raakte. Hij kreeg de raad eerst maar eens wat te gaan uitrusten. Af en toe zon Af en toe zon, maar ook een kleine kans op een bui. Minimumtemperaturen rond 12 graden. Middagtemperaturen ongeveer 19 graden. Matige tot vrij krachtige westenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 5.31 uur; onder: 21.59 uur. Maan op: 22.12 uur; onder: 6.25 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.09 en 16.40 uur, laagwater om 0.08 en 12.28 uur UTRECHT (ANP) - Een for se verhoging van de zie kenfondspremie in 1980 is bijna onvermijdelijk. Dit schrijft de Ziekenfonds raad in zijn jaarverslag over 1978. Dit jaar kon de premie een tikkeltje om laag omdat iets kon wor den ingeteerd op de pre miereserve van bijna 470 miljoen gulden. De Ziekenfondsraad die vorig jaar de regering adviseerde over on der meer de "eigen bijdrage" van ziekenfondspatiënten (in het ka dervan Bestek '81) wijst erop dat er in de gezondheidszorg al vóór de bezuinigingsoperatie sprake was van een sterk gematigde ontwikkeling van de kosten. Contrast In de jaren 1963 tot en met '72 was een jaarlijkse premiestijging van gemiddeld 5,8 procent voldoende om de kosten te dekken. In scherp contrast daarmee bedroeg de stijging in de jaren '73 tot en met '78 slechts een half procent per jaar. De stijging van de "con sumptie" per verzekerde liep over die periode terug van ge middeld 4,1 tot 1,9 procent per jaar. Matiging Bij de honoraria en tarieven kan volgens de Ziekenfondsraad ook een matiging van de stijging worden geconstateerd. Na uit schakeling van de invloed van de stijging van het algemene niveau van lonen en prijzen blijkt dat in de periode van 1963 tot en met 1972 2,6 procent bedroeg. In de periode van '73 tot en met '78 was deze stijging nog maar gemid deld 0,7 procent per jaar, aldus het jaarverslag van de Zieken fondsraad. PARANA-PINE SCHROTEN 6 cm breed 90 Ct permtr. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-699311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags tot 5 uur geopend Bankoverval Amsterdam: buit een ton AMSTERDAM (ANP) - Twee met pistolen gewapende mannen hebben vanochtend een overval gepleegd op de Rabobank aan het Damrak in Amsterdam. Volgens de eerste mededelingen van de politie hebben de twee kans ge zien een bedrag van ongeveer honderdduizend gulden buit te maken. De twee zijn met een derde man, die buiten op wacht stond, met hun buit via de Zoutsteeg en de Nieuwendijk verdwenen. Zij zijn spoorloos. Ontmoeting in Wenen met Kreisky en Brandt JERUZALEM (AFP/Reu- ter/GPD) - Het onver wachte gesprek dat de lei der van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, Jasser Arafat, in Wenen heeft gehad met de Oos tenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky en met Willy Brandt, de Westduit- se voorzitter van de Socia listische Internationale, heeft in Israël tot scherpe reacties geleid. De Israëlische premier Begin en oppositieleider Peres hebben aangekondigd met een gezamen lijke verklaring over de kwestie te komen. Shimon Peres, de lei der van de Israëlische Arbeiders partij, die lid is van de Socialisti sche Internationale, zei dat Brandt hem pas op het laatste moment op de hoogte had ge bracht van zijn gesprek met Ara fat. "Mijn partij was en is tegen elk contact met de PLO", aldus Peres, die zei dit tegen Brandt te hebben gezegd. De Israëlische sociaal-democrati sche Arbeiderspartij heeft de ontmoeting "een harde klap van de socialistische internationale in het gezicht van de Israëlische zusterpartij" genoemd. Voormalig minister van buiten landse zaken Jigal Allon zei op een vergadering van het partijbe stuur dat het 'officiële karakter' dat aan de ontmoeting gegeven werd, de verhouding tot de so cialistische partners er niet op had verbeterd. Kritiek De voorzitter van de partij, Simon Peres, oefende kritiek op Kreisky omdat hij Arafat in zijn hoofdstad had ontvangen. Dit heeft Arafat, "die een moorddadige organisa tie leidt", de legitimiteit gegeven die hij nodig heeft, aldus Peres. Gad Jakobi zei op zijn beurt dat Arafat nu niet zou ophouden met zijn terroristische activiteit tegen Israël en joden in de wereld. De fractieleider van de Likoed-par- tij, Abraham Sharir, heeft de mi nister van buitenlandse zaken gevraagd de Israëlische ambas sadeur in Wenen voor overleg en als teken van protest terug te roe pen. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 Ambassadeur Israël maakte bekend dat het zijn ambassadeur in Wenen voor overleg heeft teruggeroepen bij wijze van protest tegen het over leg. Kreisky, die van joodse afkomst is, zei op een persconferentie dat zijn besprekingen over het Mid den-Oosten van in totaal tien uur "zeer, zeer informatief' waren geweest. Hij, Brandt en Arafat hebben zich alle drie "uitermate bezorgd" ge toond over de Israëlische neder zettingen in bezet Arabisch ge bied. Zij noemen dit in i meenschappelijk communiqué "een ernstige hinderpaal op de weg naar vrede". Volgens PvdA-fractieleider Den Uyl in een dergelijk gesprek al leen aanvaardbaar als van de PLO nadrukkelijk erkenning van het bestaansrecht van Israël wordt gevraagd. "Als dat niet vooropstaat, dan vrees ik dat het optreden van Kreisky meer ver warring schept dan de zaken ten goede doet keren". Leden vakbond bezetten hun eigen kantoor AMSTERDAM (ANP) - Veront waardigde leden van de Federa tie Druk en Papier van de Grafi sche Bonden van NKV en NW hebben vanmorgen het afde lingskantoor van de bond in Am sterdam bezet. Zij eisen opschor ting van het ontslag van rayonbe stuurder Arie Schermer. Deze is volgens hen "op schandalige wij ze" door het federatiebestuur ge dwongen ontslag te nemen. Voorts willen zij, dat er een buiten gewoon congres komt van de Fe deratie, waar zij willen vragen om de instelling van een onafhanke lijke commissie, die de zaak- Schermer moet onderzoeken. Tijdens een buitengewone leden vergadering, vorige week. werd een motie aangenomen, waarin gevraagd werd het ontslag van Schermer op te schorten en voor te leggen aan de federatieraad. Björn Borg kroonde zichzelf zaterdagmiddag voor de vierde maal tot Wimble- donwinnaar. Op zijn weg naar de titel ontmoette hij echter van Roscoe Tanner zoveel tegenstand, dat hij na zijn vijfsetsoverwinning (6-7, 6-1, 3-6, 6-3 en 6-4) zo maar ontdooide. De "Ice- borg" legde, toen hij zich eindelijk zeker wist van zijn triomf, zijn emotieloze mas ker af en knielde uit pure vreugde neer op de heilige grond van Wimbledon. Voor Roscoe Tanner restte de waardering voor het feit dat hij zich, tegen alle verwach tingen in als een ware fina list had ontpopt. "Ik ben vre selijk dichtbij de overwin ning geweest", wist de Amo rikaan naderhand, "maar ik gun Borg de winst van har te". Billie Jean King vestigde za terdagmiddag een Wimble- don-record. Samen met haar partner Martina Navratilo- va versloeg zij in de finale van het damesdubbelspel Betty Stöve en Wendy Turn- bull, waardoor ze voor de twintigste maal in haar car rière de gang naar de konink lijke loge mocht maken. Het record was in handen van de 88-jarige Elisabeth Ryan, die, typisch genoeg, daags tevoren was overleden. In de Tour de France beperkte Joop Zoetemelk in de tijdrit in Brussel het verwachte verlies op Bernard Hinault, die de voormalige Ripper 36 seconden afsnoepte. "En dat is geen ramp", aldus Zoete melk, "want Hinault is nu eenmaal een specialist op het gebied van tijdrijden". PAGINA'S 9-13 Prinsjesdag wellicht vroe ger in toekomst PAGINA 5 Sandinisten verwerpen voorstel van Amerika PAGINA 7 Aarde heeft nog voldoende energiebronnen PAGINA 14 Björn Borg zakt juichend op zijn knieen nadat hij in een spectaculaire finale voor de vierde maal de titel enkelspel op Wimbledon heeft gewonnen. Open brief aan de bisschoppen: GRONINGEN - „Het minste wat u kunt doen is: ophouden met ver oordelen van homoseksueel ge drag". Dat staat in een aan de Ne derlandse bisschoppen gerichte open brief, ondertekend door honderd min of meer bekende Nederlanders uit kringen van de politiek, de kerk en de weten schap. De brief is vandaag naar buiten ge bracht, omdat vanmiddag in Groningen het bisschoppelijk beraad is begonnen. Bovenaan de agenda staat de discussie over homofilie, uitgelokt door Rome, dat onlangs een duidelijk stand punt van de Nederlandse bis schoppen over dit onderwerp vroeg. De open-briefactie is op touw gezet door het COC. Vanmiddag heb ben COC-leden voor het bis schoppelijk paleis gedemon streerd. In de open brief wijzen de ondertekenaars op de Ro meinse eis dat het bisschoppelijk standpunt „overeenkomstig de leer van de RK Kerk zal zijn". Zy schrijven daarover „Juist deze leer heeft in de geschiedenis in belangrijke mate bijgedragen tot barbaarse kerkelijke homo-ver- volgingen, vernederende vormen van onderdrukking en, van de zijde van katholieke organisaties, heftige bestrijding van emanci patiebewegingen". De brief is o.a. ondertekend door de voorzitter van de PvdA, Max van den Berg, en zijn collega van D'66, Jan Glastra van Loon. Op merkelijk is verder de handteke ning onder de brief van twee Tweede-Kamerleden van het CDA. Hans de Boer en me vrouw Evenhuis-Van Essen. 4 weken lang het I \V/leidsch dagblad ter kennismaking voor de HALVE PRIJS i ga b Leidsch Dagblad e dan kunt U mij aansluitend als abonnee noterc ik beslis meteen en U kunt mij m i v heden ais abonnee noteren en krijg dan de eerste 4 wek Gironr Hokje a «sen en bon ingevuld m een open e •ndef postzegel opsturen njar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Lei »ii|ii_ NEDERLAND - Volgens de kalender is het hartje zomer. Maar Nederland moet weer schuilen onder paraplu's

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1