Sensationele overwinning -acht Njorcl Goede dag voor Henny Koemans De Bruin zaait twijfels Ploeg nadert nationaal record Kogelstoter Laut vestigt record Günther Lohre sterk met polsstok SPORT SPORT SPORT SPORT AMSTERDAM - Njord heeft op sensationele wijze op de Bosbaan de sen. A. acht gewonnen. De roeiers Wessel (een ritmisch slagwonder), Van Groningen, Roëll, Duterloo, Bakker, Cornelissen Velleman, Kasteyn en stuurman Van der Voort, finishten, uitzinnig van vreugde, in de tijd van 5.46. min, slechts 1V2 sec. boven het nationale baanrecord dat alweer uit 1972 stamt. Na een enerverende wedstrijd, waarin Njord steeds iets verder op de concurrentie uitliep, wist de ploeg met anderhalve lengte voorsprong op Nereus te winnen. Behalve Duterloo en Bakker, die 's morgens ook al de over gangsklasse twee zonder stuur man hadden gewonnen, zijn al de roeiers pas voor het tweede jaar in de race-roeierij aktief. Het is voor Njord te hopen dat deze SAN JUAN (ANP) - Zaterdag is in San Juan een begin gemaakt met de atletiekwedstrijden van de Panamerikaanse Spelen. De Amerikaan Dave Laut zorgde met 20,22 meter voor een nieuw record voor de spelen bij het ko gelstoten. De Braziliaan Joao de Oliveira won met 18,18 meter het verspringen en de Amerikaanse Janice Merrill eiste met 8.53,6 de 3000 meter op. De voornaamste uitslagen: Heren: Kogelstoten: 1. Dave Laut (VSt.) 20,22 meter (nieuw record voor de Spelen), 2. Bishop Dologiewicz (Can) 19,67 meter, 3. Bruno Pauletto (Can.) 19,61 meter, 4. Al Feuerbach (VSt.) 18,86 meter. Verspringen: 1. Joao de Oliveira (Bra.) 8,18 meter, 2. David Giralt (Cub.) 8,15 meter, 3. Carl Lewis (Vst.) 8,13 meter. Dames: 3000 meter: 1. Janice Merrill (VSt.) 8.53,6, 2. Ju lie Brown (VSt.) 8.59,9, 3. Geri Fitch (Can.) 9.35,7. De Cubaanse Carmen Romero ver beterde het record voor de Spe len bij het discuswerpen met 60,58 meter. Dames: Disvuswerpen: 1. Carmen Romero (Cub.) 60,58 me ter (nieuw record voor de Spe len), 2. Maria Betancourt (Cub.) 60,44 meter. Heren: 10.000 meter: 1. Rodolfo Gomez (Mex.) 29.02,4, 2. Enrique Aquino (Mex.) 29.03,9,3. Frank Shorter (VSt.) 29.06,4. roeiers nog enige jaren blijven trainen, om deze successen te continueren. Van de nationale top kwamen op deze door de Nederlandse Stu denten Roeifederatie (NSRF) georganiseerde wedstrijden slechts twee ploegen op het wa ter. De nationale lichte acht won zaterdag met een lengte-verschil van de Amstel. Toch moet de na tionale acht gaan oppassen voor de Amstel-roeiers. Elke wedstrijd weten zij hun achterstand op de top-combinatie te verkleinen. Hans Lycklama uit de Nat. acht: "De Amstel komt wel dichterbij. Maar toch beschikken wij over zoveel ervaring dat we ze in de eindsprint altijd op extra afstand weten te zetten". De Njord/De Hoop combinatie (Punt/Michels) wonnen de lichte sen. A. dubbel-twee voor Ric en twee Italiaanse ploegen. Michels: "We roeiden hier om wat extra wedstrijdkilometers te maken. Het gaat nu elke keer beter. Nu volgende week in Luzern kijken hoe we er Internationaal voor staan. Daar is de concurrentie veel sterker dan hier. Asopos de Vliet heeft een erg goed seizoen doorgemaakt. Ook dit weekeinde wist de paars/rode vereniging weer tot negen over winningen te komen. In totaal heeft Asopos dit jaar nu 51 over winningen behaald. Zij missen alleen nog een paar echte top- ploegen, maar in de breedte zijn ze beduidend sterker dan voor gaande jaren. Hopelijk weet Aso pos deze lijn ook volgende jaren vast te houden. Het potentieel is nu aanwezig. Hoe duidelijk de kracht binnen de vereniging is verbeterd bewezen de dames Schlatman/De Vos in het moei lijke nummer twee zonder stuur- vrouw. Met ruime voorsprong wisten zij te winnen. Eerder op de dag hadden zij, in samenwerking met hun clubgenotes Geurtsen en Platje, al het nummer vier met stuurvrouw gewonnen in de overgangsklasse. De dames Buys/Van Aller wisten de over- gangsdubbel twee te winnen in de snelle tijd van 3.40 min, hun tegenstandsters daarmee op rui me afstand houdend. Bovendien wist Buys eerder zeer overtui gend de overgangsskif te winnen. Een prestatie van formaat. Die Leythe was dit weekeinde re delijk succesvol. De roeiers Van der Brink/Snaterse met de van Njord geleende stuurman Fran- kel wisten dankzij een hoge baansnelheid hun tegenstanders van Argo en Asopos/Theta der mate af te troeven dat hun over winning geen moment meer in gevaar is geweest. Het sprinten ligt Rob Robbers erg goed. Won hij vorige week nog de Argo- sprint races, nu won hij overdui delijk de sprint voor een Milanese Skiffeur. Ronald Florijn was dit weekeinde in topvorm. Vooral de manier waarop hij, als junior, de hoogste categorie bij de senioren won, imponeerde. In de zeer snelle tijd van 7.14 min. won'hij gemakke lijk voor Stegeman van Willem III. Stegeman: "Zelf heb ik een fijne race gevaren, maar Ronald ging gewoon te hard". Florijn is nu definitief door de Roeibond aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen bij de junio ren W.K. in augustus in Moskou. Eveneens uitgezonden wordt de Rijnland Die Leythe combinatie met de roeiers Atsma/Waayer/ Waayer/Wiesinga. Ook zij hebben hun kandidatuur op overduide lijke wijze gestalte gegeven. HARALD PUNT Zaterdag was een succesvolle dag voor AV-Holland-atleten Nico Schroten en Dirk Maassen van den Brink. Schroten prolongeerde zijn nationale titel snelwandelen, terwijl zijn clubgenoot beslag legde op de tweede plaats. Op de foto op de voorgrond Schroten met daarachter Maassen van den Brink. ARNHEM/LEIDEN - De vele hon derden trainingskilometers die Nico Schroten van de AV Hol land afgelopen weken snelwan- delend heeft gelopen, hebben ook dit jaar weer tot het gewenste resultaat geleid. Afgelopen weekeinde werd de Leidenaar voor de derde achtereenvolgende keer kampioen van Nederland in deze tak van de atletiek. Hoewel hij met zijn 44 jaar al tot de vete ranen behoort won Schroten dit seizoen met groot gemak. Direct na het startschot werkte hy al aan een comfortabele voorsprong. Schroten over de eerste kilome ters: "Ik liep van begin af aan aan kop en trok ook in eerste kilome ters flink door. Daarna keek ik pas om hoe mijn tegenstanders liepen' Ze bleken ver achter hem te lopen. Alleen clubgenoot Dirk Maassen van den Brink bleef nog een klein beetje in het Schroten weer Nederlands kampioen snelwandelen voetspoor van Schroten. Hij ein digde uiteindelijk als tweede met een tijd van 4.56.10. Schroten legde de 50 kilometer lange wed strijd af in 4.48.09. Geen toptijd volgens hem. Hij wijt het aan de weersomstandigheden en de ge ringe tegenstand. "Ik vind het daarom ook jammer", zegt hij "dat er geen jongens in de leeftijd tussen de 20 en 30 jaar meededen aan het Nederlands kampioen schap snelwandelen, want in die leeftijdscategorie zitten de mees te topsporters". Op grond van zijn opmerkelijke prestatie op Papendal werd de Leidenaar geselecteerd voor de veteranen landenontmoeting te gen West Duitsland die eind juli in Hannover wordt gehouden. In Krommenie kwamen vijf A-ju nioren van De Bataven goed voor de dag. Anne Politiek en Jeannet- te Hendriks liepen zowel de 100, 200 alsook de 400 meter. De tijden van Anne Politiek waren: 12.8, 26.0 en 59.8. Jeannette Hendriks had respectievelijk 13.1, 26.9 en 63.1 voor deze afstanden nodig. Lida Krouwel gooide bij de meisjes A de kogel tot 8.21 meter en de speer tot 26.40 meter. Jan Hendriks en Cock Mooyman lie pen de 5 kilometer. Hendriks legde deze afstand af in 16.44.8 en Mooyman in 17.58.2. Wielrenster laat het afweten in Ronde van Nieuwkoop NIEUWKOOP - De Nieuwkoopse bevolking heeft gisteren kunnen zien dat de familie Hage niet al leen in Keetie een uitstekende wielrenster heeft. In de ronde van Nieuwkoop triomfeerde ditmaal eens niet Keetie van Oosten-Ha- ge of Tineke Kole-Fopma die ook meedeed, maar Bella van 'de Spiegel-Hage. De één jaar oudere zus van Keetie won met groot machtsvertoon de 40 km lange wielerwedstrijd. Bij de amateurs zegevierde Gerrit Pronk door in de één na laatste ronde van de honderd kilometer lange rit een geslaagde demarage te onderne men en met ruim verschil Möhl- mann en Willigenburg achter zich te laten. Bij de dames riep de absentie van Petra de Bruin bij een jurylid van de KN WU en de organisatie nogal wat twijfels op. Speciaal voor haar hield de organisatie dit jaar een dameswedstrijd. De 17-jarige Nieuwkoopse die onlangs op het Nederlands kampioenschap als vierde over de eindstreep kwam liet al in een vroeg stadium weten dat zij meewilde doen aan de wielerronde in haar eigen ver trouwde omgeving. Vorige maandagavond liet zij echter plotseling weten dat ze toch maar van deelname afzag. Petra de Bruin prefereerde een wedstrijd in Le Havre, waar ze vorig jaar een eerste plaats in de wacht sleepte. Voor de organisatoren een teleurstelling. Per slot van rekening waren de affiches met de aankondiging dat Petra de Bruin tot het deelnemersveld be hoorde al gedrukt. Bovendien was aan alle mogelijke sponsors meegedeeld dat het evenement -een plaatselijk tintje zou krijgen door de deelname van De Bruin. Freek Bosse lid van het organisa tiecomité over de affaire: "Petra had mondeling haar deelname toegezegd, terwijl ze wist dat er ook op 8 juli in Le Havre gereden zou worden. Maar tegen ons zei Petra dat die wedstrijd een week eerder gehouden zou worden. Een beetje vreemd dus...". Vol gens Bosse is de kans dan ook groot dat er volgend jaar geen dameswedstrijd meer wordt georganiseerd. Uitlatingen Eradus, een van de juryleden tij dens de vierde wielerronde van Nieuwkoop laat er geen gras overgroeien waarom De Bruin van deelname afzag. Hij voegt er alleen aan toe dat zijn uitlatingen Schaduw niet uit de mond van zijn functie als jurylid komen, maar uit naam van een vader van een wielren ster. Hij: "Ze heeft in een inter view vlak voor het Nederlands kampioenschap Keetie op een smerige manier gekleineerd. Wat denkt zo'n snotneus van zestien (ze is overigens zeventien jaar oud - red.) wel niet? Ze is het niet waard om op de.fiets te zitten. Ze deed gewoon niet mee, omdat ze wist dat ze een geweldig pak van slag van Keetie van Oosten zou krijgen. Bovendien is het ook geen stijl van d'r om zo laat af te zeggen, want het was niet eens een officiéle wedstrijd in Le Ha vre". Tenslotte geeft Eradus Pe tra de Bruin een advies mee:"Ze moet haar capaciteiten niet met haar mond gebruiken maar met haar benen". Twee titels op Foreseate toernooi VOORSCHOTEN - Ook op het open Foreseate toernooi heeft Henny Koemans geen steekje la ten vallen. Zijn wisselvalligheid was altijd Koemans probleem, maar dit seizoen heeft hy drie toernooien, waaraan hy mee deed, allen winnend af weten te sluiten. Wisselvallig is zijn spel bij vlagen nog wel, maar meer dan een set kost het hem tegen woordig niet. Zo ook gisteren in de finale tegen Bub van de Zee. Van de Zee had als ongeplaatste speler de finale zeer verrassend bereikt. Na kansloos verlies van de eerste set probeerde Van de Zee het met vastheid en dat werk te. Ondanks een 0-40 achterstand wist hij op 5-4 zijn service te be houden, zodat een derde set de beslissing moest brengen. Koe mans hield de bal wat meer tus sen de lijnen en dat leverde hem een verdiende 6-3 winst op. Ook in het dubbelspel met zijn on derhand vaste partner Arnold van de Capellen was de overwin ning voor Koemans. Blommen- daal en Pasma, die via twee tie breaks in de halve finale hadden afgerekend met Van Overbeek en Herman van de Capellen, waren op 7-5, 5-4, 30-30 slechts twee klappen van de zege verwijderd. Een. match-point kregen zij evenwel niet en via 5-7,6-8 moes ten zij de eer aan het Forescate- koppel laten. Bij de dames kwam Joke van Masti igt-Bos als sterk ste uit de strijd. In de finale was ze met haar solide tennis te sterk voor Yvette de Ruit (6-3, 6-4). De laatste had toch een slechte dag, want ook in het damesdubbel en in het gemengd dubbel trok zij aan het kortste eind. In de C en D categorieën werd de strijd bijna overal beheerst door Forescate-spelers. De dertien-ja rige Ellen Winkel eiste daarbij drie overwinningen voor zich op. Zowel in het damesenkel C als D werd zij in de finale geconfron teerd met een clubgenote. In C liep Marleen van de Mijn zich stuk op het vaste spel van Ellen (7-5, 2-6, 5-7) en in D kwam Inge Koemans aanvalskracht te kort (6-7, 3-6). In het damesdubbel D won Ellen samen met haar moe der in een langdurige partij met 1-6, 7-6, 6-3 van het koppel Hen- nipman/Paauw. Bij de C-heren werd Freek van de Capellen onbedreigd winnaar. De vijftienjarige Van de Capellen doet er goed aan nog maar even in C-titel te grossieren, want het zal, gezien zijn prestaties in B waar schijnlijk zijn laatste jaar op de C-lijst zijn. In de finale behaalde hij een regelmatige 6-3, 6-3 zege op Jan van de Geest, terwijl hij in de halve eindstrijd Edwin Bosch had uitgerangeerd (6-2, 6-4). Uitslagen overige finales: DDB: v.d. Harst/Visser-V.d. Ruit/Tre- fers6-7,6-2,6-3; GDB: v.d. Harst/ Overbeeke-v.d. Kuit/Holder- busch 7-6, 6-4; HDC: Walen- kamp/v. Geldrop-Vonk/Hop 6-4, 6-1; DDC: Koemans/v. Wijk- Bussemaker/Kuypers 7-5, 6-4; Ook op het open Foreseate toernooi liet Koemans geen steek vallen. Zowel het herenenkelspel alsook het dubbel zette hij in winst om. mans-Lugthart/Parlevliet 6-2, In de schaduw van haar zus Keetie leverde Bella van de Spiegel een uitstekende prestatie. Drie ron den voor het einde had zij samen met Barendrecht, Van Kuyen en Wesdorp een minuut voorsprong op grote peloton, waarin Keetie van Oosten en de Nederlandse kampioene Tineke Kole-Fopma tevergeefs pogingen onderna men om het leidende viertal te achterhalen. Van de Spiegel die bij negen van de vijftien ronden als eerste over de streep kwam en derhalve ook de prestatieprijs in ontvangst mocht nemen gaf de voorsprong echter niet meer uit handen. Het kan weieens haar laatste overwinning geweest zijn, want evenals haar zusje is dit haar laatste seizoen. Ook bij de amateurs sprong een persoon eruit wat betreft het aan tal keren dat hij als eerste langs de jurywagen snelde. Maar in vergelijking met Bella van de Spiegel pakte Möhlmann alleen de prestatieprijs. De eindover winning kwam bij Gert Pronk te recht. De Hagenaar ontsnapte samen met nog zes sterke andere renners halverwege de honderd kilometer lange rit. Hoewel dit groepje tien ronden voor het ein de door een achttal coureurs werd achterhaald, kwam het gro te peloton er niet meer aan tepas. De veertien renners bouwde zelfs gestaag een ruime voorsprong op, die op een gegeven moment meer dan één minuut bedroeg. Met de wetenschap dat hij in de sprint toch kansloos zou zijn de- mareerde Pronk in de èèn na laat ste ronde. Met ruim verschil kwam hij uiteindelijk over de fi nish. Opmerkelijk was verder in deze koers de prestatie van de 44- jarige Theo Oudshoorn. De oud ste amateur legde beslag op de zevende plaats. HERMAN POOS ATLETIEK - Soleiman Nyambui heeft te Parijs de snelste 1500 me ter van dit seizoen gelopen. De Tanzaniaan finishte, na felle strijd met de Fransman Francis Gonzalez, in 3 minuten 35,8 se conden. Hij bleef daarmee slechts 3,6 seconden boven het wereldrecord van zijn landge noot Filbert Bayi. MAANDAG 9 JULI 1979 DEN HAAG (ANP) - Tijdens de kampioenschappen van Baden- Würtemberg in Schriesheim heeft de Westduitse atleet Günter Lohre gisteren met de polsstok een hoogte van 5,52 meter over brugd. Hij verbeterde daarmee zijn van vorig jaar daterende na tionale record met een cemtime- ter. De 26-jarige Lohre, die zich door deze prestatie als vijfde op de wereldranglijst van dit seizoen heeft geplaatst haalde de hoogte in zijn derde poging. Het was de achtste keer dat Lohre het West duitse record scherper stelde. De wereldranglijst wordt aange voerd door de Fransen Houvion en Abada, die beiden 5,65 meter sprongen. Mike Tully en Larry Jessee, beiden uit de Verenigde Staten, delen de derde plaats met ieder 5,53 meter. In Leipzig prolongeerde Joachim Truppel zijn Oostduitse titel op de marathon. Onder goede om standigheden liep hij de 42,195 meter in 2 uur 20 minuten en 2 seconden. Hij behaalde hiermee zijn vierde marathon titel. Win naar van de 10.000 meter werd Waldemar Cierpinski, de gouden marathonloper van Montreal (28.54.0). Hartwig Gauder zegevierde in de strijd om het Oostduitse kam pioenschap snelwandelen over 50 kilometer (4 uur 1 minuut en 20 seconden). Wolfgang Schmidt, wereldrecor- houder discuswerpen komt lang zamerhand in vorm. In Oost-Ber- lijn bereikte de Oostduitser 69,08 meter. De Europese kampioen schoof daardoor naar de vierde plaats van de wereldseizoen- ranglijst. De Amerikaan Mac Wilkins gaat aan kop met 71,16 meter. Hij wordt gevolgd door de Noor Knut Hjieltnes (69,50) en zijn landgenoot Ken Stadel (69,26). Ilona Slupianek zorgde voor een goede prestatie met de dameskogel: 21.25 meter. In het Engelse Gateshead zege vierde Grete Waitz uit Noorwe gen op de mijl in 4.27,0. De als tweede eindigende Christine Boxer verbeterde met 4.30,2 het Britse record. De Tanzaniaan Soeleiman Nyambui won de 3000 meterrace in 7.50,9. John Walker uit Nieuw Zeeland werd op de 1000 meter net verslagen door de Amerikaan Evans White. De tij den: 2.19,3 en 2.19,4. De viervou dige Olympische kampioen Al Oerter slingerde de discus 59,54 meter van zich af. Het was de bes te seizoenprestatie van de Ame rikaan. Jeugd De Nederlandse jeugdatletiek- ploeg is zaterdag in een drielan- denwedstrijd in Bern als derde geëindigd. Eerste werd Zwitser land met 146,5 punten, tweede België met 130 punten en Neder land verzamelde 122,5 punten. Er werden in Bern vijf nationale jeugdrecords verbeterd. De tijd van Marjan Olieslager (Schelde- sport) op de 100 meter horden (14,00 seconden) betekende een verbetering van haar oude record met 0:29 seconden. Voorts was de 62,75 seconden van Esther Schouten (ADA) op de 400 meter horden een verbetering van het nationale jeugdrecord, dat met 66,18 seconden op naam stond van Yvonne Smit (ADA). Verder werden nog drie Nederlandse jeugdrecords op estafettenum mers scherper gesteld. Dat gold voor de 4 x 400 meter jongens, waarop het kwartet Seinen, De Geest, Westbroek en Klarenbeek 3.12,12 liet afdrukken (het oude record was 3.16,3), de 4 x 400 me ter meisjes, door Gerda Benders, Asti Oskam, Esther Schouten en Ingrid Stoot afgelegd in 3.47,11 (oude record: 3.52,5) en de 4 x 100 meter jongens, met 41,89 secon den voor v. d. Krogt, Bey, Leeu wenberg en Van Santen (oud: 41,9). Waterpoloërs van cle Zijl geselecteerd UTRECHT - Van Belkum. Kore- vaar en Uittenhout van De Zijl LGB en Van Es, Noordegraaf, Van de Akker en Stroboer van AZC zijn geselecteerd voor de Nederlandse waterpoloploeg. Deze neemt van dinsdag 10 tot en met donderdag 12 juli deel aan een zeslandentoernooi in Eger (Hongarije). Aan het toernooi nemen voorts deel: Roemenië, Italië, Joegosla vië. Hongarije en Australië. Heins derde PARIJS (ANP) - Johan Heins is gisteren tijdens het internatio nale concours hippique in Parijs met Argonaut Z als derde geëin digd in het hoofdnummer, het springconcours om de Grote Prijs van Parijs. Heins maakte in de twee manches vier strafpun- ten in 124,5 seconden. Hij was de snelste van de "vierfouters". De Britse amazone Caroline Brad ley zegevierde met Tigre. In de barrage bleef zij foutloos in 44,8 seconden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12