Joop Zoetemelk beperkt verlies in tijdrit I m k Jf I r HijQ Jo Maas: „Het was alsof ik droomde..." Hinai uit„Ik doe mee om di 2 Tour te w „IK BEN TEVREDEN, WANT HINAÜLT IS EEN SPECIALIST" Leo van Vliet verliest gewicht en geeft op... 'i. (WzfcfZLi MAANDAG 9 JULI 1979 BRUSSEL (GPD) - Op de helft van de Tour de France, dringt zich de vraag op hoe Joop Zoetemelk zijn gele trui gaat verdedigen. Daarbij concentreert het vraagstuk zich op de Alpenritten (de 15e, 16e, 17e en 18e etappe) en op de 23e ron dedag, wanneer er rond Dijon een individuele tijdrit wordt gereden. Vorig jaar raakte Joop Zoetemelk op dit onderdeel vier minuten en 10 seconden kwijt aan Hinault, die deze specialiteit nu eenmaal beter beheerst, en Joop ging toen op een niet mis te verstane wijze uit de gele trui. Het zal voor hem derhalve nodig zijn dat hij voor die tijdrit (vol gende week donderdag) zijn voorsprong zodanig heeft uitge bouwd dat na de te verwachten nederlaag genoeg tijd overblijft om de eerste plaats te behouden. Vier minuten lijkt geen absolute noodzaak omdat deze tijdrit kor ter is dan die van 1978 (toen 72 kilometer, nu 50 kilometer). Wanneer men het verlies van dit weekeinde in Brussel als uit gangspunt neemt (36 seconden plus het feit dat de schade be perkt bleef door een lekke band van Hinault) en daarbij meere kent dat het parcours in Dijon langer is, zal Zoetemelk als vei ligheidsmarge tenminste drie minuten moeten aanhouden. Voor de anderhalve minuut die hem daar nu nog van resten, heeft Joop Zoetemelk een aantal Al pencols waarop de Ronde van Frankrijk dagen kan beleven die in spanning en sensatie niet on der hoeven te doen voor de afge lopen twee weken. De Tourdirec tie mag er trots op zijn (en Felix Levitan is dat ook zeer nadruk kelijk) een ronde in elkaar gesto ken te hebben, die met een schit terend parcours in de Pyreneeën en de formule van de keienwegen rond Roubaix een onvergetelijke start beleefde. Machtsgreep Joop Zoetemelk: „En wat zullen we allemaal nog gaan meema ken...?". Antwoord van Bernard Hinault, de kin strijdlustig voor uit gestoken: „Gegoochel met minuten in de Alpen". Na de machtsgreep van Joop Zoete melk verwerkte de Fransman in Brussel het fluitconcert dat met het geweld van sirenes de tribu nes afjoelde, toen hij aan de start verscheen voor de tijdrit. „Ik trek me nergens iets van aan", sprak hij strak. De Franse pers heeft zijn inzinking in Roubaix met tranen in de pen geschreven. Het hoofdartikel van Jacques Goddet van de door zijn krant georgani seerde wedstrijd, droeg de vette kop: „Verslagen, maar nog steeds een hele grote" en Hinault zelf bedacht: „c'Est un prete pour un rendu", wat in de huilerige con text zeer vrij te vertalen is met: „Heden ik, morgen hij - Joop Zoetemelk". Waar bij de naam van Joop Zoete melk de vraag te plaatsen is hoe hij in de aanloop naar de tijdrit meer afstand zal nemen, wordt het met Hinault afwachten hoe veel zijn krachten geleden heb ben. Ofschoon hij dit weekend te rugkwam op zijn visie inzake de lekke band op weg naar Roubaix („was dat niet gebeurd, dan zou Zoetemelk me niet hebben weg gereden"), was het duidelijk dat de Fransman zijn eerste grote in zinking beleefde. Het moge ook blijken uit een smeekbede aan Hennie Kuiper om in die achter volging op Zoetemelk kopwerk te doen, van welk verzoek be kend werd dat Hinault het met 10.000 francs (vijf mille) wilde honoreren. „Maar", zei Hennie Kuiper grimmig, „liever te voet naar Rome dan voor Hinault rij den". De Fransman immers is bij de meesten van zijn collega's niet al te populair door regelmatig hau tain optreden in interviews. In de wielersport brandmerkt men dit type met de aantekening „een dikke nek". De belgische suppor ters blijken intussen ook al goed hun buik vol te hebben van Hi nault, want ze kozen in Brussel met duizenden tegelijk partij voor Joop Zoetemelk die ze een jaar of wat geleden nog vervloek ten vanwege wieltjeszuigen... Hi nault „Het interesseert me alle maal niets. Ik ben hier om de Tour te winnen en daarmee uit". BRUSSEL (GPD) - Van de ruim twee minuten voorsprong die Joop Zoetemelk in het alge meen klassement had voordat in het hart van Brussel de individuele tijdrit over 33 kilometer begon, gingen 36 seconden verloren. Bernard Hinault toonde zich in het gevecht op eigen kracht opnieuw de sterkste. Joop Zoetemelk legde op de vijfde plaats beslag, maar behield zijn gele trui toch op duidelijke wijze. Tussen de Nederlandse Tour-fa- BRUSSEL (GPD) - De ploeg van Peter Post heeft weer een renner verloren. Na Wilfried Wesemael (in de 3e etappe uitgevallen) en Jan Raas (9e etappe), staakte gisteroch tend Leo van Vliet de strijd. De opgave van Van Vliet (rit winnaar in Deauville) werd veroorzaakt door een darm ontsteking waarmee hij al een paar dagen sukkelde. Van Vliet: „Op de dag van de ploegentijdrit kreeg ik er last van en het werd steeds erger. Vrijdag heb ik amper gegeten in de rit naar Roubaix en dat maakte me zo slap dat ik za terdag steeds achterop raak te". Gisterochtend, toen de renners zich gereed maakten voor de tijdrit in Brussel, bleek Leo van Vliet te zwak om te kunnen starten. Zijn ziekte tekende zich o.a. af op de weegschaal die zes kilo minder aanwees (van 71 kilo naar 65) dan toen Van Vliet de Tour inging. De Magniflex-ploeg van Lucia no Pezzi heeft zich zaterdag in Roubaix teruggetrokken uit de Ronde van Frankrijk. De Italiaanse formatie verloor vrijdag kopman Gianbattista Baronchelli, alsmede Gaeta- no Baronchelli en Amilcar Sglabazzi en telde nog maar vier coureurs. Die gaven er de voorkeur aan terug te keren naar Italië. voriet en de winnaar van vorig jaar gaapt nog steeds een kloof van 1 minuut en 32 seconden. Veel meer dan Zoetemelk was Hennie Kuiper de verliezer van de tijdrit Kuiper verspeelde bijna twee mi nuten en zag zijn achterstand op de gele trui groeien tot liefst 8 mi- Voor Hennie Kuiper was deze nieuwe klap zo zwaar dat hij aan de eindstreep voor niemand aan spreekbaar was. Hij sloeg de weg naar het hotel in op het moment dat de officiële tijd nog via de luidsprekers bekend werd ge maakt. „Toch bewonder ik Kui per", vertelde de derde Neder lander in het algemeen klasse ment, Jo Maas. „Hennie durft nog steeds te zeggen dat hij de Tour kan winnen". En toen lachend: „Als ik naar de achterstand van hem en van mij kijk, zou ik echter bijna durven beweren: dan kan ik het misschien ook nog wel". In deze krankzinnige Tour de Fran ce weet je immers nooit wat er gebeurt". Even werd het koning Boudewijn groen en geel voor de ogen toen Bernard Hinault (links) en Joop Zoetemelk gisteren in Brussel een verbroederingsfeestjevierden. De vrede tussen beide kemphanen zal echter, als de Belgische vorst uit het zicht is, spoedig voorbij zijn met de Alpen in het vooruitzicht. Voorsprong De tijdrit leek aanvankelijk voor Joop Zoetemelk een gunstiger verloop te krijgen dan hij zelfs in zijn stoutste dromen had kunnen hopen. In de eerste kilometers nam onze landgenoot een voor sprong op Hinault. De marge bleef weliswaar beperkt tot maximaal 10 seconden, maar in het tweegevecht tussen de gigan ten was dat veel. Het verschil verdween uitgerekend in een pe riode dat Hinault een tegenslag moest verwerken. De Franse fa voriet werd namelijk getroffen door een lekke tube. „Noch de kleine achterstand in het begin, noch de pech naderhand brach ten mij overigens in paniek", ver telde Hinault later. „Ik wist dat ik in deze tijdrit winst zou kunnen behalen". Joop Zoetemelk toonde zich on danks het verlies van 36 secon den niet teleurgesteld. „Ik had een achterstand van een halve minuut ingecalculeerd", zei de De tweestrijd Zoetemelk-Hinault is na de helse rit naar Roubaix zijn hevigheid uitgebarsten. In de rit naar Brussel verloren de kemphanen elkaar geen moment uit het oog. gele-truidrager. „Dat het uitein delijk 6 seconden meer werden, accepteer ik. Tenslotte is Hinault een specialist in het tijdrijden. Hij beheerst dit onderdeel van de wielersport beter dan ik". Express-trein Lange tijd zag het er gisteren in de Belgische hoofdstad naar uit dat wereldkampioen Gerrie Knete- mann naar de tweede etappezege zou snellen. Zijn prestatie bleek uiteindelijk echter niet eens goed voor de tweede plaats, omdat nog voordat Hinault als een express- trein naar de finish snelde ook de Noor Knut Knudsen de tijd van „de Kneet" verbeterde. Knudsen deed dat met liefst 18 seconden. Deze marge accentueerde alleen maar de verrichtingen van Hi nault die Knetemann 26 secon den achter zich hield. „Ik heb trouwens zelf niet geloofd in een overwinning", zei de wereld kampioen. „Als je de handicap van een lichte bronchitus hebt, moet je niet op wonderen reke- Knetemann's ploeggenoot Paul Wellens wist niet alleen reeds vlug dat hij geen aanspraken op de zege kon maken, hij besefte ook snel dat zelfs geen redelijke tijd voor hem zou zijn weggelegd. „Op de hellingen kwam ik niet vooruit. Het was alsof mijn benen blokkeerden", zei de Belg, die de klap van de Pyreneeën nauwe lijks te boven is gekomen. Lub- berding werd met zijn vijftiende plaats de tweede man uit de ploeg van Peter Post. Het commentaar van de Nederlandse kampioen verschilde nauwelijks met de te rugblik van Thurau (4e), Pollen- tier (6e) en Verlinden (9e): „Niet alleen de hellingen maakten de rit zo lastig. Ook de wind speelde een voorname rol". Jo Maas („ik reed hier mijn derde grote tijdrit als professional") haalde tevens het gebrek aan er varing als excuus aan, ofschoon hij over zijn klassering niet hoef de te mopperen. „Je moet steeds naar een andere versnelling zoe ken", vertelde de Limburger. „Dat vereist routine en die heb ik nog niet. Als je niet steeds op tijd schakelt, verspeel je krachten. Ik heb lange tijd een versnelling 52x12 rondgedraaid. Die is voor mij echter te zwaar. Op het laatst voelde ik dat goed". Fedor den Hertog, die zich ver zoend heeft met zijn helpersrol in de ploeg van Thurau, Dierickx, Verlinden c.s., voelde niet alleen op het laatst hoe zwaar het was. „Ik had na een kilometer of vijf al de grootste moeite om goed voor de dag te komen", zei de ex-kam- pioen van Nederland die ruim vier minuten op Hinault moest prijsgeven. NIEUWE BERGEN. 13eETAPPE-204km-10JULI I ■k Jo Maas: "De man met de hamer kan nog komen BRUSSEL (GPD)-Toen Joop Zoetemelk acht jaar geleden voorde tweede achtereenvolgende keer als tweede eindigde in de Tour de France, debuteerde Jo Maas in de wielrennerij. Een tenger manneke van 17 lentes, deze Jo Maas in de zomer van 1971. Tenger is hij nog steeds, maar uit de leergierige Eijsdenaar, die een jaar of vijf geleden naar het Maastrichtse Amby verhuisde, is een renner van Europees formaat gegroeid. Een regelrechte re velatie in 's werelds meest tot de verbeelding sprekende wieier- strijd. De wjjze waarop hij zaterdag, na een urenlange ontsnapping en een meesterlijke solo, de etappe Roubaix-Brussel won was gran dioos. „Hiervan had ik alleen maar kunnen dromen", zei hij na genietend van de overwinning die hem bovendien op de zevende plaats van het algemeen klassement bracht. En gisteren, toen hij een voor zijn doen redelijke tijdrit afwerkte, vertelde Maas: „Ik heb alle reden om tevreden op de eerste helft van de Tour de France terug te kijken". Het onfortuin dat hem vorige week in de Hel van het Noorden anderhalve minuut meer tijdverlies had opgeleverd dan normaal gesproken het geval zou zijn geweest, was indirect de reden van zijn agressiviteit in de zaterdagetappe. Chef d equipe Fred de Bruyne zei: „In het hotel te Roubaix kwam Maas naar me toe om me te vertellen hoe verschrikkelijk kwaad hij was. Kwaad op zichzelf en kwaad op de vervloekte kasseiwe gen in de Hel". Voor Fred de Bruyne stond het toen zo ongeveer vast dat Jo Maas revanche najoeg. „Geprikkeld" Maas: „Ook Sjak Verbrugge, mijn kamer- en landgenoot, wilde zich laten zien. Hij had eveneens met veel pech moeten afrekenen. Toen Sjak vertelde dat hij direct na de start zou demarreren, dacht ik bij mezelf: daar moet je bij zijn. Ik was geprikkeld. Toen we langer op het eten moesten wachten dan de ploeg van Thurau, die een paar tafels van ons af zat, stond ik op het punt om uit mijn vel te springen". Verbrugge hield woord. Hij demarreerde zelfs zo vroeg dat hij moest worden teruggeroepen. De startvlag was nog niet naar beneden gegaan. Toen Verbrugge onmiddellijk hierna opnieuw wegsprong (maar razendsnel werd teruggepakt) was het de beurt aan Jo Maas. „Ik ging mee in het wiel van Pol Verschuere", aldus de latere ritwinnaar. „Een paar seconden later sloten Peeters en Van Overschelde aan, gevolgd door Bourreau. Met zijn vijven zijn we doorgegaan. Op de Cote van Beersel (15 km. voor het einde) heb ik deanderen uit het wiel gereden. In de sprint zou ik kansloos zijn geweest, daar om speelde ik alles of niets". Jo Maas had de beslissende demarrage goed voorbereid. De moto ren die voor de kopgroep reden waren zijn mikpunt. „Ineens naar die motoren, hield ik mezelf voorAls zij door dejury opgejaagd worden, kun je heel even profiteren. Zeker drie kilometer heb ik gevlamd zonder verder dan 10 meter van de andere koplopers weg te komen. Toen ik omkeek kwam Fred de Bruyne met zijn auto naast me, niet omkijken, schreeuwde hij. Je moet de andere kant op". „Juichend gevoel" „Pas toen ik een kilometer of drie van de finish verwijderd was, hoorde ik dat het peloton ongeveer 10 minuten achterstand telde. Een juichend gevoel maakte zich van me meester. Ik besefte dat ik in het algemeen klassement een flinke sprong zou maken. De laatste kilometers in Brussel werd het af en toe zwart voor mijn ogen. Ik zag de duizenden langs het paTCOUTS als een flits Het geschreeuw hoorde ik half. Toen was er opeens de laatste bocht Het laatste rechte stuk. Ik droomde dus niet". „Toch juich ik niet te vroeg", zegt hij. „Het is tot dusver goed gegaan, maar de man met de hamer kan nog komen. Iedere ren ner knjgt in een grote etappewedstrijd een inzinking. Gelukkig rijden we naar de Alpen. Dat terrein ken ik uit de voorbije twee irin ik deelnam aan de Tour de l'Avenir BRUSSEL - De uitslag van de tiende etappe van de Ronde van Frankrijk, een rit van Robeeke naar Brussel over 122,2 km, luidt 1. Jo Maas (Ned-De Bruyne) 2 uur 44 minuten en 42 seconden (gemiddelde snelheid 44.517 km uur); 2. Paul Ver schuere (Bel-Huysmans) 2.45,36; 3. Lu- do Peeters (Bel) zelfde tijd; 4. Bernard Bourreauu (Fra-De Muer) 2.47,06; 5. Di- dier van Overschelde (Fra-Everaert) zelfde tijd; 6. Philippe Tesnière (Fra- Geminiani) 2.53,45; 7. Rene Dillen (Bel- Lelangue) zelfde tijd; 8. Gerry Verlinden (Bel-Jossart) 2.53,48, 9. Bernard Vallet (Fra-Everaert) 2.54.14; 10. Willy Teir- linck (Bel-Lelangue); 11. Jacques Esclassan (Fra-De Muer) 2 uur 54 minu ten en 15 seconden; 12. Jos Jacobs (Bel- Jossart); 13. Giovanni Battaglin (Ita-Boi- fava); 14. Jean-Francois Pescheux (Fra- Everaert); 15. Guido van Calster (Bel-De Bruyne); 16. Sean Kelly (Ier-Lauwers); 17. Paul Sherwen (GBr-Geminiani); 18. Hennie Kuiper (Ned-De Muer); 19. Rudi Pevenage (Bel-Jossart); 20. Patrick Bu- solini (Ita-Boifava); 21. Jean-Louis Gau- thier (Fra-Danguillaume); 22. Jose Luis Viejo (Spa-San Emeterio); 23. Alain Mesiet (Fra-Geminiani); 24. Mariano Martinez (Fra-Everaert); 25. Gilbert Le- lay (Fra-Geminiani); 26. Johan van de Velde (Ned-Post); 29. Gerrie Knete mann (Ned-Post) allen dezelfde tijd 2.54.15; 32. Bernard Hinault (Fra-Gui- mard) 2.54.15; 34. Paul Wellens (Bel- Post); 41. Henk Lubberding (Ned-Post; 42. Joop Zoetemelk (Ned-Danguillau- me); 44. Ulli Sutter (Zwi-Post); 62. Bert Pronk (Ned-Post) allen dezelfde tijd 2.54.15; 72. Stephan Mutter (Zwi-Post) 2.54.52; 98. Fedor den Hertog (Ned-Jos- sart) 2.55.15, 106. L^o van Vliet (Ned- Post); 119. en laatste Patritti (Fra-Eve raert) 2.55.55. Johan De Muynck (Bel-Ferretti) staakte de strijd; Roberto Ceruti (Ita); Jörgen Marcussen (Den), Walter Polini (Ita) en Alfio Vandi (Ita), allen uit de ploeg van Pezzi, startten niet. De uitslag van de elfde etappe, de indi viduele tijdrit over 34,4 kilometer, is: 1. Bernard Hinault (Fra-Guimard) 34,4 ki lometer in 43 minuten, 1,9 seconde, ge middeld 46,570 km per uur, 2. Knut Knudsen (Noo-Ferretti) 43.09,72, 3. Ger- 'rie Knetemann (Ned-Post) 43.27,49; 4. Didi Thurau (Wdl-Jossart) 43.30,98; 5. Joop Zoetemelk (Ned-Danguillaume) 43.37,83; 6. Michel Pollentier (Bel-Lau- wers) 44.21,70; 7. Jos Jacobs (Bel-Jos sart) 44.25,35; 8. Yves Hezard (Fra-De Muer) 44.29,91. 9. Gerry Verlinden (Bel- Jossart) 44.41,60; 10. Joawuim Agostin- ho(Por-Huysmans) 44.49,99; 11. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) 44.59,43; 12. Cri- quelion (Bel-Lelangue) 45.11,53; 13. Martens (Bel-Huysmans) 45.27,94; 14. Lucien van Impe (Bel-Lelangue) 45.28,49; 15. Henk Lubberding (Ned- Post) 45.28,92; 16. Giovanni Battaglin (Ita-Boifava) 45.39.02; 17. Jo Maas (Ned- De Bruyne) 45.56,54; 18. Christian Sez- nec (Fra-Danguillaume) 46.01,97; 19. Jo seph Borguet (Fra-Lelangue) 46.02,57; 20. Sven Ake Nilsson (Zwe-Danguillau- me) 46.05,8721Francesco Galdos (Spa- Lelangue) 46.07,37; 22. Ludo Peeters (Bel-Jossart) 46.09.88; 23. Mare Demevcr (Bel-Huysmans) 46.10,17; 24. Paul Wel lens (Bei-Post) 46.12,78; 25. Bernard Vallet (Fra-Everaert) 46.16.51; 30. Uli Sutter (Zwi-Post)46.25,42; 43. Johan van de Velde (Ned-Post) 46.58,93; 49. Fedor den Hertog (Ned-Jossart) 47.22,36, 56. Stefan Mutter (Zwi-Post) 47.27,97; 67. Bert Pronk (Ned-Post) 47.55,11; 89. Jac ques Verbrugge (Ned-De Bruyne) 48.52,70; 118. Dominique Sanders (Fra- San Emeterio) 51.29,37; Leo van Vliet (Ned-Post) is niet gestart. Het algemeen klassement: 1. Joop Zoetemelk (Ned-Danguillaume), 39 uur 11 minuten en 26 seconden, 2 Bernard Hinault (Fr-Guimard) op 1.32, 3. Sven ake Nilsson (Zwe-Danguillau- me) op 7.16,4. Ulli Sutter (Zwit-Post) op 7.37, 5. Hennie Kuiper (Nedde Muer) op 8.00, 6. Andre Dierickx (Bel-Jossart) op 8.43, 7. Gery Verlinden (Bel-Jossart) op 9.44, 8. Jos Maas (Ned-De Bruyne) op 10.38, 9. Jean Bernaudeau (Fr-Guimard) op 12.56. 10. Pierre Villemiane (Fr-Gui- mard) op 14.30, 11. Christian Seznec (Fra-Danguilaaume) op 16.17; 12. Michel Pollentier (Bel-Lauwers) op 16.37; 13 Paul Wellens (Bei-Post) op 17.28; 14 Yves Hezard (Fra-de Muer) op 18.33, 15 Didi Thurau (Bel-Jossart) op 19.35. 16 Giovanni Battaglin (Ita-Boifava) op 19.43; 17. Mariano Martinez (Fra-Eve raert) op 19.56, 18. Claude Cnquehon (Fra-Lelangue) op 20.04; 19. Rudi Peva- nage (Bel-Jossart) op 21.12,20. Joaquim Agistinho (Por-Huysmans) op 22 46. 21. Henk Lubberding (Ned-Post) op 28.13. 22. Johan van de Velde (Ned-Post) op 28.19, 23. Eddy Schepers (Bel-De Bruy ne) op 28.44, 24. Jos de Schóenmaekvr (Bel-Huysmans)op 33.23,25. Lucien van Impe (Bel-Lelangue) op 35.27, 56. Bert Pronk (Ned-Post) op 57.16, 63. Gerrie Knetemann (Ned-Post) op 1.01,54, 71 Fedor den Hertog (Ned-Jossar\) op 1.08,43, 76. Jacques Verbrugge (Ned-De Bruyne) op 1 10.49. 112. Stefan Mutter (Zwi-Post) op 1 46.42 118 en laatste Phi lippe Tesnière (Fra-Geminiani) op 2.07.36. Het algemeen plnegenklassement: 1. Ploeg Jossart 157 uur 22 minuten en 51 seconden, 2 Ploeg Danguillaume 157.34.08. 3. Ploeg Guimard 157 36.49. 4. Ploeg Post 157.53,39,5. Ploeg Huysmans 158.01,11. 6. Ploeg De Muer 158.30.23, 9. Ploeg de Bruyne 159.10.33. Het puntenklassement: 1. Bernard Hinault 92 punten, 2. Joop Zoetemelk 55.3 Didi Thurau 41.4 Willy Teirlinck 415. Jos Jacobs 39,6. Jacques Esclassan 35. 7. Jo Maas 33. Het bergklassement: 1. Mariano Martinez 69 punten. 2. Ber nard Hinault 63, 3. Giovanni Battaglin 53. 4 Michel Pollentier 38. 5 Sven Ake Nilsson 37. 6. Joop Zoetemelk 36 en 7 Hennie Kuiper 35.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11