Wil v. d. Laan heeft titel binnen handbereik Races vallen tegen Canadese zeiler sterk op NK voor finnjollen FRAAI STUKOFFER JOHN V.D. WIEL Van Heugten enige concurrent in Helmond Pech Gerrit Wolsink SPORT SPORT SPORT MAANDAG 9 JULI 1979 HELMOND - De wijze, waarop het Amsterdamse zijspanduo Ton van Heugten/Frits Kiggen het Ter Aarse-tweetal Wil v.d. Laan/Jaap v.d. Vliet gisteren in Helmond de pas naar de nationale titel zijspancross trachtte af te snijden, was al- lermist overtuigend. De Amsterdammers mochten in de eerste manche dan wel een twee de plaats wegslepen en in de twee rondgang zelfs de hoofdprijs in de wacht slepen, omdat Van dei- Laan met motorpech kampte, het nam allemaal niet weg dat ook Van Heugten en Kiggen zich nauwelijks als concurrenten voor de piloten uit Ter AAr aandien den. Want ondanks dat de Am sterdammers de titelhouders gis teren in Helmond als enige for matie konden volgen, zijn de kaarten, met nog twee wedstrij den (vier manches) voor de boeg, in feite al geschud. Op het schitterende circuit van de MAC De Helm in Helmond mocht Van der Laan de titel dan nog niet omhelzen, omdat Van Heugten er gisteren met moeite in slaagde om in de pas van de kampioenspretendenten te blij ven, maar de manier waarop de man uit Ter Aar in de eerste man che zijn suprematie bewees, moet ook Van Heugten hebben doen beseffen dat de hoofdprijs feite lijk al is uitgereikt. Met zijn bak kenist Van der Vliet nam hij in die openingsronde van aquitte de koppositie in, die hij daarna niet meer afstond. In die rit spitste de strijd zich dan ook hoofdzakelijk toe op het ge vecht om de tweede plaats tussen Van Heugten en August Muller. Die, voor de overigens titel kansloze, coureur leek voor een sensatie te gaan zorgen op het moment dat hij Van Heugten in de vijfde ronde naar de derde plaats terugwees. Terwijl Wil v.d. Laan "slapend" op de zege aan stuurde, verloor Van Heugten langzaam maar zeker terrein aan Muller. De Amsterdammer wei gerde echter om genoegen te ne men met een ondergeschikte rol, haalde alle reserves uit de kast en stoomde vervolgens Muller (met bakkenist Henk van Heek) voor bij. Cor den Biggelaar en Knuiman speelden, temidden van dat ge weld een ondergeschikte rol. Zij werden respectievelijk als vierde en vijfde afgevlagd, terwijl de als tweede geklasseerde Bens de strijd wegens ontstekings problemen voortijdig staakte. Met de wetenschap in het achter hoofd dat de titel voor Van der Laan ("Fijn voor organisatoren") althans gisteren niet meer haal baar was, begonnen de Rijns treekbewoners aan de tweede manche. Als zesde combinatie ging het Ter Aarse duo door de eerste bocht en vanuit die positie werd de aanval op het leidende duo Bens/Knui- man ingezet. Nadat dat tweetal vijfmaal als eerste was doorge komen, hadden Van der Laan en Van Heugten in de zesde ronde de leiderspositie overgenomen. Zij aan zij stormden de kempha nen langs de jury wagen. Op dat ogenblik merkte Wil van der Laan dat er iets aan het mecha nisme van zijn "fiets" haperde. Ondanks het enorme gebrul van de motor liep hij toch nog dertig meter weg van Van Heugten. Al lengs werd echter duidelijk dat de Ter Aarder zich geen al te grote risico's kon permitteren, nu zijn "rijwiel" alsmaar luider begon te "protesteren". Het mankement, "vermoedelijk een gebroken gasdrijfveer", aldus Van der Laan, begon de coureur steeds meer parten te spelen, waardoor hij al te grote risico's uit de weg moest gaan. Onder die omstan digheden kon de Amsterdammer kostbare meters winnen op de voorzichtig rijdende Van der Laan, en kon daarna zelfs de basis leggen voor de manche-zege. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hula *drw: S.v.p. In btoWattart Invullenl VakantlMdrw: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Cliëntnr. Opzending is gratis in Nederland e Overige landen 1.90 per d De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede ^2 izorgen de bezorging te wensen kan overlaten. W Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- i voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw vakantieadres. De nationale titel van de zijspancrossers kan Wil v.d. Laan en Jaap v.d. Vliet nauwelijks nog ontgaan. Ondanks machinepech bleef het duo uit Ter Aar ook gisteren in Helmond overeind. Ondanks de handicap van de slecht functionerende machine legden Van der Laan en Van Vliet beslag op de tweede plek, waarmee, ze Han en Ger van Gogh, Tony Bens/Jan de Wild en Rein van Gastel/Jan Hurkmans nog voor wisten te blijven. Stand NK na vier wedstrijden: 1) Van der Laan/Van Vliet 221 pun ten, 2) Van Heugten/Kiggen 159, 3) Bens/De Wild 147, 4)Den Big- gelaar/Van de Bijl 122, 5) Van Gastel/Hurkmans 108. zijn bakkenis Cees Hoogervorst een tweede plaats veroverd in het Belgische Kestere tijdens inter nationale wedstrijden. Eerste werd Terry Good die beide man ches won. Van Leeuwen was in de eerste manche vierde en bleef in de tweede rondgang juist ach ter de Engelse winnaar. Boet van Duimen test liever zijn broodwinner ZANDVOORT - De traditionele kampioensraces op het circuit van Zandvoort hebben gisteren niet de verwachte belangstelling opgeleverd, die door de be stuursleden van de K.N.M.V. en de N.M.B., ditmaal eendrachtig samenwerkend, was beoogd. Het aantal toeschouwers viel tegen, terwijl juist het programma was opgesierd met de namen van de bekendste Nederlandse motor helden. Volgens dat programma zouden ondermeer Boet van Duimen, Jack Middelburg en Bert Struyk de Honda 400 N-race tot een waar festijn moeten ma ken. "Den Boet" liet het afweten. Hij gaf op het laatste moment de voor keur aan het testen van zijn "broodwinner" voor de Grote r Prijs van Zweden, die aanstaande zondag wordt gehouden. Van de in totaal zeven wedstrijden die werden verreden, telden er twee mee voor de strijd om het Nederlands kampioenschap. In de zijspanklasse leverden Kees Smit en Charles Vroegop uit Zuid-Scharwoude een uitste kende prestatie. Na een interes sant duel en een "close finish" verwezen zij de favorieten Egbert Streuer en Johan van der Kaap naar de tweede plaats. De tweede race, die telde voor het Nederlands kampioenschap, de zogenaamde formule-klasse werd volledig beheerst door Jack Middelburg. Van de eerste tot en met de tiende en laatste ronde lag de Naaldwijker op kop en bouw de hij zijn voorsprong op de nummer twee, Willem Zoet, steeds verder uit, Het begin van de race werd geken merkt door een incident. Jo Scholte, die met een Suzuki de zevende trainingstijd had ge maakt, verloor bij het ingaan van de Hunserug de macht over het stuur en duikelde de berm in. Scholte bleef roerloos liggen en werd per ambulance afgevoerd. Achteraf viel de schade gelukkig De 400 N-klasse moest de happe ning van de dag worden. Grote namen moesten het tegen elkaar opnemen op standaard motor fietsen. Het eindigdein niet meer dan een grap. Het drietal Her- nandt, Bouwmeester en Middel burg dat de gehele race aan de leiding ging, verwisselde per ronde van plaats en zwaaiden el kaar lachend toe. Hernandt mocht uiteindelijk van de beide andere ft Wil Hartog heeft gisteren bij in ternationale motorwegraces in Donington de wedstrijd in de 500 cc-klasse gewonnen. Hij bleef zijn stalgenoot de Brit Barry Sheene voor. Hartog vestigde op het parkoers, waarop 15 ronden van elk 3.150 meter lang werd ge- reden, een nieuw ronderecord met 1.15.00, wat een gemiddelde snelheid van 149.59 kilometer per uur betekende. Na de race bleek dat ook de totaaltijd een record was. Hij reed over de ruim 47 ki lometer 19 minuten en 20 secon den, een gemiddelde snelheid van ruim 146 kilometer per uur. Sheene werd tweede op ruim vijf tien seconden, de Fransman Ber nard Fau derde. Voor de races begonnen, nam vete raan Mike Hailwood afscheid van de motorsport. De 39-jarige Brit, tienvoudig wereldkampioen en veertien keer winnaar van de wegraces op het eiland Man, had zijn loopbaan willen afsluiten in de 500 cc-race. Een gebroken sleutelbeen, zaterdag opgelopen bij een val tijdens de training, verhinderde dat hij deelnam. Baancommissaris verongelukt op Niirburgring NÜRBURGRING (ANP) - Tijdens de negende race in de strijd om het Europees kampioenschap voor toerwagens op de Nürbur- gring is gisteren een baancom missaris om het leven gekomen. De 25-jarige Klaus Bierth werd aangereden toen hij samen met zijn collega's bezig was een in brand gevlogen toerwagen van de baan te verwijderen. Hij was op slag dood. Eén van zijn colle ga's en een qameraman, die het ongeluk op film zette, werden met zware verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd. GOLF - Simon van de Berg, bij de profs, en Bart Nolte, bij de ama teurs, hebben gisteren in Wasse naar de open Nederlandse golfti- tels veroverd. Van de Berg van de Haagse golfclub, maakte over de vier ronden in totaal 301 slagen (70, 79, 76 en 76). Nolte (Eindho ven) had vijf slagen meer nodig (79, 81, 73 en 73). VOETBAL - Het Hongaarse elftal heeft een nieuwe trainer. Het is de 59-jarige dr. Karoly Lakat. Hij volgt de weinig succesvolle Fe- renc Kovacz op, onder wiens lei ding het Hongaarse elftal op de laatste plaats van groep 6 voor het Europees kampioenschap is be land. Dr. Lakat was oefenmeester van de Olympische voetbalploeg die in Tokio en Mexico goud won. ROTTERDAM (ANP) - Rotterdam heeft gistermiddag in het Hilton- hotel in Rotterdam de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europa cup voor landskampioenen schaken tegen Spartacus Boeda pest afgesloten met een voorlopi ge voorsprong van 3-2. Een partij werd afgebroken. Het resultaat was voor de Rotter dammers enigszins teleurstel lend. Te meer daar John van der Wiel met een fraai stukoffer als eerste Rigo wist te overweldigen. Kortsjnoi sloeg aan het eerste bord in de tijdnoodfase toe tegen Csom, maar Timman moest Fa- rago remise toestaan omdat hij een eeuwig schaakvalletje over het hoofd zag. Hans Böhm ver loor in de tweede zitting van de Hongaarse kampioen Pinter en Van der Vliet speelde al snel re mise tegen Lukacs. De partij tus sen Van Dop en Szilagyi werd af gebroken en wordt vandaag uit gespeeld: Van der Yen de klasse S is Peter Strijbosch 1 met Larramy derde geworden. "DrOlOïl 2061*1 Winnaar werd de Westduitser Ot- A kampioenschap PAARDENSPORT - Tijdens e< springconcours te Legelshurst de klasse S is Peter Strijbosch Winnaar werd de Westduitser Ot to Beckèr, die het 310 meter lange parcours met 11 hindernissen en 13 sprongen op Seven Hills in 36,6 seconden aflegde. MOTORSPORT - Harry Everts heeft zijn leidende positie om de strijd in het wereldkampioen schap motorcross in de 125 cc klasse versterkt. Hij won op Su zuki gisteren de Grand Prix in het Franse Suce. Een landgenoot van Everts, de Belg Gaston Rahier eindigde eveneens op een Suzuki als tweede. BORCULO - Kees van de Ven heeft gisteren door twee manche overwinningen tijdens de motor crosswedstrijden in Borculo zijn Nederlandse titel in de 250 cc- klasse geprolongeerd. Van de Ven kwam op het maximale tó taal van 240 punten en kan met alleen de wedstrijd in Fijnaart en Fleringen nog te rijden niet meer worden achterhaald. Brit Noyce heeft uitzicht op wereldtitel PAYERNE - Gerrit Wolsink is gis teren in de Zwitserse plaats Payerne in de strijd om de we reldtitel motorcross 500 cc-klas se verder achter geraakt op de Britse coureur Graham Noyce. Wolsink moest in de eerste man che met problemen aan de rem van zijn Suzuki de strijd staken en eindigde in de tweede man che, na een slechte start, als zes de. Noyce boekte met zijn Honda betere resultaten. Hij werd twee de en vijfde. In de stand om de wereldtitel heeft Noyce nu veer tig punten voorsprong op Wol sink (180 tegen 140 punten). De Grote Prijzen van Nederland, België en Luxemburg staan nog op het programma. De gedetailleerde uitslag: Kortsjnoi-Csom 1-0, Timman-Fa- rango remise, Böhm-Pinter 0-1, V.d. Vliet-Lukacs remise, V.d. Wiel-Rigo 1-0, V. Dop-Szilagyi afgebroken. Sterk begin Rus Gantwarg AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam is gisteren de eerste ronde in het Open Nederlands kampioen schap dammen gespeeld. Zesen vijftig spelers uit tien landen (28 Nederlanders en 28 buitenlan ders) speelden de na loting ver kregen partijen. Op de tweede dag zal volgens het Zwitsers sys teem naar rangschikking worden gespeeld. De belangrijkste uitslagen: Piens (Bel}-Gantwar'g (Sov) 0-2, Tsjegolev (Sov)-Macaux (Fra) 2-0, Wiersma (Ned)-Teer (Ned) 2-0, Clerc (Ned)-Guinard (Fra) 2-0, Bastiaannet (Ned}-Fiol (Fra) 2-0, Drost (Ned)-Simonata (Fra) 2-0, Jansen (Ned)-Lepsic (Joe) 2-0, Gordijn (Ned)-Korenevski (Sov) 1-1. ZEILEN - De Denen Bandolows- ky, Hanssen en Helmersen heb ben afgelopen weekeinde de eer ste wedstrijd voor het wereld kampioenschap zeilen, in de so- lingklasse gewonnen. Aan deze titelstrijd, die wordt gehouden bij het Zweedse Visby, nemen een zestigtal boten uit achttien lan den deel. De Nederlandse boot van Geert Bakker eindigde als 43ste. De tweede wedstrijd werd gisteren door het ontbreken van voldoende wind afgelast. TENNIS - Na Tilburg heeft Max Hürlimann ook het satelliettoer- nooi van Assen op zijn naam ge bracht. De 27-jarige Zwitser won in de finale van Glickstein (Israël) met 6-2,7-6. Van de Nederlandse deelnemers bereikte alleen Mi- chiel Schapers de kwartfinales. Hij deed dat ten koste van Bas Vletter. Theo Gorter verloor in de eerste ronde van Braun en Fried Hemmes in dezelfde ronde van Glickstein. MEDEMBLIK (ANP) - De Canade se zeiler Lawrence Lemeur heeft zaterdag en zondag op het IJs- selmeer bij Medemblik de beste resultaten behaald in de strijd om de open Nederlandse titel voor finnjollen. Hij werd in de eerste race tweede en won de twee daaropvolgende wedstrijden. In de vaurienklasse staan Hans Teeling en Michiel Rutgers er het beste voor. Zij wonnen de tweede race en eindigden in de ope ningswedstrijd als tweede. De voornaamste resultaten waren: Open Nederlands kampioenschap finnjollen: eersterace: 1. Jacques Rogge (Bel.), 2. Lawrence Le meur (Can.), 3. Check Proctor (Can.), 4. Peter Vollebregt (Ned.). Tweede race: 1. Lemeur, 2. Mark Neeleman (Ned.), 3. Vollebregt. Derde race: 1. Lemeur, 2. Frank de Vos (Ned.), 3. Proctor. Neele man werd gediskwalificeerd we gens een te vroege start. Open Nederlands kampioenschap vaurien: eerste race: 1. Rob en René Sepers (Ned.), 2. Hans Tee ling en Michiel Rutgers (Ned.), 3. Eric v. d. Ploeg en Huub Lam- briex (Ned.). Tweede race: 1. Teeling/Rutgers, 2. Kees Schriel en René van Tiggele, 3. Hans en Wouter Duetz. GOLF - De Brit Sany Lyle is win naar geworden van het open Scandinavische golf kampioen schap. De Spanjaard Severiano Ballesteros, die vorig jaar de titel veroverde, moest met de tweede plaats genoegen nemen. VL4K Z£C> S&SAT 8y (J/££X£ SOT- 2APK J£. &/F<5&Ci£A/£ /£TOP/)PP/£ 7&UC SPSC/P/V.'

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10