r NAAST HET NIEUWS Aanslag Madrid werk van Grapo zekerheid" ,Val Somoza is Problemen Turkse regering Werkgroepen gaan praten Formatiepoging Andreotti faalt Palestijns zelfbestuur Aanslag op Haig was vermoedelijk werk RAF Walvis in de lucht VRIJDAG 6 JULI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 POOT IN POOT Een nogal ongewone houding zonnetje scheen gisteren zo w, er maar eens van namen. ar leeuwen. Maar het Italiaanse n, dat deze twee leeuwinnen het PAUS IS DISCO-HIT Een liedje over paus Johannes Paulus 2 is in Italië een disco-hit met ster geworden. De plaat "Wojtyla disco dance" is dezer dagen een van de meest gevraagde nummers in discotheken en bij particu liere radiostations. Bewondering voor de „buitengewone" paus heeft producent Al berto Radius ertoe bewogen dit gat in de markt te vullen. De plaat is een hymne op de nieuwe man in het Vaticaan en nodigt tot dansen uit om "hem, de rechtvaardige, te vieren". HAVANNA GERANTSOENEERD Cubaanse sigarenrokers worden op rantsoen gesteld: sinds 1 juli krijgen ze nog maar één 'Havana' per week. De regering heeft tot deze rantsoenering besloten omdat een ziekte een derde van de Cubaanse tabaksplantages heeft aangetast. Terwille van de ex port - tabak is een van Cuba's belangrijkste deviezenbronnen - wordt de binnenlandse consumptie nu aan banden gelegd. De distributiemaatregel geldt niet voor sigaretten. Tot dusver konden de Cubanen onbeperkt 'Havana's' kopen op de vrije markt, voor ongeveer 2,40 gulden per stuk. Nu krijgen ze bonnen voor vier sigaren per maand, voor de eenheidsprijs van 30 cent per stuk. Vrouwen krijgen geen sigarenbonnen. De regering probeert van de nood een deugd te maken, en het tabaksgebruik ook te beperken door een campagne waarin op de gevaren van het roken wordt gewezen. Maar of die campagne zal opwegen tegen het voorbeeld van de eeuwig sigarenrokende Fi del PROSTITUEES VOOR VIETNAM De prostituées van de Franse stad Straatsburg hebben gezamenlijk 12.000 Franse francs (6.000 gulden) opgebracht voor hulp aan vluchtelingen in Indochina. Er zijn zo'n 60.000 prostituées in Frankrijk. Als ze gemiddeld elk 50 franc geven kunnen we een bedrag van zeven cijfers halen voor hulp aan deze mensen, wier lot ons niet onverschillig laat", zo zei een van hen. STAKING OM SIËSTA Het bankpersoneel in Athene is gisteren in staking gegaan omdat hun siësta wordt bedreigd. Als onderdeel van het energie-bezui nigingsprogramma heeft de Griekse regering deze week aange kondigd dat ambtenaren, bankpersoneel en werknemers bij par ticuliere bedrijven maar een uur middagpauze zouden moeten nemen inplaats van naar huis te gaan voor lunch en een middag dutje en dan na een paar uur weer naar hun werk terug te gaan. Dit zou benzine besparen en de afficiëntie ten goede komen, aldus functionarissen. Het bankpersoneel ging onmiddellijk na deze aankondiging in sta king en de vakbonden en de ambtenaren hebben bij de regering geprotesteerd omdat hen geen advies was gevraagd. HAMBURG (AP/ANP) - De moordaanslag die afgelopen maand bij Obourg werd gepleegd op de inmiddels afgetreden NA- VO-bevelhebber generaal Alexander Haig is waarschijnlijk het werk geweest van de Rote Armee Fraktion. zo meent een Westduits veiligheidsexpert. Werner Staak, lid van het stadsbe stuur van Hamburg, schreef in het dagblad "Bild" dat bonds kanselier Helmut Schmidt en andere vooraanstaande West duitsers volgens politiedeskun digen het volgende doelwit van de RAF kunnen zijn Het Belgische "Bevrijdingspersa gentschap" in Leuven, dat uiterst links georiënteerde publikaties verspreidt, heeft gisteren bekend gemaakt een brief ontvangen te hebben van de "Rote Armee Fraktion". Die brief is verzonden uit Stuttgart en heeft een posts tempel van 3 juli. In de brief stelt de Rote Armee Fraktion zich ver antwoordelijk voor de recente aanslag m België op generaal Haig. In de brief, twee getypte foliovel len, wordt, aldus het bevrijdings persagentschap, tot in alle tech nische details uiteengezet hoe de aanslag op generaal Haig werd voorbereid en uitgevoerd. Ook kondigt de Rote Armee Fraktion nieuwe terreuracties aan, maar er is niet gezegd of die op Belgisch grondgebied zullen plaatsvin den. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ATHENE - Nu in Turkse het par lementaire zomerreces is begon nen, lijkt het erop dat premier Ecevit een redelijke kans heeft tot begin november in het zadel te blijven. Erg moeilijk heeft hij het ook niet gehad, de laatste weken. Tot viermaal toe heeft hij de be handeling van een motie van wantrouwen tegen een van zijn ministers ontlopen door zijn af gevaardigden uit het parlement weg te houden, waardoor er niet voldoende leden aanwezig waren om te kunnen stemmen. Waar schijnlijk zou zijn gebleken dat de regering geen meerderheid meer heeft in het parlement. Be langrijke wetsvoorstellen die nog aan de orde waren, zullen daar door ook tot de herfst blijven lig gen. Voor de rechtse oppositieleider Demirel reden om honend over „weglopen" te spreken en te con stateren dat er eigenlijk geen wet tige regering meer is. De leider van de ultra-rechtse partij, Tur- kesj, heeft Ecevit zelfs de morele schuldige genoemd bij de zes moorden die de laatste dagen op functionarissen van zijn partij hebben plaatsgevonden. President Koruturk van zijn kant heeft in een klemmende bood schap verklaard dat het een kwestie van leven of dood is voor de Turkse democratische instel lingen dat de partijleiders elkaar vinden in een „geciviliseerde dialoog". Zolang Demirel echter opmerkingen blijft maken als „met Ecevit kun je maar één ding, doen: begraven", lykt er weinig" perspectief te zijn voor zulk een gesprek. Demirel wacht op zijn eigen kans. Op 14 oktober worden er tussen tijdse verkiezingen gehouden voor een derde deel van de Se naat en voor vij f parlementszetel s die door overlijden vacant waren geworden. Als hij vier van die vijf zetels wint - en dat lijkt zeer waarschijnlijk, ook bijna alle tus sentijdse burgemeestersverkie zingen worden door zijn partij gewonnen - komt hij qua zetel aantal bij dat magische getal 226, de absolute meerderheid, waar mee in Turkije regeringen ten val kunnen worden gebracht en ge vormd. Maar van die 226 zetels behoren er dan slechts hooguit 180 aan De- mirels eigen Gerechtigheidspar- tij, de rest aan de religieuze Partij van Nationaal Behoud en de neo- fascistische Partij van Nationa listische Actie. Met die twee heeft Demirel indertijd het „Nationa listische Front" gevormd dat het land 2,5 jaar (1975-1977) heeft be stuurd en de enorme schulden last heeft gekweekt waarmee Ecevit nu nog worstelt. Demirel heeft echter verklaard een volgende keer alleen met zijn ei gen partij te willen regeren. Hij zou dus een minderheidsregering moeten vormen die door de ande re rechtse partijen zou moeten worden geduld. Parlement sont- binding namelijk is alleen moge lijk met ook weer die magische meerderheid van 226. Dat de president en de legerleiding van zulk een minderheidsrege- ring-Demirel niets moeten heb ben, is een publiek geheim. Zij zien het liefst een „grote coalitie" tussen Ecevits Republikeinse Volkspartij en Demirel's Gerech- tigheidspartij, desnoods met tij delijke terugtreding van de beide leiders-kemphanen en een „neu trale" premier. Wat die legerleiding betreft, van ouds een sterke pressiegroep in dit land, komt er eind augustus nog een belangrijke periode. Elk jaar vinden dan de militaire mu taties en promoties plaats, waar bij de regering wel wat heeft in te brengen en bepaalde figuren die haar welgevallig zijn ietwat naar voren kan schuiven. Kort tevoren moet de staat van beleg, die in 19 provincies heerst, weer voor twee maanden door Senaat en Huis van Afgevaardigden samen wor den verlengd. Aangezien de rech terzijde, maar ook de linker vleu gel van Ecevits partij, daar weinig voor voelen, kan men die laatste dagen van augustus, na de vas tenmaand, nog voor verrassingen komen te staan. Er is ook nog een kans dat Ecevit, wiens populariteit door alle schaarsten en prijsstijgingen tot een minimum is gezonken, zyn image deze zomer een beetje op haalt. Bijvoorbeeld wanneer hij met de eerste nu te verwachten buitenlandse financiële hulp zijn volk weer wat koffie kan aanbie den, margarine en andere zaken waarnaar men snakt, bij het „Suikerfeest" dat op Ramazan volgt. Ook zou het ordeprobleem een wending ten goede kunnen ne men, al zijn daar nu nog niet veel perspectieveh op. De laatste ne gen dagen zijn door politiek ge weld 24 doden gevallen, het laat ste half jaar 416. Dat is niet veel minder dan het half jaar tevo- Er zijn echter enkele lichtpunten: de straatgevechten tussen stu denten zyn opgehouden, de uni versiteiten en ook de lycea heb ben het afgelopen semester min of meer normaal gefunctioneerd. Bankovervallen komen ook niet meer voor, honderden fascisti sche geweldplegers zitten achter slot en grendel, velen reeds ver oordeeld, en ook in de strij d tegen extreemlinkse terroristische groepen zijn de laatste weken opmerkelijke successen geboekt. Jammer genoeg heeft Ecevit de uitdrukking „We zien het andere eind van de tunnel" al teveel ge bruikt - hy zal een nieuwe hoop gevende uitdrukking moeten zoeken. MADRID (AFP) - De Grapo (de re volutionaire anti-fascistische groeperingen van de eerste okto ber) heeft zich gisteren verant woordelijk gesteld voor de bom aanslag op het kantoor van de Na tionale Bank van Parijs in Ma drid. In een telefoontje aan het Madrileense dagblad "Informa- ciones" verklaart de Grapo deze aanslag te hebben gepleegd om dat er onlangs in Parijs twee le den van een Spaanse communis tische splinterpartij zijn ver moord. Volgens een woordvoerder van de bank is de schade aanzienlijk. De advocaat Juan Maria Bandres, Baskisch afgevaardigde in het Spaanse parlement, heeft ver klaard dat de Spaanse regering maatregelen heeft genomen ten gunste van de Basken die in de gevangenis in Soria zitten. Band res liet doorschemeren dat het zou kunnen gaan om een eerste antwoord van Madrid op de Rica, die het verzet tegen Somoza steunen. De regeringen waarmee de Ver enigde Staten in overleg zijn ge treden hebben alle invloed op de Sandinisten, en verscheidene van hen zijn voorstander van een grotere rol voor gematigde figu ren in de voorlopige regering, zo zegt men in Washington. De Ver enigde Staten vrezen een over wicht van op Cuba georiënteerde marxisten in een nieuw bewind in Nicaragua. Een ander teken dat het einde voor Somoza nu toch zou naderen is het groeiende aantal functions- voornaamste eis van de afschei dingsbeweging ETA, die een of fensief tegen het toerisme is be gonnen om de regering te bewe gen de oproerpolitie uit de ge vangenis te verwijderen en de gevangen Basken over te bren gen naar gevangenissen in Bas kenland. De afgevaardigde gaf geen nadere details over de maatregelen. Hij zei wel dat als de Spaanse rege ring nog een stap zou nemen, dat de ETA haar voornaamste eis dan als voldaan zou kunnen be schouwen en haar acties zou kunnen staken. Bandres staat overigens niet achter het offensief van de politiek-mili- taire tak van de ETA. Hij noemde het een actie van politiek twijfel achtige aard omdat juist die men sen getroffen worden, die leven van het toerisme in gebieden als Catalonië en Andalusië, die evenals Baskenland naar auto nomie streven. rissen van Somoza's bewind dat een visum voor de Verenigde Sta ten heeft aangevraagd. De aan vragen zijn in behandeling. In de Nicaraguaanse hoofdstad Managua is bekendgemaakt dat de Nationale Garde een tegenof fensief is begonnen tegen de stad Masaya, die sinds enkele dagen in handen van de Sandinisten is. Blijkbaar duurt de strijd in de zuidelijke stad Rivas nog voort, al zou de stad goeddeels in handen van de Sandinisten zijn, die hier hun voorlopige regering willen installeren. WASHINGTON (AFP/DPA) - "De Verenigde Staten zouden militair kunnen ingrijpen als hun vitale belangen bedreigd zouden wor den in het gebied van de Perzi sche Golf en de Indische Oce aan", zo heeft de Amerikaanse minister van defensie Harold Brown verklaard in een televisie- interview. Op dit ogenblik al zijn de Verenigde Staten in staat op zeer korte termijn bepaalde een heden over te brengen die direct bij aankomst gevechtsklaar zijn. Luchtmachteenheden kunnen in twee of drie dagen ter plaatse zijn. En de infanterie en de marine in een dag of tien, aldus Brown. Over de vorming van een interven tiemacht van 110.000 militairen, - een plan dat in studie is - zei Brown dat dit in feite niet iets nieuws is. De Verenigde Staten hebben altijd over de mogelijk heid beschikt om snel troepen te sturen naar het Oosten en naar Europa. Wel staat vast, aldus de Amerikaan se minister, dat de Amerikaanse aanwezigheid in dat gebied ver sterkt zal worden. Daartoe zijn verscheidene mogelijkheden, zo als versterking van de Ameri kaanse vloot in het Midden-Oos ten en meer bezoeken van vlieg dekschepen en van eskaders jachtvliegtuigen. Op 3 augustus zullen in Iran alge mene verkiezingen worden ge houden voor een commissie van deskundigen, die de uiteindelijke tekst van de nieuwe Iraanse grondwet moet uitwerken. De commissie zai bestaan uit 75 deskundigen. Zij zullen de ont- werp-grondwet moeten bestude ren en eventueel amenderen. De vorming van de commissie was het gevolg van een juridische strijd tussen de religieuze hiërar chie die wenste dat de grondwet rechtstreeks via een referendum HOME (AP) - De pogingen Om de aandacht van het publiek te vestigen op de massale ivalvisjacht, liet de organisatie Green Peace gisteren een ballon in de vorm van een walvis op bij de Eiffeltoren in Parijs. Van 9 tot 13 juli komt een commissie bijeen die een verbod op de walvisjacht zal bespreken. worden aanvaard, democratische krachten en be paalde politieke partijen die voorstander waren van de ver kiezing van een echte constitue rende vergadering". semblee van deskundigen" 75 leden (één vertegenwoordiger per 900.000 inwoners). Drie leden van de linkse islamiti sche guerrillagroepering "Maja- hedin" zijn in de heilige Iraanse stad Qom gearresteerd. Zij wor den ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de aanval met granaten op een opleidingster rein van de Islamitische revolu tionaire garde in Qom. Een woordvoerder van de garde heeft dit gisteren meegedeeld. Leden van de "Majahedin", een is lamitische groepering die een belangrijke rol heeft gespeeld bij het verdrijven van de sjah, vielen woensdag het opleidingsterrein aan. Bij die aanval werden drie leden van de islamitische revolu tionaire garde gewond. de Italiaanse christen-democraat Andreotti om zichzelf als premier op te volgen hebben gisteren een gevoelige domper gekregen door de weigering van de communis ten en socialisten om de nieuw door hem te vormen regering hun steun te geven. een "as- Andreotti, die de afgelopen drie compromis bereikt jaar aan het hoofd stond van drie opeenvolgende regeringen, struikelde over het verzet van de linkse partijen op de eerste dag van politieke beraadslagingen met andere partijleiders, naar wordt verwacht, zal hij morgen bij de Italiaanse president Sand- ro Pertini verslag uitbrengen van zijn falen, om daarmee de weg vrij te maken voor aanstelling van een nieuwe kabinetsforma teur. De communisten, die Andreotti twee jaar lang parlementaire steun verleenden maar deze in januari opzegden, zeiden zich te gen iedere regering te zullen op stellen, waarin hun partij geen ministersposten krijgt. Na een gesprek van een uur met Andreotti, sloot de communisti sche leider Enrico Berlinguer el ke samenwerkingsvorm uit en zei hij dat hij zijn partij zelfs weiger de om met Andreotti over een re geerakkoord te praten. De socialistische leider Bettino Craxi zei Andreotti in een "open hartig" gesprek te verstaan heb ben gegeven dat zijn partij een andere persoon als formateur wenst, bij voorkeur geen chris tendemocraat. De socialisten hebben bij Pertini, een partijge noot erop aangedrongen een so cialistische formateur te benoe- Dit idee werd gisteren echter in een verklaring van de christendemo craten verworpen omdat het "democratische noodzaak" zou zijn om een premier te benoemen die behoort tot de partij met het grootste aantal kiezers achter zich. ALEXANDRIË (AFP/Reuter) - Egypte, Israël en de VS zijn het gisteravond eens geworden over het formeren van werkgroepen waarbinnen de kwestie van Pale stijns zelfbestuur moet worden besproken. Van Egyptische zijde werd gemeld dat men het er ech ter nog niet over eens was gewor den welke verantwoordelijkhe den de werkgroepen zouden moeten hebben. De VS hadden gisteren voor het eerst blijk gegeven van een actie ve opstelling in de onderhande lingen over de Palestijnse auto nomie in Alexandrië door met een voorstel te komen. De spe ciale afgezant van president Car ter, Robert Strauss, heeft voorge steld dat Israël en Egypte werk groepen vormen om te proberen zo de impasse over het opstellen van een agenda voor de bespre kingen te doorbreken. Israël en Egypte hebben tot nu toe in drie onderhandelingsronden nog geen overeenstemming kun nen bereiken over het opstellen van een agenda. De voornaamste struikelblokken hierbij zijn, al dus de Amerikaanse bronnen, Palestijnse vertegenwoordiging bij de onderhandelingen, de aard van de autonomie, de Israëlische nederzettingen op de westelijke Jordaanoever en het oosten van Jeruzalem. Het idee achter het voorstel van Strauss is, zo is uit conferentie bronnen vernomen, dat de ver schillende werkgroepen tegelij kertijd bijeen kunnen komen om specifieke problemen te bespre ken, waardoor het bespreken van de zaken in een bepaalde volgor de, of het stellen van prioriteiten, zoals gebeurt wanneer er wel een formele agenda is, wordt den. Amerikaanse functionarissen: V> Vanavond, lekker uit eten TOURIST voor maar 13.25 een heel menu. =3" Waar is dat? Overal waaru dit blauwe bord ziet! O uiZmu 'n "hlbblnjr klmglj'jjks"js" MENU WASHINGTON (Reuter) - Was hington heeft vier Amerikaanse diplomaten uitgezonden die in besprekingen met Latijnsameri- kaanse leiders een grotere rol voor gematigde politici in een nieuwe Nicaraguaanse regering moeten bepleiten. De militaire positie van president Somoza verslechtert, en zijn val is met ze kerheid te verwachten, zo menen Amerikaanse functionarissen. De Verenigde Staten hebben de hoop op een opvolging van So moza langs constitutionele weg opgegeven, aldus deze zegsleden. Washington probeert nu invloed uit te oefenen op de samenstel ling van het bewind dat de fami lie-dynastie van de Somoza's in Nicaragua zal opvolgen. De onderminister voor interameri- kaanse zaken, Viron Vaky, ver trok onaangekondigd naar Vene zuela, en zal ook Colombia en mogelijk de Dominicaanse Re publiek bezoeken. Andere Ame rikaanse afgezanten hebben con tact gehad met president Somo za, met de voorlopige regering die door zijn tegenstanders, de San dinisten is gevormd, en met de regeringen van Panama en Costa „VS KUNNEN SNEL INGRIJPEN IN PERZIË

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9