CDA peinst over toekomst ANWB: Toeristenseizoen is zeer druk begonnen 'Frauduleuze handelingen tot systeem verheven' Politie rolt wapenhandel op Officier in Haarlemse bouwfraudezaak: Twee maanden na affaire-Smit-Kroes: Jaarlijks 100.000 „zwarte" kunst gebitten O 'kömme Kamperen op Binnenhof VRIJDAG 6 JULI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 HAARLEM (GPD) - Over de hoof den van vier voor bouwfraude te recht staande verdachten heen heeft de officier van justitie bij de Haarlemse arrondisements- rechtbank, mr. C. P. A. C. van Riel, een vingerwijzing gegeven dat er in de bouwwereld mogelijk omstandigheden bestaan die fraude zouden kunnen uitlokken. Hij baseerde zijn uitspraak op een bij de processtukken ge voegde nota van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB). Volgens de officier voert een on deraannemer deelwerkzaamhe- den uit in opdracht van een hoofdaannemer. „Deze hoofd aannemer", aldus de officier in zijn algemene requisitor, „wil ui teraard enerzijds zoveel mogelijk winst maken, anderzijds een zo stevig mogelijke concurrentie positie hebben. Welnu, zo begrijp ik, teneinde die twee doeleinden zo goed mogelijk te verwezenlij ken, bedingen zij bij de onder aannemer zo laag mogelijke prij zen. De officier van justitie in het Haar lemse bouwfraudeproces signa leerde in één adem dat een mede bepalende omstandigheid voor het frauderen in de bouw ook zou kunnen zijn dat sommige werk nemers in de bouw „uitsluitend wensen te werken voor een hoog nettoloon". Zoiets valt voor een onderaannemer te verwezenlij ken, zo ging de officier verder, door dat hoge nettoloon als zwart loon uit te betalen. Schokeffect Mr. Van Riel, die in de afzonderlijke requisitors tegen elk van de vier verdachten liet merken dat hij deze omstandigheden in zijn beoordeling van de zaken had la ten meewegen, tot eisen die in de bouwwereld een schokeffect te weeg zullen brengen. Drie jaar gevangenisstraf hoorde een 32-jarige Haarlemse onder aannemer tegen zich eisen. De man werd, evenals zijn 37-jarige broer, tegen wie twee en een half jaar werd geëist, geschetst als ini tiatiefnemer van de fraude. Een 30-jarige installateur uit Hoofd dorp en een 38-jarige aannemer uit Drachten werden beiden af geschilderd als stromannen „die bewust aan de valsheid in ge schrifte hadden meegedaan". Tegen hen eiste Van Riel ander half jaar gevangenisstraf. De officier van justitie betrok in zijn opsomming van omstandig heden die in de bouw tot fraude zouden kunnen leiden, ook het in die wereld gangbare systeem van boeteclausules. De boeteclausule houdt in dat de hoofdaannemer zijn werk volgens contract tijdig moet opleveren, vóór of op een afgesproken datum. De officier „Evenwel, een tekort aan vakbe kwaam personeel kan met zich brengen dat dat in gevaar komt. Onder die omstandigheden is ook de goedwillende hoofdaan nemer een willige gesprekspart ner voor de malafide onderaan nemer. Hetzelfde geldt dan ook, als iets vanzelfsprekends, voor de onderaannemer, die dan bereid moet zijn het werk zwart te laten doen". Bestrijding van premie- en-of be lastingfraude wordt, zo liet mr. Van Riel doorschemeren, be moeilijkt door aan de ene kant een gebrekkige wetgeving en aan de andere kant door onvoldoende coördinatie tussen de uitvoe ringsinstanties. Bestrijding van fraude, waarvoor de vier ver dachten - de eersten in een lange rij van twintig in het arrondisse ment Haarlem - terecht stonden, is tevens zo moeilijk omdat al dan niet met behulp van stromannen een besloten vennootschap zo gemakkelijk kan worden opge richt dan wel opgekocht. De be sloten vennootschap wordt in die gevallen gebruikt als een instru ment om verhaal van premies en belastingen af te schermen. De officier van justitie besloot hiermee de schets van een wereld waarin kennelijk zoveel miljoe nen in één administratieve hand omdraai van eigenaar kunnen verwisselen. „Waaraan ik, opdat ik niet verkeerd zal worden be grepen, uitdrukkelijk toevoeg dat de onderhavige fraudes alle proporties te buiten gaan", aldus mr. Van Riel. 18 miljoen In de Haarlemse bouwfraude is ruim 18 miljoen gulden niet te rechtgekomen waar die thuisho ren. Door manipulaties met fac turen is 7 miljoen niet afgedragen aan omzetbelasting (BTW); er is minstens 11 miljoen niet betaald aan loonbelasting en AOW-pre- mie, terwijl bijna 7 miljoen niet is afgedragen aan sociale premies aan het Sociaal Fonds Bouwnij verheid. De zaak is aan het rollen gebracht door een brief van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid aan de ministers van financiën, van jus titie en van sociale zaken, waarin de malafide praktijken in de bouwnijverheid uit de doeken werden gedaan. Het SFB doelde daarbij op werkgevers in de bouw, zo liet mr. Van Riel weten, die een gewoonte maken van het ontduiken van de plicht tot af dracht van loonbelasting en so ciale verzekeringspremies. De officier „In de brief sprak het SFB over de toenemende mate waarin deze ontduiking als hoofdactiviteit van de bedrijfs voering wordt toegepast". Van daar dat de aanklager in de Haarlemse bouwfraudezaak pro beerde aan te tonen dat de vier verdachten die gisteren terecht stonden, hun in zijn ogen frau duleuze handelingen tot systeem verheven hadden. Behalve in het arrondissement Haarlem meldde de SFB ook bouwfraudes elders in het land. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De mening van de CDA-top dat in de volgende periode het best met de PvdA kan worden geregeerd, komt ruim twee maanden na het "in- cident"-Smit-Kroes in de openbaarheid. Het be staan van een "smaakno- ta" bij het CDA kwam voor het eerst in de publi citeit door de geruchtma kende onthulling van staatssecretaris Nelie Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). Tijdens een WD-bijeenkomst begin mei in Amsterdam zei ze letterlijk "ik heb er tast bare bewijzen van dat er binnen het CDA een rap port circuleert, waarin heel duidelijk te verstaan wordt gegeven dat er af hankelijk van de verkie zingsuitslag er de vol gende dag aan de deur zal worden geklopt van de PvdA". De CDA-reactie op deze onthulling volgde onmiddellijk. Zowel CDA-voorzitter Steenkamp als CDA-fractievoorzitter Lubbers noemden dé uitlatingen van de staatssecretaris „klinkklare non sens". Lubbers voegde eraan toe dat er absoluut geen sprake is van een rapport. De volgende dag bood mevrouw Smit-Kroes haar verontschuldi gingen aan en kwam zij terug op haar uitlatingen. Binnen het CDA evenwel bleef onvrede bestaan en voorzitter Steenkamp eiste nadere uitleg. Hij stelde een lijst van tien vragen op, waarin hij in formeerde over de onderteke naars, het karakter van het stuk (was het een verslag, een rapport, een notitie of een brief), over de kleur van het papier, de regelaf stand en of het stuk getypt, ge drukt, gestencild of met de hand geschreven was. Na koortsachtig overleg volgde op 8 mei de ont knoping van wat in de publiciteit werd omschreven als het plaat sen van een bom onder de coali tie: de staatssecretaris bood op nieuw aan het CDA haar excuses aan. Uit de affaire-Smit-Kroes concludeerde minister Wiegel van binnenlandse zaken dat het incident in de verhouding tussen het CDA en de WD littekens had nagelaten. In de ook voor de leden van de CD A-fractie in de Tweede Kamer geheim gehouden gespreksnoti- tie wordt uitvoerig stilgestaan bij de partijpolitieke samenwerking na de eerstvolgende verkiezin gen. De voorkeur onder voor waarden voor de PvdA wordt in geleid met de opmerking, dat het CDA niet structureel, maar wel ad hoe tot de keuze voor een coa litiepartner moet komen. De op roep tot samenwerking aan het adres van de PvdA wordt ver bonden met de eis, dat deze laat ste partij haar keuze voor uitslui tend socialistische oplossingen zal moeten loslaten. Het wordt "gewenst" genoemd regelmatig met de PvdA samen te werken. Zelfrespect De CDA-top wijst een eenzijdige voorkeursuitspraak af. Het zou, volgens de notitie, geheel in strijd zijn met het zelfrespect van het CDA om een voorkeursuitspraak voor de PvdA te doen. In dit ver band wordt er op gewezen dat ook de PvdA alleen zegt met wie ze niet wil samenwerken, waar aan de opmerking wordt gekop peld dat een royale uitspraak in de richting van het CDA door de PvdA nog nooit is gedaan. In de PvdA heerst de gedachte dat zij, zolang zij de grootste partij is, nooit zal zeggen behoefte te heb ben aan samenwerking met het CDA. De eisen, geformuleerd door PvdA-partijvoorzitter Van den Berg op het jongste congres van zijn partij, zijn voor ons zó onredelijk te achten dat het ge heel in strijd zou zijn met het zelf respect van het CDA om een voorkeursuitspraak voor de PvdA te doen. Hieraan wordt toegevoegd dat het CDA geen warm bondgenootschap met een andere partij moet aangaan. Er kan - zo stelt men - slechts sprake zijn van een koele zakelijke wens tot samenwerking. In de notitie wordt er op gewezen dat het huidige kabinetsbeleid op diverse punten in conflict komt met het CDA-program "Niet bij brood alleen". Genoemd worden de methodiek van de werkloos heidsbestrijding, het neutronen bom-vraagstuk, het abortus- ontwerp en het Urenco-beleid. "Hoe te denken over het feit dat het kabinet niet is mee te krijgen met betrekking tot het standpunt over de neutronenbom, waarin de fractie unaniem is", zo luidt een van de vragen die in dit ver band worden opgeworpen. Een tweede vraag: "heeft niet de kie zer de indruk dat het wetsont werp met betrekking tot de abor tus haaks staat op het CDA-pro gram". De notitie bevat voorts de waar schuwing niet in de fuik te lopen waarin de Westduitse CDU te recht is gekomen. Wanneer wij het Westduitse CDU-model zou den willen voorkomen dient een aantal instrumenten te worden gebruikt: niet isoleren van de linkervleugel van het CDA, het kabinet geen inzet maken van de verkiezingen, wisseling van coalitiepartners is mogelijk en het doen van een voorkeursuit spraak. Discipline In het nu openbaar geworden over zicht van de opmerkingen over de "smaaknota" wordt ook aan dacht geschonken aan het beleid van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Aangedrongen wordt op het hanteren van de nodige stemdiscipline, want "het CDA in wording is extra gevoelig voor het naar buiten komen van inter ne meningsverschillen", Op on dergeschikte zaken wordt een zekere mate van pluriformiteit toelaatbaar geacht. Het gezicht van het CDA zal functioneel pri mair moeten worden bepaald door de voorzitter van de Twee de-Kamerfractie. De tweedeling in de Nederlandse politiek zou worden bevorderd wanneer "we de minister-president al te zeer partijman zouden willen doen zijn". Er is vermoedelijk in het CDA nog veel wantrouwen je gens eikaars politieke bedoelin gen. Vanuit dat wantrouwen beoordeelt men ook de uitlatin gen van individuele kamerleden als Van Houwelingen. Verder wordt gezegd dat het kabi net niet tot inzet van de verkie zingen gemaakt kan worden. Dat zou leiden tot een sterk identi teitsverlies. Wel zal het CDA "staan" voor het beleid van de ei gen mensen in het kabinet. Opvallend in de notitie is de ver melding tot tweemaal toe van minister Albeda van sociale za ken. Zijn beleid, zo wordt gezegd, zou er "uiteraard" anders uitzien wanneer het CDA alleen het be leid kon bepalen. Tenslotte enkele notities uit het overzicht: een partij als het CDA moet zich niet uitsluitend oriënteren op de vakbeweging. Er zijn meer cate gorieën in onze samenleving. het is gewenst D'66 als een nor maal verschijnsel in de politiek te aanvaarden. Wij moeten deze partij niet verwerpen of opbla zen. Sociaal-economisch be vindt D'66 zich veelal in de buurt van het CDA. DEN HAAG (GPD) - Een wel zeer bijzondere militaire een heid heeft gisteravond een kamp opgeslagen op het Bin nenhof. Enkele tientallen leden van de Vereniging van Dienst plichtige Militairen zetten daar een aantal pup-tentjes op en brachten op de 'binnenplaats' van ons regeringscentrum de nacht door. De VVDM'ers wil den daarmee protesteren tegen het huns insziens onrechtvaar dige systeem van inhouding voor huisvesting en voe ding. De WDM voert al jaren actie tegen dit systeem, waarbij op de wedde van dienstplichtige sol daten een vast bedrag voor huisvesting en voeding wordt ingehouden, ongeacht of de sol daat op de kazerne eet of slaapt. Staatssecretaris Van Lent van defensie personeelszaken) heeft al herhaalde malen toegezegd dat in dit systeem verandering komt (onder meer door het in voeren van een bonnensysteem) mao.r de WDM vindt dat het eindbesluit veel te lang uitblijft. Twee weken geleden nog zegde Van Lent toe dat een proef met een nieuw systeem gehouden zal worden. De VVDM verwijt hem, die toezegging niet concreet ge maakt te hebben. ,,We willen nu eens daden zien in plaats van vage beloftes", zeggen de W DM-demonstranten DEN HAAG (ANP) - De Raad voor het Filiaal en Grootwinkel bedrijf (FGB) en het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) hebben er bij de Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond (KNVB) op aangedron gen de competitiewedstrijden in het betaald voetbal niet te ver plaatsen van zondag- naar zater dagmiddag. HELMOND (ANP) - Een speciaal team van de Helmondse gemeen tepolitie en de recherche van de Rijkspolitie in het district Eind hoven hebben de afgelopen we ken in zuidoost-Brabant een aan tal wapenhandelaren aangehou den. In Beek en Donk werd een werkplaats ontmanteld, waar gasalarmpistolen uit West- Duitsland werden omgebouwd tot vuurwapen. In totaal werden twintig verdach ten aangehouden, waarvan er nog tien in hechtenis verblijven. De politie heeft onder meer een ma chinepistool, elf geweren, zeve nentwintig vuistvuurwapens en een grote hoeveelheid munitie in beslag genomen. De zaak kwam op 23 mei jongstle den aan het rollen. Toen werden in Maarheeze twee mannen op heterdaad betrapt bij het verhan delen van enkele pistolen. Dat gebeurde op een parkeerplaats langs de autosnelweg Eindho ven-Weert. Het onderzoek leidde vrij snel naar een wapenwerk plaats in Weert, waar destijds der tig wapens in beslag werden ge nomen. Een handelaar, die hier wel eens zaken deed, bleek ook pistolen te hebben gekocht in Beek en Donk. Beide werkplaat sen hadden verder niets met el kaar te maken. Het speciaal gevormde team dat opereerde in nauw overleg met de officier van justitie, mr. P. Roelse, heeft 39 huiszoekingen gedaan. De meeste wapens ble ken in handen te zijn van hande laren. In enkele gevallen trof de politie vuurwapens aan bij men sen die ze hadden aangeschaft met het oog op hun persoonlijke veiligheid, zo vertelde een woordvoerder van het team gis termiddag op een persconferen tie. De werkplaats in Beek en Donk was ondergebracht in een garage achter een woning. J. v. d. B. (26) en M. v. d. L. (34), beiden uit Beek en Donk, kochten in West- Duitsland gasalarmpistolen die ze ombouwden tot echte vuur wapens. De daarvoor noodzake lijke onderdelen werden even eens in Duitsland gekocht. Ook de munitie werd zelf vervaar digd. De politie trof in de werk plaats onder meer twee kilo kruit, 1650 slaghoedjes, ruim tweehon derd kogelpunten en 328 hulzen aan. Deze spullen werden evenals speciale gereedschappen in Bel gië gekocht. Aanvankelijk werden in de werk plaats in Beek en Donk ook cy- linderrevolvers omgebouwd. Omdat deze wapens echter niet goed functioneerden en zelfs ge vaarlijk bleken te zijn voor ge bruikers, schakelden de twee mannen onlangs over op het om bouwen van gasalarmpistolen. Volgens de politie heeft men de werkplaats juist op tijd kunnen ontmantelen. Beide mannen, die inmiddels in staat waren enkele wapens per dag om te bouwen, vertelden van plan te zijn de han del op grote schaal op te zetten. UTRECHT (GPD) - Er worden in Nederland per jaar zeker 100.000 kunstgebitten ge maakt die door de tandartsen niet aan de belasting zijn op gegeven. Deze rekensom komt van de Organisatie van Nederlandse Tandprothetici, die in het openbaar durft te praten over de manier waarop in de tandartsen branche be lastingfraude van vele mil joenen kan worden ge pleegd. Een andere, en beter te bewij zen mogelijkheid zit in de korting die tandartsen en vooral tandheelkundige labo ratoria krijgen bij de zoge naamde Dental Depots, de groothandelaren in grond stoffen die in de tandheel kunde worden gebruikt. Die kortingen zijn volgens secre taris Van der Woude van de Tandprothetici enorm, zeker bij de grote klanten. De Dental Depots geven de kor tingen keurig bij de belasting op; zij hebben woensdag trouwens ook verklaard dat de rijksaccountants in hun boekhoudingen nauwelijks onrechtmatigheden hebben geconstateerd. Maar als de grote klanten die kortingen, die vaak in natura worden verstrekt, niet opgeven ont duiken ze de belasting. „On getwijfeld een miljoenen zaak", aldus Van der Woude, die zegt dat iedereen in de tandheelkunde deze praktij ken kent. „Wij hebben nooit de vuile was buiten willen hangen, maar nu de overheid er zelf mee komt, willen we best uitleggen hoe het zit". Wat betreft de „zwarte kunst gebitten" maakt Van der Woude de volgende reken som: volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek worden in Nederland jaarlijks 17 miljoen kunsttanden en kunstkiezen ingevoerd. Er worden door de tandartsen jaarlijks 400.000 kunstgebit ten opgegeven van dertig elementen ieder. Daar zit dus een verschil in van vijf mil joen tanden en kiezen. Een deel daarvan wordt verwerkt door speciale inrichtingen waar men zich een kunstgebit kan laten aanmeten, door tandtechnici en tandprothe tici. Van der Woude schat dat, „aan de zeer ruime kant" op 50.000 gebitten. Resteert een niet meer terug te vinden contingent van ïoo.ooo kunstgebitten. ..ik vermoed dat een groot deel daarvan niet aan de fiscus is opgegeven, al zal het voor de belastingdienst zeer moeilijk zijn daar achter te komen", aldus Van der Woude. Omdat de meeste tandartsen voor de inkomstenbelasting in het hoogste tarief van 72 procent vallen scheelt dit soort niet opgegeven inkomsten aan zienlijk in de belastingaan slag. Overigens is al eerder in het openbaar over een zwartgeld- circuit in de tandheelkundige branche gesproken. De Ver eniging van Laboratorium- houdende Tandtechnici zei dat er voor vier miljoen gul den te veel bij de ziekenfond sen was gedeclareerd voor speciale gebitsafdrukken die nooit zijn gemaakt. De vakor ganisatie van de tandartsen NMBT zegt dat bewijzen voor zo'n circuit nooit zijn gele verd en noemt die beschuldi ging een „losse flodder". DEN HAAG (GPD) - Nog nooit is het toeristenseizoen zo druk begonnen als dit jaar. Bij de ANWB in Den Haag werd de drukte aan de balies gisteren als schrikbarend omschreven. Niet eerder werd de toeristenorganisatie aan de loketten door zo vele informa tieaanvragers overvallen. De grote trek naar het buitenland is nu al goed op gang gekomen. Hoewel volgend week einde de grote uittocht (bouwvakantie) pas goed losbarst, gaan vandaag en morgen wederom honderdduizenden Nederlanders op pad, voornamelijk richting het Zuiden Dit weekeinde zijn ook de schoolvakanties in Noord-en Zuid-Holland begonnen. Gisteren was zowel bij dé ANWB als bij de touroperators nog niets te merken van een geringere belangstelling voor het door bomaanslagen geteisterde Spanje. Het aantal annuleringen voor reizen naar Spanje blijft zeer gering. „De vakantie is voor de Nederlanders heilig en wat er ook gebeurt, ze gaan toch", zegt een woordvoerder van de ANWB. Het ANWB-steunpunt in Barcelona heeft geen extra drukte gekend als gevolg van de bomaanslagen langs de kust. „We doen niet mee aan paniekreacties. En dat zeggen we niet omdat we zo nauw bij het toerisme zijn betrokken. Op grond van de feiten blijkt gewoon dat iedereen naar Spanje blijft gaan", verklaart de zegsman van de ANWB. De onzekere situatie in Spanje heeft in elk geval niet tot gevolg dat meer Ne derlanders in eigen land blijven. Alles wijst er op dat ook dit jaar meer men sen over de grens trekken. Uit de jong ste cijfers van het Nationaal Bureau voor Toerisme blijkt dat vorig jaar 37 procent van alle vakanties in eigen land werd doorgebracht. Het jaar daar voor lag dit percentage op 44. Voor 1979 is de verwachting dat slechts 30 procent van alle vakanties in Neder land wordt gehouden. In 1978 is het percentage van de Neder landse bevolking dat met vakantie gaat met anderhalf procent gestegen tot 57,2 procent. In 1978 gingen 7,9 miljoen Nederlanders met vakantie (in 1977 waren dat er 7,5 miljoen). Ruim 63 pro cent van al die vakanties werd in het buitenland doorgebracht. In heel Nederland is de komende week nog ruim voldoende hotel-en pension accommodatie. Het Nationaal Bureau voor Toerisme zegt dat alleen op de Veluwe en op Texel de pensions voor zo'n tachtig procent zijn bezet. De meeste hotels zijn echter maar voor de helft vol. In Friesland, Twente, Utrechtse Heuvelrug, Kennemerland, Brabant en Limburg is nog de meeste hotelruimte beschikbaar. Langs de kust, op de Veluwe. de Waddeneilan den en in Limburg is bijna geen bun galow meer te krijgen. Alleen in de provincie Groningen was donderdag nog 40 procent van de beschikbare ac commodatie vrij. Op de campings in ons land is over het algemeen nog vol doende ruimte aanwezig. Eigen land De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) gaat op korte termijn praten met het ministerie van economische zaken over mogelijkhe den het toerisme in eigen land te be vorderen. De Nederlandse reis- en ver- keersbalans geeft een steeds somber der beeld te zien als gevolg van het feit dat de Nederlanders veel meer geld uitgeven in het buitenland dan de bui tenlanders in ons land besteden. Minister Andriessen van financiën heeft er onlangs nog eens voor gepleit vakanties in eigen land door te brengen omdat daardoor de economische posi tie van ons land kan worden versterkt. De meeste leden van het kabinet-Van Agt blijken geen gehoor te geven aan zijn oproep. Slechts vijf van de zestien ministers brengen hun vakantie in Ne derland door. Dit zijn: minister Van Aardenne (economische zaken), Bee- laerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). Gardeniers (CRM), Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Wiegel (binnenland ie za ken). Voor de Nederlanders bleven Frankrijk en West-Duitsland de popu lairste bestemmingen. Een derde van alle vakantiegangers trekt naar deze landen (ieder 17 procent). Spanje was derde met 14 procent. De Algemene Nederlandse Vereniging van Rtitbll» reaus weet nog niet of deze landen ook dit jaar op een zelfde bdan kunnen rekenen. MVD Wel, zo zegt ANVR- directeur Couvreur, is duidelijk dat Portugal en Griekenland zeer snel op rukken. Steeds meer mensen zoeken deze landen op. niet in de laatste plaats vanwege het feit dat Spanje steeds duurder wordt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7