VAKANTIEWERK woonruimte Nieuwe regels huur en verhuur 'Wereld heeft zich voor mij geopend' 2619 SUCCESVOLLE GRAP T£L'0i714 Bepalingen ook van belang voor onderhuurders van zelfstandige woonruimte, door Sjak Jansen VRIJDAG 6 JULI 197! Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Noordwijker in Tweede Kamer. De Tweede Kamerleden mogen dan de eerstkomen de weken nog op reces zijn, vóór de 23-jarige Noordwijker Her Putman is dat allerminst een re den de trap naar de publieke tribune aan het Bin nenhof dezer dagen niet te beklimmen. Integendeel. Tot 24 augustus immers is in het kantoortje by de toegang tot de publieke tribune zyn eerste foto-expositie, geti teld 'Politieke bronzen', te bezichtigen. Een tentoonstelling die is samengesteld uit de foto's die hij maakte voor zijn eindexamen aan de MTS voor fotografie te 's-Gravenhage In het winkeltje vande staatsdrukkerij (de term waarmee ingewij den dit vertrek plegen aan te duiden) hangen portretten van 24 politici aan de wand. Her Putman zegt het een hele eer te vinden. Zojuist afgestudeerd aan die MTS zegt hy met deze expositie, dit buitenkansje, uitermate verrast te zijn. „Om je foto's nu reeds daar te mogen tonen, doetje natuurlijk wel wat. En dan te beden ken dat het allemaal zo wonderlijk is verlopen." „Het was best wel moeilijk om toestemming te krijgen in de Twee de Kamer te fotograferen. Gelukkig had ik het iaar daarvoor enkele foto's van Ruud Lubbers gemaakt en die heb ik toen als referentie aan de afdeling voorlichting van de Tweede Kamer getoond." Men vond ze de moeite waard en de Noordwijker mocht derhalve zijn gang gaan. Hans Ludo van Mierlo, de chef van die afdeling, deed hem de suggestie op latere datum nog eens Icings te komen met de resultaten. Aldus werd het idee voor de expositie geboren Plezier „In het maken van die portretten heb ik erg veel plezier. Een poosje eerder had ik als studie-opdracht enkele portretten gemaakt van schrijvers. Het is leuk om juist via de fotografie in die milieus te komen. Dan ondervind je dat die mensen, die in feite op een voetstuk staan, net zo zijn als ieder ander." Her Putman, wiens voorkeur met name naar de botanische foto grafie uitging, weet, sinds hij in de ban van de 'portretfotogra fie' is geraakt, nog niet precies wat hij gaat doen. „Misschien dat ik ga reizen. In elk geval heeft zich nu wereld voor my geopend!" Een maand, geleden had Henk Bruinsma (16) uit Koudekerk aan den Rijn zich reeds verze kerd van vakantiewerk. Hij zou een paar weken gaan gla zenwassen. Afgelopen maan dag, klokke zeven, meldde hij zich bij zijn baas. Amper een uurtje later was hij weer thuis. ,JDat viel vies tegen", bekent Henk. ,f)at ik een beetje hoog tevrees had, wist ik wel, maar dat ik op één hoog doodsbang zou zijnnee. Het was een solide trap. Niettemin zwiep je op een hoogte van slechts vier meter al heen en weer." ,fiet was een bittere teleurstel ling", verzucht hij. ,JDaar ging het geld, waar ik op ge rekend had." Henk besloot èvenwel niet bij de pakken te gaan neerzitten. Bij wijze van grap pakte hij een stuk karton, schreef daar zijn wensen op en hing die annonce diezelfde middag nog om een verkeerszuil op de Rijndijk, ter hoogte van de Koudekerkse brug. Reacties lieten niet lang op zich wachtenDe volgende ochtend reeds hing een man uit Ha- zerswoude-Rijndijk aan de andere kant van lijn met de vraag of hij wat schilderwerk wilde doen. En met dat kar wei zal Henk toch nog de cen ten vergaren, waar hij op ge rekend had. Wat hij met het geld gaat doen? „Niet veel sensationeels", zegt hij. ,J£en jaar lang heb ik kranten gelopen. In januari ben ik daarmee gestopt. Op het geld dat ik daarvan heb overgehouden, heb ik maan den geteerd. Nu is het op." „Misschien dat ik een gitaar versterker ga kopen van het geld dat ik nu verdien. Maar het kan ook zijn dat ik er de rest van dit jaar op ga teren." SCHAFFHAUSEN- Rijn bij Schaffhausen. verzoek een tijdstip vast te stellen waarop de huurovereenkomst eindigt. De kantonrechter kan het verzoek alleen toewijzen op een van de nieuwe gronden. Za ken, die al door de kantonrechter zijn afgedaan, beoordeelt de rechtbank eveneens op basis van de nieuwe gronden. Paardje-rijdenop moeders rug. Moeder zwaan zwemt hier met haar kroost in de huurovereenkomsten in de geli beraliseerde gebieden. Ook als de huur binneri zes weken voor 1 juli is opgezegd moet de verhuurder naar de kantonrechter met een DEN HAAG (GPD) HAAG - Per 1 juli jl. gelden voor het hele land nieuwe regels voor de ter bij de rechtbank in beroep zijn huur en verhuur van woonruimte. Het onderscheid tussen geliberaliseerde en niet-geli- geêaan- beraliseerde gebieden is vervallen. De belangrijkste nieuwigheid is dat de huurder in zijn Het nieuwe steisei bevat ook een woning kan blijven, ook als de huur is opgezegd. Wil de verhuurder de huurder uit de speciale regeling voor de lopende woning hebben dan moet hijde kantonrechter vragen een tijdstip vast te stellen waarop de huurovereenkomst eindigïTTn het oude stelsel moest de huurder naar de kantonrech ter. Te elfder ure is ook bepaald dat de verhuurder zijn woning alleen ontruimd kan krijgen voor eigen gebruik en niet voor gebruik door naaste familieleden. De kantonrechter heeft slechts een beperkt aantal gronden waarop hij de huur kan beëindigen. 1. De huurder heeft zich niet gedra gen als een goede huurder. 2. De huur is voor bepaalde tijd aangegaan en er is uitdrukkelijk bedongen dat de woning na af loop van die termijn moet wor den ontruimd. (Dit gaat vooral op bij tijdelijke verhuur, bijvoor beeld vanwege verblijf in het bui tenland). 3. De verhuurder maakt aanneme lijk dat hij de woning dringend nodig heeft voor eigen gebruik. Maar er moet voor de huurder dan wel andere passende woon ruimte zijn. 4. De huurder stemt niet toe in een redelijk aanbod voor een nieuwe huurovereenkomst, bijvoorbeeld met betrekking tot onderverhu ren of onderhoudsverplichtin gen. Het mag niet gaan om een wijziging van de huurprijs of van de servicekosten 5. De verhuurder, bijvoorbeeld een gemeente, wil de bestemming verwezenlijken krachtens het geldende bestemmingsplan. In de gevallen 3 en 5 kan de kanton rechter, bij toewijzingen van de huurbeëindiging, een bedrag vaststellen dat de verhuurder aan de huurder moet betalen als te gemoetkoming in de verhuis- en inrichtingskosten. Als iemand een verhuurde woning koopt met de bedoeling er zelf in te trekken, geldt een termijn van drie jaar voordat het genoemde onder 3 in werking treedt. De termijn van driejaar begint te lo pen vanaf het moment waarop schriftelijk aan de huurder is meegedeeld dat de koper eige naar is geworden. De nieuwe regeling sluit ook uit dat de verhuurder de huur opzegt om de woning vrij te kunnen verko pen. Het woonbelang van de huurder gaat boven het finan cieel belang van de verhuurder bij verkoop vrij van huur. Onderverhuur De nieuwe bepalingen zijn ook van belang voor onderhuurders, die een zelfstandige woning huren. Een zelfstandige woning is een woning met een eigen toegang en met eigen voorzieningen als keu ken, toilet en wasruimte. Tot 1 juli had de onderhuurder alleen met de huurder te maken. Vol gens het nieuwe stelsel wordt de huur van rechtswege met de hoofdverhuurder voortgezet als de huurovereenkomst tussen de huurder en de onderhuurder ver valt. Voor de onderhuur van kamers, al dan niet met gebruik van keuken, toilet en dergelijke blijft het oude stelsel gelden. Hij kan zich niet tegenover de hoofdverhuurder beroepen als de huurder uit de woning trekt, of moet trek ken. Samenlevingen De nieuwe regeling kent een bepa ling dat de echtgenoot van de huurder van rechtswege mede huurder is. Komt het tot een scheiding, dan kan de echtge noot, die in de woning blijft, te genover de verhuurder aan spraak maken op de woning. Het recht om te mogen blijven wo nen als de partner wegvalt, geldt ook voor niet getrouwde samen levingen, man en vrouw, man en moet dan wel sprake zijn van een duurzame gemeenschappelijke huishouding. De huurder dient daarbij de verhuurder te vragen akkoord te gaan met de mede huurder. Als de verhuurder niet binnen drie maanden schriftelijk laat weten dat hij ermee instemt, kunnen de huurder en zijn-haar medebewoner de kantonrechter samen vragen te bepalen dat de ander medehuurder wordt. De kantonrechter kon op zo'n geza menlijk verzoek pas ingaan als de ander tenminste twee jaar zijn hoofdverblijf in de woning heeft en dat er die twee jaar een duur zame gemeenschappelijke huis houding heeft bestaan. Is er een verklaring van de verhuurder of van de kantonrechter dan kan de medehuurder blijven wonen als de aanvankelijke huurder de sa menleving opbreekt. Deze regeling geldt niet als krach tens de Woonruimtewet 1947 een woonvergunning nodig is. De medehuurder zet dan niet zonder meer de huurovereenkomst voort. Hij moet binnen twee maanden de kantonrechter vra gen te bepalen dat hij-zij de huur kan voortzetten. Beslissend is daarbij of een woonruimtever gunning kan worden overgelegd. Deze bepaling is onder meer be langrijk voor studenten, die ge zegd hebben dat ze een samenle ving vormen. Als de een, na te zijn afgestudeerd, naar elders ver trekt, kan de ander niet zonder meer blijven, ook al is er van vroeger een verklaring van me dehuurderschap vanwege de ei genaar of de kantonrechter. Inmiddels: de regeling voor niet ge trouwde samenlevingen geldt ook voor samenlevingen van meer dan twee personen. Meer dan één iemand kan medehuur der worden. Maar dan is vereist dat alle overigen - de huurder en de medehuurder - daarmee in stemmen. Overlijden De regeling is iets anders bij over lijden. Degene, die medehuurder is, zet bij overlijden van de huur der de huurovereenkomst als^ huurder voort. Als iemand, zon der medehuurder te zijn krach tens een verklaring van de huis eigenaar of de kantonrechter, in de woonruimte zijn hoofdverblijf heeft en met de overleden huur der een duurzame gemeen schappelijke huishouding heeft gehad (kinderen, niet-huwelijkse relaties, enz.) zet hij de huurover eenkomst na het overlijden van de huurder zes maanden voort. Binnen die termijn kan de kan tonrechter worden gevraagd de huurovereenkomst ook na die zes maanden voort te zetten. Overgangsrecht Bij de overgang van het oude naar het nieuwe stelsel geldt een over gangsrecht. Als in niet geliberali seerde gebieden per 1 juli nog een vordering tot ontruiming van de woning loopt, moet de rechter bij zijn beslissing uitgaan van de gronden 1 tot en met 5 zoals die thans gelden. Dat geldt voor de kantonrechter en voor de recht bank. Heeft de kantonrechter voor 1 juli volgens het oude recht beslist, dan moet de rechtbank beslissen op grond van de nieuwe bepalingen. De huurder moet dan wel binnen twee maanden na de uitspraak van de kantonrech-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4