Onrust over schade bouw Witte Singel Het raadswerk werd me gewoon te zwaar" r>r> Hilda Passchier uit gemeenteraad VERKOOP FABRIEKSPARTIJ Commissie voor de reisgeschillen is een lachertje VRIJDAG 6 JULI 1979 Onder bewoners uit omgeving LEIDEN - Onder bewoners uit de omgeving van de univer sitaire bouw aan de Witte Singel bestaat ongerustheid over mogelijke schade door de bouw-activiteiten aan hun huizen. Die ongerustheid werd gisteravond versterkt door informatie dat schade van bouwverkeer niet ver haalbaar is op de bouwers en opdrachtgever. Op een voorlichtingsavond van de universiteit in het vormingscen trum Rijn- em Schiekade zorgde deze mededeling voor scherpe reacties van met name bewoners van de Rijn- en Schiekade. Zij vreesden de dupe te worden van ongedisciplineerd vrachtver keer. Een enkele bewoner riep al op om de straat eigenhandig af te sluiten voor bouwverkeer. „We moeten het recht dan maar in eigen hand nemen", was de redenering. Ove rigens heeft de gemeente bouw verkeer verboden gebruik te ma ken van de Rijn- en Schiekade. De gemeente heeft echter afge zien dit met borden aan te geven of de straat af te sluiten. Van bewonerszijde werd bij de bouwcoördinator van het project aangedrongen de gemeente als nog te bewegen maatregelen te nemen. Coördinator ir. G. J Soels van de rijksgebouwendienst zeg de toe deze zaak aan te kaarten bij de gemeente. Overigens kwam duidelijk naar voren dat de aan voer van bouwmateriaal via de nu gebruikte route Witte Singel en Groenhovenstraat ook moeilijk ligt. Vakantie (1) Twee weken lang organiseert het Vijfhovenhuis (Hoflaan 169) vakantieactiviteiten voor schoolgaande kinderen. De week van 9 tot en met 13 juli is gereserveerd voor al lerlei activiteiten in en rond om het clubhuis. De daarop volgende week is er een kamp in Brabant. Voor wat de resterende vakantie- tijd betreft is het Vijfhoven huis gesloten wegens gebrek aan voldoende stafkrachten. Wel kunnen kinderen in de speeltuin terecht. Vakantie (2) Maandag 9 juli wordt er in het Vijfhovenhuis "Ren je rot" ge speeld. Dinsdag is er sport en spel, woensdag een rad van avontuur, een speurtocht door de wijk bij slecht weer een film) is op donderdag ge pland en vrijdags ten slotte wordt het "vrijdag de 13de spel", een soort leerzaam gan- zebordspel, gespeeld. Alle activiteiten vinden van half tivee tot half vier plaats. De kosten variëren van een kwartje tot een gulden. Het Vijfhovenhuis is tot 3 septem ber gesloten. Bloemrijke actie Onder het motto Bloemen hou den van mensen" wordt dit jaar voor de derde maal een bloemencampagne gehouden onder auspiciën van de ver eniging "De Nederlandse Bloemisterij". De campagne heeft tot doel de consument zo goed mogelijk voor te lichten over de verzorging van bloe men en planten. Een twaalftal meisjes zal gedu rende de maanden juni, juli en augustus hel hele land doorkruisen om voorbijgan gers een roos met verzorg ings- tips voor bloemen en planten aan te bieden.Op 13 juli komt zon bloementeam naar Lei den. De opschudding over de schade-ri sico's van het bouwverkeer kwam naar voren bij een toelich ting van een medewerker van het Rotterdamse expertise-bureau Kievit. Dit bureau heeft in op dracht van de rijksgebouwen dienst de toestand van de huizen in de omgeving van het bouw werk opgemaakt. Dit schade- rapport moet als basis dienen bij schade-claims van bewoners. De door de universiteit uitgeschre ven voorlichtingsbijeenkomst was bedoeld om toelichting te geven op de rapporten. Onder bewoners bestond onduidelijk heid en vraagtekens over de sta tus van het rapport. Verschillen de belanghebbenden verzetten zich ook tegen de situatie dat het rapport bepalend is bij de beoor deling van de schade die eventu eel aan hun woning ontstaat. De medewerker van het experti- se.bureau, de heer J. Kleijn gaf die bewoners te verstaan zelf een eigen bureau en de arm te nemen en een contra-rapport op te laten stellen. Dit rapport moet echter door de rijksgebouwendienst geaccepteerd worden wil het een rol spelen bij de toetsing van een schade-claim. Kluitje De medewerker van ht bureau Kievit werd door verschillende bewo ners scherp aangevallen. Hij kreeg verwijten bewoners "met een kluitje in het riet te sturen" en alleen mooie verhalen" te ver tellen. Enkele aanwezigen trok ken uit de informatie op de bij eenkomst de conclusie dat "de bewoners toch altijd de dupe zijri". De verontrusting wekkende infor matie dat schade van bouwver keer niet bij de bouwers te ver halen is vloeit voort uit verzeke- ringsvoorwaarden. Bewoners moeten die schade bij de eigenaar van het transport verhalen. Ver keer van en naar de bouwplaats valt niet onder de verantwoorde lijkheid van bouwer en op drachtgever. De bouwplaats van de universiteit aan de Witte Singel. Scheidende fractievoorzitster van de PSP: LEIDEN - "Nee hoor, nee", rea geert ze met spontale setlligheid. PSP-raadslid Hilda Passchier ontkent iedere opzet achter haar snelle vertrek uit de raad. De ge dachte dat ze vorig jaar bij de verkiezingen enkel als stemmen- trekker de PSP-lijst aanvoerde ontlokt haar behalve de stellige ontkenning een hartelijke lach. „Ik geloof niet zo dat de mensen op een gezicht stemmen", voegt ze er aan toe. Haar vertrek uit de Leid se raad is voor buitenstaanders in ieder ge val onverwacht en ook in eigen kring eerder dan men zou wen sen. „Ik zou - dat was al lang be kend - halverwege de periode uit de raad stappen. Door de studie plannen is het eerder geworden PSP-raadslid Hilda Passchier stapt met ingang van 1 sep tember uit de Leidse gemeen teraad. Zij heeft gisteren offi cieel haar ontslag ingediend. De fractievoorzitster van de PSP stapt om privé-redenen uit de raadspolitiek. In haar ontslagbrief geeft zij aan haar raadslidmaatschap vanwege studie (part-time opleiding sociale academie) alsmede "de zwaarte en aard" van het raadswerk neer te leggen. Het PSP-raadslid heeft twee jaar deel uitgemaakt van de Leidse raad. Zij wordt opge volgd door Annelies Ponsen, de huidige fractie-assistente. De tweemans-fractie van de PSP moet nog beslissen wie als nieuwe fractievoorzitter op gaat treden. dan de bedoeling was", legt ze uit. Het PSP-raadslid stapt om een combinatie van privé-redenen uit de politieke arena. Studie mogelijkheden - ze werd toegela ten voor een part-time opleiding personeelswerk aan de sociale academie in Amsterdam - en de knellende omvang van het raadswerk brachten haar tot de beslissing. De studie is een al langer gekoes terde wens: Ik ben nu tien jaar secretarese. Dat ging me verve len, het is werk dat op den duur niet meer bevredigd". Haar erva ringen als raadslid versterkten de interesse om over te stappen in de sociale richting. „Je komt in al lerlei situaties waarbij je denkt, zou dat niet anders kunnen. Ik heb bij de problemen rond Ende geest geleerd hoe dingen fout gingen doordat er verkeerde zaten." ADVERTENTIE tapijt, parket, plavuizen, karpetten Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service-tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylon tapijt, parket, plavuizen. Oosterse tapij ten van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. On danks de zeer lage prijzen volledi ge fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het Service-tapijt b.v.-assorti- ment: parket, eiken mozaïek 26.50 p.m2 Frans eiken 22 mm dik 49,50 p.m2 Boerenplavuis 20x20 44,50 p. m2 Dubbele hardgebakken tegel/ 36,50 pm2 Nylon tapijt 400 cm breed 27,50 per strekkende meter 39,50 etc. Handgeknoopte tapijten, b.v. Oosterse tapijten 2x3 420.- Zeer zware Berber 100% wol handgeknoopt 2x3 720.- Wol len Berber 400 cm breed 89,- Teveel fabrieksaanbiedingen om hier te vermeldeh. Deze sublieme verkoop fa- briekspartij vloerbedekking i vindt plaats op vrijdag 6 juli van 14.00-18.00 uur, zaterdag 7 juli van 10.00-17.00 uur in het ST. ANTHONIUS CLUBHUIS, LAN-< GE MARE 43 TE LEIDEN. Reserveringen en levering op la tere termijn mogelijk. Voor leggen en plaatsen kunnen wij zorgen. Betaling geschiedt na aflevering. Kom vrijdag en zaterdag en profi teer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Hoofdshowroom 1800 m2. Kruisstraat gem. Rosmalen, tel. 04192-4098. Berlicum, Milrooyseweg 93. Tel. 04103-1058. Te zwaar Naast deze studie-drang stapt Hil da Passchier ook een beetje uit lijfsbehoud uit de raad. „Het is te zwaar als je het goed wilt doen. Het raadswerk is heel zwaar en slopend. Bovendien ben je na een tijdje niet meer creatief. Politiek gezien heb je niet meer de tijd om rustig over zaken na te denken. Jew bent met te veel tegelijk be zig,, je moet teveel doen.". Ook het behoud van een stuk privé- leven speelde duidelijk mee. „Ik wilde weer eens tijd maken voor vrienden en kennissen. Die houd je bijna niet meer over. Door de week was ik 's middags en 's avonds met het raadswerk bezig. Alleen het weekeinde hield ik over, maar dat had je ook wel no dig om op adem te komen. In het begin nam ik nog wel stukken mee, maar daar ben ik snel mee gestopt." Haar vertrek uit de raad is voor Hil da Passchier zeker geen volko men vertrek uit de politiek. „Ik blijf wel actief, maar op een rusti ger manier. Hoewel, ik denk dat ik altijd wel de neiging zal heb ben om me overal mee te be- Hilda Passchier Ze verwacht overigens wel dat het college van PvdA en VVD de vier jaar uit zal zitten: „Ik zie niet zo gauw brokken ontstaan. De wil tot samenwerking tussen die twee overheerst toch wel." De laatste jaren wordt er steeds meer naar gestreefd om geestelijk gehandicapten te integreren in de "normale" samenleving. In dit streven past ook het laten deelnemen van zwakzinnigen aan "ge wone" groepsreizen Tegenwoordig is het de gewoon ste zaak van de wereld wan neergeestelijk gehandicapten een reis boeken bij een reisbu reau. Een tiental jaar geleden werd zoiets nog voor volstrekt onmogelijk gehouden. Toch is herhaaldelijk gebleken dat nog lang niet iedereen aan dit verschijnsel is ge wend. Zo diende onlangs een deelnemer aan een vakantie groepsreis een klacht in bij de geschillencommissie Reizen omdat hij vond dat het mee reizen van een aantal geeste lijk gehandicapten de reis had bedorven. De geschillen commissie bepaalde vervol gens dat de klager zijn geld kon terugkrijgen omdat het betreffende reisbureau had verzuimd de overige reizigers te informeren over het meerei zen van een groep geestelijk gehandicapten. Deze uitspraak heeft nogal wat beroering teweeg gebracht. Het Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg en ver schillendekamerleden hebben verontwaardigd op deze uit spraak van de commissie ge reageerd. Staatssecretaris Veder-Smit van Volksge zondheid heeft beloofd om een onderzoek naar deze affaire te zullen instellen. Ook binnen het wereldje van de reisbureau's is door de uit spraak van de geschillen commissie de nodige onrust ontstaan. Rob Dam van het in Leiden gevestigde reisbureau Rob's Tour en Travelservice "Een belachelijke uitspraak natuurlijk. Hoe kun je een reisbureau nu gaan verplich ten om reizigers van te voren in te gaan lichten over moge lijk meereizen van een paar zwakzinnigen. Stel datje voor dat je als uitvoerende organi satie voor een bepaalde reis 350 mensen hebt en de laatste 25 die boeken zijn geestelijk gehandicapten met een aan tal begeleiders. Moet je dan al die 325 andere mensen gaqn opbellen om te vragen of ze er geen bezwaar tegen hebben dat er een groep gehandicap ten meegaat?" Discriminatie van reisbu reau 's ten op zichte van zwak zinnigen is tol op heden maar sporadisch voorgekomen. Dat zou nu wel eens kunnen ver anderen. Er is een akelig pre cedent geschapen, want wan neer je nu zwakzinnigen een reis laat boeken loop je de kans dat het je geld gaat kos ten", aldus Rob Dam. die ver volgens venijnig opmerkt. "Die geschillencommissie is een lachertje. Daar zitten vol strekt verkeerde mensen in met een groot gebrek aan ken nis van zaken. Ze weten vaak absoluut niet waar ze het over hebbenZe gaan er v rij wel al tijd van uit dat de klager ge lijk heeft, "Anders klaagt ie niet", zo wordt er gerede neerd' Volgens directeur R. Boekholt van het gezinsvervangende tehuis voor geestelijk gehan dicapten "Desideranda" aan de Rijnsburgerweg in Leiden is het lot op heden inderdaad slechts sporadisch voorgeko men dat zwakzinnigen door reisbureau's worden aewei- gerd. Ook klachten van mede reizigers zijn volgens hem be paald met aan de orde van de dag. "De ellende is alleen", aldus de heer BoekholtDat veel men sen denken dat er geen ver schil bestaat tussen een psy chopaat en een zwakzinnige. Die beschouwen een zwakzin nige die op vakantie gaat als een aanrander of een lust moordenaar die met verlof is. En dat terwijl zwakzinnigen over het algemeen hele lieve mensen zijn met alleen wat minder terstond dan detmt". Over de vakantie-ervaringen niet zijn eigen pupillen zegt de heer Boekholt: "Vroeger huurden we meestal voor de hele groep (ruim 20 gehandi capten met de nodige begelei ders) een boerderijtje op de Drentse hei of zoiets maar te genwoordig gaan we in kleine groepjes naar het buitenland. Deze zomer is er al een groep naar Duitsland en een groep naar Spanje geweest en bin nenkort gaat er een derde groep naar Oostenrijk. Over het algemeen loopt dat heel aardig en krijgen we veel meer positieve dan negatieve reacties van valide mederei zigers. Al met al is er gelukkig best wel sprake van een men taliteitsverandering in posi tieve zin ten opzichte van zwakzin nigen Ramp Met Hilda Passchier vertrekt een van de felste opponenten van het huidige PvdA/VVD-college. Bij de installatie van de nieuwe raad noemde ze het links/liberale coa litie "een ramp voor de stad" én nog onlangs verweet ze de wet- houdersploeg een "Minerva- sfeerlje" uit te stralen. Het scheidende PSP-raadslid moet bekennen dat haar voorspelling over de gevolgen van de PvdA VVD-combinatie nog niet sterk merkbaar zijn. „Het is nog te kort, maar op'den duur zie ik dit colle ge wel degelijk als een ramp. Je moet niet kijken naar wat ze wel doen, maar vooral wat ze niet doen. We worden niet echt struc tureel geholpen als arme stad, de gemeente moet zich tegenover het ryk veel harder opstellen." LEIDEN - Gamma Bouwmarkt aan de Oude Singel 246 is per 1 juli overgegaan in andere han den. Nieuwe eigenaar is Goed hart Bouwmaterialen uit Alphen aan den Rijn, dat hiermee de vierde bouwmarkt verwerft. Goedhart heeft reeds Gamma vestigingen in Alphen aan den Rijn, Gouda en Rotterdam. Deze laatste ging op 1 mei van dit jaar draaien. Deelname van zwakzinnigen 'gewone" groepsreizen is te genwoordig een normale zaak maar geeft helaas wel eens aanlei ding tot conflicten. Op de foto be woners van het Leidse "Desideran da", die jaarlijks met kleine groep- het buitenland trekken. Verduistering van f 46.000 LEIDEN - In Katwijk is gister avond een 20-jarige Leidenaar aangehouden wegens verduiste ring van bijna 46.000 gulden in het nadeel van een garagebedrijf in Leiden. De man had eind juni het geld dat hij van autokopers had ontvangen aan zijn baas moe ten afdragen, maar werd toen ziek. Berichten dat hij nogal kwistig met geld omsprong, hij kocht o.a. een boot van 9000 gul den, maakten hem verdacht. Toen de politie hem gisteravond in een hotel in Katwijk, waar hij een kamer had gehuurd, aan hield, had hij het allergrootste gedeelte van de 46.000 gulden al uitgegeven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3