„We moeten een klankbord zijn" l^e/dse agenda „In nw hoedé aanbevolen" WANDELPARK „TER BURGERLIJKE STAND Vrijwilligsters helpen hij moeilijkheden in de opvoeding flREra'': STAD EN RAND VRIJDAG 6 JULI 1979 LEIDERDORP- "We moeten proberen een klankbord te zijn voor moeders die in feite in dezelfde situatie zitten als wjj, maar die deze toch niet goed aankunnen" Dit zegt me vrouw Vogel, een van de negen vrijwilligsters binnen de groep Ouderhulp in Leiderdorp die dit jaar vijf jaar bestaat. Mevrouw Vogel, evenals de andere vrijwilligsters een moeder, praat uit haar eigen gezinssituatie en ervaring met moeders (en vaders) die moeilijkheden hebben met de opvoeding van de kinderen. Ge zinnen waarin relatiestoornissen tussen de ouders en het kind de overhand hebben worden door Leiderdorpse huisartsen, het consultatiebureau, het kleuter bureau, de wykverpleging of door het maatschappelijk werk doorverwezen naar de groep Ou derhulp. Drempel "Maar de drempel is toch nog erg hoog, om naar ons toe te komen. Het is helemaal afhankelijk hoe de doorverwijzende instantie de moeder opvangt en ze wat over ons vertelt", zegt mevrouw Van Wijk die ook in de vrijwilligers- groep zit. "Het vertrouwen in ons werk hangt af van de aard van de moeder. Als ze denkt dat alleen de huisarts als deskundi ge haar kind kan helpen dan maken wij uiteraard geen kans". Tot nu toe is het wel zo dat niet iedere Leiderdorpse huisarts gebruik maakt van de aanwe zigheid van van de Ouderhulp. Driftbuien De vrijwilligersgroep behandelt opvoed ings vragen voor kinderen van 0 tot 12 jaar. Tot die vragen behoren zaken als driftbuien van kinderen, eetproblemen, niet schoolryp zyn, brutaliteit, slaap problemen, nervositeit enzo voorts. Het zijn zaken waar de ouders zelf vaak niet goed raad mee weten. Een moeder wil vaak graag een be paald gedrag zien van een kind. Dat komtdoor beïnvloeding door andere mensen." aldus mevrouw Vogel. "Als dat beeld er dan niet is dan ontstaan er moeilijkheden. Zo zijn er bijvoorbeeld mensen die het erg vinden als hun kind na een paar jaar nog niet helemaal zindelijk is. Maar dat is helemaal niet zo erg. Het gaat ons erom te praten met de mensn over de dingen die zij als vervelend erva ren, over dingen die ieder kind op welke manier dan ook doormaakt en die veelal heel normaal zijn". Duwtje "Wy moeten dan voor de steun zor gen, een duwtje in de rug geven door het aandragen van sugges ties voor de opvoeding" vertelt mevrouw Geraedts eveneens één van de vrijwilligsters. In een steeds toenemend aantal geval len gaf het kind niet direct problemen, maar was het de moeder die een steuntje in de rug van buitenaf nodig had, zo meldt het jaarverslag van de Ouderhulp dan ook. "Het ligt er helemaal aan hoe je als moeder omgaat met je omgeving, of er voldoende contacten zijn om met andere mensen over kinde ren te praten". "Zo is een flat een enorm compacte woonsituatie waar je als moeder gewoon meer initiatief moet to nen dan wanneer je in een huisje met een tuintje woont. Wy zeggen dan tegen die moeder "Kom eens uit je hokje" en we zullen haar mogelijkheden proberen aan te reiken". "Het gaat met name om een zelf standige ontplooiing van de moeder in de opvoeding, naast de steun die wy proberen te geven in deze opvoeding. Wij moeten aan sluiten bij de ideeën die de moe der over alles heeft. Er moeten dan ook geen suggesties worden opgedrongen aan de moeder", aldus mevrouw Van Wijk. "Als een moeder bijvoorbeeld zelf kiest voor een relatie met een kind zondereen creche, dan ga ik niet zeggen van dat moetje wel doen. Dat zou een inbreuk zijn op het privéleven binnen een gezin" vult mevrouw Vogel aan, De groep heeft inmiddels op de scholen in Leiderdorp een folder verspreidt om meer bekendheid aan haar werk te geven. Naast het verlenen van directe medewer king bij opvoedingsvraagstuk ken aan ouders is er wekelijks een vergadering met een vaste begeleider. De gezinnen waar- over wordt gesproken blijven volstrekt anoniem, zelfs binnen de vrijwilligersgroep. Er wordt alleen met de voornamen van de kinderen over de gezinnen gedis cussieerd. Vaders Binnen de groep, die op het ogenblik vol is, zit geen man. Dit betekent echter niet dat er alleen maar contact is tussen moeders onderling. "De vaders worden ui teraard ook wel eens betrokken bij het gesprek over de opvoe- dingssituatie. Zo gaan wij ook 's avonds terug om te praten als de vader thuis is, als daarom ge vraagd wordt". Dat het werk van de vrijwilligsters succes heeft moge blijken uit het feit dat in de afgelopen vijf jaar nauwelijks gevallen terugverwe zen zijn naar deskundigen. 21 ge vallen van de 32 die zich aandien den werden inmiddels succesvol afgesloten. Leerzaam "De groep heeft wekelijks concact met de moeders. Het kan erg kort van duur zijn, maar er zijn ook gevallen die langer dan een jaar lopen. Daaruit groeien dan zelfs wel eens persoonlijke relaties tussen ons en de ouders". "Het is echter niet onze opzet om er vriendinnetjes aan over te hou den. In eerste instantie moeten wii hulo verlenen door uit onze Relatiestoornissen tussen de ouders en het kind. Een regelmatig voorkomend probleem. De vrijwilligersgroep probeert de moeder steun te geven door het aandragen van suggesties voor de opvoeding (archieffoto). eigen ervaring als moeder met kinderen met de andere moeders te praten". Dit neemt niet weg dat de vrijwil ligsters het werk erg leerzaam vinden voor hun eigen opvoeding van kinderen en dat ze het een leuke bezigheid vinden. "Het is prettig om over kinderen bezig te zijn. Je weet dat het leeft en dat er mensen zijn die het moeilijk vin den om met kinderen om te gaan. Hulp bieden aan deze ouders is een vulling van het gat dat je naast het opvoeden van je eigen kinderen hebt". Zelf noemen zij hun hulpverlening een soort bu renhulp. "Maar, let wel, we pro beren niet een stelletje opgefokte huisvrouwen te zijn dat van een dergelijke "burenhulp" een ere baantje maakt", merkt mevrouw Vogel op. CHARLES LENNARTZ VOORSCHOTEN - Dit nieuwe bord treft men aan bij de in gang van het wandelpark Ter Wadding. Door een overheids instantie neergezet en waar om dan ook geen stadhuistaal gebruiken, zo zal de redene ring wel geweest zijn. "Voor openbaar gebruik beschik baar gesteld door de Provin cie Zuid Holland" staat er, alsof niet gewoon gezegd kan worden dat het voor wande len open is gesteld door de provincie. Op die manier zou ook het gebruik van het wan delgebied door ruiters en bromfietsers, omzeild kunnen worden. Het gedeelte "Spaar flora en fauna. Behalve op de van gras voorziene gedeelten, s.v.p. niet buiten de paden" kan op zich nog wel even voor komische verwarring zorgen. De eerste en de tweede zin zijn weliswaar van elkaar ge scheiden maar wie in een ruk doorleest zou de indruk kun nen krijgen dat hij verniel zuchtig zijn gang kan gaan "op de van gras voorziene ge deelten". Maar ja, daar mag men ook helemaal niet komen. Tenminste daar wordt aller vriendelijkst om gevraagd. Aanbevolen dus, het wandel park. Voor openbaar gebruik beschikbaar gesteld doo Provincie Zuid- Holland. Het park wordt dringend in de hoede van het pübliék aanbevolen. Spaar flora en fauna. Behalve op de van gras voorziene gedeelten 1 Ns.v.p. niet buiten de paden. Het gemeentebestuur van Voorschoten Jeugd start zware wals LEIDEN - Jeugd in de Condor- horst heeft gisteravond een daar geparkeerde wals met een ijzer draadje gestart. Het gevaarte zet te zich daarop in beweging; de geschrokken jeugd ook, de ande re kant op. De wals kwam tegen een flatdeur tot stilstand en richt te daaraan eruge schade aan. De politie heeft contact opgenomen met de eigenaar van de wals, met het verzoek ervoor te zorgen dat het ding in het vervolg niet zo gemakkelijk meer te starten is. HAARLEMMERMEER - De Chinees Li Chun (26) uit Alphen aan den Rijn is vannacht bij een auto-ongeluk op rijksweg Den Haag-Amsterdam, ter hoogte van Haarlemmermeer, om het leven gekomen. LEIDEN, LEIDERDORP. VOOR SCHOTEN. ZOETERWOUDE - GE BOREN: Charlotte Yvonne dv C. Ijze- lenbefg en Y.B van den Dop (Leiden); Irene Christine dv C. Ijzelenberg en Y.B. van den Dop (Leiden); Maxime Eric Ma rie zv P.Y.M. Faguer en C. Malarmey (Leiden); Meike Janna dv J. Vos en P.D. Hamstra; Ramon Sanjay zv R.O. Sahtoe enS.D. Bainathsah (Leiden); Manekedv F.K. Tijl en A.J. Brussee; Michel R.S.J. Lie-Pauw-Sam en O.D. Malai- hollo (Leiden); Willem Leendert Martin zv C R. van der Kaau en J. Noort (Lei den); Liem Joeng Han (Zoeterwoude); Jolanda Maria van Hofwegen (Zoeter- woude); Jolanda van der Mey (Zoeter- woude); Sebastiaan Heist (Zoeterwou- de); Maroe^ja Wilhelmina Maria Luiten (Zoeterwoude); Marco Zaal (Zoeter- woude); Mare Peter de Man (Zoeter woude); Michale Gerardus Jacobus Veldhuijzen (Zoeterwoude); Sebastiaan Franciscus Frankenmolen (Zoeterwou de); Danielle Johanna Bartholomea van Rijt (Zoeterwoude); Wiebe Brouwer (Zoeterwoude); Judith Elisabeth van Leeuwen (Zoeterwoude); Markus Jo hannes Groenendijk (Zoeterwoude); Jolanda van der Voet (Zoeterwoude)' Anne Louise Walraven (Zoeterwoude); Guido Gerardus Hubertus Maria Koek (Zoeterwoude); Judith van Voorts (Zoe- ard (Zoeterwoude); Man Sab H.W. Chan en K.L. Chow (Leiden); Eric zv M.J.A. Grundeken en E.M.A. van der Veen; Cindy dv P.C. van Rhijn en M.N.H. Sloos (Leiden); Anthonia dv A. van Schip en J.J.M. Pierlot (Leiden); Age zv J. Trippenzee en M.E. Jonk (Lei den); Ferry zv J. Wassing en A. van Leeuwen (Leiden); Reinier zv R.J.P. Lancel en A.C. van den Berg (Leiden); Hendrik zv B. Noordervliet en J.T. de Boer (Leiden); Jessica dvJ. de Ridder en M M. Slienngs (Leiden); Patrick zv G. Hols wilder en M.N. den Ouden (Leiden); Pirn zv R.P. Leenen en H.M.E Haanap pel (Leiden); Deborah dv J. Krabbe en M.E. Schaap (Voorschoten). OVERLEDEN: Johanna van Aart gebo ren De Ron (Zoeterwoude); Antonius Vink (Zoeterwoude); Margaretha Maria Berg geboren Van Velzen (Zoeterwou de); Adrianus Overdevest (Zoeterwou de); Wilhelmus Hendncus van der Hoe ven (Zoeterwoude); M. Dreef 78 jaar, echtgenote van A.J. Kapaan (Leiden); P. Langezaal, 61 jaar (Leiden); H. Bosma, 80 jaar (Leiden); C. Kieft, 56 jaar (Leiden); C.M. Smit, 64 jaar gehuwd geweest met F.X. van der Heiden (Leiden); H. van der Kwaak. 74 jaar; N.C. Schotte, 28 jaar, echtgenote van A. Voskuilen (Leiden); M. de Rijk, 90 jaar (Leiden); D. Plar\je, 91 jaar gehuwd geweets met G. Lit (Voor schoten) HUWELIJKEN: A. van der Boon (Kat wijk) en M. Nauta (Leiderdorp). ONDERTROUW: B. Wouters (Leider dorp) en A.B. Cortel (Leiderdorp); M. van Beusekom (Leerdam) en G.L. van 't Hof (Leiderdorp). Gehuwd: M. Benzlaouia en D. Karad- zoska; H. P. J. M. Snijers en T. M. G. Nijssen; P.P;L. Kallenberg en R. M. A. Shenouda; M. M. A. Balk en B. Minke; S. J. van Nie en H. M. Lensen; M. J.C. de Rooij en W. C. Marks; D. Mink en M. de Vos; J. Noppe en J. Philippo; C. Smilde enS. A.Beukema; P.S. Hartwijken A.L. Agema; J. W. V. Nugter en N. de Zwart; P. J. Rozendal en C. M. C. van Schie; F. G. Avan den Berg en C. P. M. Krol; L. M. Hubers en C. J. Woltjer; W. C. de Jong en C. C. Monterrosa Amaya; A. J. van den Berg en C. J. Colijn. Activiteiten Zomervakantie van start in Wassenaar WASSENAAR - Met een speciale jeugdshow gaan komende maandag de zomervakantie-acti viteiten van start in Wassenaar. Een kinderprogramma met pop penkast, goochelen, ballonnen en een talentenjacht is er die dag in de sporthal aan de Dr. Mansvelt- kade. Aanvang 14.00 uur. Van 10 tot en met 20 juli vindt de Kreade plaats. De kinderen kunnen dan met klei, verf, lapjes stof en fi guurzagen werken. Verder zijn er nog doorlopend filmvoorstellin gen met jeugdfilms. Onderwijzeres Toos Schouten verlaat de Aloysiusschool ZOETERWOUDE - Mejuffrouw Toos Schouten heeft gisteravond met een receptie afscheid geno men als onderwijzeres aan de Aloysiusschool in Zoeterwoude. Zij sluit hiermee haar loopbaan, die 42 jaar heeft geduurd, vroeg tijdig af. De belangrijkste reden waarom zij met vervroegd pen sioen gaat, is om een baan vrij te maken voor een jongere leer kracht. In de vacature is reeds voorzien door mevrouw Hageman van de Sjaloomschool. Met mejuffrouw Schouten verdwijnt het laatste lid van het gezin Schouten uit het beeld van de Aloysiusschool. Be gin deze eeuw begon haar vader daar zijn loopbaan. Later volgden nog haar moeder en haar zusje. Duur zwembad in Bodegraven BODEGRAVEN - De gemeente raad van Bodegraven heeft - zij het morrend - zijn fiat gegeven aan de zwembadbegroting voor 1979. Die geeft voor dit jaar een (ver wacht) tekort van ruim drie ton. Voor de komende jaren zijn de vooruitzichten nog veel somber der. In 1980 zal het tekort naar verwachting oplopen tot zeven ton. Oorzaak; de miljoeneninves tering (ruim 3 miljoen) die het opknappen van het buitenbad vergt. Als daar dan ook nog de gemeente lijke kosten voor het school zwemmen en de badhuur voor de Bodegraafse zwem- en poloclub (in de vorm van subsidie) worden bijgeteld (totaal kosten bijna 300.000), betekent dat dat de ge meente jaarlijks een miljoen gul den aan het zwembad kwijt is. Anders gezegd: de gemeente zal straks 200 per Bodegraafs gezin toe moeten leggen op het hebben van een eigen zwembad (inclusief de daaruit voortvloeiende kosten van het schoolzwemmen en de subsidie aan de zwem- en po loclub). Oorzaak brand nog onbekend LEI DEN - De oorzaak van de brand in de Rembrandtstraat is nog niet bekend. Het recherche-onder zoek zet zich nog steeds voort Ook is de schade nog niet exact vastgesteld. Wel is gebleken dat de eigenaar voldoende verzekerd Vrijdag Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaande. 20 uur. Nieuwe Rijn 20 a, NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 b, open socièteit, 21.30 uur. W. de Zwijgerschool, W. de Zwijgerlaan 44, ruilclub, 19.30-22 uur. Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat. Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Zondag Middelweg 19 c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 b, Femke, ontmoetingscentrum voor 13-16 uur. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Kantine NEM, ingang Vyf Meilaan, ruil en veilingavond van "De Postzegel vrienden", 20 uur. Bruggehoofd, Steenschuur 11, amateur- fotografie, 20 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, 10 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, centrale an tenne cie., 20 uur. Sporthal, Wassenaar, jeugdshow, 14 uur. Oude gymzaal, Warmond, expositie "Warmonders voor Warmonders", 20.30 ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, nood-binnenstad, Noorderkwartier en Groenoord): H.G.M. Aelbers, Noord- eindsplein 2a, tel. 122268; Wijk II (Kooi en Merenwijk): F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; Wijk III (Waard, Professo ren wijk, Tuinstad wijk en zuid-binnen stad): S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tier): A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797. Leiderdorp - J. van de Beek en J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539. Zater dag en zondag spreekuur van 12.30-13 Oegstgeest - H.A Re te rink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - B.R. van Beusekom, Piet Heynlaan 6, tel. 071-763551 (zaterdag); S. v.d. Kooy, S. v.d. Oyelaan 13, tel. 6751 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond-nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomenvan6totl3julidoon Apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, Leiden, tel. 071-120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 071-155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Leiderdorp, tel. 071-410131, spreekuur ma t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Miedema Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling/Roest/Helder G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 071-890405; weekendregeling Krol/y. Gool/Vestjens: F. van Gooi, Pr. Frede^' rikdreef 14, Katwijk, tel. 01718-74781; B. Broer, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 071-764058. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Van 9 juli tot 11 aug. bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 uur, van vrijdagavond tot maandagmorgen doorlopend bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpver lening aan gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2