Aardgas vier cent duurder Iran nationaliseert bijna alle industrie Nog geen sprake van crisissfeer Konsumenten Kontakt berekent: Geld lenen opnieuw 7 duurder kort zakelijk Steeds meer effecten in bezit van jongeren t VRIJDAG 6 JULI 1979 DEN HAAG (GPD/ANP) - Boven de al vaststaande prijs verhoging van aardgas per 1 januari 1980 met 2,3 cent per kubieke meter, zullen de gasprijzen nog eens extra wor den verhoogd met bijna twee cent. Dit concludeert het Konsumenten Kontakt op basis van afspraken tussen de Gasunie-Vegin (de producenten) en het ministerie van economische zaken. van stookolie. Dit zal betekenen dat de prijs per kilowattuur met 1,5 cent omhoog zal gaan. Voor een gezin met een verbruik van 2700 kilowattuur per jaar komt dit neer op een extra bedrag van 48 gulden in 1980. Konsumenten Kontakt stelt dan ook vast dat de consument in 1980 financieel zwaar zal moeten bloeden. Alleen al voor gas en elektriciteit zal bij na 190 gulden extra op tafel moe ten worden gelegd. Overigens plaatst Konsumenten Kontakt vraagtekens bij de oor zaken die hebben geleid tot de huidige prijsexplosie. Al in de cember van het vorig jaar heeft men in het blad gewezen op de grote invloed van de vrije Rotter damse oliemarkt. Sindsdien hebben speculatieve bewegingen grote betekenis gehad voor het huidige prijsniveau. Omdat een verdere prijspsychose voorkomen moet worden, is naar het oordeel van Konsumenten Kontakt een scherp, gemeen schappelijk gecoördineerd prijs beleid in de EG een eerste voor waarde. Harde acties FNV-voorzitter Kok heeft opnieuw stelling genomen tegen de idee om de gestegen kosten voor energie niet meer in de lonen te compenseren. Wanneer dit wer kelijk zou gebeuren, kunnen de ondernemers rekenen op harde acties van de kant van de vakbe weging, net als in februari 1977 toen de prijscompensatie ook in het geding was, aldus Kok in een artikel in de Vakbondskrant. De FN V-voorzitter wijst er op dat er momenteel nog volslagen gebrek aan inzicht is in de prijs en distri- butiepolitiek van de grote olie concerns "die alle ruimte hebben om naar willekeur de prijzen op te driiven". Naast de reeds officieel naar buiten gebrachte prijsverhoging van ruim 2 cent per 1 januari aan staande zal, als gevolg van de koppeling van de aardgasprijs aan die van zware stookolie, de totale prijsverhoging inclusief btw voor de kleinverbruiker vier cent bedragen. Dit betekent dat een gezin 140 gulden extra kwijt zal zijn in 1980. Konsumenten Kontakt komt tot deze vaststel ling op grond van de ontwikke ling van de gemiddelde inkoop- waarde van de stookolie in de eerste drie kwartalen van dit jaar. Ook voor de elektriciteitsprijzen geldt een koppeling aan de prijs AMSTERDAM (GPD)Het geld le nen in ons land wordt opnieuw duurder. De Nederlandsche Bank heeft namelijk met ingang van vandaag haar rentetarieven - het disconto - met een half pro cent verhoogd. De banken base ren hun tarieven op die van de centrale bank en met name op het zgn. promessedisconto dat nu 8,5 procent is. De Nederlandsche Bank motiveert de discontoverhoging met „de stijging van de rentetarieven in binnen- en huitenland". Met in gang van 6 juli geldt voor het wis seldisconto een tarief van 7,5 pro cent. De voorschotrente is nu 8 procent en, zoals gezegd, het promessedisconto 8,5 procent. Tegen deze tarieven kunnen de banken bij de Nederlandsche Bank geld lenen. De vorige discontoverhoging is van 31 mei, ook toen ging het discon to met een half procent om hoog. Voor de geld- en kapitaalmarkt komt de verhoging niet onver wacht. Wel worden vraagtekens geplaatst bij de hoogte van de nieuwe tarieven. WEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur Is si DENVER - Voor wat deze Amerikaan betreft kan het ruimtelaborato rium Skylab op zijn hoofd neerstorten. Hij wordt in elk geval door de punt van zijn helm 0,00193 seconde van tevoren gewaarschuwd. De helm is gemaakt van karton en hij heeft er reeds 4000 van verkocht. Tongvissers Vanaf volgende week donderdag is de tongvisserij in de Ierse Zee verboden. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft hiertoe besloten aangezien op grond van de hem ter beschikking staande gege vens de daar aan ons land toege wezen 199 ton zijn opgevist. HBG De Amerikaanse overheid heeft aan de Hollandse Beton Groep (HBG) een contract toegewezen om mee te werken aan het ont wikkelingsprogramma voor het nieuwe energiewinningssysteem (OTEC) (Ocean Thermal Energy Conversion). OTEC maakt gebruik van het tem peratuurverschil tussen het op pervlaktewater en het diepe wa ter in tropische gebieden om via een verdampings- en condensa- tiecyclus elektriciteit te produce- IHC-Verschure Tussen de raad van beheer van het IHC-concern en de werkne mers van zijn dochtermaat schappij, de Amsterdamse werf Verschure is voorlopig overeen stemming bereikt. De werknemers, die woensdag de proefvaart van een baggerschip verhinderden uit protest tegen de dreigende sluiting van hun werf, hebben hun actie gistermiddag gestaakt. De concerndirectie heeft daarop het besluit om de lonen in te houden ingetrokken. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parys Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis waar bew. 20 waar bew. 21 waar bew. 20 half bew. 20 licht bew. 21 waar bew. 17 waar bew. 20 waar bew. 18 waar bew. 22 mist 21 regen 20 onbew. 25 half bew. 20 onbew. 28 licht bew. 23 onbew. 24 onbew. 24 waar bew. 18 licht. bew. 22 licht bew. 22 zwaar bew. 23 zwaar bew. 32 onbew. zwaar bew. 25 onbew. 23 onbew. 30 licht bew. 26 onbew. 29 onbew. 19 licht bew. 24 onbew. 24 onbew. 25 half bew. 28 licht bew. 25 zwaar bew. 21 onbew. 21 onbew. 22 licht bew. 25 licht bew. 25 zwaar bew. 25 onbew. 30 onbew. 30 licht bew. 28 Kok verwacht dat de regering straks met een miljoenennota zal komen waarin voor 1980 een be leid wordt uitgestippeld dat nog scherper tegenover de denkbeel den van de FNV zal staan dan de afgelopen periode al het geval was. "Een eenvoudige cijferoefe- ning maakt duidelijk dat het ka binet met deze begroting een for se klap zal moeten maken om de bezuinigingen van Bestek '81 te verwezenlijken, want tot op he den is er minder omgebogen dan men zich had voorgenomen", al dus Kok. Hij signaleert bij de regeringspar tijen een groeiende behoefte aan een soort looningreep als rege ring en vakbeweging het niet eens worden. Kok waarschuwt dat een dergelijke maatregel een breed sociaal verzet zou oproe pen "zo zeker als twee keer twee vier is. Zo'n benadering miskent bovendien de redelijke houding van de vakbeweging, alsof wij een onrealistisch beleid nastre ven en niet bereid zouden zijn om keuzen te doen", aldus Kok. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: 5 juli tuinbonen per kg. 0,75-84, Bospeen I per bos 1,22-1,30, Bospeen II per bos 0,50-1,19, Waspeen AI per kist 29,20-34,50, Waspeen All per kist 6.25,--, Waspeen BI per kist 35,70-38,40, Waspeen 63 ton. Sla natuur I per st. 0,17-0,22, Sla natuur II per st. 5 cent. Spinazie per kg. 0,86, Pe terselie per bos 0,60-0,71, Uien per kist 0,78-0,71, Bosuien per bos 0,10-0,41, Spe cificatie bloemkool: sortering 6 p. bak I 2,-2,93, 6 p. bak II 1,59-1,72, 8 p. bak I 1,68-2,20, 8 p.bak II 0,40-0,90, 10 p. bak I 0,96-1,30,10 p. bak II 0,59-0,60,12 p. bak I 1,29-1,30, aanvoer 4000. TEHERAN (UPI) - De Iraanse regering heeft gis teren alle belangrijke tak ken van het bedrijfsleven in Iran genationaliseerd, zo heeft premier Mehdi Bazargan in een verkla ring voor de radio meege deeld. De islamitische revolutionaire raad heeft staatstoezicht ingesteld op onder meer staal-, koper- en alu- miniumfabrieken, op de vlieg tuigindustrie, de scheepswerven, de automobielindustrie en de mijnbouw. Ook zijn bedrijven van 51 voortvluchtige of gevangen ge nomen fabrikanten overgeno men. Onlangs werden de banken en de verzekeringsmaatschap pijen in Iran genationaliseerd. Er werd toen bij gezegd dat het staatstoezicht spoedig zou wor den uitgebreid tot alle belangrij ke sectoren van het bedrijfsleven. De olie- en gaswinning, de petro chemische industrie, de visserij en de spoorwegen waren al ei gendom van de staat. Premier Bazargan zei in zijn verkla ring dat de industriële sector van Iran in een "ernstige crisis" ver keert als gevolg van het wanbe leid van de sjah. Hij hekelde vooral het beleid van het voor malige bewind omdat het van Iran een consumptiemaatschap pij heeft gemaakt. De nationali sering van de bedrijven moet een volledige instorting van de Iraan- economie voorkomen, aldus Hij deelde mee dat nu bedrijven die op oneerlijke wijze rijk zijn ge worden op het programma staan om onteigend te worden en ver volgens ondernemingen met gro te scnulden aan banken die al ge nationaliseerd zijn. Bedrijven die niet in genoemde categorieën vallen zullen in particuliere han den mogen blijven. Volgens waarnemers in Teheran zijn dat alleen onbelangrijke bedrijfjes. AMSTERDAM/HILVERSUM (ANP) - De laatste vijfjaar is het effectenbezit in ons land ver sterkt in de jongere leeftijds groepen, met name in die van de 35- tot 49-jarigen. Evenals in 1973 bezat 15 procent van de Nederlanders rond de laatste jaarwisseling effecten. De portefeuillewaardes per eigenaar namen flink toe, vooral in de klasse boven de 10.000. Ook de bekendheid met het begrip effec ten nam toe. Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek van Intomart in opdracht van de Ver eniging voor de Effectenhandel. Het effectenbezit wordt bepaald door de woonplaats, het inkomen en de leeftijd. De afgelopen vijf jaar is het beheer van het effec tenbezit minder actief geworden. Driekwart van de beleggers blijkt nooit veranderingen in de porte feuille aan te brengen. Voor velen leidt de weg naar effec ten via de overtuiging dat koers winst mogelijk is. Als belangrijkste reden waarom niet in effecten wordt belegd wordt nog steeds het bezitten van te weinig geld genoemd (69 pro cent). Men weet nu wel minder goed dan vijf jaar geleden hoe men zijn geld moet beleggen: 43 procent tegen 31 procent in 1973. Aan de risico's die zijn verbonden aan belegging in effecten wordt nu wel wat minder zwaar getild. Van degenen die geen geld in effec ten hebben belegd heeft 36 pro cent een eigen huis. Het percen tage dat een pensioenverzeke ring- levensverzekering- of een lijfrente heeft is gedaald van 40 naar 36 procent. Ook het relatieve aandeel van de houders van spaarrekeningen is iets terugge lopen, maar het aanhouden van zo'n rekening is de meest voor komende manier van beleggen voor niet-effecten-bezitters. Weinig effect oliebesparing DEN HAAG (GPD) Terwijl het besef over de noodzaak van ener giebewustheid langzamerhand wat verder doordringt, zijn de verwachtingen over de besparingen op olieverbruik op korte termijn in ons land niet hooggespannen. In april daalden de verkopen met 2,5 procent en voor mei wordt niet veel meer ver wacht aldus het ministerie van economische zaken. Wellicht zal de besparingsgraad langzaam oplopen, maar optimistisch is men daarover niet. In het bestaan van een soort crisissituatie, omdat er een aanbodte kort is, wordt nog niet algemeen geloofd. „Het is moeilijk de mensen ervan te doordringenaldus een deskundige uit olie kringen. „in de vorige crisis (1973-1974) geloofden we allemaal, maar die bleek niet te bestaan, nu gelooft men er niet in, terwijl er wel sprake is van wezenlijke problemen". Nog niemand kan zeggen of er dwangmaatregelen zullen moeten worden genomen. Minister Van Aardenne van economische za ken heeft al enkele malen gezegd daaraan nog niet te denken. En als het wel moet gebeuren, kan het alleen op basis van internatio nale afspraken. Het heeft geen zin beperkingen op te leggen als je buren het niet doen, vindt hij. Dezer dagen gaan de bij het Inter nationaal Energie Agentschap aangesloten landen in Parijs de besparingsresultaten tot dusver bekijken. Aan de hand van die cijfers, welke waarschijnlijk niet veel verder dan tot en met mei reiken, kan eventueel tot verdergaande plan nen worden besloten. Maar of er al afspraken uit de bus komen, is twijfelachtig, mede gezien het feit dat West-Duitsland nog niet verder is gegaan dan het publiek te waarschuwen wat meer ener- giebewust te worden. Van een campagne zoals die in ons land sedert begin april wordt gevoerd, is daar geen sprake. Kortingen Dat nu nagenoeg alle oliemaatschappijen zijn overgegaan tot kor tingen op huisbrandolie, dieselolie, petroleum en stookolie wordt bij het ministerie van economische zaken als een verstan dig beleid beoordeeld. Maatschappijen als Mobil. Calpam, Che vron, Esso hadden al enige tijd kortingen op hun leveranties ingesteld. Toen onlangs ook Shell ermee begon, gaf dat even een schokeffect, omdat het om een zeer grote afzet gaat. Maar de maatregel is wel in overeenstemming met de oproep die de rege ring in april heeft gedaan. Te verwachten is dat die kortingen zeker niet snel zullen worden opgeheven. Gelet moet worden op de opbouw van nieuwe voor raden tegen de winter. Vooral de strengheid en de lengte van de vorige winter (koud zelfs tot en met begin mei) heeft voor grote intering gezorgd. Wat huisbrandolie en stookolie betreft, is er in die periode voor tientallen procenten meer verstookt dan in vori ge, vergelijkbare jaren. Bij de dieselolie doet zich wellicht een hamstereffect voor, omdat de vraag de laatste tijd sterk is opge lopen. Voor benzineproblemen hoeft voorlopig niet te worden gevreesd. Gunstig feit is daar bijvoorbeeld dat het autorijden in de afgelo pen winterse maanden sterk verminderde. Daardoor bleven de voorraden op peil. Ook in de zomermaanden zal dat peil wel gehandhaafd blijven. Factor die hierbij een rol speelt, is dat hon derduizenden Nederlanders naar het buitenland trekken en dus daar tanken. Er zou alleen krapte kunnen komen als er in de aanvoersituatie problemen ontstaan. Want de raffinaderijen kunnen niet zonder meer op benzineproduktie overschake len. Paniekaffect Bij het overzien van de gehele olieverbruikssituatie wordt trou wens uitgegaan van het feit dat de aanvoer, zij het dan iets lager, ongehinderd voortgaat. Als dit zo is en iedere automobilist tankt^ normaal, dan is er niets aan de hand, aldus een ingewijde. Maar' als door welk bericht ook een paniekeffect ontstaat, zoals nu af en toe in de VS, dan stijgt het verbruik te veel en komen er wel moeilijkheden. In zo'n geval gaat iedereen steeds voltanken en loopt de zaak in de war (de gemiddelde tankvulling van de auto's wordt nu op 40 procent geschat). Volgens de oliehandel is er ook op verwarmingsgebied geen probleem als iedereen wat begrip opbrengt en meewerkt. Men moet de zaak aan de handelaren overlaten, die ook een korting toepassen, maar zorgen dat iedere afnemer voldoende krijgt. Moeilijkheden dreigden even toen sommige verbruikers in april en mei (er werd nog flink gestookt) hun tanks geheel gevuld wilden hebben, terwijl dat normaal niet gebeurt. Daardoor dreigde het distributiestelsel in de war te raken. Over het algemeen hebben de handelaren geen gevolg gegeven aan dergelijke vragen. Een goede oliehandelaar zorgt door middel van het zogenaamde graaddagensysteem (gebaseerd op gemid delde te verwachten temperaturen) voor een constante aanvoer. Er wordt overigens op gewezen dat op dit gebied de besparing pas in 1984 werkelijk effect zal hebben. De kortingen hebben nu een zodanig geleidelijk effect dat er pas over vijfjaar minder zou worden geleverd dan er werkelijk moet worden gestookt. Problemen Meer problemen heeft de oliehandel met het inschakelen in het leveringspatroon van nieuwe projecten (gebouwen en woningen) die moeten worden gestookt. Die vraag veroorzaakt wat stijging in het verbruik, maar tot dusver is de meerdere vraag nog beant woord. Al met al zitten de bezwaren niet in een korting van 5 procent, zoals de regering die vraagt. Wel zal de kwestie moeilij ker worden als de 5 procent niet wordt gehaald en grotere bespa ringen nodig blijken. Overigens wordt niet gevreesd voor de positie van de zelfstandige handel, die 60 procent van de huisbrandoliemarkt bedient en 40 procent van de dieselolie levert. „De spanning op de oliemarkt duurt ook niet eeuwig", zegt men daar. „en de vrije markt zal blijven". Ook het bestaan van de zelfstandige bezinegrossiers en de „witte pompen" is tot dusver niet aangetast (marktaandeel in benzine van 15 procent). Wel zijn de marges wat kleiner gewor den. Een moeilijk moment kan ontstaan als in het komende na jaar de contracten moeten worden vernieuwd. 274.00e 274.0 178,00 160,ÓOa 82,90 182,00 184,00e 600,00 575,00 260,00 255,00 101,20 103,50 250.00b 250,0* 317,00 315,50 Asd. Belcgdd. D 130.30 130.30 178!.50 6,00 235,00 Frdelty E. Investors M. n Fund. 45.00e Lehmar 15,90 12.50 23.25 26.25 610,00 630,00e 130,70 131,00 123,00 124,00 103,50b 103,50e AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs deed het vandaag rustig aan. De fond sen, die deze week behoorlijk op liepen, konden hun posities handhaven, zodat deze week over het geheel genomen geen oninte ressant beeld opleverde Kon. Olie bleef op f 150,20 staan, ondanks het wat lagere pond. Unilever ging zelfs nog 30 cent vooruit tot f 129,60. Van Omme ren boekte 50 cent winst op f 200,50. Bij de nog niet genoem de internationals was een kleine afbrokkeling te zien A n Hoogovens verbeterde zich en wel een dubbeltje op f30,10. In de financiële sector vertoonde ABN het zo langzamerhand ver trouwde beeld van een daling met een gulden, nu op f332,50. In de staatsfondsenmarkt waren weinig veranderingen. Men wacht af wat de rente gaat doen na de discontoverhoging van gis teren. De prolongatierente is ver hoogd met een half procent tot 9,5 pet.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23