De techniek van het reizen Voorjaar. Neem ontslag, doe het huishouden aan kant, neem het spaargeld op en ga op reis. Nu niet zenuwachtig gaan zitten zeu ren want reizen is verbazingwekkend ge makkelijk. Om de laatste drempelvrees weg te nemen hier wat ervaringen van bud- gettravelers. Mieren Als je lui bent kun je je op de stroom van toeristen mee la ten voeren de wereld rond. Want heb niet de illusie datje de enige wereldreiziger bent. Maar goed ook, want vooral in landen waar de taal onbegrij pelijk en de hitte ondraaglijk is, is gezelschap onontbeer lijk. Vaste prik in de gesprekken onder het rugzakkenvolk is de uitwisseling van informa tie: met wat voor ticket vlieg je, hoe is plaats X, waar kun je er goedkoop overnachten? Er zijn leugenaars en opschep pers maar de meeste verhalen zijn nuttig, betrouwbaar en soms amusant. Engels is al licht de voertaal. Waar voert de stroom je heen? Een blind paard kan de weg nog vinden over land van Is- tanboel naar India. (Iran zal nu wel een beetje linke soep zijn). Vanuit India het vlieg tuig naar Bangkok. Goed koopste vliegtickets daar. Vandaaruit vliegt Korean Airlines goedkoop naar Hong Kong, Taiwan, Seoul, Tokyo, Honolulu, Los Angeles. An deren nemen een UTA-ticket via Australië en de South-Pa cific naar LA. Mieren met rugzakken rennen heen en weer tussen Bangkok en Bali. Vanuit Bali kan je alle kanten opvliegen. Er is steeds meer belangstelling voor de trein door Siberië naar het Verre Oosten, en an dersom. Goed te regelen in Amsterdam en Japan. Langs de belangrijkste sights van Zuid-Amerika loopt de Gringo-trail. De goedkoopste verbinding over de Atlantic is Laker; bui ten de zomer geen wachttij den. Profiteer van de stroom maar stap er regelmatig uit om je écht een avonturier te voelen. Anders heb je op je reizen nog niets anders gezien dan dat verbazingwekkende sub-cul- tuurtje van wereldreizigers: het is overal hetzelfde en alles went. Spullen Het klamme angstzweet staat nu in ieders handen: wat moet ik allemaal meenemen? Wie meer dan vijftien kilo mee zeult is gek. Sommigen ge bruiken schoudertassen of koffers om er netjes uit te zien. De hoop datje dan meer deuren geopend zult vinden zal ijdel blijken. Met een rug zak kom je even ver, als je zélf maar netjes bent. Als je trektochten gaat maken draagt een rugzak met een heupgordel meestal lichter en stabieler. Ook zakken zonder frame kunnen uitstekend zijn (bijv. Jansport). Vooral voor de tropen geldt: hoe kleiner, hoe beter. Neem altijd minder mee. Zelfs dan blijkt dat je met nog teveel t-shirts en sokken rondsjouwt. Voor tochtjes van een, twee, drie dagen is het handig een legerpukkel te hebben. Maak een constructie dat je 'm ook als rugzakje kan dragen! Waardevol bleken te zyn: zakmes (maak zelfs 'ns zo'n goddelijk sappige ananas schoon!) touw (waslijn) plastic börsteltje (voor de was) naald en draad (een boel rei zigers loopt zonder en moet lenen) hangslot 1 rolletje wc-papier (je weet nooit) notitieboekje (heel belang rijk: alle informatie onderweg zet je erin voor jezelf en voor anderen die je later tegen komt; altijd papier en pen om kaartje te schetsen, uit te te kenen wat je wilt, welke prijs je biedt etc.). klein wereldkaartje (bijv. uit zakagenda: om af en toe ver houdingen in oog te houden: van Bali naar Manilla en dan naar Bangkok, of is het beter via Singapore?) maak banden die je over de voorkant van je rugzak kunt slaan (bagageladers pakken anders de kwetsbare flap om dat schouderbanden geen goede greep bieden; mis schien kun je schouderban den bij vervoer omslaan naar de voorkant?) matrasje (niet zo een met luchtbubbeltjes want die ra ken echt lek, maar van dik soort schuimrubber, tegen kou, vocht en viezigheid als je op de grond slaapt in treinen, op boten en op tochtige plan ken vloer). In de meeste van die exotische landen is het leven zo arm dat onderdak spotgoedkoop is en een tent dus volslagen over bodig. In de tropen is een slaapzak nutteloos, een la- kenzak is voldoende. Goede wandelschoenen zitten nooit benauwd, ook niet in de tropen, en stellen je in staat woeste bergen te beklimmen. Met slippers is zo'n beklim ming een hel (nog hoor ik mijn vriend vloeken en tieren op de helling van die vulkaan; provisorisch herstel met touwtjes mocht niet baten). Stevige slippers kun je het beste in je vertrouwde va derland kopen. Duiten Als je op weg gaat heb je een bom duiten bij je. Sommigen regelen dat hun bank op een bepaalde tijd geld stort in een wereldstad langs de route. Al voel je je nog zo zeker van je zelf: cheques zijn nog altijd veiliger dan contanten. (Een Nederlands meisje vertelde hoe ze in Bangkok zoals altijd met het geld in haar kus sensloop sliep, helaas het de volgende ochtend vergat mee te nemen. Bij de ontdekking de dag daarop bleek niemand in het hotel iets te weten en de kameijongen was spoorloos verdwenen. (Met 1500 gulden kan je een hoop aardige dingen doen). De bekende internationale cheques geven nergens problemen. Bedenk wat je meeneemt: dollars, yens, marken etc. Bijvoorbeeld: je vertrekt met 5000 dollar; de dollar zakt één procent in waarde (dat is twee cent); dat maakt op het hele bedrag liefst vijftig dollar uit, tien da gen leven in Indonesië! Harde valuta nemen dus. (Dat dacht ook die Engelsman die zijn zwakke ponden inwisselde voor yens. Maar net toen zak te de yen in en begon het pond wonderbaarlijk te stijgen. Tja Als je cheques hebt kun je ze zogenaamd verliezen. Je ont vangt dan eenzelfde bedrag aan nieuwe cheques. Die ou we zijn geblokkeerd maar heb je nog in je bezit. Bij het aan vragen van visa en bij het binnenkomen van een land is het vaak belangrijk datje veel geld kunt laten zien. Je kunt zwaaien met een dikke bun del cheques, waarvan zij niet weten dat de helft geblok keerd is. Het is altijd handig een paar los se dollars te hebben. Nog al tijd het bekendste betaal middel ter wereld. Verzekering Een ziekteverzekering is be-' langryk, een bagageverzeke ring evenwel overbodig als je toch geen kostbare spullen hebt. Waarom vijftig gulden betalen als je bagage niet meer dan vijftig gulden waard is? Moet je soms lang op een vliegveld wachten, maak je niet ongerust. Het is nergens-voor nodig Visa Bel ook nog even wat ambassa des, wat de vereisten voor hun visa zijn. Neem er on derweg steeds even een dag voor om het visum voor het volgende land te regelen. Bij rommelige landen als Indo nesië hangt het erg af van de ambassade waar je bent, wat voor eisen ze stellen en wat de mogelijkheden zijn. Wees netjes en heb veel geld, is het motto. Als je Canada en de VS binnen komt moet je trefzeker zijn: antwoord zonder aarzelen, hoe lang je blijft en waar je hotel is (YMCA/YWCA als je het nog niet weet). Gidsen Reisgidsen zijn meestal van barre kwaliteit. Voor Europa, Amerika en Azië (ook voor de overland- en Gringo-trail) zijn er boeken voor budgettrave- lers die enig overzicht geven. Neem daarnaast per land een wat dieper gravend boek. Wat je nodig hebt is informatie over bus- en treinverbindin gen, adressen ambassades, accommodatie en cultuur, geen bla-bla over hoe mooi de zee op de steile rotsen uiteen spat. Extreem voorbeeld van gidsen waar niet mee te reizen valt: de boeken van J. Domi- nicus. Als je de plaatselijke talen wilt hanteren moét je nooit zo'n lullig taalgidsje kopen. Woor denboekjes zijn veel handi ger. Let op dat bij talen met niet-Romeins schrift (Chi nees bijv.) er een duidelijke kolom is met de uitspraak. Vrolijke uurtjes kan je door brengen met autochtonen die trots alle uitdrukken van hun taal uit de doeken doen. Fanmail Post onderweg, dat is echt aan genaam. Fijn op een terrasje brieven openen en beant woorden: de intiemste mo menten voor een reiziger. Poste Restante laten schrij ven mislukt meestal. Het bes te is via ambassades. Reizende met Canadese vrien den liet ik m'n post lopen via Canadese Ambassades. Kon je ook gelijk wat recente bla den lezen met koel glas water erbij. Ze waren zo gedienstig dat ze zelfs de nagekomen post doorstuurden naar het volgende adres. Bij navraag in Den Haag (bui tenlandse zaken) deden ze wat aarzelend. Maar het is mogelijk. Stuur naar drie of vier wereldsteden waar je zé ker komt even een briefje met de vraag of ze jouw post vast houden. Uithijgen kan trouwens ook heel goed in internationale bibliotheken of filialen van de USIS (United States Informa tion Service): lekker lezen, plaatje draaien of naar video shows kijken (Seoul, Tokio, Bangkok). Varen De meeste beginnende wereld reizigers (ik ook) denken aan "werken op boten". Vergeet het. Tenzij je zeer volhardend bent. Geringe mogelijkheden of he nu wel of geen scheeps papieren hebt. De meeste passagiersschepen zijn tamelijk duur. In Indone sië is dat niet het geval maar schepen zijn daar vies en vol: een tochtje aan dek is geen pleziertje. De Pelni-boot tus sen Padang en Jakarta ver voert 600 mensen; een Ame rikaanse beschreef de aanblik als "een Vietnamese vluchte- lingenboot". Toch valt er leuk te ritselen met coasters. Pro beer het eens. Lezen Boeken zijn onontbeerlijk. In de hoofdsteden vind je En gelse boekhandels. Wat is er heerlijker dan in een hoekje van een boekenwinkel even snel een Kuifje te lezen? Plee Grote hotels hebben alleen flodderige bookshops, maar gebruik deze hotels als de hit te je teveel wordt of als je 'ns lekker op een westerse plee een kwartiertje wilt uitrusten. Loop naar binnen, vraag een krant en ga in de lobby zitten lezen. Ze hebben veelal goede informatie over bussen, trei nen, posttarieven, evenemen ten, waar ambassades zijn etc. En - het grote voordeel - ze spreken er Engels. Onderdak Ook westerse appartementsge bouwen in grote steden zyn prima te gebruiken. Vind je geen onderdak of is alles te duur ga dan naar zo'n flat. Neem de lift naar de bovenste verdieping. Loop het laatste stukje trap op, naar het dak, waar geen mens ooit komt. Spreid je matrasje uit en ge niet een goedkope nachtrust. Wees kieskeurig. Galerijflats zijn altijd koud en tochtig, zoek een verwarmd trappen huis, of eventueel een ver warmde fietsenkelder. Vliegen Vliegen wordt al gauw stom vervelend. Pik het zo in dat je een dag lang geen eten hoeft te betalen: bestel extra maal tijden. en extra drank na tuurlijk. Die obscure firma's die niet bij de IATA zijn aan gesloten schenken je drank zoveel je wilt en presenteren sigaretten. Meestal is er een soort "boordbibliotheek" met recente bladen. Bangkok heeft de goedkoopste vlieg tickets. Kom je 's avonds dp een vlieg veld aan, blijf daar dan sla pen. De banken zijn zacht en gratis en de volgende ochtend heb je alle tyd om een goed verblijf uit te zoeken; 's avonds zitten de meeste ac commodaties al vol. Wachten Van die grove corruptie en rampzalige bureaucratie zul je als gewoon reiziger niet veel merken. Uit Zuid-Ame rika komen nog de meest wil de verhalen. Ach, ze strijken wat extra centen op en soms moetje een beetje lang wach ten, wat zou dat?Maak je niet ongerust, dat is nergens voor nodig. Rijden In de VS en Canada bestaan in grote steden Drive-Away fir ma's. Je vindt ze in de gele gids onder "cars". Je rijdt een auto van de ene plaats naar de andere en hoeft alleen de ben zine te betalen. Neem interna tionaal rijbewijs mee! Of haal daar direct rijbewijs. Drie weken rijles in Canada en rij bewijs kost 350,-. Voor de heel stugge lezertjes die nog niet genoeg hebben volgt hier heel gortdroge, zeer nut tige informatie van enkele landen uit het Verre Oosten. Aspirant-reiziger, bedenk één ding: je zult nog urenlang dit soort informatie door moeten nemen! Thailand. Vanaf vliegveld Bangkok bus; taxi 25 Baht per persoon. Krankzinnigste hotel: Thai Song Creet, vlak bij station op Rama IV. Prima zeilen bij Pattaya: enterpri ses, fireballs, katamarans vanaf 400 B. per dag (afdin gen!). Engelse trein tabellen op grote station verkrijgbaar. Boten Bangkok-Ko Samui en Ayutthia varen niet meer. Ja, op weg 'naar Chiengmai of Penang kan je beroofd wor den. Engelse boekwinkels op Rama IV (om hoek by univer siteit) en Sukhumvit (tiental blokken voorbij Atlanta ho tel). Voorbeelden pry zen: vliegtickets: LA (via Australië en S-Pacific): 655 dollar; San Francisco: 400 dollar; LA (via. o.a. Japan en Hawaii): 465 dollar; Europa (Londen, Frankfurt) 280 dollar; Calcut ta 90 dollar; Hong Kong, Tai pei, Tokyo 250 dollar. Ga voor informatie en kopen studen tenkaart naar Malaysia-Hotel. Penang. Geen boot meer naar Medan. Vlucht 75 dollar in kleinere reisbureautj es (ge woonlijk 80). Goedkoopste verblijf: jeugdherberg, aan de zeekant van het Merlin-Hotel. Indonesië. Probeer bezoekers visum te krijgen. Ik bezocht oom-missionaris. Verzin zo iemand: in elke stad is er een Jalan Dago, Riau of Merdeka waar hij kan wonen. Laat veel geld zien en gedraag je netjes. Koop het Indonesia Handbook (Bill Dalton, uitgegeven in Singapore). Stranden Bali zyn shit mijns in ziens; maak er kampvuur, grill vlees, of bananen etc. Ga naar Danau Batur; vlakbij de warme bronnen is fantastisch centrum voor dans en mu ziek. Je moeter (heerlijk) eten voor 1000 rupiah en kan daar na genieten. Overnacht in de losmen aan het meer (1000 rp.). Er is een pad langs meer uur lopen; de boot is duur. Philippijnen. Geen boot van Indonesië naar Philippijnen! In Manilla zijn nog meer hoe ren dan in Bangkok. Rood China Hong Kong. Regel er tours door Rood China (vanaf 4 dagen). Goedkoop winkelen vergt veel tijd. Voor kampeerspul- len is Taiwan beter gesor teerd. Op Nathan Road is groot Rood Chinees waren huis. (Emperium). Slapen: allerlei hotels in Chunkin Mansion (Nathan Rd), ze staan soms met wit VW-busje op vliegveld. Ook: Hong Kong Hostel, Nathan Rd. 230, tegenover Shamrock. Beste boekenwinkel: t.o. Hyat-Ho- tel, 1 blok vanaf Nathan Rd). Taiwan. Heel plezierig: Taipei Hostel, Chinchowstreet no. 5, Lane 4. Zéér goedkope boe ken. Zwarte markt voor dol lars (1 U$ 41T$). Korea. Maak trektochten in So- raksan. Liften Seoul-Pusan mogelijk. Neem tax-free drank (whisky red label, cog nac), land in en verkoop het voor vele malen de prijs in Itaiwon; vraag in Inn Dai- wonn en Dae Ji (bekende" yogwans herbergen in Seoul waar Amerikaanse le raren wonen) waar precies. Engelse les geven gaat hier iets makkelijker dan in (moeilijk) Japan. Zen kloos- ter met enige Engels-spre kende monniken: Song Kwang Sa in zuiden bij Soentsjun. (NB. Er bestaan velerlei spellingen van het Koreaans!) Gebruik de prima badhuizen. Jeugdherbergen Japan. Iets duurder dan in Ne derland. Probeer steeds jeugdherbergen te reserveren (vaak vol). Kleine wandeling van Narita-Airport naar sta tion bespaart je 1 gulden van busritje. De "VW" weet al les, heeft goede kaarten. Lif ten mogelijk; moeilijkheid is het vinden van staanplaats buiten de stad. Goedkoop eten: eieren, mandarijnen, gedroogde miesoep, brood korsten. De Japanners eten nooit de kapjes van het brood vraag in bakkerij om (pan de) mimi en je krijgt gratis zak kapjes! Nachtboot Osaka-Hiroshima goede deal. Betaal geen toe gang voor tempels e.d. maar loop binnen via achterdeur of zij-ingang. Goed verblijf To kyo: Okubu-House Kyoto: Tani-House (zeer aanbevo len!). In Niigata is op eind blok recht tegenover station (links) een badhuis waar je gelijk kunt blijven slapen. Rusland. Met Japan lijndien sten Aeroflot èn JAL. Ook boot vanuit Yokohama. Trans-Siberische spoorlijn regelen in Amsterdam (Lis- sone Lindemann) of Japan (Intourist, Japans-Russisch Reisbureau). Duurt twee weken. Kosten vanuit Am sterdam: Utrecht-Moskou f 200; Moskou-Vladivostok f240; boot naar Japan f200. Aanbevolen stop: Irkoetsk. Oninteressant is Novosibirsk. Vanuit Japan met vliegtuig naar Chabarovsk, 1 nacht Ir koetsk, 3 nachten Moskou, tot West-Berlijn kostte mij 600 dollar (1200 gulden). Op de zwarte markt is de dollar 2,5 tot 3 roebel waard. Als theatertickets uitverkocht zijn kun je voor ingang zaal nog wel iets bemachtigen. Berlijn. Overnachten mogelyk in Mission in Berlin-Zoo treinstation. Goed liften van af grensovergang Linden- strasse. Sparen Nog één ding. Hoeveel moet je sparen? Afhankelijk van hoe je reist, hoe lang je blijft han gen in goedkope plaatsen. Grofweg, in Indonesië kan je leven voor een tientje per dag. Dat lukt ook nog wel in Malei sië en Thailand, en zeker in India. Hong Kong, Taiwan en Korea zyn duurder vijftien tot twintig gulden per dag. Daar zit dan trein en bus by inbegrepen. Japan kost al gauw dertig, veertig gulden per dag als je rondreist. Ik leefde een halfjaar in Canada en trok half jaar door Verre Oosten, deed alles wat ik wil de en liet niets staan. In der tien maanden maakte ik zo'n dertienduizend gulden op, waarvan 4600 gulden in het Verre Oosten en Rusland. Het thuiskomen is het moei lijkst. Tegen alle heimwee in je weer vestigen. Geen enkele reiziger kon vertellen waar- om-ie op reis was. Maar het is aangenaam. Goede reis!

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21