Discriminatie op de arbeidsmarkt Niet in bwekkleding en met gedekt hoofd Ds. de Jong (Katwijk aan Zee) en de eerbaarheid in het „huis des Heeren" daar blijft'n mens gezond bij! VRIJDAG 6 JULI 1979 PAGINA 19 KATWIJK A AN ZEE - In de hervormde kerk van de badplaats Ouddorp op Goeree hangt in het ingangsportaal een bordje dat niet bedoeld is voor de eigen kerk gangers, want die ken nen de regels wel en houden zich er ook aan, maar speciaal voor de gasten die zich onder hen kerkwaarts bege ven. Op dat bordje wordt de vrouwelijke kerkgangers beleefd maar dringend ver zocht "met gedekten hoofde" en in "eerbare kleeding" het "huis Gods" te betreden. Blijkens een nadere omschrij ving wordt onder eerbare kleding verstaan: geen korte broeken of broekpakken. Ook de mannen dienen elke vorm van strandkledjj ach terwege te laten. Dé huidige predikantsvrouw van deze strak-orthodoxe gemeente in het door modern badleven overspoelde Oud dorp vertelde ons, dat het be wuste bordje goed werkt. "In het algemeen komt er geen kleding de kerk binnen die aanstoot zou kunnen geven. Zo'n bordje hangt er eigenlijk alleen voor het seizoen. Onze eigen mensen hebben dat niet nodig. Afgelopen zondag wa ren er een paar Duitsers in de dienst die wel wat van de re gel afweken, maar daar bleef het bij. Gasten worden om die r^den niet teruggestuurd. We willen alleen graag dat zij zich bij onze gewoonte aanpas- De kerkeraad van Ouddorp oordeelde het duidelijk ken baar maken van deze regel nodig om paal en perk te stellen aan het door het mas satoerisme toenemende ver- schijnsel dat gasten nauwe lijks onderscheid maken tus sen strandgenot en eredienst. In de kerk moet men toch vasthouden aan de overleve ringen zoals ze in oude tijden ajn gegeven. Paulus hangt, kon mevrouw Op 't Hof ons niet zeggen. Haar man staat nog maar kort in dat kustdorp. En het doet er ook minder toe. Vast staat wel, dat de voorganger van dominee Op 't Hof, dominee S. de Jong, thans te Katwijk aan Zee, geen pogingen heeft ondernomen om het, als zijn de verouderd, te doen verwij deren. Ds. De Jong is nog geen jaar in Katwijk aan Zee - zijn tweede badplaats -, waar hij ds. Cats- burg opvolgde, maar hij heeft al meermalen in de kerkbode "Om de Oude Kerk" zijn ge meenteleden opgeroepen om in gepaste kleding in het "huis des Heeren" te ver schijnen. Dat doet hij vooral als hij de gemeente in ernsti ge, op diep zelfonderzoek aandringende bewoordingen voorbereidt op een avond maalsdienst Maar afgelopen zondag had de dominee om half negen 's morgens in de witte kerk aan de Boulevard zijn eerste Kat- wijkse "baddienst". Zo'n baddienst onderscheidt zich van de gewone diensten door zijn vroegte en door het grote re aantal badgasten dat daar wordt verwacht Met het oog daarop verzocht ds. De Jong in een apart stukje in de kerk bode alle kerkgangers - "ook onze gasten" - "in een eerbare kleding de diensten bij te wo nen". Dat was zijn gewoonte al op Goeree, en in Katwijk aan Zee zal hij daarvan niet afwijken. Over de aard van die eerbaarheid laat hij geen onzekerheid bestaan: "de meisjes en vrouwen met ge dekt hoofd (hoed, op z'n minst een sjaaltje - red.) en niet in broekkleding". Wij hadden dominee De Jong graag willen vragen, waaraan hij zijn gedachten op dit voor hem zo gewichtige punt ont leent. Maar eilaas, hij kon ons niet ontvangen. Wat de hoofdtooi van de vrouw betreft zou hij zich wellicht beroepen op de apostel Pau lus, die in een van zijn brieven de Corinthische vrouwen vermaande niet blootshoofds te bidden of te profeteren, want iedere vrouw die dat doet, "doet haar hoofd schan de aan, daar zij gelijk staat met ene die kaalgeschoren is. Want indien een vrouw zich het hoofd niet dekt, moet zij zich ook maar het haar laten afknippen". Aldus Paulus. En volgens de bijbelopvatting van ds. De Jong geldt dat nog precies zo. Tyd- en situatie gebonden kan de bijbel ner gens zijn. Decadentie Bij de broekkleding zal het wat moeilijker liggen. Dat mode verschijnsel kwam in Paulus' dagen nog niet voor, en dus kon de apostel daarover niets voorschrijven. Maar ds. De Jong heeft in dat geval onge twijfeld de traditie van de va deren op zijn hand. Met feillo ze intuïtie wisten zij sympto men van decadentie in de mode op te sporen. Er bestond vroeger in ons land een blad dat "Christelijk Vrouwenleven" heette. Dat ontwaarde achter de mode een "demonische kracht". "Een booze, satanische macht, die driest den kop omhoog steekt en haar slachtoffers bjj duizenden maakt. Helaas, en dit is het allerontroerendst, ook onder haar die zich naar den Chris tus noemen. Zij willen ook "gezalfden" zijn, maar laten zich eveneens zalven met de olie der wereld". De schrijfster in "Christelijk Vrouwenleven" vervolgt dan: "Op 't gevaar af dat ik door deze hypermoderne dames voor oer-ouderwetsch word versleten, neem ik den Bijbel en lees ik met biddenden ernst Hebt de wereld niet lief, noch hetgeen in de wereld is. Zoo iemand de wereld lief heeft, de liefde des Vaders is niet in hem. Want al wat in de wereld is, namelijk de be geerlijkheid des vleesches, de begeerlijkheid der oogen en de grootschheid des levens, is niet uit den Vader, maar uit de wereld". Juist vrouwen konden in hun kritiek op de wereldse mode heel fel zijn. Mannen reageer den iets genuanceerder, hoe wel niet minder beslist. Zo zag een schrijver in het toen malige blad "De Amster dammer' de morele aftake ling niet schuilen in kleurige bloesjes of lage halsjes. "Het zien van een welgevormde vrouwen- of meisjeshals zal niet zooveel kwaad doen. Maar wat wel symptomen zijn van snel naderend verval, dat zijn de kleedingstukken, die er juist op zijn ingericht alles wat echt vrouwelijk is weg te nemen, dat is de mode, die van een vrouw een man maakt. Het schijnt wel dat het kwaad van de vermannelu- king der vrouw in alle rangen en standen onzer moderne maatschappij is doorgedron gen". Of dat kwaad een gevolg is van de vervrouwelijking der mannen, was voor de schrij ver in "De Amsterdammer" zeker ook een vraag. Dominee S. de Jong (archieffoto) - "Wat zou dat erg zijn - Gunst Hoewel is aan te nemen dat ds. De Jong wat zyn bezwaren tegen de blootshoofdsheid en de broekkleding der vrouw in de kerkdienst betreft, zou verwijzen naar respectieve lijk Paulus en de traditioneel- christelijke opvattingen daaromtrent, is het toch jammer dat hij vragen onzer zijds, ter nadere motivering van zijn richtlijnen in het Katwijkse kerkblad, niet wenste te beantwoorden. Hij ging dezelfde dag dat wij hem opbelden - afgelopen maandag - met vakantie, en dan is het te begrijpen dat er voor zo'n gesprek geen tijd meer is. Maar zyn afwijzing ging dieper. "Als ik daarover nog iets zou moeten schrij ven, zou ik dat toch in de ei gen kerkbode doen en niet in de krant". "Maar", antwoord den wij, "badgasten zullen niet van a tot z de kerkbode lezen, en dié mensen wilt u toch vooral bereiken. U kunt in deze krant helemaal zeggen wat u op het hart hebt". Maar de dominee liet zich niet ver schalken. Met het vermoeden dat ook niet elke badgast in Katwijk het "Leidse Dagblad" van a tot z zal lezen beëindigde hij het telefoon gesprek. De gelegenheid om te spreken en ontvankelijke lezers mis schien tot een ander stijlbesef te brengen had hij, helaas, niet benut. De slotpassage in het kerkbo destukje van ds. De Jong mag ook hier niet ontbreken. Een vrouwelijke kerkganger met ongedekt hoofd of in broekkleding "zou onder an dere oorzaak kunnen zijn dat de Heere Zijn gunst aan de kerkdiensten rechtvaardig moest onttrekken". "En wat zou dat erg zijn. Dan zouden wij zelf de oorzaak daarvan zijn". Men kan zich afvragen of de Katwijkse predikant, toen hij dit opschreef, zich wel vol doende rekenschap heeft ge geven van de houdbaarheid van zijn stelling. Om te beginnen delen menigten serieuze mede-christenen over de hele aardbol die op vatting in het geheel niet. Misschien zal ds. De Jong dat in zijn eigen vakantie kunnen waarnemen. Maar bovendien wordt hier een overigens te respecteren vorm van le vensstijl tot norm gemaakt waarnaar God Zijn genade onder de mensen uitdeelt. Dat lijkt een wettische, wei nig reformatorische gedach-i te. De Reformatie leerde toch weer, dat alleen het geloof doet leven. En dat "genade" (ofwel "gunst des Heeren") rijk en vrij is en zich niet laat inkapselen door menselijke deugden. S. J. DE GROOT Geen dominee. Een synodale werkgroep in de Evangelische landskerk van Hannover is tegen het beroepen van de homosek suele dominee Brinker tot ge meentepredikant. In een verklaring van de werkgroep staat dat in de kerk goede en zin volle taken voor homofiele me dewerkers zeker moeten zijn weggelegd, maar dat Brinkers gedrag op de jongeren van zijn gemeente een "desoriënterend effect" kan hebben. De homofiele dominee wil zijn geaardheid in volle erkenning door kerk en ge meente beleven. De synodale werkgroep zegt in haar verklaring verder dat de kerk de homofiele naaste moraal niet mag discrimineren. Zij zal haar best doen, antwoorden te vinden op de vragen die heden ten dage over homoseksualiteit worden gesteld. Drugs. De diakonie van de her vormde gemeente te Gouda heeft een folder uitgegeven getiteld "In gesprek over drugs". Dit is een eerste stap in het kader van een "drugspreventieproject" van de ze diakonie. De folder bevat praktische raadge vingen en de namen en adressen van een aantal mensen die hulp kunnen bieden. Hij richt zich in de eerste plaats tot ouders. Na een inleiding over drugs en het gebruik ervan worden korte ant woorden gegeven op vragen als: "Wat te doen als uw kind onder invloed van drugs thuis komt?" Het kerkelijke bureau van Gouda is gevestigd aan de Oosthaven 31 aldaar, telefoon 01820-13360. Aangepast. In Aalten (Graaf schap) begint in september een "aangepaste catechisatie", voor kinderen in gezinsvervangende tehuizen voor de verstandelijk gehandicapten die bij particulie ren in die omgeving zijn gehuis vest Er is hiervoor een pastoraal team gevormd dat bestaat uit vier vrouwelijke ouderlingen (her vormd en gereformeerd) en de predikant die met de geestelijke verzorging in de tehuizen is be last. Elke ouderling heeft haar ei gen "huis" ongeacht of zij nu her vormd of gereformeerd is. Cursussen. De opleidingscur sussen voor gemeenteleden vanwege de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk zijn aangepast aan een nieuwe rege ling die de synode van deze kerk heeft vastgesteld. In Zeist zal er voortaan een vierjarige opleiding tot catecheet zijn en in Zeist en Harderwijk een driejarige cursus "theologische vorming van ge meenteleden". De catechetenopleiding vraag een vooropleiding op havo-niveau. Ze geeft de bevoegdheid tot het geven van onderwijs op school en catechisatie, terwijl ook een be noeming tot bijstand in het pas toraat of tot evangelist mogelijk In Zeist beginnen de lessen op 18 augustus, in Harderwijk een week later. Advocaat vraagt optreden DEN HAAG (GPD) - De Haagse advocaat mr. G. Spong heeft of ficieren van justitie in Amster dam, Utrecht en Zwolle ge vraagd op te treden tegen een aantal werkgevers, arbeidsbu reaus en een krant omdat die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan rassendiscrimina tie. Spong treedt op namens de „Werk groep tegen discriminatie op de arbeidsmarkt", waarin organisa ties van Surinamers, Molukkers en buitenlandse arbeiders zitting hebben. De brieven die de Haagse advocaat aan de drie officieren van justitie heeft gestuurd, gaan vergezeld van kopieën van vacaturekaarten uit de openbare vacaturebanken Aanwijzingen zaak Caransa MILAAN (UPI) - De Milanese poli tie heeft gisteren twee Zuidame rikanen gearresteerd, wier bende mogelijk betrokken is geweest bij de ontvoering van Maup Ca ransa in 1977. De arrestanten zijn de Chileen Jose Roberto Perez en de Argentijn Roberto Massimi- liano Ventura. De politie gelooft met deze arrestaties een beslis sende slag te hebben toegebracht aan een internationale bende van ontvoerders, die in grote delen van Europa opereert. van de GAB's in Amsterdam en Utrecht, en van een kopie van een personeelsadvertentie uit het dagblad De Telegraaf.. Op de kaarten en in de advertentie komen discriminerende opmer kingen ten aanzien van kleurlin gen voor. Het gaat daarbij op de vacaturekaarten om opmerkin gen als „geen buitenlanders", „moet Nederlander zijn". In de personeelsadvertentie zoekt een Amsterdams schoonmaakbedrijf „nette Hollandse dames en he- Dat er op de arbeidsmarkt wordt gediscrimineerd, is oud nieuws. Het Openbaar Ministerie, aldus de Werkgroep tegen discrimina tie op de arbeidsmarkt, is daarte gen echter nooit stevig opgetre den. In mei van dit jaar bijvoorbeeld werden door drie PvdA-Tweede- Kamerleden vragen gesteld over de zaken die nu in de brief van Spong staan vermeld. Het Open baar Ministerie nam tot dusver echter niet de moeite op te tre den. Vandaar dat de werkgroep het nu in gerechtelijke stappen heeft gezocht. De werkgroep is verder van plan een zwartboek uit te brengen, waarin de verhalen zijn.opgeno men van gekleurde werkzoeken den die bij het zoeken van een baan gediscrimineerd zijn. Daar toe wordt vanaf heden op grote schaal een stencil verspreid on der de minderheidsgroepen, waarin wordt opgeroepen nega tieve ervaringen aan de werk groep door te geven. MOERBEEK - In het dorp Moerbeek in de gemeente Schagen heeft zich gisteren tijdens het overpompen van gas uit een tankwagen naar een opslagtank van een boerderij een hevige explosie voorgedaan. De chauf feur van de tankwagen werd daarbij ernstig gewond. Als gevolg van de explosie is de boerderij geheel afgebrand. De bewoners zijn ongedeerd gebleven. ADVERTENTIE Kornelis naar De Graafschap ROTTERDAM - Jan van Daal, hulptrainer bij Ajax, krijgt het komende seizoen DS'79, het voormalige FC Dordrecht onder zijn hoede. Een andere eerste di visie-vereniging, De Graafschap, contracteerde Kees Kornelis. De 27-jarige rechtervleugelverdedi- ger heeft de laatste twee jaren voor PEC/Zwolle gespeeld. Cambuur heeft volgend jaar de be schikking over Johnny van Wensveen. De 29-jarige verdedi ger, die het afgelopen seizoen bij Volendam onder contract stond tekende een verbintenis voor één jaar bij de Friese eerste divisie vereniging. Scherpe tijd Tracy Caulkins SAN JUAN (ANP) - De Ameri kaanse zwemster Tracy Caulkins heeft gisteren in San Juan, tij dens de Panamerikaanse Spelen, een nieuw 'Spelenrecord' geves tigd op de 400 meter wisselslag. Zij liet een tijd afdrukken van 4 minuten en 46.05 seconden. Ook haar landgenoot Brian Goodel was succesvol. Op de 400 meter vrije slag kwam hij tot 3 minuten en 53.01 seconden, terwijl Graig Beardsley eveneens voor een re cordverbetering zorgde, nu hij op de 200 meter vlinderslag 2.00.49 nodig had. Coe vestigt wereldrecord OSLO (ANP) - De Brit Sebastian Coe heeft gisteravond tijdens wedstrijden in Oslo de 800 meter afgelegd in 1 minuut 42.33 secon den. Hij was daarmee ruim een seconde sneller dan de Cubaan Alberto Juantorena, die sinds 21 augustus 1977 wereldrecordhou der was met een tijd van 1 minuut 43.43 seconden. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad. Juliar.astraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) Huls sdrss S v p In btofcfettsrs Invullsn! In lector vak|» s v p ssn Mtsr Clientnr Wi|knummer Opzending is gratis m Nrdertand en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heett geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten. Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne men voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw r/h vakantieadres. 'F> vv ft

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19