„Foefjes houden 't vak zo levendig...'' Klachten over behandeling in cel bij politie Kabelnetjes boos op directeur van LWS anan Leiden etappeplaats G. Prevo neemt na 33 jaar afscheid van ELS G0EDK00P#GEZELLIG FIAT 70 JAAR DIESELERVARING. DE SNELLE, STILLE EN EKONOMISCHE DIESELS VAN FIAT. in „Tour de Frats" VRIJDAG 6 JULI 1979 LEIDEN PAGINA 17 LEIDEN - Namens de Stich ting Kabelnetjes heeft de Leidse advocaat mr. M. Teekens jr. een boze brief gestuurd aan de directeur van de Leidse Woning Stichting, de heer C. Streefland. Aanleiding vormen de uitlatingen, die de LWS-directeur deed in deze krant van maandag 2 juli jl. Daarin zei hij onder meer dat gemeenschappelijke an tennes op de flats in het Morskwartier zouden mo gen blijven staan, wanneer tenminste de helft van de huurders dat wil. Volgens mr. Teekens is die verkla ring in strijd met de af spraken die in het overleg tussen de stichting en de woningbouwvereniging zijn gemaakt. Mr. Teekens zegt dat aan het handhaven van de ge- meenschappelyke anten nes nooit de voorwaarde is gekoppeld dat een meer derheid van de huurders daarvoor zou moeten zijn. Wel is vastgelegd dat na der overleg zou worden gepleegd over de kosten die betaald zouden moeten Nater na 40 jaar weg bij Instrumentenmakersschool worden. De verschillen van mening houden verband met de komst van de kabel-tv in deze wijk. De Stichting Kabelnetjes vindt dat flat bewoners de vrijheid moe ten hebben om te kiezen tussen de kabel-tv en de gemeenschappelijke an tenne die nu op het dak staat. In een brief van de LWS aan mr. Teekens van 20 juni jl. zegt directeur Streefland dat de Leidse woning bouwverenigingen des tijds collectief hebben be sloten tot de overdracht van de bestaande antenne installatie aan de kabel televisie. Na het gesprek met de Stichting Kabel netjes is besloten om de gemeenschappelijke an tennes niet zonder meer te verwijderen van de daken. Mr. Teekens vraagt van de LWS-directeur om zijn uitlatingen in het Leids Dagblad te herroepen. Mocht de heer Streefland daartoe niet bereid zijn, dan overweegt mr. Tee kens een kort geding aan te spannen. LEIDEN - "Je kunt er een technische encyclopedie op naslaan, maar dan heb je nog lang niet alle facet ten van het vak instru mentmaken bijeen. Het instrumentmakersvak hangt aan elkaar van al lerlei foefjes die je van el kaar leert. Dat is ook wat dit vak zo levendig houdt". De heer H. R. A. Nater spreekt op boeiende wjjze over zijn werk. Dezer dagen heeft hij, na veertig jaar, officieel afscheid genomen als leraar van de Leidse Instru- mentmakersschool aan de Nieuwssteeg. "Het is een heerlij ke tijd geweest", zegt hij zelf. "Ik heb het een groot voorrecht ge vonden om zolang met jonge mensen te kunnen werken. Dat heeft me jong gehouden". Op een druk bezochte afscheidsre ceptie is hem veel lof toege zwaaid voor alles wat hij heeft gedaan voor de instrumentma- kersschool en voor het Kamer- lingh Onnes Laboratorium waar aan de school verbonden is. Zijn naam zal nog lange tijd een be grip zijn in de instrumentma kerswereld. Niet alleen om de schat aan kennis en ervaring die hij heet en waarmee hij iedereen ten dienste stond. Nater was ook één van de meest markante figu ren van de school en het laborato rium. Wist overal raad op, had een intense belangstelling voor alle mensen en vooral voor de mens achter zijn leerlingen. Hij stond voor iedereen klaar. Alleen, als je bij hem kwam was je voorlopig nog niet weg. Nater is een en thousiast verteller, iets dat hem tijdens de lessen goed van pas kwam. "Sommige leerlingen voeren als ze thuis zijn geen ene barst uit", zegt hij. "Dat kan ik niet hebben. Ik heb altijd geprobeerd om een vuur aan te wakkeren. Om de leerlingen te interresseren voor verschillende zaken, ook als die niet op het technische vlak lagen. Ik probeerde de jongens enthou siast te maken voor allerlei din gen. Ja, ik stond ook wel eens te brullen in de werkplaats. Maar ik ben bijna nooit echt boos ge weest. Inwendig moest ik vaak erg lachen. Ik heb nooit iets op gekropt. Je moet de dingen ne men zoals ze zijn, vind ik. Eén keer was ik echt boos", herin nert hij zich. "Dat was toen een jongen achter mij stond en ik op een gegeven moment een enorme knal hoorde. Ik ben naar hem toegestapt en heb gevraagd: wat ben je nou aan het doen man. Toen bleek dat hij een jachtpa troon uit elkaar had gehaald. De kogeltjes, de schilfertjes bus kruit, alles lag keurig in doosjes om hem heen. Alleen het slag hoedje kreeg hij niet uit elkaar en daar had hij met een spijker en een hamer op geslagen. Normaal tel ik eerst even tot tien maar toen heb ik wel tot honderd staan tel len. Ik heb die jongen voor straf de tuin laten aanharken. Ik ben een hele rare in die dingen. En als iemand eenmaal zijn straf heeft gehad dan is de zaak afgedaan. Ik heb er daarna nooit meer iets over gezegd". Nater "Eén van de leukste dingen in die jaren vond ik om op bezoek te gaan bij de Leidse industrie. Ik heb altijd veel excursies gemaakt naar bedrijven. We konden met de school altijd overal terecht. Wat in die veertig jaar de meeste indruk op mij heeft gemaakt is het werk dat ik voor blinden heb gedaan. Er kwam eens een mevrouw bij mij die was bijna blind. Ze kon nog wel duidelijk schrijven. Alleen de regels stonden scheef en die schreef ze soms door elkaar heen. Dat vond ze erg naar. Mensen voelen zich nu eenmaal erg on gelukkig als anderen hun handi cap bemerken. Ze proberen het altijd te verbergen. Ik heb toen een heel eenvoudig raampje ge maakt waartussen ze rechte re gels kon schrijven. Heel simpel. Maar die mensen zijn door zo'n eenvoudig hulpmiddel gered. Ik heb ook eens voor een blinde dame een teller ontwikkeld voor op een bandrecorder. Er is geen fabriek die dat wil maken, zoiets is veel te duur om in produktie te nemen. De jongens leren natuurlijk veel van dat soort dingen. Als ik met De heer Nater: "Je kunt je werkstuk niet klaar kletsen" iets bezig was riep ik ze er altijd bij. Zo van: jongens kom eens ef- fe kijken hoe je veilig een veertje wikkelt! Er is wel wat veranderd in al die jaren. Als je vroeger een opdracht gaf dan voerden ze die gewoon domweg uit. Tegen woordig gaan ze er eerst uren over staan kletsen. Ik heb heel wat keren geroepen: als je eind van de week klaar wil zijn met die opdracht moetje wel gaan begin nen. Die machines moeten draai en hoor. Je kunt je werkstuk niet klaar kletsen!". Over de beroemde rotzooi in zijn werkplaats zegt hij: "Eén van myn minder goede eigenschap- In het kader van de internationale uitwisseling van christen-jongeren zal medio juli een groep jongeren afkomstig uit de regio Leiden een drie weekse reis ondernemen naar de U.S.A.Zij zullen verblijven bij gastgezin nen in de omgeving van Boston en Indiana om daar kennis te maken met de Amerikaanse kuituur en het gezinsleven. Donkersteeg 11Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. LEIDEN - Op het hoogtepunt van zijn carrière heeft het school hoofd van de Eerste Leidse Schoolvereniging (ELS) G. J. Prevo gisteren afscheid genomen van de ELS. Tijdens een druk be zochte receptie in het nieuwe ge bouw van de school kwam een groot aantal notabelen van de Sleutelstad en bekende figuren uit het sportgebeuren Prevo de hand schudden. Schoolhoofd Prevo heeft gebruik gemaakt van de eenmalige aan bieding van de minister van on derwijs. Voor mei moesten schoolhoofden die ouder waren dan zestig jaar laten weten of zij met vervroegd pensioen wilden gaan. Prevo heeft daar, zoals hij zelf zegt, "lang over moeten den ken en er langdurig met vrienden en bekenden over moeten pra ten". Hij besloot met pensioen te gaan. Prevo begon zijn loopbaan als on derwijzer in 1937 aan verschil lende Leidse scholen. In februari '46 kwam hij naar de Eerste Leid se Schoolvereniging, waar hij m 1962 hoofd van de school werd. Niet alleen in het onderwys, maar ook op andere gebieden, vooral op die van de sport, was Prevo actief. Als oud-voorzitter en ere lid van de voetbalclub ASC heeft hij zijn sporen verdient. "En nu gaat diezelfde Prevo na 33 jaar trouwe dienst bij de ELS met pensioen", zegt het nieuwe schoolhoofd P. Bodoux in de schoolkrant die ter gelegenheid van het vertrek van Prevo is uit gegeven. "Het zal een vreemd idee zijn om hem niet meer dage lijks op de school te zien, maar een echt afscheid zal het niet zijn, omdat Prevo dicht bij de school woont en nog vast een keertje zal komen aanwippen". De deelnemers van de Tour de Frats komen uit het gehele land. maar Leiden heeft daarin altijd een groot aandeel gehad. Dat was mede te danken aan het werk van "Ome" Joop Vervoorn, de secre taris van de tour. Jongeren uit Leiden die dit jaar nog willen deelnemen kunnen zich nog bij hem opgeven: adres Van Hoo- gendorpstraat 36a. De Tour de Frats duurt tien dagen en er wordt een afstand van 600 kilo meter gereden. De deelnemers worden ingedeeld in ploegen van zes renners. Voor het behalen van de gele of de groene trui gaat het er niet om zo hard mogelijk te rijden. Punten kunnen behaald worden door or delijk te rijden, een goede grap uit te halen of gewoon niet al te veel op te vallen. Bovendien be staan er plannen om een wed strijd "langzaam rijden" te hou den. De tocht voert dit jaar onder meer naar Belgiè waar men te gast zal zijn van een jeugddorp. pen is dat ik alles wil bewaren. Het is geen verzamelwoede hoor, ik dacht altijd misschien kan ik er nog wel eens iemand een plezier mee doen. Ik ben wel aan het op ruimen geweest, maar dat schoot niet hard op. Elk dingetje dat ik vind daar zit weer een heel ver haal aan vast hé. En dat vertel ik dan weer aan de jongens. Ja, ik zal nog wel eens een keertj e terug moeten komen om mijn opvolger wegwijs te maken", zegt hij glun derend over zijn brilleglazen heenkijkend. Zijn woorden ver raden dat hij dat helemaal niet erg zal vinden. JAN RIJSDAM Jongeren uit Leidse regio naar Amerika LEIDEN - Ongeveer 100 jongeren zullen half juli een drie-weekse reis ondernemen naar de Ver enigde Staten van Amerika. Veertien zijn afkomstig uit de Leidse regio. Dit gebeurt in het kader van de internationale uit wisselingen door de organisatie "Operation Friendship". Het is een organisatie, die de vriend schap wil bevorderen in de we reld. De deelnemers zullen ver blijven bij Amerikaanse gastge zinnen. Het is de bedoeling dat ze kennis zullen maken met de cul tuur, en het gezinsleven van Amerika. Toen "Operation Friendship" een oproep geplaatst had aan belangstellende jonge ren in de regeio Leiden om een reis te maken naar Amerika, bleek dat de belangstelling bij zonder groot was. Tijdens bij eenkomsten in de afgelopen win ter en het voorjaar werden zowel de deelnemers aan de reis als de ouders geïnformeerd over de gang van zaken. Volgend jaar komen de Amerikaanse jongeren naar Leiden. De Leidse afdeling van "Operation Friendship", zal dan een fancy fair organiseren om geld in te zamelen, zodat men de Amerikaanse jongeren een warme ontvangst kan voor berei den. LEIDEN - 'Twee dagen en twee nachten heb ik vastgezeten op het Leidse politiebureau. Al die tijd heb ik in een vunzigge cel ge zeten die niet werd schoonge- houden. Je krijgt daar aan de Zonneveldstraat gewoon een middeleeuwse behandeling". Aan het woord i5 de in Leiden woonachtige C. F. Ottenhof. Woensdag 20 juni werd hy gear resteerd op verdenking van brandstichting en overgebracht naar het bureau aan de Zonne veldstraat Over de behandeling die hij daar kreeg is de Leidenaar volstrekt niet te spreken. Hij somt de volgende Wachten op: "Ondanks dat ik daar nadrukke lijk om vroeg mocht ik mij 's och tends niet wassen. "Het is hier geen hotel", kreeg ik te horen. De hele dag heb ik op mijn blote voe ten in de cel moeten rondlopen en pas om elf uur 's avonds kreeg ik m'n bed. Slapen was er nauwe lijks bij want men liet de TL- lampen voluit branden. Ik ge bruik ook medicijnen, die moest ik bij de wacht inleveren. Tijdens my n verblijf in de cel kon ik niets van die medicijnen krijgen on danks dat ik daar om vroeg. Ook werd de communicatie met de cel verbroken doordat de bel werd afgezet, wat ik vreselijk onver antwoordelijk vind". De verbolgen Ottenhof vervolgt "Het meest onredelijke is dat terwijl men een bekentenis had van een andere jongeman mij nog een nacht en bijna een volle dag heeft vastgehouden. Het ergste van alles is datje tegen deze wan toestanden niets kunt doen". Bij de Leidse politie is men het met dit laatste beslist niet eens. Commissaris Cornelisse: "Als iemand een klacht heeft over het optreden van de politie dan kan er hier, bij ons Wachtenbureau, een Wacht worden ingediend of anders bij de officier van justitie. In dit geval is dat niet gebeurt dus weiger ik ook om commentaar te geven". Geen werk, wel 10.000 gulden LEIDEN - Een onbekende man heeft gistermiddag uit het kan toortje van een grossierderij aan de Herengracht een cassette met tienduizend gulden gestolen. De man heeft zich rond vijf uur enige tijd alleen in het bedryf bevon den. Toen een personeelslid op hem af kwam vroeg hy of er werk voor hem was bij het bedryf. Toen dat niet het geval was, vroeg hy of hij een pakje sigaretten kon kopen. Ook dat kon niet en de man verdween. Ongeveereen uur later werd de diefstal ontdekt. De man moet tussen de twintig en vijfentwintig jaar zyn, zijn sig nalement is via het personeelslid bij de politie bekend. Voor dieselexpert Fiat was de benzinemotor de enige belangrijke konkurrent bij de ontwikkeling van een hypermoderne diesel voor personenwagens. Het resultaat is een snelle, stille en ekonomische dieselmotor. 2,5 liter. Standaard 5-versnellingsbak. Vermogen 53 kW (72 DIN pk). Top 150 km/p.u. Imp. Leonard Lang b.v., Daniel Goedkoopstraat 9, 1096 BD Amsterdam, Tel. (020; -924888. LEIDEN - Deze maand start voor de 44ste maal in successie de Tour de Frats, een jeugdwieler- ronde voor jongens en meiges van 11 tot en met 14 jaar. Leiden dat al vele jaren start- of fmish- plaats is geweest van deze ronde is dit jaar etappeplaats. Op 24 juli stelt de voetbalvereniging "Lei den" de nieuwe kantine beschik baar om daar de 100 deelnemers na afloop van de tweede etappe van Amsterdam naar Leiden te laten overnachten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17