Ploeg van Post sleurt Ulli Sutter naar vierde plaats KUIPER: JN ALPEN KOM IK TERUG Zoetemelk: „Hinault beter dan vorig jaar" Maar Hinault loopt uit TOUR IN CIJFERS Yan Looy betrapt op gebruik van doping VRIJDAG 6 JULI 1979 PAGINA 13 5? 55 LE HAVRE (GPD) - Hennie Kuiper^ toogde Kuiper, een halve minuut in de rust van zijn hotelkamer, ver van het lawaai dat de Fran sen maakten voor Bernard Hi nault: diep teleurgesteld, maar het hoofd fier omhoog. ,Een slech te dag is nog geen slechte Tour", bedacht hij ter ondersteuning van zijn zwaar geteisterde mo reel. Met de energie die nodig is om licht te blijven zien waar het erg don ker werd, roffelde hij er de moed gevende volzinnen met gemak uit ,fas in Parijs zullen we weten of ik de Tour verloren heb". En: Jk rij niet voor een tweede plaats. Ik ben hier gekomen voor de eerste en mijn instelling is na deze te leurstelling in de ploegenrijdrit niet veranderd". Geen woord over het hopeloze van zijn uitgangspositie, die zo uit zichtloos werd door een verlies van 3.47 in de ploegentijdrit, waardoor de totale achterstand op 430 kwam.Natuurlijk zal ik niet zeggen dat dat niks is", be- betekent heel wat. Dat weet ik ook wel. Het zou dwaas zijn om me te onttrekken aan de realiteit. En dat is de realiteit: vier en een hal ve minuut achter. Ik besef na tuurlijk goed dat Hinault zich in deze Tour als een hele grote mijn heer houdt..." Aan het hoofd van zijn onvermoei baar lijkende ploeg (Zoetemelk: Jk snap niet hoe die jongens dit allemaal kunnen opbrengen"), had Bernard Hinault op de ne gende Tour-dag weer eens aardig huis gehoudenHij reed Joop Zoe temelk tot diens verbijstering („Op zo'n groot verschil rekende ik niet") naar een achterstand van 54 seconden; hij duwde Hen nie Kuiper terug haar een zeven de plaats in het algemeen klasse ment en hij schoof de nog steeds met blessurepijn tobbende Agos- tinho 1 minuut en 43 seconden verder weg. Daarmee verpletter de de onverzettelijke Breton op spectaculaire manier de grote Somberheid troef in huize-Kuiper. Mistroostig luistert Ine Kuiper naar de woorden van manlief Hennie, die NOS-verslaggever Mart Smeets 'het waarom' van zijn nederlaag in de ploegentijdrit verduide lijkt. stapel prognoses die Hennie Kui per of Joop Zoetemelk als de nieuwe gele-truidrager hadden aangewezen. Hennie Kuiper, die gezien de resul taten van de eerste ploegentijdrit zo sterk favoriet was voor de eer ste plaats: ,Je weet dat de koers pas op de streep gewonnen is. maar vanmorgen voelde ik me toch wel verschrikkelijk zeker". Een opeenhoping van tegenslag, degradeerde Hennie Kuiper van kanshebber tot outsider. Zijn meesterknecht José de Cauwer: Wat we ons voorstelden als een triomfrit, werd een cavalerie- tocht". De narigheid begon kort na het ver trek met het lek-rijden van Bour- reau, op wie Hezard en Bossis wachtten. Enkele kilometers ver der brak het ritme totaal toen Duclos-Lassalle bandbreuk kreeg ev nis aevolg daarvan viel. Bijna een kilometer moest de ploeg een slakkengangetje aanhouden om hem te laten bijkomen. Nog geen vijf minuten later reed Duclos- Lassalle andermaal plat; vervol gens kregen De Cauwer en Perret een lekke band en ging Esclassan vanwege alle geleverde inspan ningen uit de wielen. Hennie Kuiper, bij het overzien van die enorme pech: ,JIet is triest als je kansen op zo'n manier om zeep worden geholpen. Maar ja, wat doe je eraan..." Dat is inderdaad de vraag: wat doet Hennie Kuiper eraan. Vol optimisme: Jk leg me er niet bij neer. Om te bereiken waarvoor ik hier ben gekomen, zal ik iets moe ten ondernemen. Dat kan nie anders. En voor mij betekent da proberen om in de Alpen een ga te slaan. Die bergen liggen me be ter dan de Pyreneeën" BELGIE IN.. 10e ET.-124 km- 7 JULI Uitslag van de achtste etappe, een ploegentijdrit van Deaville naar Le Havre over 90.2 km is* 1. Post 1.50.27,2. Guimard 1.50.33,3. Jossart 1.50.35, 4. Danguillaume 1.50.27, 5. Huysmans 1.52.16, 6. de Muer 1.54.20, 7. Pezzi 1.54.38, 8. De Bruyne 1.55.29, 9. Lelanque 1.56.58, 10. Lauwers 1.56.59, 11. Ferretti 1.57.30,12. Everaert 1.58.17,13. Boi- fava 1.58.41, 14. Geminiani 2.00.35, en 15. Sam Emeterio 2.04.52. LE HAVRE - De renners van Peter Post schreeuwden het uit van pure vreugde. Zij hadden zich weer de sterksten van de sterken getoond. Zes seconden sneller dan de ploeg van Hinault; twaalf seconden beter dan Thurau en diens metgezellen; precies een minuut eerder aan de eindstreep dan de formatie van Zoetemelk. Een schitte rende overwinning in een alles vragende ploegentijdrit over ruim 90 kilometer. De leider van de winnende ploeg, Peter Post. Het algemeen klassement: 1. Hinault (Fra-Guimard) 30.42.54, 2. Zoetemelk (Ned-Danguillaume) op 1.18, 3. Nilsson (Zwe-Danguil- laume) op 2.40,4. Sutter (Zwi-Post) op 2.41, 5. Agistinho (Por-Huys- mans) op 4.05, 6. Bernaudeau (Fra- Guimard) op 4.29,7. Verlinden (Bel- Jossart) op 4.30, 8. Kuiper (Ned-De Muer) op 4.31, 9. Dierickx (Bel-Jos- sart) op 6.41, 10. Villemiane (Fra- Guimard) op 6.51, 11. Baronchelli (Ita-Pezzi) op 9.09, 12. Seznec (Fra- Danguillaume) op 11.33,13. Van de Velde (Ned-Post) op 12.18, 14. Wel lens (Bei-Post) op 12.45, 15. Hezard (Fra-De Muer) op 12.49, 16. Sche pers (Bel-De Bruyne) op 13.04, 17. Lubberding (Ned-Post) op 13.44,18. Maas (Ned-De Bruyne) op 14.04,19. Bittinger (Fra-Huysmans) op 14.49, 20. Martinez (Fra-Everaert) op 15.04,21. Battaglin (Ita-Boifava) op 15.33, 22. Criquielion (Bel-Lelan- que) op 16.22, 23. Pevenage (Bel- Jossart) op 17.02, 24. Pollentier (Bel-Lauwers) op 17.11, 25. De Muynck (Bel-Ferretti) op 17.32. Algemeen ploegenklassement: Guimard 123.17.13, 2. Post 123.22.55, 3. Danguillaume 123.27.02, 4. Jossart 123.35.37, 5. Huysmans 123.36.01, 6. De Muer 124.13.50, 8. De Bruyne. Tegenover de blijdschap van de ploeg van Post vormde de ont goocheling van Hennie Kuiper een schril contrast. Hij immers was de grote verliezer van deze krachtenslopende etappe, waarin zijn ploeg niet verder kwam dan de zesde plaats. Zijn achterstand op gele-truidrager Hinault groei de tot 4 minuten en 30 seconden. Vergeleken met Zoetemelk, die bijna een minuut op Hinault ver speelde, leek de klap voor Kuiper verdacht veel op een knock-out, ofschoon hij de eerste was om dit tegen te spreken. „Het is nog geen verloren zaak zei hij, en Joop Zoetemelk hield er, wat zijn persoonlijke toekomstvisie be trof, dezelfde mening op na. De ploeg van Peter Post sleepte tussen Deauville en Le Havre niet alleen de vijfde overwinning in welgeteld negen dagen uit het vuur, maar zij sleurden dank zij hun sneltreinvaart bovendien hun bestgeklasseerde man, de Zwitser Ulli Sutter, naar de vier de plaats in de totaalrangschik king. Sutter had zijn teamgeno ten overigens niet tot aan de eindstreep op de Avenue Foch kunnen volgen. Zou hij in dezelf de tijd als Knetemann, Raas, Lubberding en Wellens binnen gekomen zijn, dan had hij nu zelfs op de derde plaats getroond. Geen ranmp „Geen ramp", aldus Sutter. „We zijn nog niet op de helft van de Tour. Belangrijker is dat ik mor gen (vandaag - red.) zonder kleer scheuren in Roubaix arriveer. In de slotfase moeten we door de Hel van het Noorden. Ik heb daar nog nooit gereden, ofschoon ik toch reeds een aantal seizoenen bij de profs heb doorgebracht. Na alles wat ik over de klassieker Pa- rijs-Roubaix gelezen en gehoord heb, moet het in die slotfase in derdaad een echte hel zijn. Op 32- jarige leeftijd maak ik zo'n koers voor het eerst mee. Ik ben dus eigenlijk nog een leerling". Dat Ulli Sutter de laatste kilome- LE HAVRE (GPD) - De Belg Frans van Looy is betrapt op het gebruik van verboden stimulantia. Van Looy moest na afloop van de eerste etappe Fleurance-Luchon naar de controle. Toen hij positief werd bevonden vroeg Van Looy, die deel uitmaakt van de KAS-ploeg met als kopman Lucien van Impe, een contra-expertise aan. Het resultaat hiervan was precies eender als bij het eerste onderzoek. Van Looy kreeg een tijdstraf van tien minuten, werd teruggezet naar de laatste plaats in het etappeklassement en moet een boete van duizend Zwitserse francs betalen. Tevens werd hij een maand voorwaardelijk geschorst. Overigens behoort Frans van Looy niet meer tot de deelne mers aandeTour 1979. Op de vijfde dag verscheen hij wegens ziekte niet meer aan de start ters van de ploegentijdrit het con tact met de anderen verloor, was enerzijds geen schande. Want de vaart van Knetemann c.s. was verschrikkelijk hoog. Leo van Vliet, die op een gegeven mo ment evenals Sutter sterren op klaarlichte dag zag, merkte op: „Niet te geloven. Knetemann leek wel een trein". Anderzijds was het verlies van Ulli Sutter ook te wijten aan te weinig routi ne in dit werk, dat als geen andere ploeg door de formatie van Post wordt beheerst. Toen de renners van Peter Post het karwei achter de rug hadden en tegelijkertijd de hoop van Thurau c.s. op de overwinning in rook op ging (tot de binnenkomst van de Post-ploeg had het team van Thurau de beste tijd laten af drukken) werd de spanning groot. Het wachten was immers op gele-truidrager Hinault en diens plöegmakkers. Zij waren vijf minuten later dan de volge lingen van Post van start ge gaan. „Ik heb wel eens beter gereden", zei Jan Raas tijdens die wachttijd. „Rustig blijven, mannen", voeg de Knetemann glimlachend aan de woorden van zijn ploegmak- ker toe. „We kunnen nu niets meer doen. laat alles maar over aan de Heilige Geest. Hij zal toch zeker niet tegen ons zijn". "Fantastisch" Op het moment dat de gele trui van Hinault in de laatste bocht naar de finish zichtbaar werd, had Pe ter Post het al bekeken. „We red den het. We redden het", riep hij. „mannen, fantastisch", en Peter Post begon zijn renners reeds te feliciteren toen de tijd van Hi- nault's team nog niet geheel en al bekendgemaakt was. Op acht kilometer van het einde was Peter Post overigens nog niet zeker van de overwinning ge weest. „Hij kwam naast ons rij den met de mededeling dat de ploeg van Hinault dat moment nog het snelste was. Je begrijpt dat we toen nog eens extra diep in de beugel zijn gegaan", vertelde Na de inspanningen tijdens de ploegentijdrit was er voor de Post-ploeg ruimte tot ontspanningMet name Henk Lubberding rechtsvermaakte zich kostelijk op het erepodium, waarbij hij "houvast" zocht bij de Tourmiss. Tot zichtbaar genoegen van die laatste overigens Henk Lubberding. De winnaar van daags tevoren, Leo van Vliet, zei: „Ik had reeds alles gegeven. De slotfase was te veel voor mij. Aan de ene kant is het jammer dat je niet tot het laatst erbij kunt blijven, anderzijds is het beter om alles uit de kast te rijden en daar na af te haken. Dan heeft de ploeg meer aan je wanneer je niet meer je deel aan het kopwerk kunt le veren". Het secondenspel tussen de drie snelste teams duurde van begin tot einde. Noch de formatie van Zoetemelk (alhoewel ruim 80 ki lometer op minder dan een mi nuut), noch de ploeg van Agos- tinho, noch Kuiper en zijn ploeg genoten konden daaraan iets ver anderen. „Ik heb gehoord dat de ploeg van Kuiper vijf keer met een lekke tube heeft moeten af rekenen", aluds Knetemann. „Dat is natuurlijk een flinke por tie tegenslag, maar het kan toch niet als enig excuus gelden voor de grote achterstand ten opzichte van ons". Leidersrol Na 18 km hadden Thurau en de overige leden van zijn ploeg twee seconden op Hinault c.s. en zeven v seconden op de ploeg van Post moeten prijsgeven. Dertig kilo meter verder stond de ploeg van Thurau nog steeds derde, maar nu was Hinault met z'n ploeg eer ste. De formatie van Post hadden drie seconden achterstand. Daarna was de leidersrol vrijwel constant in handen van de latere winnaars. Commentaar van Ger- rie Knetemann: „In zo'n ploegen tijdrit kun je amper nog denken. Het is alleen maar rijden, rijden. Zo hard mogelijk". Jan Raas, Lubberding en Van de Velde, alsook Paul Wellens reali seerden zich in de vreugdevolle momenten ook weer hoeveel mooier het allemaal nog had kunnen zijn als ze vorige week za terdag, in de Pyreneeën-etappe, de slag niet hadden gemist. Voor Johan van de Velde was er overi gens nog een extraatje. De over winning in de tijdrit, die hij zes seconden later dan de gangma kers van het team afsloot, deed hem in het klassement van de jongeren oprukken naar de tweede plaats. Jean-René Ber naudeau is de enige die hem daarin nog voorafgaat. De marge tussen de twee bedraagt-ruim ze ven minuten. LE HAVRE - De gevolgen van de ploegentijdrit tussen Deauville en Le Havre heb ben Joop Zoetemelk getem perd in zijn optimisme. Of schoon hij zich, net als Hen nie Kuiper, nog geen verlie zer wil voelen, heeft hij wel de bereidheid om vast te stellen dat zijn kansen in an derhalve week Tour flink ge leden hebben. Zoetemelk: "Eerlijk is eerlijk: wat Hinault tot op heden liet zien, vind ik indrukwek kend. Je kunt je natuurlijk afvragen of hij dat nog twee weken volhoudt, maar voor lopig doet-ie het toch alle maal maar. Ik sta er iedere dag weer van te kijken. Hij rijdt voor elke trui die hij kan krijgen, hij sprint mee voor elk puntje en elke se conde bonificatie, hij waagt demarrages en wat ik hoor van de manier waarop hij zich op kop zette in de ploe gentijdritten, is hij daarbij ook nogal tekeer gegaan". "Hij maakt op mij een veel sterkere indruk dan vorig jaar. Veel zelfverzekerder ook. Plus dat hij een gewel dige ploeg rond zich heeft. Wat die jongens voor hem doen. kunnen mijn ploeg maats niet opbrengen. Hij is aan deze Tour begonnen als de grote favoriet en dat maakte hij de afgelopen da gen helemaal waar". "Ik blijf hopen op een goede slag in de Alpen, waar ik nog wel wat verschuivingen in het klassement verwacht, omdat daar een paar onbe kende, moeilijke cols in de etappes zitten. Een achter stand van 1.18 is niets om de moed te verliezen, maar ik sta verder van Hinault dan ik voor de start verwachtte. De 54 seconden die ik van daag verloor, zijn voor mij een grote tegenvaller. Ik wist dat ik wat zou verliezen, maar dat het zoveel zou wor den, had ik nooit gedacht". Boetes voor vier leden Post-ploeg LE HAVRE - De achterstand van Jan Raas op Bernard Hi nault in het puntenklasse ment is met 15 punten ver meerderd. Dit als gevolg van een streef die Raas kreeg in de ploegentijdrit Hij had daar in, evenals trouwens zijn ploeggenoten Lubberding, Wellens en Knetemann, gere den na eerst de reclame van het rugnummer verwijderd te hebben Dat betekende voor de vier leden van de Post-ploeg 15 strafpunten, 25 gulden en 15 seconden straf in het indi viduele klassement. Voor Knetemann, die eerder ook al aan zijn rugnummer geknipt had, was de straf groter: 25 punten, 30 seconden tijdstraf en 50 gulden boete. Omdat hij niet in de groene trui had gekoerst, zoals reglemen tair voorgeschreven is aan nummer twee van het pun- tenklasement indien de ei genlijke leider reeds in het be zit van het geel is, kreeg Raas nog een extra-boete van 75 gulden. Peter Past moest f 50 betalen, omdat hij Raas met verplicht had in het groen te rijden. O/MM/ O'CONNORS M£T Tn ROSEPJPPC CéPO£LOPJTPS P\ TE6PM -rJ VI PPP/jCNAfP/£-M£PJ4 L SCORE 'VAMOM J£ P/£ &4C. N/£7a OCONNOPS S££V££PT - NU OP t/OlLE KPOCNT. M£T£EN lv/\NNOOPS SPPONO Da/NT ZA NAA& re nap

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13