Goede oogst van filmacademie Televisie vertoont thriller van Chahrol DE AANSLAG OP GENERAAL PATTON 'Martijn'; vlot vrolijk en nog spannend ook Films deze week Mickey Mouse viert verjaardag met film Eindexamen 1979 met waardevolle resultaten VRIJDAG 6 JULI 1979 FILM PAGINA II Blijvers "De Ijzervreter" - Charles Bronson in moordpartijen ver wikkeld, Lido 1, Leiden. "The Deerhunter" - Knap ge maakte füm over drie vrienden, Lido 2, Leiden. "Animal House" - Amerikaan se studentenlol is kennelijk lang leven beschoren, Lido 3, Leiden. "Hallelujah voor een paar vuisten" - Duo Specer-Hill. Trianon, Leiden, Euro 1. Al phen. "Waterschapsheuvel" - Konij nen getekend voor niet al te jonge kinderen. Studio, Leiden. "Haastige spoed is zelden goed" - Victor Lanoux en Pier re Richard op de vlucht voor de politie, Euro 3, Alphen. Sexfilms "Sexhuis Rosemary" - Rex, Leiden. "Sexworld" - Euro 4, Alphen. Nieuw in Alphen "SOS Concorde" - Reclame film voor vliegtuig van Frans- Britse makelij, Euro 2, Alphen. Kindermatinee "De schat in het zilvermeer" - Camera, Leiden. "Martijn en de magiër" - Lido 2, Leiden. "Tom en Jerry" - Lido 3, Lei den. "50 Jaar Mickey Mouse" - Stu dio, Leiden. "Peter Pan" - Euro 4, Alphen. Nachtfilms "M.A.S.H." - Camera, Leiden. "Sexamen" - Rex, Leiden. "De nieuwe Centurions" - Euro 1, Alphen. "SOS Concorde" - Euro 2, Al phen. "Taxi Driver"-Euro 3. Alphen. "Schulmadchen porno" - Euro 4, Alphen. Haagse bioscopen "Haastige spoed is zelden goed", da. 2.30.7.00,9 15 uur. zo. 2.00,4.15.7.00,9.15 uur. Apollo 1. al. "Pas op of we slaan d'r op", da. 2.00, 7.30, 9.45 uur, zo. 1.30, 7.30 en 9.45 uur, Apollo 2, 12 jr. "Gejaagd door de wind", da. 2.00 en 7.30 uur, Asta, 12 jr. Up in smoke", da. 2.00. 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. Bijou, 16 jr. "Cosi come sei". da. 2.15,7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15. 7.15 en 9.30 uur, Calypso, 16 jr. "Rovenche of the Pink Pan ther", da. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.30, 7.00 en 9.30 uur, Camera, al. "Twee vrouwen", da. 7.00 en 9.30 uur, Cineac 3, 16 jr. The Passage", da. 2.00, 6 45 en 9 15 uur. zo. 1.30, 4.15. t, 45 CB 9.15 uur, Corso, 16 jr. "Waterschapsheuvel", do., ma., di. en woe. 8.15 uur, vr. en za. 7 00 en 9.30 uur, do., vr., ma en di. ook 2.00 uur. zo. 3.30.7.00 en 9.30 UUT, Du Midi. al. "Once upon a time in the West", /a., n, CO WQie. 145fl n 1 I I overige dagen 1.45 en 7.45 uur, Euro. 12jr. "Arabian adventure", da. 2.00, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15. 4.00. 6.45 en 9.30 uur, Metropole 1,12 jr. The Deerhunter", da. 2.00 en 8.00 uur, Metropole 2, 16 )l •The Wiz", da. 2.00. 6.45 en 9.30 uur, Metropole 3, al. "Animal House", da. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15.4 00 6.45 til 9.30 uur, Metropole 4. al. "La cage aux folies", da. 2.00, 6 45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 4 00. 6.45 en 9.30 uur, Metropole 5, al. "Kelly's heroes", da. 8.15 uur, Odeon 1. 12 ir. "Kingdom of the spiders", da. 2.00, 6.45 en 9.15, zo. ook 4.30 uur, Odeon 2, 16 jr. "La vie devant sof. da. 6.45 en 9 15 uur, Odeon 3, 16 jr. "Atlantis, de verzonken stad", da. 1.45.6.45 en 9 30 uur. zo 1 45, 4 15, 6.45 en 9.30 uur, Odeon 4, al. "Hallelujah voor een paar vuis ten". da. 2.00. 7.00 en 9.30 uur, /.i i 3u. 4 00,7.00«n980uur, Passage, 12 jr. "Haastige spoed is zelden goed", da 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 1.00, 7.00 en 9.30 uur. Studio 2000. al. "Confidences pour confiden ces". da. 2.00. 7 00 en 9.30 uur. De Uitkyk, 16 jr. 'La femme infièle' met Stéphane Audran in de hoofdrol HILVERSUM (GPD) - Claude Chabrol, kampioen in het kat-en-muisspel, leverde tien jaar geleden met „La femme infidèle" (De ontrouwe vrouw) een van zijn vermaarde psychologische thrillers af, waarin hy zijn voor liefde voor steeds veranderende verstandhoudingen, voor het slopen van de mooie voorgevels der bourgeoisie en voor de trucs van collega Hitchcock kon botvieren. De VARA brengt er zaterdagavond een ele gant soort spanning mee in de huiskamer. Chabrol introduceert sluw een ogenschijnlijk harmonieus gezinnetje - papa de forens, mevrouw en een jong van negen - dat in zeer goede doen een luisterrijk landhuisje bij Versailles bewoont, rondom in de rozen. Smaakvol tot en met het aardappelmesje, een melkwitte Mercedes in de garage, een gedienstige bij de oven en een goede jaargang in de wijnkel der. Maar als meneer een keer plotseling de kamer binnenkomt, schrikt mevrouw zich bij de telefoon een hoedje. „Verkeerd verbonden", verze kert ze op verdachte toon. Het eerste zaadj e van de twij fel is gezaaid. Inderdaad: hoewel ze van hem houdt bedriegt Hélène haar al wat oudere en een beetje saaie Charles met de óók al welgestelde schrijver Victor. Vermoedens worden zekerheid als een ongaarne in de ami genomen privé-detective zijn speurwerk heeft verricht. Terwijl thuis het zoontje zijn tiende verjaardag viert, speelt Charles bij Victor thuis de ruimden kende cynicus. Maar plotseling krijgen woede en verdriet de overhand en vermoordt hij de rivaal. Hitchcock kan goedkeurend toekijken als daarna het lijk moet worden weggewerkt. „La femme infidèle" is een subtiel gespeeld spel met schijn en werkelijk heid, leugen en waarheid en ook een verfijnd spel met gezichten, de mooiste manier om karakters te ontleden. Stéphane Audran (mevrouw Chabrol), Michel Bouquet en Maurice Ronet waren het ideale „mate riaal", waarmee Chabrol zijn bedoelingen kon verwezenlijken. (Nederland 1, 21.55 uur). 'Brass Target"; regierJohn Hough; hoofdroIIen:John Cas savetes, Sophia Loren en Max von Sydow; theater:Luxor; 12 jaar. Gebeurt dat op hetzelfde niveau als in "Brass Target", dan is dat verre van een ramp. De Britse regisseur John Hough torent met zijn pro- dukt namelijk ver uit boven wat gebruikelijk is in dit genre. Be kwame acteurs en actrices, een fraai decor met opvallend mooie kleuren en een goede dosering van de spanning, tillen dit op zich onwaarschijnlijke verhaaltje naar een nogal wat denkwerk vergende maar niettemin uitste kende thriller. Het verhaal speelt zich af tegen de achtergrond van het verwoeste Frankfurt, vlak na de oorlog, en dus bezet door de Amerikanen. Een wagon met goud wordt on derschept in een tunnel. Een do delijk gas schakelt de in ruime getale aanwezige militaire politie uit en de kostbare lading wordt ingepikt. Joe de Lucca, een Ama- rikaans majoor die in de oorlog een soortgelijke stunt uithaalde met een trein vol Duitse soldaten, wordt door de Amerikaanse in lichtingendienst ingeschakeld om de daders op te sporen. Die dient hij te zoeken in de hoogste kringen, tot aan de staf toe. Ook Patton, wiens naast medewerker bij de zaak is betrokken, stort zich na enkele snerende opmer kingen van de Russen op de zaak en dat wordt de samenzweerders te gortig. De befaamde huur moordenaar Martin Webber wordt ingeschakeld om Patton uit te schakelen. Dat lukt, maar De Lucca is inmiddels al een heel eind met zijn onderzoek. Op papier ziet dit verhaaltje er vast niet erg hoopvol uit, en het is dan ook de verdienste van Hough, die zich tot nu toe voornamelijk met televisie bezig hield, dit verhaal tje tot een spannend geheel te hebben gemaakt. "Brass Target" zou wel eens het begin van een mooie carrière kunnen zijn. BART JUNGMAN NEDERLANDSE FILMWEEK IN DE SOWJET-UNIE MOSKOU (GPD) - In drie steden in de Sowjet-Unie wordt een aantal Nederlandse films vertoond in het kader van de eerste Nederlandse filmweek die in dit land wordt georganiseerd. Deze manifestatie van Nederlandse filmkunst werd in Moskou geopend met de vertoning van de film "Rembrandt" van Jos Stelling. Andere films die het Russische publiek kan gaan zien zijn 'Max Havelaar' (Fons Rademakers), 'Een stille liefde' (René van Nie), Pastorale (Wim Verstappen) en 'Wan Pipel' (Pim de la Parra). De keuze voor de filmweek is gedaan door de Sowjet- autoriteiten, die naast zeven speelfilms ook nog een tiental korte films en documentaires hebben uitgezocht. De Russische organisatie Sowinterfest organiseert de Nederlandse film week in het kader van het cultureel akkoord tussen Nederland en de Sowjet-Unie. In november komen de Russen naar Nederland om ons publiek kennis te laten maken met een aantal Russische films. '50 jaar Mickey Mouse"; Studio, Leiden; alle leeftijden. Ongetwijfeld de enige muis ter we reld die Abraham heeft gezien is Mickey Mouse. En al zijn zijn ac tiviteiten met het overlijden van zijn schepper Walt Disney min der geworden, hij is nog steeds in trek bij de jeugd. Vandaar een greep uit de beste Mickey Mouse-films, een paar flitsen uit de prille jeugd van de beroemde muis, toen kleur en geluid nog niet in de filmwereld waren doorgedrongen en wat filmopnamen van de Mickey Mouse-telefoons, -potloden, -speelgocdpoppetjcs e.d. die uit zijn filmsuccessen zijn voortge komen. Tot slot nog enkele beelden van Disney-World, waarin de muis als een mensgrote pop rondhuppelt en het overzicht is compleet. En nu maar hopen dat het gaat rege nen. zodat de lieve jeugd zijn hart aan de tekenmuis kan ophalen. ANNEMIEK RUYGROK "Martijn en de Magiër", familie film, in de hoofdrollen Bart Gabriëlse, Cor van Rijn, Mariël- le Violet, Lex Goudsmit, Jeroen Krabbé, Alexander Pola, Joost Prinsen. Alle leeftijden. Thea ter: Lido 2. De laatste paar jaar zijn er aardig wat Nederlandse speelfilms voor de categorie jong en oud op de markt verschenen. De meest in het oog lopende waren "Peter en de Vliegende Autobus" en "Pin keltje". Van de maker van "Pe ter', Karst van der Meulen, is gis teren een nieuw werkstuk in roulatie gebracht: "Martijn en de Magiër". Het is het verhaal van een jongen (gespeeld door de 15-jarige Bart Gabriëlse) die een wat verweesd bestaan leidt. Zijn ouders zijn slovende middenstanders, die alle energie nodig hebben om hun snuisterijen-zaak draaiende te houden. Voor Martijn is bitter weinig aandacht, de winkelbel smoort elke poging tot gesprek. Kinderen wier ouders "een gla zen deur" hebben, komen, niet zelden in zo'n situatie van geestelijke verwaarlozing te recht. Bij alle vrolijkheid die de film bevat, houdt Van der Meulen dat element tot het slot vrij hard overeind. Martijn vindt troost bij zijn groot vader (met de bekende verve door Lex Goudsmit gespeeld). Samen krijgen zij op een uiterst zonderlinge manier een rol bij een film die in hun woonplaats wordt opgenomen: een midde- De drie hoofdrolspelers uit "Martijnen de magiër", Lex Goudsmit, Bart Gabriëlse en Jeroen Krabbé. leeuws stuk met een vuurspu wende dfaak er in. Wat je dus te zien krijgt is de dagelijkse sores van Martijn en de verfilming van een film, waarvoor Jeroen Krab bé een nogal mallotige regisseur en Alexander Pola een amusante, zenuwlyerige producer speelt. Dat alles lijkt een beetje inge wikkeld, maar is het geen mo ment, want Van der Meulen houdt het geheel zeer overzichte lijk. Tussen dit alles door stapt dan nog de in het zwart gehulde gedaante van Joost Prinsen (J.J. de Bom) als magiër. Hij moet iets duisters en dreigends bezweren met be hulp van een door hem u't India ontvoerd kind. Het is een stem mige rol van Prinsen, maar te theatraal en te mystiek aan het slot. De film zit overigens barstensvol bekende figuren: Mies Bouwman (de kortste bijrol; ze mag als mid deleeuwse jonkvrouwe twee re gels zeggen), Wieteke van Dort (met haar vele mogelijkheden wordt te weinig gedaan), Allard v.d. Scheer, Rudi Falkenhagen, Aart Staartjes, Albert Mol en Leen Jongewaard. Hoe alles ten slotte met Martijn, de magiër en de film rondkomt, wordt hier uiteraard niet uit de doeken gedaan. De film beviel mij zeer. Er zit vaart in, verdriet, vrolijkheid, een beetje spanning en een snuifje griezeligheid. Maar laten we wel zijn: gezinsfilms zijn er in de eer ste plaats voor de jeugd. Vandaar dat ik mij met twee deskundigen had omringd; mijn beide zonen, van 8 en 12 jaar. Ook zij bleken over "Martijn" zeer te spreken. Vooral het gedonderjaag van het duo Mol - Jongewaard als techni ci die de draak moeten laten vuurspuwen, had hun grote in stemming. Alles met dat beest loopt fout hy lazert in het water, dondert door decors heen en sterft ook nog op het verkeerde moment. Alles wat niet deugt, zien mijn zo nen nu eenmaal graag - helaas. Bezit u ook zo'n spruit dan zult u hem/haar met een bezoek aan "Martijn" stellig een plezier doen. RUUD PAAUW AMSTERDAM (GPD) - In de annalen van de Nederlandse Film Academie kan 1979 worden bijgeschreven als zon der meer een goed oogstjaar. In vorige jaren is er tegen de gepresenteerde eindexamenwerkstukken aangekeken met de dubbele bezorgdheid van: wat moeten ze nog een hoop leren en waar moeten ze nou naar toe. Bij het aanzien van de onlangs ge presenteerde werkstukken blijft alleen de laatste zorg bestaan. En er manifesteerden zich twee do- cumentaristen, Hans van Zwol en Caroline Hanken, die men bij de televisie met open armen dient te ontvangen. En met Evert de Beij- er blijkt Nederland er een bege nadigd animatiefilmer bij te heb ben gekregen. Van Zwol leverde de pakkende biografie „Fré Cohen", over de dochter van een joodse diamant bewerker, grafisch ontwerpster en uiterst actief lid van de AJC. Ze drukte haar stempel op de vormgeving van vrijwel alle vig netten, briefhoofden en boekom slagen waar de vooroorlogse so cialistische beweging in Neder land verantwoordelijk voor ge weest is. Ze dook onder tijdens de Tweede Wereldoorlog en benam zich van het leven toen de SD haar had opgespoord. Buitenge woon levendig wordt ze portret- teerd in.een hechte mixage van authentiek fotomateriaal en ge sprekken met mensen die haar destijds goed hebben gekend. Een film zoals de VARA hem zó op de buis kan brengen en dat is dan ook precies wat de VARA zal doen. De TROS heeft al beslag gelegd op „Vakantiekolonie" een film van Caroline Hanken, handelend over het reilen en zeilen van een te Egmond aan Zee gelegen vakantietehuis, waar in de jaren '30 „bleekneusjes" uit de grote stad met frisse lucht en vooral veel brood met appelstroop weer op krachten werden gebracht. Ook deze film bestaat deels uit over vroeger vertellende mensen (twee ex-bleekneusjes en een ex- verzorgster), wier relaas is inge bed temidden van mooi authen tiek foto- en filmmateriaal en niet minder mooie beelden van het tehuis zoals het er nu bijstaat. Het is een vertelling die de humor niet schuwt, maar intussen voor al ontroert door de opgevangen signalen van nauwelijks peilbaar kinderleed. De animatiefilm waarmee Evert de Beijer in een stampvol Kriterion- theater veel bijval oogstte, heette „Gerard". Dat gaat over een hondje dat rondwandelt in een absurdistisch wereldje van won derlijke wezens met nog won derlijker meubilair. Een bepaal de zin werd me niet duidelijk, maar de techniek en de stijl waarmee De Beijer meubelen en wezentjes schetst in hoogst amu sante onderlinge agressiviteit, getuigt van respectabel vakman schap. De beste speelfilm die vertoond werd, heette „Schijnbewegin gen" en was geschreven en gere gisseerd door de Tsjechische academieleerling Otakar Voto- cek. Met drie Tsjechische hoofd rolspelers ontwierp hij heel tref zeker een klein drama. Het gaat over een Tjechische voetballer die zijn illusies in Nederland niet heeft kunnen verwezenlijken, maar zeer ver gaat in het ophou den van een schone schijn als zijn ouders voor een weekje overko men. Op het moment dat hij door de mand valt, blijkt dat al die tijd ook zijn ouders een schone schijn hebben opgehouden. Ze waren een half jaar tevoren gescheiden en hadden dat de zoon niet be kend durven maken. En zo weet men elkaar liefdevol te vinden met volledige acceptering van el kanders gebreken en mislukkin gen. Een ontzettend warme film, die bovendien uitblinkt door de mild-ironische regiestijl. De sukkelende mens bleek trou wens centraal te staan in het werk van de eindexaminandi. Sjaak Vlaming schilderde in „Momen ten" de trauma's van een maat schappelijk geslaagde indus triële vormgever. Maar terug blikkend op de familietragedie met zijn gek geworden broer en op zijn eigen rampzalig verlopen huwelijk, laat de film hem uitein delijk achter met een panische angst voor de dood en vroegtijdi ge seniliteit. Het is een wat over ambitieuze film, koketterend met pseudo-intellectualistische dia logen en dito sfeerbeelden, waar hoofdrolspeler Peter Bos zich onvoldoende in thuis lijkt te voelen. Soms werkt het, soms niet. Een auteursfilm zoals ieder een gemaakt moet hebben voor hij beseft dat het simpeler beter kan. Joost Kraanen demonstreerde on miskenbare aanleg voor speel- ïilmregie in „Mirabella's Min naar", een tragie-komisch ver haal over de hopeloze droomwe reld van een „onmaatschappelij ke nietsnut" die indruk op een vriendinnetje denkt te maken door^ich uit te geven als privé- detective. Helaas is het scenario te fragmentarisch en pointe-loos. De film beweert niets. Jacqueline Bakker gaf inzage van haar sociaal engagement met het portret van een Brabantse familie (vader, moeder en twee kinderen) in hun gemeenschappelijke knokpartij voor welvaart. Ten einde een eigenlijk te duur koop huis te kunnen bekostigen, moet moeder er een fabrieksbaantje bij nemen en ze dreigt er met haar dubbele dagtaak uiteindelijk on der door te gaan. Op het moment echter dat pa (die inmiddels een betere baan heeft gekregen) plompverloren éist dat zijn vrouw moet ophouden met wer ken, gaat zij zich juist hechten aan die nieuwe, extra verant woordelijkheid. Hoe het afloopt, wordt niet meegedeeld. Het is een aardige, bondige en heldere film, die alleen enigszins wordt ondergraven door een zekere la cherigheid van de Brabantse ge legenheids-acteurs. Hartverscheurend bijna is de ge speelde documentaire „Tijde lijk", over het emotionele dal waar een jongetje doorheen moet als zijn onmachtige ouders hem in een kindertehuis onderbren gen. Regisseur Hans Tammes heeft op schrijnende wijze de ge havende kinderwereld weten te schetsen, die de jeugdervaringen blijken te zijn van hemzelf en van zijn zusje Lydia die in „Tijdelijk" een schat van een kinderverzorg- ster neerzet. Extra tragisch is het feit dat Hans Tammes - na zijn trauma's van zich af gefilmd te hebben - als gevolg van een ver keersongeval om het leven kwam en zijn eigen film (de montage werd door medeleerlingen vol tooid) zelf niet meer heeft mogen zien. Er is veel leed in de wereld en een nieuwe generatie Nederlandse filmers is daar uitvoerig van op de hoogte. Dat stemt hoopvol over die filmers, die bewijzen met hun voeten op de grond te staan en genoeg talent in huis te hebben om films te gaan maken die niet alleen technisch deugen, maar bovendien inhoudelijk. John Cassavetes en Sophia Loren in "Brass Target" John Hough verrast met „Brass Target" Nu het reservoir aan opwindende gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog zo langzamerhand uitgeput raakt, is voor de film makers kennelijk het moment aangebroken om zelf maar wat te gaan verzinnen. Wat bijvoorbeeld te denken van de aanslag op de Amerikaanse generaal George Patton in de film "Brass Target". Op die manier kan de filmindus- trie natuurlijk nog jaren vooruit.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11