Nazi-moorden verjaren niet STRAUSS GAAT ER HARD TEGENAAN Amerikaanse ambassade in Ghana bestormd Aftreden Somoza op agenda in Nicaragua van congres Vrijlating politieke gevangenen in Zimbabwe-Rhodesië Ex-gevangenen tijdens Besluit Westduitse Bondsdag: debat uit zaal gezet Twee in El Salvador ontvoerde Britten weer vrij Op bezoek BUITENLAND BONN (DPA) - De kandidaat van de Westduitse christen-democra ten (CDU/CSU) voor het bonds kanselierschap, Franz Josef Strauss, zal met alle hem ter be schikking staande krachten ijve ren voor een verkiezingsover winning in de herfst van 1980, opdat het politieke roer in de Bondsrepubliek omgaat. Dit heeft hij gisteren op een pers conferentie in München ver klaard, een dag nadat de fracties van de CDU en de CSU op een gemeenschappelijke bijeen komst met 135 tegen 102 stem men aan de Beierse minister-pre sident de voorkeur hadden gege ven boven de regeringsleider in Neder-Saksen, de CDU-er Ernst Albrecht. Strauss maakte duidelijk dat hij in geval van een nederlaag volgend jaar premier in München blyft en niet als oppositieleider naar Bonn zal gaan. Uit de verklarin gen die leidinggevende christen democraten gisteren over de ver kiezing van Strauss hebben ge geven, kan worden afgeleid dat de 63-jange CSU-leider ook op de steun van de CDU kan rekenen. De directeur van het instituut voor politieke vraagstukken in Kiel, de CDU-er Walter Kaltefleiter, wees erop dat blijkens de resulta ten van opiniepeilingen. Strauss weliswaar als geen ander zijn aanhangers kan inspireren, maar dat hij moeilijkheden heeft met het aantrekken van "zwevende" kiezers. De secretaris-generaal van de CSU, Edmund Stoiber, noemde het daarentegen niet se rieus om by het afwegen van de kansen van een politicus alleen af te gaan op de resultaten van opi niepeilingen. De voorzitter van de regerende so cialistische party, Willy Brandt, zei te vrezen dat het optreden van Strauss tot polarisatie in de poli tiek zal leiden. Hy vond dat de democraten tot taak hebben deze schade zo klein mogelijk te hou den. Voor de liberale FDP meen den de ministers van buitenland se zaken en economische zaken. Hans-Dietrich Gcnscher en Otto Graaf Lambsdorff, dat de pogin gen van groepen in de CDU om deze partij in liberale richting te sturen, door de machtsverhou dingen in de twee christen-de mocratische partijen zijn mis lukt. De christen-democratische pre miers Gerhard Stoltenberg (Sleeswijk-Holstein), Lot har Spaeth (Baden-Württemberg) en Bernhard Vogel (Rijnland-Palts) verklaarden tevreden te zijn over de beëindiging van de persoon lijke geschillen onder de chris ten-democraten. De CDU had tij dens het urenlange debat over de keuze van de gezamenlijke kan didaat haar bereidheid om bin nen haar fractie over Albrecht en Strauss te laten stemmen, afhan kelijk gesteld van een verzeke ring van de CSU dat deze Beierse partij niet in de gehele Bondsre publiek gaat opereren. De CSU had herhaaldelijk met een derge lijke actie gedreigd. Franz Josef Strauss. Ambassadeur Ct teruggeroepen BONN (DPA) - De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken. Genscher. heeft zijn ambassa deur in Hanoi, Reinhard Holu- bek, naar Éonn geroepen om ver slag uit te brengen over de be schieting van twee Duitse sche pen door de Vietnamese marine. De Vietnamese marine schoot vnj- dag op twee Duitse verzorgings schepen, die ongeveer 300 Viet namese vluchtelingen van het Duitse booreiland van Deminex wilden overnemen. De vluchtelingen werden toen naar Vietnam teruggebracht (Van onze correspondent) BONN - Tijdens het Bondsdagdebat over de verjaring van moord werden enkele voormalige concentratiekampgevangenen in KZ- kleding van de toeschouwerstribune verwijderd. Zij reageerden met kreten als „Net zoals in de nazi-tijd" en „Die tijden zijn voorbij" op de voordracht van de CSU-afgevaardigde Klaus Haitmann, die pleitte vóór verjaring van oorlogsmisdaden. De Vereniging van vervolgden van het Nazi-regime (WN) heeft geprotesteerd tegen het feit dat haar leden „met geweld" uit de zaal zijn gezet. De 78-jarige Karl Schabrod zou schaafwonden aan zijn arm hebben opgelopen. „Het is een schandaal dat mensen die hun leven hebben ingezet tegen het bruine onrechtsregime uit het parlement worden verwijderd, terwijl vanaf het sprekersge stoelte van hetzelfde parlement gesproken wordt over de verja ring van misdaden van dit moordregime", aldus de WN. ACCRA, GHANA (Reuter) - Stu denten van de universiteit van Ghana hebben gisteren het ge bouw van de Amerikaanse am bassade in Accra bestormd. Zij trokken de Amerikaanse vlag naar beneden en verscheurden haar uit protest tegen wat zij noemden 'Amerikaanse inmen ging in Ghana's binnenlandse aangelegenheden'. In Accra demonstreerden duizen den studenten ten gunste van de revolutionaire raad van de krijgsmacht en de geheime mili taire rechtbanken die tot dusver acht opperoffïcieren ter dood hebben veroordeeld en hebben laten doodschieten. De studenten zongen oorlogszuch tige liederen en droegen rode arm- en hoofdbanden. Twee leden van de revolutionaire raad werden in een helikopter naar de Amerikaanse ambassade in het centrum van Accra ge- SAN SALVADOR (Reuter/AFP) - Twee Britse bankiers die op 30 november van het vorig jaar in El Salvador door linkse guerrilla strijders waren ontvoerd, zijn vrijgelaten. Dit heeft een rege ringswoordvoerder gisteren in San Salvador bekendgemaakt. Voor de 46-jarige Ian Massie en de 47-jarige Michael Chatterton die in dienst waren van een doch termaatschappij van Lloyds Bank, is een losgeld betaald, ter wijl de bank ook in de Latijns- Amerikaanse pers een adverten tie zal laten plaatsen met het ma nifest van de ontvoerders, de 'strijdkrachten van het nationale verzet' (FARN). Twee maal had de FARN gedreigd de twee Brit ten te vermoorden als niet aan hun eisen werd voldaan. Een Sal- vadoriaanse industrieel, Ernesto Liebes, die honorair-consul Was van Israel, werd inderdaad op 21 maart jl gedood, nadat de FARN hem op 7 december had ont voerd. Tien dagen later werd de Japanse zakenman Takakazu Suzuki vrijgelaten na betaling van een losprijs. Precies een week vóór de ontvoe ring van de twee Britten had de FARN de Nederlandse zaken man Frits Schuitema ontvoerd. Deze toenmalige Philipsdiree- teur in San Salvador werd na 36 dagen vrijgelaten, nadat zijn maatschappij een losgeld had be taald en via de Wereldomroep de inhoud van het manifest van de FARN was bekendgemaakt. MEXICO (AFP/ANP/Reuter) - De ex-president van de V.S., Richard Nixon, zal op vijf juli de sjah van Iran in Mexico ontmoeten. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Mosje Da- jan, zal waarschijnlijk van 16 tot en met 18 juli een bezoek aan Nederland brengen. De Britse premier Margaret Thatcher heeft een uitnodi ging van premier Kosigin voor een bezoek aan de Sow- jet-Unie aanvaard. Een datum voor het bezoek is nog niet vastgesteld. bracht, om de studenten te ver zoeken het extraterritoriale ge bied te verlaten. Volgens een studentenwoord voer der voerden de twee leden van de raad, kapitein Boakje Djan en kapitein Mensah Gbedemah, la ter een kort gesprek met ambas sadefunctionarissen. Afgezien van de vernieling van de vlag werd geen schade aange richt. De Verenigde Staten en een aantal andere landen hebben hun be zorgdheid uitgesproken over de recente terechtstellingen in Gha na na processen in onduidelijke sfeer. Maar de voorzitter van de revolu tionaire raad van de krijgsmacht, kapitein Jerry Rawlings, zei za terdag dat Ghana niet was afge stapt van zijn traditionele, 'res pect voor de rechtsorde'. Nadat de studenten het terrein van de Amerikaanse ambassade had den verlaten, begaven zij zich naar het gebouw van de Britse hoge commissie (ambassade) en de hoge commissie van Nigeria, maar incidenten hebben zich er niet voorgedaan. Ook Groot-Brittannië, het eerste land dat rawlings na de greep naar de macht op 4 juni erkende, heeft bezorgdheid over de te rechtstellingen uitgesproken. Nigeria zette vorige week zijn olie leverantie aan Ghana stop, uit protest tegen de executies. Gha na betrekt 80 procent van zijn olie uit Nigeria. Het nieuwe militaire bewind van Ghana heeft inmiddels besloten de terechtstellingen stop te zet ten omdat het vreest dat, na de internationale protesten, het land zou worden geïsoleerd, aldus een militaire zegsman. (Van onze correspondent) BONN - In West-Duitsland kunnen ook na 31 december van dit jaar nog niet ontdekte nazi-moordenaars wor den vervolgd. Met 255 tegen 222 stemmen besloot de Bondsdag gisteravond, na een bijna elf uur durend de bat, de verjaring van moord in het algemeen op te hef fen. Deze stemming was met spanning afgewacht, om dat het er korte tijd naar heeft uitgezien dat de kampen voor en tegen verjaring ongeveer gelijk waren. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt in gesprek met parlementariërs tijdens het debat over verjaring van oorlogsmisdaden. Dat kwam voornamelijk omdat de CDU-afgevaardigde Benno Er- hard twee weken geleden had aangekondigd een voorstel in te dienen dat „een brug" zou moe ten zijn tussen voor- en tegen standers. Erhard wilde dat moord met zou verjaren, maar dat daar in „speciale gevallen" van zou kunnen worden afgeweken. De officier van justitie zou van een aanklacht af moeten zien als de misdaad langer dan 20 jaar terug lag en als de misdadiger door zijn levensloop zou hebben aange toond dat hij afstand had geno men van zijn vroegere overtui ging. Met name de sociaal-demo cratische SPD meende dat door dit voorstel in feite een „algehele amnestie" voor nazi-moorde naars een feit zou worden. Uiteindelijk heeft Erhard zijn voor stel niet ingediend, toen in twee de lezing bleek dat een meerder heid van de Bondsdag voor op heffing van veijaring van moord in het algemeen was. Tevoren had een kleine groep liberalen, onder aanvoering van de vroege re minister van binnenlandse za ken Werner Maihofer, aangekon digd ook voor dit voorstel te zul len stemmen. Afgewezen MANAGUA, NICARAGUA (UPI) - Het Nicaraguaanse congres zou vandaag in verenigde vergadering bijeen komen en er zijn sterke aanwijzingen dat het aftreden van president Anastasio Somoza op de agenda staat. De fractieleiding van Somoza's Liberale Partij, die bijna een week lang heeft geprobeerd voldoende leden voor een vergadering bijeen te krijgen, is daar gisteren in geslaagd en beide Kamers van het congres vergaderden afzonderlijk in het zwaarbewaakte hotel Intercontinen tal. De Conservatieve Partij die in de oppositie is en die de bijeen komst vermijdde, had reeds eer der laten weten dat zij geen con greszitting zou bijwonen waarop Somoza's aftreden niet aan de or de zou komen. Zij heeft nu be kendgemaakt de vergadering te zullen bijwonen. De Nicaraguaanse grondwet be paald dat alleen verenigde verga dering het aftreden van een pre sident kan overwegen. De speculatie in Managua was dat het congres zich zou bezighou den met het Amerikaanse plan vrede te stichten door aftreden van Somoza en vorming van een interimregering samengesteld uit alle stromingen in de samen leving. Deze regering zou een wapenstilstand tot stand brengen en vrije verkiezingen voorberei den. De junta van nationale wederop bouw waarachter de Sandinisti- sche bevrijdingsbeweging staat, heeft het plan 'categorisch' ver worpen als zijnde een Ameri kaanse inmenging in Nicara guaanse zaken en bedoeld om de samenstelling van de interimre gering voor te schrijven... Rivas Het radiostation van het Sandinis- tisch bevrijdingsfront heeft gis teren gemeld dat de stad Rivas, 100 km ten zuiden van de Nicara guaanse hoofdstad Managua, door de Sandinisten is veroverd. De val van Rivas, 35 km van de grens met Costa Rica, zou bete kenen dat de Sandinisten een bel angry k succes hebben ge boekt in de strijd tegen de Natio nale Garde van Somoza. De hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties, heeft 1 miljoen dollar ge reserveerd voor hulp aan Nicara- guanen die hun door oorlog ge teisterde land verlaten, zo heb ben de Verenigde Naties in Ge- nève meegedeeld. Een woordvoerder zei dat de hoge commissie 28.000 Nicaraguanen hielp die in het aangrenzende Honduras zijn aangekomen, waar nu naar schatting 45.000 Nicara guaanse vluchtelingen verblij ven. Ook helpt de hoge commissie en kele duizenden onder de 50.000 Nicaraguaanse vluchtelingen in Costa Rica. Hulp hier is veelal niet nodig omdat men verwanten en vrienden in het buurland heeft, aldus de woordvoerder. Eden Pastora, een bevelhebber van de Sandinisten in Nicaragua, heeft gisteren gezegd dat presi dent Somoza wapens blijft ont vangen uit Arsenalen in Argenti nië, El Salvador en Guatemala Daar deze wapens van Ameri kaanse makelij zijn, spreekt Pas tora van 'indirecte hulp voor So moza van de zijde van de Ver enigde Staten'. Pastora deelde voorts mee dat So moza troepen samentrekt in het zuiden van zijn land, vooreen of fensief tegen de Sandinisten en het veroveren van door dezen in genomen gebied. Wapens uit Portugal Militaire autoriteiten in Portugal hebben een particuliere wapen handelaar toegestaan voor ruim 1 miljoen dollar surpluswapens te kopen en te verkopen aan de Na tionale Garde van Somoza. De communistische krant "O Dia- rio" in Lissabon berichtte giste ren dat de firma "Norte Importa- dora" onlangs minstens drie scheepsvrachten "granaten en munitie" aan de familiedynastie der Somoza's had geleverd, voor haar "strijd op leven en dood met de Sandinistische guemlleros". Een woordvoerder van het Portu gese leger bevestigde dat militai re autoriteiten de verkoop had den goedgekeurd van munitie voor het in Belgie gemaakte ge weer G-3 van Somoza's Nationale Garde. Het Portugese leger heeft hetzelfde wapen gebruikt in h^ar Afrikaanse oorlog op drie fronten tot een militaire staatsgreep een einde maakte aan de dictatuur van een halve eeuw en de kolo men in 1974 onafhankelijkheid kregen. De woordvoerder zei dat de Portu- gese stafchef geen bezwaar van militaire aard" tegen de voorge nomen leverantie had gehad. De wapenleveranties worden vol gens O Diano betaald uit een bankrekening die Somoza heeft geopend bij de Banco de Andalu- cia in Madrid. Deze groep had in eerste instantie gepleit voor een specifieke op heffing van verjaring van oor logsmisdaden en misdaden tegen de mensheid. Dit voorstel werd echter met 460 tegen 21 stemmen en één onthouding afgewezen. Daarna verklaarde Maihofer dat hij en zijn medestanders vóór de verjaring van moord zouden stemmen, omdat daarmee m elke geval zou worden bereikt dat nog niet ontdekte nazi-misdadigers ook nog na 31 december van dit jaar zouden kunnen worden be recht. De meerderheid van het parlement, dat zich overigens al voor de der de keer in de geschiedenis van de Bondsrepubliek bezighield met de verjanngsvraag, was van me ning dat het „onverdraaglijk" is als er ook maar één oorlogsmis dadiger het volgend jaar onge straft in de Bondsrepubliek kan rondlopen en zich dan mogelijk ook nog op zijn verleden kan be roemen. In dc woorden van mi nister van justitie Hans-Jochen Vogel (SPD): „Na Auschwitz mag geen enkele moord in de Bonds republiek Duitsland meer verja- De tegenstanders van verjaring, waaronder het grootste deel van de CDU-CSU. meenden dat op heffing van de verjaring in strijd is met de regels van de democra tische rechtsstaat. Alois Mertens (CDU): „De beste Widergutma- chung is de opbouw van een de mocratische rechtsstaat geweest. Verjaring betekent uitsluitend dat de staat wordt beveiligd voor vergissingen in de rechts spraak". Maxim urn -straf SAN FRANCISCO (DPAyUPI) r Een rechtbank in San Franciscó heeft gisteren Dan White, voor malig raadslid van de stad, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar en acht maanden voor het doodschieten van bur gemeester Moscone en raadslid Harvey Milk van San Francisco. Dit is de maximum-straf die in de staat Californie op een dergelyk misdrijf staat White schoot de burgemeester en Hervaey Milk, die hem in het stadsbestuur was opgevolgd neer in november, nadut dc burge meester had geweigerd hem weer als raadslid aan te stellen. ADVERTENTIE SALISBURY (UPI/DPA) - De re gering van bisschop Abel Muzo- rewa van Zimbabwe-Rhodesie heeft gisteren bekendgemaakt dat zij 141 zwarte politieke ge vangenen heeft vnjgelaten. Klaarblijkelijk om de Verenigde Staten te behagen, die rond het komend weekeinde door Muzo- rewa worden bezocht. Tot de vrijlating was besloten, al dus de bekendmaking van de re gering, omdat de betrokken per sonen geen bedreiging van de openbare veiligheid meer vorm den. De meeste vnjgelaten gevangenen zijn volgelingen van Joshua Nkomo, een van de twee leiders van het Patriottisch Front Er zitten nu nog ongeveer 100 zwar ten om politieke redenen vast. Zij hebben geen proces gehad maar zijn opgesloten volgens ministe rieel besluit. Engelands speciale gezant voor Afrika, Lord Harlech, heeft giste ren in Salisbury gezegd dat de re gering van Bisschop Abel Muzo- rewa en de leiders van het Pa triottisch Front, Mugabe en Nkomo, dingen gemeen hebben. Maar hij voegde er bij zijn aan komstvooreen bezoek van 24 uur aan toe, dat de leiders van de 'frontlijnstaten' en de leiders van het Patriottisch Front die door hen worden gesteund, bezwaren hebben tegen de huidige zwarte meerderheidsregering en Groot- Brittannié nog niet weet hoe een vreedzame regeling tot stand zou moeten komen. Harlech had op het vliegveld van Salisbury gezegd dat de Britse regering van mening was dat in Zimbabwe-Rhodesie aanzienlij ke politieke vooruitgang was ge boekt in de richting die de bui tenwereld wenst UNIEK VOOR LEIDEN Exclusieve trouwkaarten verlovingskaarten geboortekaarten Speciale oAanbieding: Wie 4 weken van tevoren bij ons z'n geboortekaart|es bestelt en de juiste geboortedatum raadt, krijgt ze QRATIS Een katoenen draagtas of schoudertas bij iedere opdracht boven 50. KADO. MULTICOPY voor al i Nieuwe Rijn 34 'i tel. 071 146291 I i*ukV' handels- en familiedrukwerk

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9