Maatregelen nodig voor van beperking tabaksgebruik „Buitengewoon onderwijs vernieuwen Aantal dorpen in Zuid-Holland raakt zelfstandigheid kwijt Nog dit jaar waarschuwing op verpakking van sigaretten DERTIG JAAR NAVO qi Ouders maken vaak geen gebruik van adoptiemogelijkheid PvdA: onderzoek naar functies staatsraden Drie doden bij botsing n Ei hoort erbij Kotalla ernstig ziek WOENSDAG 4 JULI 1979 DEN HAAG (GPD) - Het ziet er naar uit dat de verplichte waarschuwing, dat roken schadelijk kan zijn voor de gezondheid, nog dit jaar op de verpakkingen van sigaretten zal moeten worden gedrukt. Tevens moet dan het teer- en nicotinegehalte van de betref fende sigaret op de verpak king worden vermeld. De voorbereidingen voor deze maatregelen zijn zover gevorderd dat het zogenaam de Sigarettenbesluit, naar verwacht wordt, voor het ein de van 1979 in het Staatsblad zal staan. Dit besluit is gebaseerd op de Warenwet. De advisering tot deze „extra etikettering" heeft enkele jaren in beslag genomen. Voor de fabrikan ten zal een overgangsperiode gaan gelden, zodat het niet zeker is dat alle sigaretten pakjes al voor 1 januari 1980 de verplichte aanduiding zullen dragen. Met het invoeren van deze aan duiding is weer een van de maatregelen uitgevoerd, die aangegeven waren in het zo genaamde „rookmemoran- dum" uit 1977 van de toen malige staatssecretaris van volksgezondheid, Hendriks. In dit stuk werden lijnen aan gegeven om zowel op korte als op lange termijn het ta baksverbruik terug te drin gen. De bedoeling was en is nog steeds behalve daadwer kelijke voorzorgsmaatrege len ook beperkende bepalin gen te realiseren. Bescherming van de niet-roker is een van die doelstellingen. Daartoe heeft staatssecretaris mevrouw Veder-Smit in mei een projectgroep ingesteld, d.e tot taak heeft plannen te ontwerpen. Ook in mei werd gestart met de projectgroep roker-niet-roker, die wil gaan voorlichten om beide catego rieën tot bewustwording te brengen. Dan moeten er plannen komen om de recla me voor tabak te beperken. Maatregelen op de lange ter mijn zijn nog niet geformu leerd. DEN HAAG (GPD) - Wil men in Nederland komen tot de noodzakelijke beperking van het gebruik van tabaks- produkten, dan zullen de voorlichtende en opvoedende activiteiten moeten worden ondersteund door maatre gelen met een daadwerkelijk preventieve werking. DEN HAAG (GPD) - Scholen voor buitengewoon onder wijs moeten zich vernieuwen tot orthopedagogische on derwijsinstituten. Bovendien moet de overgang worden versoepeld tussen buitenge woon onderwijs enerzijds en gewoon lager onderwijs an derzijds. In een vandaag ge publiceerd plan zegt staatsse cretaris A. Hermes (basison derwijs) dat die uitgangspun ten verwezenlijkt kunnen worden door middel van een aantal ontwikkelings- en ver nieuwingsprojecten. Tussen 1980 en 1989 moeten dergelij ke projecten in de praktijk worden uitgewerkt. Volgens de bewindsman is het buitengewoon onderwijs al bezig zich om te vormen tot gespecialiseerd onderwijs dat gegeven wordt in heilpeda- gogische instituten. Uit de praktijk blijkt dat kinderen met ontwikkelingsstoornis sen het best daar gespeciali seerd onderwijs kunnen krij gen. Het huidige buitenge- 99 woon onderwijs kent een groot aantal schoolsoorten die zijn ontstaan op grond van medische criteria. Hermes meent dat een aantal school soorten best bij elkaar zou kunnen worden gevoegd. Hij denkt daarbij bijvoorbeeld aan combinaties van scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, voor zeer moeilijk opvoedba re kinderen, moeilijk lerende kinderen, en ziekelijke kinde ren. Met deze stellingname sluit staatssecretaris Hermes zich aan bij de nota Speciaal On derwijs die door de vorige minister van onderwijs Van Kemenade werd uitgebracht. De nota van Hermes schetst een vernieuwing die geba seerd is op ondersteuning van activiteiten die al aan de gang zijn in het onderwijs. Verder wordt vernieuwing gestimu leerd door een aantal projec ten die tot doel hebben zoge heten „handelingsplannen" te ontwerpen. Dat zijn plan nen waarbij wordt uitgegaan van de hulpvraag van het kind en die de ontwikkeling van het kind positief stimule ren. De experimenten die de staats secretaris in gedachten heeft starten in het schooljaar 1980-1981. Aandacht zal voor al worden geschonken aan verwijzing en toelating, sa menstelling van de onderwij- steams, de begeleiding, en de relatie tussen toelating en be geleiding. De scholen moeten onderzoeken of tijdelijke op vangmogelijkheden zijn aan te bevelen. Hermes is van plan een vernieuwingscom missie in te stellen voor het gehele buitengewoon onder wijs. Er bestaan al dergelijke commisies voor de ontwik keling van het nieuwe basis onderwijs, de middenschool en het participatie-onder wij ks De nieuwe interdepartementale commissie beperking tabaksver bruik moet concrete maatregelen voor de beperking van het ta baksverbruik voorstellen. Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid heeft deze commissie vandaag geïnstal leerd. De eerste taak van de commissie is het voorbereiden van een rege ling voor regulering en beperking van tabaksreclame. Dit, omdat de tabaksindustrie tot nu toe weinig bereidheid heeft getoond de ta baksreclame zowel qua omvang als inhoud te beperken en gezien de maatregelen die in het bui tenland al zijn genomen. De tot nu toe ondernomen activitei ten om door middel van voorlich ting het tabaksgebruik in de ge wenste richting om te buigen hebben volgens het ministerie nog niet het gewenste resultaat opgeleverd. De totale consump tie van tabaksartikelen neemt nog steeds toe hoewel de totale groep rokers zich de laatste tijd aan het stabiliseren is. In 1977 werden in ons land 1920 fa- brieks- en 925 handgerolde siga retten per hoofd van de bevol king gerookt. Met deze 2845 siga retten per hoofd van de bevol king behoort Nederland tot de tien landen waar het meest wordt gerookt. Onder invloed van de stroom we tenschappelijke gegevens over de lichamelijke gevolgen van ro ken en de toenemende publiciteit hierover, is bij bepaalde groepen van de bevolking het gebruik van tabaksprodukten afgenomen. Het gaat hier om personen met een hogere opleiding en mannen boven de 25 jaar. Daar staat te genover dat bij de jeugd en de vrouwen de afgelopen jaren een sterke stijging van het roken heeft plaats gehad. De jeugd be gint ook steeds vroeger te roken. In de commissie zitten vertegen woordigers van de departemen ten van volksgezondheid en mi lieuhygiëne, economische zaken, binnenlandse zaken, CRM, fi nanciën en justitie. De commissie staat onder voorzitterschap van dr. J. van London, directeur-ge neraal van de volksgezondheid. DEN HAAG (ANP) - De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer wil dat de regering een onderzoek gaat instellen naar nevenfuncties van leden van de Raad van State en meent dat de Kamer over de resultaten vam dit onderzoek moet worden geïnformeerd. De socialistische kamerleden Stoffelen en Vellenga hebben minister Wie gel (binnenlandse zaken) schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van publikaties, die inhielden dat het lid van de Raad, dr. W. H. van den Berge, feitelijk zou optreden als zaakwaarnemer voor de huidige CDA- fractievoorzitter Lubbers. De kamerleden vragen zich af, of bedoeld raadslid fiscale adviezen geeft aan Hollandia Kloos en aan de Stichting Lubbers in Krimpen aan de IJssel en of die nevenfuncties al dan niet in strijd zijn met de wet op de Raad van State. Ook willen beide kamerleden weten of een optreden als zaakwaarnemer dan wel als belastingconsu lent door leden van de Raad van State niet als onwenselijk moet worden beschouwd. In de vragen wordt verwezen naar de wet op de Raad van State waarin bepaald is, dat met het ambt van lid van de Raad van State onverenig baar zijn het ambt of beroep van advocaat, procureur, notaris, accoun tant, belastingconsulent of zaakwaarnemer. De beide kamerleden vragen ook informatie over de criteria die vice-pre sident Ruppert van de Raad van State hanteert wanneer hij leden van dit hoogste adviescollege in ons land adviseert over het al dan niet aanvaar den van nevenfuncties. De kamerleden zeggen dat nog steeds datgene geldt wat in 1961 van regeringszijde werd opgemerkt, namelijk dat "het aanzien van dit on partijdige lichaam enorme schade zou lijden wanneer er maar de ver denking kan ontstaan dat staatsraden niet onafhankelijk zijn. DEN HAAG (ANP) - Mevrouw H. van Leeuwen, de nieuwe voorzitter van de Atlantische Commissie, heeft gisteren in de hal van het Centraal Sta tion in Den Haag de expositie "Dertig jaar Nederland en de NAVO" geopend. De tentoon stelling, opgezet door de At lantische Commissie, beoogt de Nederlandse bevolking te informeren over vredes- en veiligheidsvraagstukken. 'Dertig jaar NAVO is geen re den tot feestvieren, maar het prikkelt wel tot een nieuw elan om te bouwen aan een nieuw Europa. Nederland is een kleine partner binnen de alliantie, müar het kan groot zijn in zijn daden door op evenwichtige wijze bij te dra gen aan een situatie van vei ligheid en ontspanning", al dus mevrouw Van Leeuwen in haar openingstoespraak. De tentoonstelling bestaat uit 26 panelen, waarop de geschie denis van de NAVO is uitge beeld. "Het is zeker geen vorm van propaganda, maar lou ter het verstrekken van in formatie", aldus een der or ganisatoren. De expositie blijft een maand in Den Haag en gaat daarna ondermeer twee maanden naar Eindho ven. Links op de foto het VVD- kamerlid Ploeg. DEN HAAG (ANP) - De afgelopen negen jaren zijn bijna 2600 begin seltoestemmingen voor adoptie ongebruikt gebleven. Tussen 1 januari 1970 en 1 januari 1979 zijn 8492 beginseltoestemmingen verleend en is van 5898 kinderen het verblijf aanvaard. Van de 2594 ongebruikte beginseltoestem mingen werden er 2180 uitgege ven in dejaren 1977-1978. Staatssecretaris Haars van justitie heeft dit geantwoord op schrifte lijke vragen van het CDA-ka- merlid mevrouw Cornelissen. Mevrouw Haars deelt de mening van het CDA-kamerlid dat het ongewenst is als op een eenmaal verleende beginseltoestemming niet binnen een redelijke termijn een plaatsing van een buiten- 's-GRAVELAND (ANP) - Bij een verkeersongeluk in Kortenhoef (gem. 's-Graveland) zijn gister avond drie mensen om het leven gekomen. Het ongeluk ontstond toen de bestuurder van epn vrachtwagen geen voorrang ver leende aan een van links komen de personenauto. Twee passa giers van de personenauto, de 78- jarige C. Verhoef uit Vinkeveen en de 70-jarige A. van Vliet-Vos- senstein uit Loenen overleden ter plaatse. De 71-jarige P. van Vliet uit Loenen die de wagen be stuurde, overleed in het zieken huis aan zijn verwondingen. De vierde inzittende van de auto raakte zeer ernstig gewond. ADVERTENTIE ft AMSTERDAM (ANP) - Uit een muziekhandel aan het Spui in Amsterdam zijn 14 trompetten, zes cornetten en drie harpen ver dwenen. De dieven kwamen in het weekeinde binnen via een bouwsteiger en een dakraam. De politie, die pas gisteren van de diefstal te horen kreeg, weet niet hoe de inbrekers de blaasinstru menten en de harpen de winkel uit hebben gekregen. lands kind volgt. De vraag of een termijn gesteld moet worden aan het ongebruikt laten van begin seltoestemmingen door aspirant- adoptiehouders zal nader in be schouwing worden genomen bij de standpuntbepaling over de aanbevelingen van het rapport met betrekking tot te hanteren normen bij het gezinsonderzoek. Daarbij zal ook uitvoerig aan dacht worden gegeven aan ande re onderdelen van het beleid in zake het opnemen en de adoptie van buitenlandse pleegkinderen. Niet nauwkeung kan worden vast gesteld hoeveel kinderen langs illegale weg ons land zijn binnen gebracht, daar dit samenhangt met de aanmelding. Degenen die de aanwezigheid van een kind niet melden worden in het alge meen niet bekend. Aangenomen wordt dat vrijwel allen op enig tijdstip het kind (moeten) aan melden, hetzij wegens leerplicht, hetzij voor kinderbijslag, enzo voorts. Bij aanmelding blijkt het kind soms al meer dan een jaar in het gezin te verblijven. Het aantal bekend geworden binnenkom sten beliep in de jaren 1977 en 1978 ongeveer 30. BREDA (GPD) - De in de Bredase Koepelgevangenis verblijvende oorlogsmisdadiger Kotalla, een van de „drie van Breda", (de an deren zijn Fischer en Aus der Funten) is ernstig ziek. Hoewel Kotalla al geruime tijd een slech te gezondheid geniet, is zjjn ziek tebeeld vorige week zaterdag plotseling verslechterd. Op die dag zakte hy driemaal in elkaar. Op dit moment wordt er 's nachts bij hem gewaakt. Maandag zijn er maatregelen ge nomen om hem voortdurend in het oog te kunnen houden. Toen is er ook een bed geplaatst op het bureau van de humanistische geestelijke verzorging in de ge vangenis. Kotalla heeft te kennen gegeven voor zijn verzorging in de Koepel te willen blgven. ZQn benen zijn als gevolg van zjjn ziekte zo opgezwollen, dat hij er nauwelijks meer op kan lopen. Hy bewoog zich tot voor kort moeizaam voort met krukken, maar meestal reed hy rond in een invalidenwagentje. Zyn vrouw bezoekt hem nog regelmatig, maar onbekend is of zij inmiddels is opgeroepen. DEN HAAG - In een gebied van 28 gemeenten rond Alphen aan den Rijn, Gouda en Zoetermeer staan voor de komende jaren ingrij pende grenswijzigingen op sta pel. Een aantal gemeenten zal worden samengevoegd. Het ge bied wordt daartoe in een noor delijk en een zuidelijk deel ge splitst. Uitgangspunt is dat er gemeenten van minimaal tien duizend inwoners ontstaan. Dit blijkt uit een voorlopige nota die Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks be stuur van de provincie, dezer da gen naar de 28 gemeenten heb ben gestuurd. Het noordelijk deel van het gebied waar grenswijzigingen zullen plaatshebben bestaat uit Ter Aar, Alkemade, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Leimuiden, Nieuw koop, Nieuwveen, Rijnsater- woude, Woubrugge en Zevenho ven. Het zuidelijk gedeelte omvat de na volgende gemeenten: Benthui zen, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs. Bleiswijk, Bodegra ven, Driebruggen, Boskoop, Gouda, Hazerswoude, Moerka- pelle, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Reeuwijk, Wad- dinxveen, Woerden, Zevenhui zen, Zoetermeer en Zoeterwou- de. Hazerswoude is voorlopig in beide gebieden opgenomen. Later zal bepaald worden bij welk van de twee deze gemeente het beste kan worden ingedeeld; het is ook mogelijk dat de grens tussen de gebieden dwars door Hazers woude zal lopen. Uitgaande van het minimum-aan tal inwoners van tienduizend zullen er nogal wat gemeenten hun zelfstandigheid verliezen. Van de 28 gemeenten hebben er zeventien minder dan tiendui zend inwoners, waaronder Ter Aar, Benthuizen, Koudekerk, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuw veen, Rijnsaterwoude, Wou brugge, Zevenhoven en Zoeter- woude. Het getal van tienduizend inwoners is geen absoluut minimum,"geen valbijl", zoals gedeputeerde Boone, de eerst verantwoordelij ke provinciale bestuurder op dit terrein, zegt. "Maar het uitgangs punt is dat we dat getal niet te gemakkelijk moeten loslaten. Daar staat tegenover dat gemeen ten ook weer niet te groot moeten worden (in oppervlakte). Dat ge vaar bestaat als je de tienduizend per sé wilt halen". Het was moeilijk, vertelde gedepu teerde Boone om de westgrens van het nieuw in te delen gebied te bepalen. De Haagse en Leidse regio's zullen de komende jaren nog niet bij een herindeling wor den betrokken. Toch is Zoeter- woude wel in het te herindelen gebied opgenomen, omdat, aldus de nota, "er ook banden zijn met de meer landelijke oosterburen". Volgens Boone is het mogelijk dat de grens dwars door Zoeter- woude zal lopen. Warmond komt op grond van zijn inwonertal eveneens voor herin deling in aanmerking. Dat deze gemeente in tegenstelling tot Zoeterwoude nog niet bij de plannen wordt betrokken, is vanwege de geografische ligging: Warmond wordt door de Kager- plassen gescheiden van Alkema de en heeft meer banden met de Leidse regio en de Bollenstreek. Alkemade is wel in het plan op genomen vanwege de naburige ligging van Leimuiden, Rijnsa terwoude en Woubrugge. Het is nog mogelijk dat er gemeen ten zullen afvallen, maar ook dat er meer gemeenten bij de herin deling zullen worden betrokken. Dat zal moeten blijken by het maken van de herindelingsvoor- stellen. Het is de bedoeling de gemeentebesturen daarvan meet af aan bij te betrekken, in tegen stelling tot bij vroegere herinde lingen. Het zal nog jaren duren voordat de herindeling tot stand komt. Er is een lange procedure voor nodig. Na een eerste reactie op de nu ge presenteerde nota zullen Gede puteerde Staten vaststellen wel ke gemeenten bij de herindeling worden betrokken. Werkgroe pen, waarvoor elke gemeente een vertegenwoordiger kan aanwe zen, zullen vervolgens diverse modellen van mogelijke herin delingen en grenswijzigingen op tafel leggen. Het is de bedoeling dat rond september 1980 in de vorm van discussienota's te doen. Dan volgt er een periode van minstens elf maanden, maar waarschijnlijk langer, waarin gemeentebesturen kunnen rea geren op de modellen. Daarna bepalen Gedeputeerde Staten een voorlopig standpunt hier over, waarop de gemeenten op nieuw hun visie kunnen geven. Als het provinciaal bestuur dan een meer definitief standpunt be paalt, begint de wettelijk voorge schreven procedure voor herin deling van gemeenten: 21 maan den. Daarna krijgen Tweede en Eerste Kamer een voorstel van de minister van binnenlandse zaken (namens het kabinetvoorgelegd zij nemen de uiteindelijke belis- sing. Dit zijn de gemeenten die bij de herindeling volgens het eerste voorstel zullen worden betrokken Het gebied wordt in twee gedeelten opgesplitst; de streepjeslijn in het midden geeft de grens tussen de deelgebieden aan. Hazerswoude is voorlopig in beide opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7