Blauwe zone weg en parkeerwacht fors uitbreiden ftOQ-)8.00u Ondanks onze messcherpe prijzen zult U zich er niet mee in de dat mei won! PARKEER-ZONE PARKEERSCHUF Huwelijksreis iets verlaatmaar bootje mag er zijn Bestuur van Haardstee zoekt samenwerking met andere stichting WOENSDAG 4 JULI 1979 Aanbevelingen in verkeersplan gemeente Voorlichting over bouw Witte Singel LEIDEN - De Leidse universiteit houdt morgenavond een voor lichtingsbijeenkomst voor be woners in de naaste omgeving van de bouwwerkzaamheden aan de Witte Singel. De avond is be doeld om informatie te geven over de rapporten die van de hui zen in de omgeving van de bouw plaats zijn gemaakt. Het Rotterdamse expertise-bureau Kievit heeft voor het begin van de werkzaamheden de situatie van de omliggende panden aan de Witte Singel, Rijn- en Schiekade en Groenhovenstraat opgeno men. Deze rapporten moeten vormen bij schade-claims van huiseigenaren. Bij het slaan van de damwand voor de bouwput is bij enkele panden in de omgeving al scheurvorming opgetreden. Na het slaan van de damwand moeten de komende maanden nog eens 1100 heipalen de grond in. De voorlichtingsbijeenkomst voor bewoners wordt gehouden in het vormingscentrum Rijn- en Schiekade 40 en begint om kwart over acht. PvdA vraagt onderzoek kankersterfte LEIDEN/DEN HAAG HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer vindt dat er een ander onder zoek ingesteld moet worden naar de oorzaak van het relatief hoge percentage kankersterfte in de Haarlemmermeer. De socialisten Voogd, Stoffelen en Van den Bergh hebben op een dergelijk onderzoek aangedron gen in schriftelijke vragen aan de minister van volksgezondheid. Zij wijzen er daarbij op dat dr. G. J. Bos, sociaal geneeskundige in Leiden, het vermoeden heeft uit gesproken dat dit percentage kankersterfte voorkomt als ge volg van bij het starten en landen van vliegtuigen op Schiphol vrij komende stoffen. In een artikel in deze krant van af gelopen zaterdag ging de heer Bos nader in op zijn bewering dat er verband bestaat tussen de aanwezigheid van Schiphol en de hoge kankerpercentages in de Haarlemmermeer. LEIDEN - De blauwe parkeerzone in de Leidse binnenstad moet worden opgeheven en het aan tal parkeercontroleurs moet fors worden uitge breid. Deze aanbevelingen staan in het gemeen telijke parkeerplan dat deze maand, als onder deel van het verkeerscirculatieplan, wordt ge publiceerd. Het plan gaat ervan uit dat in 1985 rond 2100 parkeerplaatsen in het centrum aan wezig zijn. Opheffing van de blauwe zone zal betekenen dat gratis parkeren in het hart van de binnenstad on mogelijk wordt. Op de plaatsen waar nu - met een parkeerschijf - nog vrij geparkeerd kan worden, moeten volgens het parkeerplan parkeermeters voor kort parke ren komen. Bij de gemeehte schat men dat er zo in totaal ruim duizend parkeer meters in de binnenstad bij ko men. Het is de bedoeling dat - wanneer de gemeenteraad het benodigde geld beschikbaar stelt - de meters er zo snel mogelijk komen. Het streven is om alle me ters binnen een jaar geplaatst te krijgen. De aanbeveling om de parkeerzone op te heffen vloeit voort uit het slechte gebruik. Uit parkeeron- derzoek is de gemeente gebleken dat de "blauwe zone" in Leiden niet goed functioneert. Veel au- tomoblisten benutten voor lange tijd een plaats voor kort parkeren door de de parkeerschijf te ver draaien naar latere tijdstippen. Daardoor worden plaatsen die bestemd zijn voor kort-parkeer- ders m beslag genomen door lang-parkeerders De blauwe zone beslaat nog een groot deel van de binnenstad. Het gebied waar - buitenom de par keermeters - via een parkeer schijf nog gratis kan worden ge parkeerd ligt globaal tussen Hooigracht, Steenschuur/Ra- penburg/Steenstraat en Haar lemmerstraat. Het parkeerplan gaat ervan uit dat bij opheffing van de blauwe zone op de vrijkomende plaatsen par keermeters worden geplaatst. Een deel van de ruimte wil men tevens benutten om binnen stadsbewoners parkeerruimte te geven. Daarvoor wordt in het VAN MAANDAG Vm ZATERDAG ■LANGER DAN IVz UUR De "blauwe parkeerzone"-bordenzullen verdwijnen in de stad wanneer de adviezen in het verkeerscirculatieplan worden opgevolgd. LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gistermiddag een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan de heer F.C. de Boer. Dat ge beurde tijdens een feestelijke bijeenkomst in het restaurant Wienerwald aan de Steenstraat. De heer De Boer kreeg de ere medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum bij de NZH. De jubilaris is bij deze busmaat- parkeerplan een speciale onthef fingsregeling geadviseerd. De uitbreiding van het aantal par keercontroleurs is nodig om ef fectief op te kunnen treden tegen overtreders. De redenering van de opstelleis van het parkeerplan is dat het parkeerbeleid - beper king van het parkeren door de gehele binnenstad - staat of valt met de "pakkans" die overtre ders lopen. In het parkeerplan wordt aangege ven dat Leiden veel minder con troleurs heeft dan vergelijkbare steden. Leiden beschikt op dit moment over 9 parkeerwachters. Dit aantal valt in feite steeds lager uit door een hoog ziekteverzuim. Volgens de opstellers van het parkeerplan bestaat behoefte aan ongeveer 24 personen. In het jaarverslag van de Leidse politie over vorig jaar werd eer der al benadrukt dat de huidige mankracht bij de parkeerpolitie te gering is om een effectieve parkeercontrole uit te voeren. Rem De beperkte mankracht bij de par keerpolitie is een rem op het doorvoeren van het parkeeron- theffing voor binnenstadsbewo ners. In het gemeentelijke par keerplan wordt geaviseerd om op bescheiden schaal een begin te maken met ëen ontheffingsrege ling. De opstellers denken aan een gebied ter grootte van een stadswijk. Ervaringen in andere plaatsen (on der andere Rotterdam, Utrecht en Haarlem) hebben uitgewezen dat de ontheffing pas werkt bij een zeer intensieve controle. Zo n ontheffingsregeling houdt na menlij k in dat parkeren in een bepaald gebied in principe ver- Hulpverlening De Vereniging ter bescherming van het ongeboren kind (VBOK) heeft in Leiden een werkgroep opgerichtdie hulp verleent bij ongewenste zwangerschap. De werkgroep schakelt eventueel deskundi gen in en bemiddelt bij de plaatsing in gastgezinnen. Daarnaast is de werkgroep van plan voorlichting op dit punt te geven door middel van dia's, films en voorlichtings materiaal op scholen, vereni gingen e.d. De groep bestaat uit een twin tigtal leden. Voor nadere in formatie kunt u zich wenden tot het secretariaat van de werkgroep Roerdompstraat 22, Leiderdorp, telefoon 071-893620. Kledingbeurs In Leiden wordt één keer per week een kledingbeurs ge houden die speciaal bestemd is voor die categorie mensen, die financieel moeilijk zit. De beurs is na telefonische af spraak (telefoon 071-761557) te bezoeken. Mensen, die kle ding, boeken, schoeisel en speelgoed willen afstaan kunnen hetzelfde nummer bellen. FIOM Het FIOM, bureau voor hulp verlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap, is verhuisd naar het pand Noordeinde 40b. Tot voor kort zetelde de FIOM aan het Ter- weepark. Het nieuwe tele foonnummer van het bureau is 071-144715. Hulpdienst Vanaf 9 juli is de bereikbaar heid. van de Telefonische Hulpdienst Leiden in ver band met de vakanties enigs zins beperkt. Van maandag tot en met vrijdag zal er over dag niemand aanwezig zijn. Wel van half acht 's avonds tot acht uur 's morgens. Gedu rende het weekeinde blijft de THD doorlopend bereikbaar van vrijdagavond tot maan- dagmorgen. De vakantiere geling duurt tot 11 augustus wanneer de THD weer de hele week dag en nacht bereikbaar VlftflOCC er maar ns een te houden. VEI Igvl O Ons lukt het, maar we hebben wel eens het ge- jBWI voel dat we de enige zijn. U heeft zich wel eens bekocht gevoeld. Uw aan schaf pakte heel anders uit, dan u verwachtte. Misschien was u het slachtoffer van weer zo'n gladde verkoper die u "eigenlijk liever alles kado zou willen geven". Kijk, dat zult u met ons nou niet meemaken. Wij geven niets kado. Wij verko pen koelkasten, wasmachines, K.T.V., hi-fi-installaties wel voor zeer lage prijzen. Maar verdienen er in ieder geval genoeg aan, om een zeer goede service te geven. Met eigen mensen. Want een klant krijgen is één ding, maar probeer SWAAK WITGOED wasautomaten - koelkasten - kl. huishoudelijk apparatuur. Haarlemmerstraat 250 - 252 Leiden. Tel. 071 - 12 36 18 SWAAK ONDERDELEN alles voor de doe-het-zelver Haarlemmerstraat 254 Leiden. Tel. 071 - 12 36 18 SWAAK BRUINGOED televisie - geluidsapparatuur - grammofoonplaten Haarlemmerstraat 279 Leiden. Tel. 071 - 12 40 10 boden is en alleen bezitters van een ontheffing mogen parkeren. In het parkeerplan wordt verder geadvieerd om maatregelen te nemen voor het wegslepen van auto's. De gemeente heeft sinds vorig jaar de wettelijke mogelijk heid om auto's die door een over treding - by voorbeeld fout par keren - het verkeer in gevaar brengen - weg te laten slepen. Voor deze maatregel zijn wel eerst regelingen (onder andere tussen burgemeester en officier van justitie) nodig. Aanrijding op Europ; LEIDEN - Bij een aanrijding gis terochtend rond half elf op de Eu- ropaweg in Leiden heeft een 64- jange inwoner van Hazerswoude zijn linker arm gebroken. De man reed vanaf de afrit van rijksweg 4 de Europaweg op en verleende daarbij geen voorrang aan een personenauto, komende uit de richting Zoeterwoude. Bij de aanrijding die hierop volgde raakte ook nog een derde auto be trokken. De materiële schade was aanzienlyk. Behalve de be stuurder uit Hazerswoude liep verder niemand verwondingen De heer en mevrouw Smit, voor vrienden Kees en Wil, vieren aanstaande vrijdag het veer tigjarig bestaan van hun be drijfjachthaven "Zijlzicht". De volgende dag gaan ze op 'huwelijksreis'Zo noemt me vrouw Smit het in elk geval, want destijds duurde die reis maar drie dagen en toen was vader Heere Smit, die zijn been gebroken had maar zei:"Het huwelijk moet door gaan want van uitstel komt afstel", alweer dolblij dat ze er weer waren. "We zijn zelf nog nooit echt op vakantie geweest", zegt me vrouw Smit met toch wel iets van trots in haar stem. "Je zat altijd aan je bedrijf gebak ken". Vlak voor de oorlog, in 1939 vestigde vader Smit het bedrijf op het Zijleiland, dat toen nog echt een eiland was. Het was de eerste jachthaven in Leiden en ze waren de eer ste Merenwijkbewoners. De Merenwijk die toen nog lang niet was,er hangt nog een foto in huize Smit waarop de weilanden zich achter de Zijl uitstrekken. De bezoekers van de jachthaven het waren er toen om en nabij de veertig (zelfs in de oorlog hield de elite er pleziervaar tuigjes op na), moesten dus telkens door Smit over de Zijl worden gezet. Dat gebeurde in het begin met de roeiboot, la ter werd die voorzien van een buitenboordmotor. Vijfender tig jaar lang werden de cliën ten zo overgevaren. Toen hoefde het niet meer, want was de Merenwijk zover gevorderd dat de jachthaven van de andere kant over land bereikbaar was. En toen begonnen Kees en Wil Smit aan zichzelf te denken. Als ze er al eens uit geweest waren was het om naar ande rejachthavens te kijken en de ontwikkelingen bij te houden. Ze woonden op het Zijleiland prachtig, met uitzicht op het water, maar wilden ook wel eens even iets anders. En dat was, hoe kan het anders, met de boot zelf het water op. Smit kocht vijf jaar geleden een kasko met de bedoeling er zelf een groot jacht van te bouwen. En nu, na vijfjaar, is de "Hee re Smit" (naar vader) vaarklaar. Vrijdag wordt hij met feestelijk vertoon te water gelaten. Smit heeft allesgeholpen door een medewerker, zelf gedaan. In zijn hoofd zat vanaf het be gin het idee van hoe het schip moest worden, en zo werd het ook. Een kotterjacht met twee masten,bijna tien meterlang, drie meter breed en één meter tien diepgang. Het model is niet uniek, maar de aftimme ring wel. "Zo vaart er geen tweede", zegt Smit 'Daarom is hij ook zo duur". Met alles er op en eraan, compleet met di verse door Smit bedachte snufjes zoals een uitschuifba- re stuurstoel en een wendbare tafel Het schip is geschikt voor lange tochten op de volle zee. er ztt ook een marifoon in. Die toch ten zijn ze dan ook van plan te maken. Maar eerst gaan ze drie weken naar Friesland om er vertrou wd mee te raken Misschien ook nog naar de wadden: "Maar we doen het eerst een beetje kalm aan, er moet ook nog een deel boek houding mee. want daar ben ik de laatste tijd niet aan toe gekomen", zegt Smit. "Het schip moest af. ik ben er de laatste vier weken dag en nacht mee bezig geweest". Timmeren doet Smit al langer dan vandaag. Als zeventien jarige jongen begon hij bij zijn vader met roeiboten. Elk stukje hout aan hel bedrijf dat nu 175 ligplaatsen heeft is overigens door zijn handen gegaan. Van de loods die in het begin is opgetrokken uit hout dat afkomstig was van de tribunes bij het huwelijk van koningin Juliana (de stoelnummers zijn nog te le zen) tot en met zijn eigen huis heeft hij gebouwd.En hij heeft alweer uitbreidingsplannen voor de haven, want water sporters zijn er nog genoeg. Hoewel:"Wij hebben altijd volgelegen.Maar vorig jaar is het aantal plezierbootjes sta biel gebleven, door de econo mische situatie, en omdat de markt zo langzamerhand een keer verzadigd raakt", aldus Smit. Het echtpaar Smit op de voorplecht van hun "Heere Smit". Het schip ligt nog in de loods waar er deze dagen de laatste hand aan wordt gelegd. LEIDEN - Het bestuur van de Haardstee zal vóór 1 oktober met plannen komen voor een be stuurlijke samenwerking of inte gratie van het gezinsvervangend tehuis met een grotere stichting. Gedacht wordt aan samenwer king met daarvoor in aanmerking LEIDEN - Een 44-jarige Leidis naar heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn personenauto. De auto, een rode Opel Manta (kenteken 64- HE-31). moet in de nacht van maandag op dinsdag zijn ont vreemd. De ontvreemde auto, die een waarde van rond de 8000 gul den vertegenwoordigd, stond geparkeerd op de Muiderkring in Leiden. komende stichtingen in de Leid se regio. Dat is het resultaat van diverse be sprekingen tussen de werkgroep Haardstee, die in mei een zwart boek publiceerde over de situatie in het tehuis aan de Witte Singel. Doel van het zwartboek was o.m. de zelfstandigheid van de bewo ners te vergroten. Tijdens de gesprekken is ook afge sproken dat de bewoners schrif telijk op de hoogte zullen worden gehouden van de bij- en afboe kingen van hun geld. Alle bewo ners werken buitenshuis; ver dienen een salaris waarover zij nooit de beschikking hadden. Er wordt nu toegewerkt naar een zelfstandig beheren van het eigen geld door de bewoners. De ou- ders van de bewoners zullen nauwer bij de Haardstee worden betrokken. Het V.O.G.G (Ver eniging Ouders Geestelijk Ge handicapten) heeft toegezegd een oudercommissie te willen vor men. Totdat er een nieuw hoofd is benoemd zal een interim-hoofd worden aangesteld. Gezocht wordt bovendien nog naar ie mand die het zogenaamde "ver anderingsproces'' op de Haard stee gaat begeleiden. Ook zijn er tijdelijk drie groepsleiders (sters) aangesteld en heeft de Stichting Huisvesting Bollenstreek een gediplomeerde groepsleider aangeboden, zodat de Haardstee de komende maanden verzekerd is van voldoende personeelsle den.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3