Jammer dat zo een stuk vakmanschap teloor gaat" Zeidse agenda wz Altijd iets willen doen in opvoeding Aantal bollenkwekers in vaste dienst vermindert „Zadelpijn zijn we na de Laura wel kwijt" Visite van de Rozenkoningin tM Brandstichting bij Bouwmarkt? MR. BONS NEEMT AFSCHEID VAN ONDERWIJS MM. BOLLENSTREEK - In het bollendrijf wordt het aantal kwekers in vaste dienst steeds kleiner. De laatste twee jaar liep dit met bijna twintig procent terug, terwijl in andere onderdelen van de bloemisterij een stijging van het aantal kwekers van drie tot vier procent te zien is. Riet Boezaard heeft frame-breuk geleden. De techniek verschaft haar een ander rijwiel. Medewerker Rotteveel van de Pro- duktschap voor Siergewassen in Den Haag zegt dat dit vooral komt, doordat steeds meer ma chines het werk van de arbeider overnemen. Bovendien werken de bollenbedrijven in het seizoen met 'losse werkkrachten'. "Ja, die vaste kern neemt ziendero gen af', constateert Rotteveel. "Dat is geen al te beste ontwik keling. Op deze manier gaat er een stuk vakmanschap verloren. Ik vind het jammer dat deze men sen verdwijnen. Het zou wel eens een zwak punt in het bollenvak kunnen worden als er maar mondjesmaat met vakmensen wordt gewerkt." Kwaliteit Komt hierdoor de kwaliteit van de bloembollen niet in gevaar? Rotteveel beaamt dit. "Deze ont wikkeling", stelt de PVS-mede- werker, "kan daarop inderdaad van invloed zijn. Maar er wordt op dit moment wel aan gewerkt om de kwaliteit van de bloem bollen te bewaken. Ik denk ove rigens dat het wel tot na 1980 zal duren voor op dit gebied daad- OEGSTGEEST - De Haagse Vi- viane van den Houten die de ko mende weken als Rozenkoningin door het land zal reizen om te proberen het binnenlandse toe risme naar Den Haag en Scheve- ningen te stimulerenwas gis termiddag op visite in Oegstgeest Daar overhandigde zij bezoekers van de wekelijkse markt aan de Lange Voort bloemen. Het optre den van de Rozenkoningin is on derdeel van een grote campagne ter bevordering van het dagtoe- risme naar Den Haag en Scheve- ningen. De keuze van de Rozenkoningin komt eigenlijk voort uit de aan wezigheid van het Westbroekpark in Den Haag dat door het rosa rium met meer dan 20.000 rozen struiken in 400 variëteiten in middels een internationale faam heeft opgebouwd. Viviane, in Oegstgeest vergezeld door haar "hofdame" Marianne Frankemolen, zal als goodwill- ambassadrice vrijdag om 930 uur de markt in Voorschoten aandoen. Dit zegt de 59-jarige mr. A. Bons die na ruim twintig jaar werk zaam te zijn geweest in het on derwijs, zijn functie als hoofd van de openbare lagere school Koningin Juliana in Leiderdorp zal neerleggen "Een hoop mensen vragen zich wel eens af, wat is dat voor een vent die mr. voor zijn naam heeft staan. Dat is blijkbaar ongewoon voor een meester die voor de la gere schoolklas staat. Nou, het is een duidelijk bewijs dat ik be wust voor het lageronderwijs heb gekozen. Het is een puur idealis tische ommezwaai geweest om na m'n studie andere dingen te doen dan waarvoor ik was opge leid. Die latere ommezwaai ver klaart ook mijn relatief korte diensttijd bij het onderwijs, "al dus Bons. die het leraarschap op de middelbare school niet heeft willen uitoefenen. Geen contact "Mijn titel in de rechten geeft au tomatisch een leraarsbevoegd heid. Maar wat kun je ermee. Je geeft kinderen op de middelbare school een paar uur per week les en voor de rest heb je weinig tot geen contact met ze. In het lager onderwijs kun je het hele kind sturen. Op de middelbare school werkelijk iets wordt gedaan", al dus Rotteveel. Volgens Rotteveel moet er wel haast worden gemaakt met het instellen van de nieuwe wet waarin de kwaliteit van de bloembollen wordt geregeld. Rotteveel: "Als die wet er is, wor den de kwekers wel gedwongen voldoende aandacht te besteden aan de kwaliteit." Een teken aan de wand noemt de PVS-medewerker het dat er aan de Rijkstuinbouwschool in Lisse de laatste jaren maar zo weinig studenten examen doen. "Vroe ger", zegt Rotteveel, "was het normaal dat er zo'n dertig man per jaar afstudeerden. Als ik nu eens naar dit jaar kijk, dan zijn dat er maar veertien. Zeker, dit past helemaal in het geschetste beeld. Je zou haast concluderen dat dejongeren angstig zijn dat ze niet aan de slag kunnen komen in het vak waarvoor ze jaren hebben geleerd." Niet ongunstig Hoewel er slechts gennge aandacht wordt besteed aan het teruglopen van vaste arbeidsplaatsen in de is dat niet het geval, daar zijn ze al veel verder opgevoed". "Waarom die ommezwaai na m'n studie? Ik heb altijd al iets willen doen in de opvoeding. Dat werd aangewakkerd door een bezoek aan een opvoedingsinrichting voor in jongens in Amersfoort. Jongens die in de knoop zaten door allerlei omstandigheden. Je had daar met diverse instanties te maken, het was enorm zwaar werk, zowel geestelijk als licha melijk. Maar ja, er zat te weinig toekomst in en myn vader vond een rechtenstudie belangrijker om een breed beeld te krijgen van de maatschappij. Het heeft niet geresulteerd in de advocatuur, het idee van de opvoeding heeft voor de keuze een belangrijker rol gespeeld", zegt de Leider- dorpse hoofdonderwijzer die naast zijn officiële plichten (zoals het bijwonen van vele vergade ringen) zegt altijd te hebben ge probeerd om de kinderen zoveel mogelijk aandacht te geven. Gedegen onderwijs "Ik heb mijn kinderen nooit te kort willen doen. Soms denk je dat wel eens maar de reacties van de ouders geven my nog wel eens de indruk dat ik een stukje gedegen onderwijs gaf. Ik vind dat door alles in het onderwijs maai vrij te bollenteelt, constateert het Pro- duktschap voor Siergewassen in zijn jaarverslag, dat over de han del in bloemen en dergelijke ze ker niet mag worden geklaagd. Wel, zo stelt het PVS, is de con currentie uit Israël en Columbia het afgelopen jaar sneller toege nomen dan ooit tevoren. De belangstelling van de kopers ontwikkelt zich gunstig. Prijs stijgingen, die soms hoger lagen dan de inflatie, (het minder waard worden van de gulden) hebben niet kunnen verhinderen dat er meer bloemen, planten, bloem bollen en boomkwekerijproduk- ten werden gekocht. In Nederland hebben de kwekers geen klagen. De consument kocht er lustig op los, hetgeen be tekende dat de verkoop op elk gebied een stijging te zien gaf. Niet in alle landen was dat het geval: Duitsland gaf een geringe daling te zien in de vraag naar snijbloemen. Toch werd er voor vijf procent meer naar dit land geëxporteerd. Een belangrijk land voor de Nederlandse kwe kers. Duitsland neemt maar liefst de helft van de totale produktie af. Bloembollen De bloembollenuitvoer steeg aan zienlij k: met 63 miljoen gulden, oftewel twaalf procent. De export van bloembollen ontwikkelde laten er een verarming optreedt binnen dat onderwijs. Zo merk ik dat de jongere onderwijzers hier op school vaak verder willen gaan, meer oude dingen willen loslaten dan ik. Die "oude din gen", het klassikale lesgeven bij voorbeeld, kan je niet zomaar weglaten zonder de rust en de stilte in de klas te behouden. En juist die stilte is zo belangrijk voor de harmonie waarop het les geven in een plaats vindt". Toch denken wij als onderwijzers team over het algemeen best wel hetzelfde. Natuurlijk zijn er me ningsverschillen in de benade ring van het onderwijs, maar niet zodanig dat de kwaliteit ervan zich niet overal even succesvol als bijvoorbeeld naar Duitsland, Frankrijk, Italië of Amerika. De uitvoer naar Zweden liep terug. Dit was onder meer te wijten aan een sterke stijging van de ener giekosten in de broeierij en de devaluatie (minder waard wor den) van de Zweedse kroon. Aan bloemen werd voor 134 mil joen gulden meer uitgevoerd dan in 1977, hetgeen een stgijging van tien procent te zien geeft. De ex port van snijbloemen nam toe met zeven procent, de potplanten met 27 procent. Ook de boom kwekers voerden meer uit. Hun export gaf een stijging te zien van zeven procent (f 13 miljoen). Op vallend hier is het forse herstel van de uitvoer naar Engeland. Dit geldt overigens ook voor Zwit serland en Italië. In totaal steeg de omzet in het bui tenland met f 2.2 miljard. Het PVS noemt deze ontwikkeling 'niet ongunstig'. De EVO, de Algemene Verladers en Eigen Vervoer Organisatie, heeft sinds kort voor haar 45.000 leden een aparte 'brandstof-telefoon lijn'. Via deze lijn kunnen de le den zich informeren over de brandstofvoorziening voor het beroepsgoederenvervoer in bin nen- en buitenland. Er wordt gerichte informatie gege ven over ondermeer de prijzen aan de pompen en de mogelijk heden om te tanken. nadelig wordt beïnvloed. Deson danks neemt het aantal nieuwe aanmeldingen van leerlingen af. Dat komt deels door de vergrij zende buurt waarin de Koningin Julianaschool staat, deels door dat we een grote "toevoerader" zijn kwijt geraakt. Dat was de kleuterschool "Klein Duimpje" die inmiddles is opgeheven. De ander kleuterschool waarvan veel leerlingen naar onze school gaan, is "De Ruigehoek". Maar daar neemt het aantal leerlingen ook af." 'In elk geval zal ik na mijn afscheid de kinderen erg missen. De din gen die ik met ze doe, zoals de musical die ik als afscheid van de ALPHEN AAN DEN RIJN - Vrij wel alle Laurianen hebben de zee gelaten voor wat die was. Alleen de AZC-ploeg zocht verfrissing in het zilte nat. De overige honder den fietsers bekeken het grijs groene oppervlak van een af standje; namen soms nog wel even de moeite om af te stappen en een zoute haring te eten maar hervatten toch spoedig hun rit. Iedere deelnemer geeft aan de Al- phense fietsvierdaagse (de 32ste, met een record aantal deelne mers van ruim 1400) zo zijn eigen bestemming. In de meeste ge vallen is die misschien niet voor af bekend. Dat was ook het geval met John en Peter Zwetsloot uit Alphen die voor de eerste keer deelnemen aan het spektakel. In eens, na veertig kilometer aan de koffie bij stempelpost Meyendell in Wassenaar, wisten zij het wel. Zij waren aanvankelijk van plan om na de Laura met de auto nog wat te gaan touren door Neder land. In plaats van het motor voertuig nemen zij nu de fiets en zien de Laura gewoon als voorbe reiding op hun tocht door Ne derland. "Die zadelpijn zijn we na de Laura wel kwijt en de stijve spieren ook wel. Zaterdag pikken we thuis de tent even op en gaan we trekken," heeft Peter beslo ten. Hil Dirkzwager. Het is één van de nieuwe mannen in het Laura-be- zesde klas-leerlingen jaarlijks met ze instudeer. Maar ik ga niet stilzitten, ik was er alleen aan toe om uit het onderwijs te stappen. Na de vakantie ga ik hoogstwaar schijnlijk voor de gemeente wer ken in een part-time functie, die waarschijnlijk meer met het juri dische te maken zal hebben. Daarnaast heb ik nog genoeg te doen. Alleen al de muziek waar ik een enthousiast beoefenaar van ben. Ook schilder ik, kortom al lerlei zaken die ik in het lager on derwijs kwijt kon. Dat zijn enkele dingen die nu een meer persoon lijke rol gaan spelen", aldus mr. Bons. ROEL ZAADNOOR DIJK stuur. Het record aantal deelne mers, het gunstige verloop van de koers en het koesterende zonne tje. Met de uiterst geslaagde bar becue in het achterhoofd kon hij niet anders constateren dat alle nieuwe mensen achter de Laura- schermen zich geen betere start hadden kunnen wensen. Dirkzwager wist evenwel niet waar hij moest zoeken toen bleek dat de soepbekers nergens te vinden waren om het zoute nat bij een post nabij Sassenheim in uit te delen. Hoogst persoonlijk had hij de be kers een avond eerder in de wa gen van eX-pr-lid Cees Mulder gezet die de post zou bemannen. Niemand had Mulder echter ge zien of gehoord toen de stoet al bp de post aankoerste. Mulder bleek thuis te zijn achter gebleven maar had wel voor een vervanger gezorgd waardoor toch iedereen uit de bekers soep kon drinken. Terwijl menige Lauriaan aan de soep stond, hield.de vermissing van een 14-jarige deelnemer de gemoederen van de leiding vol op bezig. De politiemacht van de verschillende kustplaatsen was opgetrommeld en zette in het duingebied een speuractie op touw. Er bleek geen spoor van de knaap. Wel werd een jongen ge vonden die niet aan de Laura deelnam maar wel gewond was geraakt na een valpartij met zijn fiets. Over de 14-jarige Alphe- naar bereikte uiteindelijk een verlóssend telefoontje uit Al phen de verontruste Laura- mensen. De jongen had zijn ploeg uit het oog verloren en sloot daarom aan bij een andere groep waarmee hij naar huis fietste. Leiders van groepen deelnemers worden dan ook verzocht in het vervolg melding te maken bij de leiding als zich een "vreemde vogel" aan hun groep heeft toegevoegd. Sprint In totaal meldden zich gisteren tien slachtoffers van valpartijen. Op vallend was het dat zij voorna melijk onder de A-rijders vielen (150 km) 152 deelnemers totaal ,,die nogal eens aanzetten voor een sprint met dergelijke gevol gen", aldus de Laura-leiding. Een andere deelnemer maakte een tuimeling en raakte tal van spa ken in zijn voorwiel kwijt omdat zijn tas van het schuur losraakte. GERARD HAVERKAMP LEIDERDORP - Vannacht is bij Karwei Bouwmarkt in Leider dorp een container met afval in brand geraakt. Om ongeveer kwart voor één werd er melding van gemaakt, waarna de brand weer uitrukte. De brandweerlie den slaagden er in het vuur te blussen na ongeveer 20 minuten. De politie vermoedt dat het vuur is aangestoken omdat het al de tweede keer is dat dit gebeurt. Men zal een onderzoek instellen, om achter de herkomst van de dader(s) te komen. WASSENAAR - De vereniging at- letiek-vriendenkring "Holland" organiseert vanavond voor de laatste keer een strandloop. Men kan een keuze maken tussen 3 af standen, te weten 2,4 en 8 kilome ter. De eerste twee afstanden zijn recreactief, terwijl de langste af stand een competitie-element bevat. De strandloop begint om 19.30 uur aan de Wassenaarse- slag. WOENSDAG 4 JULI 1979 Woensdag Nieuwe Rjjn 20 A, vrouwencafé, 21 uur. Hoge Rijndijk 28* spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden, 19.30-20.30 uur. Donderdag Troef, Noordemde 2 A, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20 A, werkgroep homofilie, open café avond 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01718-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrjj advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrjj advies, 20-21.uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 B, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 9.30-12.30 uur; open sociëteit, 19-21 uur. Gemeentehuis Warmond, cie. openbare werken, 20 uur. St Baptistschool, Wassenaar, afscheids receptie onderwijzer Karremans, 17 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 29 juni tot 6 juli door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 124807 en door Apotheek Voorschoten, Leid seweg 66, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met open baar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijm 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude-Rijndijk - Gezondheidscentrum Leiderdorp, tel. 41031, spreekuur ma. t/m do. van 14 -15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. 3Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, De Hoge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Van 9 juli tot 11 aug. bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 uur, van vrijdagavond tot maandagmorgen doorlopend bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpver lening aan gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, télefoon 142144. FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. OnderwijSwinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 142154/761557. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantooj Witte Singel 12311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel.: 071-144941 toestel 219. Privé: Dink Binnendijk, K. Galgewa ter 2, 2312 BR Leiden, tel. 071-146618. Charles Lennartz, Maredijk 33a, 2316 VS Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-133202. Oegstgeest Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peters 071-769935. Warmond: Ronald Stevens, 071-890847. Wassenaar Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Janssen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0.G0 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. te 1 LEIDERDORP - "Juist in het lager onderwijs kan je je werkelijk bezig houden met het kind. Je krijgt de kans het te vormen, het op te voeden. Onderwijs en opvoeding is voor mij altijd één geheel geweest". Mr. Brons voor het laatst in de klas: "In elk geval zal ik na mijn afscheid de kinderen erg missen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2