Raas: ..Hinault wil blijkbaar geel en groen rijden MAAS BESTOOKT MET AANBIEDINGEN Agostinho ernstig geblesseerd TOUR IN CIJFERS Franse vedette nu tweede Hinault waarschuwt streekgenoten: „Ik ga als een rukwind" DE MUNCK TEKENT BIJ DS'79 mé- WOENSDAG 4 JULI 1979 SPORT PAGINA 13 SAINT-BRIEUC - De uitslag van de zesde etappe van Angers naar Saint-Brieuc (242 kilometer) is: 1. Jos Jacobs (Bel) 6.24.15, 2. Bernard Hinault (Fr) op 1 sec., 3. Jan Raas (Ned) z.t., 4. Sean Kelly (Ierl) z.t., 5. Mare Demeyer (Bel) z.t., 6. Esclav san (Fr-de Muer), 7. Gilbert Duclos Lassalle (Fr-de Muer), 8. Guido van Calster (Bel-de Bruyne), 9. Bernard Vallet (Fr-Everaert), 10. Pozzi (It- Ferretti), 11. Pevenage (Bel-Jos- sart), 12 Villemiane (Fr-Guimard), 13. Lubberding (Ned-Post), 14. Gau- thier (Fr-Danguillaume), 15. Tac- kaert (Bel-de Bruyne), 16. Pescheux (Fr-Everaert), 17. Bernaudeau (Fr- Guimard), 18. Battaglin (lt-Boifa- va), 19. Bossis (Fr-de Muer), 20. Colman (Bel-Jossaert), 21. Schepers (Bel-de Bruyne), 22. Chassang (Fr- Guimard), 23. Verlinden (Bel-Jos saert), 24. Le Guilloux (Fr-Gui mard), 25. Martinez (Fr-Everaert), 26. Bittinger (Fr-Huysmans), 31. Zoetemelk (Ned-Danguillaume), 33. Verbrugge (Ned-de Bruyne), 37 Van de Velde (Ned-Post), 44. Kuiper (Ned-de Muer). 50. Kneteman (Ned- Post), 54 Sutter (Zw it-Post), 55. Wel lens (Bei-Post), 69. Den Hertog (Ned-de Bruyne), 74. Maas (Ned-de Bruyne) allen dezelfde tijd als Hi nault, 94. Pronk (Ned-Post) 6.25.02, Klassementen ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Bernard Hinault (Fr) 24 uur 42 min en 18 sec., 2. Joop Zoe temelk (Ned) op 24 sec., 3. Hen- nie Kuiper (Ned) op 48 sec, 4. Sven Ake Nilsson (Zwe) op 1 min en 46 sec., 5. Joaquim Agostinho (Por) op 2.22, 6. Ulli Sutter (Zwit) op 2.40, 7. Gery Verlinden (Bel) op 4.28, 8. Jean Rene Bernaudeau (Fr) op 4.29, 9. Gianbattista Baronchelli (It) op 5.04, 10. Andre Dierickx (Bel) op 6.39, 11. Villemiane (Fr-Guimard) op 6.51, 12. Mar tinez (Fr-Everaert) op 7.08, 13. Battaglin (It-Boifava) op 7.25, 14. Schepers (Bel-de Bruyne) op 8.08,15. Hezard (Fr-de Muer) op 9.02,16. Maas (Ned-de Bruy ne) op 9.08,17- Criquielion (Bel- Lelanque) op 9.57, 18. de Muynck (Bel-Ferretti) op 10.35, 19. Seznec (Fr-Danguillaume) op 10.39, 20. Pozzi (It-Ferretti) op 10.41, 21. Pollentier (Bel- Lauwers) op 10.45, 22. Wellens (Bei-Post) op 12.51, 23. Bittin ger (Fr-Huysmans) op 13.06, 24. Galdos (Sp-Lelanque) op 13.18, 25. Alban (Fr-Geminiani) op 13.46, 26. Lubberding (Ned- Post) op 13.50,28. Van de Velde (Ned-Post) op 14.58, 38. Pronk (Post) op 25.25, 60. Verbrugge (De Bruyne) op 34.16, 66. Kne- temann (Post) op 37.22, 70. Van Vliet (Post) op 41.19, 81, Den Hartog (Jossart) op 44.54, 82. Raas (Post) op 45.35, 120. Mut ter (Zwi-Post) op 1.04.52. PUNTENKLASSEMENT: 1. Hinault 78, 2. Raas 48, 3. Zoe temelk 35, 4. Jacobs 31, 5. Esclassan 30, 6. Kelly 30. ALGEMEEN PLOE- GENKLASSEMENT: 1. Gui- mard 99.20.09, 2. Huvsmans 99.46.45, 3. Post 99.27.47, 4. Danguillaume 99.28.24, 5. Jos sart 99.33.05, 6. De Muer 99.56.18, 7. Ferretti 99.57.53, 8. Everaert 100.11.33, 9. Gemi- niani 100.11.35, 10. De Bruvne 100.16.24. ST. BRIEUC- In het peloton van de Tour de France is de transfer- storm opgestoken. De gevolgen la ten zich nog niet overzien, omdat renners en ploegleiders volgens een wielerwet van drie jaar gele den pas na 1 oktober officieel transacties mogen voeren. Tot die tijd voorkomen betrokkenen met grote zwijgzaamheid een boete van de internationale federa tie. Dat er ondanks die maatregel van de Union Cycliste Internationale eerder dan de gestelde datum za ken worden gedaan op de trans fermarkt, staat vast. Michel Pol lentier bijvoorbeeld maakt er geen geheim van dat hij al met een stuk of drie renners van een andere ploeg een akkoord bereik te voor volgend jaar. Pollentier, die als kopman blijft bij de spon sor waar hij dit seizoen voor het eerst in dienst is: ,Als ik nu niets onderneem, ben ik absoluut te laat. Ik moet mijn nieuwe knech ten in deze weken gevonden heb ben,anders grijp ik ernaast..." En ploegleider Fred de Bruyne weet van zijn renners: ,J1et is op dit moment gewoon een zottenhuis. Er wordt van alle kanten onder handeld. Het peloton staat er bol Tour-debutant Jo Maas uit Maas tricht weet daar alles van. Sinds hij in deze Tour als eerstejaars beroepsrenner met opvallend ge mak in het spoor van de groten klimt, is hij een fel bestookt doel van kopmannen die versterking zoeken voor het zware werk in de cols. Jo Maas: ,JZe zijn zowat al lemaal langs geweest, maar ik ben voorlopig nergens op inge gaan. Deze dagen heb ik een ge sprek gehad met mijn ploegleider Fred de Bruyne en die is bereid om mijn contract voor volgend jaar belangrijk te verbeter en. Dat gaat neerkomen op een verdub beling van mijn huidige salaris. Ik wacht eerst het einde van deze Tour maar eens af en dan het we reldkampioenschap Dan beslis ik pas, op basis van het geld dat me wordt geboden. Voor mij tellen de centen, daar ben ik prof voor". In alle deining over mogelijke ver anderingen, straalt de ploeg van Post een opmerkelijke rust uit. Wereldkampioen Gerrie Knete- mann heeft nog een contract tot eind volgend seizoen; Jan Raas staat op het punt van bijtekenen, en Henk Lubberding gaat ervan uit dat hij evenals alle voorgaan de jaren in de laatste week van juli zijn handtekening onder de volgende overeenkomst met Post zet. In de weken die aan de Tour de France vooraf gingen, ver lengde Peter Postal de contracten met Aad van den Hoek, Stefan Mutter, Cees Priem, Leo van Vliet allen voor twee jaar), Piet van Katwijk. Wilfried Wesemael, Frank de Gendt, Pol Wellens, Martin Havik. Bert Oosterbosch en Johan van de Velde allen één jaar). Zelf tekende Post in mei bij voor twee seizoenen met een optie van drie jaar. met wie hij nog geen eovereenkomsten aanging, zijn Bert Pronk, André Gevers, Klaus Peter Thaler en Üli Sutter. Voor dit kwartet hangt het vraagstuk van de contractver lenging aan een zijden draad, want Peter Post speelt met de ge dachte om zijn ploeg kleiner te maken. Jk heb nog lang niets beslist", al dus Post, „want dat doe ik pas na deze ronde, maar ik heb er al wel een paar keer aan gedacht om de ploeg in te krimpen tot een man of veertien, vijftien. Er zitten er nu altijd te veel thuis; dat vind ik een ongezonde situatie. Het wordt me te duur. Voor moeilijkheden bij de ploegbezetting door ziektes of blessures ben ik met een kleiner aantal coureurs niet bang. Dan rijden we gewoon wat minder koersen". Hoewel Jan Raas zijn handteke ning nog moet zetten en hij met zijn reputatie een veel gevraagd man is (Raas: ,Ze stonden aan het begin van dit seizoen al bij me op de stoep"), maakt Post zich geen seconde zorgen over die nog onzekere situatie. Ach", zegt hij. ,jerzijn wat kleine puntjes waar over we het eens moeten worden, maar dat zal best lukken". 'Belangrijkste obstakel blijkt voor Jan Raas zelf op dit moment de uitstippeling van zijn program ma.Raas: Jkzougraag de Ronde van Italië doen, of die van Span je. Ik wil ze een keer meegemaakt hebben, maar Post ziet dat niet zitten". Post: .flatuurlijk niet. Ten eerste zijn dat voor onze sponsor geen interessante landen en ten tweede is het publicitair gezien voor Raas persoonlijk ook beter dat hij een Tour de France doet". Raas: Jk hoop die zaak binnenkort definitief met Post te kunnen uitpraten. We zullen el kaar wel vinden. Voor mij is na melijk ook de zekerheid die ik nu heb belangrijk". Peter Post heeft dus volgend seizoen dezelfde ploeg, wat andermaal betekent dat hij zonder een gere nommeerd kopman naar de Tour moet. De erkende specialisten in het rijden van rondes zijn immers niet vrij. Op Joop Zoetemelk na, maar hij voelt niets voor veran deren. Post: „Vanuit die situatie moet een ploeg zoals wij hopen dat er een bij zit die zich zo sterk ontwikkelt, dat je op hem iets kunt afstemmen. Bij ons is dat volgend jaar in de Tour Johan van de Velde. En natuurlijk Lub berding, Wellens en Mutter. Het heeft dit keer tegen gezeten. Vol gend jaar beter. Wanneer je geen echte kopman voor de rondes rijk bent, dan kun je alleen maar ho pen en veel geduld opbren gen". ST. BRIEUC (GPD) - Op een steenworp afstand van ziin woonplaats Yffïniac had Bernard Hinault natuurlijk graag gewonnen. Het zou de bekroning geweest zijn van een dag waarin hij als een vorst door Bretagne was ge trokken. Hinaults kansen waren groot, want ook als er gesprint moet worden staat het Franse wieleridool zijn mannetje. Hij demonstreerde dat vorige week nog in Pau na een waanzinnig snelle Pyreneeënetappe en hij ver sloeg luttele weken geleden ook een compact peloton in een rit in de Ronde van Luxemburg. r« *'4 Toen de Tour-meute gisteren het aankomstcircuit in St.-Brieuc be reikte, op nauwelijks drie secon den van de ontsnapte Italiaan Giovanni Battaglin, werd Hinault als mogelijke winnaar getipt. Zijn gele leiderstrui schitterde name lijk in de voorste gelederen van het veld. Noch de hoop van Bat taglin, noch de droom van. Hi nault ging in vervulling: Jos Ja cobs bleek uiteindelijk de snelste Finisher te zijn. Op de zevende tourdag zorgde hij zo voor de eer ste Belgische etappeoverwin ning. Bernard Hinault, die Jan Raas van de tweede plaats afhield, had on derweg overigens een veel be langrijker succes behaald. Tij dens de vijf tussensprints, waarin telkens drie renners bonificatie konden verdienen, had de gele truidrager twaalf seconden winst veroverd op Zoetemelk, Kuiper en de paar anderen die wellicht ST. BRIEUC - Met behulp van de Bretonse krant Ouest France, heeft Bernard Hinault een uniek initiatitief uitgevoerd. Hij stuurde zijn streekgenoten in Yffiniac een kaart om zich te verontschuldigen voor de ra zendsnelle wijze waarop hij het dorp zou passeren. Hinault deed dat met de volgende tekst: „Mijn beste vrienden. Jullie zullen wel erg ontgoocheld raken om dat ik als een rukwind door Yf finiac ga snellen. Ik zou graag hetzelfde gedaan hebben wat al le regionalen doen wanneer een tour-etappe hun geboortestreek aandoet: een paar honderd me ter voorsprong nemen en af stappen om mijn familie te om helzen. Martine, mijn vrouw, Michael, mijn zoontje, mijn ou ders en ik zou willen poseren voor de fotografen, maar dat kan helaas niet, omdat het in de wedstrijd, zo kort voor het ein de, allemaal veel te snel zal gaan". „Het is mijn fout niet dat Yffiniac zo dicht bij St. Brieuc ligt.... En ik durfde niet te vragen om het parkoers te verlengen. Ik ben de heren Goddet en Levitan zo al dankbaar genoeg dat ze bij me langs komen. Bij Kuiper of bij Zoetemelk gaan bedelen om het toch nog geregeld te krijgen, is de illusie hebben dat ze Hinault nog van een tweede eindzege kunnen afhouden. Zoetemelk en consorten mochten zelfs blij zijn dat renners als Raas, Teirlinck, Mathis en anderen zich eveneens in het gevecht om de extra tijd winst mengden. Want zij hielden Hinault in ieder geval van de hoogste score af. Met twee twee de plaatsen kwam de gele-trui- drager niettemin succesvol uit de tussensprints te voorschijn. In de loop van deze Tour zal nog een paar keer op dezelfde wijze extra tijdwinst te verdienen zijn. Koel Joop Zoetemelk reageerde nogal koel op het verlies dat hij had moeten incasseren. „Het had er ger kuhnen uitvallen", luidde zijn commentaar. Hennie Kuiper vond de grotere achterstand op Hmault natuurlijk evenmin pret tig. „Het klinkt misschien hau tain, maar ik heb de hoop op het veroveren van de gele trui don derdag in de ploegentijdrit aller minst opgegeven". Voor Hennie Kuiper was het, volgens zijn zeg gen, belangrijker dat hij geen na delige gevolgen had overgehou den van de tuimelpartij in de slot fase van de etappe van maandag. „De dokter is er 's avonds in het hotel nog aan te pas moeten ko men. Ik had een behoorlijke bloeduitstorting aan mijn linker been", aldus de ex-wereldkam pioen. Dat de op een na langste touretappe massasprint zou eindigen geen verrassing. Lastig kon de zonovergoten route niet ge noemd worden en dus ging voor alsnog alle aandacht uit naar de jacht op bonificatie. Omdat Kui per en Zoetemelk de gretigheid van Hinault kennen, probeerden de twee Nederlandse kopman nen hun knechten vooruit te stu ren. Het lukte niet altijd en dus greep Hinault de hem geboden kans. De vijf tussensprints (tel kens respectievelijk 10, 6 en 3 se conden bonificatie) werden via een puntenwaardering tot eindldassement samengevoegd. De winnaar hiervan kreeg nog ST. BRIEUC - Het is hoogst twijfelachtig dat de Portu gees Joaquim Agostinho vandaag nog tot de tour- deelnemers behoort. De 37- jarige Portugees was in de slotfase van de zesde etappe slachtofTer van een valpar- tij. Agostinho bereikte weliswaar met hulp van zijn Belgische ploegraakkers Verschuere, De Schoenmacker, De Vos en de Fransman Thevenard het peloton, maar in de plaatse lijke ronde van 4 kilometer verloor hij weer contact. _Agostinho's groep finishte met een achterstand van 47 seconden. Het kostte de 37- jarige Portugees de vierde plaats in het algemeen klas sement. De Zweed Sven Ake Nilsson passeerde hem. „Agostinho heeft een zware blessure aan zijn linkerdij been", aldus chef d'equipe Jos Huysmans. „Aan de fi nish zakte hij in elkaar. Ik geloof niet dat hij in de koers blijft". eens 20 seconden extra vergoe ding. Voor nummer twee en drie was die tijdwinst respectievelijk 10 en 5 seconden. Met twee eerste plaatsen en de overwinning in de eindstand boekte Willy Teirlinck de grootste score: 43 seconden. Jan Raas (eerste, tweede en tweede in de eindstand) kwam tot 36 seconden winst. Sprintgewoel Of Jan Raas zich onderweg in het sprintgewoel had gestort om met name Zoetemelk een handje te helpen was niet geheel duidelijk. „Mijn doel is het winnen van een paar etappes en als het effe kan ook nog enkele dagen de groene trui om mijn schouders te voe len". aldus Raas. „Ik verwacht overigens niet dat ik ook naar de eindzege in het puntenklasse ment kan meedingen. In de indi viduele tijdritten en in de berge tappes verspeel ik te veel ten op zichte van Hinault. De vlakke etappes zijn mijn terrein, tja, ook Hinault sprint telkens Hij wil blijkbaar geel en groen". Als best geklasseerde achter Hinault heeft Joop Zoe temelk weliswaar de groene trui in bezit, maar dat is alleen omdat ste Belgische zege i het tricot uiteindelijk zichtbaar moet zijn. Zoetemelk heeft het kledingstuk derhalve in bruikleen. De massasprint als sluitstuk van de zesde etappe werd voorafgegaan door een spervuur van demarra ges in de eerste 60 kilometer en een solo van Michel Laurent, wiens aanval begon na 192 km wedstrijd en 40 km verder, bij het uitrijden van Hinaults woon plaats, teniet werd gedaan. Een roemloos einde voor Laurent, na zelfs meer dan drie minuten voorsprong veroverd te hebben. „De na de hergroepering wegge sprongen Battaglin kregen we een kilometer of drie voor het einde te pakken", vertelde Jan Raas over de ontknoping. „Johan van de Velde sleurde het peloton tot bij de Italiaan. In de laatste bocht verspeelde ik mijn kans op de overwinning. Het harrewar van jewelste. Opeens was er een gat. Jos Jacobs flitste weg. Ik moest van te ver komen om hem nog te kunnen bedrei gen". De explosie van Jacobs sterk, dat hij zelfs een volle se conde winst veroverde op de sprintendemassa. „Mijn vijfde overwinning in het zesde seizoen dat ik beroepsrenner ben", aldus de 26-jarige ploegmakker van Didi Thurau. „Als ik de vech tersmentaliteit en de moed van Jan Raas zou hebben, was dat aantal eerste plaatsen gegaran deerd groter. Ik weet dat ik een goede sprinter ben, maar angst in zo'n eindrush speelt me vaak par ten". EEN LANGE T'JDRIT... 8eETAPPE-90km- 5 JULI DORDRECHT - Na een afwezig heid van vele jaren maakt Frans de Munck zqn rentree in het be taalde voetbal. De voormalige "zwarte panter", die het laatst voor de Utrechtse amateurclub Minerva werkte, gaat met ingang van het volgende seizoen aan de slag bij het recentelijk tot DS'79 omgedoopte FC Dordrecht. De in Arnhem woonachtige De Munck krijgt de leiding over de op te richten voetbalschool van DS'79, zo is gisteren overeen gekomen met de uit Amerika teruggekeer de interim-voorzitter Nico de Vries, en zal verder in hoofdzaak met het c-team worden belast. De Vries hoopt verder nog deze week in de vacature Jan Rab te voorzien, voor welke functie dr. Frantisek Fadrhonc, Huib Ruyg- rok en Frans Korver in aanmer king komen. De Vries heelt in Amerika uitgebreid gesproken met Wim Rosbergen en Huub Smeets. De komst van eerstge noemde is vrij onzeker, aange zien New York Cosmos er weinig voor voelt de kapitale voorstop per uit te lenen. De Noordierse stervoetballer en playboy George Best is nu ook al in de Amenkaanse voetbalwe reld in opspraak gekomen. Best, die zijn voetbalcarrière heeft voortgezet bij de Fort Lauderdale Strikt ra in iVerenigde Sisten, kwam afgelopen week niet opda gen op een bijeenkomst van zijn ploeg "Het is misschien maai be ter als hij weg gaat", zei zijn coach Ron Newman, met wie Best Rijkheden heefl I >t uitte 1 eerder al m het niet volgen heidene trainingen en het openlijk naar buiten brengen van de meningsverschillen met zjjn coach. „Martine, Michael en mijn ouders moeten dus maar naar St. Brieuc komen. En alle anderen moeten er maar niet te veel om treuren. Ik heb in elk geval mijn best gedaan om me voor jullie te onderscheiden in de veelkleu righeid van het peloton. In Lu- chon had ik keuze te over; ik mocht haast alle leiderstruien dragen. Uiteindelijk heb ik ge kozen voor het geel, waar ik zondag overigens wel even bang voor ben geweest. Ik wist echter dat ik jullie niet mocht ontgoo chelen en daarom beloof ik: ik kom als leider bij jullie langs. Bernard Hinault". /t cfe.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13