.Tan Raas: ..Soms ben te sprint „HENNIE KUIPER ZAL OP GOEDE MOMENT TOESLAAN Tweede plaats haalbaar voor de Vollebregts Tour in cijfers „De echte viezerikken zijn weg Raphael Geminiani bezig aan dertigste Ronde van Frankrijk Tour-toto daar blijft'n mens gezond bij! DINSDAG 3 JULI 1979 PAGINA ANGERS - De uitslag van de vijfde etappe in de Ronde van Frankrijk over 145,5 km van Neuville-de-Po- tou naar Angers luidt: I. Raas (Ned-Post) 3.38.00,2. Esclas- san (Fra-De Muer), 3. Kelly (Ier- Lauwers), 4. Demeyer (Bel-Huys- mans), 5. Hinault (Fra-Guimard), 6. Van Calster (Bel-De Bruyne), 7. Tackaert (Bel-De Bruyne), 8. Peve- nage (Bel-Jossart), 9. Thurau (YVDL- Jossart), 10. Jacobs (Bel-Jossart), II. Bonnet (Fra-Huysmans), 12. Pe- scheux (Fra-Everaert), 13. Criquie- lon (Bei-Lelangue), 14. Van de Velde (Ned-Post), 15. Van Vliet (Ned-Post), 16. Sherwen (GBr-Geminiani), 17. Mantovani (Ita-Boifava), 18. Ville- miane (Fra-Guimard), 19. Teirlinck (Bel-Lelangue), 20. Friou (Fra-Dan- guillaume), 21. Baroncbelli (Ita- Pezzi), 22. Tesniere (Fra-Geminia- ni), 23. Van Overschelde (Fra- Evaert), 24. Patritti (Fra-Everaert), 25. Pevenage (Bel-De Bruyne), 45. Kuiper (Ned-De Muer), 54. Maas (Ned-De Bruyne), 60. Zoetemelk (Ned-Danguiliaume), 66. Wellens (Bei-Post), 67 Lubberding (Ned- Post), 68. Knetemann (Ned-Post), 75. Mutter (Zwi-Post), 86. Sutter (Zwi- Post), 88. Den Hertog (Ned-Jossart), 105. Pronk (Ned-Post), allen in de zelfde tijd als Raas, 128. Verbrugge (Ned-De Bruyne) op 1.00, 129 en laatste Peeters (Bel-Jossart) op 2.16. Algemeen klassement 1. Hinault 18.18.14,2. Zoetemelk op 12 sec, 3. Kuiper op 31 sec, 4. Agos- tinho (Por-Huysmans) op 1.24, 5. Nilsson (Zwe-Danguillaume) op 1.34, 6. Sutter op 2,28, 7. Verlinden (Bel-Jossart) op 4.16,8. Bernaudeau (Fra-Guimard) op 4.17, 9. Baron- chelli (Ita-Pezzi) op 4.52, 10. Die- rickx (Bel-Jossart) op 6.27,15. Maas op 8.56, 22. Wellens op 12.39, 26. Lubberding op 13.38, 28. Van de Velde op 14.46, 37. Pronk op 24.29, 61. Verbrugge op 34.04, 68. Knete- man op 37.10,73. Van Vliet op 41.07, 83. Den Hertog op 44.42,88. Raas op 45.49, 122. Mutter op 1.04.26, 129 en laatste Tesniere (Fra-Geminiani) op 1.24.45. Dagploegenklassement: 1. Jossart 14.32.00, 2. Everaert, 3. De Bruyne, 4. Post, 5. Geminiani en Guimard, allen dezelfde tijd als JossarL Algemeen ploegenklassement: 1. Guimard 73.43.05, 2. Huysmans op 6.36, 3. Post op 7.38, 4. Danguillau- me op 8.15, 5. Jossart op 12.57. Algemeen puntenklassement: 1. Hinault 54 punten, 2. Zoetemelk 35, 3. Raas 26,4. Baronchelli 25,5. Bat- taglin (Ita-Boifava) 24, 6. Bittinger (Fra-Huysmans) 23. Algemeen bergklassement: 1. Mar tinez (Fra- Everaert) 65 punten, 2. Hinault 62, 3. Battaglin 53, 4. Pol- lentier 38, 5. Nilsson 37, 6. Zoete melk 36, 7. Kuiper 32. Ploegleider Maurice Demuer: ANGERS (GPD) - Ploegleider Mau riee Demuer van Peugeot steekt de loftrompet over Hennie Kui per. Geweldig zoals hij rijdt", zegt de chef d'fquipe. JKuiper heeft in de voorbije dagen het ver trouwen van alle ploegmakkers gewonnen. Er is geen sprake van dat sommige jongens liever Mi chel Laurent als kopman hadden gezien. Laurent heeft een goeie Ronde van Itale geredenmaar hij heeft daarna in de Tour de l'Aude een val gemaakt, waar van hij nog steeds hinder onder vindt. Die val heeft ook zijn zelf vertrouwen aangetast. Daarom is het logisch dat wij alleen de kaart Kuiper spelen". Maurice Demuer zegt dat zijn Ne derlandse kopman niet vaak in een aanvallende rol te zien zal zijn. „Waarom zou hij dat doen?", aldus de chef d'équipe. .Jimault moet het gewicht van de koers dragen. Kuiper zal op het juiste moment toeslaan. Hij kan de ver gelijking met destijds Bernard Thevenet ondergaan. Thevenet wachtte ook tot de dag aangebro ken was. Eén hooguit twee keer keihard toeslaan. De Alpen vor- Zo lovend als Maurice Demuer is over Kuiper, zo teleurgesteld is Jacq. Anquetil over de verrich tingen van Henk Lubberding. Toen men vlak voor de start van de Tour de France aan Anquetil vroeg wie hij als winnaar tipte, dacht hij aan de uitslag van vorig jaar, dus weer met Joop Zoete melk in tweede stelling. .Jiet eni ge verschil met 1978 wordt de derde plaats in de eindrang schikking", voorspelde Anquetil Deze klassering zie ik weggelegd voor Henk Lubberding". De achterstand die de Nederlandse kampioen intussen heeft opgelo pen, deed Anquetil in alle haast op zijn prognose terugkomen. .Lubberding heeft teleurgesteld in de Pyreneeen-etappe naar Pau", aldus de vijfvoudige tour winnaar. ,Hij had zich nooit mo gen laten verrassen. Als Kelly en Dienckx aan de zijde van Hi nault. Zoetemelk en Kuiper over de cols kunnen klauteren, moet Lubberding daartoe toch zeker in staat zijn" STEILE HEUVELS.. 7e ET.-161km-4JULI ANGERS (GPD) - Sinds renners als Rik van Steenbergen, Miguel Poblet, André Darrigade, Rik van Looy, Willy Planckaert, Patrick Sercu en Marino Basso van het grote strijdtoneel in de wielrennerij op de weg verdwenen, worden de rassprinters gemist. KIEL (ANP) - De Engelse Olympische kampioen Reg White heeft gisteren in Kiel met Stephen Olie de wereldtitel zeilen in de Tornadoklasse veroverd. De 42-jarige White eindig de in de laatste wedstrijd als zevende, nadat hij vo rige week de vierde en vijfde race had gewonnen. De zege in de wedstrijd i i giste- Even leek Rik van Linden in de af gelopen jaren de leemte te vullen maar hij stond te kort aan de top om echt geschiedenis te maken. De huidige generatie kon in dit opzicht evenmin gered worden door Freddy Maertens wiens vlijmscherpe spurt sensationeel snel afbotte. De eer is nu aan de sprinters die het bij gebrek aan klasse op de pure macht doen. Van die categorie is Jan Raas de exponent. Er zijn er ANGERS (GPD)- Recordhouder is hij met, maar toch moet Raphael Geminiani tot de meest ervaren volgers in de Tour de France worden gerekend Geminiani, die chef d'équipe is van de Fiat-ploeg, waarin onder meer Alban, Tesniere, De Carvalho en de Engelsman Sherwen rijden, is aan zijn 30ste Ronde van Frankrijk bezig. Toen hij nog deel uitmaakte van het peloton, bracht Geminiani het een keer tot de tweede plaats. Dat was in 1951. De winnaar dat jaar: Hugo Koblet, de Zwitser die 6 november 1964 aan de gevolgen van een auto-ongeluk overleed. Nadat Frans van Looy wegens ziekte niet meer aan de start van de vijfde etappe kon verschijnen, is er nog slechts één Van Looy in de tourkara vaan. Het is de ex-keizer van Herentals: Rik van Looy. Hij volgt de wedstrijd als verslaggever voor een Belgisch weekblad O Antwoord van Jacq. Anquetil op de vraag of Joop Zoetemelk als kop man van een landenploeg eerder de Tour zou winnen dan in een ronde voor merkenploegen: "Ik denk het niet. Het enige wat Zoetemelk een overwinning zou bezorgen, is een transfer naar Raleigh, het team van Peter Post". Louis Caput, die tot eind vorig jaar chef d'équipe was van de formatie waartoe Joop Zoetemelk behoorde, volgt dit keer in een andere functie de Tour. De door Jean-Pierre Danguillaume opgevolgde Fransman is chauffeur van een drietal Franse journalisten. Ofschoon er reeds 21 uitvallers zijn, is het aantal nationaliteiten in het peloton nog altyd even groot als bij de start, namelijk zestien. De Nieuw- zeelander Christian Jezzon is de enige niet-Europese deelnemer. Jezzon werd kort voor de Tour gecontracteerd door de sponsor van Michel Pollent ier. weinig die kunnen wat hij kan. In deze Tour de France houdt het rijtje op bij de namen van Mare Demeyer en Bernard Hinault. Daarbuiten telt hooguit Frances co Moser nog mee. Tussendoor presenteert zich Jacques Esclas- san als een sterke finisher met wie terdege rekening gehouden moet worden maar hij mist de re gelmatigheid om zich een echte vedette te mogen noemen. Een overzichtelijk wereldje der halve, maar daarom nog geen garantie voor alsmaar ningen van Jan Raas v op massale aankomsten uit draait. Daarvoor tellen er meer punten mee dan het slechts in de gaten houden van een mini- groepje concurrenten. Optelsom „Je moet", doceert Jan Raas in An gers waar hij de optelsom van zijn kansen gisteren afsloot met winst, „onderweg niet te veel ge leden hebben: je moet een aan komstparkoers krijgen dat je ligt: je moet niet bang zijn in de finale: en je dient in de ploegen tactiek te passen". Wat dat laatste betreft, had Jan Raas in Angers theoretisch ge sproken niet kunnen winnen wanneer het met de Raleighs ge gaan was zoals men dat wilde. Raas: „Ik had me er eigenlijk al mee verzoend dat ik in deze Tour een bescheiden rol zou spelen. In het plan van Post lag de nadruk op Lubberding en Wellens zodat ik normaal gesproken - wanneer ze zaterdag niet zo in de versuk keling waren geraakt - vandaag knecht had moeten spelen voor die twee. En met dat werk ver moord je je kansen van de eind sprint. Voor Lubberding en Wel lens koersen zou ik niet erg ge vonden hebben. Er zijn coureurs die na het winnen van een klas sieker in hun handen wrijven en het verder wel geloven, maar mijn instelling is anders. Ik vind dat ik, wanneer het nodig is, wat terug moet doen voor de jongens die zich in het voorjaar helemaal in mijn dienst stellen. Ik ben er niet alleen om te winnen, maar ook om te helpen. Daar betalen ze me ook voor. Ik zou Peter Post wel eens willen horen als ik het anders deed...". Blijmoedig Met die instelling laat Jan Raas de ploegmaats die hem in ideale stelling naar een finale moeten rijden het werk blijmoedig dra gen. Johan van de Velde over dat aspect „Knecht spelen is ver schrikkelijk zwaar, dat weten we allemaal. Je sjouwt je suf. Maar voor een man als Raas doe je dat met plezier. Hij is nooit te beroerd om voor een ander te werken. Kijk, dan ben je blij dat je op 'n gegeven moment weer iets voor hem kunt doen. Bovendien ver dient het leuk, laten we wel zijn". Jan Raas over het knechtenwerk dat nodig is om een sprinter fris naar cje streep te voeren: „Die jongens hebben het enorm lastig. Wanneer ik even op het kantje kom te zitten moeten ze me naar voren helpen. En natuurlijk de hele dag zorgen dat ik uit de wind rijd. Dat is allemaal niet niks". Johan van de Velde: „Om in het belang van een kopman in de wind te fietsen, moetje sterk zijn. Daarom is het regelmatig kunnen aflossen belangrijk. Je moet er tot het laatst bij kunnen blij- Gevaarlijk Waarna het de taak van de sprinter is om het karwei af te maken „Soms", zegt Jan Raas", lukt dat niet omdat ik te bang ben. Dan voel ik al op 20,30 kilometer voor het einde dat het niks wordt om dat ik niet durf. Sprinten is soms zo gevaarlijk, dat ik aanvoel dat ik maar beter niet kan meedoen. Om te winnen, heb je op de eerste plaats het lef nodig om je in die eerste rij te storten. Je voelt van alle kanten gedrang en geduvel om vooraan te raken en daar moet je eigenlijk maar niet te lang bij stil staan". Johan van de Velde: „Toen ik van middag die kanshebbers weg zag knallen en links en rechts van me een hoop hang- en duwwerk merkte, dacht ik bij mezelf: waar zijn we in 's hemelsnaam mee be zig...? Het gekke is, dat het meestal wel meevalt. Maar d'r mag er natuurlijk niet één een stuurfoutje maken..." Jan Raas: „De echte viezeriken zijn gelukkig weg. In dit peloton zit ten geen renners die je moedwil lig hinderen zoals Basso dat kon. Esclassan is misschien de enige voor wie je moet uitkijken. Hij neemt risico, maar gemeen is-ie niet. Zelf zal ik nooit, maar dan ook nooit bewust een hinderlijke manoeuvre maken. Ik besef veel te goed dat ik mezelf daardoor in groot gevaar breng. Het is zo al aketfg genoeg...v ren ging naar het Amerikaanse duo Henry Bossett/Jess Kent. De Nederlanders Bob Hoogenboom en Gerard Loos eindigden in de algemene rangschikking als 32ste. De Fransen Marc Bouet en Thierry Poirey, die na de zesde en voor de laatste wedstrijd al zeker waren van de titel in de Flying Dutch- manklasse, plaatsten zich in die race als tweede. Winnaars wer den de Spanjaarden Alejandro Abascal en Miguel Noguer. De gebroeders Erik en Sjoerd Volle- bregt, die deze wereldkampioen schappen matig waren begonnen maar allengs beter in vorm kwa men, eindigden als derde in de zesde race. Bouet en Poirey volgen het West- duitse duo Albert en Rudolf Bat- zill op. dat door diskwalificatie kansloos werd. De uitslag van de zesde en laatste wedstrijd voor het wereldkam pioenschap in de Tornadoklasse 1. Henry Bossett/Jess Kent (VST). 2. Peter Due/Kjogerd (Den), 3. Jacob Kliwer/Sergei Fogilev (Rus), 4. Tobias Neuhann/Her- bert Plenk (Wdl), 5. Brian Lewis/ Barry Robson (Aus). Het eindklassement in de Torna doklasse is: 1. White/Olie (GBR) 49 punten, 2. Due/Kjorgerd (Den) 55,7, 3. Neu- hann/Plenk (Wdl) 61,7, 4. Notary/ Gamblin (VST) 64,0, 5. Potapov/ Sibin (Rus) 66,7, 32. Hoogen- boom/Loos (Ned) 174,0. De uitslag van de zesde en voorlaat ste wedstrijd voor het wereld kampioenschap in de Flying Dutchmanklasse is: 1. Alejandro Abascal/Miguel Noguer (Spa), 2. Bouet/Poirey (Fra), 3. Erik en Sjoerd Vollebregt (Ned), 4. Han Albert en Manfred König (Wdl), 5 Ryves/Cook (Aus). DEN HAAG (ANP) - De winnende getallen van Tour-toto nummer 26 a zijn: 7-9- 19-24-28-29. Het toegevoegde getal is: 27. Bezitters van formulieren die eindigen met het getal 62484, winnen een fiets. De verdere gegevens zijn: Aantal deelnemers: 30.619. Inleg: 82.867,00 Prijzenbedrag: f 39.362,00. Eerste prijs: f 12.793,00. Tweede prijs: f 1.968,00. Derde prijs: f6.888.00. Vierde prijs: f9.841,00. Vijfde prijs: f7.872,00. ADVERTENTIE £A/Z*?£ I cr£*srx£ S/% Méér NU fO£t<S&Z CMO& TO/A//C480C/ZZL>ZS TEW fZ£.CZ/)- ozr P' JJm

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9